Gebaat bij conservatieve Arabische regimes ISRAEL WAAKHOND AMERIKAANSE BELANGEN IN HET MIDDEN-OOSTEN GROTE VRAAG IN „ZILVEREN" ISRAEL: Wordt de kloof tussen westerse en oriëntaalse joden overbrugd? Kibboets behoort INTEGRATIE VAN ARABIEREN EEN TIJDBOM nog niet tot het verleden 1- Cir ita I I k Westers image k Obstakel k Parallel ZATERDAG Erbij 5 MEI 19 7 3 18 z 'ft I I i '.'W- - i BW 1 F .Cr 1 -WK I J 1 1 werden I 1 1 I I De Israëlische politiek van de afgelo pen 25 jaar is heel simpel geweest: poot wantrouwen is het waarschijnlijk dat de status quo nog zeer lang zal voortdu ren”. De kibboetsiem zijn aangesloten bij een politieke partij, de meesten bij de drie socialistische bewegingen, die Israël Ook de ontwikkeling van het Israë lisch Arabische conflict werkt Israels rol als politieagent in het Midden-Oosten in de hand. De Arabische landen zullen de status quo niet voor altijd willen en kunnen aanvaarden. Zij zullen militaire initiatieven moeten nemen om de situa tie niet te laten bevriezen. Ook guerrilla of terreurdaden kunnen deze functie vervullen- „Meer overwinningen zullen Israel brengen tot de grens van het „diminishing proffit”, zegt Meir Paiel. Dat betekent dat bij een steeds grotere in vestering de rentabiltedt van de extra investering afneemt. i s :W!:- Zestig procent van de bevolking is zelf of via de ouders afkomstig uit oriëntaal se landen Niettemin is de inbreng van deze meerderheid in de Israëlische sa menleving minimaal. Op de maatschap pelijke ladder staan de mensen met een westerse achtergrond bovenaan. Israel heeft een westers image en probeert ook westers te zijn, deels uit de noodzaak om de Arabieren voor te blijven. Zal de kloof tussen de westerse ashkenaziem en de oriëntaalse sefardiem te overbruggen zijn of steeds groter worden? Tien procent van de Israëlische bevol king bestaat uit Arabieren. Behalve de 300000 Israëlische Arabieren zijn er nog een miljoen Arabieren in de bezette gebieden. Hoe zal de bezetting doorwer ken op de Israëlische samenleving? Prof. Saul Friedlander, hoogleraar in de inter nationale betrekkingen aan de universi- In Israel maar ook in Egypte gaat een bekend verhaal over een schorpioen die de Nijl wilde oversteken. Het dier vroeg een lift aan een waterschildpad en bezwoer de schildpad niet onder water te duiken. „Dan zou ik verdrinken”. De schildpad stelde de schorpioen gerust: „Dan verdrinken we toch allebei” Halverwege de rivier duikt de schildpad toch naar beneden. Angstig roept de schorpioen: „Wat doe je nu, we zullen verdrinken!” Waarop de schildpad zegt: „Dat kan wel zijn, maar we zijn hier in het Midden-Oosten”. (Van onze medewerker in Jeruzalem) De kibboets. Iedereen heeft er wel van gehoord, maar weinigen weten precies wat het is. Een collectieve landbouwne derzetting met collectieve eigendom, waarin ieder lid zich volledig in dienst van de gemeenschap stelt. Een kleine kibboets telt 100 leden, een grote 1000, de meeste zitten daartussenin. teit van Jeruzalem is over het algemeen pessimistisch gesitemd. „De kansen op stijf houden. Wie de gebeurtenissen van werkelijke vrede tussen Israel en de De kibboetsiem zijn er nog. Dit is één van de leden van zo’n nederzetting. na de Zesdaagse oorlog toen Frankrijk haar steun aan Israel staakte, steeds afhankelijker geworden van de Verenig de Staten- Amerikaanse militaire, poli tieke en economische steun vormen de hoeksteen van de Israëlische politiek. Volgens Paiel is dit een bijzonder ge vaarlijke ontwikkeling, die ertoe kan leiden dat Israel de waakhond van de Amerikaanse belangen in het Midden- Oosten wordt. In de Israëlische militaire realiteit be tekent dit, aldus Paiel, dat het veroveren en bezetten van meer Arabisch gebied Israel geen grotere veiligheid zal opleve ren, omdat het ondoenliijk is voor een klein land ails Israel zulde grote gebie den met een grote bevoking te controle ren. Israel zat dus zijn toevlucht moeten nemen tot strafexpedities op beperkte schaal. Deze