Nieuw driemaandelijks tijdschrift Vestdijk-kroniekvoor liefhebbers De code van het juiste clichégebruik Hecht contact met Beethoven-fans Amerikaans modern toneel in ons land Victoriaanse ondermode paart deugdelijkheid charme aan 3 Jazzfestival op eiland Man IK L ■h:' •t „SILLVAGNEN” PREMIERE IN DE TONEELSCHUUR CYCLUS VAN NPO GEOPEND Holland Festival wint derde prijs „To you” van Schat Veirneulen-Hollandia bv. 6 7 ZATERDAG 12 MEI 1973 Esoterisch de Vestdijkkring, Postbus 2, Renkum). Bewuste functie Svenska Restaurangen ten 1 xiTmt len (Van onze correspondent) UTRECHT „Zo’n Vestdijkkring is daarom zo aardig, omdat je er men sen ontmoet die allemaal verschillende dingen ondergaan door toedoen van dezelfde teksten”, schrijft drs. Bernt Luger in het eerste nummer van de Kroniek, het nieuwe driemaandelijkse tijdschrift van de Vestdijkkring (te bestellen bij het secretariaat van de Vestdijkkring, Postbus 2, Renkum). 1 bent zeker van de nieuwste richtapparatum* en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. I „ONDERGOED, AL GOED”, wordt vandaag eens het thema van ons modejournaal. De onder mode krijgt een steeds kleuriger en fleuriger aanzien; een onweer legbaar feit, dat u inmiddels zelf al zult hebben kunnen vaststel len. Mijnheer kan zijn hemdje en broekje in fleurige strepen met contrastbiezen kiezen en nog meer afwisseling wordt hem ge boden door sets bedrukt met kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hohandia. Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters met hartvoor elke auto staan daar persoonlijk voor in. „Prachtig beschreven” I - - alleraardigste figuurtjes. Ten Cate maakt deze sets van certi- form, een elastisch katoen dat fijn om ’s mans lijf zit en bovendien makkelijk wasbaar en kleurecht is. KENNEMERPLEIN 5 HAARLEM - TELEF. 32 06 68 «IÉ rlr SIMON VESTDIJK CEES STRAUS Het is allemaal net tè onderhoudend P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE j autoschade l| onder redactie van Bé ter Maat zul- van dere ver- 1 de wel Hen. Veertienhonderd toehoorders, waaron der opvallend veel jeugdige Beethoven fans, luisterden op deze avond naar nog steeds geliefde werken van de Weense meester, muziek, die blijkbaar talloze muziekvrienden ook in deze tijd of mis schien wel juist in deze tijd gelukkig kan maken, los van „engagement”, maar in hecht contact met het fenomeen, dat „muziek” genoemd wordt. Het concert werd begonnen met de derde Leonore-ouverure, een compositie, die ook nu van betekenis bleek, niet om eerst een stukje publiek georganiseerd. De Vestdijkkring is ontstaan door het SMORGASBORD en andere SPE CIALITEITEN. Reeds meer dan 40 jaar verzorgen wij recepties en diners in onze sfeervolle zalen. Ruim parkeer terrein. elkaar ondanks het evidente niveauver schil blijven dragen? Zonder de weten schapsmensen valt deze Kroniek terug op het peil van een willekeurig duive- melkerablaadj e. Van Abecita uit Zweden lingerie die ook als strandkleding kan fungeren. Twee „melkboeren temidden van hun dansende klant, scène uit De Melkboer van Hans Münsterman. Moderne Victoriaanse mode van Du Pont. om echt waar te kunnen zijn. Münster man zou moeten doorgaan met het uit spugen van zijn gemeenplaatsen tot het publiek kotsend van verveling met to maten ging gooien en de voorstelling niet langer kon uitzitten. i tot itten igen, zelf oezit rpo- ïlen. een n de Dagelijks serveren wij u onze be kende DELIKATESSE-ASSIET- TER (ƒ9,25). illen rden pge- >ele- ken- deze vor- Isla- be- liste n de ege- eten aan- rden t de aan- in- istig aat- mte den ;sen zoor ioor kte- lard lan- ge- slag legd t de op de slas- de das- tiaar ueel igen gen. ien- aren igen ont- on- ifeld rust aak een de ge ilen van las- ►ed- i de ad-, ing, zul- ame eel- HAARLEM. Hoe komt het gebruik van een cliché tot stand, heeft Hans Münsterman zich afgevraagd toen hij zich bezighield met het schrijven van het toneelstuk De Melkboer. Gisteravond gaf een zestal acteurs van de theater- werkgroep van de Toneelschuur vorm aan zijn ideeën op een manier die al gauw duidelijk maakte hoe Münsterman het toneelstuk