Iron Bridge Museum Re: En blij Ko k Begin en einde 111 I ma^ k tar Arnhem Stap voorwaarts Onr gig k Ik begrijp het niet k Schuldig i**1' Niet minder dan vijftig delegaties uit acht landen, waaronder Nederland, zullen van 29 mei tot 5 juni a.s. vertegenwoordigd zijn op de eerste internationale conferentie voor behoud en instandhouding van wat er in de weield is overgebleven aan machines en werktuigen uit de beginperiode van de industriële revolutie. FICIM First International Conference on the Conservation of Industrial Monu ments is de naam, die de organiserende Engelsen aan deze confe rentie hebben gegeven. z De plaats van ontmoeting is het Attingham Park bij Shrewsbury in het Engelse graafschap Shropshire, niet ver van de plaats, waar de graaf van Plymouth zaterdag 31 maart het Blists Hill openluchtmu seum, deel van het Tronbridge Gorge Museum, heeft geopend. In dit openluchtmuseum is een aantal „industriële monumenten” bijeenge bracht, overblijfselen uit de tijd (18de en 19de eeuw) dat de industrie in Engeland aan een geweldige opmars begon. Zwane w’ De eerste ijzeren brug ter wereld. een Een Blowing AMS het Da koersv men a: getoom komsti ciële k tnede i Nederl gemce' om de nu Boven' steun Daar Dow verdei eindig gesteg geen worde sprek maats die ni cassei •tel ii 11,30 trad met e hand verlii vaar op f met veer wege van retisi Philij KLM best zullen doen, antwoordde de ge neesheer. En wanneer mag ik hem komen bezoeken? Elke maandag- en donderdagmid dag. Weer brak zij in snikken uit. twee-cilinderhoogoven Machine. De oprichting van het museum is in 1959 begonnen. In dat gaar vierde de Coialbrookdale Company die 250ste ver jaardag van Abraham Darby’s ontdek king. Ter gelegenheid daarvan werd de hoogoven, waarin Darby voor het eerst cokes gebruikte voor het smelten van ijzererts gerestaureerd en met het ter rein eromheen voor het publiek openge steld. Vier jaar later kwam het gebied van Ironbridge bij de verderop gebouw de nieuwe stad Telford. uitgetrokken om de ijzeren brug in zijn oude luister te herstellen. verleden ingewikkeld Dit overca waard< zenslaj dispari en de rentab stijgin, de pri leerd. De van h kosten geheel tenspa indust De c indruk het jas genom< drukwi onaal, jaar g( de he: zeggen 1970. 1 In het begin van deze eeuw vierde een juwelier in Regentstreet, de def tige winkelstraat van Londen, het honderdjarig bestaan van zijn firma. Hij kreeg bij die gelegenheid verlof zich Hofleverancier te noemen. Te recht, want reeds koning George IV, die men de grootste drinker, de eerste speler en de volleerdste vrouwenjager van zijn tijd noemde, had er kostbare geschenken voor zijn minnaressen ge kocht en men zei dat koningin Victo ria eens persoonlijk het etablissement had bezocht om er een huwelijksge schenk te kopen voor haar dochter, de latere moeder van de Duitse kei zer Wilhelm II. DEN over 1 Johan ting te resulta: gen. In 1972 a 1971, a! schede Begin- en eindpunt van ’s werelds eer ste openluchtmuseum van industriële monumenten wordt gemarkeerd door de namen van twee mannen: Abraham Darby (de eerste), die in 1709 in Coal- brookdiale voor het eerst ijzer smolt met behulp van cokes. De tweede naam is die van de oud-industrieel Bruce Ball, thans voorzitter van de Museum Trust, die man die besliste, dat wat aan indus triële monumenten was overgebleven, moest worden bewaard. Daartussen in ligt een periode van opgaan, blinken en verzinken. Dank zij de drie geslachten Darby kwam de industrie in en rond Ironbridge tot grote bloei. De initiatiefnemers, zo vertelt mede werker James Butterfield, hebben zich terdege voorbereid op het grote karwei. Een