Koningin In Amsterdam helft telefooncellen vernield Onderhandelingen geslaagd na conflict van 14 weken Protest van Amnesty bij G z Weinig vertrouwen voor leger in nieuwe regering ET opent Centrum ’45 Ulster tempert belangstelling Saigon „DE GRENS WAS VOOR MIJ BEREIKT” yitb&iU ^Entai dit» in n n n don OPINIE-ONDERZOEK ELSEVIER: ARP-Kamerlid Hannie van Leeuwen in oppositie tegen Den Uyl: 1 j S II11 H Wi? w Ég»?: 1973 17 MEI DONDERDAG 2 I (Van onze redactie economie) Con Son-beul terug Vakantietoeslag Gezamenlijke studie Sociaal jaarverslag I Zakelijk Biesheuvel Probleem DEN HAAG. „Er is een grens die je als Anti-Revolutionair niet kunt overschrijden. Deze grens was voor mij bereikt. Zoals de zaken nu zijn gelopen, had ik nog liever een minderheidskabinet gezien van de linkse drie alleen.” i,. Proberen s>;d Ml fcsS - L M F Ml J Sm. J (Van onze correspondent) wachten op een 4 een Akkoord bereikt over cao groot-metaal I (Van onze Amsterdamse redactie) r I VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: «n (Van onze parlementsredactie) die 17 zw, bew. nnw VRIJDAG 18 MEI VRIJDAG 18 MEI Deze foto toont koningin Juliana en prins Bernhard gisteren voor de toegangsdeur van het „Centrum ’45” in Oegstgeest. Achter hen de directeur van de kliniek, dr. Meijering. Ni slots gen tijde dras, en i ben besl De aan Hoog water Ljaag water Zon op Maan op 14 14 15 13 15 12 14 14 14 15 12 20 25 16 16 19 10 15 14 18 23 16 17 13 19 15 20 11 15 16 21 20.32 4.58 16.41 12.25 uur uur uur uur 0 0 o o o o o o o o o o 2 2 0 0 0 10 0 0 2 0 0 6 0 0 0 0.1 o o o o o o 0.6 0 0 „Maar ook nu herken ik mij onvol doende in de programmatische uitwer- De vakantietoeslag is verhoogd van 7,4 tot 8 percent. De minimum-vakantie- toeslag die zal worden uitbetaald, is 1296 gulden voor iedere werknemer. Mevr. Van Leeuwen: „Ik sta op het standpunt dat de opstelling van de AR- fractie zodanig moet zijn dat Biesheuvel die er volop bijhoort weer spoedig op de een of andere manier weer bij de Anti-Revolutionaire politiek kan worden Repareren wordt ook steeds moeilij- ker, doordat minder snel appara tuur kan worden betrokken van de fabrikant. Menige Amsterdamse te lefooncel zal daardoor tot na sep- moest in Amsterdam rond de 250 keer het toestel van een publieke telefooncel worden hersteld. Kos ten: ver over de 100.000 gulden. En het wordt alleen maar erger. Dreigt er een crisis in de ARP? Mevr. Van Leeuwen: „Wij Anti-Revo- lutionairen laten elkaar niet gauw los. Maar de situatie is wel moeilijk. Er zijn fouten gemaakt, waarvoor Aantjes ten onrechte de volle last te dragen heeft gekregen. Het is logisch dat niet ieder een begrijpt hoe na een met zoveel elan gevoerde verkiezingsstrijd met zo’n emi nente lijsttrekker de zaken zo gelopen kunnen zijn. Er valt dan ook wel wat recht te zetten en door te praten. Als je dat doet en de verschillen niet verdoe zelt, kun je een heleboel onrust wegne men”. Hoe wordt nu haar opstelling? betrokken. De verschillen in de fractie liggen niet zover uit elkaar. We zijn het er allemaal over eens dat niemand met dit kabinet erg gelukkig is”. lander bleek het zicht op de kabinetspe- rikelen danig te zijn kwijtgeraakt, toen het NIPO zijn vragen kwam stellen. Het kabinet-Den Uyl was er toen nog nét niet. Zes op de tien ondervraagden vond dat het kabinet mocht geacht worden toen al te zijn gevormd. Driekwart van hen zei het niet te zien zitten met Den Uyl. Worden alle ondervraagden erbij betrokken, dan blijkt bijna de helft in de nieuwe regering geen heil te zien (43 percent). In dat geval heeft 13 percent het volste vertrouwen in Den Uyl, en de hele rest is het spoor kennelijk zo bijs ter dat er geen antwoord komt. Het is een desinteresse die ook bij