Van Grieken RINUS MICHELS OVER NEDERLAND SPANJE leider in om dit duel te organiseren Minder getob met Olympia’s ronde Hordijk-Fleury effenen Derde zege pad voor Tom Okker Gerben Karstens SPOfflWBH VERNIETIGENDE KRITIEK OP SIR ALF RAMSEY Zweedse voetbalbond stelt onderzoek in naar teruglopende belangstelling Gebrek aan ervaring brak optimisme Van der Smissen „Idioot Tulpenrally voetbal «tak 99 Verkeersdrukte weeg niet zo zwaar meer Daviscup-voorsprong tegen Israel 4 MEI 1973 V R IJ D A G 23 N ml l. 5 (Van onze redacteur in Barcelona) zo Michels: „Slecht gepland” Jan Hordijk: Pad effenen voor Okker. (Van onze sportredactie) heeft (Van onze sportredactie) ARSENALS ALAN BALL aanslagen ons sek. its- inis De burgeroorlog in Noord-Ierland laat ook haar vernietigende sporen op de sport na. Bankmore Star, tot voor enkele jaren één van de sterkste amateurelftallen uit de Britse provin cie, bestaat namelijk niet meer. In een tijdsbestek van twee jaar is eenderde van de spelers om het leven gekomen. De reden: zes spelers waren katholiek en zes voetballers waren protestant. De voetballers, die door de publiciteit WENEN Hoeveel talent de 18-jari- ge Brabander Christ van der Smissen ook heeft, aan de internationale biljart- top is hij nog lang niet toe. Dat bleek overduidelijk op de eerste dag van het Europees kampioenschap bandstoten in fraaie Stadthalle van het zich in een zomerse temperatuur koesterende We nen. Tegen de trage Oostenrijker Hein rich Weingartner kon de bij de interna tionale senioren debuterende Nederland se kampioen zich nog, zij het zeer moei zaam, handhaven: 143200 in 44 beur ten. Maar in de Spanjaard Jose Galvez had Van der Smissen al zijn meester ge vonden: 89200 in 28 beurten. Overigens kwam de overwinning van Niek Fleury op de 21-jarige Roni Lerner (61, 64, 97) niet zo gemakkelijk tot stand. De lange Amsterdammer was wel iswaar aanzienlijk beter aan het net, mar viel bedenkelijk terug naarmate de partij vorderde. Hij had kennelijk last van de brandende zon en was aan het einde van de partij, die 108 minuten duurde, de uitputting nabij. De jonge Israëliër was zwak op de backhandzijde, maar door goed serveren voorkwam hij, dat Fleury die kant onder druk kon zetten. De nationale kampioen Jan Hor dijk kwijtte zich heel wat vlotter van zijn opgave. In nauwelijks een uur spe len versloeg hij de Israëlische kampioen Joshua Shalem met 61, 60, 62. gezondheid gaat sukkelen en zich daar door dit seizoen buiten het driebanden heeft gehouden om zich geheel op de door zijn stadgenoten georganiseerde bandstoten te concentreren, won van Siebert, maar ging donderdagavond te gen Connesson door een slotserie van 57 van de Fransman, ondanks hevig verzet, naar de strafbank: 155200 in 19 beur ten. 22.000 zit begrepen. Een flink deel van het budget gaat op in de overkomst van buitenlandse ploegen, dit jaar een opval lend groot gezelschap want Olympia wilde het 75-jarig bestaan met allure vieren. „Ik geloof”, zegt hij, „dat wat dat betreft de grootste ellende ver voorbij is. Een paar jaar geleden werd de wielersport bedreigd door de verkeersintensiteit die het krijgen van vergunningen bemoei lijkte, maar er zijn intussen zoveel grote interlokale routes gekomen dat de se cundaire wegen een wedstrijd als Olym- nia’s ronde wel kunnen verwerken Wat dat betreft lijkt mij de crisis-tijd voor de wielrennerij wel voorbij, al zal het uiterst moeilijk blijven om wat een paar jaar