Kanaaltunnel Amerikaanse senaatscommissie verrassend eensgezind: veel duurder Protest tegen Rogers’ bezoek aan Caracas Berg schedels zaait onrust in Bihar leider BEWAPENINGSWEDLOOP GAAT DOOR Prinselijk paar bezocht Bratsk Nixon wil herhaling Watergate beletten Zaterdag besluit Skylab-bemanning dan geraamd Wasserijprijzen 9 pet omhoog VVDM hoopt op herstel overleg met regering van PvdA-fractie Drs. Van Thijn WIJZIGING WET VERKIEZINGSSTRIJD Hitteschild bij lancering weggeslagen In één jaar 600 miljard gulden uitgegeven Si 0- igt Solzjenitsin geeft waarschuwing tegen boek van ex-vrouw WOENSDAG Kissinger en Tho rs Bombardementen 9^’ „Niet humaan” te te DEN HAAG. Drs. Ed van Thijn en Op deze foto, in gesprek met verslaggevers, links voorzitter Sam Ervin en vice-voorzitter Howard J. Baker jr. van de Senaatscommissie voor onderzoek in de Watergate- affaire. De foto werd gisteren in Washington genomen, nadat bekendgemaakt was dat met ingang van donderdag de speciale Senaatscommissie in het openbaar er komen uitzendingen van via de televisie de sluiers van geheimhouding over de Watergate- kwestie zal gaan oplichten. Het instituut beschrijft ook de sprei ding van steeds meer geavanceerde wa- Beide partijen hebben elkaar beschul digd van bestandsovertredingen. een pers, et en ie in ie et ie zo IK ijl ibt sen ds- ida se ton ent lil- m- ta- aal in at- ijk rkt m- 'an lan ;en is- il- lie ■en Ier 01, de in ib- 'an in ist, ste m- ijn tig en mt >ie, ti ng al el en de en en ►e- sr- let m- 11e ?ht de ?er )r- iet sal de ng ter en en, ral an tig he iet an e- en le de n- ar en an an •ek ir- ta- ng ?r- Tk le- i”. ost ro- an et T- y- n- et 90 li jn spreiding van kernwapens is sinds drie jaar van kracht, maar er zijn ten minste een dozijn landen die tot op heden geweigerd hebben het verdrag te onder tekenen. WASHINGTON (Reuter en AP). De Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen heeft gisteren met algeme ne stemmen besloten dat ook gelden die in het verleden aan het ministerie van Defensie zijn toegewezen, niet gebruikt mogen worden voor lucht-, land- of zee-acties in Cambodja of Laos. Ver wacht wordt dat het amendement van de commissie ook een meerderheid in de senaat zal krijgen. De eensgezinheid in de commissie is nogal verrassend omdat de commissie in het verleden het rege ringsbeleid inzake Indo-China in grote lijnen heeft gesteund. NEW DELHI (Reuter) In de India se staat Bihar zijn de afgelopen dagen zeker tien mensen doodgeranseld door groepen hevig verontruste lieden na ge ruchten dat er kinderontvoerders actief waren. Een hoofdstuk in het jaarboek is ge wijd aan wat men noemt niethumane wapens zoals brandbommen en napalm. Gedurende de oorlog in Indo-China is 400.000 ton napalm gebruikt, vergeleken met 14.000 ton in de Tweede Wereldoor log en 32.000 ton in Korea. Een andere ontwikkeling is het ge bruik van ammunitie van klein kaliber maar met zeer hoge snelheid die zoge- Schneider op een persconferentie in Kaap Kennedy bekendgemaakt. De ambassade van de Verenigde Sta ten in Saigon heeft deze beschuldigingen voor de derde maal deze week ontkend.. De officiële verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken liet doorschemeren dat de onder handelaar voor Noord-Vietnam Le Due Tho de bijeenkomst van morgen in Pa rijs met Henry Kissinger niet zou bijwo nen wanneer de Amerikanen door mochten gaan met het bombarderen van de door het Bevrijdingsfront beheerste gebieden in Zuid-Vietnam. Deze verklaring kwam twee dagen nadat Tho de Verenigde Staten ervan heeft beschuldigd door de bombarde menten druk te willen uitoefenen op Noord-Vietnam tijdens de Parijse be sprekingen. De onderhandelingen in Pa rijs worden gehouden om te komen tot een beter nakomen van het bestand. Dit werd vier maanden geleden gesloten. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Verenigde Staten beschuldigd van „sabotage en schandelijke provocatie”. De Noordviet- namezen beschuldigen de Verenigde Sta ten hiervan na de beweerde hernieuwde bombardementen op Zuid-Vietnam. naiamde dum-dumwonden veroorzaakt. Men denkt hier in de eerste plaats aan het Amerikaanse M-16-geweer, dat in Indo-China gebruikt wordt. Prototypes van soortgelijke wapens zijn echter al gemaakt in de Sovjet-Unie, Israel, West- Duitsland, Italië, België, en ook in Ne derland. SIPRI wil het gebruik van deze wapens geheel verboden zien. In Bihar doen al wekenlang geruchten de ronde over kinderlokkers, koppen snellers en gifmengers. De politie zegt geen enkel bewijs te hebben dat de geruchten op waarheid berusten. Ver moedelijk zijn zij ontstaan nia het vin den vorige week van een berg schedels achtergelaten door mensen die zich be zighouden met het opgraven van lijken om ze aan medische studenten te verko pen. Intussen voerde minister Rogers be sprekingen met de Venezolaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Aristides Calvani. Hij zal ook een onderhoud hebben met de minister voor Mijnbouw en Energievoorziening. Aangenomen wordt dat de huidige energiecrisis in de Verenigde Starten en het Amerikaanse verlangen meer olie uit Venezuela kopen bovenaan op de agenda staan. WASHINGTON (AFP EN UPI). Het Witte Huis heeft gisteren catego risch de geruchten tegengesproken dat president Nixon van plan zou zijn in verband met de Watergate-affaire af te treden. Woordvoerder Ronald Ziegler gaf op vragen van verslaggevers over deze geruchten alleen maar ten antwoord: „Ze zijn helemaal onjuist”. De berichten over een op handen zijnd ontslag van Nixon zouden hun oor sprong hebben gevonden op de Westeu- ropese wisselbeurzen waar men de waardevermindering van de Amerikaan se valuta voor een deel zou toeschrijven aan de crisis veroorzaakt door het Wa tergate -schandaal. President Nixon heeft gisteren met Republikeinse en Democratische verte genwoordigers uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden gesproken over een wijziging van de wet op de verkiezings campagnes. Deze wijziging zou ten doel moeten hebben toestanden als nu rond Watergate zijn ontstaan te voorkomen. Nixon heeft voorgesteld een commissie Verscheidene landen van de derde we reld zijn al in staat zelf kernwapens te ontwikkelen, zo heeft directeur Frank Barnaby van SIPRI gezegd. Hij noemde India, Japan, Brazilië, Argentinië, Israel, Zuid-Afrika, Zuid-Korea en Formosa als landen die in staat zijn kernwapens te Deze landen hebben hun militaire uitga ven sinds 1969 verhoogd met 17 percent. Hierbij tekent SIPRI echter aan dat dit toch nog slechts negen percent van het totaal voor de rest van de wereld is. Ook wat betreft de resultaten van internationale overeenkomsten is men bij SIPRI pessimistisch. Sinds de onderte- keing van de SALT 1-overeenkomst in mei 1972 hebben de Verenigde Staten hun aantal strategische kernwapens van 5890 op 7040 gebracht, de Sovjet-Unie van 2170 op 2260. Voor deze 9300 strate gische kernwapens zijn er op de hele wereld slechts ongeveer 1000 bevolkings concentraties, die het gebruik ervan zou den kunnen motiveren LONDEN (Reuter en DAP). De ge projecteerde tunnel onder het Kanaal zal wellicht bij zijn voltooiing tweemaal CARACAS (Reuter) Betogers heb ben gisteren in de Venezolaanse hoofd stad Caracas gedemonstreerd tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. Ze verbrandden een Amerikaanse vlag en staken enkele auto’s in brand. De politie gebruikte traangas om de beto gers te verspreiden. Vorige week nam het huis van Afgevaardigden