Leo Steegman: „Verloren seizoen voor Sparta TWENTE EISTE PLAATS IN UEFA CUP-COMPETITIE OP Eredivisie WIE VERTREKKEN ER MET JOOP BRAND? Alternatieve in cijfers transfers AZ’67 en Telstar toonden veel goede wil, maar weinig klasse uitgesteld II O 3 RE f' Rab: „We hebben hier wel eens beroerder gespeeld” V tv 19 7 3 MAANDAG 14 MEI Krampachtig Spelersruil Frommelgoals jlers Op de schouders Kohn seizoen M 1 fej Jjr OW 'Wl ns sportredactie) (Van onze Alle elf Sparta-spelers stoven op 2 Late winst op „vervloekte” ploeg (Van onze sportredactie) PIETER MUL (Van onze sportredactie) Piet van den Berg profiteert bij Haarlems eerste doelpunt op knappe wijze Tot een oplossing zijn de betrokke nen op dit moment allerminst geko- mtn. Mr. Max Tripels sprak tijdens een persconferentie (haastig door het sectiebestuur belegd omdat de talrijke persvertegenwoordigers, die de beslo ten vergadering niet mochten bijwo nen, in eerste instantie het gevoel hadden voor piet snot naar Zeist te zijn gekomen) ook terecht over een status quo. geruchten „nieuwe Trainer Wullems sprak na afloop van frommelgoals, daarmee verwijzend naar het zwakke defensieve vertoon aan beide zijden. Van de Berg profiteerde in de 29e minuut van een aarzeling van De Jong en kopte Haarlem naar een 10 voorsprong. Na de pauze weigerde Jan de Jong weer zijn doel te verlaten bij een hoge voorzet die door René van Elf Twentenaren stormden na het laatste fluitsignaal op trainer Kohn De goede wil van beide ploegen com penseerde na die eerste twintig minuten veruit het meest attractieve gedeelte van de wedstrijd vee! van hetgeen aan kwaliteit ontbrak. Maar de meeste opwinding bij de toeschouwers werd niet veroorzaakt door de overigens niet al te talrijke spectaculaire mo menten, maar door een aantal beslissin gen van scheidsrechter Van Gastel. 33 33 33 33 33 33 33 Go Ahead Eagle*— EC AmsterdamFC 29 26 22 20 15 15 14 12 11 12 9 8 8 6 5 5 4 3 6 8 9 58 49 39 38 36 32 29 29 28 27 26 25 24 19 17 17 (Van onze sportredactie) Trainer Jan Rab van Telstar: „We heb ben hier wel eens beroerder gespeeld. Twee jaar geleden bijvoorbeeld, hoewel we toen wel twee punten pakten. Goed was het misschien allemaal niet, maar ik ben ervan overtuigd dat het publiek in de eerste helft genoten heeft. Na de rust verzandde het allemaal een beetje, ma<ar er werd in ieder geval lekker geknokt”. i Velser gevaar aanzienlijk beter inge damd en kwamen er ook voor het doel van Van der Meeren (foutloos keepend, evenals zijn overbuurman Vooys) een paar hachelijke situaties, waaruit eerst Kist en later Schaafstra (hij miste na negentien minuten de beste kans van de wedstrijd) echter geen profijt trokken. Aanvankelijk leek het er overigens op, dat de plannen van Telstar meer kans van slagen hadden. Voordat er vijf mi nuten waren verstreken, hadden Co Stout (tweemaal) en Kees van Kooten zich al heel dreigend in het Alkmaarse strafschopgebied laten zien. Toen AZ’67 '.■•tij. Sparta gaat overigens moeilijke tij den tegemoet. Nog steeds zijn de besprekingen over de contractverlen gingen niet rond. Het blijven va* Venneker, Klijnjan, Heijermans en Bosveld is nog steeds onseker. Bos» veld zegt, hoewel Sparta nog een optie van een jaar op hem heeft, so goed al* rond te zijn met Mechelen. Ne een kwartier liep René van de Kerkhof lang* Venneker (veel te traag voor Twente’s hazewind) en via Jeuring kwam de bal bij Achter berg, door Visser onvoldoende afge schermd, die schuin voor het doel staand hoog inschoot (01). Sparta viel wel massaal aan, maar maakte de fout alle ballen hoog voor het doel te gooien. Kreuz, Heijermans en Van Staveren kregen echter geen kansen van De Vries en Drost. Bosveld: „Ik vloog van links naar rechts. Het was ónmogelijk om positie te kiezen. Ie dereen stond voor de pot”. Na