t Weer rust in Ex-formateurs pessimistisch Libanon 1 Vliegtuigen voor voedselhulp Tot kijk Joop... aan Afrika Beatrix en Claus deden” Moskou PSP kritiseert plannen voor dienstplicht Nieuwe dienstregeling 3 juni Spoornet krijgt vijf nieuwe stations Schrijver in Man uit oppositie Joego-Slavië premier Cambodja voor rechter Waterontharding in het groot Autoloze dag in Frankrijk S 55 Parkeerbelasting in Amsterdam f 15 VERRASSING IN PNOM PENH UITVINDING AMSTERDAMSE INGENIEURS 3 1 2 MEI ZATE R DAG Beroep op EEG-landen: Mr. Biesheuvel r. Slaaptreinen 1973 (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. „Den Uyl heeft gewonnen, maar het is niet uitgesloten dat hij ervoor zal moeten boeten. De atmosfeer blijkt niet altijd rimpeloos te zijn, terwijl de politieke situatie mij echter geen aanleiding geeft om te zeggen: het program van Den Uyl zal als een haar door de melk gaan.” Dat verklaarde ex-formateur Burger gistermiddag op een persconferentie, nadat hij koningin Juliana eindverslag had uitgebracht. Zijn ex-collega Ruppert: „Elke dag zal het kabinet opnieuw voor problemen komen te staan.” O DEN UYL MOET MOGELIJK BOETEN (Van onze redacteur in Jeruzalem) L De jerust ior de en op i on- !stuur ij El' urna- e ge- inge- geluk afield t aan was atiee lerd van uwe de over Ha- „Terugkeer in de Tweede Kamer zou mijn politieke geloofwaardigheid en ei gen integriteit aantasten. Daarom ver dwijn ik voor mijn gevoel uit de poli tiek”. Aldus mr. Biesheuvel, gistermid dag kort nadat hij zijn functie als mi nister-president aan drs. Den Uyl had overgedragen. Biesheuvel wil onder geen beding „een genuanceerde benadering" van het kabinet-Den Uyl. Het dagelijks bestuur van de Christe- lijk-Historische Jongerenorganisatie De regisseur van de niet in Joegoslavië vertoonde film, Alexander Petrovic, is enige weken geleden al ontheven van zijn leeropdracht aan de filmacademie van Belgrado. De 29-jarige Stojanovic heeft al eens wegens vijandige propaganda een jaar in de gevangenis doorgebracht. zou krijgen. Hij zal nu andere leden van dit orgaan kiezen. verplaatsen naar andere delen van het land. Prins Claus en prinses Beatrix waren vooral geïnteresseerd in de woningbouw, waaraan Moskou jaarlijks 2 miljard roe bel spendeert en in de restauratie van de oude gebouwen en stadswijken. PARIJS (AFP) Om te protesteren tegen de toenemende dictatuur van de auto en aan te moedigen tot gebruikma king van het openbare vervoer in Parijs, willen vier verenigingen inFrankrjjk van de vijfde juni die de internationale dag van het milieu is een autoloze dag maken. aft de ehan- urna- maat- Een onderdeel van de overeenkomst is, dat aüe dJMkwa.Wri«diiigbedrijven in t de on- ge- rem- naar i het een deze n de bin- :ft er et de hap, hier- orm- P' v meter liten- red- icterd ijdag- naar en de Drie ndin- aarin werd aord- indse r „de ak- n de t als voor o het onia- teke- situ- i nog rzaak rika- litiek n de denis ff edac- J ge il het e El- AMSTERDAM, van de PSP is plannen om Vandaar dat er voor de periode tot en met 1977 een grote reorganisatie op stapel staat, vooral gericht op verdere automatisering van de industrie waar door de behoefte aan arbeidskrachten minder wordt. Verder is het de bedoe ling om enkele fabrieken uit Moskou te De prinses en de prins stelden ook vragen over de milieuproblemen. Van de 13 miljoen mensen die in Moskou dage lijks van het coenbaar vervoer gebruik maken reist 70 percent per electrisch aangedreven vervoermiddel: trollybus- sen, trams of metrotreinen, zodat het probleem van de uitlaatgassen relatief beperkt is. Moskou heeft een zeer uitgebreid me tronet een ster van lijnen vanuit het centrum, waarmee alle wijken binnen 25 minuten bereikbaar zijn. Ieder jaar wordt het net met 6 a 7 km uitgebreid. Toen prins Claus de kosten hoorde con cludeerde hij dat Amsterdam nog duur der is. Van het gemeentebestuur kreeg het paar een sleutel van de stad, een foto boek en een collectie dia’s. Daarna volg de een rondrit door Moskou BELGRADO (DPA) De Joegosla vische schrjjver Lazar Stojanovic, schrij ver van het draaiboek voor de film „Je zus in plastic”, moet op 6 en 7 juni voor het