Over paalwoningen, windmolens en tijgermest Dollars voor de Eilanders in de prijzen Lido moet de pan uit swingen De twijfels van Amsterdam DUIZEND PARKEERPLAATSEN ONDER HET VONDELPARK Jl „Amsterdam” Kliniek kankerbestrijding BRITTEN BIEDEN VEELZIJDIG AMUSEMENT Chauvinisme komt in provincie niet goed over te 13 DONDERDAG 17 MEI 1973 EL ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINGa/ HOE KOMT het toch dat het gros van de Neder landers gelukkiger zou zijn als straks Feyenoord in plaats van Ajax de Europacup zou winnen? Heeft het soms iets te maken met het griezelige simpele feit, dat Wimpie Jansen minder hautain oogt dan Pietje Keizer, of zit het ’h alleen al in de namen? Wie zal het zeggen. Een waarheid als een koe is, dat verschijnse len, die als „typisch Amsterdams” worden uitgelegd, in „de provincie” minder goed overkomen. En daarom heeft Amsterdam zijn twijfels. Niet de Amsterdam mers zelf, wel hun bestuurders. S i itzich- De entree van het Lido alias Intercon. nd ond nd HET EINDE van Oranje Vrijstaat komt in zicht, aangezien het zeer on waarschijnlijk is dat de Amsterdamse Kabouters volgend jaar nog aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen deelnemen. Roel van Duyn zei ons ten minste: „Ik geloof niet dat het verstandig is daaraan opnieuw mee te doen. We zijn destijds begonnen om de buurten en actiegroepen beter te kunnen steunen, maar bij dat proces hoef je niet aan een eigen politieke partij vast te houden. Dat werk kan worden overgenomen door andere partijen zoals de PSP en PPR, waarmee we al samenwerken”. Hij geeft toe dat het volstrekte gebrek aan eengezinsheid in de kabouterfractie in de gemeenteraad wel iets met die gang van zaken te maken heeft. „Het blijkt,” zegt Van Duyn, „dat de funda mentele verschillen niet eens zo groot Een doorkijkje in de ondergrondse par keergarage in het Vondelpark. identieke projecten op andere plaatsen in Amsterdam bijvoorbeeld het Mu seumplein 'en Amstelveld technisch tot de mogelijkheden behoren. I swingen. De plaats van dit nieuwe uit gaanscentrum, dat zaterdag zijn deuren voor het publiek zal openen: het voor malige Lido, dat voortaan „Intercon” zal heten. zijn als de emotionele tegenstellingen maar tot bedaren kunnen worden ge bracht. Dat is een veel groter probleem.” De anti-Roel-houding van enkele poli tieke broeders heeft mede veroorzaakt, dat acht ingediende nota’s van hem „het spoor in het stadhuis bijster zijn ge raakt.” Ze zijn tenminste nooit behan deld. Wat waren dat voor nota’s? Eentje ging over „Wonen tussen hemel en aar de,” waarin hij zich achter de paalwo ningen van architect Piet Blom stelt en de bouw van dergelijke „kasbahs” op de zandwoestijn in het westelijk havenge bied bepleit. „We moeten de open gaten in de stad niet weer opvullen met hui zen, maar ze voor openbaar groen be stemmen omdat de ruimte toch al zoveel Een gewaarschuwde Van Duyn („Ik wil nalaten de aandacht op mijn persoon te vestigen”) vindt dat men dan pas vrij is als de basisbehoeften in handen van de buurt komen en daarom breidt het aantal „boerderijtjes” en moestuinen in de Jordaan zich flink uit. Alleen, er heerst een kattenplaag. Daar is al iets voor bedacht, maar als dat niet lukt, gaat het raadslid persoonlijk naar Artis om daar tijgermest te halen. „Daar schrik ken ze wel van terug,” zegt hij. De enige schaduwzijde zit ’m in het feit, dat het nieuwe gebouw nog wel enkele jaren gescheiden zal blijven van het research-laboratorium, dat voorlopig in de Sarphatistraat moet achterblijven. Daar is het Antonie van Leeuwenhoekhuis sinds 1927 gevestigd in het destijds vrijgekomen oude mi litaire hospitaal. vooruitzicht om de Amsterdam te bergen. Zij kan ongetwijfeld succes vol geconserveerd worden. Wat be treft door water aangetast hout, is de Amsterdam een modem schip in ver gelijking met de Vikingschepen, die uit de elfde eeuw zijn. Sommige stukken hout, die wij