Lastercampagne van Haldeman tegen senator Ervin mislukt Schoolhoofden e willen minder zware taak MAZAMET SPEELT SPEL DES DOODS IRA-luchtaanval op vliegveld Belfast rnco Prinselijk paar op kolchoze in Tasjkent Zweden verbiedt wapenuitvoer naar Brazilië Carstens opvolger van Rainer Barzel Russische partijleider Brezjnev vijf dagen in West-Duitsland Ook in Amsterdam met tramkaart op trein NIEUWE DUITSE OPPOSITIELEIDER Kissinger vandaag bij Pompidou VOOR BEWAKING ZORGEN 26.000 POLITIEAGENTEN Kaas met ster-allures Wlju gMi 1973 MEI VRIJDAG 1 8 2 In Den Haag: Politieagent Lastercampagne i niet vergeten...Frico eten Folders Gelach Verontrust Nieuweling Overeenkomsten Bewaking I” <1 iCjKL - ADVERTENTIE i” KARL CARSTENS (Van onze redacteur in Bonn) Te de de PARIJS (AFP, DPA en UPI) De speciale adviseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, zal vanmorgen in het Elysee worden ontvangen door pre sident Georges Pompidou van Frankrijk. De Britse vereniging van verkeersvlie gers BALPA heeft haar grote verontrus ting uitgesproken over de waarschuwing van de provisionele vleugel van de IRA dat zij van nu af aan pogingen in het werk zal stellen om het vliegveld Alder- grove bij de Noordierse hoofdstad Bel fast uit te schakelen, aldus meldt onze redacteur in Londen. Gisteren ontmoette dr. Kissinger de Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Jobert, met wie hij gedurende bijna twee uur van gedachten wisselde over vele Frans-Amerikaanse en inter nationale vraagstukken. Hij is de zwaarst bewaakte bezoeker die Bonn ooit heeft ontvangen. In totaal zijn vijf dagen lang 26.000 politieagenten belast met zijn bewaking. Het luchtruim boven Bonn is in deze tijd voor alle vliegverkeer gesloten. UTRECHT Na Rotterdam en Den Haag kan men binnenkort ook in Am sterdam met de tram-bus-rittenkaart op de trein stappen. In het officiële programma ontbreekt overigens een televisietoespraak tot de Westduitse bevolking, die Brezjnev vol- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De oppositie in West-Duits- land wordt voortaan geleid door een keurige hoogleraar, die een nieuweling is in het parlement. In een korte strijd om de opvolging van Rainer Barzel versloeg prof. Karl Carstens, afgevaardigde voor het Oostzee-eilandje Fehmarn, zijn beide tegenstanders met onverwacht gemak. iv al o- ig ik in El Is- ■al en iet en ad eg Te ee an an ar» il- it- he er jn, ;r- de rd ig- ij- ag et a- ze lie de or ïn et ef 3d et e- en en de n- d- T- n- en S- ?n d- in ng es Ed ad de er de te rs. de m ig )e ?n m ie ir ig of ik ar n te tig te de ;s- a- n- en a- fd, es, de en te ?ft o- tet Terwijl de senaatscommissie in zitting was, werd bekend dat Nixons af ge treden topassistent' Bob Haldeman, die overi gens tot nog toe steeds toegang heeft gehad tot zijn kantoren in het Witte Huis, nog geen twee maanden geleden geprobeerd heeft een lastercampagne te gen senator Sam Ervin te organiseren om hem in diskrediet te brengen. De Russische partijleider zal maandag een uitstapje maken naar Dortmund, waar een tentoonstelling over zijn land wordit gehouden. Uit veiligheidsoverwe gingen wordt tot zondag geheim gehou den hoe hij daarheen reist. Vermoedelijk zullen voor praktisch elk vervoer heli kopters worden gebruikt. Bonn is voor- GOTHENBURG (Reuter) De rege ring van Zweden heeft de uitvoer naar Brazilië van onderdelen van legertanks verboden. De order, voor een bedrag van ruim 19 miljoen gulden was door Brazi lië geplaatst bij de Zweedse wapenfabri kant Haegglunds. De reden voor de maatregel is niet be kendgemaakt, maar de politiek van de Zweedse regering is geen toestemming te geven voor verkoop van wapens aan DEN HAAG De afdeling Den Haag van de „Algemene Bond van Onderwij zend