PRETTIGE DAG VOOR BEJAARDEN Grondprijzen woningen in Zuidbroek verhoogd Welzijnsmarkt in nieuwe Bibliotheekcentrale Mevrouw Kok, moeder van avontuurlijke Marco: de kinderen lopen steeds van autobank Autobotsing op de Zeestraat „En toen zag de melkboer Frankie rolde I 1111 gr 99 I COLLEGE VRAAGT AANVULLEND KREDIET Dressuurwedstrijden GEEN MOSTERDGAS OP ZUIDELIJKE OEVER NOORDZEEKANAAL Raadsvergadering vervroegd VERKEERSCONGRES VEILIG VERKEER Jeugdafdeling bibi ruimer behuisd „Vort met de geit” bij De Hondsrug Laatste klassieke avond in Progress 7 IJMUIDER COURANT 6 WOENSDAG 9 MEI 1973 DERTIG INSTELLINGEN VERSTREKKEN INFORMATIE (Van een onzer verslaggeefsters) Drukken Dreggen gecoördineerd, Vort, naar huis BEVERWIJK „Om half twee bracht mijn buurvrouw, mevrouw Faas, Marco en Frankie naar de zandbak. Die staat vlak om de hoek. Toen ze een kwartiertje later even poolshoogte ging nemen, waren ze ver dwenen, met achterlating van de emmers en schepjes. Mijn buurvrouw waarschuwde mij, ik bracht mijn dochtertje van vijftien maanden naar kennissen en ging helpen zoeken. Eerst lopend, naderhand op de fiets. Al gauw kwamen buurtbewoners ons helpen. Er was geen spoor van de ben gels te vinden”. f»®* jast F."' A4> 'ÏU, t I De bejaarden hebben een bijzonder gezellige dag gehad en ook de weer goden hebben redelijk meegewerkt. Nauwelijks vier uur later kwam de melkboer de Pieter Verhagenlaan inhol len, met aan beide handen een weglo- pertje. Bang, huilend, maar kerngezond: aangetroffen op een landje. Marco en Frankie, twee gezellige peu- tertjes, hebben de Beverwijkse gemoede ren danig bezig gehouden. In de zoekac ties is voor enige honderden guldens aan BEVERWIJK. In verband met het piniksterweekeinde is de raadsvergade ring van 14 juni verplaatst naar 7 juni. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op zondag 13 mei om negen uur houdt de Noord-Hollandse Ruiter Vereniging op rij centrum Ma- riënweide in Aerdenhout dressuurwed strijden. Inschrijven vóór 9 mei aan het secretariaat, Engelandlaan 1228 in Haar lem. HEEMSKERK. Donderdagavond houdt Veilig Verkeer Nederland, afde ling Heemskerk, de algemene ledenver gadering in de Vrijburcht, die om 20 uur begint. Mevrouw Kok: „Toen om half vier de scholen uitgingen, werd het zoeken moeilijker. Overal zag je wel iets bruins en blauws. Om gek van te worden. Frankie en Marco leken van de aardbo dem te zijn verdwenen. Om half vijf kwamen onze mannen van hun werk, die met buren in auto’s mee gingen helpen zoeken. Om zeven uur kwam iedereen hier, in de Pieter Verhagenlaan, bij elkaar. Tientallen mensen, van wie we de meesten nog nooit hadden gezien met auto’s en fietsen, gastarbeiders op bromfietsen: allemaal wilden ze helpen. benzine gaan zitten, voorts ramde een speurende automobilist een lantarenpaal, en liep een ander een fikse winkelhaak in zijn broek op. Maar er is niemand die zich daar echt druk over maakt: de jochies zijn veilig thuis en de verzeke ring dekt de schade. En nu maar hopen dat ze hun zucht naar avontuur voor taan tot het minimum willen beperken. Mevrouw Kok, moeder van de bijna vierjarige Marco die samen met zijn drie jaar oude vriendje Frankie vele honder den Beverwijkers maandagavond een slapeloze nacht heeft bezorgd, kan weer lachen. De ondernemende peuters, twee gezworen kameraden, zijn weer thuis. Heelhuids, nog wel een beetje onder de indruk van wat is gepasseerd, mar vast van plan een dergelijke streek nooit meer uit te halen. Mevrouw Kok: „Uit wat ze ons heb ben verteld, hebben we kunnen opma ken dat ze met z’n tweetjes op stap zijn gegaan. Wat ze allemaal hebben uitge spookt, en waar ze hebben gezeten we ten we niet. In ieder geval zijn ze nog om een uur of zes ’s avonds gesignaleerd in een winkel, hier vlakbij, waar ze een schepje wilden halen. Rond een uur of zeven moeten ze in die bestelauto op nog geen honderdvijftig meter van huis zijn gekropen. En daar