MOEDER ZIJN is een belangrijk specialisme Emancipatie-propaganda zet vrouwen Mestspuiters van vandaag Ontluchten van het gazon KINDERSPEELGOED UIT OMA’S TIJD OPHANGSTRIPS EETTIP GEZINFORMATIE a WOONTIPS VOOR ONDEREN onder druk, vindt dr. Jo Stades-Veth 4 4 1 tips voor vrije tijd Tweede huis Hospitalisme Bij scholieren al Speltherapie .-.i'S 20 ZATERDAG 5 MEI 1973 Erbij - is sO MEVROUW STADES-VETH •w een De ophangstrip m de keuken. Op het gebied van meststoffen voor uw tuin blijft er „beweging” in. Natuurlijk is er de organische mest, maar ja, daar is steeds moeilijker aan te komen als je in de stad woont. Vroeger had je de schilleboer, die wel voor een emmertje mest kon zor gen. Dan is er de compost, handig en schoon middel om gazon en planten aan het groeiwerk te zetten. De korrelmest is ook al een vast gegeven voor het tuinonderhoud. Nu is er ook vloeibare gazonmest. Park kwam daarmee op de markt. Produktnaam Park gazon-tonic. De spuitbus is daarmee ook tot het tuingebeuren doorgedrongen. De gazon-tonic wordt samen met het water op het gras gespoten, waardoor het snel opgenomen wordt door de wortels. Verbranding van het gras het grote euvel van de amateurhoveniers is daardoor weggenomen. De werking is spoedig waar te nemen. Dat komt door de wijze van toedienen en door de samenstelling (28 percent stikstof, waarvan 7 percent nitraatstikstof). De tonic is zowel met als zonder sproeier verkrijgbaar. De sproeier kan direct op de tuinslang gezet worden. Kleinere oppervlak ten kunnen ook met de gieter bewerkt worden. Nu we het toch over gras hebben. Tips voor behandeling van het gazon zjjn nooit weg. Als u pas een nieuw grasveld hebt hoeft u dat niet de eerste keer per se met een zeis te maaien of waarschijnlijker te laten maaien. Als u maar zorgt dat de messen van uw maaimachientje scherp zijn. Dan kan er ook niets gebeuren (zoals het uitruk ken van de tere plantjes; een botte machine doet dat wel) Maai vooral niet tekort. Al* u het onderste van het sprietje er af wilt hebben krjjgt u de wortel op uw neus. Wan neer u veel maait, hetgeen uitstekend is voor de mat. moet u ook regelmatig bemesten. Anders wordt het roofbouw en zit u van de zomer tegen een dof-geel stukje gazon ellende aan te kijken. Als u korrelmest gebruikt: Strooien op droog gras als u een regenbui aan ziet komen. Gaat de bui niet door dan de slang gepakt. Het is nu ook de tjjd om wat zwarte aarde of kompost over het gazon te strooien. Verstandig is het ook om een paar keer in het seizoen het gras te luchten. Dat kan gebeuren met behulp van een hark met messen of met een verticuteerrol (een rol met messen). Het is mogelijk een personenliftje langs de trapleuning te laten monteren. Van andere aard is het boekje over „Uw tweede woning in eigen land” van stacaravan tot weekendboerderij. Meij gaat uitvoerig in op alles wat er komt kijken (vooral ook aan kosten, belastin gen, waardebepaling enz.) bij een tweede woning. Wie aan een recreatiehuis(je) of caravan denkt doet er wijs aan boekjes als deze door te nemen. „Ik vind het moeder-zijn een belangrijk specialisme en moeders moeten zeker het eerste levensjaar van hun kinderen tot en met begeleiden. Een primitieve moeder bijvoorbeeld doet instinctmatig het allerbeste voor haar kind. Tegenwoordig worden de vrouwen door de emancipatiepropaganda min of meer gedwongen een baan te nemen”. Dr. Jo Stades is er „natuurlijk” voor dat de vrouw zich ontwikkelt, maar het moet niet ten koste