Zweden verlegt BIJ SURINAAMS ONAFHANKELIJKHEIDSSTREVEN Hoe tefi visserijgrens I o Bil J ff rfl JL lx ACTIEGROEP IN VERZET TEGEN BOUWPLANNEN 11®^. i F [L-y. r J Z I r r 21 WOENSDAG 9 1973 MEI 20 Dit woord: BLAASKAAK (Van onze correspondent) Gruwen Dit woord: GEGOED Dit woord: LTLA Waarborgen (Van onze speciale verslaggever) N ationaliteitsk westie Nationalisatie Koninkrijkscommissie SCHIEDAM „De binnenstad van Schiedam is in het Rijnmondge bied zo ongeveer het enige betrek kelijk gaaf overgebleven historische stadscentrum. We praten over een 700 jaar oud stadshart. Het behoud daarvan zou een nationale zaak moeten zijn. Alles wat je daarvan afbreekt, dat komt nooit meer terug. Er is toch geen architect meer die zoiets zou bouwen”? Aldus Ber- tus Nooteboom, lid van een van de actiegroepen, die zich voorbereiden om de plannen, die het Schiedamse gemeentebestuur heeft met de bin nenstad, de pas af te snijden. Dat wil zeggen: Men wil voorkomen dat het voornemen van B. en W. om voor de sanering een projectontwik kelingsmaatschappij in de arm te nemen, doorgaat. Nooteboom: „Schiedam is een verzopen jenever- stad, waar ze een klein Rotterdam van willen maken. Warenhuizen, parkeergarages en een metro. Wij willen dat het karakter van Schie dam behouden blijft en dat bij de sanering sociaal rendement voorop staat en niet een economisch rende ment. En dat laatste gebeurt als je het uit handen geeft aan zo’n ont wikkelingsmaatschappij PARAMARIBO „Ik geloof niet dat Nederland daadwerkelijk wil dekoloniseren om te kunnen vol doen aan de opdracht die in dit op zicht is uitgegaan van de Verenigde Naties. De initiatieven die Neder land ten toon spreidt met betrek king tot de onafhankelijkheid van Suriname, komen voort uit eigen belang. Ze dienen slechts om de problemen op te lossen die Neder land heeft met de Surinaamse emi granten”. Aan het woord is mr. Ed die Bruma. Als je in Paramaribo het woord „onafhankelijkheid” laat val len, kom je bijna vanzelf bij hem terecht. Hindoestanen tegen - 1 .1 üf F2”! S«s w ïx 1 LZ L. te® Behoud van binnenstad Schiedam MR. E. BRUMA Uit dat verhaal: „Ontelbaar vond hij, eenmaal aangeland, de sloppen, de gan gen, plaatsjes, pleintjes, erven van dras, en begreep niet, dat hier mensen op hun wijze tevreden waren, willens en wetens autochtoon. Maar hij zou eerst waarlijk gruwen op het achtererf van een bran derij hele rijen woonkrotten voor de knechts aan te treffen, éénkamerstulpen, naast elkaar, opzij en tegen elkaar van achteren, die men niet woning durfde noemen, die ketels hetten”. wijk heeft de mensonterende toestanden die daarvan het gevolg waren navrant beschreven in onder andere de novelle „Verbrande Erven”, genoemd naar een straatje in de „Brandersbuurt”. De PNR van mr. Bruma is jarenlang een eenling geweest in de strijd om de onafhankelijkheid De laatste jaren weet hij zich gesteund door de overige Cre oolse partijen. Het struikelblok is de VHP van Lachmon, die de onafhanke- lijkheidsboot zo lang mogelijk wil af houden. Mr. Bruma is zeker niet de enige Surinamer die zich ernstige zorgen maakt over de toenemende raciale span ningen, die als gevolg van deze tegen stellingen tot uitbarsting dreigen te ko men. Uitbarsting radicale spanningen dreigt gouverneur vond hij er nu wijlen pre mier Pengel als zijn directe tegenstander en na diens aftreden de huidige staten voorzitter Lachmon. STOCKHOLM. Zweden is voorne mens zijn visserijgrens aan de Oostzee van vier mijl