Alleen ARP sterk verdeeld - acht voor, zes tegen gang SS-opperrechter Horst Bender ontdekt Nu ook monument voor Brits-IJslandse kunstenaarsverzet Arrestaties in Lissabon G.S. Zeeland Finse minister werken EINDEXAMEN VWO BLEEF ZWAAR ErnÈrn dit mi Boshulp komt op Chirurg moet voor niets ontslagen besprekingen afgebroken „Recht op informatie aan tegen afvallozing patiënt wettelijk regelen Aan Plantage Westermanlaan Amsterdam Bonn: „Brandt liet zich niet negatief uit over Den Uyl” ZATERDAG 5 MEI 1973 2 2 SIMON WIESENTHAL Biesheuvel KABELJAUW-OORLOG ONDER STUDENTEN Achterban Rozenoord 99 Grebbeberg □o Friesland Jammer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - UTRECHT. Alle bij het kabinet-Den Uyl betrokken fracties hebben gisteren hun kandidaat-ministers „het groene licht gege ven” om toe te treden tot het kabinet. Alleen de fractie van de ARP was sterk verdeeld: acht leden keurden het donderdag gesloten compromis goed, zes weigerden hun medewerking. Bij PvdA en KVP vielen slechts drie leden uit de boot. De formateurs Burger en Ruppert houden zich nu nog bezig met de bezetting van de 17 staatssecretariaten, waarbij onder linge verschuivingen nog mogelijk zijn. In de loop van volgende week kan het kabinet-Den Uyl dan beëdigd worden. 5 s*.‘ ■W (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze onderwijsredactie) 28 0 20.13 0.46 6.42 2.23 18.21 14.05 19.12 14.51 13 26 21 19 19 uur uur uur uur uur uur uur uur O 0 o o o o o o o o o dat is zullen doen. Als voorbeeld noemde hij met name de artsen. Ook voor het vwo volgt nu nog het mondelinge examen. Dat is eigenlijk inconsequent, want het vernieuwde onderwijs behoort een schoolonder zoek te houden in de plaats van het mondeling. Dat schoolonderzoek, dat in bijna volkomen vrijheid afgeno men mag worden zonder gecom mitteerden zelfs durven veel scho len nog niet goed aan. Rectoren en leraren vrezen dat er te veel willekeur mee binnengehaald wordt. De scholen voelen zich niet zeker van elkaar en van zichzelf. Toch zal volgend jaar, als het „ex perimentele” eraf is en alle scholen op de nieuwe structuur van de Mam moetwet zijn omgeschakeld, ook het vwo (net als nu reeds havo en mavo) aan het schoolonderzoek moeten ge loven. Alleen de classici krijgen nog even uitstel: Grieks en Latijn blijven Nog tijdens de bezetting kort nadat de nazi’s Gerrit van der Veen in 1944 bij MINNEAPOLIS (AFP). Een van de bekendste chirurgen in de Verenig de Staten, Walton Lillehei, is gisteren wegens belastingfraude veroordeeld tot een half jaar voor niets werken, ten behoeve van een liefdadig doel. Leden van de archeologische werk gemeenschap Nederland hebben op het tracé van de in aanbouw zijnde provin ciale weg Wadenoyen-Geldermalsen een groot aantal Romeinse voorwerpen ge vonden zoals dakpanfragmenten, kogel- potten, aardewerk en ook enkele benen schaatsen daterend, uit de ijzertijd. Amsterdam werd nóg een gedenkteken rijker op de fusilladeplaaits bij de voormalige boerderij Rozenoord aan de Amstel. Er is een eenvoudige steen ge plaatst met als tekst niet meer dan: „Voorjaar 1945”. Tot voor kort stond op die plaats slechts een vlaggemast, een aanduiding die alleen door enkelen werd herkend als de plek waar in het voor jaar van 1945 op 30 januari, 8 en 31 -naart en 14 april 69 Nederlanders door de Duitsers werden doodgeschoten. In die fusillades werden mensen ver moord uit Amsterdam, Amstelveen, IJ- muiden, Velsen, Beverwijk, Santpoort, Zaandam, Jisp, Purmerend, Spanbroek, Wervers hoof, Wognum, Laren, Blaricum, Alkmaar, Coevorden, Leiden, zelfs uit Roosendaal en Goes. ono ZO zo zzw w zzo ozo zw zzw z w w w mio o o ozo De Bilt Deelen Eelde Eindhoven w zww zzw w zw zw wnw wzw o wzw nno (Van onze redacteur in Stockholm) De Koninklijke Landmacht heeft de in en na de Tweede Wereldoorlog gevallen militairen herdacht op het militaire ere- veld Grebbeberg. Zoals in voorgaande jaren waren weer velen uit het gehele land, waaronder veel nabestaanden van gevallen militairen, gekomen naar deze stille plaats op de rand van de Gelderse