gaan van de kinderen. „Kijk, de getrouwde (dikwijls langharige) werkende of studerende jongeren zijn zich zeer bewust van dit probleem, die verdelen het werk (ieder een halve dag bijvoorbeeld) en zo ook de belangstelling voor het kind. Ik heb er zelf erg goede ervaringen mee. Maar er zijn ook jonge stellen die er niets van begrijpen. Moeders met kinderen van een half jaar gaan al weer stage lopen. Ik vind dat ze of het studeren even moeten uitstellen tot het kind wat ouder is, of moeten wachten met het krijgen van een baby. Het is dikwijls uitgekomen dat de mensen die als kind veel te weinig belangstelling van hun moeder kregen de tegenwoordige delin quenten en onevenwichtigen in onze samenleving zijn” De zaken, die u wilt ophangen, kunt i doodeenvoudig insteken, vastklemmen of aan haakjes hangen. In het ziekenhuis kan een ziekte ont staan: hospitalisme. Dr. Stades: „Deze ziekte kan'zelfs dodelijk zijn. Het ont staan ervan gaat als volgt: de eerste zes maanden van zijn leven wordt een baby liefderijk verzorgd door zijn moeder, hij het een nuttig boek, dat voorzien is van plattegronden en foto’s van bejaardente huizen (hetgeen wel aardig om te zien is, maar op de bouw waarvan men toch geen invloed uit kan oefenen). Per slot van rekening ben je als belanghebbende al blij als je het bericht krijgt dat je kan komen. Het boekje legt uit wat voor woonvor men er momenteel voor bejaarden zijn en wat dat inhoudt. De schrijver geeft veel tips voor het aanpassen van de eigen woning (schoonhouden, trappen, toch, bereikbaarheid van allerlei zaken). Een nuttig hoofdstuk is dat over finan- ting en inventaris en dat over de finan ciële aspecten (o.a. subsidie woningver betering). Aan het slot vindt men veel voorkomende vragen en antwoorden. gemeengoed). Mutsjes, schoentjes, pols mofjes werden gehaakt en gebreid en dat gebeurde dan (blijkens de toelichting bij de expositie) vaak door ongetrouwde vrouwelijke familieleden. Bij de fraai aangeklede poppen hoor den complete sliaapkamerameublement- jes met een kamerschermpje en een emajlle wasstel. Poppewagens van riet of van metaal, wiegjes met kanten he mels erboven, ijzeren poppeledikantjes met gehaakte spreien. Bij de traditionele speelgoeduitrus’ttnig voor meisjes was na tuurlijk ook van allies dat met keuken en huishouding te maken had. Schitte rende ijzeren fornuisjes met koperbeslag en een volledige set van koperen pan netjes. Eetserviesjes van effen en gede coreerd aardewerk, of in vuurvast mate riaal. Puur „verleden tijd” zijn de ijzeren hoepel en de bikkeltjes, representanten van oud-Hollandse straatspelletjes. Al dit puntgave kleding- en speel goedmateriaal („uit de tijd van de oma’s van de 65-plussers van nu”) staat te kijk in het historisch museum Moerman aan de Loolaan in Apeldoorn. De expositie duurt tot half augustus, is van dinsdag tot en met zaterdag tussen tien en vijf uur te bezichtigen en bovendien op zon dagmiddagen van twee tot vijf uur. Uitzondering: op pinksterzondag is het museum gesloten, op pinkstermaandag van twee tot vijf geopend. In de Casa-reeks (Kluwer-Wageningen in samenwerking met Bouwcentrum- Rotterdam) zijn weer een paar nuttige boekjes verschenen: „Woontips voor ou- Het woord samenleving speelt een be langrijke rol in de ideeën van dr. Stades. Zij zou graag zien dat er symbiose- diensten (symbiose is samenleving) wor den ingesteld die over auto’s beschikken om moeder met een kind in het zieken huis bijvoorbeeld, tweemaal