voor Oranje Bewondering voor Frisol’s BELGISCHE COACH OVERWEEGT ANDER AANBOD wie je vrienden zijn Negen spelers PSV op „lijst rs Rivera wel, Pratti niet bij AC Milan ENIGE FEDOR Brokamp weer beschikbaar A Ui „Na de top merk je n „Wielerorakel” breidde voorsprong fors uit t VERTREKKENDE ARBITER ELSINGA: Koersen Hilversum 95 Leeds mist Bremner en Clarke OD O «BDDDDbi LU 17 1 6 19 7 3 WOENSDAG MEI Knokploeg Aanbiedingen 99 Hi U U U U Up u 2Q02D0DEDUU 0 T i» 'fti irt.t tt rSl iB ifet i i j - J (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ZO- René Mol is het wachten beu (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS René Mol: Wachten beu. (Van onze sportredactie) voor. Sparta lande- ■Twart» M.A.C. de tl-ópart loariem 4. na Frits Slüper, de Deen Jördimm en Henk sleutelbeen. >lgd, of of een Behalve dat, werd duidelijk dat Fedor den Hertog over een ijzersterke ploeg beschikt. De Frisols manifesteerden zich als een onverzettelijke knokploeg voor Den Hertog door zoveel sjouwwerk op kop te doen, dat de bewondering in het peloton algemeen was. „Wat die jongens klaarmaken”, prees Aad van den Hoek, „was zonder meer grandioos. Ik werd er wel het slachtof fer van maar ik ben sportman genoeg z.t.; 8. v. Steenis (Del) z.t.; (Mil) z.t.; 10. Kroep (Trn) z.t.; rovski (Polen) z.t.; 12. Den F z.t. Algemeen ploegenklasseme etappes 1. Frisol 56.06.47; 2. Ketting Trico Noble 56.13.23; 4. Delbana 56.17.51; 5. Amstel 56.18.54; 6. Caballero 56.22.57. Het Zwaluwen-voetbalteam heeft in Gorkum de jaarlijkse wedstrijd om de Lo Brunt Memorial Trophy tegen Mid dlesex Wanderers met 0-3 verloren. In het prof toernooi van Las Vegas heeft de Australiër Stolle zijn landge noot Alexander verslagen. De Chileen Fillol klopte de Amerikaan Lutz, terwijl Newcombe (Austr.) de baas bleef over de Fransman Goven. 1 1 3 1 3 »ot ver nadert (023) worden itvangen lie rea- adver- lummer, [at num- vermeld, de door- of maakt jk. Ver- i steed! le enve- mer van waarop iert. Igen be- JniT~=a. UZ. ’«7 De machtige man van de commissie, Joop Martens, kreeg het interview on der ogen en greep de telefoon om de Groninger op ’n zaterdagavond de les te lezen. „Hij was erg boos”, herin nert Tjeerd Elsinga zich. „Maar ik verdomde het af te schuifen op de journalist in kwestie (wat collega’s gedaan hebben). Ik stond er volledig achter. Na de al vastgestelde wed strijden heb ik toen vier weken lang niks gehoord tot die wedstrijd van afgelopen zondag. Ik heb de KNVB m.: 1 Jeunesse (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Een scheidsrech ter die vrijwillig uit de wereld van het betaalde voetbal verdwijnt, een uniek verschijnsel. Bovendien op een wijze die zeker zo opmerkelijk is. De man in kwestie is Tjeerd Elsinga die bedankte voor de eer als arbiter op te treden bij de ontmoeting Heeren- veenVVV van afgelopen zondag en die royale tijd daarvoor al had beslo ten het fluiten te laten voor wat het was. Twee jaar geleden werd de Gro ningse arbiter van de A-lijst afge voerd nadat hij een paar wedstrijden niet zo best had geleid. „Degradatie naar de B-lijst was volkomen terecht maar de manier waarop heeft me zeer verbaasd. Van een telefoontje of be geleiding na een slechte partij was geen sprake. Ik heb geen minder waardigheidscomplex maar het is wel zo dat het Noorden wat dit