AVRO brengt Echte mensen uit de grote stad jubileum op Scheveningen legt televisie jazzhistorie vast Judith Herzberg en spelers kwestie ÖEKLYPEK Opera Forum met meer behoudend van zien! TkuVpe'’ Goed toneelwerkstuk van Turk Murphy op jazzfestival in Breda repertoire Humphries Singers op radio en TV MARITIEME WEDSTRIJD VIEUX K- ELPEE VAN HACKETT EN DAVISON Nieuwe misdaadserie bij NCRV Architect Kropholler overleden Handtekeningen voor Paul Meier-show lip MAANDAG 21 1973 MEI Onder redactie van J. P. Bos U GAAT STRAKS fijn op va kantie. Fijn ook, dat er foto’s zijn, die onthouden wat mensen ver geten. Want die paar weken zijn óm voordat u er erg in hebt, en dan kunt u met foto’s en dia’s zo heerlijk-lang nagenieten. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk AMSTERDAM Een van de moeilijkheden in het Nederlandse toneel' is, dat er weinig gelegenheid bestaat voor schrijvers zich te oefe nen in het toneelschrijfvak. Dit zou moeten betekenen,' dat schrijvers kunnen werken met spelers en regisseurs. Een instelling die daar haar bestaansrecht in vindt is het Instituut voor Onderzoek - van het Nederlands Theater. Een soort labo ratorium dat iets wil doen aan wat het noemt „de schraalheid van het Nederlands toneelleven”. Stifttand 1 WW r 23.55 is (Van onze RTV-redactie) (se- dl. leven er af K ioeroe J. HEYER n. e). jiver* s 4). n. men- iserit ANNO XF OM BIJ DE JEUGD de belangstel ling voor het wel en wee van onze vaderlandse maritieme bedrijvigheid te bevorderen, organiseert de Stich ting voor Maritieme Jeugdvoorlich- ting NEVAS in Rotterdam in samen werking met de Stichting Amateurfo- tografie in Amsterdam een jeugdfoto- wedstrijd. Voorbeeld van een vakantie-impres sie als serie. 3. luwe ©PIB COKKMSrt isdag Nws, Nws. 12.00 Eddy Drie- 17.00 st de 19.02 iville. 22.00 Me- n op Tom Hl Mg- 12.08 iverz. .13.55 radio muz. Voor chaal 18.28 we- wen- 19.30 19.45 21.00 muz. De wedstrijd loopt tot en met 30 september en de jeugd van 11 tot en met 18 jaar kan er aan deelnemen. De Nederlandse rederijen, de Ko ninklijke Marine, de visserij, de orga niserende stichtingen en andere in stanties zorgen voor aantrekkelijke prijzen, waaronder cruises naar de Bahama Eilanden, Londen en Tor quay, retourpassages naar Engeland, bezoeken aan de Koninklijke Marine in Den Heldtr, excursies met marine schepen, kustreizen met vrachtsche pen, bezoeken aan tankers, tochten met reddingboten en maritieme boek werken. 1 Ad van Gessel en Marjon Brandsma in „Het is geen hond”. minnaar: „We hebben het toch niet ex pres gemaakt.” De makelaar verdwijnt en Annetje blijft achter, een beetje zor gend voor de nietsnut. Een minimum aan bestaanszekerheid, een maximum aan bestaansmogelijkheden die nog alle maal kunnen komen. Zoals gezegd zijn het echte mensen die je te zien krijgt, sympathieke lie verds, die elkaar geen pijn willen doen. Het heeft nauwelijks zin te schrijven dat de dialogen fris en geestig geschreven zijn, dat ze er spontaan en natuurlijk uitkomen en dat het stuk ook in mise -en-scène heel verrassend in elkaar zit. Ze zijn er die mensen op dat huurka- mertje en je houdt van ze. Moet je dan nog aanmerken dat Judith Herzberg niet precies tot de kern der dingen doorprikt, dat ze nog wat vaag en onzeker blijft? Of is dat juist niet de bedoeling? „Het is geen hond” is een uitstekend werkstuk, een goede wegwijzer voor de aanpak die het Instituut wil volgen. wordt een langspeelplaat, speciaal be stemd voor de Canadese markt, gemaakt met een aantal andere Nederlandse jazz musici, onder wie klarinettist Jan Morks en trompettist Klaas Wit. Afgelopen week