Yousuf Karsh de en mensen wereld maakten die onze geen rechter JOAN MIRO PAUS JOHANNES XXIII EN BB 0 G VOOR DE KAMERA „Ik probeer te zijn” Si L- Si Paus Joannes Siberië Armstrong Uitstervend Ras i' w H 15 Erbij ZATERDAG 12 MEI 1973 Surrealistische dromen in de stralendste kleuren Hij was en is het waarschijnlijk nog kind aan huis in het Kremlin, Witte Huis, Vaticaan en de Parijse salon van Brigitte Bardot. Maar eigenlijk houdt hij meer van vogels dan van mensen en daarom heeft hij zijn huis in Ottawa „Little wings” gedoopt. Kleine vleugels, die hem er evenwel niet toe kunnen verleiden langer dan drie maanden per jaar bij het open haardvuur te zitten, want daarvoor is Yousuf Karsh een te „busy man”. Zijn handelsmerk: ’s Werelds hoffotograaf. Een wat Pompadour-achtige benaming voor de op jeugdige leeftijd vanuit het door pogroms geteisterde Armenië naar Canada ge vluchte Karsh, die inderdaad tientallen hoofdrolspelers van het wereldtoneel aan zijn lens voorbij heeft zien trekken en juist aan het portretteren van beroemde mensen zijn faam heeft te danken. Het was misschien nog heel anders gelopen als hij in 1941 voor de opname niet Churchill zijn sigaar uit de mond had getrokken, waardoor diens pose extra strijd lustig werd en Yousuf op slag beroemd werd. Rf 'K ■S y ERNST HEMINGWAY ROLF STALLINGA eeds d te dan ver een lan- nten alijk vaar nm- irde ode eeft ling een Ger ling noemt, is niet stereotype. Hij mag dan een druk leven leiden, als hij tegen over je zit merk je daar niets van. Een filosofisch pratende man met diepliggen de intelligente ogen, die je proberen te doorgronden. Wat mij het meest interesseert, zijn de herinneringen die hij aan zijn ontmoe tingen met staatslieden, vorsten en kun stenaars heeft bewaard. slagen ze die schaduwen te doen verge ten”. de paus komt? Toen ik dat beaamde, zei ze: Maar dan komt u van de heiligen naar de zondaars”. Heeft hij mensen geportretteerd waar aan hij een hekel had? Zoals gezegd: de meeste door hem geportretteerde beroemdheden zijn in- van is te lezer s uit ver rijke ering nica- ibon- Voor atse- 'ende en te mm- deze tblad jsten litie- iden. mees usief met n en met van mer- ,uen- per rden Irie- een van over rordt koor rwijl loten ds. dige nge- één ge- aden nten met jgen van ante, heb- c of igen. van gaan krij- jfor- he- ig in gom. .men ge- mser („sa- i dr. i de wor- ak- ge- ant, Jgse erse de Zij ting ato- i de ioor iden raat act- l of ijke dei- .atie ge- ja- antal s de be- 1973. dan idere i het wo- foto’s vlug, want anders zul je ook mij nog zien verdwijnen”. Voor Karsh, die veel voor tijdschriften als Life, Look en Paris Match heeft gewerkt, is de grootste uitdaging in het menselijk gezicht de emoties van het moment te treffen. Dat gezicht ont breekt in de foto die hij in een oude abdij van de cellist Pablo Casals maak te. Men ziet de spelende musicus op de rug. „Op een expositie stond er een man minutenlang naar die foto te kijken en toen ik hem vroeg, waarom hij dat deed, antwoordde hij: „Ik luisterde naar de muziek”. De 64-jarige Karsh was heel even, twee dagen om precies te zijn, in Neder land om prins Bernhard te vereeuwigen, de opening van seen tentoonstelling van zijn werk getiteld „Grote mannen die uw wereld maakten” in het Singer museum in Laren (in juni gaat zij over naar Aemstelle in Amstelveen) op te luisteren en enkele interviews weg te geven. Karsh vertelt dat hij als eerste de bemanning van de Apollo 11 na de geslaagde maanlanding mocht vastleg gen. „Toen we klaar waren, trok Arm strong me bij de arm en zei: we gaan samen iets eten. Wil je me dan iets vertellen over Canada, Italië en Jorda nië? Toen mijn vrouw daarop antwoord de: Maar je bent net terug van de maan, zei Armstrong: Om je de waarheid te vertellen, het was de enige plaats waar ik ooit geweest ben”. Yousufs vrouw zegt op de valreep: „Mister Karsh geeft niet alleen om be roemde, maar vooral om jonge mensen”. Van het Vaticaan reisde Karsh dezelf de dag door naar Parijs om „the sex- kitten”, zoals hij B.B. noemt, te kieken. „Ze vroeg me: Is het waar dat u net van „Het was geen hekel, maar je mag ze niet. Aan de andere kant: je hoeft ze niet lief te hebben. Ik probeer objectief te zyn en hopelijk Is het me gelukt m'n gevoel zoveel mogelijk van mijn werk gescheiden te houden. Ik probeer geen rechter te zijn”. De naam van Hemingway valt. „Dat was de meest schuwe man die ik ooit heb ontmoet. Als je de foto goed bekijkt, zie je iets van de avonturier maar toch ook van de pijn die hem de laatste jaren heeft gekweld. Er was toen duidelijk twijfel in zijn leven geslopen. Enkele dagen, voordat hij zelfmoord pleegde, belde zijn vrouw Mary me nog op en zei: Ernest houdt het