Tom Okker Ik heb nog nooit ALS IK WAKKER zoveel dierentuinen WORD WEET IK gezien als in de NIET WAAR IK BEN laatste jaren er r JU I Spelvreugde Zakenleven If. J' Toch niet slecht Wf S3 f 21 1973 Erbij MEI ZATERDAG 1 2 I metriek Discriminatie Varkens* handelaren Frantisek Kipling ''A I I I langs- de 53; naar PIETER MUL infl. i. M Oranje regen •varing weten? JF Haarlem can you be a STOPPER wel W ze afdeli :e Haatlt Daarmee doelt de slanke Haarlemmer onder andere op de gewoonte van de Roemeen zeer nadrukkelijk te blijven kijken als hij een bal langs een tegen stander heeft gejaagd, in de hoop dat de man dan een mentale opdoffer krijgt. Tiriac is ook een meester in dat soort trucs. „Daarom heb ik al een paar partij en tegen hem verloren, hoewel je weet dat het niet verstandig is je kwaad te maken. We hebben echter het voordeel dat onze non-playing captain (Dick La- méris-PM) ons tot kalmte kan manen”. Tom Okker, Coen Moulijn, Jan Jans sen, Stien Kaiser, Sjoukje Dijkstra, Jan Derksen, Anton Geesink, Eef Ka merbeek en Piet van de Pol. Begrijpt u mij goed, ik misgun geen van hen het ridderschap, alleen vraag ik mij in gemoede af of zij ook net als Peter Post, Atje Keulen-Deel- stra en Tom Okker in de hele wereld tot de toplaag behoren van wethou- De 29-jarige Okker heeft er nu vier jaar beroepstennis op zitten, hoe staat het met zijn spelvreugde? „Als je slecht speelt is het r' t leuk, maar ik, heb er nog altijd plezier in en zolang dat het geval is ga ik door. In je hele carrière heb je pieken en inzinkingen, dat hou je toch. Smith bijvoorbeeld speelt tot nu toe geweldig sterk maar het kan best zijn dat hij binnenkort terugzakt’’. Na tuurlijk speelt het een belangrijke rol dat tennis nu eenmaal zijn broodwin ning is, dat blijkt als de blessures ter sprake komen. „Of je roofbouw op je lichaam pleegt dat weet je nooit. Het risico van een tennisarm zit er altijd in. Ik heb nu wat last van mijn rechter elleboog, al merk ik daar tijdens het spelen weinig van. Maar wat moet je dan, ik kan toch niet stoppen het is mijn werk”. als iedereenpartij tegen je kiest. Maar dan gaat er wel wat van de inhoud en de finesse verloren. Ik zal me daarom beperken tot een proza vertaling: afhandelt. Okker gaat niet mee met de veronderstelling dat hij zijn geld gemak kelijker verdient dan de Amsterdamse stervoetballer. „Ik geloof niet dat dat zo is. We maken veel vermoeiende reizen en bovendien sta ik heel wat uurtjes meer op de baan dan hij in het veld, training inbegrepen”. tappen <ele af- j krijgt in net ar m/of iam p - komt o; iet eet erktijdei derhoud de in ook s cdelingz jfBX nle van orders n. -lingni; w- wordet op tijd nateriaa c. en. Wereldreiziger Okker is niet meer zo op de hoogte van de toestand in tennis send Nederland. „De competitie is veran derd, geloof ik en of er meer Tom Okkejtjes lopen? Ik weet het niet. Het is een individuele sport, daar moet je van uitgaan, en alles hangt dus af van de persoon in kwestie”. „Ik moet er wel wat voor laten lopen, ja, maar voor een vol huis lijkt het me leuk tegen de Roemenen te spelen. Je staat op je eigen baan en dan moet Nastase maar zien te winnen. Als we in Boekarest hadden moeten spelen had ik beslist niet meegegaan, daar zouden we volstrekt kansloos zijn geweest. De inti midatie is verschrikkelijk, Nastase pres teert het dan om eigen mensen als lijnrechter op te laten treden en meer van dat soort grappen. Laat hier Nastase maar kwaad worden. De verhouding met zijn landgenoot Tiriac is niet best en waarschijnlijk, zeker weten doe je dat nóóit, komt die daarom niet tegen ons uit. Beide landen hebben dan 'n één- mans-ploeg en in die situatie