heeft een andere be kende Amerikaanse Chicago-kornettist in ons land ook weer in „New Or leans” vertoefd, namelijk Wild Bill Da vison. Ook van zijn optreden met Ted Easton’s jazzband zijn platenopnamen gemaakt. Hij is vandaag weer naar de Verenigde Staten vertrokken. Ondermeer krijgt men beelden te zien van het Criterium der azen, een wielere- veniement, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de AVRO voor het eerst in Nederland (Tilburg) wordt ge houden. Tot dusver heeft de AVRO geen toe- stemmin ggekregen om ook na midder nacht nog door te gaan met het feest programma. Men hoopt de nieuwe mi nister van CRM echter wat dat betreft tot andere gedachten te kunnen brengen. Nadere informatie over de foto wedstrijd „Schepen op de plaat” bij de Stichting voor Maritieme Jeugd- voorlichting NEVAS, Parkhaven 101, Rotterdam, lefoon 010-360384 en de Stichting Amateurfotografie, Singel 32, Amsterdam, telefoon 020-66995. WASSENAAR. In zijn woning in Wassenaar is vrijdag de architect Alexander Jacobus Kropholler overle den. Hij is 91 jaar geworden. Zijn dood kwam onverwachts. De heer Kropholler, autodidact, ontwierp naast vele kerken, onder andere het bankgebouw Mees te Rotterdam (1930), het stedelijk Van Ab- be-Museum in Eindhoven en vele raad huizen, waaronder die van Wateringen, Grouw en Medemblik. Ook het politie bureau in Alkmaar is van zijn hand. Hij was aanhanger van de denkbeelden van J. P. Berlage. Hij was officier in de orde van Onanje-Nassau. De begrafenis dinsdag in Den Haag. Uit wat Wild Bill Davison ten gehore bracht bleek dat hij zijn naam nog steeds alle eer aandoet en totaal niets van zijn krachtige, uistuitbare energie in zijn kornetspel heeft verloren. Theo van Est, leider van Ted Easton’s Jazz band, vertelde dat het een bijzondere gebeurtenis is met Davison hij maak te evenals Hackett onvergetelijke platen met Condon samen te spelen. Davi son, die een mengeling van heftige Dixieland en Chicago aan zijn kornet ontlokt, bleek een zacht gezegd wispelturig musicus, die gek is op het sparen van attributen uit de Tweede Were.doorlog, vol zit met uitermate in teressante verhalen over de goeie ouwe tijd (uitgebreide verhandelingen over de stifttand van Bix Beiderbecke) en reeds zijn ontbijt als het ware bespren keld met whiskey. Een en ander doet niets toe of af aan zijn formidabele timing en hoge gillende tonen. Het was een belevenis de man, die elke jazzsupporter kent van de plaat, eenkeer in levende lijve op een Scheve- nings podium te zien blazen. Fotograferen is in de eerste plaats een kwestie van zien. Zeker in uw va kantie maakt u allerlei dingen mee die u opvallen, of het nu uw kinderen zijn die een zandkasteel bouwen aan het strand of een oude clochard die op een bankje in slaap is gevallen, of het nu een in somber zwart geklede Joegoslavische vrouw is of een zonge bruind bikini-meisje aan het Como- meer in Noord-Italië. Stuk voor stuk zijn ze een foto in uw album of een dia waard, en eigenlijk wel méér dan die ene opname. Fotograferen is een klein stukje van het leven, in dit geval van uw vakantie, in een lijstje van vier lijnen zetten en alles wat er omheen zit, even wegdenken. Dat is precies hetzelfde als wat u door de zoeker ziet. DEN HAAG. „Villains” heet de achtdelige misdaadserie die de NCRV de komende zomermaanden gaat uitzenden. De Nederlandse titel van deze serie, die gemaakt is door de Londen Weekend Te levision, is „Voortvluchtig”. Dinsdag, om 21.15 uur, is de eerste uitzending, op Nederland 2. Géén gewone misdaadfilms zijn het. Dit is het verhaal van negen veroordeel de bankrovers, die