het doelpunt van René van de Kerkhof (met de buitenspelstank) kreeg Sparta (inmiddels met Kowalik voor Van Staveren en Klijnjan voor Visser) goede kansen om terug te komen. Bosveld: „Nadat de scheids rechter dat doelpunt van Twente had goedgekeurd, liep het bij ons veel beter. We kregen toen ook ineens alle vrije trappen en corners mee”. Drie minuten vóór tijd was het dan raak, toen Klijnjan de bal uit een vrije trap van Kowalik ontving en ouder wets vanaf zeker 30 meter van het doel raak knalde (1-2) 0 4 5 5 9 8 10 8 11 8 13 9 11 13 7 15 4 17 9 15 7 12 14 9 16 8 17 7 20 7 21 7 21 99—18 87—28 53—22 80—37 -45 43— 38 46—33 49—38 42—52 37—46 44— 53 37—48 40—53 36—60 32—55 30—51 25—57 23-68 23—69 jaar, ook die illusie. Door een 2-1 overwinning bij Sparta stelden de Twentenaren hun derde plaats, nu er nog één wedstrijd gespeeld moet worden, veilig. FC Twente mag we derom in de UEFA-Cupcompetitie uit komen STANDi Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag PSV MVV FC Utrecht NEC 33 33 33 33 33 33 33 33 33 FC Amsterdam 33 Telstar Haarlem FC Groningen AZ ’67 Go Ahead Eag. 33 NAC FC Den Bosch Excelsior ALKMAAR. Het ontbrak AZ’67 en Telstar in ieder geval niet aan de wil om de semi-derby in Alkmaar tot een goed einde te brengen. Telstar wilde de overwinning van afgelopen zondag tegen MVV, die voor de Velsenaren een einde maakte aan een reeks nederlagen, ac centueren en bij AZ’67 was in de loop van vorige week het voornemen gerezen een punt te zetten achter een periode van futloos voetbal die het Alkmaarse publiek duidelijk aan het morren had gebracht. Resultaat: een ontmoeting waarin het aan inzet niet ontbrak, waar waarin goed voetbal èn doelpunten ach terwege bleven. De Vereniging van Contract Spe lers (VVCS) stelt zich op het stand punt dat voor 1 november in ieder geval een nieuw transfersysteem moet zijn verwezenlijkt. Of dit ook gebeurt moet dubieus worden geacht. kwartier vóór tijd op een hopeloze 2- 0 achterstand gezet werd. Achterberg passte op de zeker een meter buiten spel staande Jeuring (de vlag van grensrechter Erents ging wel om hoog), die alleen op Doesburg af kon gaan. Via de Sparta-doelman en Ter Horst kwam de bal bij de vrijstaande René van der Kerkhof die gemakke lijk kon scoren. ZEIST Met een klap van de voorzittershamer veegde sectie-voor- zitter betaald voetbal mr. Jacques Hogewoning zaterdagmiddag tijdens een besloten vergadering betaald voetbal in Zeist het probleem van de vervanging van het transfersysteem van de tafel. Het huidige systeem, waarin de vergoeding is geregeld waarbij de ene vereniging aan de andere een transferbedrag moet beta len als zij een speler overneemt is, sinds mensenheugenis in strijd met het arbeidsrecht en derhalve ook met het EEG-verdrag van Rome. Dit vormde voor Ajax, FC Amsterdam, Sparta en in eerste instantie ook AZ’67 geen beletsel om zich hardnek kig te verzetten tegen een al te snelle regeling van een alternatief systeem. Leo Steegman vond dat zijn ploeg te slap had gespeeld. „Een verloren seizoen. Voor de scheidsrechter is het maar goed geweest dat we geen tweede doelpunt hebben gemaakt. We heben hem gered”. De Sparta-spelers hadden geen goed woord over voor Van Gemert. Hans Eijkenbroek speel de zondag zijn laatste weditrijd voor Spasrta op Spangen. Hij heeft een vrije transfer gekregen. Willem II en het Belgische Litrse SK hebben hem reeds benaderd. burg (AZ) en Jerzy Willam (Telstar) een kwartier voor het einde uit het veld werden gehaald. Rab over het vervangen van Willim: „Ik vond, dat hij in de persoonlijke duels tekort schoot. In de rust had ik hem al verteld, dat hij er wat feller tegenaan moest, maar ik con stateerde geen verbetering. Hij kwam er te weinig langs, wat overigens ook min of meer voor Stout n Van Kooten gold”. Dick