Aanvaarding door Assemblee Raad van Europa: Stad Rotterdam houdt kosten in de hand Cornfeld blijft in arrest Waarnemend voorzitter NKV W. Spit: Recordwinst aan leden voor NW °°k Hogere winst bij V an Melle I Noordzee-olie dekt 10 pet van Europese behoefte” 1 Amsterdam Rubber lijdt verlies van 1,7 miljoen Dollar weer vaster Schatting van Shell voor 1985: a Binnenschippers al twee weken in staking ff VRIJDAG 18 MEI 1973 Sociaal handvest Dit kwartaal Databank Wereldbekend Aroma Voorschriften BI fflMi Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export - fW|L I Vs fellMaj ixFoéir Lj 'fi pl’ ff Europees consumentenhandvest Internationale concerns meer controleren ADVERTENTIE I’ IM»O» Twee weken lang staken nu in België al de binnenschippers. Het einde van de staking is nog niet in zicht. Hier een overzicht van schepen die bij Gent de waterweg blokkeren. Op de kade een groep stakers. Hoewel in Nederland op het gebied van consumentenbescherming al veel tot stand is gebracht, is v olgens mr. Por- theine de bescherming tegen misleidende reclame en agressieve verkoopmethoden nog niet voldoende. De heer Spit toonde zich geen voor stander van een anti-industrlële en anti- Voorts zegt de code, dat de internatio nale ondernemingen de vakbewegings- vrijheid en het recht tot onderhandelen van de beweging zullen erkennen, dat zij verplicht zijn tot zodanige publikaties van hun jaarverslag, dat aan de hand daarvan een goede beoordeling mogelijk is van hun doen en laten, dat zij de wetten van elk land op het gebied van de medezeggenschap zullen eerbiedigen, dat zij niet zonder inspraak van de werknemers en de desbetreffende natio nale overheid bepaalde activiteiten zul len staken en dat zij in zulke gevallen de sociale gevolgen van de gehele of gedeeltelijke bedrijfsbeëindiging zo goed mogelijk opvangen. Hij pleitte voorts voor uitvoering van het idee van het Wereldverbond van de Arbeid, waarbij NKV en CNV zijn aan gesloten, een soort databank op te rich ten, waarin allerlei gegevens over inter nationale bedrijven worden bewaard. Er bestaat weinig kennis over de opbouw, samenstelling, beslissingscentra en be sluitvormingsprocedures van deze onder nemingen Ook over de mensen en groepen die de touwtjes in handen hebben in inter nationale concerns ontbreken gegevens. Het exploitatieresultaat voor afschrij vingen steeg van 4,6 mln. tot 5,2 mln. en na afschrijvingen van f 2,9 mln. tot f 3,4 mln. GENÈVE. Bernard Cornfeld, op richter van de beleggingsmaatschappij IOS blijft in arrest. Dit heeft de recht bank van Genève gisteren bepaald. Tegen de Amerikaan zijn beschuldi gingen van zwendel, het aansporen tot speculatie en misbruik van vertrouwen uitgebracht. Hij werd maandag gearres teerd. industrie een zodanige winstmarge wor den gelaten, dat een aanzienlijk deel van de benodigde bedragen zelf kan worden opgebracht, aldus de Shell. Ook de Exxon (voorheen Esso) heeft een beschouwing gewijd aan de gas- en olievondsten in de Noordzee. „Aan aard gas biedt de Noordzee nu in totaal 1.500 miljard kubieke meter wat nog altijd aanzienlijk minder is dan de 2350 mil jard kubieke meter waarover alleen al ons land beschikt. Ook aardgas zal in de naaste toekomst in grote hoeveelheden door Europa moeten worden geïmpor teerd uit de Sovjet-Unie, Algerije en Libië. 