TEXTIELVERVEN IN WASMACHINE VOGELBOEKJE OM MEE TE NEMEN HONDEN MOETEN PRECIES ZO ZIJN ALS MENSEN DAT WILLEN Kruidenkunst S R? BLOEMEN IN KLEUR SCHOENEN IN KLEUR E .95 tips voor vrije tijd I I I I Ml' IJS aak IC Taboes I 1 f IMP BB r IT 19 ZATERDAG Erbij 1 2 1973 MEI ie an 1 n, J7 as, IJ -81 n >t- v.. f - V f r I S- I* - I i Sj ALARMEREND GEBRUIK of KALMERENDE MIDDELEN Zelf een hor maken Pakket voor een hor. het AAWVVV'AAAAAAAAAAAAAAA^^ een Tekening uit „Kruidenkunst MNMMUUH >de she en Len 18 ii 36 72 de kalmerende middelen (psycho-far- maca) valium en librium trof hij aan bij 17 pet. „Dit percentage geldt voor de stad Utrecht, volgens de uitkomst van de enquête. Het landelijke cijfer Is 11 pet. Maar waarschijnlijk wordt in de grote steden meer geslikt dan op het platteland, zodat deze 17 pet. wel aanne melijk lijkt”, aldus Hans Stolk. De on derverdeling is: valium 14 pet; libri um 2 pet; valium of librium of beide 1 pet. De slaapmiddelen (hypnotica) vespe- rax, luminal en mogadon trof hij aan bij 16 pct. van de ondervraagden. De onderverdeling: vesperax 3 pet; lumi nal 2 pct; mogadon 9 pet; vespe rax plus luminal 1 pet; vesperax plus mogadon 1 pet. AI deze percentages gelden voor geregeld gebruik, dat wil zeggen dagelijk. uw tü- fst 39. <e bij es ar ip- DP se in er- :en lan P- en sn. - 170 arine, ranje. nnige ieloos Men moet wel op een aantal dingen letten bij het gebruik van Wash ’n Dye. Men moet niet meer verven dan de helft van de normale wascapaciteit. Dit geeft de zekerheid dat het weefsel volledig ondergedompeld wordt. Voor het verven moet men de vlekken verwijderen. Later moeten de stoffen afzonderlijk worden gewassen. De kleurstof kan niet gebruikt worden voor polyesterstoffen (zoals Tre- vira, Terlenka en Dacron), en stoffen zoals Orlon of Dralon en weefsels met no-vron. Het is wel geschikt voor katoen, fluweel, nylon (zoals Perlon en Enka lon), kunstzijde, wol en zijde (bij de laatste twee moet men wel speciale voorschriften volgen). Er zijn achttien kleuren. „Ik geloof dat die mevrouw gewoon van dieren houdt die tekort komen”, zegt de psycholoog drs. W. C. Zwanikken over het hondendrama dat zich in Utrecht voltrok. „De tragiek is dat het tenslotte zoveel honden waren, dat ze onmogelijk nog goed konden worden verzorgd, dat ze tot overlast voor de buren waren en dat ze tenslotte alle 60 werden afgemaakt.” keuze van bloemen en planten is het boekje van Wim Oudshoorn „201 zomerbloemen in kleur” (uitgeverij Zomer en Keuning in Wapeningen). Oudshoorn schrijft alle nodige we- tenswaardighedn over één- en twee jarige planten plus een aantal vaste tuinplanten. Andere mogelijkheden: het opvrolij ken van een boodschappentas, leren jasje of pakje, het met de naam of vignet beschilderen van koffers. Voordat er met Miss Dylon Shoe Co lour gewerkt wordt eerst het materi aal met Conditioner reinigen. Het is volop zaaitijd (of als men daar niet de tijd of de gelegenheid voor heeft) kooptijd van planten en plantjes. Het gaat er nu om de Zo vaak zie je een vogel in het bos of het veld, waarvan je je op dat mo ment afvraagt: wat is dat nu voor een soort? Je zou zeggen dat het een lijster is, maar toch. Op zulke mo menten is het handig als je een niet al te groot determi- neerboekje onder handbe reik hebt. Je kunt niet met een rijdende boekenkast op stap gaan. Bij Elsevier-Am sterdam verscheen „De Eu ropese vogels in kleur” (in Kruidenkunst is wetenschap voor de plantkundige, kunst voor de kok en de sleutel van de fijne keuken voor de gewone man. De kruiden kunst heeft altijd een waas van ge