Razzia’s in Chili tegen neo-fascistische beweging Douceurtje van Biesheuvel cs Watersnood in Bangladesj Aarzelend begin veiligheidsgesprek Openbaar vervoer wil elektrobus Paus ontvangt VRR-delegatie in audiëntie Auto tegen boom vier doden Neem gewoon Duiex- beter voor beiden. Prinselijk paar had lang gesprek met Podgorni M Sri Haringvissers tonen vioot F w L ^11 1 3 VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEINDE BOEIENDE DISCUSSIE OVER VELE ZAKEN UIT MILIEU-OVERWEGINGEN I 11. ÉL» j Ml yr~ 1973 1 4 MEI MAANDAG I Kolonelsbenoemingen Kunst Formeel iESfi ilF1’ 7 i71 SISwS 5 1 r Se- (Van onze redacteur in Brussel) e i P ADVERTENTIE t INHOUO «STUKS 1 1 i Verkeersdoden. In Den Haag is in de afgelopen nacht de 22-jarige E. F. Schwarz uit Wateringen omgekomen. Hij slipte met zijn auto en reed tegen een lichtmast. e e i i r Prinses Beatrix en prins Claus werden ontvangen en rondgeleid door de metro poliet van Toela, Joewinali. Zij werden zeer gastvrij onthaald. In de kathedraal zongen de monniken voor hen, in de academie het studentenkoor. Ze bezoch ten ook het museum, waar talloze kost bare religieuze kunstschatten zijn verza meld. De 37-jarige L. P. Wieriks uit Dordrecht is zaterdag in Giessenburg omgeko men. Op een kruispunt reed hij met zijn auto tegen een andere wagen. Een andere inzittende van zijn auto werd ernstig gewond. toen Hij n it e e h >t 3 e 1 !3 it 1 10 >e ;e ;e l- g o n s n DACCA (Reuter). Tot nu toe zijn dertig mensen omgekomen door over stromingen in Bangladesj. Een kwart van het land staat blank en de helft van de rijstoogst is verloren gegaan. Na vier dagen overvloedige regenval zijn zes rivieren sterk gezwollen. MOSKOU. Prinses Beatrix en prins Claus hebben zaterdag lang met presi dent Podgorni gesproken. Het bezoek aan de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet duurde bijna twee uur in plaats van het voorziene kwar tiertje. Volgens Russische functionaris sen is dat uitzonderlijk lang voor dit soort bezoeken. De Russische ambassa deur in Nederland, de heer Alexander Romanof, die het bezoek ook bijwoonde, zei dat er zeer boeiende discussies zijn gevoerd over tal van zaken. De pers was alleen aanwezig bij de begroeting van hst prinselijk paar door de heer Podgor ni. nieuwe regering heeft. De president ver telde dat het nieuwe kabinet uit ver schillende partijen is samengesteld. Dat was uiteraard minder groot nieuws, maar het gaf prinses Beatrix en prins Claus wel aanleiding tot een uiteenzet ting van de manier waarop in Nederland de pluriforme samenleving in parlement en regering wordt weerspiegeld. De heer Podgorni verklaarde dat volgens de op vattingen in\ de Sovjet-Unie één partij het best de belangen van het volk kan dienen. Maar, voegde hij daar vriende lijk aan toe, „dat is een kwestie van smaak.” Het prinselijk paar verzekerde hem dat ook bij een meer partijensys teem de belangen van het volk worden behartigd, aangezien partijen die dat niet doen, tijdens verkiezingen verliezen. De heer Podgorni bleek het program ma voor de studiereis van het prinselijk paar helemaal uit zijn hoofd te kennen en hij bereidde hen uitvoerig voor op wat hen te wachten staat. Het belang rijkste noemde hij de indruk die zij zullen krijgen van het Russische volk dat hij omschreef als gastvrij en hard werkend, als een vredelievende natie die streeft naar het vermijden van oorlog. De prinses en de prins verzekerden de president dat de Nederlanders het ver langen van de Russen naar vrede volle dig delen. De 30-jarige J. M. R. Perreul uit Dublin is zaterdag