BEDRIJFSLEVEN OVER GATT-CONFEREN TIE Russische loterij maakt niet rijk KNP heeft vertrouwen E BEURS 0® WEEK Nederland prijst zich uit de markt Nieuw aanbod aan OPEC- V erzekering kan stormschade Super stille autobus Murdoch (Sun) wil beleggen inNDU NS-Vakantie- dagtochten goed opvangen landen Weer gratis reizen 2 dagen in mei op uw 65+kaart en op de 60+dameskaart in toekomst „Kostenoverzicht benzine niet mogelijk” Cijfers over steun Co-op 1 K VNO MEENT Bod op Algemeen Onroerend Bezit A 11 ZATERDAG 5 MEI 1973 voordelig uit met NS Engel sen voordelig uit met NS Voorzichtig Hoe u gratis reist Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past, behalve dinsdag 1 mei en donderdag 31 mei. Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas betaalt u maar 4,- bij, ongeacht de afstand. Wat die kaart kost Jaarkaart 65+ of dames 60+ 50.- voor een 65+ echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) 75.-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ 20.-, voor een 65+echtpaar f 30.-. Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een eerder gebruikt NS-identiteits- bewijs meebrengen. Aan ’t loket zorgt men voor de rest Wat u ermee doet Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkele-reisprijs. En soms gratis! •- I Geen eenzijdige consessies EEG Export. Bedrijfsleven wil geeen eenzijdige EEG-concessies. ADVERTENTIE (Van onze medewerker) Na 1968, aldus citeert het VNO het ADVERTENTIE Maar veel verder dan wat feiten sig naleren en op gevaren te wjjzen, is de DEN HAAG Nederland prijst zich uit de markt. Tot deze slotsom komt het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen in zijn blad „Onderneming” van deze week naar aanleiding van het cen traal economisch plan 1973, dat onder meer uitvoerige gegevens per bedrijfstak bevat over de periode 19681973. Het biedingsbericht en het jaarverslag over 1972 zullen binnenkort worden ge publiceerd. De netto winst van AOB steeg in 1972 met ruim 6 pet. Keuze uit 30 mogelijkheden. De Sovjet-Unie heeft vijf loterijen waarvan er een mogelijk de enige ter wereld is die de prijzen niet in geld maar in kunstwerken uitkeert. Er is ook een boekenloterij, twee soorten, sportloterijen en een loterij die de keus biedt de prijzen in geld of verbruiksartikelen op te nemen. Maar zelfs met veel geluk rollen er nog geen roebel-miljonairs uit. Di recteur Polnyakof van de loterij die verbruiksartikelen beschikbaar stelt, vertelde in een recent inter view dat de loterijen zo zorgvuldig zijn georganiseerd, dat een derge lijke mogelijkheid is uitgesloten. „Als je een miljoen loten zou ko pen, zei hij, moet je 300.000 roebel betalen en de mathematische waar- Vraag op ’t station de brochure »NS- Vakantiedagtochten”. DEN HAAG. De bv Zuid-Holland- sche Bouwgrond Maatschappij is van plan een bod in contanten uit te bren gen op de gewone aandelen van de nv Algemeen Onroerend Bezit, maatschap pij tot exploitatie van onroerende goede ren in Den Haag. Hef bod bedraagt 281 pet. Algemeen Onroerend Bezit wordt op de incourante markt verhandeld en de laatst gedane koers was 275 pet. Bij de onderhandelingen gaat het om de certificaten van de Haagse publicist en commissaris van het schoonmaakbe drijf Cemsto, mr. A. C. A. Dake. Door Japan zal het beginsel van feite lijke gelijke behandeling over en weer in acht moeten worden genomen. Voor al van belang is de wellicht in ander internationaal verband te bereiken Ja panse toezegging op ruimere schaal ka- pitaalimport en buitenlandse investerin gen toe te staan. Japan zal in de huidige omstandigheden op grond van zijn ver worven positie in de wereld en daarme de gepaard gaande verantwoordelijkheid meer actief moeten bijdragen tof een evenwichtiger handels- en betalingsver keer, aldus enige der aanbevelingen. Een uitzondering waren Braat Bouw stoffen die door het fraaie jaarresultaat en de dividendverhoging 30 gulden kon aantrekken en Verenigde Bredero die 10 gulden kon verbeteren. Maar Norit moest op nogal sombere uitlatingen over de toekomst 12 gulden prijsgeven. ACF en Bos Kalis moesten 10 gulden en Gamma zelfs 20 gulden terug. Merk waardig gedroegen zich de scheepvaart- waarden. Zowel de KNSM als Van Om meren brachten forse