uit de kust te verleggen naar twaalf, naar aanleiding van protes ten van Zweedse vissers, dat Russische en andere treilers, de visgronden vlak onder de Zweedse kust uitdunnen. Zweden verlegde de visserijgrens op zjjn westkust naar het Kattegat al eerder naar twaalf kilometer. De zaak komt in mei volstrekt duide lijk te liggen als ook het betrefffende raadsvoorstel zal zijn verschenen. Daarin (Wethouder C. J. M. Bolmers heeft dat al aangekondigd) zal worden aangedron gen op het sluiten van een definitief contract met Empeo, de ontwikkelings maatschappij van de Bredero’s Bouwbe drijven, die al eerder door de gemeente was gevraagd om een vrijblijvende ana lyse van de problematiek te maken. Met zijn zachte stem en een bijna permanente glimlach heeft hij eerder iets van een zendeling dan van een vurig nationalist, die zo nodig met ge weld zijn land naar de onafhankelijk heid moet leiden. Een drukke advoca tenpraktijk belet mr. Bruma niet om contact met Delftse studentengroepen. Nooteboom: „Maar we proberen ook voor nu al een opzet te maken voor een andere aanpak. Eén groep is ook bezig een pandje op te knappen. En we gaan een film maken over de verschillen in beleving van een flatwijk en een stukje binnenstad. Het mag niet gebeuren, dat ze van Schiedam een kolossale bouwput gaan maken”. Wethouder Bolmers van Schiedam (40 jaar, PvdA) ziet die problemen niet zit ten. Hij zegt: „Het rijk stimuleert zelfs de gemeentebesturen om met projekt- ontwikeklingsmaatschappjjen in zee te gaan. Als er maar voldoende waarbor gen in een contract zitten, zodat de gemeente het heft bij de uitvoering in handen kan houden. Het is toch zo, dat je als gemeentebestuur bij lange na niet de financieringsmogelijkheden hebt, die zo’n maatschappij wel heeft. Dat is het grote voordeel”. Wat de actievoerders nu willen, is in ieder geval een jaar uitstel. In die tijd willen ze de Schiedamse gemeenteraad een aantal alternatieven voorleggen. Daartoe is er sinds enkele weken druk is voor ons niet onafhankelijkheid, structurele Een overzichtsfoto van de binnen stad van Schiedam. De kloosters in de binnenstad hebben het middengebied daarvan ook lange tijd „open”-gehouden met hun tuinen. Pas in de vorige eeuw werd die ruimte benut voor het bouwen van woninkjes voor de knechts in de jeneverstokerijen, de in dustrie die de visserij eertijds nummer één was gaan overschaduwen. Borde- De actiegroepen vrezen, dat de ge meente zich in de luren zal laten leggen, welke voorwaarden men ook in zo’n contract met de projektontwikkelings- maatschappij laat opnemen. Nooteboom: „Zo’n maatschappij doet het toch om poen te verdienen? Als de gemeente eenmaal getekend heeft, dan zijn ze met handen en voeten gebonden. Dat is wel gebleken in andere steden, waar ge meentebesturen zelfs boete moesten be talen, omdat ze het toch anders wilden dan een projektontwikkelingsmaatschap- pij uitmaakte”. een actieve rol te spelen in de Surinaam se politiek en in de vakbeweging. Hjj is statenlid van de Partij van de Natio nalistische Republiek (PNR) en voorzit ter van „C 47”, een vakcentrale van ruim 40 vakbonden. zijn als hier de voor- en tegenstanders van de onafhankelijkheid elkaar te lijf gaan. Maar je kan tenslotte je eigen mensen niet blijven frustreren. In onze gelederen ziet niemand een andere be lemmering voor de onafhankelijkheid dan de persoon van Lachmon en zijn volgelingen”. „Als Lachmon de komende verkiezin gen wint en eventueel met medewerking