Kovacs schonk fiets aan Ajax-pupil T Telstar voorkwam debacle in „vreemde” slotfase D EFFICIËNT HAARLEM IN OPZET GESLAAGD Hollink (Roda): We wilden echt geen cadeautje geven gewisseld Eredivisie in cijfers Blunders hielpen Noordwijk Moeizame „honderdste” Ajax voorzien van auto Op ranglijst van plaats „Ik zeg niet vaarwel, maar: tot ziens” ML 6 MUf li ••r o W 13 JANSSENS NAAST BROKAMP 18 GOALS II 1 MAANDAG 2 1 MEI 1973 Rendement Vermijdbaar srs 't - I F "WMIim!"'' "'I- F Cas (Van onze sportredactie) Tour d’honneur van Ajax-trainer Stefan Kovacs. BERT BREVOORD i in (Van onze sportredactie) Toen pas draaide Ajax weer ouder- F’ Boszhard ondetrstreepte met die rake uithaal het surplus aan rendement van de Haarlemse acties ten opzichte van de tijdrovende en daardoor in de meeste gevallen te doorzichtige acties bij Tel star, waarin vijf minuten voor rust Co Stout doo;- Dick Bond (die met Kees de Vries en Co Stout op eigen verzoek op de transferlijst gaat) werd vervangen. Bond begon op links, maar verhuisde na de hervatting naar rechts, terwijl Willim de positie van linkerspits ging bezetten. op een kleine speelruimte en daar vond altijd wel een AZ-been een mogelijkheid de Ajax-combinaties te verstoren. 0 4 6 5 10 8 9 8 11 7 9 4 13 9 9 7 8 7 60 58 50 47 40 38 37 32 31 29 29 28 27 25 25 21 18 17 90- nl.). 89-28 53-22 85-37 44-39 46-35 49-38 42- 55 40-46 44-54 43- 55 39-51 37-61 31- 52 32- 58 26-57 24-70 23-73 en ca. o.a. een SIMM® Een taktische zet van trainer Kab in die zin, dat met die wissel werd voorko men dat er agitaties zouden plaatsvinden tussen de Poolse Telstar-aanvaller en Gerrit Peys, die in de eerste helft een keer in niet al te vriendelijke stemming tegenover elkaar hadden gestaan. De grote stille verliezer is met dit al Vitesse. Ondanks een dominerende positie gedurende het hele seizoen en een tweede plaats in de eindrang schikking, moet de ploeg het volgend jaar opnieuw proberen. Zelfs een plaatsje im de nacompetitie is voor de Arnhemmers niet weggelegd. Deze keer kan Roda-doelman Van der Mierden het nog bolwerken tegen PEC-aanvaller Hoogendoorn. Maar op liefst zeven andere momenten in de wedstrijd werd hij beschamend verslagen. 4 102-18 3 6 8 9 11 11 14 13 16 15 18 14 17 17 20 21 22 34 34 34 34 FC Den Bosch 34 Telstar-tralner Jan Rab: „Neemt Tel star in de eerste twintig minuten een 2- 0 voorsprong, dan kan niemand wat zeggen. Maar dat gebeurde nu eenmaal niet. Toen dat doelpunt voor Haarlem viel, was dat zonder meer verdiend.” Niet het zich zeker van de winst wanende Haarlem, maar het stormrijp lijkende Telstar had de laatste doeltref fende daden in petto. En evenals de beide Van den Berg-treffers waren ook de doelpunten van Telstar voorzien van het predikaat vermijdbaar. 34 34 34 34 34 34 34 34 34 FC Amsterdaim 34 Haarlem 34 Telstar 34 FC Groningen 34 G.A. Eagles AZ’67 NAC Excelsior AMSTERDAM. Stefan Kovacs heeft officieus afscheid genomen van het voetbal in Nederland met de (laatste) competitie-wedstrijd Ajax AZ, een donderend applaus dat de duizenden toeschouwers hem gaven, een auto ter waarde van dertien mil le die de spelers met sponsorssteun schonken, een dankwoord van hem zelf, en een ereronde op de schouders van zijn spelers. Twee minuten later: Wentink speelt en ook hij kreeg daartoe alle gelegen heid de andermaal attent geposteerde Van den Berg aan, die voor 0-3 zorgt en zijn aantal competitie-doelpunten dit seizoen op veertien brengt. Dat doelpunt kwam tien minuten voor rust, toen Telstar weliswaar nog een De duw die Piet Hoeben (overigens sterk spelend) in het strafschopgebied Fred Andre toediende was onnodig. Wil lim greep vanaf de elfmeterstip de kans de morrende Telstar-aanhang onder de 7000 toeschouwers enigszins tegemoet te komen. En de overwinning van Haarlem hing zes minuten voor het einde zelfs plotseling aan een zijden draadje, toen Roy van Haalem (uit een pass van Zwaan) door de mazen van het door Haarlem uitgelegde buitenspelnet glipte en met een niet onfortuinlijke lob scoor de. Gerrit Peys: „Het was natuurlijk niet nodig om op buitenspel te spelen. We hadden Telstar gewoon op moeten van gen.” Het onwaarschijnlijke