per dag op te halen om hun kind te bezoeken, zodat het niet te lang de aanwezigheid van de moeder ontbeert. De populariteit van de slak is .ge loof ik, niet zozeer te danken aan het beestje zelf, maar meer aan de geuri ge bereidingswijze met boter, peterse lie en knoflook. We kunnen dezelfde bereidingswijze net zo goed toepassen op champignons en het resultaat is heel verrassend. Laat 100 gr. boter smelten en meng er minstens twee zeer fijn gesneden teentjes knoflook door, een eetlepel fijngehakte peterselie, een theelepel tijm, een afgestreken theelepel zout en een mespunt nootmuskaat. Schep er 400 gr. grote champignons bij, leg een deksel op de pan en laat de champignons zo op een uiterst laag vuur zachtjes gaarbakken. Voeg vlak voor het opdienen twee theelepels citroensap toe en geef er stokbrood bij. Mevrouw Stades vindt dat eigenlijk in de hoogste klassen van de lagere school en ook op de middelbare school al aandacht moet worden besteed aan het vader- en moederschap in de vorm van een cursus „human relation” en dat minstens een uur in de week. In Den Haag heeft zij destijds gepleit voor de bouw van een kleuterschool bij het toen in aanbouw zijnde Montessorilyceum Hierdoor zou de middelbare scholiere alvast een beetje kennis kunnen maken met het omgaan met kleine kinderen door ze bijvoorbeeld een uur in de week bij de kleuters in de klas te laten. Er zouden organisaties moeten ko men die ervoor zorgen dat de biologi sche en psychische samenleving tus sen moeder en kind niet door schei dingen, bijvoorbeeld ziekenhuisopna men. verstoord kan worden. „Dit zegt de Haagse psycho-therapeute dr. Jo Stades— Veth die al gedurende 40 jaar neurotisch gestoorde kinderen door middel van speltherapie pro beert te genezen. Baai, keper, zwanedons, piqué: de jon ge moeders van nu zouden niet meer weten hoe ze zulke textielsoorten in de babywas moesten aanpakken. De moe ders van een kleine eeuw geleden wisten het maar al te goed en hadden er de handen meer dan vol aan. Uren werk tijd moeten er gestoken zijn in het weken en broeien, het bleken en spoe len, het blauwen, stijven en strijken van het kindergoed uit die dagen. Maar de resultaten waren dan ook de moeite van het bekijken waard. Dat wordt duidelijk op een tentoonstelling die op het ogenblik in het historisch museum Moerman in Apeldoorn wordt gehouden. Hagelwit en onberispelijk ge streken liggen ze er te pronken: handge- borduurde en kanten doopjurken met zil veren rammelaars en ragfijn gebreide mitaines uit het midden van de vorige eeuw. Een poppedoonjurk waarin pop uit 1880 schuilgaat ligt ernaast. Het rijn de grote blikvangers op een tentoonstelling dlie niet alleen kinderkle ding, maar ook speelgoed van enkele generaties terug omvat. Vandaar de naam van de expositie: Kinderkleding en speelgoed uit oma’s tijd”, een mooie en opvallend gave verzameling die be schikbaar is gesteld door mevrouw Ster ken uit Apeldoorn- Vrijwel alle kleertjes zijn met de hand gemaakt (naaimachines bestonden al, maar waren nog lang geen Wanneer u wat dingen op wilt hangen aan de muur wordt er begrijpelijk eerst aan spijkers, schroeven of haken ge dacht. Maar er is ook nog een andere nieuwe mogelijkheid. Er bestaat een „universele ophangstrip”, zoals de maker Krabbe System dat zo eigentijds zegt. Het plan ging echter niet door. Ze zou het ook niet gek vinden als er een „unit” werd gemaakt van een ouden- van-dagenhuis, een kleuterschool en een scholengemeenschap. Dr. Stades-Veth