ophaalden waren zo zacht als in koffie gedoopte beschuit, maar we hebben het geheel kunnen restaureren”. EEN KLEIN FEESTJE op het Bickerseiland, waar „ome Joop” Beaux en zijn vrienden, die zich verbeten hebben ingezet voor een verbetering van de buurt in de omgeving van de Galgenstraat, alsnog in de prijzen zijn gevallen. In dit geval een Sikkensprijs van vijfduizend gulden, die het buurtcomité heeft bestemd voor het vervaardigen van een straatwandschilderij. De jury over de eilanders: „Een initiatief met een kwaliteit van echtheid, die aanspoort tot steun bij de realisatie”. WINDMOLENS dus anno 1973 contra atoomenergie. Feit is dat de eerste over een paar weken op een woonboot aan de Oude Schans zijn kwaliteiten moet bewijzen en de actiegroep hoopt dat er daarna meer molentjes dan tv-antennes op de Amsterdamse daken verschijnen. Men wil ook nagaan in hoeverre het gemeentebestuur de ontwikkeling van zonne-energie kan bevorderen. Een licht punt is dat het bestuur zich eerder sceptisch over Kalkar heeft uitgespro ken. gebracht. Als de raad ja knikt tegen het plan, kunnen omstreeks Kerstmis 1974 de eerste auto’s een rustplaats onder de grassprieten opzoeken. De plannenma kers voegen er voor de volledigheid nog aan toe, dat dit systeem onder meer in Manchester terdege is beproefd en dat Roel van Duyn pakt zijn boeltje bij el kaar, maar volgend jaar zal dat voor alle kabouters het geval zijn omdat ze vrijwel zeker niet meer aan de verkie zingen zullen meedoen. De mannen van Intercon Internatio nal, die in Engeland een keten van discotheken beheert, en Finch’s, die zich meer op de markt van „the pub people” Holland Herald heeft 40.000 gulden toegezegd voor de berging zodra de stichting „Redt de Amsterdam” is op gericht. Ook in het buitenland wordt daar actie voor gevoerd. Zo haalden scholieren uit het Amerikaanse plaatsje Weymouth 260 dollar op en kwam een andere cheque van een Engelse pub „The old ship” genaamd, uit de omgeving van Manchester. De kabouter-ideoloog komt tot deze ontboezeming na een paar lastige minu ten in zijn (huur)woning in de Nieuwe Leliestraat, waarin hij eerst het naar de bovenburen gevluchte poesje Rietje moest achterhalen, vervolgens de krui denier o mde hoek met suiker-voor-de- koffie moest lastig vallen en tenslotte zijn bezoekers moet uitleggen hoe zijn „gebroken hartjes” naast de brandnetels in zijn mini-tuintje het doen. gffl HIJ LEGT uit dat de wachtlijst voor ateliers inmiddels tot 200 is gegroeid en dat 60 procent van de beeldende kunste naars in Amsterdam zit om over toneelspelers nog maar te zwijgen. „Dat weglopen van kunstenaars zie ik daarom niet zo zitten”. Waarmee Lammers meer gelijk heeft dan met zijn overtuiging, dat hij de goudvissen in de kom van de onroe- rend-goedhandelaren kan bespelen. De volgende ochtend komen de heren bij een kop koffie in het Okura hotel (nee, geen reklame voor de stokjes waarmee je daar kunt eten) dichter bij de kern. Is het niet zo dat Am sterdam nog het meest door de Amsterdammers zelf voor de voeten wordt gelopen bij de pogingen in Den Haag nu eens niet knollen voor citroenen te krijgen? Voorzitter Stijkel van de Handelskamer: „Ik gloof niet dat de situatie daarmee wordt opgelost. Een hoop dingen die ty pisch Amsterdams worden genoemd, zijn eerder inherent aan de moderne tijd. Alle veranderingen in de wereld waaien als eerste Amsterdam binnen. Hippies zijn niet op de Dam uitge vonden maar in Berkeley. Er zitten hier rare vogels in de raad, maar in andere steden komen ze nu ook. Denk niet, dat alle zaken hier verzonnen worden”. Maar hoe komt het toch dat Amsterdam het altijd van Rot terdam verliest op het punt van de haven, de tunnel, de metro en straks ook het wereldhandelscentrum? „Ik geloof dat het iets te maken heeft met hoe die twee steden uit de oorlog zijn gekomen. De vernieling van Rotter dams centrum had ook positieve kanten, kijk maar naar de