voor het eerst een tegen het Indo-China gericht amen dement aan, dat bepaalt dat aanvul lende toewijzingen voor het Penta gon, die nog in behandeling zijn, niet gebruikt mogen worden voor de financiering van de bombarde menten op Cambodja. Daarop reageerde ex-minister van De fensie Richardson met de mededeling dat het Pentagon nog genoeg in kas heeft om de bombardementen te finan cieren, ook als toekomstige toewijzingen voor dit doel worden geblokkeerd. De senaatscommissie wil nu deze mo gelijkheid elimineren door ook te ver bieden dat gelden, die tijdens de vorige zitting van het Congres aan het Penta gon zijn toegewezen, worden gebruikt voor de financiering van de bombarde menten .„Nixon zal de bombardementen stop moeten zetten punt uit”, aldus de indiener van het amendement, de democratische Thomas Eagleton. Het wetsontwerp komt eind deze week in de Senaat ter sprake. In Parijs hebben Amerikaanse en Noordvietnamese functionarissen ver klaard, dat de besprekingen zullen door gaan. Kissinger komt vanavond in Parijs aan. Volgens goedingelichte kringen in Pa rijs zullen Kissinger en Tho vooral zoe ken naar een manier om een eind maken aan de strijd in Cambodja. „BEËINDIG LUCHTAANVALLEN” Tijdens een informele bijeenkomst met de pers, (zie foto) kort na zijn verkiezing, verklaarde Van Thijn dat hij van plan is binnenkort contacten te leggen met KVP-fractieleider Andriessen en ARP-fractieleider Aartjes. Gevraagd naar zijn eerste activiteit als fractielei der, verklaarde Van Thijn: „Ondanks het feit dat Wiegel zijn campagne als oppositieleider is gestart, blijf ik eerst maar eens wachten tot ik de regerings verklaring gehoord heb”. Drs. Ed van Thijn (38) is sinds 1967 lid van de Tweede Kamer. Deze functie verenigde hij enige tijd met het fractie leiderschap van de PvdA in de Amster- De NASA het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zal voor dien nog alle problemen analyseren en naar mogelijke oplossingen zoeken. Schneider toonde zich optimistisch over de kansen dat de vlucht zondag door gaat. Schneider gaf toe dat het probleem van de veel te hoge temperatuur in het ruimtestation ernstiger is dan het tekort aan energie als gevolg van het niet uitklappen van twee zonnepanelen, dat noodzaakte het vertrek van Charles Conrad, Paul Weitz en dr. Joseph Ker win vijf dagen uit te stellen. Een van de oplossingen die worden overwogen, is dat de astronauten een speciale ruimtewandeling maken om een „zonnescherm” aan het laboratorium te bevestigen. Hiervoor zou echter een spe ciale oefening nodig zijn waardoor ver der uitstel van het vertrek noodzakelijk zou zijn. Ter illustratie van de ernst van de te hoge temperatuur in de Skylab vertelde Schneider dat bepaalde materialen in het ruimtestation dodelijke gassen als kool- monoxyde en kooldioxyde afgeven, alg de temperatuur een zekere hoogte be reikt. Verder loopt men de kans dat de instrumenten aan boord van het labora torium te lijden zullen hebben van droogte als gevolg van de te hoge tem peratuur, die door de zonnewarmte ver moedelijk nog zal oplopen als men geen remedie vindt. Bij alle tegenslagen komt ook nog dat de apparatuur die de „Skylab” in stabie le positie moet houden gebrekkig werkt. Volgens vluchtleider Hutchinson werkt een van de negen stabilisators niet naar behoren. Ingeval van nood kunnen drie van deze apparaten het ruimtestation onder controle houden, maar men acht toch tenminste zes wel gewenst. Hoewel door proeven in het ruimte vaartlaboratorium in Huntsville in Ala bama nog precies moet worden vastge steld wat de oorzaak is van de overma tige temperatuur in het ruimtestation, is het wel duidelijk dat het verloren gaan van het schild dat de „Skylab” tegen de inslag