Boschman in kwartfinale Karstens weigerde te starten in Spanje Herman Krott heeft vertrouwen in goede afloop Vasovic bood ontslag aan Fadrhonc sloeg invitatie uit E a Engeland af tl Olympia-ciifers Nastase in goede vorm Brandts en De Graaf in derde ronde Ans Smulders naar Brazilië U krijgt tot 7% bij de postspaarbank Gangmakers in gelijk gesteld na enquête Arie Hassink niet geveld door opvallend gebrek aan steun I p Iij I altijd safe Ke ZA ZATERDAG 1 2 MEI 1973 vu Favoriet Slopend Excuus IQ Knechtenrollen Judoa "hterstand is niet zo groot De de V. (Van onze sportredactie) MADRID. Aansluiting heroveren met de beste acht van Europa, dat was de eerste opdracht die Wim Ruska zich als bondcoach gesteld had. „Ik had gehoopt daar misschien volgend jaar aan toe te komen”, erkende de olympische kampioen. Het viel hem een vol seizoen mee, want op de tweede dag van de Europese titelstrijd bleek de vernieuwde Hollandse equipe zelfs over een derde judoka te beschikken, die zich bij het sterkste achttal kon plaatsen. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt u terecht. waar. „Hij kan op alle jongens rekenen”, verzekerde Krott. „Er zal beslist geen ruzie om de macht komen”. De Australische Evonne Goolagong en Virginia Wade hebben zich geplaatst voor de eindstrijd van het tenniskampi oenschap van Groot Brittanië op over dekte banen. DEN HAAG De Nederlandse bonds coach dr. Frantisek Fadrhonc heeft van de Engelse voetbalbond een uitnodiging gekregen om in het weekeind van 28 en 29 juni dat in Londen voor de Engelse trainers en coaches wordt georganiseerd, twee lezingen te houden. De bondscoach heeft, na overleg met het bondsbestuur van de KNVB, deze invitatie af geslagen. Eén en ander paste niet in het schema wat betreft de voorbereidingen van het Nederlands elftal. De strijd om het goud zal gaan tussen Rusland, Engeland en Frankrijk. Met de Engelsen als grote favoriet. De Britten zijn hard op weg de open plaats, ont staan door het terugvallen van Neder land, aan de fop in te nemen. Na op de eerste d ag voor de grootste verrassing is i: ten er AZ bro kor kar om wa 1 hei is ni< nil tef zij THEO KLEIN 4 F tra tot Ha ha: FC koi Ier dal te pn eer da Br ve Wi ve gr zij op op ell f (Van onze tummedewerker) Feyenoord en Bayern München zul len op 5 en 7 juni meedoen aan een internationaal voetbaltoernooi in Parijs. De andere deelnemers zijn Olympique Marseille en de Paris Football Club. Irak versloeg in groep B 2 Aziati sche zone Noord-Korea met 2-1. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de voorronden voor het wereldkam pioenschap. Tijdens wedstrijden in Dallas heeft Ken Rosewall de halve finale bereikt door de Brit Roger Taylor te verslaan. In de eindronden komt Ashe uit tegen Laver en Rosewall tegen Smith. De tennissers gaan strijden om een prijzen- bedrag van 300.000 gulden. De in 1963 begonnen opmars van de Russen werd in Madrid definitief tot staan gebracht. Teleurstellend was met name het optreden van de Russische zwaargewichten die na het afscheid van Ruska alom als zijn opvolgers werden gezien. Onasvili kwam echter niet verder dan de kwartfinales, terwijl de Russen olympisch kampioen in het half-zwaar- gewicht Chochosvili in alle categorieën aan moest laten rukken om de eer te kunnen redden. Als verzachtende om standigheid konden zij alleen de absentie van oermens Kuznetsov, die in reserve wordt gehouden voor de wereldkampi oenschappen volgende maand in Lausan ne, aanvoeren. BOURNEMOUTH. De Vorm, die Il se Nastase vrijdag bij het Brits kampi oenschap verharde banen in Bourne mouth demonstreerde, voorspelt niet veel goeds voor het Nederlands Davis eupteam, dat op 18, 19 en 20 mei op de