in Hoogerheide omgeko men toen hij in flauwe bocht op de verkeerde weghelft kwam en op een tegenligger reed. Verder werd in de slotconclusie een pleidooi gehouden voor overheidsmaatre gelen gericht op minder verkeersbelem- meringen voor het openbaar vervoer, onder meer door vrije banen, wat ook een vermindering van de verkeersop stoppingen in de steden zou betekenen. Een ander punt van belang noemde het congres de integratie van alle ver voerssystemen, inclusief de spoorwegen, in stedelijke agglomeraties door onder meer aanpassing van de tarieven. Bij het vaststellen van de ruimtelijke ordening voor deze agglomeraties zou hiermee rekening moeten worden gehouden, al dus de slotconclusies van het congres. TILBURG. Vier mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het gezelschap zat in een auto die met volle vaart tegen een boom reed. De wagen kwam dwars op de weg te staan. De bestuurder van een twee de auto, die de verongelukte wagen trachtte te ontwijken, botste eveneens op een boom. Hij liep ernstig letsel op. Prins Claus vertelde hem dat ook veel Nederlanders zich niet persoonlijk bij moderne kunstuitingen betrokken voe len, maar dat dit in ons land geen reden is om de scheppers ervan aanmoedigin gen in de vorm van subsidies te onthou den. Hij merkte in dit verband op dat veel grote kunstenaars ook bijvoor beeld Rembrandt tijdens hun leven niet zijn begrepen en dat het juist de essentie is van het kunstenaar zijn „voorop te lopen”. Zaterdag zijn de prinses en de prins ook in Zagorsk geweest, 70 kilometer ten noorden van Moskou. Zagorsk is met zijn uit de dertiende eeuw stammende zeer kleurrijke kathedralen, kerken, het klooster van de heilige Sergius en het seminarie een belangrijk centrum van de Russische orthodoxe kerk. Bij een botsing tussen twee Haagse poli- Een Franse jongeman, de 24-jarige M. Viot, is gisterochtend aan de verwon dingen bezweken die hij zaterdagmid dag ha dopgelopen in Nieuwerkerk toen op een viersprong twee auto’s op elkaar in reden. De Fransman zat in een van de wagens. Acht mensen werden bij de botsing gewond, van wie twee ernstig. Prinses Beatrix sneed ook het onder werp kunst aan. Ze sprak de hoop uit dat zij en haar man de kans zullen krijgen in de Sovet-Unie kennis te ma- Het prinselijk paar hoorde van de Russische president dat Nederland een De slachtoffers zijn de 32-jarige me vrouw J. van Ham-Mols, de 34-jarige mevrouw M. J. A. Wouters-van der Meer, haar 39-jarige man, de bedrijfs- assistent P. F. Wouters, en de 30- jarige elektro-technicus A. van Hoof, allen uit Hilvarenbeek. De vrouw van de heer Van Hoof werd gewond, als mede een andere passagier. tie-auto’s is in de nacht van zaterdag op zondag de 24-jarige politie—agent H. Wildschut omgekomen. De heer Wildschut reed met hoge snelheid op de andere dienstauto, die hem geen voorrang zou hebben verleend. ken met moderne kunst en moderne kunstenaars. De president achtte het niet uitgesloten dat ze kunstenaars zullen ontmoeten. Maar, zei hij, het is niet zeker of u altijd zult begrijpen wat ze met hun moderne kunst bedoelen. Kunst moet begrijpelijk zijn, want kunst is voor het volk, voegde hij daaraan toe. „Grote kunst is altijd voor iedereen begrijpelijk en toegankelijk geweest.” BRUSSEL In Wenen is vandaag na maandenlang touwtrekken tussen Warschau-Pact en Westelijke geallieerden het formele beraad van negentien landen ter voorbereiding van onderhandelingen over Wederzijdse vermindering van strijdkrachten in Centraal-Europa be gonnen. Van NAVO-zijde zijn enige concessies gedaan om dit