Bond („Ik blijf in geen geval bij Telstar, mocht ik voor Volendam toch te duur blijken dan overweeg ik om met voetballen te stoppen”) nam in het laatst» kwartier de plaat* van Wil lim in, terwijl bij AZ’67 de geblesseerde Van Doesburg door Engel werd vervan gen. Die wissel bij de Alkmaarders on derstreepte de moeilijkheden waar Cor van der Hart mee te kampen had. Engel behoort normaal gesproken niet tot de A-selectie, maar was daar door een reeks blessures (Man, Vredenburg, Twisk), ziekte (De Jager) en de schorsing van Stapper aan toegevoegd. Van der Hart later: „Asl je ziet wat ik beschik baar heb, mag je die 0-0 niet als een slechte prestatie beschouwen”. Breevoort werd benut, 21. (Van Bree- voort, vroeger onder Wullems bij Blauw Wit: „Ik had nog een rekening met hem te vereffenen”). Van Breevoort speelde een goede partij al moet daarbij vermeld worden dat zijn directe tegen stander Frans Bouwmeester zelfs in dit verzwakte NAC een onopvallende rol vertolkt». De ploeg uit Breda behield door het verlies van Den Bosch de plaats in de eredivisie maar lijkt in de bekerfinale (31 mei) kansloos door het enorme aantal geblesseerden. Wullems: „Op déze ploeg heeft dit seizoen wel een vloek gerust, alleen al vijf man met een meniscusoperatie.” Dierickx en Delmotte waren ook geen honderd procent terwijl de vervanger van Van Gorp (v. d. Dries) al in de zestiende minuut moest uitval len. Zijn opvolger was Jan Blom, die tegien Dries Boszhard geen makkelijke middag had. Juist hij was zo ongelukkig de fout van Marijt te imiteren. Volhou der v. d. Berg pikte de bal op, passeerde De Jong en scoorde zeer beheerst 31. De NAC-aanval wist zich geen raad met de buitenspelval die Haarlem toepaste, een onvermogen waar ook Bish, nog her stellend van een operatie, de laatste tien minuten niets aan kon veranderen. ROTTERDAM. De teleurstelling was groot bij Sparta. Ook de tweede en tevens laatste kans om in een Europees voetbaltoernooi te geraken, was vervlogen. Nadat de Spartanen begin april al door NAC verrassend voor de KNVB-beker uitgeschakeld waren, was alle hoop op de derde plaats in de competitie gevestigd. FC Twente verstoorde, evenals vorig R;-. BB! f;,- Die verbruidde het bij de AZ-aanhang met name kort voor rust, door niet naar de penalty-stip te wijzen toen Paul van Egmond een overtreding tegen Eddy Schaafstra beging. De woede over het onthouden van een strafschop was ove rigens misplaatst ,maar een feit was wel dat Van Gastel zich niet van zijn sterk ste zijde liet zien en een paar keer falikant miskleunde. Het verleidde AZ- trainer Cor van der Hart in de rust tot de opmerking: „Je moet natuurlijk niet tégen ons gaan fluiten”. De verre van opwindende tweede helft (een groot deel van de 5000 toeschouwers hield het roy aal voor het einde voor gezien) bleef zich kenmerken door de goede wil van ciële eisen zijn nu duidelijk opge schroefd in de wetenschap dat er ver schillende clubs zijn die de klasserijke middenvelder zouden willen contracte ren. Vosmaer: „Ik heb mijn voorstellen gedaan, het woord is nu aan het Haar- iem-bestiuur. Maar ik weet bijna zeker dat ze aan mijn eisen niet tegemoet komen.’’ Andere gegadigde om te ver trekken is Gerrie de Goede, de laatste weken weinig geïnspireerd en tegen NAC zonder meer gepasseerd. Niet on begrijpelijk als men weet dat de uitbun dige „international” in een interview verklaarde voor hetzelfde geld bij Am sterdam te willen gaan voetballen. Nadat de Twentenaren in de eerste helft al een 1-0 voorsprong hadden genomen, zorgde scheidsrechter Arie van Gemert ervoor dat Sparta een voorwaarden gaat praten. Voor Marijt geldt hetzelfde, alhoewel juist hij giste ren door Brand werd „gestraft” in de vorm van een vervanging door Joop Burgers die de hele competitie op de