de beant woording van andere vragen blijkt en bij mannen en vrouwen praktisch even groot is. t t 1 Weer in binnen- en buitenland no z ve St aia re bc m ze ec w De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 81 o< P' I vai Stc VOK vr<' Ne den rei vo riir ge bu LONDEN (DPA). Jonge Engelsen toonden vorig jaar minder belangstelling voor een carrière in het beroepsleger dan het jaar ervoor. Dit is gebleken uit cijfers van het ministerie van Defensie in Londen. AMSTERDAM. Niet minder dan 53 percent van het Nederlandse volk heeft weinig vertrouwen in het kabinet-Den Uyl; 21 percent koestert in het geheel geen vertrouwen in het „rode kabinet met de witte rand”. Slechts 22 percent heeft veel vertrouwen in de nieuwe ploeg. Het zijn conclusies uit een deze week in Eiseviers Magazine gepubliceerd opinie-onderzoek dat Elsevier door het NIPO heeft laten houden. De cijfers zijn betrekkljjk. De Neder- DEN HAAG. De metaal- en elektrotechnische industrie hebben weer een cao. Precies 14 weken nadat het overleg werd afgebroken na een groot aantal vergaderingen, kwam alles rond binnen één dag. In de tus senliggende tijd tussen afbreken en overeenkomst zijn er tientallen sta kingsacties geweest, zijn NVV en NKV uit alle overlegorganen waar men met werkgevers te maken had, getreden en sinds een week daarin weer teruggekeerd, nadat men van de industriebonden had gehoord dat alles weer koek en ei was. De delegaties zijn voorts overeengeko men dat het wettelijk minimumloon ook zal worden uitbetaald aan werknemers,, jonger dan 23 jaar. Vakbonden en werk gevers zullen in de komende tijd geza menlijk een studie verrichten over het totale vraagstuk van de pensioenen. Na de vakantie dit jaar zal de Raad van Overleg Metaalnijverheid het vraag stuk van de jeugdigen aan de orde stellen. Een speciale commissie zal te vens het vraagstuk van de koppelbazen gaan bestuderen, omdat de industriebon den van mening zijn dat het koppelba zenprobleem hier en daar weer de kop opsteekt. Bovendien zal deze commissie aandacht gaan schenken aan de speciale problemen van de buitenlandse werkne mers. En de christen-democratische samen werking? Daar ligt door het afhaken van de CHU natuurlijk een probleem. Maar dat probleem is niet groter dan er al was. Belangrijke stukken van de Strategie nota kan ik voor mijn rekening nemen, maar ik heb moeite me in het uitgangs punt te herkennen. Ik ben volstrekt tegen een open partij. Ik vind dat we op 23 juni, als de partijraad vergadert, er beter nog niet over kunnen praten. We zullen de tijd volop nodig hebben om de kabinetsformatie grondig door te spre ken”. jaarverslag uit te brengen, waarin aan dacht wordt besteed aan zaken zoals promotie, ontslagen, de positie van oude re werknemers. Bovendien is afgesproken dat het zogenaamde bedrijvenwerk zal worden toegelaten en dat degenen die namens de vakbonden in de bedrijven optreden rechtsbescherming genieten. De vakanties zijn uitgebreid van 18 tot 20 dagen. Daarboven komen nog extra dagen voor dienstjaren en leeftijd. Voor het terugbrengen van de werktijd naar 40 uren per week, zoals in het Centraal Akkoord is overeengekomen, heeft men twee alternatieven opgenomen. Bedrij ven mogen in twee fasen de werktijd gaan verkorten en terugbrengen tot 41,15 uur op 31 december 1973 en tot 40 uur op 31 december 1974. Men mag echter ook ineens de 40-urige werkweek invoeren, maar dan pas op 1 juli 1974. n o windst. 