E BEURS SI WEEK IMPORTEURS JAPANSE MERKEN VALLEN REGERINGSPLAN AAN Dr. Bartels tijdelijk VNO voorzitter BEDROG IS JURIDISCH MOEILIJK AAN TE PAKKEN NmB ^ro Geld nodig! Snelle prijsstijgingen in alle EEG-landen AARDGAS NAM MOGELIJK NAAR IJMUIDEN „Geen sprake van overspoeling Nederlandse markt” 1973 ZATERDAG 12 MEI Personeel (Van een medewerker) Heilloze weg ;h i „Klok terug” MEUBELS NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Weggenomen AMSTERDAM De Nederlandse importeurs van de meest bekende Japanse merken op het gebied van de amusements-elektronika hebben zich gisteren op een vergadering in Amsterdam fel uitgesproken over de plan nen van de Nederlandse regering om de invoer uit Japan te beperken. Er bestaan volgens hen sterke aanwijzingen, dat dit gebeurt naar aanleiding van een klacht van de n.v. Philips, die zich bedreigd voelt door de toe neming van de Japanse import in Nederland. Er heerst vreugde in pand nummer 10 aan de Rijswijkse Leeuwendaal- laan. Vroeger wat dat een deftig herenhuis, nadien een rustig kantoor. Sedert een'jaar geleden het Konsumenten Kontakt erin trok, is het meer een werkplaats. Met veel rondslingerende papieren en openstaande kasten. De vloedgolf aan problemen en kwesties, die de consumptiemaatschappij overspoelt, laat zich nu eenmaal niet netjes opstapelen in ordelijke brieven bakjes en opgeruimde ladenblokken. in kerkbodes Niet identiek Graanvoorraden op de wereld zijn vrijwel uitgeput Nog veel misleiding in reclame o nu aan De importeurs vragen zich af of deze fabriek ten gunste van de werkgelegen heid niet beter in Nederland geplaatst had kunnen worden. De werkgelegenheid bij de importbe- drijven wordt hierdoor ernstig bedreigd, terwijl de concurrentie positie al wordt aangetast doo de recente prijsverhogingen als gevolg van de revaluatie van de yen. Met klem wijzen de importeurs het door minister Langman geopperde argument van bedreiging van de werkgelegenheid in Nederland van de hand. Zij stellen dat als men meer verkoopt (de Philips-ver- kopen stegen in 1972 met 18 percent) men meer moet produceren en dus geen men- Waarom al die blijdschap in het eon- sumentenkamp om de uitslag van zo’n schijnbaar onbelangrijke zaak? De Ne derlandse Begrafenis Verzekering NV opereert in hoofdzaak in het zuiden van het land. Zij heeft slechts 12 vertegen woordigers in dienst. Colportage met begrafenisverzekeringen is niet de groot ste zorg van de consument. sen behoeft te ontslaan. Uit recente pers publicaties blijkt, dat Philips juist perso neel aantrekt voor zijn produkties in Ne derland. De betrokken importeurs vinden het „een onbegrijpelijke zaak dat een land als Nederland, dat sinds mensenheugenis is aangewezen op de internationale vrij handel thans de klok wil terugzetten en deze belemmeringen wil opleggen, zonder daartoe gegronde redenen te hebben”. ren met 20 percent tot 25 percent per jar zal stijgen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen heeft dr. J. Bartels verzocht het voorzitterschap van het VNO op zich te nemen, als opvolger van drs. S. C. Bak kenist, die op 15 mei zal aftreden. De heer Bartels heeft deze benoeming aan vaard voor een beperkte periode. Dr. Bartels vervult verscheidene com missariaten: president-commissaris Kon. een ne- ADVERTENTIE Het eerste kwartaal van 1973 geeft zelfs een winstvermeerdering van maar liefst 49 percent te zien ten opzichte van het eerste kwartaal 1972, voornamelijk ont staan door de enorme verkoop van kleu rentelevisie. Het argument dat men door te produce ren in ontwikkelingslanden deze landen helpt bij de opbouw van hun economie gaat niet op voor bijvoorbeeld Oostenrijk, waar Philips onlangs belangrijke