winstdalingen in 1972 voor het voetlicht. Maar de koers leed er nauwelijks onder dankzij op nieuw buitenlandse aankopen. In het beleidsvacuüm dat nu al een halfjaar duurt, heeft de beurs zich ui termate goed gehouden, maar men is dicht bij huis gebleven en ook ditmaal werd het binnenkomende bedrijfsnieuws als uitgangspunt genomen. En dit nieuws luidde over het algemeen weer gunstig. Het was echter kenmerkend voor de deze week heersende stemming dat de gunstige teneur nagenoeg geheel voor kennisgeving werd aangenomen. Terwijl het meer bedachtzame of wat minder gunstig nieuws met forse koersverliezen werd beantwoord. De bus ging het vorig jaar in een nieuwe fabriek in produktie en is thans reeds in verschillende Britse steden in gebruik. Het voertuig moet volgens de fabriek een aanzienlijke geluidsvermin- deriing opleveren voor de passagiers, an dere weggebruikers en voetgangers. vele andere nijpende problemen, die in andere organisaties wellicht tot een op lossing kunnen worden gebracht. De lauwe stemming op Wall Street als gevolg van de emoties rond het Water- gate-schandaal werd door onze beurs voor de internationals althans niet be antwoord. De obligatiemarkt bleef goed prijshou dend. De Nederlandsche Bank hield ook nu de geldmarkt aan de kranpe kant maar dit had weinig invloed op de kapitaalmarkt. Behoudens weer een zie kenhuis voor een betrekkeliik klein be drag. meldden zich ook nu geen grote geld vragers op de beurs. Wel wordt ir het verdere beloop van 1973 een forse stijging van de bedrijfsinvesteringen verwacht, maar de meeste ondernemin gen hebben juist door de geringe inves teringen in de afgelopen paar laren zoveel liquide middelen verzameld, dat voorlopig het belangrijkste deel van dr uitbreidingen zelf kan worden betaald En de geringe geldbehoefte die hierdoor mede optreedt, blijft juist één van de belangrijkste oorzaken dat de verwachte rentestijging in ons land nog altijd niet duidelijk zichtbaar wil worden. Voor 1973 zijn investeringen voorzien in de orde van grootte van circa ƒ40 miljoen. Uitgegaan moet worden van het be ginsel van wederkerigheid van concessies van de voornaamste handelspartners. De nadruk moet komen te liggen op de afbraak van de non-tarifaire handelsbe- lemmeringen. De handelsvraagstukken moeten worden behandeld los van de Ook de ingewikkelde structuren van de ondernemingen in de oliesektor ma ken een dergelijk overzicht onmogelijk, antwoordt de bewindsman. De Kamerle den hadden de vragen gesteld naar aan leiding van de prijsverhoging per 1 april van twee cent per liter. Voor de prijsvorming van olieproduk- ten zijn de internationale marktverhou dingen doorslaggevend, aldus de mini ster. ’n Dagje naar Antwerpen of ’t Lips Autotron, naar ’t Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. president van de Nederlandsche Bank ook ditmaal in zijn verslag niet kunnen komen. Wel is nog eens duidelijk gewor den dat ook de financiële armslag voor de nieuwe regering van welke signatuur ook, niet bijster groot is en dat de nieuwe bewindsploeg uitermate voor zichtig en behoedzaam zal moeten ope reren. APELDOORN. De in november 1972 gevallen stormschaden konden door de maatschappijen naar hef zich laat aanzien in het algemeen zonder ernstige financiële moeilijkheden worden opge- vangen. Dit bewijst het belang van een zodanige ruime solvabiliteitsmarge bij de bedrijven, dat ook aan de gevolgen van een uitzonderlijk schadeverloop het hoofd geboden kan worden. Centraal Planbureau, doen zich in alle bedrijfstakken grote loonstijgingen voor en lopen de invoerprijzen op. De hier mee verband houdende kostenstijgingen konden niet of niet ten volle in de prijzen doorberekend worden. Dit heeft vrijwel overal tot aantasting van de win sten en rendementen geleid. De bereid heid tot investeringen komt in het r - dragen. Bovendien worden de investe ringen die nog plaatsvinden meer en meer in de diepte gericht. Voorts blijft de opwaartse druk op het prijspeil groot. De beschouwing van het VNO mondt uit in de volgende conclusies: de winstmarges, met name op de uitvoer, lopen terug.; de uitvoer blijft achter bij de ont wikkeling van de wereldhandel. An ders gezegd: het Nederlandse markt aandeel in