ontwikkeling in de gebombardeerde Duitse steden. Zelfs al heeft Rotterdam eerder een wereldhandelscentrum, dan nog ben ik ervan overtuigd dat het een noodlijdende zaak wordt Neem nou het Hilton. Aan de Maas moesten ze er ook zo no dig eentje hebben en wat zie je nu? Dat een paar etages als kantoor zijn verhuurd”. BINNENKORT zal de gemeenteraad beslissen over het al dan niet bouwen van twee ronde, aansluitende onder grondse parkeergarages in het Vondel park. In totaal kunnen er duizend auto’s terecht in deze twintig meter diepe „parkeerkuil”, die aan de kant van het Leidsebosje (toekomstig Marriott-hotel) is gesitueerd en vanaf de Vossiusstraat bereikbaar zal zijn. De capaciteit is ge lijk aan die van de kolos aan de Marnix- straat, waar de zaken nog steeds niet erg best gaan. Bouwes Exploitatie Maatschappij nam destijds het initiatief voor het Vondel- parkplan, dat thans door de Nederhorst Groep en het ingenieursbureau Ram En gineering Nederland is uitgewerkt. Re sultaat: een dubbele cilindervormige parkeergarage, die afgezien van enkele lift- en luchtkokers (wel een vreemd gezicht) alsmede in- en uitritten vrijwel geen ruimte opslokt en bovendien weinig lawaai produceert. Door het ontbreken van kolommen en het instellen van eenrichtingsverkeer is het gebouw voor de gebruikers nogal makkelijk. Volgens de ontwerpers heeft de bouw er komt geen heipaal aan te pas voor de omgeving weinig nadelige ge volgen. Tijdens de uitvoering moeten ongeveer zes grote bomen woren ver plaatst, maar daarna zal het park groten deels in zijn huidige staat worden terug- AMSTERDAM pretendeert zoveel en dat chauvinisme (de populariteit van de twee voetbalgrootmachten wordt aange haald) komt niet goed over. Hoe zit dót dan? „Amsterdam heeft Nederland gemaakt en we hebben dat nog een beetje in het systeem zitten. Men ergert zich aan de stad, maar men kan haar toch ook niet missen. Het is een soort haat-liefde verhouding”, aldus Stijkel, die voor de nieuwe profilering van de Kamer een beroep heeft gedaan op de Thompson Compa ny, waarmee hij in de tijd, dat hij nog de baas was bij Het Handelsblad, al heeft samengewerkt. Mastenbroek zit het allemaal toch niet zo lekker. „Het er gert me, dat wij bezig zijn een defensieve houding aan te ne men, omdat een hoop zaken buiten de stad niet meer wordt gepikt. Is dat jaloezie of wat anders? Er zit gewoon een heel merkwaardige kloof tussen Amsterdam en de rest van Neder land”, zegt hij. DAAR IS inderdaad geen speld tussen te krijgen. Misschien is het toch nodig behalve „De Staalmeesters” van Rembrandt ook Vonhoff van het rijk terug te vragen, want daarmee zou Amsterdam zich in de ogen van „de provincie” ongetwijfeld met een stuk degelijke gewichtigheid tooien. In ruil zou men op het Prinsenhof best een stel hippies met kraaltjes en spie geltjes naar de onderontwikkelde gebieden van ons land wil len sturen. Tenslotte is er op die manier in betere tijden ook goed zaken gedaan. Conclusie: het op zichzelf verliefde Amsterdam heeft gewoon een te vreemd klimaat voor de rest van het land, weet daar mee weliswaar (nog steeds) de hele wereld te bekoren, maar blijft bij dat alles toch maar „mooi” op zwart zaad zitten. Waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de stad niet alleen te hip is, maar vooral te duur. Zo gezegd een erg kostbaar bezit. Tenminste in de ogen van „de provincie”. Maar ja, Am sterdam zou ook nooit een Kurhaus af breken... GROTE EXPERTS op het gebied van conservatie van door water aan getast hout geloven dat de restauratie van het Hollandse scheepswrak „De Amsterdam geen probleem is. „Voor zover we de situatie kunnen overzien hebben wij alle kennis, die er nodig is om de Amsterdam te conserveren”, zegt directeur dr. Lars-Ake Kwar- ning, directeur van het Wasa-mu- seum in Stockholm, dat dit 'jaar 370.000 bezoekers verwacht. Hij vertelde dit aan hoofdredacteur Vernon Leonard van het maandblad „Holland Herald”, die vorig jaar het initiatief nam voor een reddingsope ratie van het voor de Engelse kust bij Hastings gezonken vlaggeschip van de V.O.C. In het Deense Roskilde meende directeur Ole Crumlin Peter sen van de Vikingschepen-musea „Wij zijn erg opgewonden over het Zij merken dat het beeld van de stad door de rest van het uiteraard ingeslapen land wordt geïdentificeerd met troe bele zaken als de hippies van het Vondelpark, drugsmaniak- ken, Italiaanse revolverhelden, onkuise massagehuizen, speel holen en een gemeentebestuur, dat een slap beleid als toleran tie probeert te verkopen en er maar een rotzooitje van maakt. „Amsterdam blijft Amsterdam en eenmaal een oordeel, altijd een oordeel...” Dat is gewoon erg vervelend voor de hoofdstad en maakt zijn papieren er in Den Haag niet beter op. Den Haag. Je hoort de Amsterdammers nog wel eens binnensmonds vloeken als men hen er op wijst, dat het Binnenhof nooit dat excellente zou hebben gekregen als de eigenzinnige kooplieden aan de Amsteel tijdens de Tachtigjarige Oorlog niet met de vijand hadden geheuld. TERUG naar het uitgangspunt: het slechte image. De Ka mer van Koophandel, net bezig zich van een dikke stoflaag te ontdoen, is een druk-Amsterdam-aan-je-hart campagne be gonnen en de hoofdstedelijke publiciteitschef Jan Mastenbroek was daar al veel eerder niet vies van. De partijen vonden el kaar en kwamen op het schitterende idee de hoofdredacteuren van regionale kranten op visite te vragen. Ik moet zeggen, het programma zat goed in elkaar. Een bus- rit door de stad tijdens de avondspits, een ontvangst in de ambtswoning van burgemeester Samkalden, waarvoor ook alle wethouders hun kaartavondje hadden moeten afzeggen, het sfeertje van de grote hotels en de Bijlmer, waarover ook al tijd al zo vervelend wordt geschreven. Een paar notities van wat er zoal over en weer gezegd is. Waarom is Amsterdam zo links? „Er zitten hier 31.000 studen ten en een legertje linkse wetenschappelijke medewerkers, die het jonge intellect opdragen in saneringsbuurten met project groepen onrust te gaan zaaien”. Het lijkt er een beetje op dat Amsterdam zijn problemen ophangt aan zijn unieke positie. „Die neiging is er wel maar de werkelijkheid is natuurlijk anders. Er gebeurt hier veel wat niet naar buiten komt. Belangrijke zaken als de opvang van het drugsprobleem en de gezondheidszorg halen de voor pagina’s niet”. De naam van Progil valt. „Progil”, zegt Samkalden, „heb ik destijds als een nederlaag gevoeld. Ik heb het jammer gevon den dat het niet is doorgegaan. Het was ook meer het pro bleem van de hele industrie en de transport Van gevaarlijke stoffen. Dat was riskant en heeft de doorslag gegeven. Ach teraf heb ik de beslissing toch als positief ervaren”. Wethou der Bootsma: „Ja, maar de gemeenteraad heeft zich niet ge realiseerd hoe groot de terugslag in de wereld zou zijn”. Een courantier uit het noorden constateert niet zonder vol doening, dat veel Amsterdamse kunstenaars naar het platte land zijn gevlucht en het daar zo naar him zin hebben dat ze niet meer terug willen. Wethouder Lammers: „Als dat zou kunnen...” Einde kabouters in zicht WAAR OOIT een heer van stand woonde, later een bedaard publiek op de koffie kwam en tenslotte de hoofdsteda- lijke studenten hun ontgroeningsritueel afwikkelden, daar tussen het water van de Stadhouderskade en het Leidse- plein is nu door Britse amusements- makers voldoede materiaal aangedragen om Amsterdam de pan uit te laten DE VERKEERSPOLITIE en de BB zullen dinsdag 29 mei de helpende hand toesteken bij de verhuizing van 80 patiënten van het Antonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis naar het nieuwe gebouw aan de Plesmanlaan in Amsterdam-Slotervaart. Dr. Krui- singa, oud-staatssecretaris van Volks gezondheid, zei in 1969 bij het slaan van de eerste paal: „Deze nieuwe kliniek zal internationaal gezien tot de meest geavanceerde