inves teringen heeft gedaan voor het oprichten van een zeer grote fabriek voor kleuren- televisiebuizen. Misoogsten in de Sovjet-Unie en de droogte in India en de Zuidelijke gebieden van de Sahara hebben de vraag naar broodgraan met sprongen opgejaagd. Daardoor zijn de tarwe- voorraden op de wereld, aldus het rapport van de FAO, van 50 tot 30 miljoen ton gedaald. De Nederlandse regering heeft aange- kondigd dat hangende de onderhandelin- gen invoervergunningen zullen worden verstrekt, gebaseerd op de invoer gedu rende het jaar 1 juli 1971 tot en met 30 juni 1972, met een jaarlijkse toename van 5 percent. Dit betekent, dat de groei, die de Im porteurs het laatste jaar hebben bereikt weggenomen wordt en vervangen wordt door een „groei” van slechts 5 percent. Dit is niet toereikend om het kostenstij- gingspercentage op te vangen. De impor teurs worden hier zwaar door getroffen, vooral omdat naar verwacht wordt de totaalmaart in Nederland de komende ja de consumerende landen, in het bij zonder de onderontwikkelde, met in ternationale steun een eigen levens middelenreserve aanleggen. Tot deze beangstigende conclusie is een groep deskundigen van de FAO, de Voedsel en Landbouworganisatie van de VN, gekomen. De deskundigen hebben over de voedselsituatie in de wereld een rapport samengesteld en dit voorgelegd aan de ECOSOC, de raad van de volkerenorganisatie. Hij zal het zich mede tot taak rekenen een goede oplossing te vinden voor de vervulling van de vooirzittersfunctie in de toekomst, die van de betrokkene steeds meer aandacht en tijd vergt. Dr. Bartels is president-directeur van de Eerven de Wed. J. van Nelle NV. Hij werd begin 1971 benoemd tot vice-voor- zitter van het VNO. Drs. Bakkenist nam medio 1970 het voorzitterschap over van de heer W. Bruynzeel, na in 1969 tot vice-voorzitter te zijn benoemd. Het presidium van het VNO zal na de voorzitterswisseling als volgt zijn samen gesteld: Dr. J. Bartels voorzitter, mr. P. van Meeteren en dr. K. D. Kuipers vice- voorzitters. re over de grens van de misleiding en blijven daar binnen? AMSTERDAM De beurs heeft een zeer dramatische week afgesloten. Voor al de lokale markt heeft daarby uitzon derlijk zware verliezen geleden. Zowel politiek, economisch als financieel waren er facetten die diep in het moreel ingre pen en het klimaat grondig verstoorden. De aanleiding was het steeds meer uit de verf komen van het nieuwe kabinet met een nog volslagen onbekend beleid. Maar de oorzaak lag dieper en kwam voort uit een al geruime tyd duidelijk wordende zwakkere beursondergrond. De hausse van de afgelopen maanden had zich ontwikkeld tot een reus op le men voeten en er was maar een klein stootje nodig om het gevaarte te doen kantelen. Enkel dagen van geforceerde afbrokkeling was voldoende om een vlaag van algehele ongerustheid te doen losbreken en zo geraakte de beurs in een versnelde lawine van sneeuwbaleffecten die op een breed front tot genadeloze verliezen leidden. De koersindex kwam daarbij in enkele dagen weer op het niveau van eind 1972, waarmee de gehele hausse van dit jaar volledig van de kaart werd geveegd. De aanzet was de toenemende onzekerheid over het komende politieke klimaat, ge steund door het schrikeffect dat de diep ingrijpende anti-inflatoire maatregelen in de Duitse Bondsrepubliek teweeg brachten. Daar werd het mes er wel bijzonder diep ingezet. En, zo redeneerden velen met beurs- belangen, dat zou hier te lande ook wel eens kunnen gebeuren, want ook hier houdt de forse prysstyging onvermin derd aan. Het is echter de vraag of de nieuwe regering zich reeds by haar in trede sterk genoeg acht om zulk serie impopulaire maatregelen te men, als nu in de