van meteorieten had moeten be schermen, er veel mee te maken heeft. Dit schild dat al direct bij de lance ring moet zijn weggeslagen, was ook bedoeld om de zonnewarmte t egen te houden. Gebleken is dat ook de tempe raturen van de buitenbekleding aan de voorkant van het station te hoog zijn. Als tijdelijke oplossing hebben de tech nici van het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart de as van de Skylab zjodanig gewijzigd dat de invloed van de zonnestralen beperkt wordt. Volgens het oorspronkelijke program had de NASA er op gerekend dat de bemanning van de „Skylab” nu en dan de verwarming had moeten inschakelen om de temperatuur op het gewenste gemiddelde van rond 16 graden celsius te houden. Nu moet echter het omge keerde gebeuren. Als men geen oplossing voor de moeilijkheden vindt, zal de NA SA het toch al gereduceerde program nog verder moeten beperken. ZÜRICH De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin heeft uitgevers in het westen gewaarschuwd tegen de publikatie van de memoires van zijn vroegere echtgenote. Het boek bevat brieven die vroeger door Solzjenitsin aan haar zijn geschreven, zo heeft zijn Zwitserse advocaat Heeb bekendge maakt. Mevrouw Natalja Resjetovskaja heeft al een editie van haar herinneringen in de Sovjet-Unie gepubliceerd en in maart in de New York Times aangekondigd dat zij spoedig meer zal publiceren. Volgens een verklaring van Heeb is zij niet gemachtigd de brieven van haar man te publiceren, noch ander materiaal uit zijn archieven. met leden van de twee grote partijen in te stellen die een dergelijke wijziging zou moeten opstellen. Tegenstanders van de president zeggen echter dat het Watergateschandaal had kunnen worden voorkomen als het co mité voor de herverkiezing van Nixon en zijn medewerkers in het Witte Huis zich aan de bestaande wetten hadden gehouden. De speciale Senaatscommissie die zich vanaf morgen zal bezighouden met de Watergate-affaire heeft met algemene stemmen besloten de federale rechtban ken te verzoeken de vroegere juridisch adviseur van Nixon, John W. Dean, niet te vervolgen naar aanleiding van zijn getuigenis voor de commissie. Een dergelijke vrijwaring zou volgens de Senaatscommissie ook van toepassing moeten zijn op de getuige Roy Sheppard, wiens naam in het Watergate-schandaal nog niet gevallen is. Sam Ervin, de voorzitter van de speciale commissie, weigerde nadere bijzonderheden over deze Sheppard en zijn rol in deze zaak te geven. BRATSK Achttien jaar geleden was Bratsk aan de rivier de Ankara in Siberië een plaats met 3.000 inwoners, die leefden van vissen en jagen. Er werd een waterkrachtstation gebouwd en nu wonen er 200.000 meest jonge mensen, die werken in de hout-, metaal- en cellulose-industrie. Ze wonen in moderne flats, en verdie nen 40 tot 90 percent meer dan de arbeiders in het europese deel van de Sovjet-Unie. Ze hebben bijna anderhalve maand vakantie, doorstaan in de negen maanden durende winter temperaturen van 40 graden onder nul en lager en brengen hun kleine kinderen naar de ruim 100 crèches en kleuterscholen in de stad. Prinses Beatrix en prins Claus hebben dit „wonder van Siberië”, 600 kilometer ten noorden van irkoetsk, gisteren be zocht. Ze bekeken er een enorm fa briekscomplex, waar per jaar 7 miljoen kubieke meter hout wordt verwerkt tot spaanplaat, karton, papier en cellulose. In de fabriek is 1,8 miljard roebel geïn vesteerd en er werken 10.000 arbeiders, bijna evenveel vrouwen als mannen. DELFT De wasserijbedrijven heb ben hun prijzen verhoogd met ongeveer negen percent. Dit is volgens de Vereniging van Was serijen in Delft gebeurd „vanwege de sterke stjjging van lonen en sociale las ten en prijsverhogingen van de kant van