DEN HERTOG MAAKTE GEEN FOUTEN LIEBREGTS Den Hertog ANTILLIAAN NU TEGEN JOSE DURAN Silvano Bertini ontloopt duel tegen Fighting Mack Schorsing voor Frans van Essen Eind mei pas zekerheid over op Zandvoort Onjuist beeld door overmacht SPOBT'I Formule-III ZOEKT NAAR LIEFDE” „FEDOR Clay-Lubbers j i 1111 I 23 2 1 8 1973 V R IJ D A G MEI Veel werk Nieuwe tegenstander Plezier WK-concept W X XX j RFl Een typerende houding; Piet Liebregts, de vaderlijke figuur achter Fedor den Hertog, buigt zich direct na aankomst in Am sterdam zorgelijk over zijn gevoelige vedette. PETER HEERKENS. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Litjens (Van onze sportredactie) Paul Litjens: Het hele jaar door trainen. BERT BREVOORD Met Fedor den Hertog, haalde Piet Liebregts vorig jaar een moeilijk geval in de ploeg. Gedemoraliseerd door een afgang in Olympia's ronde (hij staakte de strijd) en vermeend onrecht dat zijn ploegleider Herman Krott hem aandeed, kwam Fedor den Hertog als een pro- Rühling: „Ik had al vóór het laatste gevecht van Mack tegen Martin (in de negende ronde door de Antilliaan ge wonnen, red.) de contractennaar Flo rence gestuurd. Er kwam wel een tele grafische bevestiging, maar de onderte kende contracten zouden door die Itali aanse poststaking zijn opgehouden. Af gelopen maandag bleek pas welk spellet je er werd gespeeld. Die familieomstan digheden lijken mij niet meer dan een truck om onder het gevecht uit te ko men. Ik denk dat Bertini het te gevaar lijk vond, nadat hij de laatste resultaten van Mack gehoord had”. is afgehuurd. Bertini wil in zijn nadagen (hij is 33 jaar) kennelijk geen al te grote risico s meer lopen, zelfs al wacht hem in Rotterdam een gage van 2500 dollar (8000 gulden). Hoewel de heren managers, die het in het Europese bokswereldje voor het zeg gen hebben, er onderling een soort ere code op na houden, zijn surprises zoals Bertini die uithaalt zeer goed mogelijk. In Italië laat men zich er weinig aan gelegen liggen, dat er in Nederland al een Sportpaleis (Ahoy) voor de wedstrijd Flip Stapper van AZ’67 zag een lopen de voorwaardelijke uitsluiting omgezet in een schorsing voor één ontmoeting. Effrink van PEC-Zwolle kreeg een schorsing voor twee wedstrijden en te vens een boete van honderd gulden. bleem binnen. „Ik was er eigenlijk niet zo gelukkig mee”, zegt Liebregts, „want ik wist dat ik er een vriendschap met Krott door zou verspelen en dat Fedor me handenvol werk ging geven”. Beide vermoedens kwamen uit, De verhouding met Herman Krott is van dikke kame raadschap omgebogen tot kil zakelijk contact en aan Den Hertog besteedde Piet Liebregts (43 jaar) een aantal niet te becijferen uren. Behalve de conditie zal tijdens de centrale training (Amstelveen, Papen dal plus de nodige conditietrainingen op het CIOS in Overveen) ook het inmiddels al veelbesproken WK-con cept van veel importantie worden. Litjens: „Het concept dat wij na streven (een op Ajax-leest geschoeide vorm van totaal-hockey, red.) ver langt van alle spelers erg veel inzicht en attentie. Verdedigers moeten aan vallers kunnen afwisselen en omge keerd. In het voorseizoen is er een duidelijke groei in het beoogde sys teem geweest. Eerlijk gezegd ben ik nogal verrast door die vooruitgang, ik had niet gedacht dat het zo snel zou ROTTERDAM. Fighting Mack zal voorlopig nog moeten wachten op zijn revanche tegen Europa’s nummer twee Silvano Bertini, de bokser