1 V;X De winbare hoeveelheden aardolie, die men tot dusver in de Noordzee heeft ontdekt zes tot elf miljard barrels zijn maar gering vergeleken met die in DEN HAAG. Als de schattingen juist zijn, zal tegen 1985 een totale olieproduktie van ongeveer één tot drie miljoen barrels per dag uit de Noordzee mogelijk zijn. Dat is in het gunstigste geval ongeveer tien percent van de West- europese behoefte. De Shell zegt dit in een overzicht van de situatie met be trekking tot de olie en het gas onder de Noordzee-bodem. Europa zal dus negen tig percent van de benodigde hoeveel heid aardolie moeten blijven importeren ROTTERDAM. Van Melle (Biscuits en suikerwerken) heeft over 1972 een geconsolideerde winst na belastingen van f 1,64 mln. behaald. Dit betekende, in vergelijking met 1971, een vooruitgang van 243.000, die behaald werd bij een stijging van de concernomzef met bijna 16 pet., aldus het jaarverslag. Voorge steld wordt een dividend van ƒ160 in contanten plus, naar keuze, vijf maal 20 in aandelen of 100 in contanten over 1971 werd 240 in contanten uitge keerd. STRAATSBURG De Assemblee van de Raad van Europa heeft gis teren een „handvest van de consument” aanvaard. Daarin zijn de begin selen voor bescherming van de consument vervat die in de aangesloten landen moeten worden toegepast. In de zeventien landen van de Raad zou een soort hoge autoriteit, bestaande uit vertegenwoordigers van consu menten- en producentenorganisaties moeten worden gevormd, om de re geringen voorstellen te doen om de consumenten doeltreffend te bescher men. Die bescherming zou gericht moeten worden op misleidende reclame, ondeugdelijke of gevaarlijke artikelen en agressieve verkoopmethoden. Voorts zou het de consument gemakkelijker gemaakt moeten worden zich tot de rechter te wenden. AMSTERDAM N.V. Rubber Cul tuur Maatschappij „Amsterdam” heeft in 1972 een verlies geleden van bijna f 1,7 miljoen. Voorgesteld wordt opnieuw het dividend te passeren (1968: 5 percent). De resultaten in de landbouwsector wa ren negatief, met name van de suikeron derneming Marienburg in Suriname, door het uitblijven van een fundamente le oplossing voor het bestaande prijspro- bleem. De verliezen in deze sector werden vrijwel geheel ten laste „van de getrof fen voorziening gebracht.” Op grond van de voortgezette gunstige ontwikkeling van enkele produktenprijzen is de per ultimo 1971 getroffen voorziening ten aanzien van de waardering der landbou wondernemingen voldoende te achten. Het verlies over 1972 is veroorzaakt door de tegenvallende resultaten in de han- delssector, zo deelt het bedrijf mee. De jaarvergadering is op 22 juni. Verder zal de assemblee van de Raad van Europa een aantal regeringen, waaronder de Nederlandse, vragen het nu bijna twaalf jaar oude Europese sociale Handvest te bekrachtigen. In dit handvest, volgens het Tweede- Kamerlid.drs. J. J. Voogd (PvdA) met de In de gedragscode voor internationale ondernemingen zou bij een voorschrift moeten worden opgenomen, dat de mul tinationale ondernemingen zich dienen te onthouden van elke politieke inmen ging, dat zij moeten zorgen voor sociale en humanitaire faciliteiten voor hun werknemers, dat zij de basisprincipes van de verdragen van de internationale arbeidsorganisatie in acht nemen, dat zij niet zullen discrimineren naar ras, geloof of sekse. NIJMEGEN „De multinationale ondernemingen zouden eigenlijk een internationale overheid tegenover zich moeten vinden. Door het ontbreken van een daaraan aangepast bestuurlijk apparaat, beschikken de internatio nale concerns over een operatiegebied, waarin de te nemen beslissingen los van een ruimer algemeen belang vooral betrokken kunnen worden vraagstukken van de Katholieke Univer- siteit van Nijmegen heeft het symposi um in samenwerking met de drie vak centrales NVV, NKV en CNV, voorbe reid. het Midden-Oosten, die naar schatting 350 miljard barrels groot zijn. De financiële consequenties van het winnen van aardolie uit de Noordzee zijn enorm, aldus de Shell. Zelfs voor de maatschappijen met succesvolle boringen zal het verscheidene jaren duren, eer ze de zeer hoge aanloopkosten van opspo ring en winning terugverdiend hebben. Maar nog veel langer zal het duren eer er een winst gemaakt wordt, die in de juiste verhouding staat tot de geweldige kapitalen, die op het spel moeten wor den gezet. Omdat deze bedragen lang niet in voldoende