van een splinterpartij nogmaals de onaf hankelijkheid vier jaar weet uit te stel len, dan geloof ik niet dat men de voorstanders van dé onafhankelijkheid nog langer rustig kan houden. Tot op dit ogenblik is er ten aanzien van de onaf hankelijkheid nog geen strijd uitgebro- ken. Maar als er na de verkiezingen niets verandert, dan geloof ik dat men zich er best op mag voorbereiden dat het er dan heel anders aan toe zal gaan”. VHP-leider Lachmon wil de Suri naamse bevolking bij referendum laten beslissen over een eventuele onafhan kelijkheid. Een idee, dat noch bij de Creoolse partijen noch bij de Nederland se politici enige weerklank vindt. Mr. se politici enige weerklank vindt. Mr. Bruma: „Het moet Lachmon de laatste tijd toch wei duidelijk zijn geworden dat hij een referendum maar moet ver geten. Ik geloof trouwens, dat hij zich nu meer toespitst op de komende ver kiezingen, waarbij hij het wil doen voorstellen alsof er gestemd moet wor den over de vraag: wel of geen onaf hankelijkheid”. ..Onafhankelijkheid alleen een papieren maar een daadwerkelijke wijziging van de situatie in ons land. Wij zijn voorstander van een Republiek en ook andere Creoolse partijen denken er zo over. Onafhankelijkheid moet ook een wijziging brengen in de sociaal- economische structuur van Suriname. Ik ben van mening, dat het nationaliseren van bedrijven het onvervreemdbaar recht is van een natie”. „Je moet natuurlijk niet op emotione le gronden gaan nationaliseren omdat dit toevallig in de mode is. Er zijn echter beslist al bedrijven waarvan je nu direct al kan zeggen: die mogen niet in de handen van particulieren blijven indiien je de problematiek van dit land werkelijk wil oplossen. De nutsbedrij ven, de banken en de verzekeringsbedrij ven; dat zijn zaken die direct spelen. Met de bauxietbedrijven ligt het iets ingewikkelder. Die kan je niet direct nationaliseren; dat eist meer voorberei- Aan het werk van de Koninkrijks- commissie neemt mr. Bruma geen deel. Hij heeft geweigerd zitting te nemen in de Surinaamse sectie van deze commis sie, die aan de regeringen van de drie rijksdelen adviezen uit moet brengen inzake de toekomstige status van Suri name en de Nederlandse Antillen: „Ik heb aan het werk van de Konink rijkscommissie niet deelgenomen, om dat ik bezwaren heb tegen bepaalde restricties die van de zijde van de Suri naamse regering gesteld werden. Een Koninkrijkscommissie zoals deze nu is samengesteld, is niet veel meer dan een verzameling deskundigen, die alternatie ven mogen formuleren met geen enkele garantie dat na dit werk onze regering zal kiezen voor een vorm waarin wij geloven”. De „Brandersbuurt” heeft inmiddels het loodje moeten leggen. Ondanks ver zet van grote groepen mensen, ook van buiten Schiedam, werd tenslotte toch tot sloop besloten. Het is deze slotsom die de actiegroepen van nu argwanend maakt. Nooteboom: „Het heeft twee jaar gesleept, die kwestie om de Braders- buurt. We hebben van alles gedaan, een hearing gehad met 600 man, met kano’s de haven afgevaren, een verbeterings plan gemaakt, maar het werd niet ge accepteerd.” De Schiedamse binnenstad is nu nog een verzameling van sterk verkrotte woonhuizen. Het historisch stratenpa troon is op een aantal plaatsen al met de grond gelijk gemaakt door kaalslag. Een aantal markante punten zijn er evenwel nog steeds: de bebouwing langs de lange Haven, het voormalig klooster Lindenhof en de niet zo oude, maar wel tonende Lange Havenkerk, die