Ter bedevaart met de vakbond PELGRIMS ONTVLUCHTEN DE MAATSCHAPPELIJKE ISOLATIE ZIEKEN PUTTEN TOCH KRACHT UIT VERCOMMERCIALISEERD LOURDES Lourdes is weer „in” F 1 Solidariteit Fenomeen Een wonder? Hoop Behoefte ■II lil te. ize m a. erg or ent, ion- „Hey sir, you’re an American”, klinkt het in het centrum van het heilige Lourdes in de Franse Pyreneeën plotseling uit een groezelige mond. Mijn antwoord is ontkennend, maar het mannetje laat zich daardoor niet uit het veld slaan. Hij bekent mompelend zijn nood en die is, dat hij om een of andere reden direct 50 Franse francs wil lenen die hij later op de middag belooft hij plechtig zal terugbetalen. Ik taxeer de man en besluit de 50 franks niet te geven. In Lourdes word je zo heet het echter geraakt door een zekere toets van menselijk medeleven, noem het solidariteit, en ik geef hem daarom toch maar wat: 20 franks. De man bedankt nauwelijks, maar schiet als een haas weg. 4 BIB sggt jfsSrlte?. c sa y1 I en Een stoet trekkarren met zieke pelgrims maakt front op het plein aan de voet van de basiliek van de Heilige Rozenkrans. >fd Erbij 1933 door paus Pius XI heilig verklaard. ten me Er zijn in ons land drie bedevaartorga- nisaties, die in groepsverband trein- en Kaarsen opsteken bij de grot van de verschijningen. op de plaatsen, waar hij meent te proe ven wat heilig is”. Hendriks’ redenering is: „De groeiende belangstelling voor en het laaiend en thousiasme over Lourdes verbijstert ons eerlijk gezegd wel een beetje, juist om dat een bedevaart naar Lourdes voor niemand een pretje is”. betreft, kun je zeggen dat in Lourdes het puur materiële werk van de vakbe weging wordt gecompleteerd door een immateriële opstelling van deze vakcen trale”. Volgens Hendriks is.de bedevaart naar Lourdes geboren uit een duidelijke be hoefte, juist ook onder de NKV-leden. Die behoefte stamt van voor de eerste wereldoorlog. Door de ziekenfondsen, ge- Lourdes is een fenomeen. Je komt er onder de indruk van het grote aantal zieken, dat in het bergstadje zijn heil zoekt, maar je wordt er kotsmisselijk van de commercie. Lourdes is een aan eenschakeling van hotels en souvenirs- winkeltjes. De plaats telt nog geen 20.000 inwo ners, van wie de welgestelde mid denstanders vorstelijke huizen in de om ringende bergen bezitten. Het is één groot continubedrijf, Lour des. Groepen pelgrims komen en gaan in de 226 hotels, 25 pensions en op de 28 parkeerterreinen; in de basiliek van Pius X, een ondergrondse kerk uit 1958, die grote gelijkenis vertoont met een par keergarage en die plaats biedt aan 20.000 mensen alle inwoners van Lourdes; in het Acceuil van Onze Lieve Vrouw, Van de ondervraagde 317 mensen lag de top in de leeftijdscategorie van 55 tot 60 ja ar. En dat in een tijd, dat de vakbeweging haar handen vol heeft aan een harde materiële strijd met werkgeversorgani saties. de en 4et 5t, k.15 ‘Is on m- op Na de Lourdesreis bleek de hou ding ten opzichte van de eigen ziek te bij veel patiënten veranderd te zijn. Het vaststelleri van die veran dering berust eneraijds'!op observa tie van de onderzoekers, anderzijds op het oordeel van de patiënt zelf. Bij een aantal patiënten werd een overgang van een wrokkerige, op standige, ontevreden houding naar een berustende houding waargeno men, en na de tocht een houding van positieve aanvaarding. Bij een groep patiënten was de houding ten opzichte van de eigen ziekte onver anderd. Wat is dan het geheim van Lourdes? Is er echt genezing, zoals velen veron derstellen? Hendriks en Adams verwer pen als realisten die gedachte. Hendriks: „Naast het beleven van soli dariteit is aanvaarding van de ziekte voor de mensen vooral de drijfveer om mee te gaan”. Adams: „Afgezien van het versleten gebaar, moet je gewoon constateren dat er bij een mens nog altijd hoop is, waar sommige mensen lang op teren en ande ren niet Lourdes wordt bepaald door twee factoren, de sociale (solidariteit) en de magische (de religie). Wat het NKV Het zoeken naar steun en kracht en de hoop op genezing zijn volgens de onderzoekers de belangrijkste re denen om naar Lourdes te gaan. De hoop op genezing werd door de meeste patiënten niet direct spon taan genoemd, maar later in het gesprek bleek vaak welke belangrij ke rol deze als motivatie toch Speel de. Andere redenen waren: religieu ze motieven, vakantie, eruit zijn en contacten leggen. De hoop op