Personeel” (ABOP) heeft in een resolutie aan het hoofdbestuur van de bond aangedrongen op maatregelen om de taak van de schoolhoofden te verlich ten. Ook de „Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF) krijgt van de Haagse afdeling dit verzoek. De afde ling wil een landelijke actie om een taakverlichting voor schoolhoofden te be reiken. Hij leverde indertijd, namens Bonn, zijn bijdrage aan het ontstaan van de Europese Gemeenschappen. In 1965 pro beerde hij voor Schröder om met de Russen tot een veklaring over het we derzijdse afzien van geweld te komen. Carstens is sinds 1960 professor in het Europese recht aan de Keulse universi- teit. Hij heeft rechten en politieke we tenschappen gestudeerd in Duitsland, Frankrijk en de Verenigde Staten. Na de oorlogsperiode (het handboek voor de Bondsdag meldt kortweg: „1939-1945 sol daat”) was hij tot 1949 advocaat in Bremen. Daarna zond de kleinste stad staat hem als gevolmachtigde naar de Hij ontving in het Kremlin een redac tieteam van het blad en babbelde vrolijk over zijn 86-jarige moeder, over de mys terieuze rode telefoon naast zijn bureau, over het feit dat hij van koffie zo slaperig wordt en andere wetenswaar digheden waar Stern zijn miljoenen oplaag aan dankt. Kissinger en de Noord-Vietnamese on derhandelaar, Le Due Tho hebben gis teren bijna vijf uur lang besprekingen gevoerd in een poging een einde te maken aan de schendingen van het be stand in Vietnam. Vanmiddag zouden beide diplomaten elkaar weer ontmoe ten. Anielja, de gastvrouw bloosde alleen maar verlegen na de vraag of zij net zo veel kinderen wilde hebben als de mees te vrouwen in Oezbekistan, waar het geboortencijfer het gemiddelde van de Sovjet-Unie vele malen overtreft. Veel minder verlegen vertelde ze over haar zoontje Islam Bek, haar studie voor ingenieur en haar werk in een automati- seringsinstituut. De prinses en de prins dronken thee bij haar, maar ze lieten de bijbehorende lekkernijen vrijwel onaangeroerd, want op dat moment halverwege de mid dag hadden ze al ettelijke min of meer omvangrijke maaltijden achter de rug. Het bezoek aan Tasjkent wordt geken merkt door een enorme gastvrijheid. Overal waar Beatrix en Claus komen, krijgen ze bloemen en staan er, ongeacht het uur van de dag, tafels met aardbei en, kersen, brood en wijn. DE VOLLE senaatszaal, waarin tien tallen televisietoestellen waren opge steld, barstte in lachen uit toen Odle vertelde dat hij, toen hij van de inbraak hoorde, zijn medewerkers had verzekerd dat zoiets gelukkig nief kon gebeuren in het kantoor van de Republikeinen, om dat hij een specialist voor de beveiliging zomerse vlooienmarkt is voor zaterdag maar vast afgelast. Begrip voor de wederzijdse samenle vingen toonden Brezjnev en Brandt al bij de voorbereidingen. Terwijl de Bondskanselier een interview toestond aan het officiële regeringsblad „Izvestia” en zich tot vormelijke uitspraken be perkte, liet Brezjnev zijn interview af drukken tussen de sex en de sensatie van „Stem.” Volgens de voorzitter van de afdeling, de heer J. de Jager, is er sprake van een onhoudbare situatie voor de school hoofden, omdat administratie en verga deringen naast het lesgeven meer en meer tijd van hen gaan vergen. Als streefdatum voor de maatregelen heeft de afdeling Den Haag van de ABOP 1 januari gesteld. Mocht dan nog geen resultaat zijn geboekt, dan zouden de hoofden bijvoorbeeld stipheidsacties kunnen gaan voeren, of het aantal ver gaderingen en ouderavonden beperken, zo stelt de heer De Jager zich voor. BONN. Onmiddellijk na zijn aan komst in de Bondsrepubliek om elf uur voerde de Russische partijleider Brezj nev vanmorgen een eerste gesprek met kanselier Brandt. Drie gespreksrondes tussen hen beiden alle in het uit de