Gevangenisrei in Florida: 80 gewonden van Golda Meir Gabonnese lijfwacht te koop mag wapens houden Gezondheidszorg is doodziek F O GC IfiïWSji Spaarders voor 70 miljoen opgelicht Libië verwijt Washington provocaties nn LnJ I Alles blijft goed gaan met Skylab „Acali" begon aan oceaanreis „Wapentas” En dit mi f* „Politieke barometer wijst mooi weer aan” .iÏÏlU L’ Wi Il li H ■s Regeringsverklaring over 14 dagen Geharrewar op Schiphol LEERLING-VERPLEEGKUNDIGEN: l Nederlander betrokken bij financieel schandaal if! 2 19 7 3 1 4 MET os 1 F MAANDAG Protestmars Hi t „Filiaal” I .4 BREZNJEV OPTIMISTISCH zw 2.28 10.26 21 12 18 23 17 19 18 21 uur uur 0 0 De Russische partijleider zei verder dat het basisverdrag tussen de DDR en de Bondsrepubliek niet alleen voor de normalisering van de betrekkingen tus sen de beide onafhankelijke soevereine staten in Duitsland van bijzonder grote betekenis is, maar ook voor de verdere ontspanning in Europa en de vestiging van de internationale vrede. Het geld dat de tas opbrengst zal aan het Israëlische kanker onderzoekin stituut worden geschonken. de DDR en Polen heeft gebracht, be doeld om andere leden van het Sovjet blok gerust te stellen en hen ervan te overtuigen dat de Russische partij chef bij zijn komende belangrijke besprekin gen in Bonn en Washingtoon hun belan gen niet uit het oog zal verliezen. Zoals bekend is Breznjev van 18 tot 22 mei in Bonn. Van 18 tot 26 juni zal hij iin Washington zijn. Hij is gisteren naar Moskou teruggekeerd. Aanvankelijk gin gen er geruchten dat hij ook nog Praag zou bezoeken. Met opschriften op spandoeken en af fiches als „dood door schuld” en schrob ben is ons lot”, „ze kunnen van mij de pot op” brachten de demonstranten hun grieven op straat. Ookscandeerden zij variaties op bekende liederen als „Gezondheidszorg slaapt gij nog” en „Als we naar de donder gaan, gezondheidszorg, gezondheidszorg”. co gi zi pl er Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück 7 7 7 6 7 7 7 7 8 7 2 14 9 10 10 7 6 6 4 5 16 8 7 7 8 11 4 5 13 6 6 11 12 3 4 6 15 11 12 8 0 2 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0.5 0 0 0 1 0 0 0 la w B et H ja li 1 i UTRECHT. „Het lichaam van de gezondheidszorg is doodziek. De gezond heidszorg is mede door de schuld van ons, werkers in die gezondheidszorg, ge drongen in de rol van de onmondige patiënt. Wij moeten trachten de gezond heidszorg weer beter te maken. En dat kan door teamwork en door niet meer langs elkaar heen te werken”. Deze op roep deed Roland Jansen, voorzitter van de gebundelde werkgroep leerling-ver- i gei ge pe' de ne ha da te in ■s te' za e 1 t 1 c 18 19 14 20 21 22 14 20 20 BERLIJN (UPI, AP en DPA) De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft gisteren in Oost- Berlijn bevestigd dat de Sovjet unie vastbesloten is de in de afge lopen jaren gesloten verdragen „strikt en volkomen” uit te voeren. „Wij verwachten dezelfde houding van onze verdragspartners”, zo zei hij bij het overhandigen van de ver sierselen van de Lenin-orde aan de Oostduitse partijleider Erich Ho necker tot besluit van het tweedaag se bezoek aan de DDR. Breznjev zei dat anders „een eerlijke en zakelijke samenwerking” niet mogelijk zal zijn. 4 4 2 2 0.6 6 2 3 3 0 0.8 0.1 0 0 0 0.2 0 Volgens Breznjev „voorspelt de poli tieke barometer steeds duidelijker dat er in Europa mooi weer op komst is”. De sfeer van verminderende spanning ont wikkelt zich steeds zekerder, het gevoel van een blijvende vrede, van een goed perspectief voor de toekomst consoli deert zich. Het is buiten kijf ddat dit in de eerste plaats de verdienste is van een actieve vredespolitiek van de communis tische gemeenschap, waarvan de Duit se Democratische Republiek deel uit maakt, aldus Breznjev. Volgens westerse waarnemers en com munistische zegslieden zijn de bliksem bezoeken die Breznjev dezer dagen aan nie Financière pour le Commerce. Tal van spaarders brachten bedragen tussen de 2000 en 90.000 gulden naar de Com pagnie om die voor een bepaalde termijn te beleggen. Maar toen het na afloop van die termijnen op uitbetalen aan kwam, bleek de Compagnie daartoe niet in staat pour le Commerce. Directeur-generaal: de Nederlander, die volgens het dossier dat