zullen in het algemeen overeenkomen met de Amerikaanse be langen. Dan ben je niet ver meer van een situatie dat het initiatief niet meer van Israel maar van Amerika zal uitgaan. belangrijk deel van tactiek in schuil gaat. Toch is het een bijzonder belang rijke ontwikkeling geweest. De vraag is in hoeverre dieze formele erkenning op den duur reële inihoud krijgt”. De moeilijkheid is dat de Israëlische regering op deze Egyptische stap niet adequaat heeft gereageerd, aldus prof. Friedlander. Het werd afgedaan als een manoeuvre om Israël in stadia te elimi neren, punt uit. Daarbij werd over het hoofd gezien dat zo een stap van Egypte een eigen dynamiek heeft. Het is een verandering in uitgangspunt- Wil de Egyptische erkenning van Israel werke lijk inhoud krijgen, dan is daar een positieve instelling aan Israëlische kant voor nodig. Wat ik op het oog heb is een ontwikkeling in fasen, waardoor langza merhand een toestand wordt geschapen van vrede. Eerst non-belligerentie dan handelsbetrekkingen en uiteindelijk vol ledige betrekkingen. In ruil daarvoor zou Israel eveneens in fasen de bezette ge bieden moeten teruggeven. Helaas is er geen proces op gang gekomen dat in die richting gaat. Door het grote wederzijdse Het grootste obstakel voor vrede vor men de Palestijnen, gelooft prof. Friedlknder. „De moeilijkheid is dat de meningen van de woordvoerders van de Palestijnen zo ver afliggen van wat gemtigde Israeli’s zeggen, dat het niet duidelijk is hoe de kloof tussen Israel en de Palestijnen overbrugd kan worden. De Palestijnen hebben met de terreur een machtig wapen in de hand, dat een vredesregeling kan verhinderen. Aan de andere kant is zonder de Palestijnen vrede niet mogelijk, want zij zijn de bron van het conflict”. „Het is de vraag of de tijdsfactor in het voordeel van Israel of van de Ara bieren werkt. Vanuit militair gezichts punt werkt de tijd in Israels voordeel, het Palestijnse verzet kan daar ook niet veël aan veranderen. Maar voor de Is raëlische samenleving heeft het voortdu ren van de huidige toestand zeer ernsti ge, mogelijk zelfs catastrofale gevolgen. Handhaving van de status quo betekent dat de bezette gebieden onder Israëlisch bëheer blijven, en dart hert proces van sluipende annexatie zich zal voortzetter! Israel wordt dan een land van drie miljoen joden en een minderheid van bijna 1,5 miljden Arabieren. Driehonderd duizend in Israel en ruim een miljoen in de bezette gebieden. Aangezien de Arabische bevolking aanzienlijk sneller groeit dan de joodse betekent dat dat de joodse meerderheid over 25 jaar verdwe nen zal zijn”- „In het ongunstigste geval leidt dart tot de Zuidafrikaanse apartheidssituatie, op zijn gunstigst tot de situatie waarin de negers in Amerika verkeren”, zegt prof. Friedlander. „De joden zullen de toplaag vormen, de Arabieren de waterdragers dïe het „zwarte werk” doen. Van vreed zame coëxistentie tussen joden en Aa- bieren in Israel en de bezette gebieden valt op langere termijn weinig goeds te verwachten. De Israëlische politiek is gericht op economische vooruitgang van de Arabie ren in de bezette gebieden, in de ver wachting dat zij daardoor hun nationale aspiraties zullen vergeten. Wij weten van gelijksoortige situaties dat die hoop ijdel is. Weliswaar gaat een groot deel van de werkende bevolking er econo misch op vooruit, maar daardoor zal een nieuwe intelligentsia ontstaan die poli tiek bewuster zal zijn, zich heftiger anti- Israelisch zal manifesteren, dan weer heftiger onderdrukt moeten worden, enz. De secretaris van de Histadroet, het nationale vakverbond, Ben Aharon heeft deze integratiepolitiek terecht een „tijd bom” genoemd. In de zionistische droom moert Israe’ het centrum zijn van hert joodse volk Het moet de joden in de wereld voorgaar in cultuur, geestelijke waarden. Het ir duidelijk dat prof Friedlënder ook op dit gebied pessimistisch is. „Noch op geestelijk noch op religieus gebied heeft zich in Israel een vernieuwing voorge