aantal stafleden bracht vorig jaar een bezoek aan het openluchtmuseum in Arnhem om daar te zien en te horen hoe de inrichting van een der gelijk mu seum moet worden aangepakt. Het re sultaat mag gezien worden. Bijna 200 jaar verbindt de ijzeren constructie van Abraham Darby III de beide oevers van de Severn en nog altijd maken voetgangers er een veelvuldig gebruik van. Voor auto’s is de brug al sinds 1934 gesloten. Ironbridge is meer dan alleen maar een fraaie 18de-eeuwse brug met een schitterend uitzicht over een niet meer bevaren riviergedeelte. De omgeving is als het ware volgestopt met industriële monumenten uit de beginda gen van wat we tegenwoordig noemen „het tijdperk van de industriële revolu tie”. Een verzameling huizen, gebouwd tegen een steile heuvel. Op de voor grond, dominerend in het land- schap, een in alle opzichten opmer kelijke brug, de ijzeren brug, waar aan het plaatje zijn naam ontleent. Het is de eerste in 1779 door mensenhanden gebouwde construc tie van ijzer en steen over een ri vier. Hoog boven het snelstromende water van de Severn in het Engelse graafschap Shropshire vormt de brug een levende herinnering aan een voorbij tijdperk, aan een perio de waarin Engelands industriële revolutie op gang kwam. Lang voordat de grote industriesteden als Birmingham, Leeds en Manchester wereldbekendheid hadden gekregen, was de vallei van de Severn met Ironbridge als middelpunt al één grote industriële activiteit, mede dank zij de aanwezig heid van kolen en ijzererts. Toen de voorraden waren uitgeput- althans niet meer in winbare hoeveelheden aanwezig waren, werd de streek weer „agrarisch gebied”, met als enige herinnering aan dat grootse verleden de vervallen hoogo vens, afgesloten mijngangen en tot werkloosheid gedoemde (antieke) machi nes. Maar eens werd hier de eerste ijzeren brug geconstrueerd, werd de eer ste van ijzer gebouwde boot te water gelaten (1788) werden de eerste rails gesmeed en werd de eerste stoomloco motief geproduceerd. waan leeft. Wij hopen zo dat u hem zult kunnen genezen. De kosten. op de kosten hoeft u niet te zien. Maar ikik hoef toch niet bij het gesprek te zijn. Dat zou ik te pijnlijk vinden. Tenslotte... hoe vreemd hij zich ook soms gedraagt, hij is mijn broer. En zij wiste haar ogen met het kanten zakdoekje af. Neen, neen, verzekerde haar de ander, wacht u maar hiernaast. Even later kwam de portier de wachtka mer binnen en verzocht de juwelier hem te volgen. Maar toen hij een ander vertrek binnentrad, zag hij daar tot zijn verbazing niet de beide dames die hij verwachtte, maar een bejaarde heer die hem ernstig aanzag. De heren noemden hun naam en namen plaats De verbazing van de juwelier steeg ten top toen hem naar zijn beroep werd gevraagd. speech, waarin hiij Abraham Darby voorhield: ,-Bij ijzer alleen kunt gij niet leven!” Teneinde te voorkomen dat in het gebied met zijn vele industriële monu menten andere bestemmingen zouden worden gelegd, werd de idee geboren een museum op te richten. Met name de oud-industrieel Bruce Ball, nu voorzitter van de Museum Trust, spande zich daar voor in. Geen enkel museum wilde in gaan op zijn aanbod deze antieke machi nes te bewaren. Min of meer noodge dwongen besloot Ball toen zelf maar de conservering ter hand te nemen. Abraham Darby II was de man, die tekende voor de ijzeren brug, waaraan Ironbridge nu zijn naam ontleent. De ijzeren ribben, waaruit de brug is opge bouwd wegen meer dan vijf ton elk en hebben een lengte van bijna 25 meter. De belangrijkste delen van de brug wer den in drie maanden tijd aangebracht zonder dat de scheepvaart op de rivier zouden de dames