betreft bij het Westen tenachter wordt ge steld. Kijk naar zo’n man als Ram die het wat moeilijk heeft gehad en die vervolgens begeleiding krijgt en tevens de gelegenheid om in rustige „Er zal in ieder geval iets moeten veranderen”, maakte de Belg gisteren al duidelijk, „voor ik mijn handtekening onder een nieuw contract zet. Zoals het nu gaat (Mol kreeg vijf weken de tijd om zijn ploeg voor te bereiden, red.) zal het erg moeilijk blijven om iets van het Nederlandse basketbalteam te maken. Er moet minstens één keer per maand een centrale training komen, zodat ik de gelegenheid krijg om een eenheid te smeden. Dat dit hard nodig is, bleek ook in Wenen weer. Naarmate het toernooi vorderde wisten de spelers elkaar beter te vinden. Als we ons voor de finalepou- le geplaatst hadden,, was het zeker stuk ken beter gegaan”. Vreemd genoeg wordt alom de falende aanval als de voornaamste oorzaak van het falen genoemd, terwijl tot nu toe de verdediging van de Nederlanders als het zwakke punt gold. Akeboom: „Er werd steeds te veel op mij gerekend. Het ging goed tegen Israël, maar na die wedstrijd stonden er tegen Frankrijk en Oost-Duitsland steeds een paar verdedi gers bij me. Toen kon ik goed merken, dat we vorig jaar over sterkere aanval lers beschikten. Ruud Harrewijn, Pieter van Tuyll en Van Woerkom zijn toch jongens die ook van afstand durven schieten. En die hadden we hard nodig”. NIJVERDAL Aan de machtspositie van Fedor den Hertog in Olympia’s ronde door Nederland, hoeft sinds dinsdag niet meer getwijfeld te worden. Het enige waar door hij nog kan sneuvelen als leider, is dat hij betrokken raakt bjj een valpartij waarvan er deze ronde zoveel zijn dat de schrik door het peloton is geslagen. In de etappe van Didam naar Nijverdal gierden de ambulances af en aan en stapte een lange rij van renners met schaafwonden van de fiets. Kees Priem bijvoorbeeld kreeg de finish een tulband van zwachtels rond zijn kin en in een ziekenhuis werden Prinsen lopgenomen met een gebroken Het voetbalteam van Iran heeft in de strijd om de voorronden van het wereldkampioenschap met 2-0 verloren van Syrië. Iran was al zeker van de eindzege in groep 2B van de Aziatische zone. Fedor den Hertog aan het werk in de kopgroep, op weg naar Nijverdal. Rechts Frits Schür, winnaar van de beide voorgaande edities van Olympia’s Ronde. EINDHOVEN Op de nu al gereed gekomen transferlijst van PSV komen de namen van in totaal negen spelers Het zijn (op verzoek van PSV): Van den Brand, Munk Jensen, Hoeke ma, Otten en Van de Tillaar; op eigen verzoek: Dijkstra, Van der Heyden, Van Stippent en Van Woerkum. Brokamp: „Tegen België was ik zeker niet de slechtste, maar dat ik in Oosten rijk niet in de basisopstelling stond, vond ik niet zo erg. Als er echter iets beloofd wordt, moet het ook gedaan worden. Of er moet een goede verkla ring voor zijn dat heit niet doorgaat. Die had ik tot nu toe noig niet gekregen. We hebben echter over de hele zaak uitvoe rig van gedachten gewisseld en alles uitgesproken. Daarom ben ik vanaf nu weer beschikbaar voor welke interland dan ook”. Leuke praat achteraf. Heel anders dan de realiteit, waarin voor de Nederland se basketbalploeg geen plaats was bij de beste twaalf landen van Europa. René Mol heeft in de komende weken genoeg te overpeinzen. De kleine