gene zing kwam tot uiting in de waarde die wordt gehecht aan Lourdeswa- ter en de baden. Veel patiënten gaven aan, dat zij in Lourdes het gevoel hadden meer mens te zijn. Men had idee meer mee te tellen, voor vol te worden aangezien. Dit in tegenstelling tot de situatie thuis. De meeste patiën ten wilden nóg wel een keer naar Lourdes, maar de meesten vonden de lange treinreis (ruim 20 uur) wel bezwaarlijk. Lourdes als bedevaartplaats is onder de katholieke Nederlanders in groeiende mate in. Jo Hendriks, voorzitter van de Unie van Ziekenfondsen en ook direc teur van het Centraal Ziekenfonds in Tilburg (een van de belangrijkste „leve ranciers” van bedevaartgangers), zegt dat de belangstelling voor Lourdes in merk waardige tegenstelling tot het teruglo pende aantal katholieke kerkgangers in ons land blijft toenemen. het langgerekte complex ziekenzalen, waar de ene groep zieken de andere telkens met eigen verzorgende staf op volgt; in het andere ziekenhuis (L’Höspi- tal des Sept Doubleurs); in de majestu euze Basiliek van de Heilige Rozenkrans, aan de voet waarvan openluchtmissen en processies worden gehouden. In dit religieuze decor wemelt het van de trekwagens met zieken, zoals de be tjak het stadsbeeld van Djakarta be heerst; wemelt het ook van de knielende mensen op de bidpleinen De devotie viert hoogtij in Lourdes en daar is dan plotseling het zich materieel keihard opstellende NKV met een groep van zo’n 200 gehandicapte kinderen en een aantal ouders aanwezig. Kinderen met allerlei ziekten, de een er nog erger aan toe dan de ander, sommigen met nog maar een korte levensperiode voor zich. Zeven jaar later, in 186!? zou paus Pius IX spreken over „de lichtende zekerheid” Al meer dan 100 jaar lang bezoeken katholieken Lourdes Het stadje aan de voet van de Pyreneeën kreeg zijn bekend heid in 1858, toen zich „ver schijningen aan Bernadette" voordeden. Bernadette Soubirous werd 7 januari 1844 geboren als eerste kind van molenaar Frangois Soubirous en Louise Casterot. Haar doopnaam was Marie Bemarde. De verschij ningen vielen in de periode van 11 februari tot 15 juli 1858. NKV-voorzitter' Jan Mertens laat er in Lourdes geen twijfel over bestaan dat het NKV blijft doorgaan met Lourdes- tochten, zolang daaraan in een deel van de vakbeweging behoefte blijft bestaan. Zelfs al wordt straks misschien toch nog een „zware federatie” met NW en CNV gevormd, de katholieke vakcentrale zal de bedevaarttochten voor zijn leden niet opgeven. Het is een stuk eigen identiteit en immateriële belangenbehartiging waarop het NKV zeer is gesteld. Voor de gelovige katholiek is de Lour- desbedevaart een ontmoeting met God, is de Lourdesbedevaart een feest. De bui tenstaander heeft moeite met zulke be schrijvingen uit het NKV-Lourdesboek- je, maar komt onder de indruk van de solidariteit die gezonde deelnemers aan de bedevaart met de zieke kinderen aan de dag legden. Verwacht de zieke katholiek in Lour des nu eigenlijk een wonder? Hendriks ontkent de vraag met stelligheid en ook Frits Adams, progressief bedrijfsaalmoe- zenier uit Heerlen en tijdens de NKV- kinderbedevaart belast met de geestelij ke leiding van deze expeditie, geeft een nee op de een onderzoek Op verzoek van paus Pius IX de bisschap van Lourdes bekrachtigde zij op haar sterfbed tegenover twee ker kelijke functionarissen nog eens onder ede haar vroegere verklaring over de gebeurte nissen bij de Massabielle. Na een langdurig en streng pro ces, zoals door het kerkelijk recht voorgeschreven, werd Bernadette december Op de vraag wat men aan Lour des had gehad, kwam als belang rijkste antwoord naar voren: het krijgen van steun en kracht. Ook werden genoemd: het eruit zijn, het sterker worden van het geloof, het contact met andere zieken, het feit, dat men in Lourdes eens fijn had kunnen praten. Enkele patiënten vonden dat ze persoonlijk weinig of niets aan de bedevaart hadden ge had. In het onderzoek viel allereerst op de maatschappelijke isolatie, waarin de meeste patiënten zich bevonden. Dit kwam onder meer tot uiting in de sterke behoefte tot praten. Sommige patiënten vertel den ronduit dat ze zich eenzaam voelden, bij anderen bleek dat tus sen de regels door. lieerd aan het NKV, is daaraan sinds dien een financiële basis gegeven. In 1942 was de oprichting van de zogenaamde Lourdesziekenfondsen, die in hun pakket verstrekkingen