IJSLAND BREIDT „KABELJAUWOORLOG” UIT TOT NAVO-RAAD Vredesboodschapper Bemanning van te sterven NAVO verwacht troepenreductie r Kapers geven zich over CIA als dekmantel Witte Huis van Prinselijk paar bij kerkdienst in Kiev Griekse oppositie steekt vlag uit op Cuba 1 .1 „Fri” bereid Si p "a achtergrond maandag POLITIE SCHIET OP AUTODIEVEN MET TIEN TOT TWINTIG PERCENT 1 HET BLIJFT BOEIEND „NAAMDAG” VAN KARAMANLIS I Ss «SÈl 1 2 2 1 MEI 1973 Franse kernbomproeven Veiligheidsraad Belastend Zonnekoning Helms (Van onze redacteur In Washington) WASHINGTON Hoe spectaculair de eerste zittingen ook zijn geweest van de Senaatscommissie die het onderzoek instelt naar de Watergate-affaire, er zijn steeds meer aanwijzingen dat de grootste bedreiging van president Nixons onkreukbaarheid uit een andere hoek zal komen. In dit geval gaat het om de rol die de Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst (CIA) in het sabotage- en spionage- schandaal heeft gespeeld en om de pogingen van het Witte Huis de CIA in te schakelen om het Watergate-drama in de doofpot te stoppen. Besprekingen t 1 9^. r r i 1 -J w z - 3^'^ X-i- VERBOD BRITSE VLIEGTUIGEN de (Va» onze redacteur in Athene) Onderwijl gedraagt de Atheense pri maat zich de laatste dagen als een soort zonnekoning van de Griekse kerk. Hij organiseerde een receptie waarop alle priesters werden uitgenodigd hem te fe liciteren t er gelegenheid van d e zesde verjaardag van zijn troonsbestijging. Verder liet hij zich in de Metropool- kerk het „Polychronion” toezingen, iets wat tot nu toe alleen patriarchen ten deel viel. Er is een toenemende oppositie tegen dit gedrag binnen de kerk, maar het belangrijkste is dat deze oppositie zich ook op andere manier uit. Voor het eerst sinds de staatsgreep, die ook een kerkgreep was, heeft de synode zich op haar jongste bijeenkomst bemoeid met de politieke gevangenen en wel als ant woord op een desperate oproep van de studenten. In het door de leden van de beman ning ondertekende document staat dat de „Fri” de grens van de gevarenzone zal overschrijden die door de Fransen is afgebakend. De bemanning heeft haar bereidheid schriftelijk vastgelegd. De „Fri” die der tien man aan boord heeft, is op 13 maart uit Nieuw-Zeeland vertrokken. BRUSSEL Woordvoerders van de politieke en de militaire commissie van het NAVO-„parlement” hebben op een persconferentie in Brussel gezegd dat de sterkte van de Amerikaanse troepen in West-Europa vermoedelijk met tien tot twintig percent zal worden verminderd. nte er- co- BUNNIK De rayoncommandant van de rijkspolitie in Bunnik heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee auto dieven, die probeerden een auto bij het politiebureau te kapen, tijdens een ach tervolging in de benen geschoten. Diit gebeurde, nadat de politieman, drie mannen op heterdaad had betrapt. De derde kon later worden aangehouden. Eenmaal ontdekt, maakten de mannen zich uit de voeten. De rayoncomman- dant, een opperwachtmeester, loste eerst een waarschuwingsschot. Toen de man nen daar niet op reageerden en doorren den vuurde hij twee gerichte schoten af op de benen van de mannen. Het twee tal, een 18-jarige tegelzetter en een 22- jarige stukadoor, is in een ziekenhuis opgenomen. is lui :en ^an het er- :en uw se als :en 10- )en in :en ran va- 19- am de ige de :n- 11- an en iet an ad uit in lat n- i« J. >en ept de sld ten ‘S- ien uit ;ie- de Jat op ijn ide ;e- iet ras as in rd en lat ii- an mi m, )lg tse nt. ijk ih, in- Premier Olafur Johannessen van Ijs land heeft gisteren bekendgemaakt dat- zijn kabinet zich vandaag zal buigen over de vraag of Engeland in de kabel- jauwoorlog agressie heeft gepleegd die ter kennis van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties of de NAVO-raad in Brussel zou moeten worden gebracht. Het IJslandse besluit is de eerste tegen maatregel naar aanleiding van de Britse beslissing van zaterdag dat de Britse marine vissersschepen uit Engeland bin nen de omstreden 50-mijlszone bij Ijs land zal beschermen. Hij zei dat het kabinet de stappen zal overwegen die Ijsland moet nemen naar aanleiding van de bescherming die En gelse vissersboten in de omstreden vijf- tig-mijlszone van Ijsland van fregatten van de Britse koninklijke marine gekre gen hebben. LONDEN (Reuter en