geleden aan de orde was twee van die grote koersen (ook een voor de profs red.) te laten verrijden Met het personeelstekort bij de politie en de voor zo’n ronde nodige manschap pen en tijd, zie ik dat als een bijna onmogelijke zaak”. Ondanks dat, kostte het de werkcom- missie volgens nauwkeurige berekening 3500 niet betaalde man-uren (op jaarba sis genoeg om twee full timers bezig te houden), gingen er 900 brieven uit, liep het aantal telefoongesprekken op tot in de duizenden en vouwden de handen van de hobbyisten die Olympia’s ronde op gang helpen, 56.000 blaadjes voor het draaiboek. Hoe dan ook: de zaken liepen opvallen vlot en bij die aantekening wijst alge meen leider Joop Middelink (bonds coach) al gauw naar de nieuwe voorzitter van de commissie: Piet van der Molen, commissaris van politie in Zoetermeer, onlangs binnengehaald na een langduri- dend op het punt dat het een romme lige en vervelende wedstrijd was. Er dat confrontaties Een en ander blijkt uit een artikel in het Westduitse sportblad Kicker- Sportmagazin, dat verder weet te melden dat de Zweedse voetbalwereld de strijd gaat aanbinden met het begrip tijdrekken, dat als een van de grootste kwaden in het hedendaagse voetbal wordt beschouwd. Niemand minder dan trainer Ericson van het nationale elftal heeft hiertoe het ini tiatief genomen. Hij wil dat de scheidsrechters tegen iedere poging tot sabotage treuzelen bij een in worp, het wegtrappen van de bal na het toekennen van een vrije schop, het simuleren van blessures etc.) streng zullen optreden. De Engelse Voetbal Bond vindt het echter een meer dan uitstekende zaak dat er zo florissant wordt gehandeld. Het officiële commentaar van de FA: „Op die manier circuleert het geld onder de clubs die op die manier van tijd tot tijd iets nieuws aan hun toeschouwers kunnen voorschotelen. Ook de aandacht van de toeschouwer wordt op deze wijze voor onze sport gestimuleerd.” nus heeft wel degelijk voor het kijk kastje gezeten en zich stierlijk ver veeld met een slechte wedstrijd; „maar het was dan ook idioot om dit duel te organiseren vlak voor het eind van de Spaanse competitie en vlak voordat Ajax naar Belgrado moest, want dan gaan die jongens toch geen risico’s nemen”). Marca schrijft verder nog over „een narren- wedstrijd”, terwijl „As” in een van zijn koptitels verzekert dat Spanje in Amsterdam twee doelpunten cadeau gaf. Dicen is rechtvaardiger en weegt dat af tegen de twee schoten tegen de lat van Cruyff: „De Nederlanders hebben de hele wedstrijd overheerst en verdiend gewonnen”. AMSTERDAM. De voorbereidingen van Olympia’s ronde (vroeger „Tour” geheten) door Nederland de enige nationale etappekoers voor amateurwiel- renners zijn nogal eens gemarkeerd door getob met vergunningen en gesuk kel bij het verzamelen van de benodigde guldens. Ofschoon de organisatoren wat dat betreft nog steeds niet in weelde leven (de huur van 7000,voor een fotofinish apparaat dat men gratis dacht te mogen gebruiken kan niet opgebracht worden en het vervaardigen van het gedetailleerde route-schema is opgehou den door vermoedelijke parkoerswijzi gingen), beleefde de commissie een op vallend vlotte aanlooptijd. MADRID. De Spaanse sportpers wijdde donderdag voorpagina’s en talrijke bladzijden commentaar aan de vriendschappelijke interlandwed strijd die Nederland met 3-2 won. Het treffen van de „Kubala Boys”, zoals ze hier genoemd worden, tegen de „Ajax-Feyenoord-mix” had in Spanje heel