Acht doden in zes jaar Nastase overtrof Okker: Nederland uitgeschakeld Weinig incidenten BLESSURE HORDIJK Formule Ill-race Stewart slechts één zege van KEERDE DE KANSEN in Grand Prix-record Clark af Eland: fraaie tijd en toch geen overwinning 15 MAANDAG 2 1 MEI 197 3 Sterke terugkeer Zenuwachtig F r. Italiaanse bond olie geen oorzaak van ongeval Nastase: topvorm. (Van onze sportredactie) Lammers (pjawel hjj mag al op daarom de eerste weken niet bij. Waarschijnlijk kan hij we l meedoen Op dat moment had Tom Okker zijn pioen Emerson Fittipaldi op de voorgrond) hun flat. MARC SERNé UITSLAGEN PIETER MUL SCHEVENINGEN. Jan Hor dijk was de man die het gisteren o de derde dag van de Davis Cup ROME. Het fatale ongeluk op het circuit van Monza volgt bijna een jaar nadat de Italiaan Gilberto Parlottie de dood vond. Dat gebeurde op 9 juni van het vorig jaar tijdens de TT van Man. MONZA. De president van de Italiaanse motorsportbond, Ferruccio Colucci, weigert te geloven dat olie vlekken op het circuit van Monza de directe aanleiding zijn geweest tot het ongeluk, waarbij gisteren de top- coureurs Jarno Saarinen (Finland) en Colucci over geruchten dat zich op het gedeelte van de baan waar het ongeval plaatsvond een oliespoor had Direct hierna raakten twee motoren in brand. De Zweed Jansson botste op De Nederlanders waren in dit sterke milieu kansloos. Vermeulen kreeg niet eens de kans om zich te bewijzen, hij moest al voor de start uitvallen, terwijl Wundering al na een kwart van de race van de baan raakte. Jan de Vries behaalde in het begin van de dag een magistrale overwin ning in de 50 cc klasse. Hij nam met zijn Kreidler van de start de leiding en zou die positie niet meer afstaan. 52 48 48 47 47 45 44 44 42 41 37 34 33 32 30 28 28 28 28 24 De am ectie FC 1-1, de 1-0, Tan fan sch md raa (0- ■af- :en, >al. sse niet tasek stien ei in Ne- 'land ut te dat ogen or is JAC- t de ;egen NAC male Van Wil- FC ijSh, Bon- De en -er- er- sse, oor ke- oda -eel x>k tan -1). 2-0, 5-1, 5-1, ■agt op- Sen eeg 18e ch- lie- Dat ode of •de EC ing gen ide :di- -0). 5-0, 500 en een tel- B. 1-0, ch- Sen .em >ral ide ron 2- De en ijk- ede >ek lij- ran ger 1-2, ian, ege lin- ■eld een ;ers va -0). fan er- oe- gen Me lik ten -0). 3-0, oe- fde on- elle In de 125 cc klasse had de Zweed Kent Andersson met Yamaha niet veel moeite zijn vierde overwinning van het seizoen te behalen. Jos Schurgers finishte met zijn Bridge stone fraai als tweede en deelt met Nieto de vierde plaats in de strijd om het wereldkampioenschap. De positie van Andersson is bijna onaantastbaar. De Vries vergrootte zijn voorsprong regelmatig en finishte 23 seconden voor zijn stalgenoot Bruno Kneubüh- ler. Achter de als derde eindigende Thurow (W.-Dld) veroverde Theo Tim mer, die de eerste race voor het wereldkampioenschap had gewonnen, een nuttige vierde plaats. Hierdoor behield Timmer met 23 punten de leiding in het klassement voor De Vries met 15 punten. had kunnen maken. Zijn goede op treden naast Okker had Nederlan zaterdag een fraaie voorsprong be zorgd via de overwinning in he dubbelspel en zondagmiddag zou d beslissing vallen in de rechtstreek se confrontatie tussen de Neder landse kampioen en Thoma Ovics die tegen Okker geen indrukwek Kort na de start van de 32 deelne mers in de kwartliterklasse wilde Pasolini (hij was na Agostini Italië’s populairste coureur) met zijn Harley Davidson de aan de leiding rijdende Westduitser Dieter Braun aan het eind van het lange rechte stuk, vlak voor het ingaan van de beruchte „11 Curvone’inhalen. De machine van Pasolini