konden ze niet meer uitkomen. Om half acht hoor de de eigenaar van die auto gerommel, hij maakte de deur open en zag Marco en Frankie zitten. Die man wist niet dat ze zoek waren: hij dacht dat ze er net in waren geklauterd. „Schiet op”, riep hij, „vort, naar huis”. Ze zijn zich ongeluk kig geschrokken en holden weg. En toen zag de melkboer ze lopen”. Nu, weer veilig bij moeder thuis, ko men de verhalen los. Mevrouw Faas: „Frankie vertelde ons, dat ze niet meer uit die auto konden komen. Z’n handjes deden pijn van het Slaan. Toen zijn ze maar gaan slapen. Marco lag steeds bovenop hem, zegt hij”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Voor het jeugdfinaal „Meerestein” van de openbare biblio theek BeverwijkHeemskerk is een rui mere behuizing gevonden. De jeugdige lezers van deze afdeling kunnen vanaf 11 mei terecht in de Kingford Smithstraat 110A. In verband met de verhuizing naar het nieuwe onderkomen is de afdeling in het huidige pand, Parmentierstraat 2, woensdagmiddag 9 mei gesloten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De raad Heemskerk zal nog een aanvullend krediet dienen te verlenen voor het bouwrijp maken van de gronden in het bestemmingsplan Oos- terwijk-Zuidbroek. B.en W. vragen een krediet van f 1.857.215. De kosten van het bouwrijp maken zijn aanmerkelijk hoger, dan de gemeente had verwacht. Volgens het college vindt dit zijn oor zaak in de wijziging van het bestem mingsplan, de stijging van lonen, mate riaalkosten en rentepercentage. Als ge volg hiervan zijn natuurlijk ook de grondprijzen voor de te bouwen wonin gen, patiobungalows, etagewoningen en autoboxen verhoogd. Deze bedragen nu, inclusief OB: Prof. dr. L. H. Klaassen, president- directeur van het N.E.I., heeft in samen werking met mr. M. G. de Bruin, presi- dent-directeur der N.V. Nederlandse Spoorwegen, en ir. Th. Quené, directeur- generaal van de Ruimtelijke ordening, als discussiestuk een preadvies geschreven. In dit preadvies wordt nader ingegaan op maatregelen waardoor de omvang en de richting van het verkeer zodanig kunnen worden beïnvloed, dat van de bestaande infrastructuur een zo efficiënt mogelijk gebruik wordt gemaakt. Aan het preadvies zijn stellingen toe gevoegd van mr. De Bruin en ir. Quené, dr. E. Boogaart, directeur Stichting Weg, en ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, die op de jaar vergadering als mede-inleiders en o.l.v. prof. Klaassen als forumleden zullen optreden. Forumleden zullen verder zijn mr. M. van den Bos, directeur Europese Waterweg-tranporten B.V. (waterver keer), ir. G. H. Meijer, directeur Dienst der Publieke Werken van Amsterdam (agglomeratie-problematiek), mr. J. L. M. Niers, commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel (bestuurlijke problematiek), en prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in de aanleg en exploitatie van wegen, verkeerseconomie en alge mene verkeerswetenschap aan de Tech nische Hogeschool te Delft (verkeer en stedëbouw). Marco, die zondag vier jaar wordt, houdt er een andere lezing op na. Mevrouw Kok: „Toen ze een paar uur in die auto zaten, moest Frankie drukken. Marco Frankie heeft astmatische bronchitis Marco weet dat en is erg zorgzaam heeft z’n broekje naar be neden getrokken, en heeft hem in de auto z’n behoefte laten doen. Toen wilde Frankie slapen. Marco heeft hem op de bank neergelegd, en is zelf rechtop blij ven zitten. Hij zal zelf ook echt wel in slaap zijn gevallen, maar hij vertelde ons, dat hij de onrustig slapende Frankie steeds weer op de bank neer moest leggen. Hij rolde er telkens af’. In tegenstelling tot de kleine Frankie, die het gebeurde rustig heeft verwerkt, was Marco gistermorgen nog wel wat zenuwachtig. Zijn moeder: „Hij wilde de straat niet meer op, maar we hebben hem toch maar naar de crèche gebracht. Er zijn reeds kredieten beschikbaar gesteld, die totaal 7.766.280 opleveren. De werkelijke kosten bedragen 9.623.496. Per 1 januari 1973 bedroegen de nog te maken kosten 3.285.420, on derverdeeld in ruim drie miljoen voor het bouwrijp maken 75.000 voor rente- bijschrijving en 150.000 voor beheers kosten grondbedrijf. 