wat meer belangstelling en spanning opgeroepen dan in Ne derland, en ondanks het verlies zijn de Spanjaarden tevreden met hun prestaties. Alleen zijn alle commenta ren in pers, radio en televisie eenslui- Hoewel de kritiek op de Britse bondscoach sir Alf Ramsey in de Britse sportpers vernietigender is dan ooit tevoren bouwt de nationale oe fenmeester rustig verder aan het elf tal dat zich moet kwalificeren voor de eindronden van het wereldtoernooi in München. De belangrijkste tegen stander van Engeland in de voorron den is Polen dat op 4 juni in Katowi ce dezelfde plaats waar Nederland twee jaar geleden verloor zal moeten worden bestreden. Veel ver trouwen heeft de Britse pers er niet in. De reden is dat Ramsey te laat is overgeschakeld op verjonging van zijn selectie. Ook het terughalen van Manchester City’s Mike Summerbee kan in de ogen van de Britse voetbal- experts nauwelijks genade vinden. TEL AVIVI De kans is groot dat tennislievend Nederland binnenkort Tom Okker in eigen land weer eens serieus bezig zal zien. Jan Hordijk en Niek „Een stom doelpunt”, zo luidt de koptitel van het Madrileense sport dagblad Marca, dat zich boos maakte over de goal van Reina in zijn eigen doel. Het is opvallend dat de Madri leense pers tekeergaat tegen deze doelverdediger van FC Barcelona, terwijl de Barcelonese pers de schuld op Violeta schuift en zich kwaad maakt over de „weinige elegante” be slissing van Kubala om Reina onmid dellijk door Garcia Remon te vervan gen. Marca verzekert verder dat zo wel Kubala als Fadrhonc zullen moe ten erkennen dat zij de toeschouwers De Brabander, die manmoedig na de winst op Weingartner had beweerd voorlopig alleen op winnen uit te zijn, ging mentaal k.o. door de zware carotte van de routinier Galvez. Deze was ge tergd door een overigens volkomen nor male nederlaag tegen de Belg Laurent Boulanger aan de tafel gekomen met de bedoeling de Nederlandse benjamin een lesje te geven. Het werd meer: een gevoelige afstraffing voor de Nederlan der, die alleen in het begin enige te genstand kon bieden. Toen Galvez echter tegen de helft van de partij met series van 28 en 47 wegliep kon Van der Smissen de strijdlust niet meer opbren gen. Hij poedelde vijf keer achter el kaar, werd tweemaal voor „touché” af geteld en bleef ontredderd ver achter. meer belangstelling trokken dan ano nieme Noord-Ieren, zijn systematisch vermoord. Als eerste werd de 18- jarige Paddy Mc Crory. een ka tholiek, om het leven gebracht. Hij werd in de deuropening van zijn huis neergeschoten. In juli 1972 kreeg de 21-jarige Protestant David Poots een schot door het hoofd en hetzelfde overkwam in september Sammy Boyd, een protestant die katholiek was geworden. Vorige maand werd tenslotte de 24-jarige Robert Millin doodgeschoten. Ook op andere spelers zijn inmiddels al verscheidene aansla gen gepleegd die mislukt zijn. Diep geschokt heeft men uiteindelijk be sloten om het voetbalelftal op te heffen. De laatste foto van Bankmore Star verscheen enkele weken geleden in een Noordierse krant. De gezichten van de spelers waren uit vrees voor nog meer aanslagen onherkenbaar gemaakt. Zijn vuurdoop was ook al niet gemak kelijk geweest. Je bent als 18-jarige niet zo maar ineens geaccepteerd in het in ternationale biljartwereldje en boven dien trof hij in Weingartner een zeer moeilijke tegenstander. Niet dat de Oos tenrijker zo’n groot biljarter is, integen deel. De Wener zou bij ons in