samen terugkomen eji de definitieve keuze bepalen. De chef verontschuldigde zich voor een ogenblik en ging de juwelier zelve raadplegen. Beide heren vrees den, zoals iedere winkelier in zulk een situatie, dat van uitstel afstel zou komen en dat achteraf dei prijs der juwelen zijn cliënte te hoog zou toe schijnen. De eigenaar wendde zich met een diepe buiging tot de dame en bood aan haar met de kostbaarheden naar haar woning te vergezellen op dat haar zuster reeds nu zou kunnen kiezen. Na een lichte aarzeling stem de de jonge vrouw met dit voorstel in en even later stapten beiden in het wachtende rijtuig, de juwelier met het kistje dat de geschenken bevatte, op de knieën, de dame vrolijk babbe lend over het aanstaande huwelijk harer zuster, een huwelijk dat in het Verenigd Koninkrijk sensatie zou verwekken. De equipage hield stil in een kleine, rustige zijstraat van Avondale Park. Achter een fraai smeedijzeren hek zag men in een grote tuin een witte villa liggen en zijwaarts nog een groter gebouw. Een martiale portier leidde het tweetal naar het landhuis en zodra zij binnen waren, wees de jonge vrouw de juwelier een zijka mer en verzocht hem daar een ogen blik te wachten. Ik zal, zei zij, mijn zuster even waarschuwen. Ik hoop dat zij goed genoeg is om ons te ontvangen. Met die woorden verliet zij het vertrek. De juwelier ging zitten, het kistje op zijn schoot. Met snelle pas liep de vrouw de gang door, klopte aan een deur en trad meteen de kamer binnen. Een heer stond haastig op van achter zijn bu reau en kwam haar tegemoet. En? vroeg hij, haar vragend aan- zieride. Mijn broer is in de wachtkamer, zei zij, nerveus met een kanten zak doekje spelend. Hij is nu heel kalm, maar ik heb u al gezegd dat dat van het ene moment op het andere kan veranderen. Wijmijn familie, we zijn heel bezorgd over hem. Niemand begrijpt waardoor hij in de vreemde De grote stap voorwaarts was de uit vinding van Abraham Darby I, een wat we zouden kunnen noemen veredeld smid. Het was in die jaren gebruikelijk, dat voor het smelten van ijzer gebruik werd gemaakt van houtskool. Het toene mend gebruik van ijzer had evenwel tot gevolg, dat de ontbossing in Engeland catastrofale vormen begon aan te ne men. Darby bracht uitkomst: na vele jaren van experimenteren ontdekte hij, dat uit steenkool gewonnen cokes een veel beter resultaat gaf bij het smeltings- proces. In Coalbrockdale ontwikkelde Darby zijn nieuwe technieken, zijn zoon Abraham Darby II trad in het voetspoor van zijn vader en ook Abraham Darby III ontpopte zich als technicus, tevens scherp zakelijk verstand. Hij bouwde de Coalbrookdale Compa ny uit tot een voor die dagen modern bedrijf met geavanceerde technieken. Op sociaal gebied toonde hij zich een voor uitstrevend man: hij bouwde huizen voor zijn werknemers, zorgde voor een betere medische begeleiding en bood zijn hulp aan waar die nodig was. Niettemin waren de werkomstandigheden uiterma te zwaar: er gold een 12-urfge arbeids dag en als de ploegen van diensten verwisselden, moesten de werkers 24 uur in touw zijn. Toen dan ook op bepaald moment een mijnongeval het leven kostte aan 20 mensén onder wie een tiental kinderen, hield de plaatselijk predikant vanaf de kansel een donder- Phili; 10 ce Vlak bij de ingang staat een twee verdiepingen hoge tweecilinderhoogoven „blowing engine”, daterend uit 1851, die de hete blaaslucht leverde ten behoeve van het smeltingsproces in de hoogoven. Op een ander deel van het terrein staat bijvoorbeeld een (overigens geheel geres taureerd) schuurtje waarin een in 1850 gebouwde horizontaal werkende stoom machine is ondergebracht. Na