20 n De delegaties bereikten overeenstem ming over het feit, dat in de CAO nu wordt bepaald, dat een onderneming verplicht is om ieder jaar een sociaal o o ozo ozo o o o o o o zzo In een periode van twaalf maanden meldden zich 25.734 jongemannen, te gen 30.734 in dezelfde periode daarvoor. Voor wat de teruggang bij de land macht betreft, heeft men een oorzaak kunnen aanwijzen: het risico dat men naar Noond-Ierland wordt gestuurd. Een factor zowel voor land-, lucht- als zee macht is volgens waarnemers dat in de burgermaatschappij betere kansen zou den bestaan. AMSTERDAM. —Bijna de helft van de ruim 400 openbare telefooncel len in Amsterdam staat er nutte loos bij, doordat de apparatuur er van kapot is gemaakt. Het aantal vernielingen is de laatste maanden zó groot, dat de telefoondienst het met de reparaties niet kan bijhou den. Zonnige perioden, plaatselijk een bul weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een ge heel droog etmaal50 percent. Normale temperaturen tot 20 mei: minimum t maximum 18 graden. WEERRAPPORTEN (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Volgens Amnesty Inter national, de organisatie die zich beijvert voor politieke gevangenen, heeft de Zuidvietnamese regering de omstreden kolonel Nguyen Van Ve opnieuw de leiding gegeven over de grote gevangenis op het eiland Con Son, berucht vanwege de zogenaamde „tijgerkooien”. In deze nauwe kooien miet ijzeren tralie’s worden grote aantallen politieke gevangenen in Zuid-Vietnam vastgehou- den. Drie jaar geleden was het dezelfde kolonel Ve die tevergeefs probeerde een tweetal leden van het Amerikaanse Congres te beletten deze kooien te zien. In het spektakel dat over hun onthul lende relaas ontstond, werd Nguyen Van Ve toen door de regering in Saigon van zijn functie ontheven. Al geruime tijd deden geruchten de ronde dat de gevreesde kolonel weer in zijn oude functie is teruggekeerd. En in haar Londense hoofdkwartier heeft Am nesty International nu meegedeeld dat dit inderdaad zo is. Zij heeft onmiddel lijk een verklaring uitgegeven waarin het een grote schande wordt genoemd dat de kolonel, wiens naam zo nauw verbonden is met de terreur en de wreedheden in de eilandsgevangenis van Con Son, daar nu toch weer de lakens uitdeelt. Een woordvoerder van Amnesty deel de mee dat, ofschoon er door een Ame rikaanse firma uit Texas nieuwe kooien in Con Son werden gebouwd, de toe standen daar nauwelijks verbeterd zijn. Zeker 8000 van de 10.000 gevangenen in Con Son zijn politieke delinquenten. Sommige van de 124 door massale op sluiting in de nauwe kooien en door verregaande mishandeling kreupel ge raakte gevangenen, die officieel zouden zijn vrijgelaten, bevinden zich volgens Amnesty International nog steeds in Con Son. Mevr. Van Leeuwen: „Zakelijk, maar niet bij voorbaat oppositioneel. Ik zal mij toch verzetten tegen een aantasting van het reeds voor 1973 vastgestelde beleid, maar zal voor het overige de daden van het kabinet beoordelen vanuit het AR-program van actie en het geza menlijke urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU. Dat wil zeggen dat je in elke situatie bekijkt of je een voorstel voor je rekening kan nemen”. „Ik sta niet te trappelen het kabinet- Den Uyl zo gauw mogelijk weer naar huis te sturen. Maar het kabinet moet wel bedenken dat het de Kamer niet op alle mogelijke manieren kan tarten en met voorstellen voor de voeten lopen die onvermijdelijk op wegsturen uitlopen. Het zal van het beleid afhangen hoe lang het kabinet-De Uyl zit. Dat bete kent per definitie dat het kabinet be perkte manoeuvreerruimte heeft.” Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Den Helder onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. licht bew. nno windst. 