diverse ereklassen niet ééns mee mogen doen. Zijn traagheid echter was in het verle den ook veel geroutineerder biljarters dan Van der Smissen wel eens te veel en vormde ook nu weer een moeilijke Fleury, die in Tel Aviv als het ware het pad voor hem moeten effenen, hebben op de eerste dag van de Daviscupwed- strijden tegen Israël een voorsprong van 20 genomen. Als er nog één overwin ning wordt behaald in de drie resterende partijen (een niet te moeilijke opgave, gezien het overwicht in de enkelspelen van de eerste dag) kwalificeert Neder land zich voor de tweede ronde tegen Roemenië. Daarin mag dan op de steun van Okker worden gerekend. CASTELLON. Eddy Merckx is niet van plan de eindzege in de Ronde van Spanje één van de weinige triomfen, die hem nog ontbreekt uit handen te geven. Hoewel hij in de algemene rang schikking vooralsnog genoegen neemt met de tweede plaats achter José Pesar- rodono controleert hij het hele gebeuren. Hij won de sprints op twee cols en nam een premie-sprint voor zijn rekening. hindernis voor de Brabander. Van der Smissen won dan wel, maar zijn 44 beurten waren al een moeilijk te verte ren brok na zijn eindgemiddelde van 7,91 in het nationale kampioenschap. De machthebbers in het Weense toer nooi waren na de eerste da gal bekend. De Belgische titelverdediger Ludo Dielis en zijn boomlange landgenoot Laurent Boulanger bleven als enigen ongeslagen. Dielis omzeilde al meteen een lastige klip door de 24-jarige Parijzenaar Fran cis Connesson, die in de zo juist beëin digde vijfkamp in Deurne met een alge meen gemiddelde van ruim 9 had bewe zen ook deze tak van de biljarterij vrijwel te beheersen, in 20 beurten te verslaan. Daarna haalde Dielis tegen de Westduitser Gunter Siebert zijn gemid delde op: 53200 in 14 beurten. Boulanger won achtereenvolgens moeiteloos van Galvez en Weingartner. Scherz echter, die steeds meer met zijn Maar aan het eind van de etappe van Playa de Farnals naar Castellon door heuvelachtig gebied met drie cols, was het een sprinter, die zegevierde: de enige Nederlander Gerben Karstens, die daar mee zijn derde etappe-zege behaalde. Merckx ging het snelst naar boven bij de zes kilometer lange klim van de col de la Eslida en won ook op de col de la Basa. Voor het overige stond hij' geen énkele tegen-aanval toe. Op enkele kilo meters van Castellon maakte Karstens zich los om vervolgens nog juist één meter verschil met de achtervolgers over te houden bij de eindstreep in Castellon. Karstens verbeterde zijn lei dende positie in het puntenklassement. Hij heeft nu 126 punten tegen Perurena 92 punten. STOCKHOLM Ook de Zweedse voetbalwereld kampt met een opvallende teruggang van de publieke belangstelling voor de competitiewedstrijden. De Zweedse voetbalbond wil het niet laten bij het signaleren van die verontrusten de tendens, maar probeert maatregelen te nemen die de toeschouwers weer naar de velden moet lokken. Voornaamste maatregel: Een marktonderzoek naar de wensen van de „voetbalklant”. Voor een dergelijk onderzoek is al een bedrag van 75.000 Zweedse kronen beschikbaar gesteld De experts die met het vrij diep gaande onderzoek zijn belast, hebben bovendien de taak gekregen reclame te maken op een manier die „het hart van de voetbalsupporter weet te raken”. Betty Stöve heeft in de eerste ronde van het internationaal toernooi in Sea Pines met 2-6, 6-4, 6-4 van de Ameri kaanse Valerie Ziegenfuss gewonnen. Ajax gaat niet naar Mexico om als sparringpartner te fungeren voor het Mexicaanse nationale elftal. 