AP) Ijs land heeft gisteren alle Britse vlieg tuigen verboden nog langer gebruik te maken van het NAVO-vliegveld in Keflavik. Het IJslandse besluit werd meegedeeld aan de Britse am bassadeur in Reykjavik, John Mc Kenzie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie deel de mee dat een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht al geen toestemming heeft gekregen om in Keflavik te landen. en in de tweede plaats om de inbraak en de nasleep ervan af te doen als een operatie van de CIA. Senator Stewart Symington, waar nemend voorzitter van de sub-com- missie uit de Senaat, heeft nu al twee keer gezinspeeld op de mogelijke rol die president Nixon zelf in deze af faire heeft gespeeld. Verleden week donderdag zei Symington, nadat de commissie CIA-chef Richard Helms had gehoord, dat hij het moeilijk vond te geloven dat president Nixon niets geweten zou hebben van de pogingen de affaire in de doofpot te stoppen. DE SUB-COMMISSIE uit het Huis van Afgevaardigden beschikt nu over getuigenissen van CIA-functionaris- sen dat de CIA, ook nadat deze de Witte-Huisspion Howard Hunt be hulpzaam was geweest met het ver- Johannessen had al teerder verklaard dat alle onderhandelingen met Londen over het conflict uitgesloten zouden zijn als zich schepen van de Britse marine binnen de 50-mijlszone zouden ophou den. De IJslandse kustwacht heeft een „invasie’ van fregatten en vissersboten uit Engeland in de zone geconstateerd. In Reykjavik was men van mening dat zaterdag de trawlerkapiteins niet meer gehoorzaamden aan opdrachten van de reders om de door Ijsland verbo den verklaarde visgronden zonder be scherming binnen te varen. Overigens is gemeld dat de vangsten in de IJslandse wateren op het ogenblik bijzonder pover zijn. Volledig overschaduwd door de Se naatscommissie van senator Sam Er vin hebben de afgelopen week nog twee andere commissies zich bezigge houden met het schandaal en beide concentreerden zich op de CIA. WAAR DE bedreiging voor presi dent Nixon tot nog toe volgehouden onwetendheid van al deze manipula ties optreedt, is in een aantal memo randa die door generaal Vernon Wal ters, onderdirecteur van de CIA, bij de Senaatscommissie zijn ingediend. I8TANBOEL. Vandaag is het in de Griekse wereld de naamdag van Kon- standinos en de oude politieke leiders hebben de bevolking opgeroepen de vlaggen uit te steken, omdat zowel de koning als oud-premler Karamanlis, die onlangs zo’n spectaculaire verklaring te gen het regime aflegde deze voornaam dragen. HAVANNA (AFP, Reuter en UPI) Het vorige week vrijdag op een bin nenlandse vlucht gekaapte Venezolaanse passagiersvliegtuig is gisteren op de luchthaven José Marti bij Havanna op Cuba aangekomen. De 37 passagiers en 5 bemanningsleden hebben het kapings- avontuur overleefd. strekken van vervalste identiteitspa pieren en inbrekerswerktuigen in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg, Hunt geheime documenten heeft toegespeeld. Dit zou gebeurd zijn ondanks het verbod van de toen malige CIA-topfunctionarissen Ri chard Helms (de huidige ambassadeur in Iran) en generaal Richard Cush man. WELLINGTON. (Reuter) De be manning van de „Fri”, het schip dat ais moederschip dienst zal doen voor alle andere schepen die naar het gebied va ren waar Frankrijk van plan is kern proeven te nemen, is bereid zich aan radio-actieve straling bloot te stellen die de dood kan veroorzaken. Deze foto werd even ten noorden van Saigon genomen. Een Vietnameesje, al zo lang als het kan lopen kreupel, blijkt hevig geïnteresseerd in een stapel militaire uitrusting stukken, door soldaten neergelegd tijdens een korte rust. Het is bekend dat Richard Helms, voor zijn vertrek naar Iran als am bassadeur, een gesprek had met pre sident Nixon. Voor de Senaatscom missie beriep hij zich op het „bevoor rechte communicatieprincipe” en wei gerde iets over dat gesprek los te laten. Maar Symingtons somber afge legde verklaring doet vermoeden dat de Senaatssubcommissie over bewij zen beschikt die inderdaad belastend kunnen zijn voor de president. Het onderzoek naar de Watergate affaire van de Senaat wórden morgen hervat. Kort nadat spion James McCord vrijdag vertelde dat het voormalige Witte Huis-staflid Jack Calfield hem namens de president amnestie had aangeboden als