Bondsrepubliek z(jn afgekondigd. aan levensmiddelen aan te leggen. Het resultaat zal besproken worden op een conferentie van de FAO in november. De organisatie streeft naar een internationaal bevoorradingspoli- tiek waarvan de lasten niet uitslui tend gedragen moeten worden door de producerende landen. Zo moeten Donia: „De kleinere zijn dikwijls dui delijker aan het knoeien dan grote. Maar dat wil niet zeggen dat die grote zuiver op de graat zijn. Ik zou willen zeggen: ze maken zich meer schuldig aan vormen van indirecte misleiding. Zoals de wasmiddelenfabrikanten, die wasma- chinewinkeliers tegen het publiek iaten zeggen, dat hun wasmiddel het veiligst is voor zo’n dure wasmachine. Terwijl die handelaar de ballen verstand heeft van de samenstelling van wasmiddelen- Het enige wat hij weet is dat, als hij nou- maar vaak genoeg zo’n wasmiddel aan prijst, hij een mooie kans maakt een bungalow aan het Gardameer van de fabrikant belastingvrij cadeau te krijgen, of een raceboot, of een grandioze vakan tiereis. Want zulke prijzen looft men uit voor het vertellen van dit soort sprook jes.” „In de kerkbodes van de Hervormde kerk verschijnen regelmatig advertenties met aanprijzingen voor homeopatische geneesmiddelen, een haarmiddel, en een vermageringsmid'del. Van laboratorium Rotal, Postbus 200, Leiden.Er blijkt, bij onderzoek, een zekere heer Dusart ach ter schuil te gaan, die in Katwijk aan Zee in zijn eentje een zaak in „farmae'eu- tische en chemische produkten” drijft. Waarom adverteert Laboratorium Rotal in kerkbladen? Een van de redenen is vermoedelijk dat de advertenties zich daardoor kunnen onttrekken aan het oog van de Keuringsraad Openlijke Aanprijzing Geneesmiddelen en Genees wijzen. Een andere reden zou kunnen zijn, dat wordt gespeculeerd op het ver trouwen dat men in het algemeen in dergelijke bladen heeft. Het lijkt ons weinig bevorderlijk voor uw gezondheid, als u zich toevertrouwt aan een „dokter” die uw ziekte via een postbus beoor deelt”. Enzovoort Zijn het alleen maar leinere zaken die het Konsumenten Kontakt durft aan te pakken? Of gaan alleen maar de kleine- Het is zelfs zo, dat er een belangrijke extra werkgelegenheid zou ontstaan in dien Philips produkties welke nu in het buitenland plaatsvinden, onder andere in Hong Kong, Signapore, Taiwan, Zweden en Oostenrijk zou overbrengen naar Ne derland. Toch pakt men in Koopkracht ook de directe reclame van grote concerns on bevreesd aan. Zoals bijvoorbeeld die van Unilever voor zijn Becel-koffiemelk: „Daar wordt reclame voor gemaakt met deze tekst: Heerlijk romig van .smaak, en goed voor uw gezondheid. Want Becel voor de koffie bevat plant aardige vetten van een zeer gezonde samenstelling. Daardoor is het vet in Becel voor de koffie rijk aan meervou dig onverzadigde vetzuren. En dat is goed voor hart en bloedvaten”. Niet in de advertenties, maar pas op de fles Becel-koffiemelk staat hoeveel gezonde vetzuren erin zitten: de helft van de 7 procent verwerkte maïsolie. Dus 3,5 procent van de hele fles! Als we nu weten dat dit bij een kuipje speciale margarine (bijvoorbeeld Becel, of de veel goedkopere Sunicos) 60 percent van de in totaal 80 percent vet is, ofwel bijna de helft van het kuipje, dan zitten we wel te wachten op die fractie aan gezonde zuren in een fles koffiemelk. Zo’n fles Becel-koffiemelk kreeg al meteen een' „kennismakingsprijs” van f 1,24 per halve liter. Dat is niet duurder dan de bekende dure merken, maar we! heel wat boven de prijs van een eigen - merk-fles uit de supermarkt. En dat voor een klein extra nipje gezonde vet zuren. Neem dan maar liever een kopje koffie minder. Want minder vet (koffie melk en minder coffeine (koffiegif is nog beter voor het hart." ASSEN. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft op het conti nentale plat in de Noordzee tot nu toe na een vijfentwintigtal boringen een goede twintig miljard kubieke meter aardgas aangetoond. Men hoopt het dub bele te vinden. Dat heeft ir. J. T. L. Bartlema, „Tech nical manager” van de NAM, in Assen meegedeeld in een interview in het personeelsorgaan „Nammogram.” De NAM hoopt in 1976 gas aan land te brengen. „Mijn persoonlijke voorkeur gaat in eerste instantie uit naar IJmui- den of naar een plaats in de kop van Noord-Holland, als dat althans mogelijk is”, aldus ir. Bartlema. „Nettorama in Tilburg adverteert met geclamofeerde voordeeltjes en bedriegt zo doende het publiek. Vier artikelen Gil zeep, Gilette scheermeisjes, Palmo live Shampoo en Hansaplast pleisters worden met een „korting” van 75 tot 110 centen aangeboden. Maar laat u niet op de mouw spelden. De „aanbiedingsprijzen” zijn gewoon de normale, door de fabriek vastgestelde ver koopprijzen. Het hogere bedrag dat erbij staat om uw „voordeel” te bewijzen, is eenvoudig uit de duim gezogen.” In India, Pakistan en Turkije heeft men al pogingen in deze richting aangewend. Tot dusevrre heeft Philips openlijk ont kend iets te maken te hebben met deze plannen van de Nederlandse regering. Volgens de groep importeurs heeft het ministerie van Economische Zaken hun echter bevestigd, dat men wel degelijk een dergelijke klacht van dit bedrijf heeft ontvangen, waarmee volgens hen dus is vastgesteld, dat de ontkenning van Philips op onwaarheid berust. De importeurs achten het onbegrijpe lijk, dat de regering zich voor deze klacht ontvankelijk schijnt te hebben verklaard. Er is namelijk geen sprake van enige overspoeling van de Nederlandse markt met Japanse produkten. Uit het zojuist gepubliceerde jaarver slag 1972 van Philips valt op te maken, dat de verkoop van de betreffende Philips produkten in Nederland nog geen 2 per cent van de totale wereldverkoop van het concern bedraagt.' Ook al zou er sprake zijn van enige wijziging in de binnenland se omzetcijfers van Philips op dit gebied, dan nog zou dit nauwelijks invloed heb ben op de resultaten van het bedrijf (in 1972 een rekord-omzet van 20 miljard, met een rekordwinst van 700 miljoen). In een paar dagen kunt u het hebben. Met- een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag én de maandelijkss aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van-2.000,- kunt u bijv, terugbetalen in 18 x f 129,50 per maand. Of ƒ3.500,- in 24 x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of. een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. ren die tot een zekere bedachtzaamheid noopten. Zo moest de Nederlandsche Bank ook deze week weer de gulden steunen door ditmaal Franse franken aan te kopen. Hierdoor vloeide het laatste restantje buitenlands vluchtkapitaal weg, zodat de blokkade geen zin meer heeft. De Nederlandsche Bank trok terecht de conclusie dat de boeteclausule kon wor den opgeheven. Op buitenlandse saldi behoeft nu geen strafrente meer te worden betaald, maar de keerzijde hiervan is dat de geld markt sterk is verkrapt en de extreem lage rente voor de daggelden tot het ver leden behoren. De kans dat de Neder landsche Bank nu eindelijk ook het dis conto gaat verhogen, in navolging van onze buurlanden, wordt reëler geacht, hoewel de Duitse maatregelen als eers te reactie direct weer aan een flauwe dollar tot gevolg hadden. En een nieuwe monetaire crisis rond dollar-mark zou een rentestijging in ons land niet toelaten, want dan stijgt daar mee ook de kans dat nieuwe vloedgol ven dollarkapitaal weer binnenstromen. Ook de obligatiemarkt