door leegstand en het ontbreken van onder houd de afgelopen jaren op instorten is gaan staan. Een heet hangijzer, dat door Lachmon in de verkiezingsstrijd zeker als troef zal worden uitgespeeld, is de nationaliteits- kwestie. Een eigen nationaliteit betekent het einde van de mogelijkheid naar Nederland te emigreren. Dit is een argu ment, dat ook in Creoolse kringen wel aanslaat. Voor mr. Bruma is de nationaliteits- westie echter geen punt van discussie: „Iedereen weet, dat je in een onafhanke lijke natie een eigen nationaliteit moet hebben. Als Lachmon zijn mensen aan raadt om bij een eventuele onafhanke lijkheid toch voor een Nederlandse nati onaliteit moet kiezen, dan moet hij zich wel realiseren dat wij hen dan als vreemdelingen zullen gaan beschouwen. Dat wordt dan natuurlijk wel een grote groep vreemdelingen. Als dit een on houdbare situatie wordt, is dit niet de schuld van ons, maar van hun eigen politieke leiders”. Het plan van Empeo viel bij de ge meente in de smaak omdat het an ders dan een rapport van het Econo misch Technologisch Instituut Zuid-Hol- land een versterking van de woon functie in Schiedams binnenstad bepleit te. Dat houdt op het moment onder andere in, dat er 80 woningwetwoningen komen, 50 premiehuizen en 70 „vrije” woningen. Een 150 tot 200 woningen zou voor verbetering in aanmerking komen. ding. Maar we moeten er wel naar toe werken". Gelijktijdig met de onafhankelijkheid moet er ook een structurele wijziging komen in het binnenlands bestuur: „De parlementaire democratie zoals we die nu in Suriname hebben, deugt niet. Wij moeten hier iets krijgen in de geest van de Franse grondwet. Met een gekozen president, die zelf zijn regering De grote kracht van mr. Bruma ligt niet zozeer in zijn PNR dan wel in de vakcentrale >,C 47”. Te meer, daar de Surinaamse vakbonden een steeds grote re neiging vertonen het werk van de veelal corrupte politici over te nemen. Mr Eddie Bruma wordt in Suriname als de nestor van de onafhankelijkheids beweging beschouwd. Reeds tijdens de oorlogsjaren speelde hij een actieve rol in de toen nog illegale „Beweging tot ontvoogding van Suriname”. Voor gou verneur Kielstra was dat toen een reden de pas 16-jarige Bruma te laten arreste ren op grond van staatsgevaarlijke acti viteiten. Na de oorlog vertrok hij voor studie naar Nederland. Tijdens de Ronde Tafel Conferentie over het Koninkrijksstatuut demonstreerde hij met zijn geestverwan ten op het Binnenhof in Den Haag. Na voltooiing van zijn rechtenstudie keerde mr. Bruma terug naar Paramaribo en richtte zijn Partij voor de Nationalisti sche Republiek op. In plaats van een Lila wil zeggen: lichtpaars, blauw achtig paars, violetkleurig. In boe ken van ouder datum vindt men veelal de vorm lilas, die overgenomen is uit het gelijknamige Franse woord. Dat is zelf weer een samentrekking uit lilacs, het meervoud van lilac. Men neemt aan dat dit woord lilac van Perzische oorsprong in de West- europese talen is doorgedrongen. Ei genaardig is dat het woord voor don kerblauw in het Sanskriet nila luidt en niet lila. Eigenlijk is lilac de naam van de heester die wij sering noemen; nu is het alleen bijvoeglijk naamwoord als aanduiding van de kleur der seringebloesem. Een blaaskaak is een snoever, een pocher, een opschepper, een bluffer, een opsnijder. In de Camera Obscura wordt de heer Kegge niet ten onrechte een blaaskaak genoemd. Het woord wordt in het hedendaagse Nederlands alleen in ongunstige zin