ziet: niets anders dan ook een cliché. fep! Zover is Hans Münsterman nog niet, al wordt hem wel aanbevolen ook eens een beeld te geven van een situatie warain cliché’s doelbewust worden be streden- „To you” werd vorig jaar voor het eerst uitgevoerd tijdens het Holland Fes tival door een instrumentaal ensemble onder leiding van de componist en met vocale medewerking van Lucia Kerstens, mezzo-sopraan. De NOS had ook nog een opname van een compositie van Jan van Vlijmen ingestuurd. Deze inzending viel echter buiten de prijzen. Voor Münsterman mogen de surroga ten gehandhaafd blijven. Als de melk boer, verbeeld in een aantal deelkarak ters, een oprechte poging doet zijn ge dachten uit te spreken, ontstaat een sfeer van verwarring, van vage angst voor de reacties op het onbekende. De uitwerking op de aangesprokene (in dit geval de dagelijkse klant van de zuivel- handelaar) moet dan ook een open vraag blijven. Zou het klankbord eenmaal po sitief reageren op het in dit geval crea tief gehanteerde taalgebruik, dan sneu velt de cliché. En daarmee de intentie van het stuk. HILVERSUM. Op het „Rostrum of composers”, het concours voor radio- muziekopnamen, dat van 7 tot 12 mei door de Unesco voor de twintigste maal in Parijs is georganiseerd, heeft de door de NOS ingezonden compositie „To you” van de Nederlandse componist Pe ter Schat een derde prijs behaald. Voor het „Rostrum of composers” waren Tl werken ingezonden door 31 landen. randeert bij het nat worden geen ongewilde doorkijk. Wat let u om dan eens in zo’n set ze zijn er overigens in tien prachtige modekleu ren uitgelaten door het zilte nat te dartelen. Van hetzelfde materiaal zijn er te vens bodysuits met korte pofmouw tjes. Ideaal voor onder de lange broek en rok, want hoe je je ook wendt of keert, het blijft altijd keurig op zijn plaats. Voorts zijn er, in tegenstelling tot de textiele omvang van beha’tjes en slipjes, onnoemelijk veel variatie mo gelijkheden. Behalve in de hierboven genoemde effen uitvoeringen, zijn ze eveneens verkrijgbaar met pittige strepen en bloemetjesde?sins. Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor u tijdens lunch en diner. Nu is het. voortdurend gebruik van cliché’s een snel vermoeiende toe stand voor de luisteraar-toeschou- wer. Er moet visueel heel wat ge beuren, wil een toneelstuk (in dit geval kan beter gesproken worden van een gevisualiseerd hoorspel) waarin steeds maar gemeenplaatsen worden gebruikt, voldoende span- n ingskracht hebben om te blijven boeien. Gelukkig is De Melkboer net kort genoeg om het nog tot het einde toe leuk te kunnen vinden. Voordat het helemaal irritant wordt (en daar is Münsterman immers op uit) komt het bevrijdende zaallicht. Enerzijds is het een verdienste van de acteurs de climax tot op dat moment nog te kun nen uitstellen, maar anderzijds geeft het ook een onbevredigend gevoel. Het ba lanceren op de rand van de irritatie gedurende het gehele stuk geeft wel een zekere vrewachting die het stuk de nodi ge cohesie moet geven, maar juist in het niet-weergeven van het uiteindelijke to- taalcliché geeft Münsterman niet thuis. En in het jaarverslag van de kring, in dit nummer opgenomen, wordt ge sproken van „het pluralistisch karakter” van deze vereniging: „van hoogleraar tot huisvrouw en van psycholoog tot chemi cus. Het aan elkaar toetsen van verschil lende interpretaties levert vaak een zeer boeiende discussie op”. Inderdaad, de vorig jaar opgerichte Vestdijkkring, die nu ongeveer 250 leden telt en afdelingen heeft in Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Utrecht, is een uniek gezelschap. DEN HAAG. Aan het toneelpro- gramma voor het Holland Festival zijn voorstellingen door twee moderne Ame rikaanse groepen toegevoegd. Het „Open Theatre” van Joseph Chaikin uit New York dat enkele jaren geleden in ons land optrad met onder meer „The Ser pent” keert naar Nederland terug met „The mutation show”, een ensemble-stuk waaraan sinds oktober 1970 is gewerkt. Het schema is het proces van verande ringen dat dem ens ondergaat tussen zjjn geboorte en dood. de geschiedenis, waarop