reservebank had doorgebracht. De zeer zelfbewust voetballende Martijt was di rect schuldig aan de Bredase gelijkma ker door in de 36e minuut volstrekt onnodig naar Poldervaart terug te spe len. Vreysen kwam tussenbeide en scoorde. Toen Marijt in de tweede helft herhaaldelijk overbodige risico’s nam greep Brand in. De Haan verhuisde daardoor naar achteren terwijl ook hij op het middenveld een prima partij had staan spelen. Hij ving de NAC-architect Quaars uitstekend op en was ook aan vallend van grote waarde. Van Gemert af om hem duidelijk te maken dat zijn grensrechter had staan vlaggen. Van Gemert werd van links naar rechts geduwd en getrok ken. Hij liet gewoon met zich sollen. Eijkenbroek: „Ik ging met hem naar de grensrechter, die toegaf dat hij wel degelijk voor buitenspel had ge vlagd”. Doelman Doesburg: „Als je als scheidsrechter meent dat die be slissing goed is, dan ga je toch niet vijf minuten discussiëren? Toen we al een paar minuten bezig waren om hem te vertellen dat zijn beslissing fout was, zei hij dat we nog twee minuten kregen om kenbaar te ma ken dat we het niet met hem eens waren. Een gekke zaak”. Scheidsrechter Van Gemert, die bij het verlaten van het terrein flessen naar het hoofd gegooid kreeg, gaf als commentaar: „Op het moment dat Achterberg de bal op Jeuring speelde, stond ik in een positie waarin ik zelf kon beoordelen dat het geen buiten spel was”. Onder politiebewaking werd Van Gemert Rotterdam uitge loodst. Hoewel de scheidsrechterlijke beslissingen op Spangen niet altijd correct waren (van een arbitraal trio was geen sprake, de grensrechters stonden vaak voor joker), dient toch gezegd te worden dat FC Twente, dat drie minuten voor tijd nog een tegen treffer kreeg te incasseren, verdiend won. Scheidsrechter Van Gastel, in de tweede helft minder het mikpunt van supporters-kritiek dan voor de rust, hield tien minuten voor het einde Fran* van Essen de gele kaart voor ogen, na een overtreding tegen Schaafstra. Programma: NECUtrecht, Feyenoord PSV, GroningenGo Ahead, NacAm sterdam, TelstarHaarlem, AjaxAZ, TwenteMW, Den BoschSparta, Den HaagExcelsior. Dat versterkte de geruchten dat Hughes Haarlem’s „nieuwe oude” trainer De Goede zou willen ruilen voor de bij Amsterdam weinig succes volle Couperus, een voornemen dat in de selectiegroep niet alleen met gejuich wordt ontvangen. Ook René van Bree voort schermt trouwens met een mogelijk vertrek. Het passeren van De Goede bracht de doorgaans weinig wisselende Brand ertoe de „vergeten” André Wetzel op de rechtsbuitenplaats te posteren. Wetzel was erg ijverig, verdedigde goed mee als Beer Wentink weer eens opkwam maar was ongelukkig in de afwerking. Bovendien ontbrak hem nog de moed een mannetje te passeren. Wetzel: „Je bent gewoon erg voorzichtig, risico ne men is er niet bij”. Betaald voetbal- voorzitter Gosen heeft toch een drukke week want een groot deel van de Haar lem selectie is aan contractverlenging of -verbetering toe. Van de Berg bijvoor beeld, weer goed voor twee doelpunten, heeft zich (sinds De Goede in de wed strijd tegen Utrecht geblesseerd raakte) zo nadrukkelijk als waardevolle spits gepresenteerd dat ook hij over betere Het Sparta-doelpunt dat te laat kwam: Jan Klijnjan heeft via de paal de roos getroffen. Drost en Schrijvers zien het met het nodige afgrijzen aan. Gewerkt werd er vooral in de eerste helft toen NAC met het 'nodige geluk de stand een half uur lang op 00 kon houden. De Bredanaars waren wel het sterkst van start gegaan maar de beste kansen waren voor de Brand-brigade van wie met name Vosmaer zich meteen in het begin in de kijker speelde. Kort na de aftrap knalde hij van grote af stand op de lat en een vlammend schot van de Hagenaar kon door Jan de Jong net uit de benedenhoek worden getikt. Ook