mottenballen gehaalde hotel Petersburg, waar Brezjnev logeert vormen kern van het vijfdaagse bezoek. de Sovjeit-Unie en de Bondsrepubliek op dit gebied door zijn gesprekken een nieuwe impuls zal krijgen. BELFAST (UPI). Gisteren hebben voor het opgaan van de zon vliegtuigen van het Ierse Republikeinse Leger twee bommen laten vallen op Aldergrove, de luchthaven van de Noordierse hoofdstad Belfast, buiten de stad gelegen. De bom men vielen op de voornaamste startbaan maar ze richtten maar weinig schade aan en veroorzaakten geen persoonlijke ongelukken. Brezjnev en Brandt wensen beiden uitvoerig van gedachten te wisselen over de grote internationale conferenties die moeizaam op gang komen Brezjnev noemt vooral de Europese veiligheids- conferentie in Helsinki. De Bondskanse lier is bovendien van plan om over de positie van West-Berlijn te praten. Bij onderhandelingen over drie Rus- sisch-Westduitse overeenkomsten, die za terdag in Bonn wórden ondertekend, is gebleken dat nog altijd moet worden gesproken over het daarbij insluiten van West-Berlijn. Bonn wil graag nu al zekerheid hebben dat Moskou straks niet zal bestrijden dat de Bondsrepubliek in de Verenigde Naties namens West-Ber- Het feit dat Carstens een nieuweling is, geldt echter alleen voor het parle ment. Hij heeft grote ervaring in de Bonner politiek: staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en van Defensie (beide keren onder de nu door hem verslagen minister Schröder), chef van de Bondskanselarij onder Kiesinger. Het 16.610 inwoners tellende Zuidfran- se stadje Mazamet heeft gistermiddag een „spel des doods’’ gespeeld. Het thema van dit „spel" was dat 16.610 Fransen in 1972 bij verkeersongelukken het leven hebben gelaten. De Franse televisie werd in de gele genheid gesteld opnamen te maken van „een van de kaart geveegde stad”, een stad waarvan het aantal inwoners pre cies overeenkomt met de dodenbalans van het verkeer in Frankrijk in 1972. Gistermiddag kwart over twee vloog een hefschroefvliegtuig laag over Maza met en riep de inwoners op zich gereed te maken. Kart daarna werden auto’s kris-karas over de straat gezet met open portieren en kofferdeksels. De mannen vrouwen en kinderen van Mazamet ont deden zich vervolgens van enkele kle dingstukken en schoenen en strekten zich languit op straat uit in willekeurige ligging. Om half drie gingen de sirenes loeien en de kerkklokken luiden. Iedereen lag roerloos en de televisiecamera draaide. Om tien over half drie was het spel afgelopen. De film over „het spel des doods” die de mensen tot bezinning moet brengen, wordt vanaf 1 juni vertoond. De provisionelen hebben laten weten dat zij hun acties ook tegen de vliegtui gen op deze kleine, maar drukke lucht haven zullen richten. BALPA over weegt nu welke houding zij zal aanne men. Het zijn vooral de twee Britse luchtvaartmaatschappijen BEA en Bri tish Caledonian, die van Aldergrove ge bruikmaken. Hangende het onderzoek naar de vei ligheidsmaatregelen op deze luchthaven, heeft British Caledonian haar vluchten op Belfast voorlopig stopgezet. Want de dreigementen van de IRA worden wel degelijk serieus genomen. De eerste getuige die door de Senaat werd gehoord, was de 28-jarige Robert Odle, de administrateur van de herver- kiezingsorganisatie van de president. Hij werd langdurig ondervraagd over het telefoongesprek dat hij en nog een ander lid van de organisatie, had op de dag van de inbraak met Jeb Magruder, de assistent van John Mitchell, die toen aan heit hoofd stond van de verkiezingsorga- nisatie. Magruder, die zich op dat ogen blik in Califomië bevondi, gaf opdracht om enkele „strategische” folders uit zijn bureau te verwijderen. Odle kreeg een van deze folders mee naar huis. Hij zei niet