slipte weg en raakte de motor van Braun, waarna beide rijders midden op de baan ten val kwamen. De direct daarachter volgende coureurs konden de gevalle nen niet meer ontwijken. Als eerste reed wereldkampioen Jarno Saarinen op de ravage in. ving Eland keurig op en gaf hem na het uitkomein uit die laatste bocht geen schijn van kans meer. Het verschil bleef twee lengtes. Uriosis won in 1.21,6, over de laatste kilometer. Flamingo Six met Jan Wagenaar deed nauwelijks onder voor Eland. Met een tijd van 1.20,6 ein digde Flamingo als derde. Die overwinning, dat moet voorop ge steld, was ongetwijfeld ten dele het resultaat van die fraaie pas die Uriosis erin hield. Maar daar moet toch direct aan worden toegevoegd dat het paard gebruik kon maken van een fout van Eland. Nadat Van Dooyeweerd binnen die kortste keren de handicap van veer tig meter had goedgemaakt, zette hij bij het ingaan van de laatste rondie, vanuit zesde positie, de aanval in. Dat was wat al te voorbarig, zo zou blijken. Bolwijn Spectaculair was ook het verloop in de ren om de Grote Prijs van Den Haag. Winnaar werd Golden Peter, gereden door de nog maar 22 jaar oude, Engelse leer ling-jockey Chris Leonard. Leonard vond dat zjn overwinning „heel gemak kelijk” tot stand was gekomen, maar helemaal juist was dat niet. Want op de laatste meters werd Golden Peter hevig belaagd door de Duitse volbloed Applaus die op het rechte stuk vanuit de voor laatste positie in een geweldige spurt naar voren stormde. De eindstreep had iets verder moeten liggen en Applaus had zowaar nog gewonnen. De Australiër Alan Jones reed op het door brede uitloopstroken gemarkeerde circuit in de duinen naar een regelmati ge overwinning en bereikte daarmee ook de eerste plaats in het algemeen klasse ment, waarvoor buiten Zandvoort dit seizoen drie races in Engeland waren verreden. dreef dat Okker slechts mocht hopen de broodkruimels die de snelle Roe meen bereid was van de tennistafel te laten vallen. Tom Okker probeerde van alles om het spel aan zich te trekken maar diepe drives, volleys en dropshots vormden nauwelijks een probleem voor Ilie Nastase die in grandioze vorm ver keerde. Renzo Pasolini (Italië) tijdens de race in de 250 cc klasse om het leven kwamen. Okker bleek zaterdagmiddag Jan Hor dijk als partner te hebben gekregen hoewel hij met Fleury ervaring in het dubbelspel heeft opgedaan (onder andere in een wedstrijd om de Koning Gustaaf- beker tegen Zweden). Hordijk maakte de dag ervoor evenwel zo’n overtuigende indruk tegen tennisartiest Nastase dat hij moeiljk gepasseerd kon worden. Het dubbel kende een merkwaardig breek punt toen de strijd bij de stand 24 in de eerste set wegens regen moest wor den gestaakt. Randy Williams heeft op de eerste dag van de regionale universiteitskampi- oenschappen in Eugene 8,46 ver gespron gen. Hij staat momenteel tweede op de wereldranglijst aller tijden. Op 29 juli volgt dan de Grand Prix. Voor die datum moet er nog een com pleet nieuwe slijtlaag op het versleten wegdek worden aangebracht, moet de bocht bij bos-in worden aangelegd en moet er ’n pitsaccommodatie worden op gebouwd die voldoet aan de eisen van een eigentijds racecircuit. Perschef Van Gelder echter: „Wij liggen niet achter op ons schema. Zowel wat werkzaamheden betreft als op het gebied van de finan ciën niet.” bevonden: „Er waren wat vlekken op het cicuit als gevolg van de race in de 350 cc. Zij zijn echter bedekt met een laagje wit poeder. Ik geloof niet dat de olie de oorzaak van het drama is geweest”. schikt voor racewagens, maar niet voor motoren. De