Vallei, waar in de mei-dagen van 1940 het oorlogsgeweld zo zwaar heeft ge woed. 16 18 19 18 2(1 14 16 19 15 20 7 25 19 20 22 20 23 26 13 17 17 19 20 24 26 26 21 16 20 0 0 0.1 4 0 0.2 0 2 1 1 8 0 0 6 0 0 0 0 0.1 8 0 2 REIJKJAVIK (Reuter en AP). De besprekingen tussen een Britse delegatie en IJslandse vertegenwoordigers over de „kabeljauw”-oorlog zijn gisteren afge broken zonder dat met tot overeenstem ming is gekomen. In Londen verluidt, dat alle pogingen om een compromis te bereiken gestrand zijn op de IJslandse weigering, de Brit ten een jaarlijkse vangst van meer dan 117.000 ton toe te staan. De Britse dele gatie had een vangstbeperking tot 145000 ton per jaar voorgesteld 25.000 ton minder dan de in augustus door het Internationale Gerechtshof in Den Haag vastgestelde maximumvangst van 170.000 ton. De IJslandse minister van Visserij, Josephsson, heeft op een persconferentie verklaard te hopen, dat IJslandse pa trouilleboten nu zullen overgaan tot het aanhouden van Britse trawlers die bin nen de visserijgrens opereren. STOCKHOLM. President Kekkonen van Finland heeft zijn minister voor Buitenlandse Handel Jussi Linnamo ont slagen. 5.51 uur 1.35 uur Zon op Maan op Een foto, genomen op een van de vele plaatsen in ons land waar gisteren de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog werden herdacht: de Oosterbegraafplaats in Amsterdam. - op Maan op uur onder 20.14 9.02 uur onder De Portugese kranten melden, dat na betogingen de technische hogeschool is gesloten. Studenten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag bij deze hoge school betoogd en later ruiten ingegooid. Zid schreven ook leuzen op de muren voordat de politie hen verjoeg. De studenten protesteerden tegen de aanstelling van controleurs, die bij de colleges aanwezig zijn om te letten op eventuele activiteit van „agitators”. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Home Stockholm Wenen Casablanca Istanboel r New York Tunis WENEN (AFP). Simon Wiesenthal, directeur van het joods documentatie centrum in Wenen, heeft gisteren de ontdekking bekendgemaakt van een be langrijke figuur uit het Derde Rijk. Het is de oud-SS-generaal Horst Bender, die „opperrechter” was van Himmlers SS- organisatie. De 68-jarige Bender is advo caat in Stuttgart. De ontdekking van de oud-„opper- rechter” van de SS, is volgens Wiesen thal vooral belangrijk omdat Bender de eerste was die niet strafbaarheid voor stekte voor het vermoorden van joden door de SS om politieke redenen. Dit voorstel van de voormalige nazi-jurist gaat terug tot 22 oktober 1942 en is in de documenten van de SS die Himmler bewaarde, teruggevonden. Alleen dege nen die joden vermoordden uit sadisti sche of seksuele motieven werden ge rechtelijk vervolgde Volgens Wiesenthal heeft het Centraal Bureau voor Oorlogsmisdaden in Lud wigsburg (West-Duitsland) een klacht tegen Bender „wegens medeplichtigheid aan moord’’ ingediend en het dossier aan het parket in Stuttgart overhandigd. Linnamo was een van de drie perso nen, die door een commissie onder lei ding van de procureur-generaal van Finland schuldig werd bevonden aan het uitlekken van geheime gegevens over een bespreking, die Kekkonen met de Russische leiders heft gevoerd over een Fins handelsverdrag met de Europese gemeenschap. Dit lek veroorzaakte in de herfst van het vorig jaar een ernstige politieke crisis in Finland. Het is nog niet bekend of Linnamo zich voor zijn indiscretie voor een speciale rechtbank zal moeten verantwoorden. BONN. Een Westduitse rege ringswoordvoerder heeft gisteren ont kend dat bondskanselier Willy Brandt zich negatief heeft uitgelaten over de toekomstige Nederlandse premier Joop den Uyl. De uitlatingen, die een ochtendblad Brandt in de mond heeft gelegd, zijn door de bondskanselier nooit gedaan, aldus deze woordvoer der. Het ochtendblad meldde gisteren dat Brandt in een gesprek met NA- VO-secretaris-generaal Joseph Luns Den Uyl een „ondermaatse figuur” genoemd had. Koningin Juliana heeft gistermiddag om vijf over vier in Amsterdam de