zij berust, maar om de muzikale essentie. Die werd de toehoorders gebracht in een bezonken uitvoering, waarbij Eduard Flipse het dramatisch element een bescheiden accent gaf. De ouverture werd gevolgd door het befaamde, welhaast populair geworden vijfde Pianoconcert, dat helaas zo vaak onderhanden is genomen voor een psy chologische analyse, die de karakterei genschappen van de componist moest onthullen. De solist op deze avond de pianist Eduardo del Pueyo ,nam het concert zelf in zijn vertolkingsgreep en ging hierbij bijzonder reëel te werk. Geen gedroom of meditaties liet hij uit de muziek klinken. Integendeel zocht hij met een positieve toonvorming, die op de vleugels uit Beethoven’s tijd niet mogelijk ge weest was, maar wel door de moderne Steinway-vleugel van het Concertge bouw geproduceerd kan worden, het concert te vertolken met een nadrukke lijke tekening van de melodische lijnen, onverwachte dynamische expansies en met overwogen toepassingen van con trasterende zwakkere klanken, zoals in overeenstemming met Beethovens aan wijzingen in het Adagio. Een indruk wekkende technische beheersing maak te het del Pueyo mogelijk een vertolking van het concert te geven waarvan het gehele verloop sprak van een gevestigde interpretatie-opvatting. Eduard Flipse heeft als ervaren diri gent zich bij het begeleiden voortreffe lijk gericht naar het spel van de solist, zodat een hechte uitvoeringseenheid tot stand kwam. Na de pauze hebben de toehoorders genoten van een opgewekte, probleemloze, maar niettemin bezielde vertolking van de achtste Symfonie. Het werd een voordracht, die sprankelde van musiceervreugde. I - gs f/SqjS# enthousiasme van een stel jonge lezers en heeft daarnaast ook een klein aantal vakneerlandici getrokken. De vraag is nu maar: welke kant gaat deze kring uit? Gaat men het zoeken in de richting van de Dickens Fellowship, die de meester blijft eren met Dickens-diners en verkleedpartijen, of zoekt met het in een min of meer serieuze bestudering van de ontelbare werken, die de Olympiër van Doorn ons heeft nagelaten? In het eerste nummer van de Kroniek kan men beide richtingen zich al naast elkaar zien ontwikkelen. Een bijdrage van Nol Gregoor, „Spekmarkt, het huis van Anton Wachter”, met vele foto’s van Vestdijks huis verlucht, is precies van het soort dat we ook in „The Dickensian” aantreffen. Maar de studie van L. F. Abell over Vestdijks roman „De kellner en de levenden” tapt uit een heel ander vaatje. Dat is een stuk literatuuronder zoek dat men ook in een literair of lite ratuurwetenschappelijk tijdschrift had kunnen tegenkomen. Amateurs en wetenschapsmensen leven in deze Kroniek broederlijk samen. Het is heel wonderlijk naast zo’n stuk van Abell ook verslagjes uit de regio aan te treffen. In Rotterdam bijvoorbeeld heeft mejuffrouw S. A. E. Bessem een inlei ding gehouden over de novelle „De brui ne vriend”. Volgens het verslag heeft hij gezegd: „Prachtig is beschreven hoe de jongen door de mistige stad in de avond naar Hugo’s huis loopt”. En: „Eén ding kan mij spijten: dat Vestdijk die twee jongens elkaar véél later niet opnieuw heeft laten ontmoeten”. Dit zal voldoende zijn om duidelijk te maken dat behalve de academie ook de middelbare school een plaatsje heeft in deze Kroniek. Luger heeft gelijk, zoiets kan best aardig zijn, maar zullen die twee Overigens toont Münsterman met zijn Melkboer aan dat het gebruik van cli ché’s in de dagelijkse omgang wel dege lijk een bewuste functie heeft in de dagelijkse omgang. Het maskeert ons ontstellend gebrek aan originaliteit; we kunnen er mee wegvluchten als we eerlijk onze mening zouden moeten zeg gen. Cliché’s kunnen een rustpunt zijn om even op adem te komen; ze bieden geen alternatief, maar werken als een goedkoop surrogaat voor wie slecht bij kas is. LONDEN. Zes dagen lang zullen jazz-liefhebbers hun hart kunnen opha- len wanneer in september het neusje van de jazz-zalm naar Europa komt om onze oren te strelen. Beroemdheden als Duke Ellington, Woody Herman, Thad Jones en Mel Lewis geven van 9 tot 15 september concerten tijdens