een gratis reis naar Lourdes hadden, opgenomen. In die tijd werd een bijdrage van een cent per gezin per week gevraagd, welke bijdrage nu twee of drie cent per gezin per week bedraagt. Hendriks: „Honderd procent van onze verzekerden doet mee, ook niet-katholie- ken. Het criterium voor meegaan naar Lourdes is, dat de ziekte van de betrok kene vrij uitzichtloos is, dat er medisch gezien geen kruid tegen is gewassen. Behalve besmettelijke zieken gaat ieder een mee. De medische screening van de bedevaartgangers laat alleen afvallen wat medisch-technisch onverantwoord is. Iedere zieke bedevaartganger wordt vooraf door ons thuis bezocht”. De Nijmeegse studenten Mimi Engbers, Liesbeth v.d. Hengel en Toos van der Zee voltooiden in oktober 1971 een zogenaamd explore rend onderzoek naar de betekenis van een. Lourdesbedevaart voor de zieke mens. Het onderzoek werd verricht in het kader van het keu zevak in de medicijnstudie aan de medische faculteit in Nijmegen, on der toezicht van de afdeling sociale geneeskunde. van het gebeurde. Bernadette had een zwakke gezondheid en stierf op 35-jarige leeftijd vliegreizen naar Lourdes „op de markt brengen”. Naast het NKV zijn dat de Vereniging tot Samenstelling van Natio nale Bedevaarten in Den Bosch en de Stichting Limburgse Bedevaart naar Lourdes in Maastricht. duidelijk en onomwonden vraag (de uitslag van elders op deze pagina leert echter an ders). de het uitstapje of de natuur, de houding van andere zie ken, de ziekenzegening en het ge bed. Bij de meeste van de hier genoemde punten speelt de massali teit een niet te verwaarlozen rol. Naar dit bedevaartoord reed enkele weken geleden de NKV-trein, vol met zieke kin deren met hun ouders, op kosten van het ziekenfonds De extra trein trok, kun je zeggen, een spoor van solida riteit door Nederland, België en Frankrijk, geschraagd op bielzen van onbaatzuchtigheid. Al Ziet Adams het wonder dan niet zitten, de bedevaarten hebben naar zijn oordeel zeker nog zin. „Want de mens zoekt naar een zeker houvast. Hij wil herkenningsmomenten, symbolen. Heilige plaatsen worden gemaakt door de mens In 1862 verklaarde monseig neur Laurence, de bisschop van Tarbes, tot welk bisdom Lourdes behoorde, „dat de Onbevlekte Maagd Maria moeder van God, werkelijk aan Bernadette Soubirous is verschenen op 11 februari 1858 en daarop volgende da gen, in het geheel 18 maal in de grot van Massabtesjle, bij de stad Lourdes”. Aan het bronwater in Lourdes wordt wonderdadige kracht toegekend. De bron ontstond twee weken na de eerste verschijning van Maria aan Bernadette in 1858. Het baden in bronwater is er nog steeds een attractie en ook het meenemen of drinken van water uit een van de in de rotswand ingebouwde kranen is een zeer veel voorkomende bezigheid. Wat was het meest treffend ge weest? Antwoorden: de grot en de processies, het geconfronteerd wor den met het leed van anderen en de sfeer, de medemenselijkheid, misvieringen, ’s Avonds, bij het verkennen van het stadje, word ik onverwachts weer aan gesproken door hetzelfde individu: of ik een Amerikaan ben en of ik hem 50 francs kan lenen. Mijn gevoel voor soli dariteit laat me nu in de steek. Ik had hem ’s middags blijkbaar aardig op zijn waarde geschat: een bedelaar die lucht hartig geld probeert te maken uit een oord met een door velen ervaren bijzon dere, gewijde sfeer. Later in de week zou hij me nog eens vragen: „Monsieur, vous parlez Francais?” Wegwezen. De man is een van de randverschijn selen in het van commercialiteit aan elkaar hangende Lourdes, een stadje dat jaarlijks naar schatting 3,5 miljoen be devaartgangers verwerkt, onder wie vooral Italianen, Spanjaarden en Fran sen zelf. Lourdes is het Mekka voor de katho liek. Het Zuidfranse stadje is voor de katholieke gelovigen over de hele wereld nog altijd een magische magneet. Deze conclusie dringt zich op, na een week in dit belangrijkste bedevaartoord ter we reld als belangstellende buitenstaander te hebben verbleven. Reden van het verblijf was de bede vaart van het in Utrecht gevestigde Nederlands Katholiek Vakverbond, of liever van de Stichting Comité Lourdes Bedevaart van het NKV. Het was een aangrijpende reis, juist omdat het een kinderbedevaart betrof. Siin ItMtttri ff, .g;if|gwa| S5'ïfs'r'’rfsga?- 't - - 5- T T - QiwgM BRialfe'1 -‘te j' te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15