kantongerecht in Belgrado verschij nen wegens het bedrijven van tegen de staat gerichte propaganda. Stojanovic zou de maatschappelijke en politieke verhoudingen in Joegoslavië boosaardig en in strijd met de waarheid afgesqhil- derd hebben. De flats in de nieuwe wijken worden verdeeld op basis van de grootte van de gezinnen: een kamer per persoon plus een kamer extra. Op een vraag v n prins Claus vertelde de burgemeester dat de huur ongeveer 6.5 roebel(volgens de officiële wisselkoers ongeveer 30,-) maand bedraagt voor een woning 50 m2. Hoeveel procent van het gemiddelde inkomen is dat, wilde de prins weten. „Niet genoeg om het onder houd van de woningen te bekostigen”, was het antwoord. De prins suggereerde een huurverhoging maar dat zouden de arbeiders volgens de burgemeester na 55 jaar Sovjet-bewind niet slikken.Later zei de heer Promuslov dat het gemiddelde loon in Moskou ongeveer 150 roebel per maand is. Voor zijn besluit, dat hem bijzonder zwaar is gevallen, had Biesheuvel een groot aantal redenen. „Ik heb gezegd, dat ik deze moeilijke beslissing moest nemen in de gegeven politieke situatie, gezien mijn opstelling in de verkiezings campagne, gezien mijn opstelling als fractievoorzitter, gezien het verloop van de formatie, gezien de wijze van tot standkoming van het kabinet, gezien de wijze waarop de confessionele fracties (en met name de ARP) zich hebben opgesteld en gezien de programmatische grondslag van het kabinet”. „De fractie is duidelijk in tweeën gedeeld. Ik hoop dat een scheuring in de partij voorkomen kan worden. Ik blijf zelf in ieder geval lid van de ARP, al voel ik niets meer voor een terugkeer in de politiek”. De vier verenigingen willen op ge noemde dag een grote mars houden en daarbij petities ter verbetering van het openbaar vervoer aanbieden. Van het autoslaaptreinenfront valt het volgende te melden: door te weinig belangstelling zal de verbinding Hoek van Holland-Ljubljana niet meer als aparte trein gaan rijden, maar wordt deze opgenomen in de be staande autoslaaptrein naar Salzburg en Villach; In Israëlische militaire kringen gelooft men dat de wapenstilstand enige tijd stand zal houden. Met de bekendmaking dat Israëlische troepen oefeningen hou den op de hoogte van Golan hebben de Israëli’s twee doelstellingen gehad: het Syrische leger ervan te weerhouden in Libanon te interveniëren en daarmee de Libanezen in staat te stellen de strijd tegen de Palestijnen te zetten. Dat laatste is niet gelukt door de gezamenlijke druk van de Arabische staten op Libanon enerzijds en het hefti ge verzet van de Palestijnen, die hun laatste bolwerk dreigen te verliezen, an derzijds. STRAATSBURG. Het Europese parlement en de Europese Commissie hebben de regeringen van de negen EEG- landen dringend gevraagd, de Westafri- kaanse landen waar hongersnood dreigt, vliegtuigen ter beschikking te stellen voor het transport van levensmiddelen van de kust naar het binnenland. de autoslaaptreinverbinding van Ne derland naar het Zwitserse Biasca zal niet meer 'in Hoek van Holland beginnen en eindigen, maar in Den Bosch. Een geheel nieuwe verbinding (gedu rende de zomerperiode in de weekends) is de auto-dagverbinding met de Rhein- express tussen Hoek van Holland en Lor rach (Bazel). Vertrek uit Hoek van Hol land op zondagmorgen, vertrek uit Lor rach op zaterdag. (CHJO) heeft premier Den Uyl gefelici teerd met de beëdiging van zijn kabinet en het veel sterkte toegewenst. Het CHJO-bestuur gaat zich nog nader bera den over de vraag of hun afwijkende houding tegenover de CHU-Tweede-Ka- merfractie verdergaande consequenties moet hebben. verkiezingen op zichzelf wel aantrekke lijk was, maar dat dit de zaak wel uitermate bemoeilijkt heeft. Burger, die zelf deel uitmaakte van het alternatieve schaduwkabinet dat de progressieven voor de verkiezingen van 1971 presen teerden, zei: „Ik vind het op zichzelf nog steeds wel een goede gedachte, mits men eraan verbindt dat het deelkabinet alleen helemaal overeind blijft als men na de verkiezingen ook een meerderheid heeft. De grote mate van hardnekkigheid waarmee de progressieven aan het deel kabinet hebben vastgehouden, veroor