9 Het Nederlandse militaire elftal heeft met 4-0 gewonnen van de ama teurclub DOTO. Burgemeester Alois Lugger van Innsbruck heeft gisteren de „eerste steen” gelegd voor de bouw van het Olympische dorp voor de winterspelen van 1976. Piet Fransen stopt aan het einde van dit seizoen met betaald voetbal. ge activiteit als kapitein van de algeme ne verkeersdienst rijkspolitie die de ron de begeleidde. Op zijn beurt prijst Van der Molen het werk van Middelink: „wat die man presteert is ongelooflijk. Van alle centen heeft hij zeker negentig procent binnengepraat”. Het restant meerekenend, betekent dat een totale begrotingspost van anderhalve ton, waarin aan prijzen voor de renners WISLA De Nederlander Cees van Grieken, winnaar van de sterrit in 1970, heeft na de eerste dag de leiding in de algemene rangschikking van de 23e Tul penrally. De BMW 2002 TI equipier Van Grieken-Wiedenhoff toonde zich de snel ste in de eerste klassements proeven. AI in de beginfase van de rit deed zich een kleine sensatie voor. Donderdag in de loop van de dag moest een van de grootste favorieten voor de eindzege de strijd al staken. Motorpech dwong de talentvolle Pool Krysztof Komernicki zijn wagen aan de kant te zetten. Van der Smissen, naar Wenen geko men in de hoop bij de eerste vier te kunnen eindigen en bereid om daarvoor een stuk gemiddelde op te offeren, stond beduusd. Hij zocht naar een verklaring maar vond die niet. Zijn „ik kon niet in mijn spel komen” was natuurlijk de pure waarheid maar de oorzaak bleef voor hem een duistere zaak. Hij wilde er voorlopig nog niet aan, dat hij louter en alleen door gebrek aan ervaring ten onder was gegaan. Van de twaalf aangeschreven landen, gaven er acht gevolg aan de uitnodiging: Denemarken. Polen, Zwitserland. Enge land, West-Duitsland. België, Italië en Tsjechoslowakije. Erg renderend zijn die financiële offers nooit geweest, want de Nederlandse koersgewoonten blijken de buitenlanders in de praktijk veelal te lastig, net als de windvlagen waar ze meestal slecht tegen kunnen. „Och,” zegt Van der Molen (net als zijn voorganger Fred Harting deed) „onze renners worden door het buiten land zo dikwijls gevraagd. Je moet als Nederland wat terugdoen”. Ofschoon het geld redelijk snel binnenkwam (zes we ken geleden al was de begroting gedekt), bleek de tegenvaller van het niet gratis beschikbaar zijn van de foto-finishappa- ratuur voorlopig niet te verwerken. Van der Molen: „Die zeven mille kunnen we onmogelijk missen”. Middelink: „Ik ben aan het proberen in België of Duitsland hulp te krijgen, eventueel kan de draf- en rensport ons misschien met die appa ratuur bijspringen” In elk geval is een foto-finishapnaraat onmisbaar „Daarom ook”, aldus Middelink, „gaan we trach ten die voor volgend jaar aan te schaf fen als de KNWÜ er zelf niet toe overgaat”. Organisatorisch-technisch, verliep het uitzetten van Olympia’s ronde met min der knelpunten dan andere jaren en volgens de heer Van der Molen (aan wiens visie uit hoofde van zijn vroegere en huidige functie grote waarde mag worden toegekend) zal de toekomst niet slechter zijn. AMSTERDAM. —Olympia’s ronde door Ne derland start op donderdag 10 mei met een Individuele tijdrit (13 km) in Mijdrecht en eindigt een week later mef de etappe Wierin- gen-Amsterdam. De totaal afstand is 1151 kilo meter. Het aantal ploegen (van zes renners) bedraagt