Roberta Flack Lindsay Kemp: doorleefde in TV-concert en exhibitionisme mime Avond Kurhaus Ahoy Symfonie voor Juliana Amerikaans goud voor Artistieke raad Dans Theater duo Mouth Macneal Cultuur is een mesthoop Adèle terug in andréa Tas voor Moeder BECKERING heeft, naast de handschoenen, j die een altijd passend ge- schenk vormen, iets leuks voor moeder. 1 19.- „Citroentje” ff -y. N 1 garantie ■voor geschenken! ,/j iisia INTERNATIONAAL MIME FESTIVAL selecte VAN AMBASSADEUR BECKERING „MUZIKALE AMBASSADEURS” f f „DE IGNORANT EN DE WAANZINNIGE” IN MICKERY Mé. L V 15 WOENSDAG 9 MEI 1973 Kunstnijverheidshuis 1 AMSTERDAM De mimevoor- stelling van Lindsay Kemp dinsdag avond in het Shaffytheater in het kader van het Mime Festival liet mij met gemengde indrukken ach ter. De eerste was wel die van ver ademing. Eindelijk weer eens een mimespeler, die niet de vaste truc jes doet, op de plaats lopen, touw trekken, een niet bestaande glazen wand aftasten enzovoort. Lindsay Kemp is meer een clown vol ver wondering, nu eens om zijn eigen hand, die een eigen leven gaat lei den, dan weer om een onzichtbare bal, die hij opgooit en die na de zevende keer opeens niet meer terugkomt. „Nichtenshow” .ft ft.<d - V I 5 9 t isff --ft «F IrZaff i- Ml ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Orlando CONRAD VAN DE WEETERING ook (Van onze correspondent) ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 52 HAARLEM be- JAC HEIJER Van links naar rechts: Rutger Weemhoff, Dea Koert en Jaap Hoogstraten. Makkumer aardewerk en Oud Hollands tin plezier naar een verdienstelijke voorstel ling. Citroentje met suiker haalde het afge lopen seizoen een gemiddelde kijkdicht heid van 40 percent (rond vier miljoen kijkers) en een waardering van 74. .gen :ea- zer- ner, jm- eld. )or- lakt rer- ;eds ive- van rop Grote Houtstraat 163 Gen. Cronjéstraat 143 Nederland is hiermee het enige land dat beelden kan vertonen van een optre den van de artieste, die tijdens haar langdurige tournee door Europa iedere medewerking aan RTV-instanlties heeft afgezegd. Roberta Flack presenteert tijdens het concert onder meer To love somebody, Mr. Magic, See you then, Reverend Lee en You’ve got a friend. Ze wordt bege leid door een kwartet, bestaande Uit Richard Tee (piano, orgel), Cornell Du pree (sologitaar), Chuck Rainey (basgia- taar) en Idris Muhammad (slagwerk). worden. Verder zijn er in Amsterdam ir de komende weken nog veel andere mime-voorstellingen, waarvan de meeste in het Shaffytheater, waar tevens een wel aardige mimetentoonstelling is inge richt. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van ko ningin Juliana heeft de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, J. William Middendorf II, een muziekstuk gecom poneerd, dat hij „Holland Symfonie” heeft genoemd. In de nieuwe serie zal Adèle Bloe- mendaal weer meespelen, naast Piet Römer, Leen Jongewaard en Lex Goud- smit. Vorig jaar kon Adèle Bloemendaal niet worden gecontracteerd, omdat zij bij het begin van de opnamen nog maar net hersteld was van een operatie. De cabaretier Paul van Vliet is een van de artiesten die aanstaande maandaga vond belangeloos zal meewerken aan de „Avond Kurhaus Ahoy”. Dit feest is georganiseerd door de Stichting Kurhaus Seheveningen, die al eerder zij het op kleinere schaal feestavonden, op touw zette om het met sloop bedreigde Kur haus te redden. „Kurhaus Ahoy” wordt gehouden in het Haagse Congresgebouw. De organisatoren hadden het feest liever in het Kurhaus gehouden, maar Rein- dert Zwolsman van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (nu nog eigenaar van het bijna 100 jaar oude gebouw) gaf daarvoor geen toestemming. Namen van bekende artiesten die zullen optreden zijn Ted Eastons jazzband met Milly Scott, de violisten Emmy Verhey en Theo Olof, de popgroep Supersister en, zoals gezegd, Paul van Vliet. Op de foto: Paul van Vliet poseerde speciaal, voor de feestavond met een Scheveningse voor een geschilderd karakteristiek van het Kurhaus in het Haags museum Panora ma Mesdag. Deze tas kost normaal 27.