geweten te heb ben dat zich daarin de afschriften be vonden van de bij de Democraten afge luisterde telefoongesprekken. T’ De verhoren begonnen in een atmos feer van grote ernst. Voorzitter, senator Sam Ervin, zei dat de beveiliging van het Amerikaanse democratische systeem op het spel stond. „Toen er in het kantoor van de Demo craten werd ingebroken,” zei hij, „werd er in wezen in het huis van iedere Amerikaan ingebroken.” Hij zei datt de gebeurtenissen die aan het licht zijn gekomen een zwarte schaduw over het land hebben geworpen en dat de rege ring zo goed als lamgelegd is. Vice-voorzitter, senator Howard Ba ker, zei dat het onderzoek ten doel heeft om een grote schoonmaak te houden voor de ogen van de wereld. Hij had het over een nationale katharsis, en zei dat alle aanwijzingen van getuigen opge volgd zouden worden waar het spoor ook heen mocht leiden. Dit was kenne lijk om te suggereren dat men, zo nodig, ook bereid is tot het ovale kantoor van de president zelf door te dringen. Senator Lowell Weicker zei dat de inbrekers „tot op een meter na” hun doel hadden bereikt om het verkiezings systeem te ondermijnen, maar dat zij daarin niet waren geslaagd dank zij dié Amerikanen die in Amerika geloofden „zoals het geadverteerd werd.” --«WE. SS* Vanaf 26 mei zullen bepaalde meerrit- tenkaarten van het hoofdstedelijk ver voerbedrijf ook worden gebruikt tussen de NS-sitations: Amsterdam-Bijlmer- Amstel-Muiderpoort, CS en Sloterdijk. TASJKENT „Doen ze dat ook vol gens een vijfjarenplan”, vroeg prins Claus aan de vrouw van een van de plaatselijke autoriteiten in Tasjkent, toen ze hem vertelde dat haar dochter vier kinderen wilde hebben. Dit gesprek je speelde zich af in het huis van een landbouwdeskundige in de „rode kolcho ze”, een collectieve boerderij bij Tasjkent die prinses Beatrix en haar man gisteren hebben bezocht. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De eerste dag van het Senaatsonderzoek naar de Watergate-affaire diende voornamelijk om de gezagsverhoudingen binnen Door scherpe vragen van de senatoren kwam vast te staan dat de her- Onder scherpe vragen van de senatoren kwam vast te staan dat de her- verkiezingscommissie vanuit het Witte Huis werd gedirigeerd, en dat John Mitchell, toen deze nog minister van Justitie was, grote politieke bevoegd heden uitoefende in verband met de verkiezingscampagne. van het gebouw in dienst had genomen James McCord, dezelfde man die bij de Democraten op heterdaad werd be trapt. Ook deed hij uit de doeken dat hij Gordon Liddy, de leider van de inbraak- ploeg, de weg had gewezen naar een van de machines in het kantoor die docu menten vernietigen en dat Liddy vervol gens een stapel papieren tot 30 centime ter hoog in de machine liet verwerken. In de middag werd Bruce Kehrli een Witte-Huisassistenlt, verhoord over de stafstructuur op het Witte Huis. Hij vertelde dat er 500 mensen aan de Witte-Huisstaf verbonden waren, maar dat er alleen vier waren die rechtstreeks toegang hadden tot de president (onder wie Ehrlichman en Haldeman). De sena toren toonden met hun vragen aan hoe moeilijk het ook was voor Congresleden om de president persoonlijk, of zelfs maar telefonisch te bereiken. het vliegveld met saluutschoten te wor den ontvangen, heeft in zijn gevolg on der andere de ministers Gromiko (Bui tenlandse Zaken) en Furzeva (de vrou welijke minister voor Kuituur, die al een tijdje in de Bondsrepubliek is). Het was de eerste aanval op Aldergro ve in bijna vier jaar van geweldplegin gen in Noord-Ierland. Britse deskundi gen maakten een derde, niet ontplofte bom, onschadelijk. De aanval maakte volgens een Britse legerwoordvoerder deel uit van een nieuw IRA-offensief. Beide vleugels van het Ierse Republi keinse