Arabische landen willen bemiddeling door gezamenlijke commissie OPNIEUW BESTAND IN LIBANON Schandaalput Witte Arnhem Huis is bodemloos Bezetting Wounded Toenemend geweld Knee opgeheven in Italië Van Dam nog probleem Kamerlid wil verbod van rally’s CDU wil nu ook niet in de VN aangehouden Zaak dienstweigeraar I! I in 1 i I I A-ti E' ié Wn lËIKIi Regeringswisseling splitst Argentinië i NOG MEER DETAILS OVER WATERGATE Overgave zonder incidenten POGINGEN OM OMBUDSMAN IN DE PLOEG TE HOUDEN Strijd tussen extremisten ■9 Si®™} nagi a 2 1973 JVOENSDAG 9 MEI (Vervolg van voorpagina) Israel Den Uyl Beëdiging Zinspelingen op gewapend verzet” t Geen gevaar Verboden ■■Mil i I i (Van onze redacteur in Washington) (Van onze redacteur in Rome) de Na een bombardement in de ochtend was het gisteren in de middaguren ta- Over de beoordeling van de situatie in Libanon lopen de meningen in de Israë lische regering wat uiteen, zo meidt onze redacteur in Jeruzalem. In de wekelijkse zitting van het kabinet bracht minister van Defensie, Moshe Dayan, de crisis in Ook oud-informateur Vain Agt, tevens kandidaat voor Justitie, wordt geraad- De Tweede Kamer heeft haar werk zaamheden opgeschort. Pas over enkele weken zal de Kamer weer in het open baar vergaderen en wel voor het aanho ren van de regeringsverklaring en het de bat daarover. De data voor dit debat wor den vastgesteld na de beëdiging van het nieuwe kabinet. Dr. Hector Campora, de kandidaat die de steun genoot van de oud-dictator Juan Peron, werd in maart tot president ge kozen. I ijn ier >ot jk an idt )te m, oij tie cl ub en lat en >or n- in er er an re ge iel tf- a- de its ig o- ast Iet an an. )or op an on et te en De en ee te en al'. i!jbv juix.bei'SaijIii’wnt 4b aas DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van der Lek (P.S.P.) meent dat de minis ter van Verkeer en Waterstaat auto- en bromfietsrally’s aan banden moet leg gen, zo niet geheel verbieden. Aldus blijkt uit vragen van dit Kamerlid. Ge wezen wordt op het feit dat de komende zomer Nederland weer geteisterd zal worden door een grote hoeveelheid ral ly’s onder meer georganiseerd door en kele omroeporganisaties. Kamer, debatteert tot en met vrijdag over het basisverdrag, dat de betrekkin gen tussen de beide Duislanden regelt. Bij een proefstemming in de fractie van C.D.U. en C.SU bleek gisteren dat slechts vier C.D.U.-afgevaardigden van plan zijn het verdrag te aanvaarden. De bekendste van hen is Leisler Kiep (pen ningmeester van de C.D.U.), die er de laatste tijd voortdurend bij zijn partijge noten op heeft aangedrongen hun isole ment in de buitenlandse politiek te ver- WASHINGTON. Nu ook het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bij het Watergate-schandaal be trokken blijkt te zjjn, lijkt de schan daalput van het Witte Huis bodemloos te worden. Naast het Witte Huis zijn nu In Praag is gisteren het aftreden bekendgemaakt van de minister van Cultuur MUoslav Broezek. Deskundigen achten het mogelijk dat deze maatregel een strenger cultuurbeleid in Tsjecho- Slowakije zal kunnen inluiden. waarop volgens hem de datum 1 sep tember zou staan, terwijl in de dagvaar ding de datum 27 september staat. Als Kwadijk gelijk heeft, zal de officier van Justitie, mr. Kalthoff, vrijspraak vorde ren, zo heeft hij aangekondigd. Kwadijk verzocht om vervangende militaire dienst, omdat hij gewetensbe zwaren heeft tegen de gewone dienst. Hij wilde die vervangende dienst vervul len als leerling-verpleger in het zieken huis van Purmerend, omdat hij dan zijn studie zou kunnen afmaken in dat zie kenhuis, waar hij in opleiding is. Dit werd doorhet ministerie van Defensie gewijzigd en Kwadijk kreeg het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen toegewezen. Volgens politieke waarnemers schijnt de waarschuwing er op te duiden dat er binnen de strijdkrachten ernstige ver schillen van mening bestaan over de vraag of, na zeven jaar militair bewind, de macht moet worden overgedragen aan een gekozen Peronistische regering. Militaire kringen onthulden dat de pre sident dezer dagen in een toespraak voor een garnizoen had gezegd „erover te denken de