gebruikt, maar vroeger was dat niet hét geval. Oor spronkelijk was een blaaskaak iemand die zijn kaken opblaast en het woord werd gebezigd als bijnaam of toenaam van Boreas, de noordenwind als god voorgesteld. In die betekenis gebruikt Vondel het woord Maar hij kent het ook al in de figuurlijke betekenis. Ook blaaskakerij voor: snoeverij komt bij hem voor. Er bestond vroeger in het Nederlands een werkwoord goeden dat was afge leid van het zelfstandige naamwoord goed in de betekenis: vermogen, bezit (goed en bloed) en in het bijzonder: landgoed. Van dit geheel in onbruik geraakte werkwoord goeden is gegoed het voltooide deelwoord. Het betekent dus oorspronkelijk: met goed begiftigd, van goed voorzien. Vandaar de nu verouderde uitdrukking: ergens gegoed zijn -cr: ergens landgoederen bezit ten. Thans is gegoed geheel tot bij voeglijk naamwoord geworden in de betekenis: tamelijk met aardse goede ren gezegend, een redelijk vermogen bezittend. Gegoede lieden zijn bemid delde lieden en vroeger sprak men van de gegoede stand als men mensen be doelde die er tamelijk warmpjes inza ten zonder nu bepaald rijk te zijn. „Als men onze regering kent, dan begrijpt men wel dat wat er uit de bus zal komen, niet de keuze zal zijn die wij als de toekomst van ons land zien. De onafhankelijkheid wordt niet in de Ko ninkrijkscommissie maar in de functio nele groeperingen onder de bevolking van Suriname voorbereid. Wat ook de Koninkrijkscommissie mag besluiten, het zal uiteindelijk de beweging vanuit het volk zijn- die zal beslissen hoe de onaf hankelijkheid eruit zal zien”, aldus mr. Bruma. De onafhankelijkheid die mr. Bruma voor ogen heeft, staat niet alleen lijn recht tegenover de ideeën van de huidi ge grote man in Suriname: staten voor zitter Lachmon en zijn Verenigde Hin- dostaanse Partij, maar gaat ook nog verder dan de onafhankelijkheid die de Nederlandse politici voor Suriname in gedachten hebben. In Suriname loopt de demarcatielijn tussen voor- en tegenstanders van onaf hankelijkheid parallel aan de scheidings lijn tussen Creolen en Hindoestanen. Statenvoozitter Lachmon en zijn Hindos- taanse volgelingen willen het woord on afhankelijkheid niet eens horen. De Cre olen zijn merendeels van mening dat Suriname eigenlijk gisteren al onafhan kelijk had moeten worden. Mr. Bruma: „Deze tegenstelling roept natuurlijk spanningen op. De Creoolse leiders proberen nog steeds Lachmon ervan te overtuigen dat de onafhanke lijkheid een nationale zaak is- waarbij ook hij betrokken is. Hij moet zich realiseren dat bij het handhaven van een afwijzend standpunt, zoals dit tot nu toe door hem gebeurt, de zaak door ons gepolariseerd zal worden. Dan ontstaat er een crisis en dan komt er ook wel een uitspraak”. „Ik geloof echter niet dat dit een uitspraak langs parlementaire weg zal j samen stelt en een parlement dat zijn wensen kenbaar kan maken. Wat wij in dit land nodig hebben, is een krachtige regering met meer technocratische dan politieke figu ren. In het huidige parlement spelen partijpolitieke en persoonlijke belangen de hoofdrol. Als je nagaat dat we hier als minister van economische zaken een politieke figuur hebben die niets van economie afweet, dan is het duidelijk dat je dit ons land niet langer kan aandoen”. „eigenlijk nationale zaak g: -• i" G xGi/ -i' MS r; De Lange Haven in Schiedam llt»j ■- -• r.-Jf i i -jf -■1 f X jtgNSIkk - uir--AX n- i Xxj-’XÏ - r u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21