zitten voor ons mogelijkheden. Ik heb al zo’n keer of vier vijf van Nastase (tweede op de wereldranglijst van dit seizoen) gewon nen ondanks zijn vele wapens”. eerste geridderden Fanny Blankers- Koen en Gerrit Schutte de laatste jaren dan ook van menig sportcollega gezelschap gekregen, Mogelijk stort hij zich dan intensief in het zakenleven op dit moment heeft hij al belangen in een hotel op Curacao, Zijn zaken worden nu behartigd door een Amerikaanse advocaat, zoals Cor Coster veel dingen voor Johan Cruyff Wat valt u op in deze lijst? Inder daad, de onderscheiden sportmensen behoorden allemaal tot de top, oj kamperen daar nog steeds op. Zij zijn wereldkampioen, wereldrecordhouder of dingen mee naar de hoogste plaat sen in de internationale topsport. Een duidelijk geval dus van discriminatie van de minder-getalenteerde sportbe oefenaars. Ik zie u nu verrast opkij ken. Ja hoor eens, denkt u, wat wil je dan? Een onderscheiding is een onderscheiding, wat voor maatstaven moet je dan aanleggen als je de Orde van Oranje-Nassau niet beperkt tot de allerbesten? De PA heeft kantoren in Parijs en Los Angelos (waar Jack Kramer de zaken regelt) die de aangesloten leden verdeelt over de toernooien. Okker: „We als iedereen partij tegen je kiest als je ook op jezelf kunt blijven bouwen, „Als je je hersens bij elkaar kunt houwen. De Nederlander, vooral beroemd en gevreesd vanwege zijn snelheid en tacti sche gaven, is ruim vier jaar getrouwd en woont in Zwitserland „omdat het klimaat daar zo goed is”. Dat hij niet doelt op de gezonde berglucht benadrukt hij met de opmerking „ik denk dat het wel honderd percent scheelt.Net als bij sommige collega’s reist het hele gezin met hem mee, dat wil zeggen zijn vrouw Annemarie en hun tweejarige dochtertje Nathalie. De vrede tussen dr. Frantisek Fadrhonc en drs. Gerrie MUhren is weer getekend. Een pak van mijn hart. Ik las dat Fadrhonc een ca deautje aan Gerrie heeft beloofd, als bezegeling van hun vredesverdrag. Dat cadeautje moet de Nederlandse vertaling van het gedicht „If” van Rudyard Kipling worden, u weet wel de man die wereldfaam verwierf met zijn uitspraak: „East is east, and west is west, and never the twain shall meet” Hij zou zo’n vertaling te pak ken zien te krijgen, heeft Fadrhonc gezegd, ook al zou hem dat nog zo veel geld kosten. „De gesmeerde bliksem op rubberzo- len”, zoals de Daily Mirror hem ooit noemde: „Erg jammer, want het is een fantastische stad om een paar weken door te brengen”. een kansje te hebben tegen Nastase en zijn ploeggenoten, is de aanwe zigheid van Okker een bittere noodzaak redeneerde de bond terecht. Voor de eer spelen is er natuurlijk niet meer bij en met de toezegging van een gunstige financiële regeling bleek „Okkie” bereid een toernooi in Bournemouth te laten schieten. Een goede vraag. Ik kijk nu nóg eens naar het lijstje van geridderden en zie tot mijn genoegen dat dit jaar ook de heer K. Boersma, wethouder van Dantumadeel, ook ridder van Oranje-Nassau is geworden. Evenals trouwens de heer R. van der Zee, hoofd van de openbare school in Steenwijk. Zij worden gesecondeerd door mr. H. A. Wildeman, secretaris Nederlandse Bond van Veehandela ren en door H. Zuidersma, tandarts in Oosterwolde. „Als je de onverzoenlijke minuut kunt vullen met de waarde van 60 seconden van een middenafstands- loop, is de hele wereld voor jou, met alles wat eraan vast zit en wat meer is je zult een man zijn, mijn zoon!” Meteen na de wedstrijd tegen Roeme nië gaat Okker door naar Parijs en Rome. Als de Oosteuropeanen het niet zouden redden komt Nederland uit in de vierde ronde om de Davis Cup die twee weken vóór Wimbledon (gelijk