IN PERIODE TUSSEN 15 MAART EN 15 APRIL: agenten Tijdens hoorzitting in Tweede Kamer: SCHERPE KRITIEK OP WET Akkoord in Libanon Opnieuw uitstel INTERPOLIS 1 voor drie astronauten k U Dode bij aanslag in Milaan TEGEN WONING-KRAKEN” „Israëlische schoten” Onderzoek gevraagd naar conflict over centrum voor oorlogsslachtoffers o Jll H1! P 14 1 MILJOENENBRAND IN VLAARDINGEN i k 11 it GEERTRUIDENBERG WEER IN STANK wij V R IJ D A G 1 8 MEI 1973 VR1 2 Zevenenveertig gewonden Onderzoek Hilton-hotel: Grondstoffenprijzen Huurverhoging Leegstand Kosten Geen ervaring Resultaten „Schone droom” „Recht der armen” „Krepeergeval” Prijzen stegen met 1,7 percent (Van onze redactie economie) van (Van onze Amsterdamse redactie) M V (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE de Twee sprekers tijdens de hoorzitting over het wetsontwerp tegen kraken van hui- N 15 17 PROF. BASTIAANS 0 1 uur 5.44 uur 20 21 23 15 18 8 15 17 21 19 8 8 7 6 9 9 8 8 11 6 uur uur 2 0 13 1 0 20 7 0.2 4 12 0.1 0 0 5 0 0 0 Senator Meester heeft aan de minister gevraagd of het juist is dat er bes lissin- Is het juist, aldus de heer Meester, dat dr. Meijering na de affaire-Dennendal de meest aangewezen persoon was om de functie van directeur van het Cen trum ’45 op zijn schouders te nemen, „dit te meer daar hij heeft toegegeven geen enkele ervaring te hebben gehad met de behandeling van oorlogsslachtof fers”. Ook wil de senator weten of het waar is dat met de bezwaren van prof. Bastiaans tegen een benoeming van dr. Meijering geen rekening is gehouden. Het Eerste Kamerlid heeft ook ge vraagd of de ministers niet van mening zijn dat de activiteit van sommige func tionarissen om het gezag van prof. Bas gen zijn genomen in tegenstelling tot dat wat door prof. Bastiaans en de vroegere staatssecretaris Kruisinga werd bedoeld, zonder dat de economische en medische vraagstukken in voldoende mate onder het oog werden genomen. In de vragen wordt gewezen op het gerucht, dat de bedden met bijbehorende behandeling in het Centrum ’45 ongeveer 400 per dag gaan kosten, terwijl tot nu toe in de Jelgersmakliniek per bed met de meest diepgaande behandeling de kosten niet meer dan ongeveer ƒ200 per dag hebben bedragen. taans te ondermijnen en de publiciteit over een en ander, bijzonder schadelijk is voor de gemoedsrust van de lijders aan het KZ-syndroom. De mevr. AMSTERDAM Er bestaat nauwe lijks twijfel meer aan dat de bankrover» die vorige week de hal van het Hil ton-hotel in Amsterdam binnenvlucht ten, recht op pistoolvuur van Israëlische veiligheidsagenten inliepen. Ofschoon er nog een paar vragen onbeantwoord zijn, heeft het onderzoek van de rijksrecher- ehe en van de centrale recherche van de Amsterdamse politie zoveel opgeleverd dat over de rol van de Israëlische veilig heidsfunctionarissen eigenlijk geen twij fel meer bestaat. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück no ozo o n ono zo no w nw 1 0 3 6 0 >1* ge Cl pl to vi je la: ie di hi 16 9 5 13 10 6 10 9 6 11 10 9 7 9 15 12 4 13 8 10 14 12 3 3 8 14 12 ir Vi t€ S b It o d n r h ii s< 18 18 18 17 19 17 18 17 17 18 12 n I H se een van 1972 heb D gen stat cies van G een met te krii por vro ded din ziel lifft C en roe Orr afg I de WO Van welingelichte zijde in Tel Aviv is vernomen, dat Israel met een aantal niet met name genoemde landen con tracten heeft afgesloten voor de levering van zgn. Gabriel-raketten voor gebruik op zee. Er zouden reeds contracten zijn gesloten tot een waarde van 113 Ailjoen gulden. De Israëliërs bemanning van een El Al-vliegtuig en begeleidende veiligheids mannen meenden met een overval door een Palestijns commando te doen te hebben toen ze de twee rovers met pistolen in de hand de hotelhal zagen binnenrennen. De vluchtende bandieten werden zon der aarzelen onder vuur genomen. Een werd vlak onder zijn hart