gedroeg zich deze week niet zodanig dat een disconto- verhoging erg logisch zou zjjn. De note ringen neigden zelfs eerder tot wat ho gere niveaus. Kennelyk beïnvloed door het nu al geruime tijd niet meer in de markt treden van overheidsinstanties. Ook hier wordt gewacht op het beleid dat de nieuwe regering zal afkondigen. BRUSSEL. In alle negen lidstaten van de EEG zetten de prijsstijgingen zich snel voort. Overal leiden de verho ging van de loonkosten en die van de prijzen van ingevoerde grondstoffen en halffabrikaten tot een druk op de prij zen. Daarnaast vielen in sommige lidstaten spanningen tussen vraag en aanbod waar te nemen. Dat staat in het zojuist verschenen eerste kwartaalverslag van 1973 over de economische toestand van de EEG. De vreugde in die werkplaats is te weeggebracht door mr. J. H. C- Slotema- ker, president van de Haagse arrondisse mentsrechtbank. Uitspraak doende in een kort geding, heeft hij beslist dat leveranciers, die In hun reclamefolders méér beloven of suggereren dan zij in werkelijkheid te bieden hebben, door consumentenvoorlichters in het openbaar van misleiding mogen worden beschul digd. Dat geding draaide hier om: de Neder- landsè Begrafenis Verzekering NV te Venlo verspreidde folders waarin stond dat die verzekering de kosten vergoedde van volgwagens, rouwbrieven, grafrech ten, en een kist naar keuze. Doch in de kleinste lettertjes van de polis van die verzekering bleek achteraf te staan dat de vergoeding beperkt bleef tot twee volgauto’s, 100 rouwkaarten, grafrechten voor de eerste tien jaar, en een imitatie eikenhouten kist. „Die folder is ronduit misleidend,” waarschuwde het Konsumenten Kontakt in zijn voorlichtingsblad Koopkracht. ,-Dat is een aantijging die wy niet nemen Dat moet Koopkracht terugnemen,” eiste de begrafenisverzekering, die wilde dat de rechter op dit rectiflcatie-bevel een dwangsom zou stellen van 100.000 gul den. Argument van de verzekeraar (veel gehoord in reclamekring): „In het korte bestek van een folder kan men natuur lijk niet volledig zijn”. Maar de rechter oordeelde: zoiets is misleiding, en dat mag ook gerust zo worden genoemd. En dus, zegt Donia: „Wij kunnen niets beter doen dan permanent inhaken op loze beloften en onjuiste voorlichting.” In zijn blad Koopkracht doet het Konsumenten Kontakt dat in krachtige bewoordingen: „Weet u het nog? Enige tijd geleden ontmaskerden wij Hoogland Parket uit ’s Hertogenbosch als een bedrieglijk ad- ingsvoorwaarden (gedeponeerd bij de beperkte hij de garantie tot in werke- trots en eenheid. Bovenaan de lijst staat stond hy onlangs weer. Met „40 jaar garantie”. Nog steeds dezelfde onwaar heid om klanten te lokken. Directeur Bert Donia vaal het Konsu menten Kontakt: „Nee, die begrafenis verzekeraar is niet zo erg belangrijk- Wat van meer omvattend belang is, is dat wij in deze uitspraak een bevestiging kunnen zien van onze taak de consu ment steeds maar weer te wijzen op het misleidende in veel reclame. Wat het publiek niet weet, is dat wij daarbij altijd op glas ijs lopenJDe reclamema kers zitten op de loer om ons op één verkeerd woord te vangen en ons dan voor de rechter te slepen. Gelukkig is gebleken dat de rechter oog heeft voor het belang van consumentenvoor lichting”. Het hangt nu letterlijk van het resultaat van de oogsten in 1973 af, of miljoenen mensen gevoed kunnen worden of honger moeten leiden. De Nederlandse directeur-generaal van de FAO, ir Addeke Boerma, werkt aan een plan om bij wijze van noodoplossing een minimale reserve Adriaan Volekrgroep, Rotterdam; presi dent-commissaris Ankersmit Chemische fabrieken, Deventer; president-commis saris Itho, Schiedam en commissaris van Kon. Tapijtfabrieken