die hem vier jaar geleden de continentale titel afnam. Met een laconiek telegram meldde de Italiaanse m anager Sconcerti, bij wie Bertini onder contract staat, dat het voor maandag 28 mei geplande gevecht tegen de Antilliaan „wegens familieom standigheden” niet door kan gaan. Een enorme tegenvaller voor Mack en zijn Zandvoortse manager Henk Rühling, die na een tweevoudige schriftelijke bevesti ging van het contract door Sconcerti, steevast op de topwedstrijd hadden gere kend. DEN HAAG. Frans van Essen van Telstar is door de strafcommissie van de KNVB voor een bindende wedstrijd ge schorst. Bovendien moet hij een boete van 150 gulden betalen. Rühling kon niets anders meer doen dan de Italiaan vragen wanneer hij dan wel naar Nederland zou kunnen komen. Maar op dat verzoek bleef hij het ant woord totnogtoe schuldig. „Ik heb giste ren een verzoek bij de Nederlandse Boksbond ingediend, om bij de Italiaanse organisatie te informeren, wat de wer kelijke redenen zijn. Misschien kan men hem op die manier dwingen om althans een contract voor een later tijdstip te tekenen”, aldus Rühling. Mack zal daar echter niet op hoeven wachten. De suc cesvolle zwaarweltergewicht zou liefst in recordtijd zijn Europese kampioenschap willen heroveren. Daarom heeft men het programma in Ahoy niet afgelast, maar zocht Rühling een nieuwe acceptabele tegenstander voor Mack. Nog meer spektakel in het toernooi van de proftennissers in Las Vegas, met 150.000 dollar het hoogstbetaalde evene ment tot nu toe. Na de uitschakeling van Laver en Smith vielen nu ook Rosewall (verlies tegen Roscoe Tanner), Newcombe, Riessen en Emerson. Na Griekenland en Israel heeft nu ook Frankrijk zich geplaatst voor de E.K. basketbal die in september in Bar celona worden gehouden. De clubarts van Juventus acht het hoogstonwaarschijnlijk dat Haller voor 30 mei zal zijn genezen van de blessure die hij woensdagavond heeft opgelopen. De twee verdedigers Spinosi en Salvado- re moeten, zoals bekend, in elk geval verstek laten gaan. De Australiër Allen won de zevende etappe van de wielerkoers Praag-War- schau-Berlijn. De Pool Szurkowski is nog steeds leider in het algemeen klasse- mant waarin Boersma de beste Neder lander is met een 38e plaats, elf minuten achter de Pool. Barcelona zou er ruim 700.000 gul den voor over hebben om de Peruviaan se international Hugo Sotil naar Spanje te halen. In Milaan hebben meer dan 100.000 fans van de club uit die stad in de nacht volgend op de bekerwinst tegen Leeds uitbundig carnaval gevierd. De plaatselijke bladen staken uitvoerig de loftrompet over Rivera en doelman Vec- chi. De Engelse pers is in grote trekken van mening dat hun landgenoten zeker twee strafschoppen zijn onthouden. Duran heeft als professional een 45-tal wedstrijden achter de ruig, waarvan hij er drie verloor. Onder zijn slachtoffers bevinden zich onder meer oud-Europees kampioen Josselin en de sterke Engels man Young. Onbeslist maakte de in Madrid geboren zwaarwelter tegen de Franse kampioen Bettini en Hernandez (Spanje). echt geen hekel aan trainen. Bij Kampong train ik uiteindelijk ook drie keer in de week, al zal de centrale training straks wel zwaarder, meer op conditie gericht zijn”. Omdat de huidige kampioen Carlos Duran (Italië) op 14 juli zijn titel verde digt tegen nummer drie Jacques Kechi- chian (Frankrijk) en de nummer vier, oud-Europees kampioen José Hernandez op doktersadvies