daan. Religie is in Israel geworden tot partijpolitiek”. Deze anekdote typeert de warwinkel van irrationaliteit en emoties in een Midden-Oosten waarin de joodse staat Israel zijn 25-jarig bestaan viert. Wat staat Israel, na drie oorlogen tegen de Arabieren de komende 25 jaar te wachten? Reserve-kolonel Meir Paiel, lector in de militaire geschiedenis aan de universiteit van Tel Aviv ver wacht geen wezenlijke veranderingen. Om toeristen te plezieren treedt Het Israëlisch Orkest regelmatig op aan boord van een landingsvaartuig, zoals hier bij Sharm el Sheikh. (Van onze medewerker in Jeruzalem) Drie oorlogen heeft Israel in zijn 25-jarig bestaan gekend. Direct na de Zesdaagse oorlog in 1967 was er een algemene verwachting dat dit de laat ste oorlog was geweest. Nu zouden de Arabieren wel in zien dat vrede sluiten met Israel de enige oplossing was. „Wij wachten op een telefoontje van Nasser”, zei minister van defensie Dajan toen. Nu, zes jaar later is de stemming veel minder optimistisch. Weliswaar is het al bijna drie jaar betrekkelijk rustig langs de grenzen, maar de vrede is nog ver af. Terreur en tegenterreur verharden de stand punten van beide partijen. Golden de bezette gebieden in 1967 als een onderhandelingspand voor vrede, nu staat al vast dat Israel grote delen van deze Arabische gebieden zal annexeren. Hoe langer de status quo voortduurt hoe meer gebied Israel zal annexeren. s w De Amerikaanse en Israëlische belan gen lopen al voor een groot deel parallel. Ook Israel is meer gebaart bij conserva tieve Arabische regimes, omdat deze een meer gematigde politiek tegenover Israeli voeren. Partei: „Er is een duidelijke ont wikkeling dat Israel de „vuile karwei tjes” in het Midden-Oosten moet opknap pen, die de Amerikanen vroeger zelf uitvoerden. In 1958 intervinieerde de Amerikaanse Zesde Vloot in de Libanon toen daar bij een burgeroorlog de pro- wesrterse christenen onder de voet dreig den te worden gelopen door de pro- Nasser en pro-Syrië gezinde moslems”. „In 1970 was er een burgeroorlog in Jordanië tussen koning Hoessein en de Palestijnse fedayeen. Niet Amerika, maar Israel stond klaar om Syrië binnen te vallen in geval de troon van de pro- westerse koning Hoessein in gevaar zou komen als gevolg van Syrische steun aan de Palesrijnen. Maar R abin heeft onlangs onthuld dart hiertnj een nauwe samenwerking tussen de Israëlische en Amerikaanse regering bestond. Het ging in feite om een Amerikaans-Israelische actie, waarbij Israel verantwoordelijk was voor het operatieve gedeelte”. „Ook de laatste Israëlische comman- do-actie in Beiroet wijst in deze rich ting. Hoewel het niet zeker is dat de Amerikanen van deze actie geweten hebben*, is het wel duidelijk dart Israel zich gesterkt voelde door hert besef dat de Amerikaanse regering nooit bezwaar kon hebben tegen een actie die gericht was tegen degenen die Amerikaanee di plomaten in Khartoem hadden ver moord. „Als deze ontwikkeling zich voortzet is het niet Ónmogelijk dat in het jaar 2000 Israel ten gunste van Amerika zou moeten interveniëren, bij voorbeeld in Koewdlrt. Een ideologische rechtvaardiging is altijd wel te vinden”, aldus Partei. deze kwart eeuw heeft gevolgd, kan heel goed begrijpen hoe de Israëli’s tot deze politiek zijn gekomen. In 1948 waren de Arabieren niet bereid Israel te erken nen. Na de wapenstilstand van 1949 waren de Arabieren bereid de toestand van 1947 te erkennen. Na de oorlog in 1967 wilden de Arabieren de situatie van 1949 erkennen. Nu zijn Egypte en Jorda nië zover dait zij Israel als een realiteit zien. Los van alle franje is de Israëli sche politiek duidelijk. „Hoe langer wij voet bij stuk houden des te meer zullen de Arabieren ons op deri duur accepte ren”. Dart is de les van de halsstarrige politiek sinds 1948. Met dat al heeft Israël in de eerste 25 jaar van zijn bestaan niet de voor naamste doelstelling bereikt die het zich gesteld heeft: vrede met de Arabische buren. In eigen land ziet Israël zich voor