15 w o o o o ozo Sinds 1 januari 1973 betalen de werk gevers reeds loon- en salarisverhogingen, gebaseerd op een verhoging van 1,25 percent plus 20 gulden per maand. Hier aan wordt nu toegevoegd, dat het mini mum dat uitbetaald zal worden per 1 januari 38,75 per maand of 465 per jaar zal bedragen. De toe te passen herberekening zal half juli worden uit betaald. Wat betreft de prijscompensatie hebben de onderhandelingsdelegaties zich bij het zogenaamde Haagse Akkoord aangesloten. Overeengekomen is nu dat de vloer in de prijscompensatie per 1 juli 1973 en per 31 december 1973 156 per percent zal bedragen, wat neerkomt op 13 gulden per maand. „De grootste bijdrage van onze kant aan het gesprek is geweest, dat we conflictsituaties zoals die zich in de afgelopen maanden hebben voorgedaan, niet meer wensen”, aldus werkgevers voorzitter A. Prins. Zowel de industrie bonden, de Unie BLHP, de NBT als de werkgevers verklaarden, dat zij het pak ket waarover nu overeenstemming is bereikt, met overtuiging voor goedkeu ring bij de leden zullen voordragen. pp Dat zegt de 47-jarige mevr. Hannie van Leeuwen, plaatsvervangend fractie leider van de ARP in de Tweede Kamer, in een gesprek over de afgelopen kabi netsformatie. Zij heeft enig opzien ge baard door haar houding in die formatie. „Linkse Hannie”, altijd voorstander van samenwerking met PvdA, sloot zich aan bij de groep in de fractie die weigerde de AR-ministers het groene licht te geven voor deelname aan het kabinet- Den Uyl. onbewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt geh. bew. motregen onbewolkt onbew. ono geh. bew. wzw geh. bew. licht bew. half bew. In het algemeen vindt men dat men Den Uyl het voorlopig maar moet laten proberen. Van de mensen die het kabi net op het moment van de enquête al gevormd achtten, vond driekwart dat de rood-witte ploeg eerst maar eens moest gaan regeren. Zeventien percent wenste Den Uyl zo gauw magelijk het Catshuis weer uitgestuurd te zien. Zelfs onder de VVD’ers vond 60 percent dat Den Uyl nu maar moest laten zien wat hij kan. Van de KVP-stemmers, die de forma tie nog zo ver hadden gevolgd dat ze bij de enquête tenminste wisten dat Den Uyl er zat aan te komen, had slechts 11 percent veel vertrouwen in een kabinet- Den Uyl. De ruim 80 percent van de KVP-stemmers zei het met Den Uyl niet erg (57 percent) of helemaal niet (24 percent) te zien zitten. Van de PvdA- stemmers had 47 percent veel vertrou wen in het rood-witte kabinet, 44 weinig en acht percent helemaal geen vertrou wen. Percentages bij de PPR respectie velijk 31, 56, 9, bij D’66 11, 74, 11, bij de ARP 6, 72 en 22. Sommige stadsdelen beginnen heel krap te zitten in hun openbare telefooncellen. In de Bijlmer zijn van de meer dan 20 cellen er nog geen vijf in orde. De rest is ver nield en kan voorlopig ook niet worden gerepareerd. Op buiten gebruik zijnde cellen plakt de PTT daarom de laatste tijd stroken met de tekst: „Door ver nieling helaas buiten dienst. PTT doet zijn uiterste best om het toes tel zo snel mogelijk te repareren, zodat u het weer gauw kunt ge bruiken”. Het is overigens een eu vel dat in haast gelijke mate in andere grote steden voorkomt. In het eerste kwartaal van dit jaar tember moeten nieuw toestel. king van het werkdocument, opgesteld door het duo Van Agt-Albeda. Dus liever met de VVD? Mevr. Van Leeuwen: „Ik zeg niet dat we er met de VVD wel uitgekomen waren. Maar het is wel een partij waar mee je kunt onderhandelen, die zich democratisch opstelt. Ook ik had en heb duidelijke bezwaren tegen de VVD, be zwaren die door Wiegels spelen op de prestatiedrift nog zijn aangewakkerd. Je kunt me niet opdelen in links of rechts. Ik ben voluit Anti-Revolutionair. Dat betekent dat ik me voor het hele politie ke beleid baseer op bijbelse normen”. Heeft Biesheuvels opstelling een rol gespeeld? Mevr. Van Leeuwen: „Niet in die zin dat ik zoals hier en daar wordt gesuggereerd 1 om persoonlijke motie ven zijn opstelling heb gekozen. Wel vind ik dat er door de linkse drie op onredelijke en onheuse wijze kritiek is uitgeoefend op het beleid van zijn kabi net. Ik stel me achter dat beleid op en vind dat de AR-fractie zich van kritiek moet blijven distantiëren”. Moet Biesheuvel terugkomen? zw. bew. onbewolkt regen ono onbewolkt zw. bew. geh. bew. Stockholm licht bew. onbewolkt nnw zw. bew. half bew. licht bew. wnw w o zw onbewolkt windst. 