Amerikaanse en Nederlandse top ontbreekt ZWEMINTERLAND NAC was totaal zoek GEDEVALUEERD Geen grootse Gerben Karstens promoveert tot kopman in de Vuelta Feyenoord wil Brokamp Gerrit Butter in landenploeg Koersen Basketbalteam begon sterk Hilversum SPORT M „Zelfvertrouwen bij I prestaties ier □n ira w i»GQÓd VIERDE ETAPPEZEGE EN NOG STEEDS GROENE TRUI O IiMï ill 3t «**»o rfëlL 0Q0D0 flD or DOD|OOO|l ff IJF 23 1973 MEI WOENSDAG 9 WULLEMS (Van onze sportredactie) Optimistisch 1 Pieter Nassen, in het midden Eddy Merckx. dm. c-A(<« 6 njg DEN BOSCH Het zit de zwembond niet mee. Het lijkt wel of de kater van de Olympische Spelen met verdwijnen mag. Met enig tamtam was eind vorig jaar de jeugdinterland tussen Nederland en de Verenigde Staten, als onderdeel van de voorbereiding op de wereldtitelstrijd in Belgrado, aan- gekondigd. Toen echter het Amerikaanse zwemgezelschap voet aan wal zette bleek het een jeugdteam van het district Philadelphia te zijn. „ZEGE NIET MIJN VERDIENSTE” \f.c. ’C12ÜB Cl 'i (Van onze sportredactie) tsSS? tyt;*? -: s de enorme Wul’^ms Henk tototips van HJk.G tt-sport (Van onze basketbalmedewerker) van 5,- aan of een van zes Brokamp totaal een een de wereldtitelstrijd nu wel heel somber geworden. De Amersfoortse realiseerde op de 100 meter vlinderslag de uitermate zwakke tijd van 1.11,2 (limiet 1.04,6) en op de 100 meter vrije slag 1.02,1 (59,7). een wil De zijn: Pierino Prati, spitsspeler van AC Milan, kan door een ernstige enkelbles sure niet opgesteld worden voor de fina le van Europa cup II (volgende week woensdag) tegen Leeds United. Voor 1500 toeschouwers speelde FC Den Haag gelijk tegen Beerschot: 0-0. De Griekse voetbalbond gaat buiten landse trainers weren. Het nationale elf tal mag zelfs niet meer door een vreem deling geleid worden (Billy Bingham zal en- ent Go Ahead EaglesFeyenoord FC AmsterdamFC Groningen HaarlemNAC AZ ’67—Telstar MW—Ajax SpartaFC Twente ExcelsiorFC Den Bosch FC UtrechtFC Den Haag HeraclesRoda JC Willem IISC Cambuur VeendamVolendam VitesseFortuna SC EindhovenPEC Zwolle 2 1 .3 3 2 1 1 1 1 3 2 1 1 27, .30- geen nieuw contract krijgen), eerste di visie clubs moeten toestemming vragen om een buitenlandse trainer te handha ven en 2e divisieclubs krijgen een ver bod. mei 1: <7 a 5 René Mol kon het zich in dit eerste treffen veroorloven zijn gehele ploeg binnen de lijnen te brengen. Opmerke lijk was, dat de lange mannen met uitzondering van Kees Akerboom niet tot de topscorers behoorden. Veelal wa ren het de guards, die zich bij herhaling aan de niet al te sterke Schotse verdedi ging wisten te ontttrekken. Vrolijk met veertien punten, Ton Boot met tien pun- In groep A van het kwalificatietoer nooi in Szombathely in Hongarije zijn Turkije en Griekenland nog ongeslagen. Ook West-Duitsland» de laatste jaren door Nederland regelmatig geklopt, zal vermoedelijk hier de derde ploeg, die zich zal kwalificeren voor de eindronde in Wenen. De stand in deze poule na de derde speeldag is: Turkije 3-6, West-Duitsland 3-5, Grie kenland 2-4, Hongarije 3-4, België 2-3, Engeland 2-3, Portugal 3-3 en Finland 2-2. ZARAGOZA. Een paar weken ge leden nog, was Gerben Karstens het zwarte schaap van de Rokado’s, nu in de Ronde van Spanje vertroetelt de ploeg hem als de grote vedette die een macht aan publiciteit bijeen fietst en een hoop aan prijzengeld en premies binnenbrengt. Herr Kahl, zijn Duitse baas met wie hij maanden in een sleur van onmin leefde over inlijving bij ne- venmerk Haro tot Rokado hem weer nodig bleek