kans zien te ontsnap pen op het moment dat zij met hun zaak zullen voorkomen bij het hoogge rechtshof, omdat zij hoger beroep heb ben aangetekend tegen de hoge straffen waartoe ze in eerste instantie zijn ver oordeeld. De serie volgt op de voet; de belevenis sen van alle negen: hun moeilijkheden met hun vriendinnen en vrouwen, hun verwoede pogingen om de politie te snel af te zijn, en hun letterlijk en figuurlijk gevecht om te trachten iets van de buit drie miljoen gulden groot te pak ken te krijgen. (Van onze kunstredactie) BREDA. Turk Murphy’s Jazzband en Papa Bue’s Viking Jazzband zullen te gast zijn op het derde internationale oude stijl jazzfestival dat van 31 mei tot en met 3 juni in Breda wordt gehouden. Daarnaast zijn een groot aantal Ne derlandse orkesten gecontracteerd, waar onder het Metropool Orkest van Dolf van der Linden, de Dutch Swing College Band, The Paradise Jazzband, The Para gon Jazzband en The South Jazzband. Als solisten worden verwacht tenorsaxo fonist Ben Webster en zangeres Conny van Bergen. Haarlem zal aan het festival bijdragen met de Limehouse Seven, als bekend het huisorkest van de Haarlemse Jazz Club. Het jazzfestival staat dit jaar in het teken van de opleving van de zogenoemde Old style jazz. Omdat ook de plaatselijke café’s in de concertprogramma’s zijn op genomen zullen originele Engelse dub beldeks bussen voor hetvervoer zorgen. Naast de verschillende optredens wordt op Hemelvaartsdag een Roaring Twenties beurs gehouden, waar platen en curiosa te koop worden aangeboden. In het cultureel centrum Het Turfschip zullen die dag jazzfilms worden gehou den. HILVERSUM. De stopzetting van de Paul Meiershow door de programma- leiding van de NOS blijft de gemoederen van de luisteraars bezig houden. Kees Buurman, producer van de show, en presentator Henk Terlingen hebben van de scholengemeenschap „Godelinde” in Naairden een lijst met 250 handtekenin gen ontvangen en een begeleidend brief je, waarin de initiatiefneemsters, twee meisjes van „Godelinde” zeggen, „niet te kunnen gedogen dat de Paul Meier-show is opgehouden te bestaan”. Ook in Eindhoven is inmiddels een hadtekeningenactie gaande, die de show terug moet brengen. De Programmaraad Radio van de NOS heeft weliswaar be grip getoond voor het stopzetten van de show, maar heeft er inmiddels toch op aan gedrongen, de mogelijkheden tot her vatting van dit woensdagavondprogram- ma op Hilversum 3 te bezien. De stopzetting heeft er inmiddels zelfs al toe geleid, dat bij omroeporganisaties leden hun lidmaatschap hebben opge zegd. HILVERSUM In het kader van haar 50-jarig bestaan gaat de AVRO zaterdag 15 september een marathonpro- gramma uitzenden, dat de televisiezend tijd van 7 tot tenminste 24 uur in beslag zal nemen. Tijdens dit non-stop- programma zullen onder meer shows, films, kinderprogramma’s, sportuitzen- dingen, nieuws, vrouwenprogramma’s, documentaires en concerten op het scherm verschijnen. De AVRO heeft aan deze opzet de voorkeur gegeven boven een aantal over het seizoen verspreide jubileumprogramma’s. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. In New Orleans, het sfeervolle Schevenlngse onderkomen van Ted Easton’s jazzband, worden morgen televisieopnamen gemaakt van een op treden van de beroemde Amerikaanse trompettist Brbby Hackett. De nu 58-jarige Hackett, die er een broze gezondheid op na schijnt te hou den (suikerziekte), heeft grote bekend heid verworven door zijn op Bix Beider becke geïnspireerde en door Armstrong beïnvloedde, wat sentimentele, sterk ge fraseerde balladstijl. Wereldvermaard werden zijn „sessions” met