hier in Genève van hem bekend is, niet lang daarvoor moeilijkheden had gehad met de Nederlandse justitie, ook in verband met geldzaken. De man woonde toen in ieder geval niet meer in Nederland maar aan de Cöte d’Azure. Aan het einde van een driedaagse congres in Londen van de Europese Beweging hebben de ongeveer 900 deel nemers gisteravond een verklaring aan genomen waarin wordt gepleit voor het houden van verkiezingen voor een Euro pees parlement in 1975. De voorbereidingen op het vertrek van het laboratorium vanavond en de lan cering van de Skylab morgen lopen tot nu toe gesmeerd. Op de foto de drie astronauten, van links naar rechts Paul J. Weitz, Charles Conrad en dr. Joseph P. Kerwin. Overigens staan zij ruim anderhalve kilometer voor de raket, die de Skylab in de ruimte moet brengen. Aan de vergadering was een ruim één uur durende protestmars door de Utrecht se binnenstad voorafgegaan. Ruim drie honderd in witte uniformen gestoken leerling-verpleegkundigen gaven uiting aan hun onvrede over zaken als be roepsvoorlichting, taakomschrijving, rechtspositie, opleiding en begeleiding van de leerling-verpleegkundigen. Vriendelijk converserend bewoog de onlangs in Athene aangekomen eerste Chinese ambassadeur Tsjoe Po Ping zich vorige week op een receptie die de Isra ëlische ambassadeur gaf voor het 25-jarig bestaan van Israel. Toen journalisten Po Ping naar de politieke betekenis van zijn bezoek vroegen, bleek dat de Chinees dacht dat hij op d e ambassade van Koeweit was. Hij is toen maar zo waar dig mogelijk vertrokken, geamuseerde diplomaten achterlatend. De „boodschappentas" van mevrouw Meir kwam in het nieuws toen zij voor het eerst als premier van Israël in Washington over wapenle- veranties aan haar land kwam pra ten. Een journalist vroeg haar toen welke wapens ze kwam kopen. De premier wees op haar tas en ant woordde: „zie ik heb een grote boodschappentas meegenomen”. BUSHNELL (Reuter). Ongeveer 75 gevangenen en zes cipiers raakten het afgelopen weekeinde gewond tijdens een rassenrei in een gevangenis in Bushnell in Florida. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers is zaterdag in Mexico aangekomen voor een bezoek dat tot en met vandaag zal duren. Rogers zal de komende zeventien dagen een aantal Latijns-Amerikaanse landen be zoeken, mogelijk als voorbereiding op een reis van Nixon aan dit gebied. Weer in binnen- en buitenland Voor de Nederlandse autoriteiten be gon de tijd te dringen. Het was tegen het middaguur en de president zou met nog een elftal bewakers om zich heen om half twee arriveren. Het was echter zondag en dus niet eenvoudig om ie mand te vinden, die op eigen houtje mocht beslissen wat er moest gebeuren. Na veel getelefoneer ontving de rijkspo litie tenslotte van een der hoogste ge zagsdragers van het ministerie van Jus titie, het verlossende woord: de lijfwacht mocht mét de wapens worden toegela ten. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis w w windst. 28 windst. 21 14 18 Wijzend op de dringende noodzaak van een goede opleiding voor verplegen- den en verzorgenden waarschuwde Ro land Jansen het kabinet-Den Uyl de moeizaam van de grond komende expe rimentele dagopleidingen voor verpleeg kundigen niet te torpederen door op de financiën te gaan beknibbelen. Hij kon zich voorstellen dat er in de sector gezondheidszorg moet worden be zuinigd, maar hij achtte het onaan vaardbaar als juist de verpleegkundigen door de bezuiniging worden getroffen. Het „Zwartboek”, een stuk waarin de leerling-verplegenden een aantal oplos singen aandragen om uit de problemen te komen, zou oorspronkelijk aan de minister van Volksgezondheid worden overhandigd, maar nieuwkomer mevr, mr. I. Vorrink kon door he't kabinetsbe raad van zaterdag niet naar de Margriet- hal gaan. Het boek zal haar nu worden bezorgd. In het „zwartboek” wordt gepleit voor een tuchtrechtelijke regeling voor ver pleegkundigen. Nu moeten vooral leer lingen verantwoordelijkheden dragen die op geen enkele wet is gegrond. Fouten van verpleegkundigen worden in ver houding veel zwaarder gestraft dan fou ten van artsen. Een tuchtrechtelijke re geling zal een eind makken aan situa ties, waarin een leerling de verantwoor ding