internationaal miljoenenbedrijf op Wopsie Topsie-kamp Van Balgooijen's wonen speelgoedpakhuis I s J. G. Nelis bouwde in veertig jaar „Autoverkeer in wijken moet aan banden” JÈ SLACHTOFFER VAN VERKEER STUIF BLUFT IN BRULBOEI in I fjg Bij etherpiraat teruggekeerd Ja IJVER EN WIL FUNDAMENTEN VOOR EEN GOED BELEID 9 1973 MEI fel Oud en nieuw Nog meer Minister Udink: te h de Slo had een boerenbedrijf, dat in de crisisjaren zware klappen kreeg de ijver van het voorgeslacht, de wil om iets tot stand te brengen, bleken later echter wel degelijk een belangrijke erfenis te zijn. Dat al thans moet men wel concluderen uit het feit, dat diezelfde toen 26-jarige J. G. Nelis vanaf 1933 tot nu veertig jaar later erin is ge slaagd zijn aanvankelijk klein trans portbedrijfje uit te bouwen tot een algemeen aannemingsbedrijf, dat als het miljoenenbedrijf „J. G. Nelis en Zn., IJmuiden b.v.” geboekstaafd staat en internationale bekendheid geniet. Met voel plussen,;,; aangepast aan (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Al was het erfdeel van de in 1933 nog jonge J. G. Nelis werkelijk minimaal zijn vader Een helicopter werd ingezet toen op het Hoogoventerrein een luchtafzuiger van de vertinnerij moest worden geplaatst. WOENSDAG 9 few pH SM Wi fijt ADVERTENTIE wowir kruimels ons binnenstapt ang- aak irige )nze ;ter- ften omzwachtelde meeuw, een vleu gellamme eend die inmiddels een ei heeft gelegd: Mevrouw Bos koestert in haar achtertuintje de slachtoffers van het verkeer. De grondlegger van het jubilerende bedrijf: J. G. Nelis sr. tot en met 14 j. en wordt gehouden in de eerste vakantieweek van 30 juni tot en met 7 juli In het tehuis wonen ongeveer 350 lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen, die met het speelgoed ver blijd zuilen worden. Mevrouw Van Balgooijen bezit zelf ook een jongen, die in een dergelijk tehuis in Juliana- dorp (nabij Den Helder) wordt ver pleegd. Toen zij anderhalf jaar gele den haar zoon naar dit tehuis bracht, In de afgelopen anderhalf jaar ver blijdde de familie Van Balgooijen tehuizen in Baarn, Haaren, Heems kerk, en dan nu nogmaals Haaren. FORTEX mode voor mannen dé allernieuwste modetendensen Pantalon waar u direkt instapt, als u snel bij DEN HAAG. Minister Udink van Verkeer en Waterstaat heeft een werk groep ingesteld die algemene richtlijnen zal ontwerpen voor maatregelen, gericht op het scheppen van auto-arme en auto vrije straten in nieuwe of te saneren woonwijken. Hij heeft de instelling van deze werkgroep gisteravond in de Eerste Kamer bekend gemaakt. De minister noemde het niet uitgeslo ten dat op korte termijn reeds maatre gelen kunnen wordpn tegemoet gezien. Minister Udink meent dat het creëren van auto-vrije en auto-arme zones met kracht moet worden bevorderd. Het uitsluitend invoeren van snelheidsbeper kingen tot dit doel noemde hij onvol doende. Wel is het volgens hem gewenst het doorgaand verkeer uit de kinder- speelstraten en uit de woonstraten te weren. De minister zei een en ander bij de behandeling in de Eerste Kamer van het ontwerp tot wijziging van de wegen verkeerswet. waren acht wagens door de bezetters gevorderd. Maar de heer Nelis sloopte een aantal andere vrachtauto’s en ver borg alles. op „Dolle? Dinsdag” rook hjj echter als het ware de bevrijding en haalde alle onderdelen op om de auto’s weer in elkaar te zetten. Toen de bevrijding acht maanden later werkelijk kwam, waren deze auto’s nagenoeg bedrijfsklaar. Zij werden om de achtergebleven Duitsers „te pesten”, oranjekleurig geschilderd. Vanaf dat moment is al het materieel oranjekleurig bebleven. Doordat het mooie weer nog maar steeds uitblijft, heeft de leiding van De Brulboei besloten de Instuif tot nader order voort te laten duren. Dat betekent voor komende zaterdag om tien uur een filmvoorstelling, waarin twee korte kin derfilms worden vertoond. De entree is bepaald op twee kwartjes. Toch zat er al direct vaart in de pas opgerichte