heimzinnigheid gehad. Tovenaars en astrologen ontleenden er hun macht en gezag aan (we zullen het hier maar niet over de kruidendokter heb ben). Kruiden bezaten vroeger (en voor sommigen ook nu nog) tover kracht. Kruiden genazen zieken, wa ren voedsel voor lichaam en ziel. En.kruiden waren schoonheidsmid delen. De volksgeneeskunst stoelde in het verleden helemaal op de kruiden. Hoe er met medicijnen omgesprongen kan worden en hoe merkwaardig de relatie van een patiënt met zijn arts kan zijn, blijkt wel overduidelijk, zeggen de leden van de „werkgroep Zelfmedicatie Utrecht.” Deze werkgroep, die bestaat uit studenten in de medicijnen en far macie (Ineke Kerkhof en Han Stolk medicijnen en Jacqueline Spierts, Paul Batenburg, Jan-Robert Brand en Rob Heberlé farmacie) heeft in zeven Utrechtse wijken een enquête ge houden naar de mate van zelfmedicatie (zie kader). De citaten hierboven staan in hun rapport. Hoe is het bij uzelf? Hoeveel medicij nen hebt u eigenlijk in huis? En hoe lang hebt u ze al en hebt u ze op recept gekregen? En weet u wel precies waar voor ze dienen en wat de bijwerkingen en gevaren zijn? Dit zijn enkele van de vragen die de leden van de werkgroep in hun huis-aan-huis-enquête de afgelo pen maanden stelden. In totaal zijn 92 gezinnen en 8 alleenstaanden onder vraagd. De wijken waren uitgekozen naar aflopend percentage van zieken fondslidmaatschap, te weten: Sterren buurt, Ondiep, Zuilen, Hoograven, Over vecht, Oog in Al en Rijnsweert („Goud kust”). Van de ondervraagden was 63 procent lid van een ziekenfonds; van de Neder landse bevolking ongeveer 70 procent. Volgens de werkgroep blijkt uit dit ge ringe verschil, dat de steekproef een behoorlijke afspiegeling te zien geeft Het lijkt hoewel het toch mei is allemaal nog ver weg, maar de dagen en nachten komen, dat u de ramen of deuren open wilt zetten of zoudt willen zetten. Maar als de ramen wijd open- staan, kunt u ook de nodige vliegen en muggen verwachten, die dan vrije toe gang hebben. Tenzij u maatregelen hebt genomen. En die maatregelen bestaan dan uit het voorzetten van een hor. Nu Een jonge vrouw vertelde: „Als ik naar mijn huisarts ga, dan zegt hij voordat ik wat verteld heb, oh kind, ik zie het al, je bent óp van de zenuwen en dan schrijft hij mij een pot valium voor. Maar ik slik die rommel niet, daarom geef ik de pot aan mijn schoonzus. Dat komt boven dien goed uit, want zij is geen lid van het ziekenfonds en ik wel, zodat zij op die manier de valium goedkoop krijgt”. De schrik slaat je om het hart, als je dit leest. Niet minder geeft het volgende te denken: Een vrouw die zei niet veel vertrouwen te hebben in de „medische en farmaceutische prak tijken”, gaf al die „enge” middelen die haar arts haar voorschreef voor welke kwaal dan ook eerst aan haar man. Die probeerde ze eerst en als er niets gebeurde, durfde zij ze pas te slikken. van de totale bevolking. Opvallend is dat door de enquête het gebruikelijke praatje van: „Ziekenfondsle den gaan voor elk wissewasje naar de dokter”, wordt tegengesproken. Mensen gaan naar de dokter om een middeltje op recept te krijgen. Uit de enquête blijkt dat particulieren verreweg de meeste medicijnen in huis hebben. Parti culieren gaan dus vermoedelijk vaker naar de dokter, concludeert de werk groep. houden. Heeft u al een profiel of zoekt u alleen maar horregaas dan kunt u eens vragen naar Textoglass. Dit is stevig materiaal om een hor te vervaardigen. Textoglass is gemaakt van geweven glasdraad. Dat zijn miljoenen haarfijne glasvezels, geheel omsponnen met PVC, De kruisingen