verder in de wedstrijd was Vos maer nadrukkelijk aanwezig. Bijna iede re aanval liep over hem en in de meeste gevallen zorgde hij voor een gave pass of een dribbel vol dreiging. Dat hij, net als destijds Bregman, na een jaar weer bij Haarlem vertrekt is zeer goed moge lijk. Sinds de wedstrijd tegen Go Ahead, toen de situdent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag, driemaal scoorde, is hij niet meer uit het eerste elftal weggeweest. Zijn finan- PSV—NEC 1—0, Feyenoord 24, Groningen 01, HaarlemNAC 3—1, AZ '67—Telstar 0—0. MW—Ajax 1—0, Spar taFC Twente 12, Excelsior— FC Den Bosch 4—1, FC Utrecht—FC Den Haag 1—1. Deze clubs dienden een motie van wantrouwen in waarna het bestuur .genoodzaakt was om zijn voorstel lichtelijk te herzien. De uitkomst was dat er nu voor 1 november, dus belangrijk voor de tweede transferpe riode in december, door een door het bestuur na overleg met de vergade ring te benoemen commissie van des kundigen, een nieuw bestuursvoorstel wordt geadviseerd. Normaal vertaald komt het er dus op neer dat er voor 1 november een alternatief transfer systeem uit de bus dient te komen, waarbij de betrokken speler direct na beëindiging van zijn contract vrij is om zich aan een nieuwe club te binden. In het geval een nieuwe overeenkomt wordt gesloten moet de nieuwe werkgever van de speler een vergoeding betalen aan de oude club. Wanneer over de hoogte hiervan geen onderlinge overeenstemming wordt bereikt zal een arbitragecommissie een bindende uitspraak doen. De achterlijke arbeidsverhoudingen in het betaalde voetbal maken het ech ter wel noodzakelijk. Nu wordt een speler belemmerd om na afloop van zijn contract over te stappen naar een andere vereniging. Als het sectie bestuur nu zijn zin krijgt zal een speler na beëindiging van zijn ar beidsovereenkomst geheel vrij zijn. De angst dat eigenzinnige voetballers in de toekomst wel eens naar de rechter kunnen stappen heeft het proces waarschijnlijk wel versneld. VVCS- voorzitter Karei Jansen. „Wij zijn er van overtuigd dat het nieuwe systeem er nu moet komen. Om de zaak naar 1 november te schuiven is gewoon weer een uitstelpoging van sommige clubs.” W@IW IIIBIÏ Trainer Spitz Kohn had de kramp achtig spelende Rotterdammers daarbij nog voor een extra probleem gezet door te elfder ure, toen bleek dat Pahlplatz last van zijn keel had, René van der Kerkhof op links tegen over Venneker te zetten en invaller Achterberg tegenover Visser. af om hem op de schouders te ne men. Een geëmotioneerde noemde het een grandioos voor zijn club. „De halve finale van de UEFA-Cub bereiken én de derde plaats in de competitie Twee maan den geleden stonden we nog zes pun ten achter. We verloren daarna al leen nog maar van Ajax. Twente moest Sparta uit zijn ritme halen. Dat is prachtig gelukt”. van een vrije trap van Vosmaer. Hij komt als overwinnaar tevoorschijn uit een scrimmage voor het NAC-doel. Delmotte, doelman De Jong en Dierickx (die alleen maar kon HAARLEM Joop Brand wilde het publiek in zijn laatste thuiswedstrijd als oefenmeester van de Haarlemmers geen „balen-partij” voorschotelen. De tekenen van ontevredenheid die de drieduizend toeschouwers in de tweede helft demon streerden moeten de vertrekkende Brand daarom zeer onaangenaam in de oren geklonken hebben. Het tempoloze gedoe van de Haarlemmers verdiende echter inderdaad geen andere „beloning” dan het langzaam in de handen klappen en het roepen om EDO, de buurman die het blijkens mededelingen van de speaker in Velsen erg goed deed. Dat Haarlem in de slotfase, geholpen door een falende Bredase verdediging, toch de overwin ning pakte kon van dit consumenten protest alleen nog maar de scherpste kantjes afslijpen. I' j! rHFiÜ# f’i TB»..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13