onderneming, want de 26- jarige directeur Nelis kreeg al heel snel opdrachten om terreinen op te hogen, bouwputten te graven en wegen en plant soenen aan te leggen. Aanvankelijk Werd onder zeer primitieve onstandtghe- den gewerkt. Zo is het eerste opgedragen heiwerk in de „Amsterdamse Buurt” in Haarlem nog met de hand uitgevoerd. Het blok hing in een houten stellage en zeven mannen trokken aan touwen, die aan het heiblok bevestigd waren. Bij radio Caroline, het piratenschip op de Noordzee, zal binnenkort de Beverwijker Joost Verhoeven een aantal lichte programma’s gaan ver zorgen. Verhoeven heeft al ervaring met het uitzenden van programma’s via de radio, want in vroeger tijden presenteerde hij als disc-jockey pro gramma’s van Radio Noordzee Inter national. Zaterdagmorgen vertrekt vanuit de Nielenlaan in Beverwijk een drieton ner, vol met kinderspeelgoed naar het tehuis voor gehandicapten in het Noordbrabantse plaatsje Haaren. Dit is het verbazingwekkende resultaat van een paar maanden ingespannen werk door de heer en mevrouw Van Balgooijen, die hun huis aan de Nie lenlaan niet alleen gebruiken om er te wonen en te slapen, maar tevens als pakhuis van ai het speelgoed, dat zaterdag naar Haaren wordt gebracht. De mobilisatie in 1939 bracht heit nog slechts enkele jairen bestaand bedrijf ander werk. Het wagen- en machine park wend ingezet voor Defensie. Tijdens de Duitse bezetting lag het bedrijf nage noeg stil, er werd met vijf man gewerkt op zeer bescheiden schaal. Direct al Deze maand om exact te zijn op zaterdag 12 mei herdenkt de heer Nelis, dat hij veertig jaar geleden begon met een zand- en grinthandel in Haar lem. Later is daar het wegtransport bijgekomen en toen de aannemerij. Er was in 1933 heel wat moed voor nodig en stellig ook ondernemingslust om een eigen bedrijf te stichten op een moment, dat ons land een zeer ernstige cirsisperi- ode doormaakte. In huize Van Balgooijen in de Be- verwijkse Nielenlaan nr. 17 wordt dagelijks het binnengekomen speel goed gerepareerd en, als het noodza kelijk is, van een nieuw verfje voor zien. schrok ze van het feit, dat er nauwe lijks speelgoed aanwezig was. Via re laties en kennissen had ze binnen een paar weken „een berg speelgoed bij elkaar”, maar tot haar ontsteltenis weigerde de directeur van het tehuis het speelgoed te aanvaarden. „Dat kunnen we zelf wel kopen, zei hij, „vertelt mevrouw Van Balgooijen nu wat wrevelig. Maar geen nood waar het speelgoed dan te brengen, want het tehuis voor gehandicapte kinde ren De Luchtballon te Heemskerk had er wel interesse in. Met veel feestelijk vertoon is toen „de berg speelgoed” aan de kinderen van De Luchtballon aangeboden. „En die blijdschap en twinkelende oogjes van die jongens en meisjes hebben mij toen zo gegrepen, dat ik en mijn man met onze speelgoedactie zijn doorge gaan”. Haar man is sinds vier jaar invali- Staveren voor 5 miljoen, de bouw van bruggen viaducten, rioolzuiveringsin- stallaties, gymzalen en scholen. In Zeeland meesten palen in zee wor den geheid, waarvoor een hefeiland werd ontworpen om vanuit zee te kun nen werken, terwijl voor een groot we- genwerk in de Beemster ter voorkoming van geluidsovelast voor de omwonenden een electrische zandzuig- en persinstal latie (de Nezpi) werd ontworpen. de, mag niet of nauwelijks het bed in de woonkamer verlaten. Hij maakt zijn vrije tijd nuttig door aangeboden speelgoed, via advertenties of per soonlijke werf acties van particulieren en speelgoedzaken in Beverwijk en Heemskerk bij elkaar gebracht, te repareren. „Het speelgoed is vaak nog splinternieuw, maar er zijn wel eens voorwerpen, die gerepareerd dienen te worden”. De actie (zaterdag gaat drumband De Wijckers meer naar heit Brabantse land) van het echtpaar Van Balgooijen leveren -allerhande soorten speelgoed op: poppen, houten wagens, driewielers, skelters, minia- tuur-spoorbanen, blokkendozen, boten en ga zo maar door. De heer Van Balgooijen wordt ter