te hebben voor de grote rondes, kwam er zelfs met zijn privé- vliegtuig voor naar Spanje en dinsdag avond wees ploegleider Florent van vae- renberghe de grote Herman van Springel aan als knecht voor Gerben Karstens in een lastige bergetappe van vandaag van de grote vedetten, ondervond reeds op de openingsdag de kracht van de Israëliërs (71-75). Ook tegen Oost-Duits- land (87-80) hadden de leraeliërs weinig consideratie met hun tegenstanders. René Mol blijft echter optimistisch. Een stellingname, die door captain Kales gedeeld wordt. „We hebben goede per spectieven op een tweede plaats. Aan het toéval zullen we echter niets mogen overlaten. Als wij ooit een kans gehad hebben om het in een Europees Kampi oenschap ver te brengen, dan is het met de huidige ploeg”, aldus Kales. De stand na twee toemooidagen is: Israel 2-4, Oostenrijk 2-4, Oost-Duitsland 2-3, Nederland 1-2, Schotland 2-2, Dene marken 2-2, Frankrijk 1-1. 1. Merckx (Bel) 61 uur 15 minuten en 32 seconden, op 17 seconden: 2. Pear- rodona (Spa), op 1 minuut en 44 secon den: 3. Thevenet (Fra), op 1.58: 4. Ocana (Spa), op 1.59: 5. Torres (Spa), op 2.44: 6. Agostinho (Por), op 3.18: 7. Tamames (Spa), op 5.07: 8. Balague (Spa), op 7.05: Karstens (Ned), op 7.57: 10. Swerts (Bel). si: WBuiü Een van de weinig opvallende prestaties in de zweminterland leverde Robin ‘Monte ring. Hij verbeterde het adspirantenrecord 400 meter wisselslag persoonlijk. Na Bobby Charlton is nu ook Jackie overgestapt naar het voetbalmanage- ment. Hij wordt manager van tweede divisie club Middlesbrough. 4. W 9 WENEN. Het Nederlands basket balteam is dinsdagavond in de Oosten rijkse hoofdstad in het kwalificatietoer nooi om de Europese Kampioenschappen met een klinkende overwinning op Schot land vanstart gegaan. Nu moet aan deze overwinning niet direct te veel waarde gehecht worden, omdat de Schotse ploeg in het Europese basketbal één van die onopvallende landenploegen is, die nau welijks tot verrassingen in staat geacht moeten worden. Hoewel de formatie van René Mol geen moment tot de bodem van haar kunnen behoefde te gaan, speelde de nationale ploeg toch een goede wed strijd, die de directe concurrenten van Nederland (Frankrijk en Oost-Duitsland) te denken gegeven zal hebben. gen in de eerste helft van de Vuelta en het bezit van de groene trui (punten klassement) sinds de eerste dag, verbaas^ de hij dinsdag aan het eind van een afmattende race met een vierde etappe- zege. Hij versloeg het hele peloton weer eens en daarmee stegen zijn kansen om de groene trui tot op de laatste dag te houden zó, dat Florent van Vaerenber- ghe de komende etappes alle manschap pen rond hem gaat posteren, met Her man van Springel als aanvoerder van de knechten. Hij moet de operatie „Groene trui voor Karstens’leiden in de etappe van vandaag die met een berg van de eerste categorie (vijf kilometer klimmen en een stijging van tien percent) uiterst zwaar is. Ofschoon Gerben Karstens theoretisch het puntenklassement niet meer kan verspelen (hij staat 56 punten voor op Eddy Merckx) is het reglementair moge- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft het MVV-bestuur schriftelijk verzocht het een gesprek mag hebben over eventuele transfer van Willy Brokamp. MVV, dat niet afwijzend tegenover het voorstel staat, heeft echter al te kennen gegeven dat er voor Brokamp een spec taculaire prijs op tafel moet komen. De vereniging heeft momenteel een schuld ton die door een transfer van kan worden wegge werkt. Brokamp staat nog