toeleveranciers.” De verhoging is doorge voerd op advies van genoemde vereni ging en is volgens deze instelling in overeenstemming met de prijzenbeschik- king goederen en diensten 1972. UTRECHT. Een woordvoerder van de Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen heeft verklaard dat de vereniging blij is met de snelle uitnodiging voor een gesprek met minister Vredeling van Defensie en de beide staatssecretarissen. „Wij rekenen er op”, aldus de woord voerder, „dat het gesprek zal uitmon den in het herstel van het georganiseerd overleg tussen ons en het ministerie en op een vruchtbare samenwerking”. De VVDM concludeert op grond van recente uitspraken van de minister een bereidheid bij hem zich positief op te stellen tegenover de WDM. „We mogen dan ook verwachten dat we met ir. Vredeling op korte termijn juist die punten kunnen regelen die typisch te maken hebben met het werk v an de WDM in de kazernes”, aldus de woord voerder. Hij verwachtte dat het gesprek van maandag in het teken zal staan van een eerste kennismaking met minister en .staatssecretarissen. Volgens goedingelichte kringen zou Sheppard, die medewerker van Nixons herverkiezingscampagne is geweest, de man zijn die uit het kantoor van Ho ward Hunt in het Witte Huis acht dozen met documenten heeft meegenomen en verborgen gehouden. Beide getuigen kunnen wel vervolgd worden als buiten de Senaatscommissie om strafbare feiten in verband met hei afluisterschandaal tegen hen worden in gébracht. Een dergelijke strafvervolging zou echter wel moeilijker worden als een gedeeltelijke vrijwaring al is toege zegd. Door middel van zijn advocaten tracht Dean in ruil voor zijn getuigenis voor de Senaatscommissie van de federale rech ters vrijwaring van strafvervolging te krijgen. In een vraaggesprek dat het Washingtonse blad „Star-News” gisteren publiceerde, zegt Dean dat hij niet ge looft dat zijn verklaringen als getuige voor de commissie „de president ten val zullen brengen”. is gisteren met algemene stemmen gekozen tot opvolger van drs. Joop den Uyl als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA. Van Thijn was de enige kandidaat voor deze functie. zoveel hebben gekost als de oorspronke lijke raming ongeveer zes miljard gulden. Dit staat in een communiqué dat de kanaalmaatschappij in Londen heeft uitgegeven. De kostenstijging zal een gevolg zijn van de inflatie. Als de tunnel in 1980 gereed fs, verwacht men echter in het eerste jaar al een netto winst van 625 tot 700 miljoen gulden. Daarvoor moeten de circa negen miljoen passagiers zonder en zes miljoen passagiers met auto’s, alsmede de 4,5 miljoen ton vracht zor gen die dat jaar de tunnel volgens de verwachtingen zullen passeren. De maatschappij is van mening dat bij grote drukte de autotreinen met een tussenpoos van twee en een halve mi nuut kunnen rijden. Dat levert dezelfde capaciteit op at een autoweg met drie banen in iedere richting. KAAP KENNEDY (DPA). —De defi nitieve beslissing over het al dan niet doorgaan van het nu voor zondag voor genomen vertrek van de drie astronau ten naar de Skylab, zal pas zaterdaga vond worden genomen. Dit heeft het hoofd van het Skylab-program, Bill (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM Het Stockholmse Instituut voor Vredesonderzoek SIPRI concludeert in zijn zojuist verschenen jaarboek (over 1971) dat de internationa le bewapeningswedloop onverminderd voortgaat. Over de gehele wereld werd in 1971 circa 600 miljard gulden uitgege ven aan bewapening. Geschat wordt dat tien percent van dit bedrag wordt be steed aan de ontwikkeling van nieuwe wapens, voornamelijk in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. ii!ë'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3