zijde gestaan, door een man uit Bakkum, die maan delijks dozen vol speelgoed op het adres in de Nielenlaan komt afgeven. Voor de zestiende maal houdt de Sportbond IJmuiden ook dit jaar een groot zomerkamp het Wopsie-Topsie zomerkamp 1973 op het kampeer ter rein De Biltse Duinen in Biithoven. Dit kamp is bestemd voor kinderen van 8 Sedert die bevrijding 1945 is het be drijf met kracht uitigebouwd. In 1948 kwam de eerste dragline en naderhand volgden bulldozers, shovels, walsen, grondverdichters en al dat andere zware materieel, dat men nu kent. Het bedrijf groeide bijzonder snel. Toch wilde de heer Nelis nóg meer vaart, nóg meer expansie. In samenwerking met enige collega’s werd de zand- en grindhandel gebundeld door hett oprichten van de Centrale Zand- en Grindhandel te Haar lem. In 1949 werd de bouwmaatschappij „N.V. Nelis” opgericht in samenwerking met de heer G. van Dijk. Dit laatste duurde tot 1956, toen werd besloten, dat de N.V. Nelis onder leiding van de heer Van Dijk in Uitgeest een eigen leven zou gaan leiden. J. G. Nelis ging naast weg- en water bouwkundige werken, ook beton- en utili teitsbouw in eigen bedrijf uitvoeren. De accommodatie daarvoor wend in Haar lem te klein, zodat industrieterrein in IJmuiden werd aangeschaft, waar in 1957 het hoofdkantoor gevestigd werd, met bijkantoren in Haarlem, bij Hoogovens en in Purmerend. Op het Hoogoventer- rein werd en wordt bijzonder veel werk gedaan, zoals de bouw van een groot deel van Breedband, om slechts één voorbeeld te noemen. De Margriethal in Utrecht is een ander voorbeeld van grote werken. Zo zijn er onnoemelijk vele, zoals wegwerken bij Purmerend voor 15 miljoen, het J. L. Hooglandigemaal in De I’ van Pantalon. In Buurthuis De Zandkraai Heemskerk worden vanavond zestien IJmondbewoners geëxamineerd voor het EHBO-diploma van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, kortweg Dierenbescher ming genaamd. Deze mensen moeten de taak van mevrouw L. Boos-Kui- tert, Jan Ligthartstraat 150 te Heems kerk, gaan verlichten, want, aldus mevrouw Bos: „Er worden deze we ken weer heel wat dieren door auto’s aangereden, en deze „verkeersslacht- De kinderen worden er met bussen heen gebracht en zij slapen met 4 tot 6 leeftijdgenootjes en een leider of leidster in één tent. De leiding van elke tent trekt de gehele week op met deze groep kinderen, begeleidt de probleempjes en lost de vragen op. Verder worden de kinderen bezig gehouden met een geva rieerd programma van sport, spel, volks dans en speurtochten. Voor die week wordt een bijdrage gevraagd van 45, het tweede of derde kind uit één gezin krijgt reductie. Het pinksterkamp van 9 tot en met 11 juni heeft plaats op het Naaldenveld in Bentveld (Overveen). Dit is voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar.Er kunnen ook niet meer dan veer tig tot vijftig kinderen aan deelnamen. Dit kamp wordt door de organisatoren aanbevolen voor kinderen die nog nooit van huis zijn weggeweest, of die nog niet zo lang van huis kunnen. Hiervoor wordt 15 bijdrage gevraagd. Inlichtingen en opgaveformulieren zijn verkrijgbaar bij I. van IJzendoorn, Van Broekhuijsenstraat 11, IJmuiden, C. Wetting, Zeeweg 208, IJmuiden, en H. Wijdoogen, Saturnusstraat 31 in IJmui den, telefoon 18691. Joost Verhoeven, die momenteel een beginnend theaterburo te Bever wijk exploiteert, kreeg onlangs van radio Caroline, het aanbod program maleider c.q. disc-jockey van het popstation te worden. Of het verzoek door de Beverwijker voor 100 percent wordt ingewilligd, weet hij nog niet. Hij wil wel regelmatig muziekpro gramma’s op de 208 meterband van radio Caroline verzorgen. Dinsdagmorgen op de rijksweg naar Haarlem, even na de tunnel, geconfronteerd met het begin van wat kon uitgroeien tot een familie tragedie. In de berm van de druk bereden weg ma-eend en tien tot vijftien piepkleine kuikentjes, die parmantig aan hun poging begonnen het asfalt- lint te nemen om in de greppel