voor drie jaar onder contract bij MVV. Ook Ander- lecht heeft belangstelling voor de Lim burger getoond. DEN HAAG. Vier turners zijn aan gewezen voor de Euroy 'se kampioen schappen voor heren, die op 12 en 13 mei te Grenoble worden gehouden. Het bestuur van de afdeling keurturnen he ren van het KNGV selecteerde Cor Smulders en Hans Gunneman (PSV), Gees Pot (St. Mauritius) en Gerrit But ter (Volo). lijk dat hij de groene trui kwijtraakt wanneer hij in het algemeen klassement buiten de eerste twintig komt. Dan, zo schrijven de regels van de Ronde van Spanje voor, wordt nummer twee in punten drager van dat tricot. Gerben Karstens moet dus vandaag in goede stelling over een van de laatste en zwaarste cols gemanoevreerd worden. „Daar heb ik alle hoop op”, zegt zijn ploegleider, „want hij rijdt formidabel sterk en zijn moreel is groot. Ik reken op een goede afloop.” Dat zou dan de vreugde (en het geld) binnen de Rokadeploeg tot grote hoogte doen stijgen, want de groene trui is publicitair een gigantisch object in Ronde van Spanje vooral omdat de ce- remonievoorschriften bepalen dat de ge le en groene trui-dragers gelijk op het podium moeten. Zo deelt Gerben Kar stens nu al een paar dagen het schavotje met de meest aantrekkelijke klant voor fotografen en televisieregisseurs: Eddy Merckx. De reclame voor het produkt van Herr Kahl vliegt er met een enorme frequentie uit, waarmee Karstens op een overdonderende manier revanche neemt op het beleid van zijn sponsor die hem aanvankelijk niet in de hoofdploeg wilde „Daar heeft Karstens zich geweldig aan opgetrokken”, aldus Van Vaerenberghe. Wat aan die successen ongetwijfeld ook niet vreemd is: de rust die Karstens door zijn ruzie met Kahl noodgedwon gen nam, terwijl zijn collega’s leden onder het abominabel slechte weer in de voorjaarsklassiekers. Van Vaerenberghe: „Natuurlijk, dat speelt ook mee. Maar ik geloof dat vooral het eergevoel van Karstens hem zo op jaagt. Plus natuur lijk het feit dat hij het gewoon nog goed kan, dat spurten.” Behalve publiciteit leveren de prestaties van Karstens ook aardig wat geld op, met name de groene trui. „Reken maar uit”, zegt Van Vae renberghe, „2000 peseta’s voor elke dag dat hij die trui draagt en 15.000 peseta’s als eindprijs.” Waarmee Gerben Kar stens alleen al via het puntenklassement goed is voor zo’n drie mille in de prij zenpot. Hij voegde er gisteren voor de vierde keer het geld van een eerste plaats bij en dat was niet alleen statistisch een opmerkelijk gegeven. Ook de omstandig heden waaronder Karstens zijn overwin ning bevocht dwongen respect af. Het peloton arriveerde namelijk totaal af ge beuld in Zaragoza, gesloopt door een vreselijke mistral die de hele dag pal op kop stond. De Amerikaanse formatie telde, zo vertelde chef-coach Keefe, twee kans hebbers voor de afvaardiging naar Bel grado: de vlinderslagzwemmer Greg Ja- genburg en de vrijeslagspecialiste Julie Woodcock. Keefe bleef een groot opti mist. Greg Jagenburg won wel met gro te overmacht de 200 meter vlinderslag, maar zijn tijd van 2.11,5 ligt toch nog altijd 4,9 seconden boven de Nederlandse limiet. Julie Woodcock kwam op de 400 meter vrije slag zelfs niet verder dan de derde plaats (4.37,7) achter de wel een aardige tijd neerzettende winnares Ann Brodell (4.34,8) en Yolanda Aggenbach. komen toch als de binnen; ze maken De uitslag van de twaalfde etappe: 1. Karstens (Ned), 259 kilometer van Man- resa naar Zaragoza in 8 uur 46 minuten en 8 seconden (gem. snelh. 