zaakte grote problemen”. Ruppert noemde het een novum dat de formateurs ook de staatssecretarissen bij elkaar hebben gezocht. „We hebben gemeend dat toch te moeten doen, om dat dat ons van alle zijden uitdrukkelijk was gevraagd. De staatssecretarissen wa ren mede bepalend voor het gezicht van het kabinet. Het leek eehter wel dat we een complete nieuwe kabinetsformatie moesten gaan doen, omdat het zo moei lijk was om alle onderministers bij el kaar te scharrelen”. Het partijbestuur „verbijsterd” over de in Nederland een dienst plichtige leeftijd van 18 jaar in te voe ren en uitstel van dienst om studierede nen vrijwel af té schaffen. Deze plannen vermeld in het rapport Retfnenburg over het dienstplichtbeleid moet de regering-Den Uyl deponeren waar zij thuishoren in de prullenbak, aldus een verklaring van de PSP. Nederland gevrijwaard zullen zijn van het betalen van octrooi-rechten. Bij toe passing van de ontwikkelde methode zullen de kosten van ontharding slechts enkele centen per kubieke meter water bedragen. Het te ontharden water gaat door een bed van zwevende korrels „entmateri- aal”. Voor de marmer korrels, die bij dit proces worden gevormd, bestaan diverse toepassingsmogelijkheden, waardoor de afval van de ontharding geen nieuw probleem oplevert. De drinkwaterleidingbedrijven in Ne derland zijn vóór centrale ontharding van water. Argumenten hiervoor zijn dat het veiliger is ontharding door des- PHNOM PENH (Reuter en AFP) In Tam, een van de belangrijke niet- communistische politieke opponenten van de Cambodjaanse president Lon Nol, is gisteren benoemd tot premier van een nieuwe coalitieregering. Hij deelde mee dat hij als minister-president werd aan vaard door de ruim twee weken geleden ingestelde staatsraad waarvan hij lid is. Zijn benoeming kwam als een verrassing, omdat de raad eergisteren had besloten een kabinet zonder premier te vormen teneinde ernstig verschil van mening onder de leden te voorkomen. Volgens In Tam had de uit vier leden bestaande machtige staatsraad echter een andere formule uitgewerkt waarbij hij de be langrijkste functie in het nieuwe kabinet Oud-premier mr. Biesheuvel heeft gis termiddag zijn ambt' overgedragen aan zijn opvolger drs. Den Uyl. Na het on dertekenen van de daarvoor benodigde stukken wenste mr. Biesheuvel de nieu we minister-president veel geluk en vertrok met de woorden: „Tot kijk Joop, ik ga morgen met vakantie”. Het grootste probleem is thans het vervoer van voedsel naar het binnen land, zo verklaarde ir. Lardinois, lid van de Europese Commissie. Het spoedig be schikbaar komen van transportvlieg tuigen kan beslissend zijn voor leven of dood van tienduizenden mensen. kundigen te laten geschieden in plaats van door particulieren. Bovendien draagt de ontharding bij tot verbetering van het milieu. In wasmiddelen kunnen namelijk bij water met een lage hardheid met aan zienlijk minder fosfaten worden vol staan. Bovendien zijn onthardingsinstal- laties bij particulieren, die sterk milieu- bedervend kunnen werken overbodig. Voor de consument heeft de ontharding ook een economisch voordeel: de kosten aan onderhoud van apparaten zullen la ger worden. Ook voor de industrie is de toepassing van dit proces goedkoper en voor het milieu gunstiger dan die bij de bestaande methodes het geval is. In totaal zouden bij de botsingen meer dan 180 mensen om het leven zijn gekomen. Ongeveer 500 werden gewond. Drie keer is het de afgelopen vijf jaar tot een treffen gekomen tussen het Li banese leger en de Palestijnse comman do’s, sinds de laatsten zich in het najaar van 1968 in Libanon hebben genesteld. Steeds was aan het optreden van het Libanese leger tegen de Palestijnen een Israëlische actie voorafgegaan. In april 1969 kwam het tot gevechten, nadat eind december 1968 de Israëli’s een aanval hadden gedaan op het vliegveld van Beiroet. Verder in oktober 1968 en nu in mei 1973. AMSTERDAM. Na jaren van proefnemingen met het ontharden van water is door een drietal ingenieurs van de Amsterdamse gemeentewaterleiding een proces uitgevonden dat ontharding op grote schaal mogelijk maakt en bo vendien een afvalprodukt oplevert dat