de wereldhandel loopt te rug; de investeringsquote (de verhouding tussen investeringen en produktie) daalt. Dit zal in de komende jaren duidelijk grenzen stellen aan de pro- duktiegroei. De rendementsdaling loopt als een ro de draad door deze ontwikkelingen heen, aldus het VNO. Uitvoer, investeringen en werkgelegenheid komen op de tocht te staan als gevolg van voortdurende inflatoire kostenstijgingen. De belangrjk- ste oorzaak is de snelle expansie, die ook in de komende jaren voor de collectieve sector wordt verwacht. Het VNO besluit met de constatering dat het de hoogste tijd wordt dat men zich in Nederland minder laa obsederen door verdelingsvraagstukken en de volle aandacht gaat richten op de inflatiebe- strijding. WENEN. De elf leden tellende or ganisatie van olie-exportlanden (OPEC) heeft de bijzondere vergadering afgelast die voor maandag in Tripoli op het programma stond met als thema „Hoe kunnen de westerse oliemaatschappijen ertoe worden gebracht meer voor de ruwe olie te betalen”. Door het GATT moet een speciale regeling worden getroffen voor de han- delsbetrekkinge.n tussen landen met uit eenlopende politiek-economische syste men, teneinde de oost-west-handel te bevorderen. Voor de eerstkomende tijd blijft het noodzakelijk dat aan de invoerzijde in Nederland ten opzichte van Oost-Europa een zogenoemde harde kern van kwanti tatieve restricties voor zeer gevoelige sektoren wordt gehandhaafd. Op 4 april vroeg Co-Op Nederland om een bedrag van 20 tot f 30 miljoen, een bankgarantie van ƒ30 miljoen en bij stand op het vlak van het management. De hulp van de internationale coöpera tieve beweging moest binnen 36 uur zijn toegezegd. In het verzoek van Co-Op Nederland deelden de heren Kraak en Mazzola mee, dat gesprekken aan de gang waren met enkele Nederlandse be drijven. Op 6 april zond de president van de internationale coöperatieve beweging te legrafisch een afwijzend antwoord. .,De tijd van 36 uur is te kort om de toestand van Co-Op Nederland te onder zoeken en te beoordelen”, aldus presi dent Bonow. „Zonder een uitputtend overzicht van de toestand kunnen de Europese coöperaties geen hulp toezeg gen. Bij de KNSM bleek overigens nog eens duidelijk wat er vorig jaar op de beurs gebeurd is. Bij flink stijgende noteringen hebben enige Engelse groepe ringen een niet-onaanz-'enlijk deel van het aandelenkapitaal in handen gekre gen. Aangenomen mag worden, dat dit ook bij de andere scheepvaartwaarden als Van Ommeren en Scheepvaart-Unie het geval zal zijn geweest. Voorlopige opgaven wijzen op bruto- schaden inzake het directie bedrijf door de novemberstorm ter grootte van onge veer 167,7 mln. voor binnenlandse on dernemingen en van ongeveer 41,5 mln. voor buitenlandse. Dit schrijft de Verzekeringskamer, een overheidsinstel ling, die toezicht op het verzekeringswe zen houdt, in haar verslag 1971 over het schadebedrijf. AMSTERDAM. De beurs heeft een moeilijke week afgedraaid. Na vijf maanden modderen zag het er naar uit, dat op korte termijn de oude regerings ploeg zal worden afgelost en een geheel nieuw beleid uit de verf zal komen. Elke regeringswijziging houdt weliswaar een onzekerheidsfactor in, maar nu er een regeringscombinatie staat aangetreden die drastische wijzigingen op velerlei gebied hoog in het vaandél heeft ge schreven, is de onzekerheid des te groter. Deze oliemaatschappijen hebben don derdag, aldus een bekendmaking van de OPEC, een dag voor het verstrijken van een door de olieproduceniten gesteld ulti matum een neuw aanbod gedaan ten einde de op een dood punt belande besprekingen met de OPEC, die volledi ge compensatie van verliezen als gevolg van de dollardevaluatie van februari eisen, weer op gang te brengen. De olieproduktielanden eisen een ver hoging van de olieprijzen van 11,1 per cent als volledige compensatie voor de dollardevaluatie van tien percent. De oliemaatschappijen waren bereid 7,2 per cent meer te betalen, doch de OPEC- landen verwierpen dit voorstel waardoor de onderhandelingen in Wenen eind vo rige maand in een impasse geraakten. DEN HAAG. Het Nederlandse bedrijfsleven zou het bepaald onge wenst vinden indien de Verenigde Staten de onevenwichtigheid in het handelsverkeer met de EEG geredresseerd zouden willen zien door een zijdige concessies van de EEG in de komende EEG-onderhandelingen. Dit is het standpunt, dat het overkoepelend orgaan van het Nederlandse be drijfsleven, het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, heeft geformuleerd inzake de komende GATT-onderhande- lingen en ter kennis heeft gebracht van de regering. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Australische kran tenmagnaat Murdoch, die in Engeland eigenaar is van het grote boulevardblad Sun, onderhandelt over de aankoop van een groot pakket aandelen van de Ne derlandse Dagblad Unie, het concern dat onder meer het Algemeen Dagblad en NRC-Handelsbald uitgeeft. Als de on derhandelingen slagen verwerft Mur doch een belang van tegen de 20 per cent. Het is van groot belang daf de Neder landse regering blijft streven naar een non-discriminatoire handelspolitiek of bevoordeling van alle ontwikkelingslan den. MAASTRICHT Koninklijke Ne derlandsche Papierfabriek nv ziet de gang van zaken in 1973 met vertrouwen tegemoet. De verbeteringen in de Euro pese papierindustrie, die zich reeds in 1972 aft'ekenden, zullen zich in 1973 voortzetten. Daarom verwacht de raad van bestuur dat de totale produktie in 1973 zal kunnen worden a.fgezet. Ook op de Europese markt voor orders van papier afgeleverd op rollen is sprake van een verbeterde marktsituatie, zegt de raad van bestuur in hert jaarverslag. Ook de andere hoofdfondsen lagen deze wee kduidelijk beter dan de top- fondsen van de lokale markt. Daar moesten de aannemers Ballast-Nedam. HBM en Stevin f 5,terug. Evenals de uitgevers VNU, Kluwer en Wegener, ter wijl Friesch-Groningse Hypotheekbank 6,verloor en Hoek machines zelfs 30,Maar hiertegenover stond enige belangstelling voor Koninklijke Petro leum op grond van gunstige uitlatingen on.de onlangs gehouden jaarvergadering Het aandeel kon er rond 2,door verbeteren. Ook Philips lag goed ge vraagd evenals Unilever. Heineken daarentegen moest niet minder dan f 15,prijsgeven. Er moeten afspraken komen voor ver ruiming van de handel in landbouwpro- dukten. Het is noodzakelijk, dat een kader wordt gecreëerd waarbinnen on der auspiciën van de G.A.T.T. afdoende maatregelen tegen optredende of drei gende marktverstoring kunnen worden genomen. GATT-panels moeten daar bij de bevoegdheid tot arbitrage en tot bindende uitspraken krijgen. Indien het welslagen van de GATT-onderhandelin- gen tot duidelijk nadeel leidt voor de ontwikkelingslanden zou kunnen worden nagegaan of onder bepaalde omstandig heden uitbreiding van het systeem van algemeen tariefpreferenties compensatie kan bieden. Tegenconcessies voor de tariefverla- gingen waartoe de geïndustrialiseerde landen zullen besluiten mogen in het algemeen van de ontwikkelingslanden niet worden verwacht. Wel zouden de ontwikkelingslanden codes van goed ge drag kunnen aanvaarden, bijvoorbeeld ten aanzien van het opheffen van export verboden van grondstoffen en het weg nemen van belemmeringen die betrek king hebben op bedrijfssektoren als de luchtvaart of de scheepvaart. GOUDA. British Leyland heeft op dracht gekregen zes zogenoemde „super stille” versies van de „Leyland national bus” te leveren, die bestemd zijn voor het openbaar vervoer in Londen. In 1974 zal het produktiestadium van de nieuwe bus worden bereikt, aldus de Nederland se importeur van British Leyland in Gouda. DEN HAAG Minister Langman van Economische Zaken kan geen overzicht geven van de kostenontwikkeling van benzine in Nederland. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Thijn en Pronk (beiden PvdA) ant woordt; hij dat benzine slechts één uit het pakket pr lukten is dat uit de ruwe aardolie wordt vervaardigd. schijnlijkheid is dat je slechts 180.000 roebel zou terugwinnen. Het is dus niet juist te stellen dat wij kapitalisten scheppen”. Enkele loterijen bieden ook de moge lijkheid het lange wachten op schaarse en duurdere consumptie artikelen te bekorten. Bijvoorbeeld de hoofdprijs in een van de loterij en is een Moskvitsj-personenauto, waarvan er elk jaar 800 worden weggeven. De Moskvitsj kost nor maal 5000 roebel en heeft dan een levertijd van meer dan een jaar. „Onze loten kosten 30 kopeken (1,20 