30,106 km/u), met tijdsvergoeding 8.45.48, 2. Nassen (Bel) 8.46.08 (8.45.58), 3. Elorriaga (Spa) 8.46.08 (8.46.04). 4. Merckx (Bel) 8.46.08. 5. Esclassaèn (Fra.) 6. Tamames (Spa). 7. Swerts (Bel). 8. Gonzalez (Spa) 8.46.08. 9. Mintjens (Bel). 10. Goicoechea (Spa). Het algemeen klassement na de twaalfde etappe is: ten en Kees Smit met elf punten, scho ten de nationale ploeg nog voor de basketverwisseling naar een gewonnen stelling. Nederland, dart, in de tweede helft de teugels wat liet vieren, verzuimde toen om de 50-31 voorsprong bij de rust uit te bouwen tot een zege met drie cijfers. Topscorer Akerboom met achttien pun ten en de hardwerkende aanvoerder Ka les (tien punten) zagen hun pogingen om in de slotfase de honderd-puntenbarriere nog te doorbreken, stranden op 95-66. De Nederlandse ploeg, die een schotpercen- tage van 50 percent had, zal vandaag opnieuw op een niet al te sterke tegen stander stuiten. Denemarken, dat door nederlagen tegen Oost-Duitsland (63-93) en Oostenrijk (59-86) al voor kwalifica tie is uitgeschakeld, zal zich in de na middag zeker niet kunnen revancheren voor de eerder dit jaar in Bremerhaven geleden nederlaag. René Mol zal in dit duel wellicht opnieuw alle spelers met de hal in Wenen vertrouwd maken. Na de rustdag op donderdag breekt dan pas goed de hel voor Nederland los. Het favoriete Israel zal dan de directe tegenstander van Nederland zijn. Frankrijk, zonder zijn topscorer Gilles in Amsterdam tijdens het Pré-Olympisch toernooi één <wl«n 7 HILVERSUM. De uitslagen van de dins dagavond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Ocarinaprijs 2000 meter met autostart: 1. Kanona (A. Mollema) 1.26.1 2.52.2, 2. Jack O, 3. Loeki Dartel. Winn. 6 20 pl. 2.10, 3.00, 3.60 koppel 6.00, trio 1246,60. Mandolineprijs 2440 meter, met autostart: 1. Ka Anjo (M. v.d. Togt) 1.28.9 3.36.8, 2. Kairos II, 3. Karl Spencer. Winn. 2.00. plaats 1.40, 2,10, 1.70, koppel 8.30. Tromboneprijs 2400 meter: Keino (W. Geer- sen jr.) 1.26.3 2.57.8, 2. Joyce Hollandia 3. John Spencer. Winn. 5.80, plaats 2.00 2.30, 4.30, koppel 16.70. Grote Meiprijs 2040 meter: 1. José Buiten zorg (P. Vogelaar) 1.25,0 2.53.3, 2. Jeannine D., 3. Junior. Winn. 8.80, plaats 1.80, 2.90, 2.90, Koppel 11,00. Pistonprijs 2000 meter. Autostart: 1. Ineke R (M. Vergay) 1.22.6 2.45.2, 2. Ivoor S, 3. Ida Belwin. Winn. 35,30 pl. 9,- 4,50 2,30 koppel 63, trio 2868,50. Spinetprijs 2000 meter. Autostart: 1 Ina Z (B. van Klaveren) 1.23.1 2.46.2, 2. Idool Vreden- hof, 3. Jubar Oaktree. Winn. 2,8’0 pl. 1,70, 1,60 1,80 koppel 4,60. Saxofoonprijs 2920 meter: 1. Hornblower (B. de Vries) 1.24.8 4.09.2, 2. Hero Hollandia, 3. Gratie Norton. Winn. 2,60 pl. 2,20 1,60 1,30 koppel 5,- trio 41,10. Grote Meiprijs 2040 meter: 1. Julius Ceasar (J. Leeuwenkamp) 1.24.2 2.51.7, 2. Jan Hollandi- a, 3. Justiana Hanover. Winn. 4,90 pl. 2,50 1,60 koppel 9,40. Piccoloprijs 2000 meter. Autostart: 1. Kapoer du Bois (P. Petersen) 1.23.9 2.47.8, 2. Kwikzil ver, 3. Kimberley Maire. Winn. 2,90 pl. 1,20 1,50 W,- koppel 5,20 trio 43,30. Mandolineprijs 1ste afdeling: 2440 meter. Autostart: 1. Krony Z (B. van Klaveren) 1.29.1 3.37.5, 2. Kimberley Gregor, 3. Limbus Hano ver. Winn. 4,70 pl. 1,50 1,20 1,40 Koppel 11,- Totalisatoromzet: 359.501,- Toont» Klaas van de Pol, voorzitter van de KNZB-Sportcommissie, gaf toe onaange naam verrast te zijn. „De afspraak was dat dé Amerikaanse jeugdploeg zou ko men. Ons contact heeft via Duitsland gelopen, waar ook een duel met de Amerikanen was gepland. Nee, enorm teleurgesteld ben