onregelmatigheden op vitale punten zoals in de bocht „II Curvone” (waar het ongeluk gebeur de) zijn levensgevaarlijk. Juist daar wordt met topsnelheid gereden” De autoriteiten van het district waar Monza toe behoort, hebben be slag laten leggen op de restanten van de motorfietsen en zullen een onder zoek laten instellen. De zwaar ver minkte stoffelijke overschotten van Pasolini en Saarinen zijn overge bracht naar het mortuarium van de begraafplaats in Monza. Op hetzelfde circuit kwam in 1970 de Oostenrijkse coureur Jochen Rindt om het leven. In 1961 raakte tijdens de Grand Prix voor formule I-wagens een auto uit de baan en doodde zestien toeschou wers. Saarinen, bijgenaamd „de baron” had enkele uren voor zijn dood als zijn mening over het Parabolica-cir- cuit gegeven: „Ik vind het geen pret tige baan. Het is misschien wel ge- landse hoop op een volgendt verloren. Tom Okker moest lijk ondanks een goed opfret meesterschap erkennen van Ilie Nastase, die een topdag beleefde. dammer werd die eer echter nie gegund omdat hij zich ’s ochtend tijdens een training zodanig bles seerde dat hij onmogelijk kon spe len. Invaller Nick Fleury gepas seerd voor het dubbel verloo Jan Hordijk maakte dit weekend een goede indruk in de twee partijen die hij speelde. Vooral in het dubbel was hij geweldig op dreef. Zondagmorgen verstapte hij zich en kreeeg hij weer last van een oude rugblessure. Spelen is er daarom de eerste weken niet bij. Waarschijnlijk kan hij we l meedoen aan de kwalificatie voor Wimbledon (eind juni). Het grondwerk voor het nieuwe cir cuit is momenteel grotendeels achter de rug. Toch zal er nog heel wat moeten gebeuren wil Zandvoort van de veilig- heidscommissie van de FIA, die deze week aanvankelijk ook het circuit van Zolder afkeurde met betrekking tot dé Grand Prix van België, voor 1 juli zjjn internationale licentie terugkrijgen. Dan staat namelijk een internationale For mule 5000-race op het programma. Met als extra publiektrekkertje de deelne ming van Gijs van Lennep, de Europese kampioen van 1972. zijn beurt tegen Saarinen, gevolgd door Villa (It), Kanaya (Japgn), Mor timer (GB) en de Spanjaard Palomo. In totaal waren er veertien coureurs bij betrokken. De organisatoren leg den onmiddellijk de race stil en, lasten ook de nog op het programma staan de races in de 500 cc klasse en de zijspanklasse af. Binnen twee minuten waren er brandweerwagens en ambulances ter plaatse. Saarinen (27 jaar) en Pasolini (35) werden direct naar een eerste hulppost overgebracht, maar bleken bij aankomst aan zware hoofdwonden te zijn bezweken. Saarinen was dit seizoen zowel in de 250 cc klasse als in de 500 cc klasse eerste in het klassement voor het wereldkampioen schap. Braun en Kanaya kwamen er van af met wat ontvellingen. Villa was zwaar gewond, maar verkeerde niet in levensgevaar, Jansson had twee gebroken benen en Mortimer had niet nader omschreven verwondingen aan beide benen. (7500 tot 9000 gulden) de nieuwste pupil van Rob Slotemaker, de 16 jarige Jan -j een bromfiets rijden), door zo maar in een veld van volwassen coureurs naar een overwinning te racen. Hij vergat bovendien niet zijn optre den te verkopen. Lijnrechters nadrukke lijk aanstaren, praten (in zijn eigen taal) tegen het publiek, Okker voordoen hoe deze een gemiste bal had moeten plaat sen, kortom circus Nastase tracteerde het hooggeachte publiek („Die mensen reageerden geweldig,” sprak de hoofd persoon na afloop). Okker startte erg goed: hij pakte met een de eerste service van Nastase en won zijn tweede opslag zonder dat zijn tegenstander kon scoren. Die 