macht niet over te dragen, is zelfmoord voor de republiek aan het eind van de vorige eeuw. In het akkoord staat dat bezetters van Woun ded Knee hun wapens moeten neerleggen. Op dat moment zouden ook de belege raars, federale politie met pantserwa gens. die een ring om de handelspost hadden gelegd, zich terugtrekken. Verte genwoordigers van het Witte Huls heb ben de indianen een gesprek over hun toekomst beloofd. De Duitse Democratische Republiek is het 137ste land geworden dat is toege laten tot de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO). De toelating van de DDR, jarenlang een omstreden punt, was gis terochtend in Genève binnen enkele mi nuten rond. De WHO bestond gisteren 25 jaar. Terwijl de fractiekopstukken en kan- didaatministers gisteren druk in de weer waren om een oplossing te zoeken voor de problemen piekerden de formateurs ook over een mogelijke oplossing. Pre mier in spé Den Uyl is ’s avonds nog enkele uren op bezoek geweest om over de agenda voor de „preconstituerendc vergadering” van zijn kabinet te praten. Hij zou ook de onderministerproblemer hebben doorgenomen. pleegd. Hij kwam vanmiddag om één uur op bezoek. Mej. Goudsmit heeft het verzoek om staatssecretaris van Justitie te worden zij bracht zondag een be zoek aan formateur Burger) in beraad gehouden. Ze verschilt met haar toe komstige minister van mening over on der meer het vraagstuk van de vrijlating van de Drie van Breda Mej. Goudsmit tilt daar bijzonder zwaar aan en heeft inmiddels ook al een gesprek met Van Agt over deze zaak gehad. Ze zal in de loop van vandaag, nadat ze gesprekken met diverse personen en instanties heeft gehad, een beslissing nemen. aanslag is toegeschreven aan de „Actie- brigades Mussolini”. De MSI heeft gevraagd in hoeverre de Rode Jeugd betrokken is geweest bi<j de brandstichting in Prima Valle. Maandag werd een aantal jongeren gearresteerd, verdacht van brandstichting. Zij behoor den inderdaad tot een communistische groepering, maar zij zouden zijn uitge daagd door een functionaris van de neo- fascistische partij, die ook de familie van zijn partij-secretaris had gewaar schuwd. De socialisten vragen aan de rechtse regering Andreotti, die vecht om te kun nen aanblijven, of op de scholen waar nog leerboeken uit de fascistische tijd worden gebruikt aparte lessen besteed kunnen worden aan het gevaar van het neo-fascisme. De christen-demo- craten vragen of de wet. die de herle ving van het fascisme in Italië verbiedt, niet beter moeten worden toegepast. Van de neo-fascistische partij wil men weten hoe zij georganiseerd is, met welke ka ders wordt gewerkt en of er geen para militaire organisaties bestaan, gesteund door het Griekse kolonelsregiem om de onrust in Italië aan te wakkeren. Overigens ziet het er niet naar uit dat de neo-fascistische partij na de debatten in het parlement meteen zal worden verboden. Wel wil het parlement het neo-fascis me aan een breed publiek voorleggen. Het hoopt de meer gematigde leden van de MSI ervan te overtuigen dat de broze Italiaanse democratie geen toenemend geweld kan verdragen. De neo-fascisten willen daarentegen aantonen dat het ge weld vooral van de linkervleugel komt en dat zij naar hun mening opnieuw als in de dertiger jaren de „redders van het vaderland” kunnen zijn. Deze mogelijke oplossing betekent dat PPR-kandidaat voor verkeer en water staat dr. Van Hulten doorschuift naar volkshuisvesting om daar ruimtelijke or dening te gaan doen. Vrijwel zeker is dat minister Gruyters Jan Schaefer van- de PvdA als staatssecretaris voor stads sanering krijgt. Schaefer is voor woens dag uit genodigd door de formateurs. Ze zullen dan ook prof. Ger Kleijn, PvdA- kandidaat voor tertiair onderwijs, dr. Veerman AR-kandidaat voor secundair onderwijs en Mommersteeg, KVP-kandi- daat voor Defensie, ontvangen. Gisteren is duidelijk geworden dat de KVP ten gunste van de ARP wel een staatssecretarispost wil afstaan, waardoor de verdeling 4-3 wordt. De KVP heeft de kandidatuur van Schelfhout voor Onder wijs ingetrokken (ten gunste van Kleijn). De ARP zou naast Veerman en Kooijmans als derde kandidaat Kieft voor