eerste krans bij het nationaal monument op de Dam gelegd ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers. Op de korte plechtigheid volgde een tweede krans- legging door enkele nabestaanden na mens de burgerij van Amsterdam. Van de 43 vwo-scholen die nu examens hebben gehouden, hadden er 25 eerder dit jaar zelfs al een „proef- examen” natuurkunde laten maken. Dat alles is niet zonder resultaat gebleven. Een eerste gevolg is zeker geweest dat iedereen duidelijk reke- Jammer vond een docent het wel, dat natuurkunde voor zoveel univer sitaire studies als toelatingseis wordt gesteld Dat brengt mee dat te veel jongelui gedwongen worden de zware stof op te nemen, terwijl ze er later toch nauwelijks meer iets mee Verder moet hij een boete van 50.000 dollar betalen. De chirurg, een specialist in open hartoperaties, heeft in de jaren zestig voor een totaal bedrag van 130.000 dollar belasting ontdoken. Niet alleen in de achterban van de ARP is grote verdeeldheid ontstaan over steun aan het kabinet-Den Uyl. Ook binnen de PvdA rommelt het. Verwacht wordt echter dat Den Uyl de partijraad die vandaag in Utrecht vergadert achter zich zal krijgen, ondanks de kritiek van de radicale vleugel die vindt dat het progressieve regeerprogramma te veel is aangetast. Voor het eerst in zestien eeuwen is een koptische paus patriarch Sjenoeda 3, leider van meer dan 27 miljoen kopti sche christenen in Egypte en Ethiopië in Rome aangekomen voor een officieel bezoek. Hij blijft daar een week. Veerbaas A. Wiegman, die vier maanden geleden besloot zijn pont stil te leggen omdat hij van de gemeente geen financiële steun kon krijgen, gaat maandag voorlopig als uurdienst zijn dienst over de IJssel hervatten. Hij wil de schoolkinderen niet langer de dupe laten zijn van het geschil tussen hem en de gemeente. ning heeft gehouden met wéér zo’n zwaar examen. Als het dan lichter zou uitvallen, was er nog alleen maar sprake van winst. De hardste klap werd vorig jaar door natuurkunde toegebracht. Dat vak werd gisteren als laatste geëxami neerd. „De opdrachten waren dit jaar zeker niet minder”, aldus enkele do centen. „Maar ze waren te verwach ten en trouwens: ze zaten zeer goed in elkaar, zodat niemand er echt door in verwarring gebracht hoefde te worden.” nog even als vanouds doordraaien. Een beetje begrijpelijk is dat wel, want juist op die twee vakken is in de nieuwe structuur danig beknib beld, en het behoud van niveau is daar dan ook een zaak van leven en dood aan het worden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Gedeputeerde Staten ▼an Zeeland hebben aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief ge schreven waarin zij bezwaar maken te gen een uitbreiding van de lozingsver gunning voor afvalwater uit West-Bra- bant bij het dorpje Waarde op Zuid- Beveland. een „terchtstelling hadden” vermoord ontstond in verzetskringen al het plan om ter nagedachtenis van de leider van het verzet in kunstenaarskringen een gedenkteken op te richten. Daarin wilde men allen die in die kringen hun leven voor de vrijheid hadden geofferd, geden ken. Pas zes jaar geleden kregen die plan nen werkelijk gestalte. De stichting Ger rit van der Veen-monument slaagde er ten slotte in de fondsen te vormen die voor de totstandkoming van het monu ment nodig waren. Carel Kneulman heeft het 5,60 meter lange en 1,80 meter hoge gedenkteken vervaardigd. Zij noemen een uiterste termijn van vijf jaar, binnen welke de zuivering van het daar geloosde afvalwater een feit moet zijn. Thans is er een vergunning voor lo zing van afvalwater bij Waarde voor 300.000 inwoner-equivalenten. Inmiddels heeft de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland geadviseerd de vergunning met 200.000 Inwoner-equivalenten uit te breiden. Het waterschap West-Brabant heeft hiertoe een verzoek ingediend, in verband met de lozing van Shell-chemie bij Moerdijk en voor enkele gemeenten in West- Brabant. Gedeputeerde Staten van Zeeland ach ten de lozing van grote hoeveelheden ongezuiverd afvalwater op de Wester- schelde