59 woningen Henegouwenlaan f 9.830, 48 woningen nabij spoorbaan 8.545, 68 woningen Beneluxlaan 10.800, 15 patio- bungalows Luxemburglaan 13.710, 34 pationbungalows Luxemburglaan (klein) 11.150, 21 patiobungalows Beneluxlaan 15.175, 12 patiobungalows Scheldestraat 20.100, 42 patiobungalows Europaplein 7.425, 224 etagewoningen nabij station 5.220, autoboxen f 1.860. HAARLEM. De Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Haarlem stelt op haar 190ste jaarverga dering op 17 mei in Heerlen het onder werp Verkeer en Ruimte aan de orde. De maatschappij wil hiermede de dis cussie bevorderen over de vraagstukken die besproken werden in de geruchtma kende Integrale Verkeers- en Vervoer- studie van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, gepubliceerd in september 1972. Deze studie gaf aan tot welke gevolgen een voortgaande expan sie vooral van het wegverkeer zou leiden, door het beslag dat het verkeer legt op onze schaarse ruimte. De zoekacties werden maar zonder resultaat”. cussienjogelijkheid in een der werkka mers) en het Nut-Nivon Heemskerk. Voorts zijn in de bibliotheek aanwezig het NW, NKV, CNV (informatie over de vakbonden), politieke partijen (infor matie over de verschillende partij-pro gramma’s), Stichting Rekreatie Bejaar den (informatie plus verkoop van door bejaarden vervaardigde artikelen), Stich ting Stadspromenade (tekening met ont werp Stadspromenade), Vormingscentra Werkende Jongeren (discussie en infor matie), Volksdansvereniging „Assum- burg" (demonstraties van Israëlische, Joegoslavische en Roemeense volksdan- en in de personeelskantine), Wereldwin kel Beverwijk (in amenwerkihg met de Wereldwinkel Heemskerk informatie en verkoop van artikelen uit de derde we reld), De Zandkraai (informatie over het club- en buurthuiswerk) en Zero Haar lem, die informatie verstrekt over het milieu en gezond voedsel verkoopt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug” gaat op zater dagavond 12 mei het 15-jarig bestaan vieren met een grote revue-avond. Het wordt een avond van lachen, gieren en brullen met de revue „Vort met de geit’’ van het gezelschap Bakker uit Westerbork. De zaal is om 19.30 uur open. Er is bal na met het duo The Eminents. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de Openbare Bi bliotheekcentrale aan de Beverwijkse Kerkstraat 44 wordt vrijdag en zaterdag een informatiemarkt rond het thema „welzijn” gehouden, waaraan een groot aantal Beverwijkse en Heemskerkse in stellingen mee zullen werken. De markt het hele bibliotheekgebouw wordt in de manifestatie betrokken is door de staf van de bibliotheek opgezet om die burgers, die anders een bibliotheekge bouw nooit van binnen zouden zien, bij het werk van de centrale te betrekken. Het is niet uitgesloten, dat mocht de manifestatie aanslaan een aantal ver enigingen permanent een stand in de bibliotheek zullen gaan betrekken. De welzijnsmarkt in de Beverwijkse bibliotheek wordt gehouden in navolging van soortgelijk initiatief van de Provin ciale Bibliotheek, waarvoor indertijd grote belangstelling bestond. Tijdens de welzijnsmarkt is de bibliotheek ook voor „gewone” bezoekers geopend, en wel op vrijdag van 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 uur en ’s zaterdags van 10 tot 12.30 uur. Dezelfde toegangstijden gelden voor de bezoekers van de informatiemarkt. Medewerking aan de informatieve ma nifestatie hebben de volgende instellin gen toegezegld: Easy, Evangelie en In- dustrie/Eiba (gezamenlijke informatie), Gewestelijk Arbeidsbureau (beroepsvoor lichting in de Jeugdbibliotheek), Helio- mare (informatie over gehandicapten), Industriebonden (door middel van „praatpalen” gespreksleiders dis