metsbanen in Scheveningen tegen Roe menië aantreedt. Nastase kwalificeerde zich vrijdag voor de finale van Bourne mouth met een overwinning van 6-3, 6-0 op de 34-jarige Australiër Barry Phillips Moore. Hij won 8 van de eerste 22 punten. In de tweede set liet hij slechts negen punten aan zijn tegenstander. Nastase’s tegenstander in de finale is de 22-jarige Italiaanse nummer één Adria no Panatta. Deze won met 6-2, 6-4 van de nietgeplaatete Australiër Ross Case. HAARLEM. De Nederlandse turn- kampioene Ans Smulders-van Gerwen zal van 16 tot 25 mei deelnemen aan een demonstratietournee door Brazilië. Deze tournee staat onder leiding van de In ternationale Turnbond (FIG), teneinde een stimulans te geven aan het keurtur- nen voor dames in Zuid-Amerika. De ploeg bestaat uit de beste turnsters van Europa en Japan. Ans Smulders is gevraagd, omdat zij zich bij de Olympi sche Spelen in München de beste West- europese keurturnster heeft getoond. Piet van Katwijk juicht te vroeg. De foto-finish wees tenslotte uit dat niet hij maar Kees Priem (rechts) de winnaar werd in de eerste etappe van Olympia’s Ronde door Nederland Nog geen drie minuten na zijn slopen de partij tegen Novikov werd Boschman weer op de mat geroepen voor de poule- BELGRADO De spelers van Parti- zan Belgrado hebben het vertrouwen in trainer Velibor Vasovic opgezegd. De Joegoslavische oud-international heeft na kritiek een enquête onder zijn spelers gehouden. Hierbij bleek dat elf van de zeventien spelers zich uitspraken tegen het beleid van de ex-Ajacied. Vasovic heeft daarop zijn ontslag aangeboden. Het bestuur van Partizan houdt de aan vrage echter nog in beraad. DONGEN Toen de grootste favorie ten van het rennersveld van Olympia’s ronde door Nederland (met uitzondering van Fedor den Hertog, Gerrie Knete- mann, Henk Poppe, Cees van Dongen en Roy Schuiten die de beslissende ontsnap ping misten) zich in eerste slagorde had den opgesteld met een vlucht die bijna tweeënhalve minuut winst bracht, restte de vraag of de saamhorigheid binnen de ploegen groot genoeg zou zijn om de ve detten in het zadel te houden. Arie Has- sink bij voorbeeld (hij verdedigde zijn Oranjetrui zo knap dat hem de presta- tieprijs werd toegekend) is de uitgespro ken kanshebber van de Amstelploeg, hetgeen betekent dat een crack als Gerrie Knetemann in zijn dienst moet rijden. Bij Friso] staat onomstotelijk vast dat Cees Priem (indrukwekkend winnaar van de sprint in Dongen, waar hjj de gerenomeerde Piet van Katwijk klopte) alle steun krijgt. Maar in de tweede rit al bleek dat zijn knecht Harrie van Groe- zen moeilijk in het gareel is te houden. De ploeg Ketting tenslotte bracht in de lijn van de traditie een fors aantal cou reurs in stelling (vier). In het verleden zijn er nogal eens moeilijkheden door ontstaan. Kansen opofferen blijft een tere zaak in de wielersport, zeker voor Ijverige en eerzuchtige amateurs. gezorgd te hebben met middengewicht kampioen Jacks en het zilVer van de half-zwaargewicht Starbrook en zwaarge wicht Remfrey, schoven zij vrijdag in het half-middengewicht de kleurling Morrison naar voren. En dat terwijl de half-zwaargewicht kampioen van vorig jaar Parisi, vrijwillig van zijn titelverde- diging afzag. Hij bezet zondag in het Engelse team de vierde post. De situatie overziende sprak concur- rent-collega Ton Ketting: „Ik moet het allemaal nog zien. Het zal me benieuwen of de hele ploeg zich voor hem wil inspannen”. Wat dat be treft is Ketting tot filosoferen bevoegd, want in de afgelopen jaren sloeg de tweespalt herhaaldelijk als bij donder slag in zjjn ploeg vol vedetten. Ook nu ligt de problematiek voor het grijpen, want Ketting bezit tal van