een jazz festival op het eiland Man, dat volgens de organisatoren het grootste zal zijn dat ooit gehouden is. In het vliegtuig dat de kortingen van de jazz naar Europa brengt ziftten dan ook de Lawson-Haiggart Jazz band, de New Orleans Preservation Hall Jazz Band, Wild Bill Davidson and His Chi cago Jazzmen en de zanger Joe Willi ams. Zonder de amateurs zal de inhoud al leen nog te genieten zijn door een eso terisch genootschap van vakmensen. Daarom: laten de redactie en het bestuur van de Vestdijkkring vooral hun best doen deze opzet zo goed en zo lang mo gelijk te handhaven. Dit aprilnummer bevat, behalve de genoemde bijdragen en mededelingen, ook enkele polemiekjes van Martin Hartkamp en drs. B. Luger, en twee Paroolrecensies van Vestdijk uit 1947: de besprekingen van de debu ten van W. F. Hermans (Conserve) en Simon (Gerard K.) van het Reve (De avonden) De Vestdijkkring blijkt verder over een Documentatiedienst te beschikken, die artikelen van en over Vestdijk weer in omloop brengt. Er zijn zo al 200 artike len heruitgegeven in een oplaag van 55 exemplaren (uitverkocht!); er komen er nog 150. WORDT ER TEGENWOORDIG met onze bovenkleding nogal hevig ge flirt met de jaren twintig en dertig, het zal u dan evenmin verbazen dat in dit grillige proces ook de onderkle- ding wordt betrokken. De flirtation gaat zelfs nog verder terug. In Lon den werd vorige week een show ge geven waar de getoonde beha’s en broekjes rechtstreeks uit de Victori aanse kast leken te komen. Een eeuw vooruitgang liet zich evenwel herken nen in het verwerkte materiaal. De kanten broekjes met ballonpijpjes en de evenzo kanten beha’s met brede schouderbanden waren van een elas tische kunstvezel gemaakt. Zo ook een beeldig keurslijfje met veter en al, echter met dien verstande dat het broekje er nu aan vast zat; een bijkomstigheid, die in de bloeitijd van het hardere keurslijf ondenkbaar was. Anders dan de bestaande genootschap pen die zich met de nagedachtenis aan een schrijver bezighouden (men denke aan de Bilderdijk-, Multatuli-, van Eeden-, Thijm- en Jacob Israel de Haan- genootschappen), is hier namelijk aller- MOCHTEN NOBELE historische gevoelens thans bij u wakker worden en er deswege een niet te onderdruk ken neiging ontstaan zich ook weer eens in het keurslijf te „persen”, dan zult u zich echter nog geruime tijd moeten intomen. Deze moderne Vic toriaanse mode, die Du Pont introdu ceerde, is pas bedoeld voor de lente van 1974. U bent in ieder geval voor bereid! specialisten in koetswerk sinds 1884 —m» Daardoor niet duurder, welbeter. FDCWA Oudeweg 30, Haarlem, tel: 023-319344 HAARLEM. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft vrijdag avond in de uitverkochte zaal van het Haarlemse Concertgebouw onder leiding van de dirigent Eduard Flipse het eerste concert van de Beethoven-cyclus gege ven. WIJ VROUWTJES komen er nóg beter af. Onze lingerie kan zelfs als strandkleding dienst doen. Abecita uit Zweden staat ons daarbij terzijde en fabriceerde beha’s en slipjes van ple zierig elastisch materiaal. De samen stelling Lycra, katoen en helanca ga- De voorstellingen worden op 27, 29 en 30 juni gegeven in achtereenvolgens Amsterdam, Den Haag en Nijmegen. In Amsterdam wordt bovendien op 28 juni een beeld gegeven van de werkwijze, van de groep in een voorstelling getiteld „Work in progress”. Uit Chicago komt de Godzvilla Rain bow Troupe”, die grotesk anti-theater brengt in een genre waartoe veel jonge Amerikanen zich aangetrokken voelen. Toneel van dit kaliber (strips, vampires, gruwel, science-fiction) is de laatste mo de in de off-off-Broadway-beweging. De eerste productie van Godzvilla Rainbow Turds in hell” wordt op 12 juni ten doop gehouden in Mickery- Amsterdam. Met het tweede stuk „The Whores of Babylon” wordt op 22 juni het nieuwe theater ’t Hoogt in Utrecht geopend. Daarna volgt in deze theaters nog een serie van beide voorstellingen. 's Heren ondergoed bedrukt met alleraardigste figuurtjes en afgezet met contrastbiezen uit de collectie van Ten Cate. jj-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7