gulden) tn elke negende spe ler heeft prijs”, zegt Polnyakof. „De laagste prijs is een roebel, maar we bieden ook zaken als bromfietsen, koelkasten en piano’s. Polnyakof en zijn mede-directrice, mevrouw Koezenkova schatten dat 50 percent van de Russische bevol king van 248 miljoen geregeld in hun loterij speelt. Er worden jaar lijks 544 miljoen loten verkocht. De loterij en de paardentoto zijn de enige toegestane vormen van gok ken in de Sovjet-Unie. Het com munisme keurt de westerse vormen van gokken af als bourgeois-on- deugden, maar praktijk en theorie schijnen niet altijd parallel te lo pen. Tijdens de zogenoemde nieuwe economische politek (1921-1928) toen privé-ondernemingen werden geduld, waren er in de gehele Sov jet-Unie gokcasino’s. Tegenwoordig blijft de paardentoto bestaan on danks vaak heftige aanvallen erte gen in de pers. miljoen. De verdere investeringen in 1973 kun nen geheel uit eigen middelen worden bekostigd. Dé bruto omzet steeg in 1972 van 283 mln tot 359 mln, de bedrijfs winst bedroeg 53,2 mln (v.j. ƒ37,45 mln) en de nettowinst bedroeg 15,3 mln (f 8,3 mln). Het personeelsbestand steeg van 2653 tot 3721 onder meer als gevolg van de fusie met Gelderland- Tielens. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op f 11,25 (15 pet) waarvan naar keuze f 7,50 (10 pet) in aandelen ten laste van de agioreserve (v.g. 12 pet in contanten). In een statutenwijziging is de mogelijkheid opgenomen om tot uit gifte van aandelen in coupures van f 25 over te gaan (nu 75). De resultaten van Gelderland-Tielens vertoonden een ster- (na belasting) stond in 1972 een netto winst van rond 3 mln. Geen wonder dus dat de terughou dendheid die in april al duidelijke vor men begon aan te nemen zich deze week ontlaadde in een vrij forse koersdaling voor vele in notering nogal opgeschroef de lokale aandelen. Bovendien toonde ook het buitenland niet veel animo op lager niveau in te springen, zodat het op het Damrak een vrij ongeanimeerde boel bleef. De president van de Nederlandsche Bank verkondigde in het deze week verschenen verslag van de bank overi gens vrij veel dingen die nogal gunstig voor de beurs luidden. Gunstiger in elk geval dan hetgeen buitenlandse econo mische kringen van de EEG en de OESO kort geleden over onze economie meen den te moeten opmerken. Voor ons be drijfsleven is 1972 vrij gunstig geweest, zo meende dr. Zijlstra. En velen, die de recente bedrijfsuitkomsten van de grote ondernemingen hebben bestudeerd, zul len dat beamen. De overbestedingen van zowel het be drijfsleven, de overheid en zelfs het grote publiek liepen sterk terug, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in het aan zienlijke overschot op onze betalingsba lans. Ook dat klonk nogal bemoedigend. Dat desondanks de inflatie zich uitend in steeds hogere prijzen nog altijd even krachtig en hardnekkig is blijven voort woekeren, is minder mooi. Het publiek begint in goederen te vluchten, zo schet ste dr. Zijlstra de situatie in ons land Een ontwikkeling die kennelijk het bui tenland ook niet is ontgaan, gezien de duidelijk geworden enorme Britse be langstelling voor alles wat in ons land naar onroerend goed riekt. MOSKOU (UPI). „Als iemand in ons land in de loterij verliest, gaat hij niet bankroet”, zei een Russi sche funktionaris. „Als hij wint, wordt hij geen kapitalist”. De prijzen van de loten zijn beschei den en naar westerse maatstaven gemeten geldt dat ook voor de prijzen die te winnen zijn. Maar in een land waar de meeste andere vormen van gokken verboden zijn, is de loterij zeer populair. De Rus sische burgers staan in de rij bij banken, winkels, metro-stations en krantenkiosken om in een jaar heel wat meer dan één miljard loten te kopen een gemiddelde van meer dan vier per inwoner. In Europa zijn alleen de Westduitsers grotere loterij-fans. Zij kopen jaarlijks tussen de 10 en 20 loten per inwo ner. DEN HAAG. Minister Langman van Economische Zaken heeft in een brief aan de Tweede Kamer bijzonder heden gepubliceerd over de inhoud van het verzoek van Co-Op Nederland aan de internationale coöperatieve beweging steun te verlenen ter oplossing van de moeilijkheden. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11