ik nu ook weer niet. Ik heb dit team vorige week in Düssel dorf zien zwemmen. Ik was daar name lijk voorzitter-kamprechter. De echte Amerikaanse jeugdploeg is natuurlijk sterker, maar dit is toch ook wel een leuk team. Voor een volgende gelegen heid zullen we natuurlijk wel een strin gentere afspraak maken.” Bondscoach Bert Sitters wilde even min zwaar aan de affaire tillen. „Of die Amerikaantjes nu 58 seconden of ruim een minuut op de honderd meter vrije slag zwemmen, ze ono verwinneli j ken toch de show. Het is een nuttige erva ring voor onze meisjes en jongens om met dit superioriteitsgevoel te worden geconfronteerd.” De door de Amerikanen reeds sterk gedevalueerde interland (waarin na de eerste dag evenwel een gelijke stand werd bereikt: 128-128) verloor nog meer van zijn aantrekkelijkheid door het ont breken van Hansje Bunschoten. De Hil- versumse vedette meldde zich met een voorhoofdholte-ontsteking de tweede in nog geen anderhalf jaar bij dr. Kessel op Zeist. De arts van de voetbal en zwembond verbood haar weliswaar niet te zwemmen, maar achtte het beter dat zij thuis zou blijven. Voeg daarbij nog het feit, dat Enith Brigitha niet mag deelnemen omdat zij te oud is en de toch al met een grote trainingsachter- stand tobbende Anke Rijnders net her steld is van een rode-hondaandoening en een uiterst matige vertoning van dinsda gavond in het fraaie Brabantbad is verklaard. De prestaties van enig niveau waren op de vingers van één hand te tellen en dan had men er nog drie over ook. Op de 100 meter rugslag meisjes kwam Josiene Elzeman tot de zeer acceptabele tijd van 1.08,6, nog maar één-tweetiende seconde boven de limiet voor de wereld kampioenschappen. Verder verraste Ro bin Woutering met een nieuw adspiran tenrecord op de 400 meter wisselslag persoonlijk: 4.54,9. Voor Anke Rijnders is het uitzicht op De opzienbarende rentrée van Gerben Karstens begint sensationele vormen aan te nemen, want na drie ritoverwinnin- Ruim 250 kilometer lang moest de groep tegen die muur van wind aanrij den en dat sloopte de krachten zó hard dat het tempo daalde tot 30 km per uur, waardoor er een vertraging van één uur en drie kwartier op het tijdschema ont stond en de coureurs zodoende bijna negen uur op de fiets zaten. Uitgeput ging het compacte peloton op de streep af en daar bleek Gerben Karstens de snelste van allemaal. Voor de vierde keer. In het voetbaltoernooi voor landen teams onder de 23, won West-Duitsland in Kopenhagen met 0-2 van Denemar ken. Een wielerronde in het Belgische Olsene werd gewonnen door Roger de Vlaeminck. Verdere uitslag: 8. op 45 sec. Prinsen, 24. op 2.05 Holst, 25. Benjamins, 28. Dolman, 29. Serpenti. Z.Z-A-- De vierde winnende sprint van Gerben Karstens in de Ronde van Spanje. Rechts UDENHOUT. Henk Wullems wenst zichzelf beslist niet als de wonderdokter van NAC te bestempe len. Verre van dat. Maar aan het feit dat de Bredase eredivisieclub vier dagen na Wullems’ entree als trainer (hij volgde de op non-actief gezette Ben Peeters twee maanden eerder op dan aanvankelijk in de bedoeling lag) voor het eerst sinds maanden weer eens „vlamde” in een competitieduel valt niet te tornen. Na een onthut sende reeks van twaalf nederlagen, in die voor NAC inktzwarte periode werd zelfs geen enkel doelpunt ge scoord, werd AZ ’67 zondag met 3-0 gevloerd. Het zich steeds dreigender manifesterende degradatiegevaar werd door die triomf aanmerkelijk ingedamd. Henk Wullems: „Die winst op AZ mag je echt niet mijn ver dienste noemen. De komst