hij er het zwijgen toe deed, gaf Calfield zelf een verklaring uit. Daarin stelde hij dat de ontmoetingen met McCord inderdaad hadden plaatsgevonden, maar dat hij Nixon nooit bij name had genoemd. Verwacht wordt dat ook Calfield morgen zal worden ge hoord. Inmiddels heeft de ex-minister van Justitie, John Mitchell, tijdens een telefoongesprek dat zijn vrouw Mar tha met een journaliste voerde beves tigd, dat hij niet van plan is zich te laten gebruiken als slachtoffer. In deze documenten worden be sprekingen beschreven tussen topfi guren van het Witte Huis en CIA- directeuren Helms en Walters. De bijeenkomsten vonden al enkele we ken na de Watergate-inbraak in juni 1972 plaats. Uit het Huis van Afgevaardigden was dat een sub-commissie voor de strijdkrachten, met als bijzondere specialiteit de inlichtingendiensten, onder leiding van voorzitter Lucien Nedzi, een Democraat uit Michigan. De ander was een sub-commissie van de Senaat die adviseert over toe te kennen fondsen voor inlichtingen diensten, onder leiding van senator John McCleggan, een Democraat uit Arkansas. Ze konden niet zeggen of dit een eenzijdige troepenvermindering zal zijn of dat het hier zal gaan om een troepen vermindering in het kader van de be sprekingen in Wenen over evenwichtige troepenreducties bij Oost en West. De persconferentie werd geleid door de Brit sir John Peel, de voorzitter van de NAVO-,, Assemblee”. Senator Edward Kennedy zei op die persconferentie dat de Amerikanen „al te vaak de nadruk leggen op de voorde len die de Atlantische alliantie voor Europa heeft opgeleverd. Ze vergeten daarbij de winsten te noemen die de Amerikanen er uitgehaald hebben”. Kennedy pleitte voor snelle, beweeglijke en strijdvaardige conventionele gealli eerde strijdkrachten als afweermiddel te gen eventuele Russische agressie. Over Vietnam zei Kennedy dat er in tien jaar tijds 55.000 jonge Amerikanen zijn gestorven en meer dan 150 miljard dollar zijn uitgegeven voor een conflict dat van heel wat minder betekenis voor de Verenigde Staten was dan andere binnen- en buitenlandse'’problemen die werdén verwaarloosd. Irr' die tien jaar hebben we heel wat kansen onbenut gelaten die heel wat belangrijker voor onze veiligheid zijn dan de strijd in Indo-China, aldus Kennedy. Meegedeeld werd ook dat een meer derheid van de commissie voor „Opvoe ding en Cultuur” van de Assemblee zich voorstander getoond heeft van financiële steun van de NAVO-landen aan de radio zenders „Free Europe” en „Liberty”. Maar dat geld zou dan uitsluitend aan „onderzoekswerk” besteed moeten wor den. Senator Tunney zei ervan overtuigd te zijn dat het Amerikaanse Congres een vermindering van de Amerikaanse troe pen in het buitenland zal eisen. Er valt volgens hem nog niet te zeggen of die eis betrekking zal hebben op Spanje en het Verre Oosten, aldus Tunney. EEN DAG LATER, na nieuwe ver horen en na de ontvangst van de memoranda, zei Symington: „Het is nu zelfs nog moeilijker om voor te stellen dat de president er niets van af geweten heeft.’ De drie kapers hebben zich zonder verzet aan de Cubaanse politie overgege ven zonder dat zij hun doel de vrij lating van 79 politieke gevangenen in hun land hadden bereikt. Het vliegtuig, een Convair van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij Aven- sa, werd gekaapt tijdens een vlucht van Valera naar de hoofdstad Caracas. De kapers behoren tot de linkse guerrilla groep „Punta Cero -Bandera Negra” (nulpunt-zwarte vlag). Ze noemden zich de „brigade van de helden van Victoria” naar een plaatsje ten zuiden van Cara cas, waar een jaar geleden vier leden van hun organisatie in een gevecht met een legereenheid om het leven kwamen. De kapers dwongen de piloot van de Convair naar Curacao te vliegen, waar werd bij getankt voor een vlucht naar Panamastad. Vandaar ging de tocht naar Merida in het zuiden van Mexico en vervolgens naar Mexico-stad. De kapers dreigden het toestel met bemanning en passagiers in de lucht te laten vliegen als de politieke gevangenen niet onmid dellijk in vrijheid werden gesteld. De rege ting in Caracas weigerde echter met de drie guerrillastrijders te onderhandelen. De Mexicaanse regering stelde de kapers voor de keus: politiek asiel in ruil voor de vrijlating van de passagiers en be manning of