overleg tenslotte op gang te brengen. De Russen hebben wat Hongarije betreft hun zin kunnen doordrijven: Dit land krijgt vooralsnog dezelfde sta tus als de andere landen die wel in Wenen aan tafel willen zitten, maar toch niet rechtstreeks bij het gebeuren in Centraal-Europa zijn betrokken, de zogenaamde flank-landen. Het staat nu al vast dat dit voorbe reidende gesprek niet voor het najaar kan worden afgesloten. Over enkele weken zal worden besloten tot het bijeenroepen van een conferentie over veiligheid en samenwerking in de Finse hoofdstad Helsinki. De NAVO-landen willen eigenlijk liever wachten en eerst bekijken of het gesprek over troepenvermindering in derdaad de resultaten kan opleveren, die tot een merkbare vermindering van de militaire confrontatie zullen leiden. HILVERSUM. Het kabinet-Bies- heuvel blijkt op de valreep nog een aantal belangrijke veranderingen bij de luchtmacht te hebben aange bracht. Bij de luchtmacht zijn in de eerste maanden van dit jaar 25 oversten tot kolonel benoemd. Vo rig jaar waren dat er negen. „Dit is per 1 mei gebeurd, toen men al heel duidelijk zag aankomen, dat er een nieuwe regering Den Uyl zou komen en dat het departement van Defensie in handen zou komen van socialisten. Men heeft ons in gedekt voor de hele kabinetsperio de Den -Uyl”. Dit zei zaterdag luchtmachtmajoor F. Uyen (lid van de militaire commis sie van de PvdA) in het radiopro gramma „Dit is het begin” van de VARA. Het juiste aantal arrestaties Is niet vermeld maar volgens politiewoordvoer ders zijn alleen in de havenstad Valpa raiso al 42 mensen aangehouden. Minis ter Espinoza deelde zaterdagavond mee dat nog moet worden beslist of de arrestanten wegens onwettig wapenbezit door civiele of militaire rechtbanken zullen worden berecht. Eerder deze maand waren al 45 aanhangers van de uiterst rechtse beweging aangehouden in verband met een aanval op het kantoor van de socialistische partij in Temuco. Hongarije i« dus nu formeel een flankland geworden. Vermoedelijk zal het dat dan ook in de toekomst blijven, want hoewel er formules In Scheveningen werd zaterdag vlag getjesdag van de Nederlandse zeevisserij gehouden. Enkele tientallen visserssche pen uit Scheveningen, Katwijk en an dere havens als Tholen, lerseke en Ar- nemuiden lagen vrolijk opgetuigd in de haven te kijk. De vele belangstellenden zagen ook, dat een deel van de vloot deze keer, tegen de gewoonte van de laatste jaren in, de vlaggetjes had weggelaten om ’s middags om twaalf uur uit te varen ter haringvangst in de Ierse Zee. De Noordzeevloot vertrekt volgende week zaterdag. Op de kade zorgde het organiserend comité voor tal van attracties, zoals gratis haringhapjes, optredens van mu ziekkorpsen uit verschillende visserij- plaatsen, een groep parachutespringers en filmvertoningen in de Visserijschool. DEN HAAG. De leiders van tal van openbare vervoerbedrijven in Oost en West-Europa zijn van mening, dat uit het oogpunt van luchtvervuiling elek trisch aangedreven voertuigen in de toe komst de ideale oplossing zijn voor het openbaar vervoer. Zij hebben deze mening neergelegd in de slotconclusies, die zaterdag in Den Haag werden aanvaard op het vorige week maandag begonnen congres van de „Internationale Unie voor het Openbaar Vervoer”, een internationaal congres waaraan door ruim 800 functionarissen van vervoersondernemingen werd deel genomen. Mede van Nederlandse zijde is altijd betoogd dart het geen zin heeft in Helsinki over veiligheid te gaan pra ten wanneer de militaire aspecten daarvan niet steeds worden behan