draagt voor veertig patiënten of alleen op een EHBO-Post wordt gezet in een plaats van 28.000 inwoners, als het zwartboek. De politie maakte met traangas en wapenstokken een einde aan de strijd en bevrijdde drie gevangenen die als gijze laars werden vastgehouden. Er werden volgens de politie schoten gelost. De Libische leider deelde verder mee dat bij een Amerikaanse oliemaatschap pij in de omgeving van de havenstad Sedra zeven Israëliërs waren gearres teerd die daar voor de Amerikanen werkten. Hij toonde de ongeveer 300 aanwezige buitenlandse journalisten in beslag genomen Israëlische levensmidde len en sinaasappelen. Ghadaffy beschul digde de Amerikanen van deze Israëli sche infiltratie en ziei: „Wij willen onze olie eraan opofferen om te voorkomen dat Israëliërs op deze wijze ons land binnendringen”. Ghadaffy deelde verder nog mee dat er besprekingen gaande zijn met buiten landse oliemaatschappijen over het over nemen van de installaties door de Libi sche regering. Hij zei dat het tot de souvereine rechten van een staat die oliebronnen bezit behoort om te beslis sen of ze gekocht o f genationaliseerd zullen worden. Op welke wijze deze bronnen eigendom van de staat zullen worden, hangt van tal van omstandighe den af, aldus de kolonel. De president maakt een rondreis door de Westeuropese landen om bij het be drijfsleven hulp te zoeken voor de ont sluiting van zijn land dat rijk is aan delfstoffen. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur: 0 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 20 mei: minimum 9, maximum 14 graden. WEERRAPPORTEN Er kwamen klachten binnen bij die politie. Daarop reageerde op 1 januari van dit jaar het beleggingsfonds met het wegsturen van de Nederlander als di- recteur-generaal. Zijn Zwitserse opvol ger probeerde toen de oude schulden te betalen met de inleggelden van nietsver moedende nieuwe spaarders. Zonder suc ces overigens, want nog steeds moet ruim 70 miljoen gulden spaargeld worden be taald. Het is niet bekend of ook Neder landse spaarders gedupeerd zijn. Net als indertijd bij de IOS gaat het ook nu weer om een internationaal spaar- en beleggingsfonds: de Compag- (Van onze redacteur in Genève) GENÈVE Nog geen anderhalf jaar na de IOS-affaire is de politie van Genève opnieuw verwikkeld in een soortgelijk financieel schan daal. Duizenden kleine en grote spaarders zitten samen voor ruim zeventig miljoen gulden in het schip. Drie hoofdpersonen zijn in middels gearresteerd. Naar de grote man wordt nog steeds gezocht. Het is een Nederlander die nu aan de Franse Cöte d’Azure woont. pleegkundigen en -verzorgenden zater dagmiddag in de Margriethal van de Jaarbeurs in Utrecht, waar het sluitstuk plaatsvond van de „zwarte dag van de verpleging”, een protestmanifestatie waarop enkele honderden leerling-ver plegenden demonstreerden tegen hun moeilijke werkomstandigheden. DEN HAAG. De regeringsverkla ring van het kabinet-Den Uyl zal maan dag 28 mei worden afgelegd. In de eerste werkvergadering van het kabinet, zaterdag in het Catshuis gehouden, is namelijk besloten dat ministerpresident Den Uyl kamervoorzitter Vondeling zal vragen hem op maandag 28 mei (’s ochtends )in de gelegenheid te stellen tot het afleggen van deze regeringsverkla ring in de Tweede Kamer. Het bijeenroepen van de Tweede Ka mer op een maandag is ongebruikelijk. Toch is deze dag gekozen, omdat in dezelfde week Hemelvaartsdag valt. Het lijkt waarschijnlijk dat het Kamerdebat over de regeringsverklaring nog dezelfde maandag zal aanvangen met voortzetting op dinsdag 29 en woensdag 30 mei. i Elf mensen, vijf mannen en zes vrouwen, zijn zaterdag op een klein vlot uit Las Palmas op de Kanarische Eilanden ver trokken voor een reis over de Atlantische Oceaan. Het elftal hoopt de reis op het vlot Acali in drie maanden te maken. Intussen is de Nederlandse ex-direc- teur-generaal kort geleden nog even in Berlijn gearresteerd wegens een zaak met ongedekte cheques. Sindsdien is hij spoorloos. In 1969 is het allemaal begonnen. Toen vestigde de Intercambio de Pana ma een filiaal in Genève. Directeur- generaal van deze Panamese bank: de al genoemde Nederlander. De Intercambio heeft overigens in Panama geen kantoor