Belg ziet er weinig heil in om bijna twee jaar met de armen over elkaar te gaan zitten. „Mis schien komen er in die tussentijd nog wel wat vriendschappelijke wedstrijd jes. Maar daar hebben we weinig aan. Het team moet leren om ook onder druk goed te spelen. De beste wedstrijden in Wenen waren tegen Israël en Oosten rijk. Tegen de eerste ploeg konden we vrijuit gaan, omdat die niet per se verslagen hoefde worden en de wed strijd tegen de Oostenrijkers was maan dag van geen belang meer. In de sleutel- wedstrijden tegen Frankrijk en Oost- Duitsland lieten de spelers het echter afweten. Het Nederlandse team wint wel, maar in de verkeerde wedstrijden”, aldus Mol. Als je in de top meedraait kent iedereen je en is er veel belangstel ling, de laatste twee jaar is dat wel veranderd. Ik ben weer stevig op de grond terecht gekomen. Het scheids- rechterswereldje is niet zo leuk, maar dat zul je altijd wel hebben met een stel individualisten”. Elsinga houdt het nu voor gezien, drie jaar voor de termijn voor een scheidsrechter is verstreken. Het kost hem na twaalf jaar geen moeite alhoewel hij toe geeft dat eenzelfde stap als A-arbiter onwaarschijnlijk zou zijn geweest. Vindt de resolute Elsinga dat scheids rechters in de toto mogen spelen (ze zouden hun eigen voorspellingen eens gaan „waarmaken”?) Lachende reac tie: „Bij een Nederlandse scheidsrech ter krijg je niets cadeau, zelfs geen hoekschop”: De tototips van Tjeerd Elsinga zijn: NECUtrecht FeyenoordPSV GroningenGo Ahead Eagles NACAmsterdam TelstarHaarlem titel- jaar tevoren te Nederland volgend Algemeen klassement: 1. Den Hertog (Fri) 18.37. den Hoek (Ket) 18.45.19; 3. (Trn) 18.46.29; 4. Schür (Ket) Van Dongen (Cab) 18.8.49.27; f gel (Del) 18.49.42; 7. Dohr 18.49.49; 8. Verschaeve (Belg) Aling (Ket) 1«.50.44; 10. 12. Van Trigt (Mie) 18.52.11; (Fr) 18.52.15. Puntenklassement 1. Van den Hoek 62 57; 3 Hallam (GB) 56; AMSTERDAM. Direct na aankomst op Schiphol scheidden gistermiddag de wegen van bondscoach René Mol en de rest van de basketbalploeg. Terwijl de spelers zich over de Randstad verspreid den pakte de Belg de trein naar Brugge. En daar kan hij voorlopig blijven. Want zoals de zaken er nu voor staan zal het tot het voorjaar van 1975 duren, eer er weer serieuze actie van hem wordt ver eist. Dan immers, staan opnieuw de kwalificaties voor de Europese kampi oenschappen op het programma. Het bondsbestuur zal de laconieke Vlaming tegen die tijd v oor de derde keer op willen trommelen om hem opnieuw op te schepen met de troosteloze opdracht het Nederlandse basketbalteam bij de Europese top te brengen. Het is. na de deceptie van het afgelopen weekend in Wenen, waar de ploeg een kans voor open doel liet liggen door van Oost- Duitsland en Frankrijk te verliezen, echter zeer de vraag of Mol bij die gelegenheid nog gehoor zal geven. De Belg heeft inmiddels al enkele aanbiedingen van Belgische verenigin gen. Voor hij beslist wil Mol echter eerst nog in een gesprek met de basket- balbond aan de weet komen, wat hij als bondscoach de komende jaren kan ver wachten. Gezien de ervaringen met het bondsbestuur, dat steeds dieper buigt voor de spnsors van de kapitaalkrachtige clubs, zal dat echter vergeefse moeite blijken. Ook de in de komende jaren zal Mol alleen kunnen blijven, zolang hij tijdens de