getroffen. De rovers schoten terug. Een van de Isra ëliërs kreg ’n schampschot aan z’n hoofd, een ander zakte, geraakt in de lies, bloedend in elkaar. Op deze Israëliër, de 23-jarige veiligheidsman Kats, is geen wapen gevonden, maar vast is komen te staan dat hij in de hal van Hilton heeft staan schieten. Ook andere El Al-functio- nrissen hebben in het vuurgevecht in het hotel schoten gelost. DEN HAAG De hoorzitting van een speciale Kamercommissie over de anti-woningkraakwet van minister Van Agt van Justitie, kreeg gisteren het karakter van een golf van kritiek. Zowel juridisch (de Coornhertliga) als moreel (tal van jongeren-actiecentra en kraakactiegroepen) werd het wetsontwerp gekraakt. Alleen de vertegenwoordigers van woningbezit ters en makelaars hadden goede woorden over voor de wet die het bezet- houden of -nemen van een gekraakt pand strafbaar stelt. Geen gehoor geven aan de sommatie van de politie door kraker of bewoner van een gekraakt pand kan overigens alleen een geldboete van maximaal 200 gul den opleveren. De felle kritiek van tal van organisa ties die met name bij linkse kamerleden wel weerklank vond, plaatst de rege- ring-Den Uyl voor de nodige problemen. DEN HAAG De prijzen zijn tussen 15 maart en 15 april met 1,7 per cent gestegen. Daarbij komt nog een naberekening vanaf 1 januari voor de verhoogde ziekenfondstarieven van 0,3 percent. De prijsstijging bedraagt dan vanaf 15 december 1972 tot en met 15 april 1973 maar liefst 4 percent. Het Konsumenten Kontakt noemt deze stijging schrikbarend en verwacht dat de totale prijsstijging voor 1973 de 8 percent wel zal benaderen. Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Pa rij i Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Het Eerste Kamerlid heeft er in zijn vragen op gewezen, dat prof. Bastiaans, die voortreffelijke resultaten bereikte Volgens de officiële kringen garande ren de nieuwe voorwaarden Libanons soevereiniteit en de zekerheid voor de Palestijnse revolutionairen. De bijzon derheden van de overeenkomst zijn niet bekendgemaakt. In Beiroet verschijnende kranten heb ben geschreven dat de Sovjet-Unie er bij de Palestijnen op heeft aangedrongen hun geschillen met Libanon bij te leg gen, om het risico van een Israëlische aanval op Zuid-Libanon te vermijden. zen. Links de heer Van der Meuten van de Coornhertliga, naast hem de heer De Bruin van de Bond voor Vrijheidsrechten. regen regen half bew. zw. bew. regen nnw half bew. licht bew. regen regen geh. bew. licht bew. zw. bew. regenbui zw. bew. Als het gevraagde onderzoek daartoe aanleiding geeft, zal het Centrum ’45 zodanig moeten worden gereorganiseerd, aldus de heer Meester, dat verzetsslacht- offers die door prof. Bastiaans en diens medewerkers behandeld wensen te wor den, toch opgenomen kunnen wonden in het centrum, waarin de woonfaciliteiten geheel in overeenstemming zijn gebracht met de eisen die aan de behandeling mogen worden gesteld. Een woordvoerder van de vakbewe ging karakteriseerde de prijsstijging ais onrustbarend. „Het voorspelde eindcijfer van 6,5 tot 7 percent zal wel een schone droom zijn. Ais dat zo is dan zijn we verder van huis dan het vorige jaar.” Want het ontwerp is weliswaar inge diend door ministers uit de pIoeg-Bies- heuvel Van Agt van Justitie en Udink van Volkshuisvesting maar Van Agt zit ook in de ploeg van Den Uyl. Weer in binnen- en buitenland 19 19 12 18 13 17 windst. 14 windst. 17 regen ono z windst. 