niet mag boksen, kwam men noodgedwongen terecht bij da nummer zes op de lijst van titelkandida ten, de Spaanse kampioen José Duran (niet te verwarren met zijn Italiaanse naamgenoot). Hoewel de 27-jarige Duran wellicht meer gevaar op kan leveren dan Bertini, is het niet denkbeeldig dat Rühling door deze partnerruil voor de derde achtereenvolgende keer financieel verlies zal lijden bij een wedstrijd van Fighting Mack. Het bijprogramma ziet er als volgt uit: zwaargewicht: Jan LubbersBert Nikkelen Kuyper; zwaarwelter: Ben ZwezerijnenPierre Lambert; vederge- wicht: Iwan RoesliSoleymane Ba; middengewicht: Waldi ClareKid Silent. gen: „Dat zei ik na de Spelen in München ook”. Piet Liebregts over dat werk: „Kijk, wielrenners zijn aparte mensen. Ze heb ben een speciale aanpak nodig. Je moet ze ergens in laten geloven. Als soigneur zat ik eens ooit met Henri Anglade in de Tour de France. Je kunt het geloven of niet, maar elke ochtend voor de start ging die voor de spiegel staan en riep: „Ik ben Napoleon”. Weet ge wat ik dan „Fedor”, zo rakelt Liebregts een be kende story op, „had een moeilijke jeugd. Dat is in alles wat hij doet terug te vinden. Hij zoekt liefde en bescher ming. Die wil ik hem ook wel geven, maar ik moet er tevens voor zorgen dal hij zelfstandiger wordt. Meer man. Ik geloof dat ik aardig op weg ben”. De inspanning die dat kost, is Piet Liebregts aan te zien. Hij tekent snel in het gezicht en kan nerveus zijn tot op het angstige af. De weg naar het succes volle einde in Olympia’s ronde legde hij trillend van de zenuwen af. „Dit”, kreunde hij in Amsterdam over de grote beloning van zijn inspanningen, „heeft me geestelijk veel gekost. Ik ben hele maal kapot. Dag-en-nacht met Fedor bezig, dat sloopt je. Die hele ronde heb ik zitten piekeren hoe ik hem erbij kon houden. Hij is erg gevoelig voor mystiek, daar moet je op inhaken. Ik moedigde hem aan een boek over Raspoetin te lezen, dat leek hem wel wat. Doen, zei ik. Doen. De hele ronde heeft dat boek in de hotels naast hem gelegen op het nachtkastje. Zondagavond, na die bergrit in Limburg, sleurde ik hem ineens een dancing binnen. We hebben daar een half uur rond gehangen. Piet, zei ie later, dat was helemaal nieuw voor me. Tsjonge, wat ben ik ervan opgekikkerd. Dan juich ik van binnen, maar ik laat het niet merken. Tegenover hem ben ik altijd de ijzige, de koude. Maar hij moest eens weten hoe ik me innerlijk opvreet”. Er ontstond onzekerheid rond de wedstrijd, nadat Eddie Futch, manager van Ken Norton, de man die Clay vorige maand op punten versloeg, verklaarde dat Cassius Clay voor zijn revanche tegen Norton (10 september) geen echte wedstrijden meer zou mogen boksen. De Amerikaan beweert dat Clay met de ondertekening van het contract voor de revanche alle andere overeenkomsten die voor die tijd werden gesloten, onge daan heeft gemaakt. In Indonesië en Nederland weet men officieel echter niet beter of de wedstrijd gaat door en kwalificeert men de uitspraak van Eddie Futch als een publiciteitsstunt. Een feit is wel, dat Litjens zijn sport met plezier wenst te blijven beoefenen. Om die reden heeft hij ook een uitgesproken mening over het invoeren van de hoofdklasse. „Als wij met Kampong in Groningen moe ten spelen is het twee uur in de trein, je partijtje spelen, twee uur terug in de trein. Daar houd ik dan wel eens een wat katterig gevoel aan over. Waarom moet ik voor dat par