van de draden zijn gelast. Op het congres „Geneesmiddel en maatschappij”, dezer dagen gehouden, I kwam het probleem ter sprake van de zogenaamde zelfmedicatie. Dat wil zeggen de mate, waarin iemand zelf „doktert” met medicijnen, die zonder I recept bij de apotheker of drogist I verkrijgbaar zijn of met wel op re- cept verkregen mdicijnen, die zijn I overgebleven of die men van iemand anders heeft gekregen. In Utrecht hebben zes studenten in de medicijnen en de farmacie de I afgeopen maanden een enquête ge- I houden naar de zelfmedicatie. Een van de onderzoekers lette speciaal op het gebruik van kalmerende midde len, dit alarmerend blijkt te zijn. De I resultaten van de enquête werden op I het congres besproken. Het congres I ging uit van de Algemene Nederlande I Pharmaceutische Studenten Vereni- I I ging (ANPSV). nAA/VVVVX/VVVVVVVWWVX/WVVVWWWAA/WWWWWWV „De jonge mensen die we ondervroe gen, waren veel meer geneigd mee te werken dan de oudere”, schrijven de studenten in hun verslag. Zij merkten nog veel van taboes bij oudere mensen, als het gaat om medicijnen en ziekte. Opmerkingen als: „Het gaat jullie niets aan wat voor ziekte wij hebben”, spreekt voor zich. Dat taboe-element bleek ook uit de aarzeling bij het te voorschijn halen van bepaalde medicij nen. Vooral kalmerende middelen en medicijnen tegen specifiek vrouwelijke afwijkingen (menstruatiestoornissen e.d.) kwamen pas na lang vragen of als laatste („oh ja, ik heb nog...”) voor de dag. Hoe lang sommige mensen medicijnen bewaren! Van de ondervraagden was er één die nog kininetablëtten uit 1933 had. Interessant is ook dat in wijken waar veel gezinnen wonen met ouders van vogels van Europa, Noord- Afrika en het Midden-Oos- ten. De uitgever zegt daar van: „Wat deze gids nog eens extra boven alle andere gidsen verstrekt, is de opna me van de vogels, die u op uw vakantie in Noord-Afri- ka, de Canarische eilanden het Midden-Oosten en Ijs land kunt tegenkomen.” Dat is wel een tikkeltje snobis tisch verkoopargument. Maar dat komt gewoon, om dat het een Engelse uitgave is (in een vertaling van Taapken en Lichtenbeld). Die buiten-Europese vogels zijn gewoon meegenomen. Meer niet. Hoe komt dit? Han Stolk: „Ik ver moed dat er verband is tussen „gestoor de slaap” en „gestoord waken.” Daarmee bedoel ik dat mensen die slaapmiddelen gebruiken overdag misschien wel con- centratiemoeilijkheden hebben. Doordat ze dagelijks voor het slapen gaan al slikken gaan ze er gemakkelijk toe over dit overdag ook maar te doen om van mogelijke psychische onrust bij voorbaat gevrijwaard te zijn. Een andere oorzaak is wellicht dat de arts, die de patiënt behandelt en al slaapmiddelen heeft voorgeschreven, ook een ruime hand van voorschrijven heeft van kalmerende middelen.** geplastificeerde band), een boekje van handzaam for maat van 324 pagina’s. Alle afbeeldingen en dat zijn er 2200, worden in natuurge trouwe teerd. worden regionale variatie, zomer- en winterkleed, verschil tussen mannetje, vrouwtje of „teener”. De karakteristieke kenmerken van elke vogel worden er uitgelicht en bij gevaar van mogelijke ver- GEZihlÉORMAFIE kleurenschakering voor de tuin van straks al te bepalen. Het is vaak alleen zo moeilijk. Want je ziet aller lei soorten piepkleine plantjes, alle maal in het groen, maar wat voor bloemen en met welke kleur en hoogte gaan die plantjes produceren? Een handig gidsje voor een kleurrijke middelbare leeftijd en gemiddeld veel kinderen, niet zoveel medicijnen in huis worden bewaard. Hieruit zou opgemaakt kunnen worden dat gezinnen met kinde ren toch