24 ono z Het vuur breidde zich snel uit door de afdelingen waar hout en lak lagen opge slagen en sloeg over naar een 30 meter ver gelegen lakspuiterij. Deze brandde geheel uit. De Vlaardingse vrijwillige terieel bestreed, kreeg assistentie van brandweer, die het vuur met groot ma- twee Botterdame blusboten, die het vuur vanuit de oude haven met waterka nonnen aanvielen. Eén brandweerman raakte gewond bij het blussen. Ds. E. Pijlman namens het operatione le team van de raad van kerken in de agglomeratie Amsterdam, pleitte voor preventieve maatregelen die het kraken overbodig maken. De voorgestelde wet biedt volgens hem geen enkel alternatief voor de slachtoffers van de woningnood die hun toevlucht moeten zoeken tot het kraken. zich zeer ingenomen met „de opvulling van de lacune in de wet”. Men maakte vooral principieel bezwaar tegen de doorbreking van het woningtoewijzings beleid van de gemeenten door de kra kers. In het wetsontwerp is ook een wette lijke verplichting voor de gemeenten ingebouwd, waardoor het vorderen en ontruimen van woningen waarop de woonruimtewet van toepassing is, geïn tensiveerd wordt. Ook daaraan twijfel den de tegenstanders, vooral in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Gronin- gep komt daarvan weinig terecht, zeiden ze. BEIROET (UPI en AFP) Libanese en Palestijnse vertegenwoordigers heb ben gisteren „volledige overeenstem ming” bereikt over nieuwe voorwaarden voor de aanwezigheid van Palestijnse verzetsstrijders in Libanon. Dit hebben officiële kringen in Beiroet meegedeeld. o ozo ozo o zo o o ozo ozo ozo ozo windst. 22 windst. 21 zzo zo o bew. ono no w zzo HOUSTON (DPA en AFP) De lan cering van de drie Amerikaanse astro nauten, die de eerste bemanning van de Skylab vormen, is opnieuw uitgesteld en wel tot vrijdag volgende week. Naar het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) gisteren heeft be kendgemaakt, zullen de astronauten een soort zonnezeil over het ruimtestation spannen. Hij herinnerde eraan dat de grootste prijsstijging zich gewoonlijk in de eerste helft van het jaar voordoet en dat bij de prognose van het Centraal Planbureau rekening was gehouden met van tevoren vaststaande prijsstijgingen, zoals de huurverhoging per 1 april jl. en de overschakeling op het zomerpaket kle ding, die ook gewoonlijk hogere prijzen met zich brengt. slaande brand heeft gisteravond voor miljoenen guldens schade aangericht bij de stijlmeubelfabriek Oud-Vlaardingen, voorheen A. Spril, in Vlaardingen. De bovenste verdiepingen van het uit de vorige eeuw daterende pand brandden geheel uit. Een grote voorraad meubelen ging verloren. De expositieruimten liepen veel waterschade op. Dit is het tweede uitstel van het vertrek van de eerste bemanning, die aanvankelijk 15 mei had moeten plaats vinden. Vervolgens werd de vertrekda tum op 20 mei vastgesteld en nu is het 25 mei geworden. Als de stijging van de grondstoffen prijzen straks doorwerkt in de prijzen van de eindprodukten voor de consu ment, dan is het niet onmogelijk dat het prijsniveau in ons land dit jaar sterker stijgt dan was verwacht en dat de prognose van het Centraal Planbureau voor de prijsstijging in het jaar ’73 wordt overtroffen, aldus de directeur van het Centraal Planbureau. Een woordvoerder van het NVV zei te hopen dat de werkgevers nu eens een pagina-grote advertentie in de dagbladen zouden plaatsen met een oproep aan alle leden-ondernemers om de prijzen in de hand te houden. „Als er iets met de lonen aan de hand is kunnen ze dat wel. Als de werkgeversorganisaties bereid zijn die advertentie te plaatsen moeten ze er wel bij zetten dat de kosten daar van niet in de prijzen zullen worden doorberekend.” Ook een woordvoerder van de PvdA- fractie noemde de prijsstijging „onrust barend”. De fractie meent dat de nieuwe regering een strak beleid moet gaan voeren. Wat het Centraal Planbureau wél te genvalt is de omvang van de prijsstij ging op de wereldgrondstoffenmarkten In dit jaar tot nu toe. De invoerrechten van grondstoffen zijn sterker gestegen dan was verwacht. Dat was voor het CPB een grotere verrassing dan de stij ging van de prijsindex met 1,7 percent in de periode van 15 maart tot 15 april. De stijging