Beross, Oss; Linde- teves-Jacoberg, Den Haag en Kon. Verkade, Zaandam. Bovendien zijn de situaties in beide landen niet geheel identiek. In Duitsland is sprake van een snel aantrekkende conjunctuur met grote gevaren van oververhitting en op drift rakende in flatie. In ons land is de inflatie geble ven, ondanks een conjuncturele ver zwakking, wat eigenlijk nog erger is. Maar angst is nu eenmaal een slechte raadgever t en de gevolgen bleven dan ook niet uit. Ieder wilde uit de markt en nog snel zijn winst binnenhalen. Maar juist dit eenrichtingverkeer versperde velen de uittocht en de commissionairs moesten dikwijls volstaan met het door geven van fors lagere laatprijzen. Voor de grote concerns was het een belangrijke week. Zowel Philips als de Koninklijke Shell konden in het eerste kwartaal van dit jaar een winst boeken van rond 50 percent en AKZO zag zijn winst in dezelfde periode met 30 percent oplopen. Het was echter tekenend voor de markt dat deze bijzonder fraaie winstpublikaties geen enkele invloed meer hadden. De betrokken aandelen moesten zich gewonnen geven en kon den niet meer tegen de krachtige berg afwaarts gerichte stroom optornen. Er ontstonden verliezen van 3 tot 5. Maar vergeleken met de lokale hoofd fondsen waren deze verliezen maar ma tig. Lange r(jen aandelen verloren 15 tot 20, wat in vele gevallen bijna één keer de gehele nominale waarde inhield. Enkele van deze ongelukkigen waren AMEV, Friesch-Groningsche Hypotheek bank, OCE-Van der Grinten, Matubal, Norit, Nutricia, Stevin, Telegraaf en ACF. Bergoss, die kort geleden voor 1973 nog zulke gunstige vooruitzichten ver kondigde, verloor 70. Holec en Braat Bouwstoffen rond 50 en Hoek machines zelfs f 100. Rijn-Schelde-Verolme en de KNP, twee favorieten van de jongste tijd, moesten respectievelijk 50 en 30 te rug en zo zou nog geruime tijd kunnen worden doorgegaan in deze in feite eerste ernstige beursterugslag sinds de hausse in december 1971 is begonnen. Wat velen bovendien nogal veront rustte was de blijvende afwezigheid van buitenlandse kooplustigen. Bij voorgaan de beursreacties in de achter ons lig gende anderhalf jaar bleken vooral En gelse aankopen de beurs op het lagere niveau op te vangen. Dat die barrière nu blijkbaar is weggevallen werd als een veeg teken gezien. Zou dat inderdaad zo zijn dan kan er inderdaad van een geheel nieuwe ontwikkeling worden ge sproken. Maar ook financieel waren er facto- NEW YORK. De voorraden broodgraan op de wereld zijn zo sterk gekrompen, dat de voeding van miljoenen mensen nu vrijwel geheel afhangt van de resultaten van de komende oogsten, dus van het weer. Kunnen de voorlichters dan niet beter zelf naar de rechter stappen, om de reclamemaker* aan te klagen wegens misleiding? Donia: „Dat kan in ons land nu juist niet. Je zou een klacht kunnen indienen wegens schadelijkheid van de reclame. Maar dan moet je aantonen namens wie je dat doet, en degenen namens wie dat dan is moeten bewyzen dat zy schade hebben geleden en hoeveel die be draagt.” Een heilloze juridische weg. Donia: „In Amerika is dat tegenwoordig beer geregeld. Daar moeen de reclamemakers desgevraagd voor speciale commissies de juistheid van hun reclamekreten aan- onen. Kunnen zy dat niet, dan kan het zelfs voorkomen dat zij op hun eigen kosten advertenties moeten zetten, waar in hun misleiding weer wordt rechtgezet. In Nederand hebben wij alleen maar een codecommissie voor het reclamewe- zen, die intern kan waarschuwen tegen verkeerde reclame, maar die niets dwin gend kan voorschrijven. Bovendien heeft die geen vat op allerlei klein plaatselijk en regionaal geknoei.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9