30 voor sprong in de eerste set was niet genoeg want de formidabele Nastase greep de eerste winst met 46. De beslissing viel in de negende game toen de Roemeen de service van Okker doorbrak na dertien maal deuce Daarna retourneerde hij alles wat Okker hem voorschotelde. Slechts nu en dan passeerde hij zijn opponent die de Nederlander af en toe extra veel liet lopen en hem dan weg sloeg. Crossings, drop shots en sublieme returns op „onmogelijke” ballen: de goedspelende Tom Okker werd er moede loos van. Na 2—6 in de tweede set liet Nastase toe dat Okker hem tot 34 naderde maar toen was het gebeurd. Met 4—6 bracht hij de dolgelukkige Roemeense equipe (vorig jaar met Tiriac finalist tegen de VS) een ronde verder. Ovics tenslotte: „Ilie was vandaag on houdbaar. Ik heb hem vaak zien spelen maar zo goed als tegen Okker heb ik hem nog nooit bezig gezien.” Tot op het laatste ogenblik bleef de Grand Prix van België onzeker. Tenslotte gaven de coureurs-woordvoerders Jackie Stewart (met pet) en wereldkam- Toch wilde Van Gelder wel verklap pen dat de races van het afgelopen weekeinde ook uit financieel oogpunt (er waren tenslotte zo’n vijftienduizend toe schouwers) onmisbaar waren. Het con tract tussen de CENAV en Marlboro, de grootste sponsor in het kader van de restauratie van het circuit, is nog steeds niet gesigneerd en daarom was wat ex tra cash nooit weg. Het programma omvatte in totaal acht wedstrijden. Zater dag verraste in de Toerwagens Groep I De lijst van omgekomen motorcoureurs tijdens wegraces ziet er sedert 1967 als volgt uit 29 augustus 1967: Geoffrey Proctor (GB) op Man; 4 september 1968; Guiseppe Colombo (It) in Genua; 12 juli 1969: Bill Ivy (GB) in Hockenheim; 1 septem ber 1970: George Collins (GB) op Man; 4 april 1971: Angelo Bergamonti (It) in Bologna; 9 juni 1972: Gilberto Parlotti (It) op Man; 20 mei 1973: Jamo Saarinen (Fin) en Renzo Pasolini (It) in Monza. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Afgaande op de weinig ernstige crashes die de heropeningsraces van de NAV dit weekeinde kenmerkten zou men kunnen concluderen dat het circuit van Zandvoort zjjn oude peil van veiligheid weer enigszins heeft bereikt. Zelfs in een turbulent startveld van een internationale Formule-III race, het voorportaal voor die coureurs die nog eens door hopen te stoten naar de geacheveerde Formule-III of Gran Prix-races, vielen dit keer geen zwarte vlaggen (het sein tot onmiddellijk stoppen) of waarschuwende vingers van de wedstrijdleiding. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Fleury: „Ik heb wel zijn, zwakke pun ten zitten turven maar dat was voor Jan Hordijk, bij mij zat het niet in mijn hoofd. Een half uur van te voren hoorde ik diat ik moest spelen en het is moeilijk je er dan nog op in te stellen.” Voor Ovics woog de druk te moeten winnen erg zwaar. Zijn opslag was een stuk minder dan tegen Okker en in een over dreven voorzichtigheid begon ook hij simpele fouten te maken. De trage partij besloot hij winnend met 36 en 46, uitbundig toegejuicht door de Roemeen se kolonie. ZOLDER. Wereldkampioen Emer son Fittipaldi en zijn voorganger Jackie Stewart schijnen elkaar dit jaar in de strijd om het wereldkampioenschap der coureurs op de hoogste trede van het erepodium af te lossen. Bij de Grote Prijs van Europa, die zondag werd ge houden op het omstreden circuit van Zolder, was de lauwerkrans voor Stewart, die als winnaar werd afgevlagd voor zijn stalgenoot Francois Cevert en Emerson Fittipaldi. De Braziliaan be reikte met een stotterende motor de eindstreep. Wel handhaafde hij