aan de overzijde wat te recreëren. De eerste over steek mislukte, de tweede gelukte op het nippertje, toen een automobilist met gierende remmen en een ruk aan het stuur een naderend bloedbad wist af te wenden. Op weg naar de centrale redactie in Haarlem mij toch afgevraagd of familie Eend de volgende hindernis met succes had kunnen nemen. Het zag daar niet naar uit, want toen ma- eend en haar angstige kleintjes de middenber mbereikten om de andere rijbaan van de rijksweg in marstempo over te steken zag ik tientallen voortrazende personenwagens en grommende vrachtwagens naderen. Een half uur later scherp uitgeke ken naar wat „ongerechtigheden" op het wegdek. Niets gezien. De terugreis naar de IJmond eindigde toch plezie riger dan ik in eerste instantie had gedacht, want wij zijn toch o zo be zorgd over onze fauna. Het personeelsbestand is momenteel 500 map. De omzet van het bedrijf beliep in 1946 ongeveer ƒ50.000, thans ongeveer 50 miljoen. In de betonsector is momenteel voor f 25 miljoen werk in portefeuille. Bij dit alles mag niet over het hoofd worden gezien,' dat het oude transportbedrijf dag en nacht met het nieuwe materieel op de weg is. Doorlo pend is ook aan expansie gedacht moe ten worden. Zo werd in 1965 de Haar lemse Scheepsbouw in liquidatie met de gehele inventaris, hüizen, auto’s en werfkranen, alsmede een terrein van 75.000 vierkante meter aangekocht. Dit alles is uiteraard in die veertig jaar niet zonder slag of stoot verlopen. „Er waren menigmaal tegenslagen, maar wij zijn dankbaar voor het vertrouwen dat wij altijd hebben gekregen. Wij kunnen bieden”, aldus de heer J. G. Nelis. Zijn liefste wens is: „De verdere hebben de mankracht, de ervaring en de uitbouw van de onderneming. Dat mijn reserves om tegenslagen het hoofd te zonen straks samen in goede harmonie en met de huidige staf mijn werk zullen voortzetten. De oudste zoon, ir. J. G. Nelis jr., is al directeur, de andere zoon, de heer J. P. Nelis, is op een verant woordelijke post in het bedrijf werk zaam.” Vanzelfsprekend zal het jubileum niet onopgemerkt voorbijgaan. Op 12 mei zal de grondlegger J. G. Nelis sr samen met zijn commissarissen, möde-directieleden en familieleden van elf uur ’s morgens tot twee uur ’s middags in Treslong te Hillegom recipiëren. „Een ieder, die met het wel en wee van de kleine zaak welke groot werd, wil meeleven, is daar van harte welkom.” offers” komen strijk en zet bjj mfl terecht”. Waarna mevrouw Bos ze weer zo snel mogelijk tracht te gene zen. In haar achtertuin verpleegt me vrouw Bos momenteel een eend, wier vleugels ten gevolge van een verkeers ongeval moest worden geamputeerd, en een omzwachtelde meeuw. „Ik heb z’n vleugel gespalkt”, verklaart me vrouw Bos, „met hem komt het wel weer goed. Maar laten de mensen nu toch eindelijk eens ophouden met van het balkon werpen van stukjes brood. Vaak komt het voedsel op de rijbaan terecht, de hongerige dieren pikken het daar op en zijn vaak niet meer in staat bij nadering van een auto zo hoog op te vliegen dat een aanrijding kan worden voorkomen”. Wat mevrouw Bos ook ernstige zorgen baart, is dat veel kinderen maar ook ouderen! jonge eendjes, ongetwijfeld lief spul, mee naar huis nemen om ze daar eens heerlijk te verwennen. „Er zijn er al een stuk of zes bij mij thuis gebracht”, verzucht mevrouw Bos, „en ik heb nu maar besloten, dat die kinderen de beestjes maar mee naar huis moeten nemen. Uiteraard geef ik aanwijzingen over de verzorging: nooit in een kistje met watten plaatsen, want dat betekent een zekere verstikkingsdood. Zet ze maar in een met een flanellen lap gevoerde doos, onder een warme lamp, en geef ze dan in melk ge weekt beschuitkruim en paneermeel met wat gistvlokjes en vitamine A en D-druppels. Maar neem ze liever maar helemaal niet mee: de moeder eend geeft ze nog altijd de best denkbare verzorging”. t?8 Ji Umuiden-Kennemerlaan 61 Hap,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9