wel voorzichtiger omspringen met medicijnen. Het op eigen houtje lange tijd bewa ren van medicijnen is onverantwoorde lijk en gevaarlijk waarschuwt de werk groep. Er dreigt nog meer gevaar, als een wettelijke beperking wordt inge voerd van het aantal medicijnen dat op recept verkrijgbaar is. „De mensen be waren meestal medicijnen die ze nog over hebben, bijvoorbeeld na een periode van ziekte die eerder dan verwacht, is geëindigd. Als er minder medicijnen zonder recept kunnen worden gekocht, zullen de mensen zeker nog meer bewa ren of van anderen overnemen dan nu al het geval is.” De wijze van weggooien van medicij nen hangt, zo blijkt, nauw samen met de woonsituatie. Zo wordt bijvoorbeeld in flats meestal bewust geen oude medi cijnen in de stortkokers gegooid, omdat kinderen beneden spelen vlakbij de con tainers waarin het vuil terecht komt. „De mensen waren niet erg te spreken over het naar hun mening weinig mi lieubewuste standpunt om alles maar door te spoelen. Doorgaans worden oude medicijnen goed verpakt tussen overige vuilnis gestopt.” Volgens de werkgroep moet er nog veel meer onderzoek worden verricht op het gebied van de zelfmedicatie, vooral op het platteland. Medisch student Han Stolk uit Utrecht, die ook heeft meegewerkt aan de enquête, interesseerde zich vooral voor de hoeveelheid slaap- en kalme rende middelen die de mensen in huis hebben. Van alle honderd ondervraagden heeft hij nagegaan wie er dergelijke middelen in huis heeft en regelmatig gebruikt. kleuren gepresen- Alle ondersoorten weergegeven, elke liepen, geen dak boven hun hoofd had den. Ze hadden een heel huis van drie verdiepingen tot hun beschikking”. Ze hadden wel een heel huis, maar ze kwamen de deur met uit. „Vooral in een grote stad is wat dieren doen al gauw buiten de orde, hinderlijk. Voor honden zijn strenge re gels opgesteld. De politie wordt gauw gebeld. Het kan best zijn dat die me vrouw niet met haar honden naar bui ten durfde, omdat ze bang was dat de dieren in gevaar zouden komen. „Natuurlijk hadden die honden het op het laatst niet best meer. Maar moeten we dan meteen die mevrouw nawijzen, haar voor gek verklaren, boe en bah roepen? Zijn er niet veel meer verwijten te maken aan andere mensen? Van koei en maken we melkfabriekjes, van kip pen eieren spuiende robots. In Artis zijn de dieren clowns en in het circus moe ten ze malle mensendingetjes doen. Te gelijk met de tweede auto kopen we een tweede rashond. Als op de televisie Las sie wordt uitgezonden, willen we mas saal Schotse herdershonden en wordt er zo op los geteeld dat het ras volslagen degenereert. Tenslotte weten we niet meer dat die dieren Collies zijn en hebben we het over Lassie-honden. Een hond is vaak een voorwerp, een bezit. Sommigen zijn autoritair tegen hun dier, richten het af, geven het bevelen. Ande ren stoppen het tot berstens toe vol met zogenaamde lekkere hapjes. Honden moeten precies zo zijn als mensen dat willen. De honden van die mevrouw waren niet zindelijk, konden niet aan de lijn lopen. Die moeten we niet, die moeten worden afgemaakt. Ze zijn on aangepast.” „Zonder mensen zouden er geen dier soorten uitsterven. Kangoeroes, mustangs en walvissen worden uitgeroeid voor honden- en kattenvoer, voor cosmetica. Dait is een hele industrie. Er zijn grote kapitaalen arbeidsbelangen mee ge moeid. Ik wil maar zeggen: we moeten erg oppassen voordat we die mevrouw voor gek verklaren. Want wat is een meter hondestront in huis nou precies als je het afweegt tegen de ellende die dierproeven ten behoeve van de cosmeti sche industrie