onaanvaardbaar. In het partijbestuur van de ARP bleek gisteravond dat de achterban in meerderheid het besluit van de fractie verwerpt. Aantjes: „De fractie draagt de verantwoordelijkheid en aan ons besluit kan het partijbestuur niet tornen”. DEN HAAG Het eindexamen vwo (atheneum en gymnasium-nieu- we-styi) is dit jaar beslist even moei lijk geweest als vorig jaar. Toen gaf dat onmiddellijk aanleiding tot veel verbaasde protesten. Nu niet. Na de moeilijkheden rond het vorige exa men heeft de inspectie er dan ook alles aan gedaan om overal in het land een soort consensus te doen groeien omtrent het niveau van het vwo-examen. Tientallen bijeenkom sten zijn er belegd, waar leraren, in specteurs en examencommissies met elkaar hebben overlegd. Aantjes ontkende dat zijn positie als fractieleider in het geding is. Hij ont kende eerder op de dag de hardnekkige geruchten als zou hij van plan zijn om af te treden ten gunste van mr. Biesheu vel. „Niemand stapt overigens op door de beslissing van vandaag”, zei Aantjes nog. De bezwaren van Biesheuvel tegen het gedogen van het kabinet-Den Uyl hebben volgens Aantjes in de discussie geen rol gespeeld. De andere confessionele party, die Den Uyl moet steunen, de KVP, sprak in vrij rustige sfeer over het akkoord van don derdagavond. Na afloop bleek dat slechts drie fractieleden (Notenboom, Bremen en Fievez) zich tegen medewerking aan het kabinet-Den Uyl blijven verzetten. Fractieleider Andriessen onderstreepte na afloop nog eens dat ook het confes sionele programma grondslag voor het kabinetsbeleid wordt. LAGE VUURSCHE. Een maand na dat de aprilstonm over ons land trok, begint eindelijk langzaamaan de hulp- pactie op gang te komen. Sinds begin mei trekken vele honderden Neder landse particulieren in het weekeinde de bossen van Utrecht en Gelderland in om Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en de Heidemaatschappij een handje te helpen met het opruimen van het hout. Doordeweeks zijn de aantallen vrijwilli gers veel kleiner. Hulp van het Ne derlandse leger is op komst. Bespre kingen tussen Staatsbosbeheer en de legerleiding zijn bijna afgerond. De bomen moeten worden geruimd om een aantal redenen. Belangrijkste is dat de omgewaaide en wegkwijnende bomen op de grond een hoeveelheid dood hout vormen, dat zeer gemakke lijk vlam vat. Voor de zomer defini tief zijn intrede doet, wil men dan ook zoveel mogelijk tak- en tophout weg hebben. Ook al omdat bij een eventuele brand de brandweer mach teloos staat vanwege de overal kris kras liggende bomen. Tweede reden is dat de dennescheerder nu zijn eitjes heeft gelegd in de lang zaam doodgaande bomen en omstreeks de 15e juni de larven verpoppen tot minuscule kevertjes die naar de top pen van de nog levende dennebomen vliegen om zich daar te goed te doen aan de eenjarige loten. Sommige bo men worden geremd in hun groei, andere zullen aan de vraatzucht van het nietig beestje te gronde gaan. LISSABON (AFP) —De Portugese politie heeft een vijftiental mensen ge arresteerd in verband met ongeregeldhe den, die zich donderdag in de universi- feitswijk van Lissabon hebben voorge daan. Bij de rellen zijn vijf studenten door kogels gewond. zo ozo w windstil nw w o ZONDAG 6 MEI 5.02 uur onder 7.42 uur onder ZONDAG 6 MEI Hoog water 551 uur en Laag water 1.35 uur en MAANDAG 7 MEI Hoog water 6.42 uur en Laag water 2.23 uur en MAANDAG 7 MEI Zon op 5.00 de sanering van de ge zondheidszorg.” Dit zei de medisch so cioloog dr. C. W. Aakster gisteren op hetzelfde con gres. Dr. Aakster wees erop dat in 1953 3,3 percent van het bruto nationaal inkomen werd besteed aan gezondheidszorg, in 1968 5,4 percent en in 1972 naar schatting tus sen de 6 en 7 percent. Dit terwijl naar zijn zeggen het aantal ziekten en stoornissen alleen maar toeneemt. Er is volgens hem sprake van medische onmacht om deze situatie te bestrijden. De gezondheidszorg zal naar zijn mening het be perkte zuiver medisch- technische terrein moeten verlaten om plaats te bieden aan allerlei ande re vormen van hulpver lening. Eigenlijk