22 windst. 26 o OEGSTGEEST. Koningin Julian» heeft gisteren het verpleegtehuis Cen trum ’45 in Oegstgeest geopend. Deze instelling is opgerieht voor de medisch- psychlogische begeleiding van verzets- en oorlogsslachtoffers. Bij de officiële plechtigheid was ook prins Bernhard aanwezig. Hij is sinds september 1971 erevoorzitter van de Stichting Centrum ’45. Met de bouw van de kliniek werd ruim een jaar geleden begonnen. De oprichting van het centrum is geschied op initiatief van prof. Bastiaans, de be kende expert op het gebied van het KZ- syndroom, die in juli 1970 de regering om medewerking vroeg. Het kabinet heeft naar aanleiding van dit verzoek haast gezet achter het pro tect. Een speciale onderzoekscommissie werd ingesteld. Op grond van een in 1972 gepubliceerd interimrapport ver leende de minister goedkeuring tot de bouw van het Centrum ’45. Drie dagen na dit besluit kon prins Bernhard al de eerste paal slaan. Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas half bew. wnw Tunis 6 5 4 3 7 7 6 4 8 5 6 9 4 13 5 4 9 4 4 4 13 14 9 9 10 15 3 15 5 10 13 3 5 4 13 10 11 17 ntiliiiuitiüinwiib'.iH De Nederlandse bloemisten is ons land nog niet bloemig genoeg. De ko mende vijf maanden gaan zij een recla mecampagne voeren, die beoogt dat ie dereen alle in huis op te snorren ’azen, vaasachtige of vaasvervangende voor werpen met bloemen vult. De bloemis ten denken daarbij aan (o.a.) jampotten, merkwaardige bierpullen, ouderwetse ketels en sapflessen. 4 .42 uur onder 22.18 uur onder 4.17 uur en 0.09 uur en uit telefoonautomaten, doorgaans in het holst van de nacht gepleegd, bekenden. Mevr. Van Leeuwen: „Mijn houding is mij ingegeven door een combinatie van procedurele en programmatische bezwa ren. De formatie van het kabinet-Den Uyl heeft zich voltrokken in strijd met de regels die dienen te gelden in een parlementaire democratie. Volgens die regels moet je samenwerken met ande ren als je de meerderheid niet hebt behaald. Je mag best proberen zoveel mogelijk eigen programmapunten te re aliseren, maar je moet bereid zijn te onderhandelen. Dat heeft Den Uyl ge weigerd, al is hij in de laatste fase dan ook door de knieën gegaan”. r In het telefoondistrict Amsterdam wordt vermoed dat het menige vernieler te doen is om de kwartjes in het geldbakje. Heel af en toe lukt het de politie een paar daders te pakken. De laatste aanhoudingen betroffen jongens van een jaar of 14, die een groot aantal diefstallen Werkgevers en vakbonden zullen een gezamenlijke studi<e laten verrichten over de hanteerbaarheid van een func- tieclassificatiesysteem voor alle groepen die nu buiten de CAO v allen. Deze studie moet gereed zijn, als men met de onderhandelingen voor de CAO voor 1974 begint. De afspraak houdt in, dat men bekijkt welke groepen alsnog onder de wer kingssfeer van de CAO gebracht kunnen worden. Werkgeversvoorzitter Prins zei, dat hij de reeds bestaande contacten met de Nederlandse Centrale van Hoger Perso neel zal voortzetten, hoewel hij nog geen duidelijkheid heeft hoe het hoger perso neel zich in de sector van de metaal- en elektrotechnische industrie heeft georga niseerd. Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrüek Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parij» Rome

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2