de grondi ge revisie werkt de machine weer per fect, zoals machinist John Steel liet zien. Als vervolg daarop werd in 1968 opge richt de Ironbridge Gorge Museum De velopment Trust, die zich ten doel stelde gebouwen en oude machines uit het tijdperk van de industriële revolutie van de ondergang te redden en voor het nageslacht te bewaren. Een fonds voor vrijwillige donaties werd in het leven geroepen, waarbij men uitging van een bedrag van 1.000.000 pond sterling (ruim 7 miljoen gulden) om de uitgaven van het project in de komende vijf tot zeven jaar te kunnen bekostigen. Vooral de industrie liet zich niet onbetuigd. Er zijn toezeggingen gedeeltelijk al gehono reerd binnen tot een bedrag van 530.000 pond, ruim de helft dus van het benodigde bedrag. Een miljoen gulden is De klok is twee eeuwen teruggedraaid. Naar de tijd van stoommachines, ouder wetse smeltovens en door stoom aange- dreven opstookmachines, die het tijdperk van de moderne geïndustrialiseerde maatschappij inluidden, waarin een reis naar de maan geen wereldschokkende gebeurtenis meer is. een weergaloos begiftigd met een De ijzeren brug is slechts één van de vele .industriële schoonheden” op een gebied van slechts enkele vierkante kilo meters. Zo veel industrieel antiek is hier te vinden, dat het Ironbridge Gorge Museum een openluchtmuseum heeft in gericht, dat voorlopig uniek is in de wereld. De in 1968 opgerichte Museum Trust heeft het bestaan om in luttele jaren tijd een aantal belangwekkende industriële monumenten uit de begintijd van de industriële revolutie te herstel len, opnieuw op te bouwen en voor het nageslacht te bewaren. er hinder van ondervond en zonder één enkel ongeluk. De brug is bijna acht meter breed, ruim 30 meter lang en bevindt zich ruim 12 meter boven de waterspiegel. In de loop van bijna twee eeuwen zijn diverse herstelwerkzaamhe den aan de brug uitgevoerd. Momenteel is men opnieuw aan een reparatiekarwei bezig om verzakkingen tegen te gaan. Ik ben juwelier, zei hij. Maar ik begrijp niet.ik ben hier gekomen om.Öp dit ogenblik ging de deur achter hem open en toen hij omkeek, zag hij twee atletisch gebouwde man nen die op hem afkwamen. Hij sprong op. Het kistje viel op de grond. Maar reeds hadden beide sup poosten hem oordeelkundig vastge grepen. De ongelukkige begon te schreeuwen en verzette zich met alle kracht die in hem was. Ik ben juwelier, gilde hij. Dit is een misverstand. Ik ben bedrogen. Het is een valstrik. Maar luistert u dan toch. Ik spreek de waarheid. Help! Niets hielp. In enkele ogenblik ken was de rampzalige in een dwang buis gewrongen en naar een isoleer cel gebracht. Zijn kreten gingen in de verte verloren. Nu liet de directeur de jonge vrouw weer binnen. Schrei end stond zij op de drempel. Zo’n vreselijke aanval heeft hij nog nooit gehad, stamelde zij. Ik heb zo’n medelijden met hem. Kunt u hem niet een spuitje geven, dat hij inslaapt? Doet u toch alles wat u kunt, dokter! Ik beloof u dat wij ons uiterste Ik vind het zo vreselijk hem hier alleen te laten. Ik voel me zo schul dig. Nog één ding, dokter. Wilt u vooral zijn bezittingen controleren, zijn portefeuille? Ik heb een speciale bedoeling met die vraag. Natuurlijk, natuurlijk. U kunt in alle opzichten gerust zijn. En met een buiging overhandigde hij haar het kistje dat op de grond was blijven liggen. Alleen nog dit, zeide hij. Hebt u er een verklaring voor dat uw broer in de waan leeft dat hij juwelier is? Zij fronste de wenkbrauwen, ter wijl zij het kistje Van hem aannam. Een verklaring? Ik weet het niet. Kan zo iets ooit verklaard worden? Maar misschien.een paar jaar ge leden heeft mijn