nationale competitie maar zijn mond dicht houdt. HILVERSUM. Bondscoach Fadr- honc en MVV’er Willy Brokamp zijn elkaar letterlijk en figuurlijk tegemoet gekomen. De Maastrichtse voetbalvedette (geassisteerd door trainer Knobel, met wie Fadrhonc de laatste weken veelvul dig contact had) en de bondscoach (ge steund door chef d’equipe Jac van Zanten) spraken dinsdag in Den Bosch de onenigheid uit die er bestond naar aanleiding van de interlandwedstrijd in Wenen tegen Oostenrijk. Fadrhonc be loofde Brokamp vóór dat duel dat hij in ieder geval mee zou spelen, maar daar kwam niets van terecht. SALONIKI. Stervoetballer Gianni Rivera zal woensdagavond zijn rentree maken in het Europa Cup voetbal. De Italiaan, die door de UEFA geruime tijd geschorst is geweest, treedt met AC De uitslag van de zesde etappe is: 1. Pala (Italië) de 150 km in 3.26.06 (met bonificatie 3.25.51); 2. Van Trigt (Mie) 3.26.12 (3.26.02); 3. Schür Ket 3.26.12 (3.26.07); 4. Nevapil (Tsjech) 3.26.12; 5. Verschaeve (België) z.t.; 6. Albersen (Mil) z.t.; 7. v.d. Spiegel (Del) om er een grote bewondering voor te hebben”. Na zijn uitvoerige controle op het werk van de concurrentie zorgden de Frisolers er ook voor dat Fedor den Hertog kon ontsnappen toen dertien ren ners op weg gingen (met nog zestien kilometer te rijden) voor de beslissende slag: Van Trigt, Vermeulen, Verschaeve, Van Steenis, Pala, Deusing, NekvapH, Knetemann, Zarzorowski, Schür, v.d. Spiegel, Kroep en v.d. Loo (door pech later teruggevallen). Albert Hulzebosch liet een gat vallen voor zijn kopman Fedor den Hertog, (daar profiteerde ook Wim Albersen van) door bruusk in de remmen te knijpen. De theoretisch defi nitieve beslissing in deze Olympia’s Ron de was daarmee gevallen. Het kleine sprankje hoop op correctie van de tijden vervloog, voor de na Den Hertog als best geplaatsten, die al tegen zo’n ontmoedi gende achterstand hadden opgekeken en geconfronteerd werden met een verto ning van macht die verpletterend was. Orakelde Fedor den Hertog: „Ik had misschien nog wel uit dat kopgroep je kunnen ontsnappen, maar dat wilde ik niet. Je moet ook aan die andere jon gens denken, vind ik”. Slechts het nood lot van een valpartij kan hem nog neerhalen als eindoverwinnaar, maar Den Hertog is daar niet bang voor. „Een renner in topconditie zoals ik, reageert dubbel scherp op gevaarlijke momenten. Ik maak me er geen seconde druk om”. jaar al in de gelegenheid, gesteld zou worden om de fouten van Nederland te herstellen, wil hij een contractverlen ging serieus in overweging nemen. Blijft alles bij het oude, dan wordt de kans op behoud van Mol voor de NBB erg klein. De appel wordt nog zuurder als Mol bedenkt dat het materiaal voor een Euro pese zegetocht in Nederland zeker aan wezig is, maar de gebrekkige voorberei ding successen toch steeds weer in de weg staat. Als bewijs daarvoor diende in Wenen de overwinning op de sterkste formatie uit de poule, Israël, dat alleen in Nederland zijn meerdere moest er kennen. Kees Akerboom, matchwinner tegen de Israeli’s: „Kwalitatief hoefden we voor geen enkele ploeg onder te doen. Maar de samenwerking was onvol doende. Ik vind dat we in de voorberei dingsperiode en tijdens het toernooi in Wenen steeds met dezelfde ploeg had den moeten spelen. Nu is er veel te veel gewisseld, waardoor