tijtje hockey in vredesnaam helemaal naar Groningen, denk ik dan. Het krijgt op die manier iets beroepsma tigs. Kijk, het gaat erom: wat wil je met je sport bereiken, waar wil je naar toe. Wil je je als Nederlands team op internationaal niveau hand haven, dan is het instellen van een hoofdklasse inderdaad van groot be lang. Het spelniveau over de gehele linie zal zeker iets hoger komen te liggen, daar ben ik wel van over tuigd”. Paul Litjens over de keerzijde van de medaille: „Ik zie die hoofd klasse als een tussenfase naar een eindfase, die volgens mij niet haal baar is. Waarom niet? Omdat hockey als professionele sport, waar het dan uiteindelijk van zou moeten komen, volgens mij niet te verwezenlijken is. Het publiek zou dan bijvoorbeeld voor een groot deel voor het geld moeten zorgen, dat voor een profsta- tus nodig is. Maar zover zie ik het niet komen, ook niet op langere ter mijn. Het publiek komt doodeenvou dig niet. Hockey is als kijkspel nu eenmaal niet aantrekkelijk, zeker niet voor leken. Voor een niet-insider zijn de spelregels voor 80 pet te ingewik keld. Bovendien wordt het spel erg vaak onderbroken en ook vind ik het, voor het publiek althans, bezwaarlijk dat het accent bij het hockey teveel op strafcorners wordt gelegd. Tijdens het Olympisch toernooi in München was de strafcorner toch het allesbeslissen- de wapen? Dat komt de sport als kijkspel allemaal niet ten goede. Je krijgt door die strafcorners een soort gelijke situatie als bij tennis, waar de service (opslag) teveel overheerst. ROTTERDAM, Pas aan het einde van deze maand zal men zekerheid krij gen over het wel of niet doorgaan van de partij Rudi LubbersCassius Clay. Dan arriveert generaal Sumantri, de promotor van deze wedstrijd die gepland staat op 14 juli in Djakarta, via Amerika in Nederland om eventueel definitieve afspraken te maken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De ovennacht van Fedor den Hertog in Olympia’s ronde, heeft het beeld van de huidige kwaliteit bij de amateurs sterk beïnvloed. Onder de indruk van de krachtsexplosies en de wetenschap dat er aan het algemeen klassement weinig meer te veranderen viel toen de stellingen zondag in het Limburgse heuvelland waren ingenomen, bleef het opvallend rustig in het peloton als Fedor den Hertog weer eens deel uitmaakte van een kopgroep. Waar minieme tijdsverschillen vroeger voor immer durende strijdlust van achter volgende ploegjes zorgde, heerste nu al gemene berusting. „Ik heb”, klaagde bondscoach Joop Middelink, „geen in druk kunnen krijgen van de sterkte bij onze amateurs. Het waren steeds de oude vertrouwde renners die van voren reden, de aankomende jeugd ging kapot aan de geweldige indruk die Fedor den Hertog maakte”. Die theorie trok zich door tot aan de laatste etappe toen binnen vijf kilometer al een kopgroep (met alle bekenden, Fedor den Hertog die ’s morgens de individuele tijdrit gewonnen had voor) van 15 renners ontstond. De jacht bleef, symptomatisch voor het schrik beeld dat Den Hertog ontwikkelde, vol ledig uit. In Amsterdam won lan Hal lam mede dankzij het fout rijden van een groepje bij wie de grote favoriet Piet van Katwijk zat, de etappe en telde de ploeg Ketting naast Frisol (met eind overwinnaar Fedor den Hertog) een grote winst: twee rit-zeges (Aling in Ulestraten en Van de Hoek in Wierin- gen) eerste plaats in de ploegentijdrit in Dongen, het ploegenklassement (in de laatste etappe naar Amsterdam afgeno men van Frisol) en de groene en witte trui die beiden in het bezit van Aad van den Hoek waren. 