broer eens een ring met een kostbare diamant verlo ren. Zou dat er iets mee te maken kunnen hebben? Even later verliet de jonge vrouw de psychiatrische kliniek en reed weg in het rijtuig dat op haar gewacht had. Op haar schoot lag het kistje met juwelen. De ge- neesheer-directeur belde en gaf op dracht hem de portefeuille van de nieuwe patiënt te brengen. Hoe is het met hem? vroeg hij. Diep in slaap, dokter. Die wordt de eerste uren niet wakker. Zonder bijzondere belangstelling opende de arts de portefeuille. Maar plotseling verstarde hij. Zijn ogen puilden uit zijn hoofd. Mijn hemel, stamelde hij met ble ke lippen, ik ben bedrogen! Die man is werkelijk juwelier. Maar dan dan is die vrouw. Even later rinkelde de telefoon bij Scotland Yard. Het merkwaardige van de»e ware geschiedenis, waarvan de gegevens Op 12 mei 1923, nu 50 jaar geleden, hield een keurig rijtuig, bespannen met twee paarden, voor de juweliers- zaak stil. De gegalonneerde portier stak ijlings het trottoir over en hielp een eenvoudig, doch elegant en smaakvol geklede jonge vrouw bij het uitstappen. Zij trad de winkel binnen en werd met een buiging verwelkomd door een der verkoper^ in jacquet. Uit het gesprek dat zij voer den, bleek dat de bezoekster met kennis van zaken over juwelen sprak. Zij vertelde dat zij een geschenk zocht voor haar jongere zuster die weldra 21 zou worden en plannen had in het huwelijk te treden. Een verjaars- en tevens een bruidsge schenk dus. Achteloos ging zij een paar vitrines in de winkel voorbij, maar met be langstelling boog zij zich over een paar op zwart fluweel uitgestalde gouden sieraden en in het bijzonder trok een parelsnoer haar aandacht. Met nauwelijks verholen bewonde ring voor haar smaak en kennis van zaken zei de chef-verkoper die zich bij hen had gevoegd, dat zij een der kostelijkste, maar ook een der kost baarste schatten uit zijn collectie had uitgekozen. Toen hij op zachte toon de prijs noemde, toonde zijn klant generlei verbazing. Integendeel, zij liet zich nog andere kostbaarheden tonen, maar toen zij tenslotte op vier ervan haar keuze had laten vallen, voegde zij daar tot teleurstelling der beide heren aan toe, dat zij verzocht de kostbare stukken voor haar te reser veren. Zodra haar zuster van een lichte ongesteldheid genezen was, Romantische juwelendiefstal in Londen zijn ontleend aan het Franse tijd schrift Caliban, is dat ze een slot heeft, een slot dat 25 jaar later speelt. Toen ontving de juwelier, nu een man op hoge leeftijd, een brief uit Zwitserland. De schrijfster herinnerde hem daarin aan een ritje dat zij gezamen lijk hadden 'gemaakt van Regent street naar Avondale Park en ver volgde toen: Het was de gewichtigste dag van mijn leven, omdat ik toen uitvoering gaf aan een plan dat in de loop der jaren in mijn brein was gerijpt, een plan dat niet mislukken mocht omdat het mijn enige kans was mij te bevrijden uit de armoede waarin ik was opgegroeid. U moet weten dat ik een natuurlijk kind ben. Mijn moeder heeft mij verteld dat mijn vader tot een aanzienlijke fami lie behoorde en men zei mij dikwijls dat ik iets aristocratisch over mij had. Ik werd winkelmeisje, eerst in een bazaar, later in een deftige zaak. Van mijn salaris zonderde ik zo veel geld af als maar enigszins mogelijk was en daar gokte ik mee op de paardenrennen. Ééns was het fortuin mij gunstig gezind: ik won een flinke prijs. Daarvan kocht ik het elegante kostuum waarin u mij hebt leren kennen. Ik had al een paar boeken gekocht die over edelgesteenten han delden en bezocht nu enige juweliers- zaken waar ik eenvoudige sieraden kocht, maar mij allerlei liet vertellen