met Queens Club) wordt gespeeld. Wat Ok ker betreft is hij dan weer van de partij. „Dat zou een beetje idioot zijn: ze in de volgende ronde helpen en dan weg blijven”. Zover is het nog niet: trainen onder leiding van bondscoach Buytelaar is voorlopig nog de hoofdmoot En daar naast is voor één keer Tom Okker de man die om een afspraak vraagt (en dus niet omgekeerd, wat meestal het geval is): hij gaat naar zijn tandarts, een vast en vertrouwd punt tijdens zijn „Hol landse uitstapjes”. aan het Cup biedt de tennisser aller aan het werk te zien. Na de makkelijke overwinning op Israel treedt het Nederlandse team vol gende week aan tegen de sterke Roeme nen, een ontmoeting die de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond al enige tijd geleden kon voorzien. Om enigszins ders, tandartsen, hoofden van open bare scholen en secretarissen van bonden van varkenshandelaren. Mis schien zegt u nu, omdat u toevallig zelf varkenshandelaar bent: ja, inder daad, u zult dat misschien niet gelo ven, maar mr. Wildeman staat in de hele wereld, van Alaska tot en met Zuid-Afrika, bekend als de beste meest consciëntieuze bondssecretaris van varkenshandelaren! „Als je je hersens bij elkaar kunt houden als allen om je heen de hunne verliezen en de schuld op jou gooien; als je jezelf kunt vertrouwen als iedereen aan je twijfelt, zonder aan hun twijfel voorbij te gaan; als je kunt wachten zonder het wachten moe te worden, of leugens voorge schoteld krijgt spreekt dan zelf geen leugens; of wordt gehaat, geef dan niet zelf toe aan die haat, maar wees ook niet al te goed en praat niet al te wijs als je kunt dromen zonder je door je dromen te laten beheersen, als je kunt denken zonder het denken tot doel te maken: als je triomf en ramp kunt ondergaan en deze twee verraders dezelfde behan deling kunt geven: enz. enz.” Ik laat het hier even bij om te besluiten met de laatste vier regels: iding of >pleiding men i assists wij ha Hijlegde rking moeten nu alles zelf betalen terwijl het prijzengeld niet is verhoogd. Daarover moet de PA binnenkort gaan praten, net als over de verdeling van het geld. Binnen de groep zijn de verschillen nu veel te groot”. Okker eindigde in zijn groep als achtste en kan daarom niet deelnemen aan de finale die in Las Vegas wordt gespeeld en waar de heren om 150.000 dollar gaan knokken. Ik moet me op dit gebied helaas gewonnen geven. Het kan best zijn dat genoemde mensen internationaal aan de top staan in hun vak. Ik heb daar geen verstand van. Waar ik echter wel een beetje verstand van meen te hebben, is de sector cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Ik zie daar dat sportjournalist Jan Liber dit jaar ridder van Oranje-Nassau is geworden. Met alle respect voor Li ber, maar ik weet wel zeker dat hij niet tot ’s werelds beste sportjourna listen gerekend kan worden. Ook de beeldhouwer Pieter d’Hont de tekenaar Otto Dicke, en de letter kundigen Jan-Willem Hofstra, Sjoerd Leiker en Adriaan Morriën zul je hoogstzelden in internationale naslag werken vermeld zien. Zelfs lokaal- nationaal gezien worden zij niet tot de absolute top in de sportjoumalis- Sindsdien is het in de sportwerela harder gaan regenen. Leo van dé» Kar (voor zijn stimulerende activitei ten ten bate van jeugdige topspor ters), Leen Pfrommer (voor u weet wel) en Peter Post vielen dit jaar in de prijzen. Een stimulator, een trai ner en een actieve sportman eer lijk verdeeld zullen we maar zeggen Peter Post werd, net als zijn voorma lige koppelgenoot Gerrit Schutte, rid der in de Orde van Oranje-Nassau Collega’s in de topsport die hem voorgingen, zijti onder meer: Sjaak Swart, Atje