-- Omdat het maar één keer in het jaar moederdag is, kan iedereen In hoeverre ambassadeur Middendorf aanwezig kan zijn bij de feestelijkheden rond het regeringsjubileum van koningin Juliana weet hij nog niet. Over drie weken vertrekt hij naar Amerika. „Ik hoop er bij te kunnen zijn. Tenslotte heb ik me altijd al geïnteresseerd in de Nederlandse cultuur. Het overhandigen van de plaat aan de koningin zou een leuke afsluiting van mijn Nederlandse periode kunnen zijn.” De leiding van het Theater zal in het De uitreiking van de Amerikaanse gouden platen kwam overigens op het moment dat de belangstelling voor Mouth and MacNeal tanende is. Hun laatste single haalde niet meer de ver koopcijfers, die met vorige hits werden gescoord. Harry van Hoof, die enkele dagen geleden terugkwam uit Japan war hij met Sandra en Andres was, kon ook niet ontkennen dat het niet meer zo goed gaat met Willem en Sjoukje. „We zijn driftig bezig een nieuwe sound te zoeken. Het blijft alleen jammer dat Willem niet wil vliegen. Dat staat een internationale carrière toch wel in de weg.” Van de balletmeesters is Rochelle Zide nieuw bij het Nederlands Dans Theater. Zij is directrice van een dansschool in Hampshire in d e Verenigde Staten en heeft gedanst bij enkele grote Ameri kaanse gezelschappen. Hans Knill zal zijn carrière als danser bij het NDT beëindigen om zich geheel te wijden aan zijn nieuwe functie van assistent-ballet- meester. Het laatste nummer van het program ma, een persiflage op een striptease ontaardde te veel in exhibitionisme en vormde een enorme anti-climax, maar ik heb met toeschouwers gesproken, die dat nu juist het mooiste van alles von den. Voor wie een echte „nichtenshow” wil zien, maar ook voor wie in de eerder genoemde nummers van doorleefde mi me wil genieten, heb ik tot slot nog de verheugende mededeling, dat de voor stelling van Lindsay Kemp in het Shaf fytheater in Amsterdam, vanavond (woensdagavond) om half negen wegens uitbundig succes nog eens herhaald zal DEN HAAG. Voor de tweede keer in korte tijd heeft de binnenkort ver trekkende Amerikaanse ambassadeur in Nederland, J. William Middendorf, een Amerikaanse onderscheiding uitge reikt. Waren het maandag de twee Oscars voor cineast Huguenot van der Linden, dinsdag overhandigde hij gouden platen aan Mouth and MacNeal. Het goud werd toegekend omdat van de single „How do you do” één miljoen exemplaren zijn verkocht in de Verenig de Staten DEN HAAG. Nederlands Dans Theater zal in nieuwe seizoen berusten bij directeur Carel Bimie en een artistieke raad, be staande uit de drie balletmeesters Hanny Bouman, Rochelle Zide en Richard Gib son, assistent-balletmeester Hans Knill en muzikaal leider Jan Stolen. Het Dans Theater zal in zijn vijftiende seizoen honderd voorstellingen in Neder land geven, waarvan de helft in Den Haag en Amsterdam, en voorts optreden in West-Duitsland, Hongarije, Oostenrijk, Italië en in de Franse hoofdstad. V (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De KRO gaat het komend winterseizoen de succesvolle te levisieserie „Citroentje met suiker” voortzetten. Tekstschrijver Eli Asser zal acht nieuwe afleveringen maken, die met een frequentie van eenmaal per maand op de zondagavond (vanaf 20.20 uur) zullen worden uitgezonden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De AVRO-TV zal woensdag 16 mei van 20.21 uur-21.10 uur een concert uitzenden dat de zangeres en pianist Roberta Flack onlangs in de Singer-Concertzaal in Laren heeft gege ven. hem aan moeder cadeau doen voor Er is keus uit vele modellen in de kleuren wit, beige, lichtbruin, donkerbruin, blauw en zwarL Er zijn drie hoofdrollen: een colora- tuurzangeres op het toppunt' van haar roem; haar oude blinde, drankzuchtige vader en een wereldberoemd chirurg kunst, wetenschap en daartussen het blinde, cultuurminnend publiek. De ge wone mensen in dit stuk zijn een kleed ster en een kelner: zij hebben geen mening en doen wat opgedragen wordt. In het eerste deel zien we hen bijeen in de kleedkamer van de zangeres. De vader beklaagt zich over haar hardvoch tigheid; ze trekt zich niets van hem aan. De chirurg babbelt over anatomie en sectie. In het tweede deel zit het drietal na de voorstelling in eefi restaurant een chique croquette te eten. En daar laai de schrijver dan de grote afbraak begin nen. De dokter toont aan dat de opera- kunst niets betekent; de zangeres zeg! haar contracten af en wordt waanzinnig de oude vader begrijpt er helemaal niets meer