ik steeds met ande re mensen in het veld moest. Het is geen wonder, dat er dan van samenwerking niets terecht komt”. Zelden beleefde Olympia’s Ronde veel valpartijen, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het feit dat de buitengewoon goede weersomstandighe den de snelheid (en daarmee de risico’s) hoog opvoeren en de aanwezigheid van een groot aantal onwennige buitenlan ders. Nu het aantal ongelukken zo groot is geworden dat het angstaanjagend be gint op te vallen, lijkt dat de grootste zorg voor Fedor den Hertog als oranje- truidrager. Verder bestaan er geen pro blemen meer want in de zesde etappe gaf hij het antwoord op de vraag tot welk uiterste hij zou gaan door plaats te nemen in de vijfitienmans-kopgroep waarin zijn belangrijkste concurrenten Aad van den Hoek (tweede in het klassement) en Wim de Waal (derde) ontbraken. Superieur zoals een leider in Olympia’s Ronde nog nooit geweest is dirigeerde Fedor den Hertog de vluch ters (van wie Gianfranco Pala uit Italië de rit won) naar Nijverdal waar hij zijn voorsprong met 3.31 opgevoerd bleek te hebben zodat de totale achterstand van de rest opliep tot minimaal 7.38, een record in de Ronde-geschiedenis. De kracht die hij uitstraalde, gaf de zeker heid dat het zeker niet aan zijn vorm zal liggen als hij verliest, zei Aad van den Hoek( die geen enkel excuus wilde aanvoeren voor het missen van de aan sluiting met Den Hertog in de kopgroep: „Het was gewoon stom van me”) beslist; „Fedor klapt niet meer in elkaar. Die gaat alleen maar sterker rijden”. Bij Leeds United, dat zich van smadelijke nederlaag tegen Sunderland in de cupfinal goed herstelde met een 6- 1 zege op Arsenal, ontbreken Billy Bremner en Allan Clarke. Beiden ziin Zei direkteur De Vries, die de langs strompelende gewonden met afgrijsen bekeek, wèl: „Als ik dit zie”, sprak hij bezorgd, „houd ik mijn hart vast. Ik wacht nog maar even met juichen over Fedor als eindoverwinnaar”. De Vlaamse oefenmeester ziet nog één klein lichtpuntje. Als de FIBA gun stig beschikt over het voorstel om de kwalificaties voor de Europese strijd van 1975 een houden waardoor sfeer terug te komen. In onze streek heb je alleen Weerink, een jonge knul die het gelukkig goed doet maar wel alles in zijn eentje moet opknap pen”. Korte tijd terug spuide Elsinga deze kritiek in een interview in een plaatselijke krant. Daarbij kwam ook het beleid van de scheidsrechterscom- missie met betrekking tot het hante ren van de gele kaart aan de orde. HILVERSUM. De uitslagen van de dins dagavond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Meidoornprijs, eerste afdeling 2000 Ineke B, (Dapper) 2.49.4 1.24.7, 2 Royal, 3 Indy Gail. W.: 12,20 pl. 2,90 4,90 2,40. Kop 25 60, Trio 402,50. Forsjrthiaprijs 2000 m.: 1. Lord Axkit (M. Vergay) 2.48.6 1.24.3, 2. Lou Hagheweyde, 3. Lord Tulpenburg. 