kanshebbers die in het gedrang om eigen mogelijk heden het ploegenbelang wel eens om zeep kunnen helpen. „Oh nee”, weerde Ketting af, „bij ons geen zorgen. De deining in het verleden kwam voor een groot deel door de sprintkwaliteiten van Klaas Balk. Het verdelen van het werk in de spurt gaf een hoop ellende, want dan wilde ieder een zijn eigen kans gaan. Nu Balk er niet meer bjj is, liggen de zaken een voudiger. We hebben in goed overleg afgesproken dat er de eerste drie dagen geen kopman is; daarna wijzen de ren ners aan de hand van de stand van het klassement zelf hun eerste man aan. Duidelijker kan het niet”. Op zoek naar h?ge rente? Het enige excuus dat kon gelden, was de chaos waarin zich zeventien renners UTRECHT. De Internationale wie- lerunie (UCI) moet de gangmakers Bruno Walraven en Norbert Koch on middellijk in de gelegenheid stellen in wielerwedstrijden uit te komen als gangmaker van stayers van een andere nationaliteit dan de Nederlandse mits het maar de nationaliteit van een der EEG-partners is. Dit heeft de president van de recht bank in Utrecht prof. mr. Van Dijk vrij dag beslist in een door beide gangma kers tegen de UCI aangespannen kort geding, waarin de rechtsgeldigheid werd betwist van een reglementswijziging van de UCI waardoor bij wereldkampioen schappen en recordpogingen stayers geen gebruik meer zouden kunnen maken van de diensten van buitenlandse gangma kers. De Nederlandse Wielrenunie kreeg van de rechtbankpresident de opdracht dat zij de nakoming van het vonnis bij de UCI moet „gehengen en gedogen”. In de tijdrit voegde Eddy Merckx een winst van 32 seconden toe aan zijn voorsprong, waarmee hij het algemeen klassement aanvoert. Merckx legde de 17.4 km lange solo-rit af in 22 minuten 30 seconden. Dat was veel sneller dan nummer twee: zijn landgenoot Roger Swerts. Met nog slechts twee etappes te rijden heeft Merckx een voorsprong van 1 minuut 48 seconden op de Spanjaard José Pesarrodona. Slechts een daverende verrassing in de rit van zaterdag kan hem nog van de eindzege afhouden. De 203 km lange rit van Torrelavega naar Miranda aan de Ebro is de moeilijkste van de gehele Vuelta met drie cols van de eerste categorie. Met Gerben Karsten staakte ook de Belg De Schoenmaker de strijd. (Van onze sportredactie) MADRID Naast Boschman leverden lichtgewicht Cor Brandts en zwaarge wicht Jan de Graaf (in alle categorieën) vrijdag de beste prestatie. Zij drongen beiden door tot de derde ronde, waarin zij respectievelijk tegen de Fransman Algisi en tegen de Joegoslaaf Obadov hun Wa terloo vonden. Ze vorloren beiden met een vol punt, terwijl hun tegenstanders de volgende ronde zelf niet overleefden, waardoor de Nederlanders het recht op herkansing misten. Samen met Cees Priem vervulde Oranjetrui-drager Hassink in de kop groep een leidende rol die uitdraaide op een nieuwe kopgroep van zeven waarin beiden hun plaats veilig stelde. Het mees terschap van Hassink drong hem de ab solute koppositie binnen zijn ploeg op, een situatie overigens waartoe ’s morgens al besloten was. Hassink (zo gaf ploeg leider Krott in de vreugde over het nieuwe succes toch wat van zijn gehei men prijs) kwam terug op zijn uitspraak dat hij geen beschermd renner wilde zijn en in de tweede rit maakte hij zich Bet TORRELAVEGA. In een Vuelt», die van het begin tot het einde over heerst dreigt te worden door Eddy Merckx heeft Gerben Karstens een woord van protest laten horen. Een gespierd protest. De enige Nederlandse deelnemer, die al vier etappes op zijn naam had gebracht en het eerste gedeel de van de vijftiende etappe had afgeslo ten met een zevende plaats, weigerde te vertrekken voor het tweede gedeelte: ■;en