van het prijsindexcijfer met 1,7 percent per 15 april is het Centraal Planbureau niet tegengevallen. Deze stijging beantwoordde ongeveer aan onze verwachtingen, aldus de direc teur van het Centraal Planbureau, prof. C. A. van den Beid. De kritiek van de tegenstanders kwam er voornamelijk op neer dat de regering met de voorgestelde strafbaarstelling voorbijgaat aan de oorzaak van het kraken. En die oorzaak is de woning nood, vooral in de grote bevolkingscen tra. De leegstand van oude en ook duurdere nieuwe woningen vaak om speculatieve redenen is volgens krakers een niet te dulden onrecht. In de buurt van de Westduitse stad Kassei is gisteren de eerste wandelweg voor blinden in Europa opengesteld. De weg ligt in een natuurpark en is twee kilometer lang. De weg is voorzien van braille-aanwijzingen, talrijke banken en een schuilhut. zijn gegaan, evenals de prijzen brood en margarine. Het Konsumenten Kontakt meent dat de Nederlandse regering een maximum prijs moet gaan hanteren voor brood, margarine en aardappelen. „Wij kennen hier nog alleen een minimumprijs. Bel gië heeft nu een maximumprijs inge voerd voor aardappelen”, aldus directeur Donia van het Konsumeten Kontakt. Hij verwacht tevens dat de vleesprijzen de komende tijd nog wel omhoog zullen gaan. GEERTRUIDENBERG Bij de voor zitter van het actiecomité „weg met de stank” de heer H. Vermeulen te Geer- truidenberg zijn woensdag en gisteren weer verscheidene klachten binnengeko men over stankoverlast van het riviertje de Donge. De oorzaak van de stanklucht is waarschijnlijk te wijten aan het losko men van plakkaten oud vuil uit de Bovendonge, door de regenval van vori ge week. Nu, met de wind en zon er op, verspreidt dit een stinkende zure lucht. Van de totale prijsstijging van 1,7 percent kwam 0,6 percent voor rekening van de huurverhoging die per 1 april van kracht is geworden. Daarnaast ste gen de kledingprijzen met 0,4 percent als gevolg van de overgang van winter- op zomerkleding. Voorts stegen de prijzen van brood, aardappelen, groenten, vlees, margarine, eieren, huishoudtextiel, schoeisel, benzi ne en vakantietarieven van zowel bin nen- als buitenlandse vakantie. Deze vakantieprijzen worden eenmaal per jaar in de prijsindexcijfers opgenomen naar de toestand van 1 april. Het Konstumenten Kontakt verwacht dat de prijzen in de periode van 15 april tot en met 15 mei ook een aanzienlijke stijging te zien zullen geven omdat in die periode de benzineprijzen omhoog 100% bescherming voor 49,9 cc? Dat moet ’n Interpolis bromfietsverzekering zijn! Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel. (01710) 4 26 41 Onder de actievoerders tegen het wets ontwerp was de Coorhertliga; men noemde het ontwerp „een stukje twijfel achtige gelegenheidswetgeving dat in zijn algemene tendens scherpe afkeuring verdient”. Ook kerkelijke instanties keerden zich tegen het ontwerp: dr. Ed Stern namens de hervormde jeugdraad Amsterdam: „De kerk vertrouwt op de God van de bijbel die het recht der armen gelden doet. Het recht van de armen is het recht om beschermd te worden tegen de rechten der eigenaars. De nieuwe wet beschermt integendeel de bezitters tegen de niet-bezitters. Daarom kan de kerk deze wet niet goedkeuren.” met zijn behandeling van lijders aan het KZ-syndroom, in 1951 reeds pleitte voor het tot stand brengen van een centraal consultatiebureau voor het opsporen, on derzoeken en behandelen van actieve en passieve slachtoffers van oorlogsterreur. Prof. Bastiaans nam mede het initiatief voor het stichten van Centrum ’45. Het was zijn bedoeling om, in verband met gebrek aan middelen bij de Leidse uni- versiteit, in onmiddellijke verbinding met de psychitrische universiteitskli niek een para-universitaire instelling te maken voor de oorlogsslachtoffers, die uiteraard wat betreft de organisatie, de