en geen personeel, maar staat daar al leen geregistreerd. Het bureau in Genève was dus in feite het eerste en enige van deze „bank”. In juni 1971, de IOS liep toen al op zijn laatste benen, werd dit „filiaal” gekocht door de Compagnie Financière SCHIPHOL. Beschermd door een met pistolen gewapende lijfwacht van dertien man, die na enig geharrewar dat zich tevoren afspeelde oogluikend in ons land werd toegelaten, is gistermid dag president Albert B. Bongo van de Westafrikaanse staat Gabon uit Parijs op Schiphol aangekomen. Met enkele tientallen journalisten uit Afrika waren enkele uren tevoren twee leden van de presidentiële lijfwacht vooruit naar Schiphol komen vliegen per KLM-lijn- toestel. Ze hadden hun wapens tijdens de vlucht in bewaring afgegeven aan de gezagvoerder. Op Schiphol kregen zij deze terug met het advies voor het dragen daarvan eerst officiële toestem ming te vragen. Aldus geschiedde Een lid van de Ga bonnese ambassade toonde de wapens aan ’n Schiphol-employé, die de douane en de marechaussee waarschuwde. Ge heel volgens wettelijk voorschrift gaven deze instanties de, beide „body guards”, die geen Nederlandse wapenvergunning hadden, „slechts toestemming ons land binnen te komen, als zij, de wapens op de luchthaven achterlieten. Dit weigerden ze echter. Het gevolg was dat de acht taxi’s, die op het platform waren toege laten om het gezelschap af te halen, daar ruim een uur lang bleven staan. De ijlings gewaarschuwde rijkspoltiitie wist al evenmin raad. Weliswaar zijn in ons land tot nu toe aan lijfwachten van buitenlandse staats hoofden nooit moeilijkheden in de weg gelegd, maar het betrof geen officieel, maar een particulier bezooek. De zaak werd nog ingewikkelder toen de wapens plotseling verdwenen waren. Aarzelend werd de heren verzocht hun zwarte diplomatenkoffertjes te openen, maar de wapens bleven onvindbaar. Soli dair met hun landgenoten bleven ook de Gabonnese journalisten in de wagens zitten, lijdzaam afwachten wat er zou ge beuren: allen gezamenlijk ons land in of niemand. JERUZALEM. (DPA) De bekende tas van de Israëlische premier Gol da Meir, waarmee zij vier jaar geleden in Washington „wapens ging kopen", is te koop. De tas wordt binnenkort op een liefdadig- heidstentoonstelling geveild. Zon op IVTann O Interpol jaagt op dit moment nog op een reeks medeplichtige figuren. Zij worden volgens de justitie in Genève gezocht tussen Berlijn en Panama. Het kantoor van de Compagnie Financière pour le Commerce blijft deze week ge sloten. De drie arrestanten, de Zwitserse opvolger van de Nederlander en twee Zwitserse medeplichtigen, worden van daag voorgeleid. Zij worden verdacht van flessentrekkerij, misbruik van ver trouwen en oneerlijk beheer. 13 13 14 13 16 12 13 13 12 17 12 25 onbewolkt windst. 28 zw zo en en 22.54 TRIPOLI (Reuter en UPI). Het Li bische staatshoofd kolonel Moammar Ghadaffy, heeft gisteravond de Verenigd* Staten beschuldigd van „provocerende daden” tegen zijn land. Een Amerikaans vliegdekschip zou volgens hem de Libi sche wateren hebben geschonden. Hij zei er niet bij wanneer dit incident precies had plaatsgevonden, maar sprak over „onlangs”. Het doel van de reis, die onder leiding staat van de Mexicaan se antropoloog Santiago Genoves, is „het menselijk gedrag onder moeilijke omstandigheden en in isolement te bestu deren”. regen ver. regen o regen nno zw. bew. w regen wzw w o zw. bew. regen regen ono regen nno zw. bew. wzw half bew. w regen nno zw. bew. licht bew. regen zzw zw. bew. zzw licht bew. wnw half bew. Kopenhagen half bew. licht bew. onbewolkt regen nnw zw. bew. w onbewolkt windst. 27 onbewolkt nw 22 onbewolkt windst. 21 licht bew. zw onbewolkt nnw licht bew. wzw bew. nno no no wzw zzo zo windst. 25 no Zweden zal Tanzania ongeveer 23 miljoen gulden schenken om 90 percent van de kosten te betalen die verbonden zijn aan de bouw van ongeveer 100 gezondheidscentra in het Afrikaanse land. zw. onbewolkt onbewolkt motregen onbewolkt zw. bew. mist half bew. zw. bew. wnw onbewolkt DINSDAG 15 MEI Hoog water 2.28 uur en 14.50 uur Laag witer 10.26 uur en 22.54 uur DINSDAG 15 MEI 4.47 uur onder 20.27 ''9 uur onder 3.29 'X

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2