Financiën achter de hand hebben. De heer Kieft is oud-Kamerlid. Aantjes zocht gisteren ook nog naar een kandi daat voor Economische Zaken als derde man. Als hij die niet zou vinden, zou de AR het staatssecretariaat van Economi sche Zaken overlaten aan de KVP. ARNHEM. De rechtbank m Arn hem heeft de zaak tegen de 22-jarige dienstweigeraar Klaas Kwadijk (foto) tot 5 juni aangehouden. De rechtbank wil de leerling-verpleger uit Purmerend ge legenheid geven de oproep voor vervan gende militaire dienst te laten zien, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Hoe moet PvdA-kan- didaat-staatssecretaris Marcel van Dam toch in het kabinet-Den Uyl worden gehouden? Naast de moeite die D’66- kandidaat mejuffrouw Goudsmit voor Justitie heeft met de aanvaarding van haar post was dat dinsdag het grootste probleem waarvoor de formateurs Bur ger en Ruppert zich bij het aanzoeken van de 17 staatssecretarissen geplaatst zagen. Binnen de bij de formatie betrok ken fracties is een plan geopperd om Van Dam, die door CRM-kandidaat-mi- nister Van Doorn niet wordt geduld als staatssecretaris voor bejaardenzorg, bin nen de ploeg te houden. Van Dam zou staatssecretaris van Verkeer en Water staat worden. Ook de vakbonden, die tijdens de afgelopen verkiezingen een alliantie aan gingen met het Witte Huis, hebben zich nu in de Watergate-affaire gemengd. In een rede gisteren eiste George Meany, de president van de machtige AFL-CIA- bond „een volledig onderzoek naar dit bizarre en walgelijke hoofdstuk in de geschiedenis van smerige politieke prak tijken.” BUENOS AIRES (Reuter) Presi dent Alejandro Lanusse van Argentinië heeft alle eenheden van de strijdkrach ten gewaarschuwd dat elke poging zich te verzetten tegen de machtsoverdracht aan een burger-regering op 25 mei zou stuiten op gewapend verzet. Militaire kringen zeiden dat de waarschuwing was vervat in een boodschap die gene raal Lanusse in zijn kwaliteit van op perbevelhebber via de zender voor de strijdkrachten had bekendgemaakt. BEIROET (AFP en UPI) President Franjieh van Libanon heeft gis teren de Libanese luchtmacht opdracht gegeven de aanvallen op Palestijnen te staken. Het bestand van gisteravond is het derde sinds vorige week donderdag toen de eerste gevechten uitbraken tussen Palestijnen en Liba- nezen. Volgens radio-Beiroet heeft president Franjieh de gespannen toe stand besproken met ambassadeurs van andere Arabische landen. Het is de bedoeling een gezamenlijke commissie in het leven te roepen, die in overleg met de Palestijnen het conflict zal gaan regelen. Libanon aan de orde. De algemene op vatting was volgens zegslieden dat het onverwacht heel wat voeten in de aarde. Waarschijnlijk zal de beëdiging van de ploeg van Den Uyl vrijdag of zaterdag enkele dagen later dan werd verwacht plaatshebben. De formateurs willen eerst alle problemen uit de wereld heb ben. Ze zullen alle 17 kandidaten ont vangen om er zeker van te zijn dat ook op dat punt niets fout kan gaan met het progressief-cpnfessionele kabinet. De kandidaat voor het staatssecretari aat van buitenlandse zaken (vredes vraagstukken), professor Röling, wil wel een stapje terug doen voor prof. Kooij mans (een ARP-kandidaat). De PPR- fractie, die altijd erg aan Röling heeft gehecht, heeft zich al akkoord verklaard met het aantrekken van Kooijmans. Die hobbel zou gisteren dan ook uit de weg zijn geruimd. De fractieleiders van PvdA, PPR, D’66, KVP en ARP zijn al akkoord met deze oplossing. bij tussenpozen. In de middag, even voor vier uur, vielen twee straaljagers op nieuw het gebied van de Palestijnse kampen aan. Syrië sloot gisteren de grens met Li banon en verweet de Libanese regering een slachting aan te richten onder de Palestijnen. In Beiroet zouden onder de Palestijnse strijders 14 doden en 31 ge wonden zijn. Een bericht van Palestijnse zijde, dat een Libanees vliegtuig zou zijn neerge schoten, werd gistermiddag officieel te gengesproken. Het leger, dat nauw samenwerkt rfiet de president, heeft de toestand stevig in handen. Maandagavond was de noodtoe stand afgekondigd, waarbij ook militaire censuur was ingesteld. Beide partijen hadden op 5 