Leger hebben gisteren koningin Elizabeth van Engeland gewaarschuwd geen bezoek aan Noord-Ierland te bren gen. De Britse minister voor de provin cie William Whitelaw, verklaarde woensdag in het parlement dat de ko ningin hoopte dat ze spoedig een bezoek aan Noord-Ierland zal kunnen brengen en dat daar al voorbereidingen toe ge troffen worden, zelfs al zou zo’n bezoek nog geruime tijd op zich laten wachten. Volgens de IRA zou een koninklijk bezoek worden opgevat als het houden van een rode lap voor een stier. Eliza beth zal welkom zijn als „buitenlandse monarch, op bezoek in een Verenigd Ierland en Noord-Ierland”, zei een woordvoerder. Brezjnev wil met Brandt „vooral perspectieven voor de toekomst gemeen schappelijk overdenken en vastleggen.” In een vraaggesprek met het weekblad „Stern” verklaart hij: „Het gaat om het verder ontwikkelen van de betrekkingen tussen onze staten op alle gebieden politiek, economisch, wetenschappelijk en cultureel.” Vooral uitbreiding van de handel weegt voor de secretaris-generaal uit Commissie wenst „grote schoonmaak” ALS LAATSTE getuige werd Paul Leeper gehoord, de sergeant die de in brekers op heterdaad betrapte. Leeper gaf een spannend verslag hoe hij in zijn niet geïdentificeerde politieuto naar de Watergate werd gedirigeerd en hoe hij daar de spionnen aantrof met blauwe rubber handschoenen, beladen met foto toestellen, afluisterapparatuur en grote sommen geld. De campagne mislukte omdat de Re publikeinen die hij daarvoor probeerde te interesseren, daar geen medewerking aan wilden verlenen. Ook buiten de Watergate verhoren om werd door Joseph Califano, die een as sistent was van ex-president Johnson en een advocaat voor de Democratische Partij, een verklaring af gegeven waarin hij zegt dat president Nixon moet aftre den, omdat hij niet meer in staat is om het land te regeren. „Het is tekenend voor deze tijd”, zei Califano, „dat Nixon blijkbaar nog steeds de mogelijkheid niet heeft over wogen om in het belang van het land af te treden. Als dat juist is, zal hij wel eens kunnen eindigen als de Nero van de jaren zeventig, zijn staf heen en weer verplaatsend en juridisch manoeuvre rend, terwijl Washington in rook opgaat als de leider van een vrij volk en een vrije wereld.” Drie kandidaten waren er gistermid dag voor de functie aan het hoofd van de grote CDU-CSU-fractie in de Bonds dag, die Rainer Barzel tien jaar lang heeft uitgeoefend. Het waren alle drie protestanten: Gerhard Schröder, de 62- jarige veteraan, kreeg slechts 26 van de 219 afgegeven stemmen. Richard von Weizsacker, de kandidaat van de wat progressieveren, kreeg er 58. Carstens boekte 131 stemmen. Omdat hij eind vorig jaar lid werd van de Bondsdag, heeft Karl Carstens pas laat zijn hart kunnen luchten over de Ostpolitik van de regering-Brandt. Maar de opgespaarde en goed samenge vatte kritiek, met autoriteit voorgedra gen, kon nu des te meer indruk maken op zijn allang in clichés vervallen poli tieke vrienden. Ineens was Karl Carstens, 58-jarig afgevaardigde voor het eiland waar zijn voorouders leefden, na de recente parle- mentsdebatten over de buitenlandse poli tiek de ster in een hopeloos met een tekort aan leiders kampende CDU. Zijn eerste reactie, toen men hem als moge lijk opvolger van Barzel noemde, lag eigenlijk voor de hand: „Op deze post hoort een in het parlementaire leven ervaren man”. Bondsrepubliek, Bonn. Brezjnev, die er niats voor voelde op bereid op een weekeinde van demonstra ties vóór en tégen de bezoeken. De gens hardnekkige geruchten maandag middag wU houden. Moskou zwaar. Hij verwacht, zo vertelt hij „Stem”, dat de samenwerking tussen landen die zij als „gevoelige gebieden” beschouwt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3