aanrichten?” „Alles heeft met normen te maken. Alleen wat is normaal. We vinden pis sebedden vies en kakkerlakken smerig. Spinnen moet je doodtrappen en varkens zijn stom. Lief daarentegen is alles wat rond, zacht en wollig als een baby is. We hebben een onnatuurlijke angst, een onnatuurlijke af keer of een onnatuur lij ke voorkeur voor veel dieren.” Wanneer u graag een kleedje, kle dingsstuk, T-shirt, hemd, broek of zelfs deken een ander kleurtje wilt geven, levert dat over het algemeen nogal wat strubbelingen op, zeker als het om grote stukken gaat. Alles moest tot nu toe met de hand gebeuren. Maar er is nu een nieuw product op de markt gekomen dat in de wasmachine kan. Dylon Wash, 'n Dye heet de verfstof. Als je normaal gaat verven dan moet je toch beginnen mt de stof eerst te (voor-)wassen en de kleurstof te mengen. Dit verfmiddel is direct te gebruiken in vol- en halfauto- matische wasmachines. Eén hoeveelheid is voldoende om 1 kg droog gewogen stof te verven. Dat is bijv, een bedde- sprei of een stel gordijnen. „Dat 3 pet van de ondervraagden vespe rax in huis heeft, geeft wel te denken. Het is immers zo’n zwaar middel. „Hou ten hamer” wordt het wel genoemd”, zegt Hans Stolk. Wat hem vooral interesseerde was. hoeveel procent van de ondervraagden naast slaapmiddelen ook kalmerende middelen gebruikt. Voor alle onder vraagden vond hij 5 pet. Dit betekent dat vijf van de zestien mensen die slaapmiddelen in huis hebben, daarnaast ook kalmerende middelen gebruiken, of wel 31 op de 100. Dit Is maar liefst bijna tweemaal zoveel als het percentage mensen (17) dat alleen kalmerende mid delen slikt. Over kruiden en de kruidentuin zyn al heel wat boeken versche nen. Er is een aardig werkje bijgeko men: „kruidenkunst”, een verzameling mythen, romantische vertellingen en feiten over kruiden, geschreven door Violet Schafer met illustraties van Win Ng (soms wat Peynet-achtig), uitgegeven door Bert Bakker in Den Haag. Het is een vrolijk, gezellig boekje, waarin naast allerlei algeme ne zaken over kruiden, kruidentuin, gerechten zesentwintig kruiden speci aal onder de loep worden genomen.- Van elk kruid wordt een korte ge schiedenis vermeld (inclusief de le gendes) en het gebruik in onze tijd. Nu we het toch over textiel verven hebben: wil men bepaalde fantasiepatro- nen aanbrengen (zoals bloemen of cir kels) dan kan men dat voor elkaar krijgen door knopen te leggen in de stof of af te binden met katoenen, linnen draad of raffia. Dat gebeurt dan bij het handverven (verscheidene soorten Dy- lon-producten. Je kan zelfs met de penseel aan de slag gaan om al of niet intieme kreten op je hemd of tas te zetten. Kortom, er zijn zeer veel ludieke mogelijkheden in de ververij. U heeft misschien schoenen staan, die eigenlijk nog goed zijn, maar waarvan de kleur u niet meer bevalt. Of een tasje, waarvan de kleur u langzamerhand de keel uithangt. Maar het is zonde om die schoenen of dat tasje aan de vuilnisman mee te geven. Wat gedaan? Er bestaat kleurige schoenverf (merknaam Miss Dylon), waarmee u de stappers een fris neusje kimt bezorgen. Aangezien er zeker ook hippe kleuren kunnen worden geleverd (er is keuze uit 25 modetinten) zijn de mogelijkheden voor het veranderen of aanpassen van schoenen of accessoires groot. De schoenverf goed te gebruiken ook voor leren petten of riemen en cein- tures is ook bruikbaar op plastic. warring vergeleken met an dere vogels (qua vluchtpa- troon, geluid enz.). Zeshonderd gekleurde kaartjes geven uitvoerige in formatie over verspreiding, trek- en broedgewoonten Vooral