'Wf*. Paul Litjens, spitsspeler van het nationale hockeyelftal (zondag speelt hij met zijn club Kampong de voor het Nederlands kampioenschap beslis sende wedstrijd tegen HTCC) is een van degenen die de afgelopen jaren een soortgelijk scala van evenemen ten heeft meegemaakt. Litjens: „Het is langzamerhand vrijwel onbegonnen werk. Vanaf 1970 tot nu toe heb ik vrijwel onafgebroken getraind. Voor mij is het nog wel te doen, want ik studeer en dan is het met een beetje goede wil nog wel bij te sloffen. Wat voor mij geldt is overigens op meer spelers van de Nederlandse selectie- groep van toepassing. Maar als je een vrij drukke baan hebt, wordt het toch wel erg moeilijk”. Op 1 juni begint voor de Neder lands elftal-groep de op het wereld kampioenschap in Amstelveen (24 au gustus tot en met 2 september) ge richte voorbereiding. Dat betekent tot 20 augustus een pittige centrale trai ning (met o.a. een trip naar Spanje), die voor de door Kampong geleverde internationals bovendien nog eens wordt afgewisseld met een paar wed strijden voor de Europa Cup, in juni in Frankfurt. Litjens: „Bij vlagen heb ik er wel eens de balen van. Dan wordt trainen en spelen een soort automatisme. Maar bij mij duurt dat nooit lang. Over het algemeen heb ik (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Bij alle jubel over zijn indrukwekkende overwinning In Olympia’s ronde (hij kwam op de laatste dag geen moment meer in moei lijkheden) wilde Fedor den Hertog bovenal duidelijk zijn over de basis van deze prestatie. „Zonder Piet Liebregts”, zei hij over zijn ploegleider, „was ik nu geen wielrenner meer geweest. Hij heeft me uit een diepe put ge trokken”. Piet Liebregts- De man achter het succes van Fedor den Hertog. Onbarmhartig hard soms in de ploegleiderskaravaan, daarbuiten de ge moedelijkheid zelve, explosief in ruzietjes met officials, gauw snikkend als triomf de spanning breekt en amateur-psycholoog met overgave. „Hij heeft iets”, prijst Fedor den Hertog, „wat je enorm aanspreekt. Die man kan je helemaal vatten, dat heb ik nog nooit meegemaakt”. deed? Dan tikte ik ’m op zijn schouder en ik zei: Napoleon? Jongen, jij bent veel meer. Dan groeide ie tot tegen het plafond.” Piet Liebregts leerde, dat Fedor den Hertog voor dat soort merkwaardige za ken gevoelig is en hij handelt ernaar. Voorbeeld: „Fedor gelooft heilig in de kracht van kruidenthee. Als je dan als ploegleider zegt: wat een flauwekul, dan breng je zo’n jongen uit zijn evenwicht. Dus zeg ik ’s avonds: Fedor, je hebt toch zeker je kruidenthee wel op, anders wordt het niks morgen. Zo moet je die boys aanpakken. Post, met wie ik jaren lang optrok, wilde persé ’s nachts nog uren praten. Dan zat ik soms tegen mifjn zin in met hem te kletsen. Maar hij had het nodiig. Voor hém betekende dat walt, snap je. Daar gaat het maar om. Er zijn zoveel ploegleiders die dat allemaal on zin vinden, maar ik hecht eraan. Dat vreemde, dat trekt me. Misschien omdat ik zelf ook een beetje zo ben. Ik geloof niet dat iemand me ooit goed zal leren kennen”. „Soms baal ik er van” ZANDVOORT. De herstelwerk zaamheden van het circuit van Zand voort zijn zo ver gevorderd dat de NAV dit weekeinde heropeningsraces organi seert waarin een internationale Formu- le-HI wedstrijd de hoofschotel