is het vwo-examen van dit jaar nog niet helemaal af. In Friesland wordt maandag nog voort gezwoegd. ’s Morgens moeten de kan didaten met de taal van hun heitelan in hun vakkenpakket een stuk tekst begrip leveren en ’s middags een opstel. Daar zullen wij ons hier echter van afmaken met een welgemeend „Frysk bloed tsjoch op”, om over een week of twee met onze volgende serie examenverslagjes terug te ko men. Dan worden mavo, havo en lager beroepsvoorbereidend onderwijs „voorgeleid”. AMSTERDAM. Het kunstenaars verzet in de Tweede Wereldoorlog heeft gisteren een eigen herinneringsmonu ment gekregen. Aan de Plantage Wes termanlaan, tegenover de dierentuin Ar tis, werd het onthuld door mevrouw L. A. van der Veen-Van der Chijs, de weduwe van de feitelijke leider van het kunstenaarsverzet, de beeldhouwer Ger rit van der Veen. Sprekend over de voor lichting aan de patiënt stelde prof. Rang dat in de opleiding van artsen en apothekers een kriti sche houding zal moeten worden aangeleerd tegen over de functie van het geneesmiddel en dat er meer aandacht dient te worden -geschonken aan de onderlinge relaties tussen arts en patiënt, apotheker en patiënt en arts en apotheker. „Gelukkig zijn de kos ten van de gezondheids zorg zodanig sterk geste gen, dat men wel móet komen tot een ingrijpen- VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG. Zonnige perioden, plaatselijk enkele buien •n ongeveer normale temperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 11. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 10 mei: minimum 6, maximum 17 graden. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Den Helder onbewolkt onbewolkt licht bew. onbew. onbew. regen half bew. windstil zw. bew. onweer onbew. onbew. licht bew. licht bew. i regen half bew. onbewolkt onbew. regenbui Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort 1 Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg zwaar bew. geheel bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. half bew zwaar bew. windstil half bew. onbewolkt i zw. bew. onbew. Las Palmas geh. bew. zw. bew. half bew. Prof. Rang deed zijn uitspraken gisteren op het jaarlijkse congres van de algemene Neder landse pharmaceutische studentenvereniging, dat in Soesterberg wordt ge houden. FRACTIES GEVEN „GROEN LICHT” Ook de PvdA gaf .zijn fractieleider Den Uyl (die overigens de vergadering door waarnemer Van Thijn liet leiden) het groene licht. Slechts drie leden vonr den dat er te veel concessies waren gedaan om nog een progressief beleid volgens het regeerprogramma Keerpunt 72 te waarborgen. De drie tegenstem mers zijn mevrouw Nora Salomons en de heren Kombrink en> Hartmeijer. De fractie van D’66 gaf unaniem drs. Gruij- ters toestemming om zitting te nemen in het kabinet-Den Uyl. SOESTERBERG. De Leidse hoogleraar in het gezondheidsrecht prof. dr. J. F. Rang vindt dat het overweging verdient het recht op informatie van de patiënt over zijn be handeling en de hem voorgeschreven medicij nen vast te leggen, bij voorbeeld in de wet uit oefening geneeskunst en de wet op de geneesmid delenvoorziening. Prof. Rang is het niet een» met een uitspraak van het centraal medisch tuchtcollege, waarin wordt gesteld dat het vanzelfsprekend is dat slechts de behandelende artsen hebben te beoor delen in hoeverre zij hun patiënten inlichten. Hij meent dat het omgekeer de stelregel moet zijn, tenzij de informatie ken nelijk in strijd is met het belang van de patiënt. AR-fractieleider Aantjes kreeg giste ren in Utrecht na uitvoerige discussie een krappe meerderheid van zijn fractie „zonder veel enthousiasme” mee voor steun aan het progressief-confessionele kabinet. De tegenstanders waren me vrouw Van Leeuwen en de heren Van Dam, Schakel, Roolvink, Schouten en De Kwaadsteniet. Aantjes legde er de nadruk op dat de fractie zal proberen tot een gezamenlijke gedragslijn te ko men. Hij zal bij het debat over de regeringsverklaring de aarzeling van de fractie tot uitdrukking brengen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2