meest van de foto’s, die jij van hem hebt gemaakt”. OP I „Mister Karsh”, vertelt zijn vrouw, „houdt ervan de mensen te fotograferen in hun eigen omgeving, waar ze het liefst zitten, het gelukkigst en zichzelf zijn. Er zijn fijne geesten bij in de wereld, die wij begeleiden”. Zelf zegt hij over zijn succes: „Een goede kok moet ook een goed psycholoog zijn, maar dat geldt ook voor een dokter die iets voor middels dood. In de expositiecatalogus schrijft W. L. Brugsma dan ook ter inleiding: „Karsh had de typische be wondering van de fotograaf voor men sen die ’t helemaal gemaakt hebben. Zij, staatslieden, vedetten, jet-setters en trend-setters van weleer, hebben inder daad gedeeltelijk de wereld gemaakt (hetgeen God van een aanzienlijke ver antwoordelijkheid ontslaat). En wie over die wereld niet tevreden is, moet nog maar eens goed naar hun gezichten kijken. Wat de beroemdheden-galerij van Karsh boeiend maakt, is dat hij een breuk in de tijd illustreert. De tijd van de grote mannen is voorbij, de laatsten sterven. Karsh heeft het uitstervend ras voor het laatst vereeuwigd. Daar hangen ze nu, de mensen die onze wereld maak ten. En de mensen die nu onze wereld maken? Die lopen in de zaal”. Met pretogen vertelt hij vervolgens over zijn fotoreportage, die hij als enige fotograaf zowel van Nikita Ohroestsjev als .van alle leden van het Presidium van de communistische partij van de Sovjet Unie heeft gemaakt. „Ik was zeven weken in Rusland en Chroestsjev was net van zijn vakantie aan de Zwar te Zee in zijn geboortedorp terugge keerd. Hij stuurde twee limousines om me uit Moskou op te laten halen. Toen we het dorp naderden, kwam Ohroestsjev ons met zijri hele familie bij zich tege moet lopen. Een geweldig gezicht. Ik wilde hem graag in een pelsmantel heb ben, maar het antwoord van de tolk was meteen „njet”. Toen Chroestsjev het hoorde, haalde hij een enorme Siberi sche pels te voorschijn en zei: Maak je Zijn „programmaleiders” hebben me 35 minuten toegemeten en dat is waar lijk niet te veel voor iemand die onder meer Adenauer, Brezjnev, BB, Pearl S. Buck, Pablo Casals, Christian Dior, Walt Disney, Einstein, Eisenhower, koningin Elisabeth van Engeland, Dag Ham marskjöld, Hemingway, Edward Kenne* zjjn patiënt wil betekenen”, dy, Martin Luther King, Chroestsjev, Ko sygin, Somerset Maugham, Nehru, Picas so, Schweitzer, Shaw, Steinbeck, Tru deau, Tennessee Williams, Zadkine en alle drie pausén in zijn leven heeft ontmoet. Grote indruk heeft ook de, sinds haar derde jaar blinde, Amerikaanse dichteres Helen Keiler op hem gemaakt. Ze zei tegen hem: „Ik zou zo vurig wensen dat alle mensen altijd met hun gezicht naar de opkomende zon zouden staan om de wegvluchtende schaduwen van het einde van de dag achter zich te werpen. Mo gen de leiders van de wereld er in „Wijlen paus Joannes symboliseert niet alleen de goedheid van de wereld, maar hij was ook heel geestig. Toen ik hem vroeg hoeveel mensen er in het Vaticaan werkten, antwoordde hij: de helft. En voorts: de goede God wist 77 jaar geleden al dat ik paus zou worden. Waarom heeft hij me dan ook niet meer fotogeniek gemaakt? Toen ik klaar was met de foto’s legde hij zijn handen op mijn schouders en zei: Paus Joannes heeft je de langste audiëntie gegeven, maar, vertel het niet aan de ambassa deurs, want die zullen me er boos om aankijken”. Hij begroet me vermoedelijk even vriéndelijk als hij dat bij deze, voor het merendeel reeds overleden coryfeeën heeft gedaan. Stereotype? „Mister Karsh”, zoals zijn vrouw hem bij herha- Toen Chroestsjev in 1962 een be- oek bracht aan Zagreb maakte Rei singer een karikatuur: „de kapper vraagt aan Chroestsjev: „Nog steeds Reisinger was vooral in de periode tussen 1948 en 1953 een kritieke tijd voor zijn land door het conflict rond de Kominform een door de Russen gevreesd karikaturist. Hij werd zelf, zo meldt Fritz Behrendt in een voorwoord (van het eerste verzamelwerk, dat van Reisinger uit kwam) door radio-Moskou „een der gevaarlijkste Tito-bandieten” ge noemd, en titel, waarop de Joego slaaf trots is. de snor afscheren, kameraad Nikita?" De Russische leider werd woendend en eiste een verbod tot publikatie. Rei singer maakt de laatste tijd onpolitie ke cartoons. Oto Reisinger is zoals men zelf kan beoordelen aan de hand van enkele cartoons uit het boekje „A- mor, Amor” (uitgeverij H. Meulen- hoff, Baarn) een begaafd tekenaar. De vijfenveertigjarige Joegoslaaf is buiten zijn land, waar hij zeer popu lair is, nog niet erg bekend. Dat is eigenlijk merkwaardig als men de klasse ziet, waarmee deze Oto Reisin ger zijn cartoons op papier zet- UT P) nwil’j i ir4f, 'C- -ï K

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15