mate op de kapitaal markt verkrijgbaar zijn, moet de olie- UTRECHT. Het totale ledental van de bij het NVV aangesloten vakbonden is het eerste kwartaal van dit jaar met bijna 20.000 gegroeid tot 652.000, een recordwinst, aldus het NVV in het ver- bondsblad „De Vakbeweging”. In vijf jaar groeide het NVV met honderddui zend leden. Het grootste deel van de winst in het eerste kwartaal komt voor rekening van de industriebond NW, die eën winst boekte van 12.000 leden. Daarna kwam de ABVA (ambtenaren) met een winst van 4.500 gevolgd door Mercurius (kan toor-, winkel-, handels-, bank- en verze- keringspersoneel) met een ledengroei van ruim 1600. De enige NW-organisa- tie die in ledental iets terugliep was de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart. Dat kwam door de teruglo pende werkgelegenheid in de Nederland se koopvaardij. Uitgangspunt van het handvest is, al dus hef Tweede-Kamerlid mr. F. Por- theine namens de liberale groep, dat consument en vooral kleine producent veel gemeenschappelke belangen heb ben. Naast een nationale autoriteit die een synthese van producenten- en consu mentenbelangen behoort te zijn, hebben bestaande consumentenorganisaties zeker een taak, maar deze taak kan beter worden verricht, op een hoger niveau gebracht, door samenwerking met pro ducenten. Het Europese handvest is weliswaar beperkt tot de algemene beginselen, maar het uitwerken van een ontwerp- conventie waarin tot in details op de zaak zou zijn ingegaan, zou veel meer tijd hebben gekost. Alle afgevaardigden kunnen in hun nationale parlementen het hun regerin gen vragen, de beginselen van het hand vest in nationale wetten en voorschrif ten te „vertalen”. Europese Conventie voor d e Rechten van de Mens het belangrijkste verdrag dat de Raad van Europa tot stand heeft gebracht, worden beginselen voor een uniforme sociale wetgeving in de zeven tien aangesloten landen gegeven. Van de negen EEG-landen hebben de drie Beneluxlanden het handvest nog niet geratificeerd, van de niet-EEG-sta- ten Ijsland, Malta, Zwitserland en Tur kije. Het feit dat Nederland het verdrag nog niet heeft bekrachtigd, houdt vol gens drs. Voogd, rapporteur van de com missie voor Sociale Zaken en Volksge zondheid, verband met de bepalingen over gelijk loon voor mannen en vrou wen en het stakingsrecht. Het handvest, dat in oktober 1961 in Turijn werd getekend, is eind februari 1965, nadat het door het vereiste mini mum van vijf staten was bekrachtigd, in werking getreden. Om de twee jaar brengen regerings- en onafhankelijke deskundigen rapport uit over de wijze waarop het handvest wordt toegepast in de landen waar het van kracht is. De behandeling van dit rapport neeft geleid tot een verschil van mening in de socialistische groep. Drs. Voogd wil de onafhankelijke deskundigen de bevoegd heid doen behouden, de regeringen sug gesties te doen voor verbetering wanneer zij nalatigheden constateren omdat hij controle door uitsluitend regeringsdes- kundigen, die immers de toestand in hun eigen land beoordelen, niet voldoende acht. De Zweedse socialiste Astrid Bergre- gen daarentegen wil de onafhankelijke experts deze bevoegdheid ontnemen, het geen er volgens drs. Voogd op neerkomt dat zij de rol van de Assemblee van Europa, waarin parlementariërs uit ze ven landen zitting hebben, wil verzwak ken. Dit betoogde gisteravond de heer W. Spit, waarnemend voorzitter van het NKV, bij de opening van een driedaagse internationaal symposium in Nijmegen, dat in het teken staat van de multinati onale onderneming en de houding van de vakbeweging tegenover dit verschijn sel. Het studiecentrum voor vredes- op het eigen beperkte, maai hoogste profijt. De oorzaak van deze situatie ligt tenminste voor een deel bij de tekortschietende samenwerking tussen nationale overheden en ook bij ontoereikende samenwerking tussen de