ernstige sociale problemen gesteld. Im migranten kwamen uit de hele wereld, uit Europa, Amerika, Noord-Afrika en Arabische landen. Zou het mogelijk zijn mensen met zo een verschillende achter grond in ontwikkeling en cultuur tot één volk om te smeden? Vooral door de bedreiging van buitenaf bestaat er in Israel een groot saamhorigheidsgevoel, het besef van een gemeenschappelijke lotsbeschikking. Maar dart neemt niet weg dat de interne sociale tegenstellin gen zeer groot zijn. „Anders dan Europa heeft het Midden-Oosten geen grote oorlogen gekend, die de invloedssferen dui delijk hebben verdeeld. Gezien het machtsevenwicht tussen Rusland en Amerika valt zo’n oorlog ook niet te verwachten in de toekomst. Zo lang de kaarten niet geschud zijn, is de kans dat het Israelisch-Arabi- sche conflict blijft voortduren groot”, meent Paiel. De kloof tussen Israel en de Arabieren is zo groot dat zij niet zonder hulp of druk van buitenaf tot elkaar kunnen komen. Zowel Amerika als Rusland hebben een vitaal belang om de strijd te matigen maar niet om tot een defi nitieve regeling te komen”. „De Amerikaanse belangen zijn behal ve strategisch vooral economisch de Arabische olie van aard. De Ameri kaanse invloed wordt het best gewaar borgd door conservatieve regimes zoals in Saoedie-Ara'bië, Jordanië en Koeweit. Verscherping van het Israeliisch-Arabi- sdhe conflict brengt voor de Amerikanen het risico met zich mee dat de Arabische wereld zich radicaliseert en zich tegen Amerika keert”- „Voor het moment hebben ook de Russen geen belang bij een oplaaitag van het conflict, De Russen hebben in 1967 een kapitale blunder gemaakt door de betrekkingen met Israel te verbreken. Daardoor hebben zij zichzelf uitgescha keld als mogelijke bemiddelaars, een rol dïe zij nu aan Amerika moeten overia- ten. De situatie zou zich kunnen wijzi gen als de Russen een flexibeler politiek zouden gaan voeren en de diplomatieke betrekkingen met Israel zouden hervat ten, maar een dergelijke ontwikkeling is voorlopig niet te verwachten”. De instabiele regimes in hert Midden- Oosten zjn een vruchtbare bodem voor intriges van de grote mogendheden die hun invloed willen vergroten. Zij zullen ook in de toekomst proberen via staats grepen hun invloed te doen gelden. Als een rode draad lopen de oliebelanigen door het Midden-Oosten. Hert Westen en Japan zijn voor een groot deel afhanke lijk van de Arabische olie. Europa im porteert 70 procent van haar olie uit het Midden-Oosten en Libië, té zamen 700 miljoen ton per jaar”. „De Europese afhankelijkheid van Arabische olie zal de komende jaren nog 'toenemen. Tegen het jaar 2000 wordt de oliiebëhoefte in Europa op 1400 miljoen ton geschat, dart is het dubbele van de huidige behoefte. Amerika importeert 25 percent van zijn olie, voornamelijk uit Venezuela en Canada. In de toekomst zullen echter ook de V.S. meer Arabische olie gaan importeren, aangezien de voor raden in Venezuela en Canada opraken. De Russische strategie is erop gericht te trachten de Oliehandel via Rusland te laten lopen. Daarom Is het voor Ameri ka van het grootste belang haar invloed in landen als Saoedie-Arabië, Koeweit en Iran te behoudend. Bij het waken voor de Amerikaanse belangen speelt Israel een belangrijke rol. Jitzchak Rabin, tot voor kort Israels ambassadeur in Washington sprak on langs over Israel en Amerika als een „goed bondgenootschap”. Israel is, vooral kent. Hun produkten worden op de markt gebracht via een coöperatie. De grootste en bekendste is de Tnoeva, de coöperatieve zuivelonderneming. Niet al le kibboetsiem zijn even welvarend. Daarom hééft de kibboetsbeweging een speciale kas, waar iedere kibboets naar draagkracht in moet bijdragen, ter wille van de zwakke broeders. Israël telt 240 kibboetsiem, met een totale bevolking van ongeveer 90.000 bewoners. In Opper-Galilea ligt de kibboets Sde Nehemia, genoemd naar de Nederlandse zionistische leider uit de eerste helft van deze eeuw, Nehemia de Lleme. Als