april al een akkoord gesloten, maar dat is nooit uitgevoend. Na 5 april zijn bij vuurge vechten bij Wounded Knee twee india nen om het leven gekomen. De overgave van de Indianen vond gisteren zonder incidenten plaats. Eén van hen zei dat het belangrijkste resul taat van hun actie Is geweest dat de ogen van de hele wereld op het lot van die indiaan in de Verenigde Staten is gevestigd. Oglala-Sioux-stamhoofden en federale functionarissen zetten afgelopen zondag hun handtekening onder een akkoord, waarmee een einde kwam aan het scherpste conflict tussen de Amerikaan se regering en de indianen sinds de bloedige oorlogen in het „wilde westen” Militaire deskundigen gaven een Iets andere waardering, die er op neerkomt dat zelfs een Syrische interventie voor Israël geen bijzondere gevaren zal ople veren. Overigens acht men daar de kans van een werkelijke interventie van het Syrische leger klein. Dat het in Libanon op een „zwarte mei” zal uitlopen, gelijk de „zwarte september” in Jordanië, waarbij in 1970 alle Palestijnse guerril la’s uit Jordanië werden verdreven, wordt niet erg waarschijnlijk geacht. Libanon kan zich in tegenstelling tot Jordanië geen confrontatie met zijn buurlanden veroorloven, aangezien het fungeert als economisch centrum van de Arabische wereld. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De oppositie van C.D.U en C.S.U. is niet alleen tegen het basisver drag met de DDR, dat vandaag ter goedkeuring a an de Bondsdag word voorgelegd, ze heeft zich ook met een kleine meerderheid van haar fractie uit gesproken tegen toetreding tot de Vere nigde Naties, Gezien, de royale meerder heid voor de regering brengt dat overi gens geen van beide zaken in gevaar. Vorige week werd de noodtoestand voor vijf provincies afgekondigd na de moord door stadsguerrillastrijders op vl- ce-admiraal Hermes Quijada Daarna deden in politieke kringen sterke ge ruchten de ronde over een coup door anti-Peronistische militairen Deze ge ruchten waren versterkt door de verkla ring van de opperbevelhebber van de marine, admiraal Carlos Coda, dat de marine wellicht zijn besluit om steun aan de machtsoverdracht te geven, zou in trekken. In het sollicitatiegesprek bleek, aldus Kwadijk, dat men hem in Nijmegen niet zo nodig had. Toch werd overeengeko men dat hij op 1 september 1971 zou beginnen in Nijmegen. Hij kwam daar later op terug, annuleerde de afspraak met Nijmegen en bleef in Purmerend. 27 september kreeg hij een oproep van het bureau voor vervangende militaire dienst. Deze brief zou in de dagvaarding verkeerd zijn gedateerd. Defensie deelde mee, dat er geen an der ziekenhuis was dan het Radboud in Nijmegen. In Purmerend blijven werd door het ministerie niet als echte ver vangende dienst gezien. Kwadijk zei gis teren voor de rechtbank dat hij op een nieuwe oproep uit Nijmegen gewacht had, die niet was gekomen, zodat hij in oktober 1971 weer in Purmerend was gaan werken. Voor de rechtzaak begon, demon streerden in Arnhem ongeveer honderd dienstweigeraars met spandoeken (foto) in alle rust en vrede tegen wat zij zien als de onrechtvaardige behandeling van dienstweigeraars door het ministerie van Defensie in het algemeen en van Kwadijk in het bijzonder. Het aanzoeken van de staatssecretaris sen voor het kabinet-Den Uyl heeft WOUNDED KNEE (Reuter). Mili tante Indianen die het in de Amerikaan se staat Zuid-Dakota gelegen gehucht Wounded Knee zeventig dagen bezet hebben gehouden hebben zich gisteren overgegeven aan de autoriteiten nadat hun leiders een overeenkomst met de regering hadden getroffen. Een flink aantal van hen zal zich voor de justitie moeten verantwoorden in verband met een aantal beschuldigingen die tegen hen zijn ingebracht. Dr. Van der Lek vindt de rally’s vooral als ze op een massale manier plaatsvinden, een uitermate ongewenst verschijnsel, met name in verband met de verkeersveiligheid, de milieuhygiëne, de rust van omwonenden en recreanten, de verspilling van grondstoffen door nutteloos autogebruik en het gevaar voor de algemene veiligheid voor het tegelijk loslaten van een geweldige hoe veelheid auto’s op weggetjes die daar meestal