zich met 35 punten op de eerste plaats in de strijd om het wereldkampioenschap Uitslagen: Toerwagens groep I: (12 ronden is 50.32 Ion): klasse 9009-12.000 gulden: 1. Loek Vermeulen (Opel Ascona 1900 23 minu ten 38,9 seconden (gem. 127.05) km. p.u.). Klasse 12.000-15.000 gulden: 1. Fred Franken hout (Opel Manta 19 SR) 22.52,6 (gem. 131.947 km.u.) Klasse 15.000-30.000 gulden- 1. Tom Coronel (Alfa Romeo 2000) 21.59,3 (gem. 137.350 km. p.u.). Formule Vee-Renwagens (15 ronden is 62,9 km: 1. Jellt Hingst (Ned) met Kalmann MK Bell 25 minuten 58,6 seconden (gem. 145.281 km. p.u.). 2. Jean Laurent (Bel) met Agnessens, 3. Ron Swartsenburg (Ned) m et Kaimann. Toerwagens groep II (15 ronden is 62,9 kilometer): klasse 1150-2300 cc: 1. Hans Deen (Alfa Romeo 1300 GTA) 26 minuten 23,6 secon den (gem 142.997 km p.u.). Klasse 1300-2000 cc: 1. Ernst Berg (Ford Escort BDA) 26.14,4 (gem. 143.896 km. p.u.). Klasse boven 2000 cc- 1. Nico Chiotakis (Porsche Carrera RSR) 24.50,1 (gem. 152.011 km. p. u.), 2. Han Akersloot (Ford Caprl 26 RS) Ford Escort Mexico-race (15 ronden is 62,9 km, alle deelnemers in Ford Escort Mexico): 1 Hans Kievit 30.29 8 (gem. 123.727 km p.u.). Internationale formule Ill-race (24 ronden is 100,63 km): 1. Alan Jones (GB) met GRD 373 36.43.1 (gem. 164.431 km. p.u.), 2. Massaml Kuwashlma (Jap) met March 733; 3. Tom Brise (GB) met GRD 373. Toerwagens Groep II 15 ronden is 62,9 km: klasse tot 1000 cc: 1. Hans Kok (Hillman Imp) 29.14.2 (129.125 km p.U.). Klasse 1000-1150 cc- 1. Piet Visser (Fiat 128) 29.21,7 (gem. 128.375 km. p.u.). AI heel spoedig werd na de start duidelijk, dat de strijd, om de overwin ning zou gaan tussen Lotus en Tyrell Ford. De Zweed Ronnie Peterson, de snelste in de training, die in de morgen uren van zondag twee maal met zijn Lotus van de baan was geraakt en wiens wagen ternauwernood hersteld was, toen de startvlag viel, nam de leiding, maar werd hiervan in de tweede ronde reeds verdrongen door Cevert. Met Cevert, Fittipaldi en Stewart in eerste linie werden de eerste negentien ronden afgelegd. Toen Cevert in een slip raakte en eenmaal om zijn as ging, nam Fittipaldi in de twintigste ronde de kop over. De Braziliaan, die zich op het betwiste circuit weinig op zijn gemak voelde, voerde slechts vijf ronden het veld aan. Hieruit waren toen reeds ver scheidene wagens verdwenen. Of door motorische mankementen (Ickx met zijn Ferrari o.a.), of doordat ze van de baan raakten (Hailwood en Oliver). In de 25e ronde sloeg Stewart zijn slag en liet zich nadien niet meer van zijn leidende positie verdringen. Stewart rest nog slechts één overwin ning om ook gelijk te komen met zijn in 1968 op Hockenheim verongelukte land genoot Jïm Clark, die met 26 overwin ningen het hoogste aantal overwinningen voor het wereldkampioenschap op zijn naam heeft staan. WASSENAAR Een schitterende tijd en toch geen overwinning, dat was het deel dat Van Dooyeweerds matador Eland gisteren op Duindigt toeviel in de strijd om de Jasmine-prijs over ruim 2500 meter. De 1.20,5 die Eland op de klokken bracht, behoort tot het beste wat op dit gebied te genieten valt in de wereld, maar desondanks ging de over winning naar de Franse hengst Uriosis P met Derk Bolwijn op de sulky. beide service-games al verloren en zich danig opgewonden over de houding van de drukpratende en acterende Nastase. Na een schorsing van vijf kwartier bleek de baan bespeelbaar en pakte Hordijk gelijk weer zijn service-game. De combinatie Hordijk aan service en Okker bij het net klopte geweldig, ver wisselde het tweetal van plaats dan mar cheerden