klinieken op het gebied van de kankerbestrijding behoren”. Door de nieuwbouw, die plaats biedt aan 180 patiënten, is de accom modatie voor de behandeling en ver zorging van de zieken aanzienlijk minder is geworden sinds de auto de stad heeft bezet,” meent hij. IN EEN andere wordt gezegd dat ook landbouw in Amsterdam weer een kans moet krijgen en daarom in de kantine van het stadhuis biologisch voedsel zou moeten worden verstrekt. Zo zijn er meer Van Duyn-geschriften en het staat vast, dat er binnenkort nog één zal bijkomen met als titel „Boycot Kalkar”. Kalkar heet het plaatsje in West-Duits- land, waar ook voor de Nederlandse energie-consument een kerncentrale zal verrijzen, waarvoor hij sinds deze maand al vier percent extra betaalt. Een groepje critici voelt helemaal niets voor dat maar vervuilende en bovendien uiterst griezelige atoomgedoe en probeert de Amsterdammers ervan te doordringen dat het hoog tijd wordt om een wind molen op het dak te plaatsen en zodoen de met behulp van een accu zelf stroom op te wekken. „Een windmolen geefl voldoende energie om tenminste twee lampen te laten branden,” zegt Van Duyn-geestverwant Evert Wasch, stu dent fiscaal recht, die samen met „stads boerin” Fietje Huber ze is bovendien correspondent van de ombudsman het gesprek bijwoont. verbeterd. De kliniek onderscheidt zich van andere ziekenhuizen vooral door de grote bestralingsafdeling, waarin de meest moderne apparatuur is opgesteld, met name een lineaire versneller, een telecobalt-apparaat en binnenkort ook een neutronengenera tor. beweegt, hebben zesenhalf miljoen gul den in dit veelzijdige horeca-etablisse- ment gestoken. Om enig inzicht in de omvang van het complex te geven: er kunnen tegelijkertijd tweeduizend bezoe kers terecht. Amsterdam is de eerste stad op het continent, die deze Britse organisatie heeft „aangedaan”, maar spoedig zullen München, Rome en Kopenhagen volgen. Waarom zijn ze in Amsterdam begon nen? Antwoord: „Engelsen en Hollan ders zijn niet zo arrogant, ze kunnen het goed met elkaar vinden”. Later blijkt dat het toch ook in grote mate om de toeristen gaat, die in de grote hotels in de buurt zijn ondergebracht. Het nieuwe Lido heeft de bezoeker nogal wat te bieden. Aan de waterkant is er een terras met tweehonderd stoelen en voorts een Polynesisch restaurant (nieuw voor ons land), dat het behalve van de uitheemse spijzen moet hebben van intieme zitjes, het geluid van een waterval op de achtergrond en in Ha- waiï-kledij gestoken serveersters die stel lig in Staphorst geweerd zouden worden. OP DE begane grond is er voorts nog een in pub-stijl aangekleed grill-restau rant, dat „The Chelsea” heet en waar men speenvarken en lamsbout van het spit mag plukken. Het swingende element moet men in hogere sferen zoeken; om precies te zijn op de eerste en tweede etage, waar zich de discotheken bevinden. Zaaltjes met bars, een wit pij penplafond en de nodige op- en afstapjes, bij het zien waarvan menig nachtclubexploitant zich de vin gers zou aflikken. Het enige verschil is dat de prijzen hier alleszins in het rede lijke zijn gehouden. Het enige Hollandse, wat men er vindt zijn de Ajax-pizza s en het oranje van de alweer pikanterige pakjes van de bediensters. Voordat miss-Holland vrijdagavond de opening verricht zal een drumband met majorettes door de stad trekken om de aandacht op het „totaal-complex” te richten. Bovendien zullen Dean Martin en Sammy Davis er binnenkort optreden en wordt er twee maal per jaar een grand-gala georganiseerd. Een vorm van promotion? „Welnee” menen de Britten, „het is een goodwill-stunt voor het Hol landse publiek”. Een publiek overigens, dat door een blanke en een donkere portier („we willen geen discriminatie”) wel eerst aan een selectie-test wordt onderworpen. Ter geruststelling: zonder das komt men er nog wel in. ■T-.-.V 'i o «fcj

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13