tijddrit over 17 kilometer op het circuit van Torrelavega. Karstens was iet niet eens met een artikel uit het reglement van de ronde van Spanje, waarin staat dat de winnaar van het puntenklassement een plaats dient te bezetten onder de eerste twintig van het eindklassement, wil hij althans voor de daarbij behorende bonus in aanmerking komen. Karstens, leider in dit klasse ment met een flinke voorsprong op Ed dy Merckx: „in de moeilijke bergetappe van morgen, zou ik ongetwijfeld flink achter zijn geraakt en mijn plaats bij de eerste twintig hebben verspeeld. Daarom rij ik vandaag niet uit protest”. De Spaanse wielerofficials waren niet erg ingenomen met het besluit van Karstens, dat zij als „onjuist” kwalificeerden. Zij schrapten hem uit de toer. Een papieren maatregel, omdat Karstens zelf niet had willen vertrekken. finale tegen de Westduitser Dorbandt. „Dat brak me de nek. Ik had geen tijd om uit te rusten”, verklaarde de Nij meegse judoka nadat hij op beslissing van de scheidsrechter Had verloren. Het onverwachte verlies tegen de Duitser, die bepaald van mindere klasse is dan Novikov, brak Boschmans moreel. In de herkansing had hij tegen de Italiaan Novasconi, producent van de onmoge lijkste worpen, geen schijn van kans. In de vierde minuut tekende de eliminatie rich al af toen de felle Italiaan met een spectaculaire armworp een half punt scoorde. „Toch zijn deze Europese kampioen schappen me meegevallen”, wilde Bosch man nog wel kwijt, „ik heb tot nu toe nooit zoveel kunnen trainen omdat ik iedere dag naar Duitsland moet om te werken. Maar ik denk dat ik nu maar eens serieuzer ga oefenen, misschien zit er volgend jaar dan nog wel meer in”. De Nijmeegse judoka krijgt zondag de kans om zijn kunnen te tonen, als hij in het Nederlandse team aantreedt. Naast Boschman bestaat de equipe verder uit lichtgewicht Brandts, middengewicht Wijers, half-zwaargewicht In den Ber ken en zwaargewicht Adelaar. Een me daille zit er voor het Nederlandse vijftal niet in. De eerste ronde, tegen de win naar van de voorwedstrijd Denemarken- Zweden zullen ze nog wel overleven, maar de volgende ontmoeting tegen Oost-Duitsland zal waarschijnlijk de laatste zijn. Herman Krott, de baas van Oranjetrui- dragér Arie Hassink. verwacht geen en kele moeilijkheid. Hij twijfelt er niet aan of de talentrijke Gerrie Knetemann en de sterke Gerrie Kamper zullen zonder problemen knechtenrollen gaan vervullen. Beiden arriveerden met achterstand in Dongen, evenals trouwens al hun ploegmaats waardoor Arie Hassink het met opvallend gemis aan steun moest doen toen er een aanval werd onderno men op zijn leidersplaats. „Mijn benen leken wel zuurstokken”, zo klaagde Knetemann. „Maar ja, het blijft natuur lijk stom dat er niemand van ons in die kopgroep zat om Hassink te steunen”. En Kamper: „Eigen schuld. Dit had nooit mogen gebeuren”. Ook Piet Libregts, ploegleider van Fri- sol, gelooft on voorwaardelijk in de op offeringsgezindheid van zijn renners ten gunste van Cees Priem en (ondanks zijn opgelopen achterstand van twee twee minuten in het vijftigmans hoofd peloton waarin onder andere Roy Schui ten en Rett van Trigt) ook Fedor den Hertog. Maar: op weg naar Dongen spande Harrie van Groezen zich nau welijks in voor zijn kopman. (Priem: „Hij bungelde steeds van achteren”.) Van Groezen’s verweer: „Ik zat kapot”. In de sprint echter leefde Van Groezen totaal op, waarmee hij een duidelijke indicatie gaf over zijn bereidheid tot steunverlening aan zijn kopman. Piet Libregts hield vol dat het allemaal geen vaart loopt, net zoals Krott en Ketting die rotsvast geloven dat hun kansrijke renners onderling geen strijd gaan voe ren die tot een algemene