hoewel in de laatste minuten alles mogelijk leek gebeurde echter niet; het op tijd weer alert reagerende Haarlem wist weer waarvoor het knokte en ontnam Telstar de kans zich op de valreep nog helemaal op te richten. Pas heel laat herinnerde Ajax zich plotseling dat Swart en Suurbier in vereniging telkenmale vrijwel zonder moeite langs linksback Vonk waren ge komen. De overige AZ-spelers aan die kant waren steeds te laat geweest om die 1-2-combinaties te verhinderen. Te meer omdat linkshalf Nygaard ook aan vallend poogde AZ nog een beetje body te geven. In die 32ste minuut van de tweede helft dan prikte Suurbier een voorzet naar Hulshoff en deze kon tus sen Meijer en Kabel in schitterend raak koppen. wets en kon AZ’67 al die beweeglijkheid niet meer volgen. Beweeglijkheid die duidelijk was toegenomen na het wisse len van de weinig opvallende, maar wel op de topscorerspositie azende Johnny Rep tegen Arnold Mühren. Uit diens aangeven kon Swart nummer twee te gen de touwen doen glijden en tenslotte zorgde Gerrie Mühren voor nog een treffer. De lof voor zijn werk die daarmee tot uiting kwam, trof de kleine Roe meen diep. Bewogen sprak hij door de stadion-luidsprekers: „Ik zeg niet: vaarwel, maar „tot ziens”. Ik kom zeker nog eens in Nederland terug”. Dat zal om te beginnen in elk geval na de cup-finale zijn en zeker voor de benefietwedstrijd van Sjaak Swart, want dat die stopt staat voor hem wel vast. „Ik heb Sjaak gezegd dat het het beste is er nu mee op te houden”, aldus Kovacs. Nu hij voor zien is van een nieuw vervoermiddel, heeft de vertrekkende trainer zijn fiets waarop hij steeds naar het Ajax-terrein ging van de hand ge daan. Hij schonk het rijwiel aan de topscorer van de Ajax-pupillen. Velsër defensie zich, rond het ingaan van het laatste kwartier een aantal digheden veroorloofde, leek zich voor de Schoonenberg-bewoners een catastrofe af te tekenen. Positieve impulsen o p het spel van Telstar had de wissel in de voorste linies niet. De uiterst doeltreffend opererende verdedigingslinie van Haarlem hield zich zonder enige moeite staande en toen de optisch overwicht had, maar de veel grotere dosis efficiency in het door Haarlem met Nieuwenhuis als rech terspits gehanteerde spelconcept dui delijk te onderkennen viel. Wentink be ëindigde ’n solo, die hem aan de linker kant van het veld tot dichtbij de zestien meter-lijn had gebracht, met een pass naar Boszhard, die zich eenvoudig van Zwaan ontdeed en de bal langs Van der Meeren in de korte hoek schoot. Ook al kwam de royale triomf die binnen Haarlem’s bereik leek er niet, trainer Joop Brand was uiterst voldaan over het sportieve afscheidscadeau dat zijn elftal hem bezorgde. Brand: „Me dunkt dat we tevreden kunnen zijn over dit seizoen. Een met FC Amsterdam gedeelde tiende plaats en een hogere klassering dan Telstar, dat is toch niet niks”. En Beer Wentink, zowel tegen Stout (voor rust) als tegen Willim over tuigend en bovendien de grondlegger van twee Haarlemse doelpunten: „We hebben nu beter opgepast tegen Telstar dan in de thuiswedstrijd. Toen hebben we ons laten overdonderen. Nu zijn we er vanaf het eerste fluitsignaal lekker fel tegenaan gegaan.” Wat niet wegnam, dat het eerste kwartier voor Telstar het sterkste deel van de wedstrijd was. In die periode ontkwam Haarlem een paar keer maar net aan een achterstand, o.a. bij twee kopballen van Kees van Koo- ten, waarvan de eerste net naast het doel verdween en de tweede (na een uitste kende combinatie Willim-Van Egmond- Willim) tegen de onderkant van de lat belandde. SPAKENBURG. In de allerlaatste van de 180 minuten voetbal om de landstitel van de zaterdagamateurs is Noord wijk er in geslaagd de winst naar zich toe te trekken. Na de 0-0 van vorige week in Noordwijk, leek IJsselmeervogels op het eigen veld in Spakenburg de beste kansen te hebben. In de eerste helft van dit door 5000 toeschouwers bjjge woonde treffen demonstreerde Noordwijk zich echter als verreweg de betere ploeg. Na een kwartier al incasseerde het team daarvoor de beloning, al was daar een fout van de Spakenburgse verdediger De Graaf voor nodig. Gerard Duyn- dam strafte die blunder feilloos