economische en medische verzorging zo nauw mogelijk zou worden verbonden met de organisatiestructuur van de Jel gersmakliniek, aldus de senator Een gastarbeider heeft gistermiddag in Amsterdam zijn maal gedaan met spreeuwen. Hij schoot ze met een kata pult uit de bomen, plukte ze, sneed ze de hals af en at ze op. Een dame die daar haar verontwaardiging over uit sprak, bedreigde hij met een mesje. De politie heeft de man meegenomen. DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid Meester (PvdA) heeft gisteren in schriftelijke vragen aan de ministers Van Doorn van CRM en mevrouw Vorrink van Volksgezondheid aangedrongen op een onafhankelijk onder zoek naar de gang van zaken rond de oprichting van Centrum ’45, het woensdag door koningin Juliana geopende centrum voor behandeling van oorlogsslachtoffers. Het was volgens de senator logisch geweest, als de directie van wat hij een „pioneer-centre” voor de behandeling van oorlogsslachtoffers noemt, in han den was gelegd van de meest ervaren man op dit gebied, prof. dr. J. Bastiaans en diens medewerkers. Vele tientallen woordvoerders van or ganisaties als Sosjale Joenit en Stichting Belease uitten scherpe protesten. De Haarlemse vereniging voor huurders en woningzoekenden voegde de Kamerleden toe: „Wij hebben wel in de gaten dat de wel wat het is om van kraakpand naar door mensen die zelf niet de ervaring hebben gehad van woningzoekende of krepeergeval te zijn. Weet u eigenlijk wel wat het is om van kraapand naar kraakpand te trekken of om in een gemeentelijk tehuis voor daklozen te verblijven?” Vertegenwoordigers van organisaties van makelaars en huiseigenaars toonden o o o o o o o o 1 o zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. half bew. licht bew. regen zw. bew. onbewolkt licht bew. mist onbewolkt regen regen zw. geh. bew. regen Kopenhagen zw. bew licht bew. wnw geh. bew. licht bew. 4.52 uur 0.43 uur VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Veranderlijk met ongeveer normale tempe raturen. Aantal uren zo'n: 0 tot 9. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperatuur: om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 20 mei: minimum 7, maximum 18 graden. WEERRAPPORTEN commissieleden Kombrink en Salomons (beiden PvdA) bleken de nodige bedenkingen te hebben tegen de plannen van Van Agt. De PSP heeft via een demonstratie op het Binnenhof grote pressie uitgeoefend op het nieuwe drietal op Volkshuisvesting Gruijters, Schaefer en Van Dam om het wets ontwerp tégen te houden. Vooral Schaefer zal zich daar sterk voor moe ten maken, want enkele woordvoerders van de krakers hebben gistermiddag brieven van Schaefer, toen hij nog Ka merlid voor de PvdA was, geciteerd waarin hij zei dat hij het eens was met de kraakacties. MILAAN In Milaan zijn gisteren bij «en aanslag een vrouw van 23 jaar gedood en zevenenveertig mensen ge wond. Zes gewonden verkeren in levens gevaar. De aanslag is volgens de politie het werk van een 40-jarige, gearresteerde man Gianfranco Bertoli. Deze pleegde de aanslag kort nadat in het hoofdcommissariaat van politie in Milaan door minister van Binnenlandse Zaken Mariano Rumor, een borstbeeld was onthuld van commissaris Luigi Ca- labresi die een jaar geleden werd ver moord toen hij bezig was met een on derzoek naar de activiteiten van extreem links in Italië. De politie greep Bertqli toen het pu bliek op het punt stond hem te lynchen. De overleden vrouw was ernstig gewond, maar ze overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. De voor vandaag door de Italiaanse vakcentralen afgekondigde algemene staking is gisteren afgelast. ZATERDAG 19 MEI Hoog water 4.52 uur en 17.16 Laag water 0.43 uur en 13.02 ZATERDAG 19 MEI Zon op 4.41 uur onder 20.33 Maan op 23.06 uur onder mi.,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2