4,60 PI. 2,- 2,80 2,40 Kop. 10,60. Rhododendronprijs 2440 m.: 1 Hero Marijke (R. Verbaan) 3.27.4 1.25.0, 2. Iris B, 3 Indra. W. 9..60 pl 4,- 6,20 11,20 Kop 13 70 Trio 8020,20. Prunusprijs, tweede afdeling 1600 m.: 1 Kid D (H. Pol) 2.09.4 1.20.9, 2. Golden Wish 3. Jolanda Z. W. 2,90 Pl. 2,- 10,20 2,60 Kop 9,40. Grote prijs der Merries (2040 m): 1. Gonda Scotch (H. Schoonhoven) 2.46.4 1.21.6, 2. Inez, 3. Happy First. W 15 Pl. 4.10 2.30 2.40, Kop 19.50, trio 1032.50. Meidoornprijs, tweede afdeling 2000 m: 1. Jessico Maire (A. Neimeyer) 2.45.6 1.22.8, 2. Kamiel, 3. Jolan Thar, W. 5,80 Pl. 2.20 1.60 2,-. Kop 8.50. Gouden Regenprijs, 2000 m.: 1 Hercules V (W. van Dalen) 2.43.1 1.21.6, 2. Gyas, 3. Ivan Axkit. W. 8.10, Pl 3.10 2.70 1.80 Kop. 42.60, Trio 835.20 Magnoliaprijs 2000 m: 1. Junior (A. de Wrede) 2.45.7 1.22.9 2 John Buitenzorg, 3. Ida Belwin. W. 3,90 Pl. 1,80 2,50 2,10 Kop 5,60. Prunusprijs, eerste afdeling 1600 m.: 1. Jupi ter Schans (J. de Leeuw) 2.09.9 1.21.2, 2. Impuls W, 3. Junior Volomon W. 24,40 Pl. 6,30 2,20 2,60 Kop 63,50 Trio 1707.50. Seringenprijs 244Ö m.: 1. Klara Roodnoot (J. de Leeuw) 3.30.7 1.25.7, 2. Juan Carlos 3. Keizering Myria W. 9,40 Pl. 3,50 6,30 3,- Kop. 19.10. Totalisatoromzet356,973. „Die kaart daar ben ik zelf niet zo’n voorstander van maar dat ding be staat en dan vind ik dat je een consequent beleid moet voeren. Frans Derks is tegen die gele kaart en gebruikt hem dan ook niet. Maar alhoewel hij een goeie vriend van mij is vind ik dat hij er naast zit. De commissie moet één lijn trekken en optreden als dat nodig is”. Daarnaast had de opgewekte Elsinga, ambtenaar bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, aanmerkingen op de samenstelling van de scheidsrechterscommissie. Hij constateerde „dat daar geen mensen in kunnen die emotionele bindingen met clubs hebben. Kijk naar Van Leeuwen bij de FC Twente en Dorp- mans bij Vitesse. Dat de clubs daar zelf niets aan doen begrijp ik niet”- Waal (Ovis) Kneteman na zes X Gianni Rivera: Rentree. 1 3 1 3 2 1 1 2 Ajax—AZ’67 Den Bosch—Sparta Den HaagExcelsior PEC—Roda GraafschapHeracles VolendamWillem II FSCHeerenveen SVV—Vitesse De vermoedelijke opstellingen zijn: Leeds United: Harvey; Reany, Cherry. Madeley en Yorath; Jordan, Lorimer en Jones; Giles, Gray en Bates. 4 i ted in de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Mi lan moet het echter doen zonder Pierino Prati, die onlangs zijn enkel brak. De Italianen, in goede vorm gezien hun 3-1 overwinning op Bologna afgelopen zon dag, gaan proberen de Engelse succes senreeks in het Europacup II toernooi af te breken. Reeds drie jaar achtereen won een Britse club de beker. daarop geschreven dat ik bedankte. Als de heren het niet met mij eens zijn dan kunnen ze dat wel laten weten”. Positieve kant van de zaak: „Ik heb de mensen leren kennen. Ook al na de degradatie naar die B-lijst (eerste-divisie clubs en B-teams) merkte ik wie je echte vrienden zijn. AC Milan: Vecchi; Anquilletti, Schnellinger, Sabadini en Zignoli; Sogli- ano, Rosato en Rivera; Benetti, Bigon en Chiarugi. 9 Engeland heeft in een wedstrijd voor het Britse voertbalkampioenschap met 3-0 gewonnen van Wales. Chivers, Channon en Peters maakten de doelpun ten. De wdstrijd werd door 35.000 toe schouwers bijgewoond. 9 FC Köln en Borussia Mönchen- gladbach plaatsten zich voor de finale van het Westduitse bekertoernooi (23 juni in Düsseldorf) door respectievelijk Kickers Offenbach en Werder Bremen uit te schakelen. Het Nederlandse korfbalitwaalftal speelt zondag in Almelo het tradit^ppele driehoekstoernooi mét België en Enge land. 9 Ook Hans Vakenburg verlaat natio naal volleybalkampioen Deltalloyd- AMVJ. Hij gaat in zijn woonplaats -• ..4./

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17