Keulen-Deelstra, Arie van Vliet, Ada Kok, Kees Verkerk, Ard Schenk, Eddie Pieters Graafland --W?: -'-.r- ver diensten over die twaalf weken zijn toch niet slecht”. Waar hij aan toevoegt dat het totaal van 35.000 dollars wel aardig lijkt maar dat daar alle reis- en ver blijfkosten van moeten worden afge trokken. Zijn contract met Hunt is na melijk afgelopen en World Champion ships Tennis (de naam van de onderne ming van de Amerikanen) organiseert dit jaar een aantal toernooien waarop de profs zelf moeten inschrijven. Of beter gezegd, hun belangenvereniging de Play ers Association die optreedt namens 85 beroepstennissers. Okker verdiende sinds de start, half januari, van het tennis-circuit ongeveer 35.000 (gedevalueerde) dollars ondanks het feit dat hij tot nu toe sportief gezien een mager seizoen beleeft. „In het begin heb ik een paar kansen laten liggen, ondermeer in Londen. Ik was wat minder geconcentreerd en dan ben je zo verkocht. Vooral de „lagere” spelers willen van je winnen, je merkt dat ze tegen Okker vrijuit spelen- De naam, die ik te verliezen heb, willen ze ten koste van alles verslaan”. Mevrouw Okker over haar zoon Tom: „Een behoorlijke baan is het be langrijkste. Een leven met alleen maar tennis is een leven zonder inhoud”. Dat is een uitspraak uit 1962 toen Tom op achttienjarige leeftijd doordrong tot de finale herenenkelspel van de Nederlandse kampioenschappen. Bijna elf jaar later moet zijn moeder hem in bescherming nemen tegen al te haas tige belangstelling van journalisten. Zondagnacht arriveerde Tom op Schiphol en zijn telefoonnummer wil zij uitsluitend uit handen geven als daar de belofte tegenover staat dat haar zoon tot laat in de middag niet zal worden gestoord. Daarmee is in kort bestek de enorme verandering ge tekend die zich in het leven van de uit Haarlem afkomstige toptennisser heeft voltrokken. Ik kom er een beetje laat mee, maar het excuus daarvoor is dat ik pas op de gedachte kwam toen ik in een oud boek getiteld „Het wielerle ven van Gerrit Schutte”, dat ik twee dehands op de kop tikte, las dat Gerrit Schutte in 1960 in de lintjesre gen terechtkwam. Ik citeer uit dal boek van Martin van Daal: „En een week later, bij de traditionele lintjes regen kreeg Schutte ook van rege ringswege de eer, die hij als weerga loos sportman en als nobel mens verdiende. Toen werd hij namelijk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een dergelijke hoge officiële onderscheiding is buiten Schutte geen andere Nederlandse sportfiguur ooit ten deel gevallen, dan de befaamde atlete Fanny Blan- kers-Koen”. tiek, de beeldende kunst en de letter kunde gerekend: zij zijn geen van allen in huil specialiteit ooit kampi oen van Nederland geweest laat staan Europees of wereldkampioen. Cora Canne Meijer, ja, die heeft nog een internationale reputatie. En van René Sleeswijk, vertaler Dolf Verspoor en tv-presentator Pierre Janssen kun je nog stellen dat zij in hun branche nationaal gezien tot de top behoren, maar die anderen? Wel nee! Waarom krijgen trouwens liefst vier letterkundigen de Orde van Oranje-Nassau en maar één actieve sportbeoefenaar, terwijl de Neder landse sport toch meer beoefenaren kent dan de letterkunde en internati onaal bovendien op een hoger plan staat? En waarom heeft Peter Nottet bij zijn afscheid van het schaatsen geen lintje gekregen? Is de heer Zuidersma een betere tandarts dan Nottet een schaatsenrijder was? Waarom heeft Klaas Nuninga geen lintje gekregen? Waarom zal straks Piet Fransen niet tot ridder van Oranje-Nassau worden uitgeroepen hoewel hij toch altijd een heel ver dienstelijk voetballer is geweest in de orde van grootte van bijvoorbeeld