van een andere trainer heeft nu eenmaal al tijd een bepaald effect op voetballers, noem het een schokeffect. Dat is een normaal gegeven. Dat de nieuwe man dan toevallig Wullems heet is minder belangrijk.” Toch was voor de spelers van NAC de situatie zoals die zich vorige week afspeelde, niet helemaal onverwacht gekomen. Wullems: „Ik had zelfs de indruk, dat men het al eerder had verwacht. Later is die indruk in ge sprekken met de selectie en met spe lers afzonderlijk ook wel bevestigd. Uit die gesprekken kwam heel duide lijk naar voren, dat het zelfvertrou wen volkomen zoek was.” Henk Wullems, die de eerstvolgen de twee seizoenen de technische lei ding bij NAC zal hebben, ging bij de moedeloos geworden selectie aan het werk op de manier die hij gewend was. „Het was voor mij een gok. Je weet niet wat de uitwerking is van het effect, dat een trainerswisseling en dus verandering van aanpak bij de spelers teweeg brengt." Vast staat wel, dat de spelersgroep vorige week meer zweet morste dan de laatste tijd onder Peeters het geval was. Wullems gooide er fors de beuk in en merkte zondag tot zijn voldoening, dat zijn aanpak een positieve uitwerking had. Wullems: „Ik geloof dat er nu klein wonder moet gebeuren NAC nog degraderen, al ben ik me ervan bewust, dat de buit nog niet binnen is. We moeten uit de laatste twee wedstrijden (Haarlem uit, FC Amsterdam thuis - red.) twee punten halen om helemaal zeker te zijn. Heel belangrijk is, dat de spelers nu van een enorme morele druk zijn 9 Met het winnen van de proloog, een tijdrit over 4800 meter, verdiende René Pijnen de eerste leiderstrui in de vier daagse van Duinkerken. Zoetemelk was 3e, De Koning 14e, V. d. Leeuw 15e, Tabak 17e en Kelleners 18e. verlost. Ze weten dat nog wel degelijk kunnen winnen en dat ze echt nog wel doelpunten kunnen ma ken. NAC zou overigens, daar ben ik van overtuigd, nooit in degradatiege vaar verzeild zijn geraakt als het niet zo’n abnormale blessurepech zou heb ben gehad. Ik noem alleen maar vijf meniscus-gevallen in één seizoen. Dat kun je niet gewoon meer noemen. Bovendien ging het in de meeste van die gevallen om kernspelers. En dan hebben we het nog niet eens gehad over Daan Schrijvers, die door een beenbreuk ook het hele seizoen uitge schakeld was.” De slotfase van de competitie blijft voor Henk Wullems de komende da gen nog nadrukkelijk prevaleren. Pas nadat het eredivisieschap veilig ge steld zal zijn, gaat hij denken aan de bekerfinale tegen NEC, op 1 mei in Rotterdam. Wullems over die beker strijd: „We moeten natuurlijk eerst nog van NEC winnen, wat zeker geen eenvoudige zaak is, maar een Europa- cupavontuurtje lijkt me wel wat. Ie dere trainer wil zo’n evenement wel eens van nabij meemaken”. De abrupte overgang van Willem II naar NAC heeft voor Henk Wullems één duidelijk minder prettige erva ring opgeleverd. Een aantal „aanhan gers” van de Tilburgse eerste divisie- club wond zich zo op over de plotse linge overstap naar „erfvijand” NAC, dat zij hun gramschap koelden op de auto van Wullems. De uiting van agressie was niet representatief voor de gevoelens bin nen de Willem II-familie. Wullems: „Met de spelers was en is het contact uitstekend. Dat blijkt wel uit het voorstel van de jongens aan het be stuur om voor mij een afscheidsfeest te organiseren.” Turnster Ans Smulders gaat een toernee maken door Brazilië. Ze is uit genodigd als beste Westeuropese turn ster. De trrip duurt van 13 mei tot 27 mei. I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23