absoluut niet op berekend zijn. Gevraagd wordt of de minister de mening van het Kamerlid deelt en of hij bereid is een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden van een verbod of aan banden leggen van rally’s. ROME. Na de onlusten van laatste weken in Italië gaat het Italiaan se parlement zich bezighouden aan de onrust in dit land en aan de terreur van extremistische organisaties. Zoals bekend is, werd in Milaan een politie-agent vermoord bij een neo-fascistische beto ging in Milaan en kwamen de kinderen van een partijsecretaris van de neo- fascistische partij MSI bij een aangesto ken brand in hun huis in Prima Valle een wijk in Rome om het leven. In de nacht van maandag op dinsdag werd in Vizzolo bij Milaan het clubge bouw van een vakvereniging door een bomaanslag grotendeels vernield. De melijk rustig, met slechts schietpartijen hier een interne Arabische crisis betreft, die pas van belang zal worden voor Israel als Syrië metterdaad zou interve niëren. Ook minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, liet zich in deze trant uit voor zijn vertrek naar Ameri ka. Syrië heeft gedreigd de Palestijnen te steunen, als het Libanese leger doorgaat met acties. reeds de namen van de ministeries van Justitie, Defensie en Buitenlandse Zaken en FBI en de CIA op een of andere manier met het schandaal in verband gebracht. Meer dan de helft (55 percent) van de Amerikanen heeft volgens een recente opiniepeiling zijn vertrouwen verloren in de geloofwaardigheid van president Nixon, maar nog steeds is 77 percent van mening, dat Nixon zijn functie niet moet neerleggen. Gisteravond gaf opperbevelhebber ge neraal Iskander Ghanem een serie com muniqués uit met verscheidene verbo den. Het uitgaansverbod in Beiroet en vijf andere steden is verscherpt en er wordt streng toezicht op gehouden door legerpatrouilles en controleposten. Zo mogen geen vlugschriften worden ver spreid, zijn bijeenkomsten die een ge vaar voor de veiligheid vormen verbo den en zijn bioscopen, schouwburgen, nachtclubs en vergaderzalen gesloten. Over doden en gewonden deelde het leger niets mee. Het vliegveld van Bei roet bleef de hele dag gesloten. Maandag avond waren daar raketten en mortier granaten neergekomen. Ook gisteren werden meer details be kend over het Watergate-schandaal. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf toe dat het 240 diplomatieke telegram men ter beschikking had gesteld van de later gearresteerde en veroordeelde in- braakleider Howard Hunt. De telegram men betroffen communicaties tussen het ministerie en de Amerikaanse ambassade in Saigon vlak voor de moord op de toenmalige Zuidvietnamese president Diem. Het ministerie zei dat het daartoe opdracht had gekregen van David Young, toen een Witte-Huisadviseur en medewerker van de nu afgetreden top- assistent John Ehrlichman. In een verklaring die openbaar werd gemaakt op het proces tegen Daniel Ellsberg, die de geheime Pentagon-studie over Vietnam ter beschikking van de dagbladen stelde, vertelde Hunt dat hij de telegrammen had gebruikt om twee gefingeerde telegrammen te maken, die aan moesten tonen dat president John Kennedy persoonlijk opdracht had gege ven om president Diem te laten ver moorden. Verder werd gisteren bekend dat pre sident Nixon zich tot twee keer toe heeft verzet tegen het openbaar maken van de inlichtingen over de inbraak in het kantoor van de psychiater van Da niel Ellsberg. De rol van de CIA, die volgens deze inlichtingen betrokken bleek bij de in braak, werd gesanctioneerd door de toenmalige onderdirecteur van de orga nisatie, generaal Robert Cushmann, die later lid van het comité van de chefs van staven werd en die gisteren van een officieel bezoek aan Nederland werd te ruggeroepen om in de affaire te getui gen. De verklaring waarin deze gegevens werden gemeld, werd afgelegd door een nieuwe betrokkene in de affaire. Egil Krogh, destijds ook verbonden aan het Witte Huis en op het ogenblik nog onder-minister voor transport. Krogh zei dat Ehrlichman opdracht had gegeven voor de inbraak. l'-L- 1=1 W t M T -i .f -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3