vormt. In totaal zullen acht wedstrijden worden verreden. De wedstrijden beginnen zon dag 13.00 uur, terwijl er zaterdag wordt getraind. Bovendien is er morgenmiddag om 16.00 uur een toerwagenrace Groep UTRECHT. De Nederlandse hockeytop krijgt de laatste jaren wei nig gelegenheid om even uit te bla zen. Is de competitie niet aan de orde voor de meeste internationals heeft die competitie nog een fors verlengstuk in de vorm van zeven kampioenswedstrijden, een situatie die door de invoering van de hoofd klasse overigens verandert dan moet er wel toegeleefd worden naar een belangrijk internationaal toer nooi. De tijd dat het nationale hoc- keyleven slechts gelardeerd werd met een paar vriendschappelijke inter lands en, eens in de vier jaar, het Olympisch toernooi, behoort definitief tot het verleden. Een blik op de internationale hockeykalender voor de komende drie jaar: 1973 wereld kampioenschap in Amstelveen; 1974 Europees kampioenschap in Madrid; 1975 wereldkampioenschap In Bom bay; 1976 Olympisch toernooi in Montreal. Uitslag eerste gedeelte, tijdrit over 21 km.: 1. Fedor den Hertog (Fri.) 30.06 min. (met bonificatie 29.51); 2. Aad van den Hoek (Ket) 30.07 (met bon. 29.57); 3. Schür (Ket) 30.24 (met bon. 30.19); 4. Lannot (Bel.) 30.41; 5. De Waal (Trn.) 30.44: 6. Kamper (Ams) 30.52; 7. Hallam (GB) 31.02; 8. Aling (Ket) 31.07; 9. Groen (Cab) 31.08; 10. Pronk (Del.) 31.14; 12. V. Trigt (Mie) 31.23. Tweede gedeelte: 1. Hallam (Eng.) de 125 km in 2.53.03 (met bonificatie 2.52.48): 2. Van den Hoek (Ket) 2.53.04 2.52.54). 3. Van Tol (Del) z.t. (2.52.59), 4. Priem (Fri), 5. v. d. Kruys V. Erp), 6. Aling (Ket), 7. Bakker (Ams), 8. Schür (Ket), 9. De Waal (Trn); 10. Verschave (Belg. 38. V. Trigt (Mie) 2.58.28. Eindklassement: 1. Den Hertog (Fri) 25 uur 46 min. 15 sec.; 2. Van den Hoek (Ket) 25.53.44; 3. De Waal (Trn) 25.56.46; 4. Schür (Ket) 25.58.13; 5. Van der Spiegel (Del) 26.00.32: 6. Aling (Ket) 26.01.10: 7. Verschave (België) 26.01.36; 8. Hallam (Eng.) 26.01.41; 9. Priem (Fri) 26.03.41; 10. Raas (Trn) 26.05.11; 15. Van Trigt (Mie.) 26.15.09. Eindstand puntenklassement: 1. Van den Hoek 120 pnt. 2. Hallam (Eng.) 105, 3. Schür 101, 4. Aling 96, 5. Den Hertog 92, 6. De Waal 82, 7. Priem 75, 8. v.d. Spiegel 57, 9. P. van Katwijk 51, 10. Groen 50. Eindploegenklassement: 1. Ketting 76.05.38, 2. Frisol 76.09.11, 3. Trico Noble 76.12.02, 4. Delba- na 76.35.10, 5. Amstel 76.47.56. gaan. Wat nu bereikt is wordt in de periode van juni tot kort voor het toernooi in Amstelveen uitgebouwd. Vooral in conditioneel opzicht moeten we nog sterker worden. Dat is wel gebleken in de wedstrijd tegen West- Duitsland in Hamburg (door Neder land met 1-0 gewonnen, red.). Voor de rust ging het uitstekend, in de tweede helft zakten we duidelijk te rug. Ik vind dat die overwinning op West-Duitsland door de pers wat al te positief is benaderd. Er was sprake van een te grote juichstemming. Met name na rust waren er nóg genoeg negatieve punten in ons spel. Vergeet bovendien niet, dat de Duitsers toch flink wat kansen kregen. En dan bedoel ik echt niet alleen die twee strafballen die gemist werden”. Paul Litjens (25 jaar, 27 interlands, zes doelpunten) overweegt na „Am stelveen” een punt achter zijn inter nationale hockeycarrière te zetten. Al Iaat hij op die hardop uitgesproken gedachte met de nodige zelfspot vol-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23