cussiëren over onder andere Hoogovens), Kritische Gemeente IJmond, Lichtboei (informatie over peuterspeelzalen), Me disch Komitee Vietnam, Muziekschool Heemskerk (uitvoeringen en informatie in samenwerking met de Muziekschool Beverwijk), Nueastra Casa Nostra (in formatie over gastarbeiders en hun pro blematiek, filmvoorstellingen met dis- Ongeveer een uur later dan gepland zijn de 600 Beverwijkse bejaarden dins dagavond omstreeks negen uur weer in hun woonplaats teruggekeerd van hun jaarlijkse uitgaansdag, die dit keer on der meer naar Burgers Dierenpark in (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op de plaats waar aan de oever van het Noordzeekanaal de fabriekshallen van Philips-Duphar heb ben gestaan is nimmer mosterdgas be graven. Wel heeft hier tijdens de eerste Wereldoorlog een fabriekje voor de be reiding van trotyl gestaan, maar deze springstof heeft geen enkel verband met chemische oorlogsvoering. Dit zeggen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in antwoord op vragen van Karei Nagel (PvdA). Deze had ge vraagd of het gebied op de zuidoever, dat voor de verbreding van het Noord zeekanaal ontgrond moet worden, nog restanten van agressieve chemicaliën be vat. Arnhem en Avifauna in Alphen aan de Rijn voerde. Hij moest zijn moederdaggeschenk nog afmaken. Nu is hij al weer een eind op geknapt. alleen als hij in de buurt van die auto komt, begint hij te brullen. Daar wil hij niets meer van weten”. De Beverwijkse Harmoniekapel ver welkomde de bejaarde Beverwijkers aan de Nieuwe Kade met^ een pittige mars en begeleidde de bussen naar het Meer- plein, waar familie en vrienden gereed stonden voor een hartelijke begroeting. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Voor de laatste maal in dit seizoen verzorgt de Bever wijkse pianist Harry Vooren een klassie ke avond in de Progress-sociëteit op vrijdag 11 mei. Hij bespreekt en speelt twee grote pianowerken van respectievelijk Beetho ven en Schumann. Zoals gewoonlijk begint Harry Vooren om negen uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de Zeestraat heeft dinsdagmiddag een autobotsing plaats gehad,als gevolg waarvan een au to geheel werd vernield en een bestuur der in het Rode Kruisziekenhuis moest worden behandeld. Een uit Almelo af komstige automobilist kwam vanuit de richting Wijk aan Zee en wilde links-af de Creutzberglaan inrijden, zonder een tegemoetkomende auto voorrang te ver lenen zo stelde de politie vast. De bestuurder van de tegemoet rijdende auto, een inwoner van Heemskerk, moest met een hoofd- en schaafwonden in het Rode Kruisziekenhuis worden be- Inmiddels was een politiehond inge schakeld, die in de omgeving van de Laan van Blois het spoor bijster raakte. Na tien uur ’s avonds, toen er nog geen enkel nieuws over Frankie en Marco was binnengekomen, werd besloten in de vijvers langs de Laan van Blois en Warande te gaan dreggen. Mevrouw Kok: „Toen ik dat hoorde, leek het alsof de wereld inéénstortte. Rond twaalf uur ’s nachts werd de vrou wen gezegd naar huis toe te gaan. De mannen zouden voorlopig nog doorgaan met zoeken. Overal liepen mensen met zaklantaarns: scholen en kerken hier in de omgeving werden uitgekamd. Ge- luidswagens trokken door de wijk om de bewoners te vragen hun boxen te door zoeken. De jongens konden immers overal zitten. Mijn man kwam ’s nachts om een uur of twee thuis. De dokter had mij intussen al wat kalmerende middelen gegeven. We waren allemaal op van de zenuwen”. Toen het rond een uur of vier weer licht werd, werden de zoekacties men was in groepjes, alleen werd te gevaar lijk, tot diep in de nacht doorgegaan voortgezet. Mevrouw Kok: „Mijn moe der lag in bed met de kleine meid, mijn man lag op de bank te slapen. Ik kon geen oog dicht doen. De padvindersdui- nen waren uitgekamd, de vijvers door zocht. We wisten het echt niet meer”. *•-. 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7