deld. Dit zogenoemde parallellisme heeft ook de NAVO steeds als begin sel naar voren geschoven. In NAVO- kringen merkt men overigens op dat de onderlinge relatie tussen de be sprekingen in Helsinki en die te We nen wel degelijk te handhaven zal zijn. Maar de situatie is intussen toch wel geheel anders geworden dan toen ROME (UPI). Paus Paulus heeft zaterdag een delegatie van de Voorlopige Revolutionaire regering van Zuid-Viet- nam (de Vietcong) in particuliere au diëntie ontvangen. Eerder hadden al audiënties plaats met Noord Vietnamese leiders en met de Zuidvietnamese president Thieu die vo rige maand vragen van de paus moest beantwoorden over politieke gevangenen in zijn land. De delegatie van de Viet cong werd geleid door Nguyen Van Hieu, hoofd van de delegatie bij de besprekin gen in Parijs. overeen zijn gekomen om die status nog zo nodig nog te kunnen verande ren is daar algemene instemming voor nodig. Het laat zich denken dat de Russen hun aanvankelijke succes niet een- twee-drie zullen weggeven. Hongarije is zeker in de NAVO-opvatting natuurlijk wel rechtstreeks bij de veiligheidssituatie in Centraal-Europa betrokken maar als het buiten dit gebied wordt gehouden waarvoor de troepenvermindering zal gelden kun nen de Russen er hun strijdmacht behouden. Niet alle NAVO-lidstaten die in Wenen meedoen zijn even enthousiast om onder deze omstandigheden de besprekingen formeel te laten begin nen. Vooral West-Duitsland en Groot-Brittannië hebben lang ge aarzeld. In deze sfeer is men dan vandaar begonnen: van westelijke zijde blijft men spreken over voorbe reidende onderhandelingen over we derzijdse evenwichtige vermindering van troepen in Centraal-Europa. He1 Oostblok spreekt slechts van beraad met betrekking tot Centraal-Europa. Twee Chileense provincies Santiago en O’Higgins zijn door president Al lende onder militair gezag geplaatst. Een golf van politieke en sociale onrust dreigt volgens regeringswoordvoerders het voorspel te vormen van een nieuwe „bazenstaking”, zoals die welke het land vorig (jaar oktober volgens de woonden van de president op „de rand van een burgeroorlog” bracht. Deze vrees leek zaterdag gerechtvaardigd toen de 30- jarige Walter Thieme, een leider van „Patria y Libertad”, in Argentinië ver klaarde dat zijn beweging zich actief op een burgeroorlog voorbereidt. Tegenover de krant „La Prensa” zei hij dat een politieke oplossing voor Chili onmogelijk is, dat de politieke partijen niet bij machte zijn gebleken „de marxistische opmars” te stuiten en dart het ogenblik is aangebroken de wapens op te nemen. „Als de prijs voor vrijheid een burger oorlog is, zullen wij die moeten beta- Elke benoeming van overste tot kolo nel of van majoor tot overste bete kent, dat de inkomsten van de betreffende persoon vanaf de be vordering bij het behalen van een leeftijd van 72 jaar worden ver groot met f 200.000 tot 250.000. „Dus men heeft hier een douceur tje weggeven van 25 maal een kwart miljoen gulden. Daar komt het wel op neer”, aldus majoor Uyen. Volgens de luchtmachtmajoor is het aantal generaals, kolonels en over sten bij de luchtmacht de laatste twaalf jaar ongeveer verdubbeld, terwijl de luchtmacht het aantal militairen in die periode met enige duizenden heeft ingekrompen. Vol gens majoor Uyen heeft de lucht macht één kolonel op 300 militai ren, „en dan moet men weten dat een kolonel een salaris krijgt van zo’n ƒ70.000 plus vrije geneeskun dige verzorging, gedeeltelijke vrije kleding, speciale lesfaciliteilten en bij een commanderende functie een auto met chauffeur. Zolang