af. Het enthousiasme en de tomeloze inzet van IJsselmeervogels leverde kort voor rust de gelijkmaker van Jan Fedder op. Het duel bleef gedurende de tweede helft uiterst spannend, wat soms leidde tot verhitte tonelen tussen spelers met wat zwakke zenuwen. De ontknoping kwam in de laatste minuut. Opnieuw profi teerde Gerard Duyndam van een tweede blunder van Gerard de Graaf. Gang van zaken bij het tweede Haai’lem-doelpunt: Bobby Vosmaer (wiens licht aangeslagen bewaker Klaas Bijl net was vervangen door Roy van Haalem) profiteerde van een moment van volslagen vrijheid door de in ideale positie staande Piet van den Berg te lanceren: 0-2. 30 27 22 21 15 15 14 12 10 11 10 12 7 8 8 7 5 5 Ajax kampioen; Excelsior en FC Den Bosch degraderen. NECFC Utrecht 3-0, Feyenoord PSV 2-0, FC GroningenGo Ahead Eag les 1-1, NAC—FC Amsterdam 1-0, Tel starHaarlem 2-3, AjaxAZ’67 3-0, FC Twente—MVV 0-0, FC Den Bosch— Sparta 0-5, FC Den Haag—Excelsior 1-1. Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag PSV MVV FC Utrecht NEC AMSTERDAM. De honderdste competitie-goal van Ajax heeft meer moeite gekost dan welke ook van de 99 voorafgaande. Pas 13 minuten voor tijd kwam die treffer tot stand uit een kopbal van Hulshoff. Toen pas ook was AZ ’67 een geslagen ploeg en vlogen er de subliem keepende Gerrit Vooys nog twee om de oren. Ajax had in die zes voorafgaande kwartieren meer tegen zichzelf lopen voetballen dan tegen AZ ’67. De landskampioen werd nerveus en raakte geïrriteerd toen het toch eigenlijk maar relatieve succes van het 100ste doelpunt uitbleef. Ajax deed precies dat gene wat AZ ’67 graag wilde. De Am- tterdammers persten de hele zaak samen Suurbier, die Hoogesteger bij een doorbraak tegen de wereld liep, kreeg een gele kaart van de irritant leidende Vervoort. Suurbier was het in woord en gebaar niet eens geweest met deze arbi trale beslissing. AZ-speler Nygaard kreeg er ook een, omdat hij ondanks herhaald verzoek bij het ingodien het spel opzettelijk vertraagde. VELSEN Haarlem heeft het doel bereikt waar het met name de afgelopen weken, toen er geen werkelijke competi- tie-belangen meer op het spel stonden, naar heeft gestreefd: buurman Telstar is op de ranglijst gepasseerd en de op eigen terrein geleden nederlaag (1-2) gewroken. Even heeft het er op geleken, dat Haar lem zjjn voornemens met een voor Telstar ruïneuze score ten uitvoer zou brengen. De merkwaardig verlopende slotfase waarin Haarlem zijn voor rust verkre gen score in no-time tot 0-3 vergrootte, had voor de Velsenaren echter nog twee doelpunten in petto, waardoor het Tel- star-verlies tot 2-3 beperkt bleef. ZWOLLE. Volendam heeft zich gisteren alsnog geplaatst voor de na- competitie om de tweede promotie- plaats naar de eredivisie, dankzij de nederlaag van Roda bij PEC. De Zwollenaren veegden de Limburgse kampioenen zo stevig de mantel uit (7-2), dat trainer Hollink zich na afloop haastte op te merken dat het niet de bedoeling was geweest PEC de zege cadeau te doen In de spanning van de wedstrijd kwam het tussen enkele spelers van Noordwijk en IJsselmeervogels tot een hand gemeen. Scheidsrechter ’t Hart suste de zaak zonder dat die grote strafgevolgen had. Voor een zeer gelukkig Volendam openen zich in een al verloren ge waand seizoen nu toch nog nieuwe uitzichten. Een voldane Pé Mühren acht zijn ploeg na de overdonderende 6-0 zege op Willem II zeker niet kansloos in de nacompetrtie. De Graafschap en vooral Waigentogen zijn na een sterk competitiebegin weer even hard omlaag gevallen en de strijd om de tweede promotie- plaats zal daarom wel voornamelijk gaan tussen Volendam en PEC. Dries Boszhard is Jaap Zwaan te snel af en gaat het eerste Haarlem-doelpunt scoren. DEN HAAG. Met twee doelpun ten in de wedstrijd tegen Utrecht, werkte Cas Jans sens zich in het laatste voetbal- weekeinde op tot de eerste plaats van de topscorersljjst van deze competi tie. Hij bereikte daarmee Willy Bro- kamp. Het totaal van beide spelers: 18 doelpunten. Met 17 goals was Rep de derde beste schutter. Ressel en Cruyff delen met 16 doelpunten de vierde plaats. Mg M *44

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13