van. Net als in zijn ogen dooft het licht in de zaal en met een smak valt de fraai aangerichte tafel op de grond. Het is geen gemakkelijk stuk om te spelen, zeker niet voor mensen met wei- Hij heeft een gezicht van rubber, wit geschminkt met een enorme mond, een nauwelijks klein te noemen neus en bijzonder beweeglijke wenkbrauwen. In Londen heeft hij een groep van 12 mensen, waarvoor hij zich in hoge mate verantwoordelijk voelt, maar nu heeft hij slechts één andere mimespeler mee genomen, Orlando, die zo goed is, dat toen hij (als aangever) de voorstelling opende, ik dacht dat hij de hoofdpersoon was. Orlando is kaalhoofdig, fors en breed geschouderd en bezit een zeer degelijke ballettechniek en tevens moderne dans- techniek. Hij speelt op blote voeten en zijn eerste opkomst is een tevoorschijn komen uit een grote ouderwetse was mand. In die mand zitten ook de vlag gen met de titels van de diverse num mers die Lindsay uitvoert. Tijdens de voorstelling had ik het niet gemerkt, maar Orlando is totaal blind. De vloer van het toneel in het Shaffy theater is dan ook met zaagsel bestrooid en de kring in het midden van het toneel, speciaal belicht, is besprenkeld met water, zodat Orlando met zijn blote voeten kan voelen waar hij moet staan. De beste nummers van het program ma zijn „de bloem” en „Adam en Eva”. „Het circus” geeft Kemp veel mogelijk heden iets van zichzelf te laten zien, zijn onzekerheid, door het steeds bijna uit balans vallen, zijn vindingrijkheid, door voortdurend aan de hand van toevallige associaties van thema te wisselen en vooral zijn verwondering, door de wijze waarop hij op alles reageert. „De Albatros”, is zijn eigen leven. Toen hij vier was, vertelde hij al, dat hij een beroemd toneelspeler wilde worden, maar zijn moeder zei hem, dat toneel spelers geboren worden en niet gemaakt en daar zijn familie uit zeelieden be stond, en hij ook van de zee hield, moest hij marine-officier worden. De toneel speler liet zich echter niet verdringen en na een hevige innerlijke strijd waarbij hij moest kiezen tussen de zee en het toneel (voorgesteld door een storm in een bootje), zonk het bootje, maar rees de mimespeler als een Albatros boven het water uit. Inmiddels had hij ook ontdekt, of bedacht, dat de beroemde clown en acteur van Shakespeare, Willi am Kemp, zijn voorvader moest zijn. Hij wist in ieder geval zijn moeder hierdoor voor zijn toneelcarrière te winnen, te meer daar zijn vader inmiddels op zée was omgekomen. „De bloem” stelt in kort bestek het opgroeien, het zich ontwikkelen tot een prachtig levend ding en het daarna afta kelen voor. In het begin zie je hem werkelijk groeien, op een gegeven mo ment is hij inderdaad een schoonheid en daarna wordt hij absoluut van lelijk tot afzichtelijk, waarna de totale ineenstor ting volgt. In „Adam en Eva” verandert hij aan de lopende band. Eva voor de appel, Eva na de appel, Adam ervoor en erna, de slang en ook nog onze lieve heer zelf, worden in veel variaties aan ons voorge toverd, door één mannetje en een kar tonnen bord waarachter hij af en toe even verdwijnt om er aan de andere kant als een andere figuur weer achter vandaan te komen. Een fraaie creatie vol spot op onze ijdelheden. Kennelijk houdt de schrijver nog zo veel van zijn Oostenrijkse mesthoop, dat hij toch nog een avondvullend stuk heeft willen maken, om zijn kritiek uit te dragen. Meneer zal wel gelijk hebben, maar ik blijf het raar vinden dat jonge toneelmakers zijn les wel willen uitdra gen, maar niet ter harte nemen en dus van uitvoering afzien. „De ignorant en de waanzinnige” geeft namelijk alle mo gelijkheden voor een lekker traditionele voorstelling. Het is op zijn minst merk waardig een groep jonge mensen met zoveel wellust zien aantonen dat ze eigenlijk voor gek staan. En de toneel- incrowd wordt dan wel voor blind verklaard, maar kijkt intussen met veel nig toneelervaring. Het gaat er om de absurd-achtige woordenbrij van de schrijver helder over te brengen. Het is dan ook alleszins begrijpelijk en vergeef lijk dat de spelers daarin niet altijd slaagden. Maar af en toe overwonnen Rutger Weemhoff (als de dokter), de oudere gastspeler Jaap Hoogstraten (als vader) en Dea Koert (als zangeres) de moeilijkheden en lieten dan voortreffe lijke dingen