internationale vakbeweging. Chevron breidt uit. De Chevron Groep van maatschappijen gaat 310 miljoen dollar investeren in bouwprogramma’s voor drie van zijn raffinaderijen in de Verenigde Staten. De investeringen worden gedaan in verband met d« steeds toenemende vraag naar oliepro- dukten e n met de nieuwe milieu hygiënische voorschriften in de Vere nigde Staten. Dë betrokken raffina derijen liggen in El Segundo (Calif or- nië), Perth Amboy (New Jersey en Pascagoula (Mississippi). Het program moet in 1978 klaar zijn. AMSTERDAM. Evenals op de be langrijkste andere Europese markten is de goudprijs in Amsterdam donderdag verder gedaald. Een kilo fijngoud kostte maar f 9870 tegen 10.200 woensdag. De dollar vertoonde weer een iets vastere stemming. De Nederlandsche Bank hoefde de koers van de gulden niet te steunen door verkoop van vreemde valuta’s, zoals de afgelopen da gen het geval is geweest. - internationale ontmantelingsstrategie. De internationale concerns moeten worden aanvaard. „Niet op hun afbraak moeten we onze activiteiten richten, maar op hun functioneren als reuzen, die de welvaart en het welzijn van alle mensen behoren te dienen,” meent de heer Spit. Het vermogen aan mankracht, kapi taal, inventiviteit, kennis, leiderschap en dergelijke in de internationale bedrijven is gecumuleerd, mag niet als middel worden gehanteerd tot eenzijdige econo mische verrijking. De heer Spit meent dat de internatio nale ondernemingen binnen een kader moeten worden opgevangen, dat hen dwingen kan rekening te houden met de maatstaven van menselijkheid en recht vaardigheid. Maar voor het zover is moet er nog heel wat gebeuren. De economische en sociale raad van de Verenigde Naties besloot vorig jaar in ternationale bepalingen voor de activi teiten van multinationale ondernemin gen voor te bereiden. De heer Spit juicht zo’n code toe, maar hij zal niet uit louter vaagheden mogen bestaan. De op te nemen normen zullen concreet en controleerbaar moeten zijn en er zouden mogelijkheden moeten worden gescha pen om zo nodig de naleving van zo’n code af te dwingen. De vakbeweging zal bij de opstelling ervan moeten worden betrokken. Te weinig is nog onderzocht welke kruisverbanden er bestaan tussen de multinationale ondernemingen en welke verbindingen er liggen in het personele en financiële vlak met internationale financieringscombinaties. De heer Spit is van oordeel dat de vakbeweging ten opzichte van de multinationale onderne mingen voor een veeleisende taak staat. ROTTERDAM. De raad van be stuur van assurantieconcern Stad Rot terdam acht het onmogelijk in een ver zekeringsbedrijf dat bloot staat aan gro te ongewisheden met nauwkeurigheid de toekomst te voorspellen. Toch zijn er een paar ontwikkelingen die het bestuur tevreden doen zijn over de toekomstige verwachtingen. Hierover wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat „hef er op lijkt dat wij de kostenontwikkeling ste vig in de hand hebben en wel in die zin dat de toeneming van de kosten minder snel zal zijn dan de groei van onze premie-omzet. Ons marktaandeel in de wereld der assurantiebemiddelaars is groeiend. In 1972 bedroeg de brutowinst f 12,9 mln exclusief de bijzondere baten van circa 2,5 mln voor gerealiseerde beleg- gingsbaten. Weliswaar loopt dit bedrag over de winst- en verliesrekeniing, maar daartegenover is voor bijzondere doel einden ongeveer eenzelfde bedrag weg gereserveerd, terwijl de niet gerealiseer de koerswinst rechtstreeks aan de koers- reserve is toegevoegd. In 1971 ''edroeg de bruto winst 10.4 mln. De nettowinst steeg van f 5,9 mln tot 7,2 mln. Voor gesteld wordt een dividend van 22,5 pet. in contanten uit te keren alsmede 10 pet. in agio-aandelen (V.j. 20 pet. in contanten en 10 pet. in agio-aandelen). I - - J., 4 ffff. J 'ip vifS •f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9