er nog geen elektrische voer tuigen zijn, zullen de bedrijven het nog moeten doen met autobussen met diesel motoren, die weliswaar minder schade lijke stoffen uitstoten dan auto’s met benzinemotoren maar toch nog kunnen worden verbeterd. Het congres sprak de wens uit dat de vervoersondernemingen met defabri kanten zouden samenwerken aan de ontwikkeling van de elektrobus. Ook wezen de slotconclusies op de pogingen, die reeds worden aangewend len”, aldus Thieme, die kort geleden in de Argentijnse stad Mendoza opdook en asiel kreeg drie maanden nadat hij officieel dood was verklaard, omgeko men bij een vliegtuigongeluk zoals men zei. De uitlatingen van Thieme hebben in Santiago nogal wat opschudding ver wekt en van goed ingelichte zijde is vernomen dat de regering zal blijven trachten Argentinië tot uitlevering te bewegen. De kans van slagen hierbij lijkt echter gering. De 75-jarige mevrouw S. Hesselink- Spekman uit Groningen is zaterdag verongelukt toen de door een andere bejaarde vrouw bestuurde auto, waar in zij meereed, in een bocht kantelde. De 76-jarige bestuurster werd gewond. De 20-jarige J. Lodder uit Poortugaal verloor de afgelopen nacht het leven toen hij met zijn auto in een bocht rechtdoor reed en in een sloot beland de. De man was op slag dood. De 17-jarige Geert Snijders uit het Drentse Witteveen (gemeente Wester- bork) is zondagavond omgekomen zijn bromfiets in brand vloog, kwam in de vlammen om. REYKJAVIK (Reuter). Een IJs landse patrouilleboot heeft zaterdag waarschuwingsschoten gelost op twee Britse sleepboten die ter assistentie met een Britse vissersboot waren meegegaan. Het is het eerste incident in de kabel- jauw-oorlog tussen de twee landen sinds 10 dagen. Verzet isgsn Allende neemt weer toe SANTIAGO (Reuter) De Chi leense politie heeft zaterdag in ver scheidene steden invallen gedaan in schuilplaatsen van de neo-fascisti sche beweging „Patria y Libertad” (Vaderland en Vrijheid) en daarbij tientallen arrestaties verricht. Vol gens een bekendmaking van minis ter van Binnenlandse Zaken Espi noza zijn grote hoeveelheden wa pens en munitie in beslag genomen. De 18-jarige fabrieksarbeider W. bregts uit het Brabantse Wouwse Plantage (gem. Wouw) kwam in zijn woonplaats om toen hij op zijn brom fiets plotseling te ver naar links uit week. Hij werd door een hem achter op komende auto aangereden. In Vlaardingen is zaterdagavond de 32- jarige telefoonmonteur L. C. Baars uit Maassluis om het leven gekomen. Hij reed met zijn motorfiets tegen een vangrail. om de door het openbaar vervoer ver oorzaakte geluidshinder te beperken. Men noemde als geluidgrens voor auto bussen 78 decibel. secretaris-generaal Luns destijds ver klaarde dat de NAVO er niet aan dacht om naar een veiligheidsconfe- rentie te gaan als het ontwapenings gesprek met redelijke resultaten niet overtuigd kon zijn. In Wenen zijn inmiddels al de procedureregels vastgesteld voor de nu beginnende consultaties zowel als voor de latere onderhandelingen. Het voorzitterschap zal wisselen in de alfabetische volgorde van de En gelse namen en een Brit is bij loting het voorrecht toegevallen de eerste plenaire zitting te presideren. Besliss- singen kunnen slechts bij algemene overeenstemming worden genomen. Elf landen hebben nu de status van rechtstreeks betrokkenen gekregen De acht anderen mogen meepraten en documenten ter tafel brengen. Van NAVO-kant zijn Ijsland, Portugal en Frankrijk niet aanwezig. k I Ir '■■iii illllrirtüli ...ja l: I :.W I '■■u'iuauZ 1 t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3