het trefwoordenre gister is plezierig, zodat men één bepaalde vogel bijvoor beeld op vijf plaatsen in dat register terug kan vinden en niet ineens voor een donkere plek komt te staan. In de vogélgids vindt men zijn die horren uiteraard pasklaar te krijgen. Maar dat blijft toch altijd een hele uitgave, zeker als het om verschei dene exemplaren gaat. Vandaar dat we een aardige tip hebben. De Deventer firma Profilin heeft een „doe het zelf- hor” op de markt gebracht. Deze hor is niet moeilijk te maken. Bovendien is de prijs aantrekkelijk. Het bouwpakket omvat een stuk hor regaas, een stuk rail, een stuk klemlijst en vier hoekstukjes (plus een paar schroeven). Bij het pakket is een uitge breide, van foto’s voorziene handleiding. Een slimme oplossing om de zaak te verstevigen, is de stalen kern, die in de rails zit en die half in het stuk rails van de andere zij van het profiel geschoven wordt. Met de hoekstukjes wordt het profiel nog eens flink aangedrukt. Het is een eenvoudige, maar degelijke con structie. En, met zo’n hor, als die er eenmaal in zit, helpt u ook nog het milieu wat schoner houden, omdat er dan geen spuitbussen of insektenstroken nodig zijn om de ongewenste gasten buiten te Het is volgens deze medewerker van het Instituut voor Klinische en Indu striële Psychologie van de Utrechtse Uni- versiteit te gemakkelijk om het „hon denvrouwtje” te verwijten dat ze dieren en mensen in gevaar heeft gebracht en om haar voor gek uit te maken. „De man, die zijn hond met een touw aan een boom vastbindt als hij met vakantie gaat, vinden we wel een rot vent, maar niet gek. Achter al die zwervers staat de schaduw van mensen die ze in de steek lieten. De asiels zitten er vol mee, ze kunnen ze niet kwijt. Die mevrouw nam ze wél op. Ze trok zich het lot aan van wat verwaarloosd wordt. En vooral in grote steden wordt veel verwaarloosd: mensen, dieren, bomen, huizen. Eigenlijk zouden er veel meer van die mevrouwen moeten zijn. „Zo’n mevrouw zou het verdienen een stuk werk te doen voor dieren. Helaas hebben eenvoudige mensen onvoldoende toegang tot organisaties, zoals de Dieren bescherming. Dat zijn te veel instituten, de drempel is te hoog. Ze zouden kans moeten krijgen om onder begeleiding van een dergelijke organisatie en onder veterinaire controle thuis een aantal zwervers te verzorgen. Dat zou de asiels ontlasten”. Ze had thuis bijna 70 honden. „Het begint met één hond. Dan komt er een tweede. De meesten houden dan op. Ze gaan aan hun gezin en hun vloerbedekking denken. Die mevrouw niet. Want ze neemt een derde, een vierde. Een nest met jongen gaat ook niet weg. Dat vindt ze zielig. Want als je er tien hebt, ben je over de drempel heen, dan kan het je niet meer schelen, dan maakt het niet meer uit of je er nou vijf of vijftig hebt.” De honden waren doodziek, ondervoed. Je zou van dierenmishandeling kunnen spreken. „Er komt een moment dat je niet genoeg geld, niet genoeg tijd meer hebt. Van uitlaten komt niets meer, want zelfs met drie honden kost het je dage lijks uren. Noodgedwongen begint dan de verwaarlozing. Van mishandeling zou ik niet willen spreken. Ze hadden het waarschijnlijk beter dan toen ze los Is het verfmiddel niet gevaarlijk voor de wasmachine? Nee, dat niet, maar u moet wel van tevoren de vlakken, die met verf bevlekt kunnen worden (bijv, de binnenzijde van de vulopening) af dekken met folie. Gemorste verf moet direct worden afgenomen. Na afloop is het nodig de machine met een kopje waspoeder of bleekmiddel te laten draaien.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19