óver juwelen en paarlen. Teneinde ook in een ander opzicht veilig te zijn, huurde ik telkens bij dezelfde stalhouderij voor enige uren per dag een equipage; ik liet blijken het op prijs te stellen dat steeds dezelfde koetsier mij reed. Eindelijk waagde ik het een bezoek aan te kondigen bij de geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting waaraan u zul ke slechte herinneringen zult hebben. Ik vertelde hem de droevige geschie denis van mijn broer die in de waan leefde juwelier te zijn en vroeg hem welke papieren nodig waren om hem te laten opnemen, ’s Morgens voor ik naar Regent Street reed, heb ik de natuurlijk vervalste verklaringen bij hem afgegeven en hem een che- In de geheel volgens oude stijl inge- richte pottenbakkerij, wordt weer het echte Coalport porselein vervaardigd en verkocht. Het openluchtmuseum is ook een uit 1820 daterend tolhuisje rijk. Eens stond het bij Shrewsbury langs de weg Londen-Holeyhead (westkust). Eens betaalden de passanten hier hun tolgeld. Het huisje is overgebracht en geheel herbouwd. Op datzelfde museumterrein staan de resten van oude hoogovens, één gedeeltelijk in oude luister hersteld; er is een gerestaureerd kanaalgedeelte te vinden, dat in een niet zo ver deel uitmaakte van een i“i transportsysteem te water hoog over de heuvelkammen en er zijn overal over blijfselen te zien uit die eerste jaren van de industriële revolutie, waar de Engel sen niet zonder enige trots een claim op hebben gelegd. TERUGZIEN OP ■industriële REVOLUTIE que van 100 pond ter hand gesteld. U begrijpt dat die ongedekt was. Daarna ben ik u gaan halen, zon der te weten natuurlijk wie mijn begeleider zou zijn. Maar toen heb ik iets gedaan wat niet in mijn plan was opgenomen. U was mij zo sym pathiek, dat' ik, toen ik u hoorde schreeuwen en jammeren, opeens medelijden met u kreeg. U was zo argeloos in de val gelopen en werd u mishandeld en gekneveld. Vandaar dat ik de directeur vroeg uw portefeuille te bezien. Daardoor raak te hij eerder op de hoogte van de ware toedracht dan ik aanvankelijk had bedoeld. Ik had erop gerekend dat de waarheid pas aan het licht zou komen als de narcose was uitgewerkt. Maar, zoals ik zei, ik kreeg medelij den met u. Gelukkig is alles goed afgelopen. Voor mij bedoel ik. Natuurlijk kan ik u niet vertellen op welke wijze ik uw kostbaarheden van de hand heb gedaan, zelfs niet nu mijn misdrijf na 25 jaar verjaard is. Ik ben met mijn pas verworven fortuin naar Zwitserland gereisd en ben daar begonnen zaken te doen, in de overtuiging dat ik daarvoor een zekere aanleg bezit. Het geluk was met mij en op het ogenblik kan ik mij eigenares noemen van zes fabrie ken. U zult moeten toegeven dat ik uw geld goed heb besteed. Nu heb ik aan mijn bankier in Lausanne op dracht gegeven u het bedrag terug te betalen dat ik u schuldig ben. Van dit ogenblik af ben ik dus de recht matige eigenares van de kostbaarhe den waarmee ik 25 jaar geleden de psychiatrische kliniek verliet. Nog maals bied ik u mijn verontschuldi ging aan voor de overlast die ik u heb bezorgd. Aan ons ritje bewaar ik nog steeds prettige herinneringen. Mijn bankier heb ik streng verboden u mijn naam te noemen. Ik hoop dat u dat zult billijken.” Met deze woorden eindigde de brief. De juwelier nam een detective bureau in de arm en na korte tijd was hij op de hoogte van de naam der schone dievegge. Zij was inder- daad meermalen miljonaire, maar ge trouwd was zij nooit, schreef het bureau. De juwelier liet het blad zinken en keek nadenkend voor zich uit. Hij voelde geen wrok. DR. P. H. SCHRÖDER 'I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 10