je in Sde Nehemia komt is de kans groot, dat je je met Nederlands kunt behelpen. Sde Nehemia werd in 1942 opgericht door een groep Nederlandse pioniers. Zij kwamen naar de moerassen van Opper- Galilea, waar toen nog een uiterst on aangenaam en ongezond klimaat heerste. Jitschak Pimentel, één van de oprich ters van de kibboets, komt oorspronke lijk uit Amsterdam. Hij is leraar in de kibboets. In 1938 ging hij naar het toenmalige Palestina, en was in 1942 een van de mede-oprichters van Sde Nehe mia. Dat was in een tijd dat de kibboets voor alles wat zich in de wereld pro gressief noemde het toonbeeld van het socialisme was. Waar de Russen met hun kolchozen niet in waren geslaagd, dat presteerden de Israëli’s wel. Geen uitbuiting van de arbeider door loonarbeid, die volgens het winstprincipe automatisch leidt tot uit buiting van de arbeid. De pioniers in de kibboets vormden de ruggegraat van de Israëlische maatschappij. Zij leverden de politieke leiders: Ben Goerion, Eshkol, Israëls eerste twee premiers kwamen uit kibboetsiem. Ook minister van defensie Dajan, vice-premier Allon komen uit de kibboets. De kibboetsiem vormden het bolwerk, dat de grenzen verdedigde en de kibboets gaf inhoud aan de zionis- tisch-socialistische ideologie. De gebruin de pionier met het vermaarde „kova tembel”, hetgeen „gekke hoedje” bete kent, werkend op het land was de ver persoonlijking van de Israëli, de nieuwe jood, die in tegenstelling tot de getto jood tot lichamelijke arbeid in staat was. In 1973 is dat voor een groot deel geschiedenis. De invloed van de kibboets op het maatschappelijk bestel is duide lijk gedaald. In 1948 leefde 10 percent van de Israëlische bevolking in de kib boets, nu is dat nog maar 4 percent. In 1948 was de gemiddelde leeftijd 30 jaar, nu is dat 50 jaar. Vijfentwintig jaar geleden ging 10 tot 15 percent van de kinderen, die in de kibboets geboren weg om in de stad te gaan wonen. Nu is dat 40 percent. De pio niersgeest bestaat niet meer, de kibboets is verburgelijkt. Jonge mensen hebben andere idealen, op materiële zaken ge richt. Amerika steunt welbwur Israel, maar wed niet alleen op het Israëlische paard. De Verenigde Staten proberen ook zelf aan invloed In de Arabische wereld te winnen via economische en militaire steun en infiltratie en ander zijds ook via druk op Israel om aan de Arabieren concessies te doen. Het voor deel van Amerika om op twee paarden te wedden is duidelijk. Slaagt de infil tratie in de Arabische wereld dan heeft Amerika Israel minder nodig. Hieruit blijkt meteen hoe gevaarlijk grote af hankelijkheid van Amerika voor Israel is”. „Amerika houdrt Israel achter de hand voor een mogelijk mislukken van haar politiek. Het zal dus wel druk uitoefe nen op Israel om concessies te doen, maar met de optie in hert achterhoofd Israel als waakhond te gebruiken als de Amerikaanse politiek niet slaagt. De druk op Israel mag daarom niet te hevig zijn. Maar voor de verder afgelegen, toekomst schept het voor Israel geen enkele garantie. Het betekent in feite: hoe beter Israël zijn taak als waakhond voor Amerika vervult, des te groter de kans dat Israel zich in de verder afgele gen toekomst ovebodig maakt voor zijn steunpilaar Amerika”. Arabiche landen acht ik in de komende jaren bijzonder klein. Dit conflict kan nog bijzonder lang voortduren. De reden daarvoor is dart ik niet ziie hoe de partijen tot elkaar komen. Er is ook geen proces aan de gang dat in die richting gaart”. Egypte heeft zich bij monde van pre sident Sadat twee jaar geleden bereid verklaard om Israel binnen zijn oude grenzen en onder bepaalde voorwaarden te erkennen. Betekent dit dart de Arabi sche wereld psychologisch rijp begint te worden voor erkenning van Israel? „We moeten twee niveaus van erken ning onderscheiden. De Egyptische er kenning heeft op een formeel niveau plaatsgevonden. Dat betekent dart er een - -s x< :A// Af..fa -r. Afff w x -f'f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 18