mevr. Gerda Brautigam, oud-lid Tweede Kamer, die toch de hogere orde van de Nederlandse Leeuw op gespeld heeft gekregen? V ziet, de sport wordt nog altijd gediscrimineerd, ook al hebben de Omdat volgens zijn zeggen ook zijn hulp aan de Spaans-Tsjechische Hon gaar Kubala, toen deze van nationali teit veranderde, hem nog altijd geld kost (een mededeling die onlangs door Kubala met een wenkbrauw fronsen werd ontvangen), lijkt het me beter dat ik even; langs deze ongebruikelijke weg, voor het ca deautje aan Gerrie Mühren zorg. Als ik het gedicht qua metrum en rijm zo letterlijk mogelijk zou vertalen, zou de eerste strofe er zo uitzien: Of om het even in Kiplings eigen Engelse woorden te zeggen: „I you can fill the unforgiving minute with sixty second’s worth of distance run, your’s is the Earth and everything that’s in it, and which is more man, my son!” De Nederlandse deelname toernooi om de Davis enthousiastelingen weer een mogelijk heid Nederlands beste tijden van dichtbij En lachend: „Mijn gemiddelde Het voorbeeld van de Australische toptenniseer Tony Roche schrikt hem niet af. „Huiverig? Nee, bij Roche is er van alles aan zijn blessure gedaan maar hij heeft het slecht gespeeld. Hij moest namelijk zelf voor de kosten opdraaien, maar ik ben verzekerd voor ziekenhuis en chirurgen”. „Nu kan dat allemaal nog wel maar over een jaar of drie moet ze school en wordt het wel een stuk moei- lijker. Op het ogenblik zie ik hen meer dan iemand die van acht tot vijf op kantoor zit. Wel is het zo dat ik het reizen, wat iedereen zo aantrekkelijk lijkt, niet plezierig vind”. En met een brede grijns: „Maar door mijn dochter is het wel zo dat ik ontzettend veel dieren tuinen bezoek, zoveel heb ik er van m’n leven niet gezien”. De normale omgeving tijdens de tournees is echter niet het beestenspul maar een reeks van vliegtuigen, tennis banen en hotels. „Als ik wakker word weet ik niet waair ik ben. Thuis in Zwitserland (de maanden november en december PM) zijn we eigenlijk met vakantie”. De makkelijk pratende Okker, vaak (maar ten onrechte) afgeschilderd als nukkig of hooghartig, hoopt nog een jaar of vier mee te kunnen draaien in het beroepscircus, daarna komt het gezih vermoedelijk naar Nederland terug. Vooral sinds 1968 is Okker op allereerste plaats een tennisreiziger die verreweg het grootste deel van het jaar op stap is om zijn beroep uit te oefenen. Aanvankelijk nog als zogenaamd „gere gistreerd speler” (een amateur die toe stemming had voor geldprijzen te spelen), maar' sinds ruim vier jaar als volledig beroepstennisser in dienst van het be drijf van de schatrijke Lamar Hunt. Het allereerste zwerfseizoen van Okker was zo succesrijk, hij won zeven grote toer nooien en bereikte de finale van Forest Hills, dat de Amerikaanse zakenjongens de „Vliegende Hollander” begin 1969 een uiterst profijtelijk contract voorlegden. Okker tekende uiteindelijk nadat zijn eisen aangaande onderdelen van de overeenkomst door de heren waren in gewilligd. Die verplichtingen waren er de oorzaak van dat Okker vijf maal achtereen kampioen van Nederland in ons eigen land nauwelijks meer te be wonderen viel. Een eigen land dat de begaafde atleet herhaaldelijk verweet in thuiswedstrijden ver beneden zijn kun nen te spelen. Een opmerking waar Okker tegenover stelde dat hij hier on dermeer uitstekende Davis Cup-wed- strijden liet zien. De laatste maal dat hij met andere leden van de Hunt-groep in ons land optrad was vorig jaar novem ber in Rotterdam toen hij na enkele goede partijen in de finale het onderspit moest delven tegen Arthur Ashe. i 73% y-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21