zegt tenslotte dat er internationale regels moeten worden op gesteld die de symbiose tussen kind en moeder moeten beschermen. „Een Ne derlandse trouwt met een buitenlander, er komt een kind en ze gaan scheiden en er volgt dan een enorm geharrewar om het kind. De internationale rechtsre gels zouden ervoor moeten zorgen dat dit touwtrekken om zo’n kind voorko men wordt. Het is namelijk het leggen van de basis voor een neurotisch ge stoord en onevenwichtig iemand.” gooit hij dat kleibabietje op de grond. Hij gaat er op staan en begint het kapot te trappen. In zo’n geval zeg ik niet dat het niet mag, maar moedig het juist aan. Op die manier heeft hij zich geuit en is zijn agressie tegenover dat kleine zusje volkomen kwijt”. „Ook kan er wel eens een symptoom ontstaan door verkeerde voorlichting over bepaalde zaken. Neem nou de bij bel, daarin staat dat Jezus heeft gezegd dat wanneer je een klap op je wang krijgt, je ook je andere wang moet toekeren. Nou, volgens mij is hij echt niet zo zachtzinnig geweest. Dat blijkt toch wel uit andere dingen, zo joeg hij de geldwisselaars zonder boe of bah de tempel uit.” wordt plotseling ziek en opname in een ziekenhuis is gewenst. Hij komt terecht op de zuigelingenafdeling en daar zijn verschillende verpleegsters die hem ui termate goed verzorgen, maar aan per soonlijke aandacht ontbreekt het”. Dit kan de baby zo aantasten dat het de dood tot gevolg kan hebben. Een ander gevolg is vaak een ernstige psy chische beschadiging voor het leven. Dit alles doordat de moeder dikwijls niet in staat is het kind meerdere malen op een dag op te zoeken. Daarom is een symbi- ose-centrum dé oplossing. Het bestaan van crèches vindt me vrouw Stades „gewoon geschift”. „Die mensen die nu hun kinderen in een crèche stoppen zullen er later de brok ken van thuis krijgen”, zegt zij. „Het griezelige hiervan is ook dat de moeders niet weten hoe anders hun kinderen hadden kunnen zijn. Kinderen verande ren in zo’n dagverblijf ontzettend snel en meestal ten kwade. Dijkwijls worden het van lieve kindjes agressieve aapjes. Ze leren in zo’n crèche hun eigen weg gaan, worden emotieloos en keihard”. Wat denkt zij over de emancipatie? Mevrouw Stades: „Vroeger toen ik niet getrouwd was en ging werken, kreeg ik daar verschrikkelijk kritiek op. Zo’n tien jaar geleden is de grote verschuiving gekomen: „Hé, werkt ze?” „Goh, werkt ze nog niet?” In diezelfde tijd waren het de bedrijven die tijdens de hoogcon junctuur steeds meer vrouwen in dienst wilden hebben. Het waren goedkope ar beidskrachten en de financiële omstan digheden werden voor hen heel wat aantrekkelijker gemaakt dan in mijn begintijd. Toen ging de lol er voor veel vrouwen af vanwege de hoge belastin gen”. „De emancipatie wordt de vrouw door de publiciteitsmedia opgedrongen, tien jaar geleden was dat onder het mom: de maatschappij heeft de vrouw nodig. En de vrouwen zijn er in getrapt. Zij heb- Over haar speltherapie wil ze graag het volgende kwijt: „Ik laat neurotisch geworden kinderen gewoon spelen en dan komt een gegeven moment in het spel tot uitdrukking wat hun dwars rit en welke gebeurtenissen in het eerste levensjaar de oorzaak daarvan kunnen zijn. Er hoort ook een soort praatthera pie bij en als het goed gaat komen de kinderen dikwijls uit zichzelf met ver halen op de proppen. De (neurotische) symptomen ontstaan meestal doordat een asociale gedachte wordt weggestopt, die wordt niet geaccepteerd en in de plaats