twintig waarvan er twaalf nationaal zijn. De route-opzet is als volgt: donderdag 10 mei individuele tijdrit Mijdrecht (proloog) 13 km; vrijdag 11 mei Amsterdam—Dongen 164 km; zaterdag 12 mei Ploegentijdrit in Dongen (le deel) 29 km. Dongen—Ulestraten (2edeel) 168 km; zondag 13 mei Ulestraten—Brunssum 143 km; maandag 14 mei Brunssum—Bladel 155 km; dinsdag 15 mei Dldam—Nijverdal 150 km; woensdag 16 mei NijverdalWieringen 179 km; donderdag 17 mei Individuele tijdrit Wieringen 21 km, Wieringen—Amsterdam 129 km r Dicen schrijft verder dat het maar te hopen is dat Rinus Michels de wedstrijd niet heeft gezien, want dat hij anders in staat zou zijn om zijn voorhoedespeler Barrios te vervangen door Reina (Dicen vergiste zich: Ri- Op de Engelse voetbalmarkt is dit seizoen een recordbedrag van 6.770.000 pond bijna 49 miljoen gul den) aan transfers omgezet. Vorig seizoen was dat ongeveer drie miljoen pond minder. Van de 190 spelers die werden verkocht, totdat de markt vorige maand sloot, waren er achttien 100.000 pond of meer waard. behoorde op dat de Nederlanders na 200 kilometer een beroerde dis voorgeschoteld heb ben. Een ander Madrileens sportdag blad, As, is vooral boos op de scheidsrechter „die klaarblijkelijk niet eens zijn eigen klok kon lezen”. Ook Dicen, het grote sportdagblad van Barcelona, is het niet erg eens met het reddende doelpunt voor de Nederlanders in de allerlaatste secon den: „De klok werd stilgezet”, luidt de koptitel hier. wordt herhaaldelijk op gewezen Engeland klasse tekort komt voor met enkele landen, vooral Nederland, West-Duitsland en Italië, van het continent. Ramsey trekt er zich nauwelijks iets van aan en heeft het oude stel gterouwen om zich heen verzameld waarmee hij tot nu toe steeds minder successen be haalde. De (voorlopige) Engelse selec tie ziet er nu als volgt uit: Shilton (Leicester, zes interlands), Clemence (Liverpool, 2), Storey (Arsenal, 12) Madeley (Leeds, 9) Hughes (Liverpool, 21), Nish (Derby County, 0), Moore (West Ham, 100), Me Farland (Derby County, 12) Hunter (Leeds, 22). Ball (Arsenal, 60), Bell (Manchester City 24), Peters (Tottenham, 55), Currie (Sheffield Wednesday, 1), Chivers (Tottenham, 15), Channon (Sou thampton, 2), Clarke (Leeds, 7), Ri chards (Wolverhampton, 0), Keegan (Liverpool, 2), Summerbee (Manches ter City, 7) en Mac Donald (Newcast le, 3). Tot de uitvallers moment ondermeer Lutkemeijer, die al door motorpech werd uitgeschakeld. De Ford Escort-equipe Suvkerbuyk-Franken raakte van de weg .De Volvo van de Eindhovenaar Eine werd kansloos tenge volge van een defecte versnellingsbak. Een trieste ervaring deed in de eerste nacht het echtpaar Van Beusekom op. De combinatie uit Beusichem zag haar snelheidsdrift vergaan na een botsing met een overstekend hert. De rijders kwamen met de schrik vrij. Het hert verloor het leven en de blauwe Lancia 1600 HF werd dusdanig beschdisd dat aan verder rijden niet te denken viel. Niet alleen de deelnemers kenden vanaf het eerste uur hun problemen, ook de wedstrijdleiding op Schiphol werd direct al op de proef gesteld. Tot veler verbazing behoorde tot de na- inschrijvers de Valkenwaardse combina tie Jonkers-De Jongen met een Mercedes 220 D. Zelfs een ervaren rot als Cees Rijshouwer moest er de boeken op na slaan of de International? Automobiel Federatie deze diesel wel had gehomolo geerd. Het bleek inderdaad het geval.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23