nederlaag leidt. Een zwaar Limburgs weekend moet in eerste instantie duidelijk gaan maken of dat vertrouwen gerechtvaardigd is. PETER HEERKENS Algemeen klassement 1. Eddy Merckx (B) 75.43.33; 2. Jose Pesarrodona (Sp) 75.45.21; 3. Bernard Thevenet (Fr) 75.45.21; 4. Luis Ocana (Sp) 75.46.33; 5. Pedro Torres (Sp) 75.47.48; 6. Joaquim Agostinho (Port) 75.47.54. En evenals donderdag toen half- zwaargewicht Vincent Boot en zwaarge wicht Peter Adelaar die limiet haalden, was het vrijdag bij de half-middelge- wichten opnieuw een debutant, Jan Boschmann uit Nijmegen, die tot de kwartfinales reikte. De 24-jarige bouw vakker, die pas twee maanden geleden aan de kernploeg werd toegevoegd, maakte een indrukwekkende entree, door in de derde ronde af te rekenen met de gerenommeerde Rus Novikov, vorig jaar winnaar van de zilveren me daille en de laatste seizoenen vaste keus in de Russische ploeg. (Van onze sportredactie) (Broeren, Cornelissen, De Waal, Raas, Van de Kruys, Van der Hoek, Aling, Van Katwijk, Van Groezen, Hulsebosch, Hellam, Klasa, Prinsen, Hassink, Ver- schaeve. Priem en Schür) wisten los te werken. Op smalle dijkjes, extra ver kleind door in bermen geparkeerde auto’s, kon geen redelijke achtervolging worden ingezet. Kamper sprak van „cow- boy-toestanden”. Den Hertog vond het onverantwoord („Levensgevaarlijk en voor die buitenlanders onmogelijk. Die jongens kennen dat soort werk niet. Zo krijg je straks geen buitenlanders meer naar Nederland”.) en de Tsjech Klasa leverde een triest bewijs door hard tegen een stilstaande wagen op te klappen (gecompliceerde dubbele beenbreuk, kaakfractuur, gescheurde lip, vijf tan den kwijt). DONGEN De uitslag van de eerste etappe van Olympia’s ronde is: 1. Cees Priem (Frl) 3.44.17 (met bon. 3.4402), 2. Plet van Katwijk (Ket z.t. (.44.07) 3. Hallam (GB) z.t. 3.44.12, 4 Van der Groezen (Frl) z.t., 5 Hassink (Ams) z.t., 6. Van der Hoek (Ket) z.t., 7. Verschaeve (B) z.t.. 8. Schuer (Ket) 3.45.37, 9. Cornelissen (Trn) z.t., 14. Roy Schuiten (Ket) 3.46.31, 31. R. van Twist (Michelin) 3.46.31. Algemeen klassement: 1. Hassink (Ams) 4.00.30, 2. Hallam (GB) 4.01.22, 3. P. van Katwijk (Ket) 4.01.23, 4. Priem (Fri) 4.01.26, 5. Van eer Hoek (Ket) 4.01.33, 6. Aling (Ket) 4.02.28, 7. Verschaeve (B) 4.02.28, 8. Van der Groezen (Fri) 4.02.42 9 Schuer (Ket) 4.02.50, 10. De Waal (Trn) 4.03.12, 11. Schuiten (Ket) 4.0.314, 35. Van Trigt (Michelin) 4.04.26. Ploegenklassement1. Ketting 11.14.11, 2. Frisol 11.15.05, 3. Triconoble 11.17.11, 4. Amstel 11.17.19, 5. België 7,42, 6. Caballero 11.18.49. Putenklassement: 1. Priem en Pale 7 pun ten, 3. Kampen en Van Katwijk 5, 5. Schur 4, 6. Verschave en Knetemann 3. Novikov, zoals alle Russen een expert ip het grondwerk, maakte al in het begin van de partij de fout Boschman zonder techniek naar de mat te trekken. Het leverde hem een dubbele waarschu wing op van de Westduitse scheidsrech ter Brief. Boschman, die eerder afreken de met de Roemeen Roman en de En gelsman Lawrence, hoefde zich daarna nog slechts tot de verdediging te beper ken, hetgeen hij uitstekend deed. Opval lend tijdens deze wedstrijd was de ma nier van coachen die Ruska er op na houdt. Hij „praait” zijn judoka’s naar een overwinning toe. Zes minuten lang leidt hij de partij vanaf die zijkant van de mat. Een ongekende weelde voor de Nederlanders, die dian ook niets dan lof voor die bondscoach hadden. Verzorger Staf de Moor: „Als er een Nederlander bezig is, dan zie je alle andere jongens rondom de mat staan. Ze leven met elkaar mee. Het is een tijd geleden dat ik dat met een Nederlandse ploeg heb meegemaakt”. - - Hr v;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 10