daarvan ontstaat het symptoom. Om een voorbeeld te noemen: een jon getje krijgt een klein zusje. De aandacht voor hem wordt een stuk kleiner dan hij voorheen gewend was. Hij kropt dat op. Dan laat ik hem met klei spelen. We maakten een vader, een moeder, een klein jongetje en een wiegje met een baby erin. Hij groepeert de kleifiguren zo’n beetje en op een gegeven moment Wat is dat nu, een ophangstrip? Hei zijn twee in elkaar passende plastic profielen, waarvan er één met schroeven aan de muur wordt bevestigd en de ander daarin geklemd. Als die strip e hangt kunt u er van alles aan hangen tekeningen en handwerklapjes (kinder kamer), posters (tienerkamers), aanteke ningen, schema’s (werkplaats, keuken kantoor), licht gereedschap (hobbyhoek' deren” door C. van Eijck van Heslinga het een nuttig boel en »Uw tweede woning in eigen land” plattegronden en fc door s- Aad MeÜ- huizen (hetgeen we] De bejaardenhuisvesting is de laatste jaren (gelukkig) een onderwerp van veel studie en veel discussie. Onder meer is de grote vraag: is het beter voor een bejaarde zo snel mogelijk naar een ser vice-flat of een verzorgingshuis te gaan (als daar al de kans toe is, want er zijn enorme wachtlijsten) of zo lang mogelijk in de eigen woning met voorzienin gen te blijven. Het laatste heeft het voordeel, dat men in de oude vertrouw de omgeving blijft, midden in de maat schappij. Het voordeel van de verzor gingstehuizen is de geborgenheid. Men zoekt nog naar een goede middenweg, bijvoorbeeld door individueel wonen met regelmatig bezoek van en contact met een maatschappelijk werkster of bejaar denhelpster. Aangezien de „geleerden” het er nog niet over eens zijn wat het beste is, is het voor degenen, die de beslissing van al of niet verhuizen moeten nemen, helemaal moeilijk. Het boekje „Woontips voor ouderen” geeft de nodige informatie, zodat men tenslotte niet meer geheel onvoorbereid tot een beslissing komt. Ook voor kinde ren, die hun ouders willen adviseren, is ben zich deze hersenspoeling laten wel gevallen! Ik zie het zo: misschien door de toenemende werkeloosheid en door de ervaringen van werkende moeders die hun kind (tijdens het verblijf in een crèche) zagen aftakelen, zullen er stem men opgaan van vrouwen die niet wer ken, terwijl ze kleine kinderen hebben en zich gediscrimineerd voelen door die emancipatie-propaganda” „Als de vrouwen nu hetzelfde betaald gaan krijgen als de mannen dan worden ze waarschijnlijk minder gevraagd. Het gevolg zal zijn dat volwassenen van later nu de nodige aandacht van hun ouders kunnen krijgen. Kijk, emancipa tie van de vrouw is niet een kopie worden van de man, maar het is de vrijheid veroveren door de specifieke mogelijkheden te verwezenlijken”. Mevrouw Stades vindt dat de vrouw heus wel activiteiten kan ontplooien naast het huishouden, ze kan ook stude ren, maarze moet dat doen als de kinderen in bed liggen of naar school zijn. 3-- Wanneer kinderen zes d acht maanden zijn, ontwikkelen ze een vaste en exclusieve gevoelsrelatie met de moederfiguur, ze zijn dan „een kennig”. Worden ze op die leeftijd gescheiden van hun moeder, dan kan dat blijvende psychische schade tot gevolg hebben”. „Spel als signaal” is de titel van het boek waarin dr. Stades haar ervaringen en resultaten van onderzoeken heeft beschreven Het is binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar en wordt uitgegeven door Wolters-Noordhoff.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 20