weer gebruikt kan worden. De gemeente Amsterdam is nu een overeenkomst aangegaan met het technisch adviesbu reau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor het behartigen van oc trooirechten op deze onthardingsmetho- de, aldus de gemeente. MOSKOU De stad Moskou exploi teert verschillende fabrieken en restau rants. Maar burgemeester V. F. Promus- low van Moskou, heeft prinses Beatrix en prins Claus gisteren haarfijn uitge legd dat dit niet op kapitalistische basis gebeurt. Een deel van de winst gaat naar de staat, de rest naar de stad Moskou. Maar prins Claus zei dat hij wel een kapitalistisch „bedrijf” had ge zien: een schoenpoetser op straat. De burgemeester gaf toe dat dergeljjke par ticuliere ondernemers er ook in de Sov- jet-Unie altijd wel zullen blijven. een nieuwe verbinding op werkdagen tussen het Roergebied en de Maasstad vice versa, waarbij de afstand tussen beide plaatsen, met een route via Utrecht en Arnhem in minder dan drie uur wordt overbrugd. Eerder deze week had het parlement de commissie en de ministerraad ver zocht, meer en sneller hulp te zenden naar Mali, Senegal, Niger, Mauretanië, Opper-Volta en Tchaad, waar als ge volg van jarenlange droogte zes miljoen mensen dreigen om te komen. UTRECHT Rond het ingaan van de nieuwe dienstregeling van de Nederland se Spoorwegen op 3 juni wordt het NS- net uitgebreid met vier nieuwe reizigers stations: Sneek-Noord, Nijmegen-Duken- burg, Dordrecht-Zuid en Waddinxveen- Noord. In september komt daar nog een vyfde station bij: Zoetermeer. Het huidi ge station Zoetermeer wordt met ingang van juni alvast omgedoopt in Zoeter- meer-Oost. Nieuw in de komende dienst regeling is ook het in gebruik nemen van een dozjjn vierrijtuigentreinen met onder meer stoelen achter elkaar en niet meer tegenover elkaar op de intercity- dienst AmsterdamRotterdamVlissin- gen. Aan het front hebben communistische troepen een nieuwe tegenaanval uitge- voer'd om een poging van de regerings troepen de hoofdweg naar het noord westen te zuiveren, tegen te houden. In het zuiden van Cambodja duurden de gevechten in afgelegen posten rond de provinciehoofdstad Kampot aan de kunst, 140 km van da hoofdstad, voort. De Westduitse regering heeft reeds vier vliegtuigen beschikbaar gesteld, de Franse twee ten nogmaals acht zo Spoe dig mogelijk), en ook België heeft vlieg tuigen toegezegd. Burger vond dat de presentatie van het progressieve deelkabinet voor de Ook prinses Beatrix en prins Claus moesten een kaartje voor de metro in Moskou kopen. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Automobilisten in Amsterdam zullen in de toekomst 15 (algemene) parkeerbelasting per maand moeten gaan betalen. Dat blijkt uit een nota van B. en W. inzake de tarieven voor de parkeergarages in het nieuwe, veelbesproken stadsdeel Bijlmermeer. Het was de weigering van In Tam, enkele van de vergaande bevoegdheden van de raad aan het nieuwe kabinet over te dragen die eerder deze week ver deeldheid in de staatsraad bracht en bijna de plannen om een verenigd niet- communistisch front van politieke par tijen te vormen, in de war bracht. In Tam is een vooraanstaande figuur van de Democratische partij die al ge ruime tijd streerde naar het beperken van de uitgebreide bevoegdheden van Lon Nol. Vorig jaar bleek hij de popu lairste van de politieke rivalen van maarschalk Lon Nol: hij werd tweede bij de presidentsverkiezingen. De vestiging van de staatsraad en de pogingen om te komen tot een coalitie kabinet vormen een onderdeel van het plan van de president de basis van zijn bewind te verbreden. Daarop was aange drongen door de Amerikaanse vice-pre sident Spiro Agnew, tijdens diens be zoek aan het land. Een telegram van prins Norodom Sihanoek, het verdreven staatshoofd, uit Peking, heeft zich afkeurend uit gesproken over de staatsraad. „Wij zullen nooit onderhandelingen met de verraders Lon Nol, In Tam en andere lakeien van president Nixon toestaan. Zij vertegenwoordigen op geen enkele wijze het volk van Cambodja”, aldus de tekst van het telegram, afgedrukt in de Daily News in New York. Andere verbeteringen gelden onder meer de „oude