de zaken aanzienlijk minder goed. Nastase betrok nu in zijn pogingen tijd te rekken zijn partner Haradau die juist daardoor bijzonder van slag raakte. De Roemeense beroepsspeler bereikte daarmee het tegendeel van wat hij be oogde. De Nederlanders speelden iedere bal richting Haradau die vaak knap vollerend wel twee of drie ballen kon terugbrengen maar geen vier of vijf. Daarover heen ging Nastase hem dan nog eens duidelijk uitleggen hoe hij het wél moest aanpakken. De nerveuze Ha radau ging voetfouten maken, daarmee de aces van Nastase teniet doend. Via 5 5 kwamen Okker-Hordijk op 76 om de set met een spectaculaire volleyduel tus sen Okker e n Haradau te winnen. De beide volgende sets (6—1, 6—1) werden een formaliteit omdat Dimitru Haradau stukken zwakker speelde dan Hordijk. De laatste games gaf de grillige Nastase zonder meer weg. De gelijke totaal stand legde het volle gewicht weer op het gevecht tus sen Tom Okker en Nastase, die tot nu toe al vier keer tegen de Nederlander tenonder ging (éénmaal won de Roe meense nummer één). De nek-aan-nek race, die menigeen om het allerlaatste punt verwachtte kwam er niet uit. Tij dens de driesetter van 112 minuten was Nastase op alle onderdelen zo meesterlijk op op De nationale military in Asten is gewonnen door Maarten Jurgens uit Nijmegen. Gistermiddag ontstond grote conster natie bij Han Akersloot toenu een pomp bediende van een benzinestation de tank van zijn fonkelnieuwe Ford Capri 2600 RS niet volgoot met super maar met dieselbenzine. Nadat de tank was leeg gepompt merkte Akersloot op: „Ik hoop maar dat die pomphouder goed verzekerd is want als mijn nieuwe motor kapot draait kan hij ervoor opdraaien. Tenslot te kon niet alle dieselbenzine worden teruggepompt.” Akersloot reed de wed strijd in de Groep II toerwagens echter gewoon uit maar kon toch niet verhin deren dat Nico Chiotakis zijn Porsche Carrera enkele seconden sneller over de finishstreep joeg. Akersloot had wel de snelste trainingsronde gerealiseerd. Hij miste op ’t „niewe” circuit niet zozeer de vaste herkenningspunten, die voor de herstelwerkzaamheden zijn weggevallen. Veel vaste Zandvoort-coureurs zullen daardoor weer aan de nieuwe baan moe ten wennen. Met de eerste races kwamen gewoon tegetrouw ook de eerste protesten. Bart La Grouwe en Ubbo Hempenius, eersten in de Ford Escort Mexico-race, werden gediskwalificeerd omdat zij zonder bum per hadden gereden. Hans Kievit werd hierdoor tot overwinnaar uitgeroepen. De gebelgde La Grouw was echter niet van plan om dit zo maar te accepteren. Temeer niet daar zijn wagen door een lid van de technische leiding, Van der Vlugt, was goedgekeurd voordat hij aan de wedstrijd begon. De wedstrijdleiding zal zich over zijn protest buigen. Voor tweede man Thoma Ovics (de Roemeense kampioen Viorel Marcu was niet meegekomen omdat hij dit seizoen nog te weinig presteerde) leek in de eerste partij van zondag de onmogelijke taak weggelegd om de sterke Hordijk af te stoppen. Ovics: „Ik was ontzettend zenuwachtig want in mijn partij zou de beslissing vallen. Hordijk was een veel betere speler dan de man waar ik nu tegen stond.” Fleury bracht er tegen de aan de achterlijn vastgekleefde Roemeen inder daad weinig van terecht. De eenvoudig ste ballen veegde hij in het net, van tempo was nauwelijks sprake en zijn service was bijzonder zwak. Incidenteel slaagde hij erin Ovics uit te spelen maar de erg beperkte Roemeen doorbrak de service van Fleury in de eerste set al drie maal, voldoende voor een 26 winst. -I'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15