zien. Dea Koert, die van de mime-afdeling komt, maakte van haai waanzinscènes in het tweede deel een prachtig nummer. Als geheel leed de voorstelling aan een onbeheerstheid zo dat het raffinement, dat regisseur Ge rard Jan Rijnders er in heeft gelegd, ei niet geheel en al uit kwam. Visueel- zag het er prachtig uit; Hadassah Kann ontwierp een prachtig decor van panelen met stoffige operakostuums en Klaar van Beek ontwierp voor Dea Koert een fraaie vedette-outfit? De voorstelling ir tot en met zondag elke avond in Micke- ry te izen. Voor de „blinde” liefhebbers. De korte plechtigheid had plaats in de woning van ambassadeur Middendorf in Den Haag. Aanvankelijk waren er plan nen geweest de gouden platen in Ameri ka te laten overhandigen, maar, afgezien van de financiële consequènties, zou er toch geen Amerikaanse trip voor Mouth and MacNeal hebben ingezeten omdat, zoals bekend, Mouth (Wil Duyn) weigert zich in een vliegtuig te laten vervoeren. In aanwezigheid van de familie Mid dendorf, componist en tekstschrijver Hans van Hemert, arrangeur-dirigent Harry van Hoof (zij beiden kregen ook een gouden plat), Wil Duyn en echtge note, Sjoukje (MacNeal) van ’t Spijker (echtgenoot en ex-Brainbox-drummer Frans Smit was thuisgebleven) en tal van andere genodigden noemde J. Has- linghuis (directeur van platenmaatschap pij Phonogram) Mouth and MacNeal „de muzikale ambassadeurs van Nederland”. Ambassadeur Middendorf bekende dat zijn kinderen grote fans zijn van het duo. „Een miljoen verkochte platen in de VS. Dat is nog nooit eerder gebeurd”, zo zei hij met enige verbazing, waarna hij het goud overhandigde. (links) en Lindsay Kemp tijdens hun optreden. AMSTERDAM. De cultuur is een mesthoop, waarop de theaterkunst en in het bijzonder haar meest artificiële vorm de opera, goed gedijt. Het is niet voor gewone mensen. Publiek, dat naar opera en ander theater komt kijken, is blind. Dat zijn zo’n beetje de stellingen van de Oostenrijkse toneelschrijver Tho mas Bernhard in zijn toneelstuk „De ignorant en de waanzinnige", dat giste ren in Mickery in première ging in een voorstelling van de Theaterschool. Het NDT zal het nieuwe seizoen ope nen op 18 september in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. Op 15 oktober is de eerste rpemière: „Opus 1” van de artistiek directeur van het Stuttgart Ballet, John Cranko. Op 16 november volgt de première van een ballet, waarmee Leon Koning, sinds 1967 aan het NDT verbonden, zijn debuut zal maken als choreograaf. De Tsjechische danser en choreograaf zal een ballet voorbereiden op muziek van Frank Mar tin. Charles Czarny werkt aan een nieu we choreografie op muziek van Tsjai- kovsky. Van de choreograaf Louis Falco en van de aan zijn gezelschap verbonden Jennifer Muller zijn begin 1974 balletten te verwachten bij het Dans Theater. Voorts zijn besprekingen gaande over choreografieën van Nils Christe en Se- raphina Landsdown, beiden van het NDT, en van Job Sanders, die in 1967 afscheid van het gezelschap nam. De Amerikaanse ambassadeur, die nu vier jaar in Nederland verblijft maar over drie weken definitief vertrekt naar zijn geboorteland, maakte tal van klas sieke composities. Op die manier kwam hij op het idee de Holland Symfonie te schrijven als blijk van waardering voor koningin Juliana en prins Bernhard met wie hij goed bevriend is. Phonogram zal de symfonie op de plaat zetten. „Ik ken de ambassadeur al lange tijd”, aldus directeur J. Hasiing- huis. „Een tijdje geleden vertelde hij me dat hij bezig was met de Holland Sym fonie. Een geweldige man, die niet al leen als ambassadeur, maar ook als componist.” Ambassadeur Middiendonf wil niet al leen met de - eer strijken. „Ik heb het samen gemaakt met de zoon van de ambassadeur van Thailand, Somotow Sacharitkul. In feite is hij mijn leraar. Ik heb erg veel aan hem te danken. Hij heeft ook het orkest gedirigeerd voor de opnamen voor televisie en grammofoon plaat.’’ Zelf noemt de heer Middendorf zich een Mozart-liefhebber. „Het is toevallig dat er nu een grammofoonplaat van mij wordt gemaakt. Ja, het is eigenlijk om te lachen dat ik nu onder contract sta bij Phonogram.” té IT’-'- i g ra»» y-ss,'1?"-1' ...issXL™ t t i 'M m- LM KUL®» ft? V fc- -t,--

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15