lijn” (Amsterdam—Haar lemDen HaagRotterdam), waar tus sen Leiden en Rotterdam nagenoeg om het kwartier stoptreinen gaan rijden. Rond Amsterdam zijn vooral tijdens de spitsuren verbeteringen aangebracht. Amsterdam-Bijlmer en Abcoude krij gen zowel ’s morgens als ’s middags een nagenoeg regelmatige kwartierdienst door toevoeging van een aantal foren sentreinen tussen de hoofdstad en Ab coude. Purmerend krijgt in de ochtend spits een trein naar Amsterdam erbij. In de middag is dat in omgekeerde richting het geval. Ook de Zaanstreek krijgt er treinen in de spits bij. Enkele andere verbeteringen in het landde ochtendstoptrein van Nunspeet naar Amersfoort wordt als sneltrein naar Amsterdam doorgetrokken. De aan sluitingen in de ochtend en namiddag in Den Bosch tussen de treinen vanuit Utrecht en die naar Oss worden hersteld door toevoeging van treinen tussen Den Bosch en Oss. Wat de internationale verbindingen betreft gaat de TEE-trein (Rheingold) naar Chur rijden. Een nieuwe TEE (.Erasmus’) gaat in plaats van de zomer- trein Den HaagMünchen het helei jaar de verbinding tussen deze plaatsen on derhouden met onderweg in Würzburg Een aansluiting op de TEE „Prins Eu gen” naar Wenen. Nieuw is ook een nachttrein in de zomer met rijtuigen van Amsterdam naar Innsbruck, de Vorarlberg en de Adriatische kunst (Ancona), die een keu ze laat tussen zit-, lig- en slaaprijtuigen, zonder te behoeven overstappen in München. „Rotterdam Express” tenslotte i« Het partijbestuur legt een duidelijk verband met dergelijke plannen in-ande- re NAVO-landen. „Het is geen toeval dat de commissie-Peijnenbung, evenals soortgelijke commissies in andere NA VO-landen, is ingesteld na de opduiking van de scholieren- en studentenbewe ging”. „De Franse minister van Defensie heeft toegegeven dat het de bedoeling is dienstplichtigen zo jong mogelijk in dienst te krijgen, omdat ze dan nog kneedbaar zijn. Het leger zou zo beter zijn opvoedende taak kunnen vervullen”, aldus de verklaring. Deze dienstplichtplannen moeten in de prullenbak naast de plannen voor aan koop van nieuw materieel. Indien de regering-Den Uyl dit niet doet, dan zal zij te maken krijgen met „een massale actie als in België en Frankrijk”, aldus de PSP. Ondanks hun eigen pessimisme keer den de formateurs zich tegen de al te felle kritiek op het nieuwe kabinet. Volgens de formateurs mag toch ver wacht worden dat de meerderheid van de Eerste en Tweede Kamer zich achter de ploeg van Den Uyl zal scharen. Burger erkende wel dat er reden was voor „sobere reserves”. „Men dient ech ter te beseffen dat er geen alternatief was. De extreme kritiek is dan ook misplaatst en onverantwoordelijk”, zei Burger. De prinses en de prins hebben zeer uitvoerig met de Moskouse gemeente raad 'van gedachten gewisseld over de problemen van grote steden. Moskou heeft ruim 7 miljoen inwoners 'én zóveel industrieën dat men er op het ogenblik ongeveer 150.000 .arbeiders tekort komt. De krapte op de arbeidsmarkt kan vol gens de heer Promuslov ook niet worden opgehevén door mensen van buiten Mos kou te halen aangezien de industrie ook in andere delen van de Sovjet-Unie een stormachtige ontwikkeling doormaakt. B. en W. zijn gezwicht voor de protes ten van de Bijlmers tegen de 43 par- keergeld die ze per maand per auto had- deTi te betalen voor het verplicht gebruik maken van de parkeergarages. De Bijlmerbewoners hebben het parkeer systeem grondig geboycot. Twintig gul den was volgens hen de uiterste grens. Ze vonden bovendien dat ze danig gedis crimineerd werden doordat er elders geen parkeerheffingen zijn. B. en W. zijn nu gedeeltelijk door de knieën gegaan. Ze trekken voorlopig de 15 algemene parkeerbelasting, die ze in de toekomst ingevoerd willen zien, van het huidige „Bijlmertarief” af. Zo gaat een parkeerplaats dan 28 per maand kosten in de garages. Voorlopig zal er in de exploitatie dik geld bij moeten. JERUZALEM. De druk van de Arabische laaiden en de Israëlische drei ging aan hef adres van Syrië hebben bijna geheel een eind gemaakt aan de gevechten tussen de Palestijnse com mando’s en het Libanese leger.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3