brandstof en levensmiddelen voor een vlucht naar Cuba. De kapers kozen het laatste. Een hoge functionaris van de Mexi caanse politie maakte de vlucht naar Havanna mee omdat de kapers bang waren dat de Convair onderweg zou worden onderschept door vliegtuigen Het land zal dus ongetwijfeld in een vlaggenzee zijn herschapen mede omdat hst regime zich van deze feestdag die nog altijd officieel nationale feestdag is, niet kan distantiëren. Vice-koning Papa dopoulos woont zelfs persoonlijk het Te Deum bij dat in de Atheense Metropool- kerk ter ere van het staatshoofd wordt gehouden en dat is vermoedelijk mede bedoeld om de oppositie wind uit de zeilen of liever de vlaggen te nemen want oprecht respect voor koning Kon- stantijn, wiens beeltenis dezer dagen uit de munststukken van twintig drachmen verdween, valt bij het regime ver te zoeken. Aartsbisschop Hieronymos, die de ko ning (wiens hofprediker hij is geweest) in 1967 zo schromelijk heeft verraden, zal de mis opdragen zoals hij het gister avond al deed in de kerk van de Heilige Konstantinos in Athene. Deze kerkvorst staat overigens de laatste da gen meer in de aandacht dan de staats- vorst. Hij voert een gevecht op leven en dood voor zijn troon waarvan hij enige maanden geleden „om gezondheidsrede nen” afstand deed. Hij wil die troon nu weer in alle luister bestijgen omdat zijn gezondheid intussen zou zijn verbeterd. Hieronymos was door een synode van tien bisschop pen gekozen van wie nog maar drie de door het regime aangestelde kerkvorst gunstig zijn gezind. Deze synode heeft zich op haar laatste zitting uitdrukkelijk het recht voorbehouden terug te komen op de kwestie van Hieronymos’ eerdere ontslagaanvrage. die in Israel veel succes oogsten. De Is raëlische pers en radio hebben telefoon tjes gekregen van mensen, die willen weten hoe men zijn uitzendingen kan ontvangen. Op de foto: De kapitein van de „vredespiraat" (een omgebouwde Nederlandse kustvaarder). De Israëliër Abie Nathan, die zich drie jaren heeft ingespannen voor de ver werkelijking van zijn droom, de aan koop van een schip waarvandaan hij vredesboodschappen naar Israel en de Arabische landen kan uitzenden, is eind vorige week met uitzendingen begonnen, KIEV Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisterochtend in Kiev een uur lang de dienst meegemaakt in de Russisch-orthodoxe kerk bij de metropo liet Filaret van de Oekraïne. Ze onder vonden veel belangstelling van de hon derden kerkgangers, meest oude vrou wen met hoofddoekjes op, die, zoals gebruikelijk, de gehele dienst bleven staan. De prinses kreeg een grote met wit katoen beklede zetel op het koor. De liturgie was kleurrijk en indrukwek kend. De priesters in de goudgele gewa den zongen alle tekst in het oud-Rus- sisch. Ook een koor verleende medewer king aan de dienst. In Kiev, in grootte de derde stad van de Sovjet-Unie en de hoofdstad van de Oekraïne, hebben prinses Beatrix en prins Claus nog een driekamerflat be zocht, het oude klooster met zijn gouden koepels, het museum „De Goudkelder” met kostbare schatten als sieraden en munten, en de catacomben onder het klooster met de mummies van monniken en van rijke inwoners van het oude Kiev. Britse vliegtuigen hebben regelmatig van Keflavik gebruikgemaakt, zowel als basis voor NAVO-patrouillevluchten als voor tussenlandingen van militaire vliegtuigen die naar Noord-Amerika vliegen. De Verenigde Staten hebben in Kefla vik de beschikking over een permanent NAVO-squadron. Mevrouw Mitchell verklaarde eer der dat haar man alleen maar verwe ten kon worden dat hij probeerde president Nixon in bescherming te nemen, maar dat de president in wezen van alles op de hoogte is geweest. Beide sub-commissies hebben naar aanleiding van deze onthullingen het verschijnen als getuige gevraagd van Nixons ex-assistenten John Ehrlich- man, Bob Haldeman; Witte Huis advocaat John Dean en diens as sistent David Young. In de ver horen over de rol van de CIA hebben verscheidene getuigen tot nog toe verklaard hoe groot de druk was die door het Witte Huis werd uitge oefend om in de eerste plaats te voor komen dat de binnenlandse veilig heidsdienst (FBI) het onderzoek naar de Watergate-inbraak zou voortzetten .^L <W» ff Si X'X' s>"-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3