Eddie Con don. Hij speelde verder in de orkesten van Glenn Miller en Glen Gray en met Bud Freeman, Red McKenzie, Adrian Rollini, Teddy Wilson, Louis Arm strong en Jack Teagarden. Tot ongenoegen /an sommige jazzlief hebbers heeft hij zich op latere leeftijd- „bezondigdêê platenopnamen te maken met grote strijkorkesten. De televisieopnamen, die in Scheven ingen met Hackett worden gemaakt, kunnen door publiek worden bij ge woond. Vrijdag 25 en zaterdag 26 mei is hij met het orkest van Ted Easton in „New Orleans” opnieuw te beluisteren. Van deze twee optredens zal een live elpee worden opgenomen. Bovendien (Van onze correspondent) ENSCHEDE. In verband met tentjes, fantastische strandhoeden en schelpen, een vermaakcentrum of ijs- etende kinderen. En als de zon verstek laat gaan, dan kunt u in het binnenland veel eenvoudige, maar frappante onder werpen vinden, zoals een windmolen tegen een dreigende lucht, een kabbe lend beekje, een oude stenen brug. ’n Opname, gemaakt onder een lage hoek, van een bloem of een plant in het wild tegen de lucht, kan een resultaat opleveren dat echt de moei te waard is. Ook boten, boeien en netten vormen een kleurige entourage en zijn ideale achtergronden voor de door u „vastgehouden” reisherinne ringen, waarnaar u en de uwen en nog zovele anderen steeds graag zul len kijken. En denkt u eraan: ook bij het maken van kleurenfoto’s en -dia’s hoeft de zon echt niet altijd te schij nen als u uit uw onderwerp het beste wilt halen. Maar nogmaals: de hoofdzaak is en blijft het zien. Jaren geleden heeft men, om dit te bewijzen, een aantal bekende beroepsfotografen een dag lang foto’s laten maken, niet met hun eigen vertrouwde en op alle extreme omstandigheden voorbereide appara tuur, maar gewoon met eenvoudige toestelletjes. Waar de heren mee te rugkwamen waren foto’s, waar idere amateurs u tegen zegt. We bedoelen maar: het zit hem toch altijd nog meer in de man of vrouw achter de camera dan in de apparatuur. Je moet het gewoon leren zien. En wie dat eenmaal geleerd heeft, zal niet alléén betere foto’s maken, maar zal ook iedere seconde (speciaal in de vakantie!) meer van het leven genie ten. Veel plezier! Het Instituut, dat gelieerd is aan de Amsterdamse Theaterschool, onder lei ding staat van Johan Greter en beheerd wordt door Jan Kassies, bestaat sinds januari 1971. De resultaten Zijn nog niet duidelijk; Greter en Kassies zijn nog op zoek naar mensen met ideeën. Tot dus ver hebben drie schrijvers op het insti tuut gewerkt: Jacoba van Velde, J. Bemlef en Judith Herzberg. Alleen van de laatste heeft het geleid tot een serie openbare voorstellingen, die tot en met 30 mei gegeven worden in het Universi- teitstheater, Nieuwe Doelenstraat 16, Amsterdam. Het stuk heet „Het is geen hond” en kwam tot stand in samenwerking tussen mevrouw Herzberg, Johan Greter, Joyce Aaron (regie), en de spelers Marjon Brandsma, Ad van Gessel, Hans van der Gragt en Olga Zuiderhoek. Het resultaat Is voortreffelijk. „Het is geen hond” heeft precies dat authentieke dat het Instituut met Zijn werk voor schrijvers en spelers beoogt. Je voelt je thuis bij deze voorstelling. Je ziet echte mensen, met echte problemen, met echte onde- kerheden. Ze lijden aan, beter gezegd: ze leggen zich neer bij die typische grote- stadskwaal, namelijk dat het leven geen vastigheid noch oplossingen biedt. De twee jonge hoofdfiguren vinden elkaar op basis van de zekerheid dat alles onzeker is. Met niet meer dan 50 toeschouwers zit je te kijken in het huurkamertje van Annetje. Het is een echt kamertje op ware grootte. Zodra er twee spelers binnen zijn, lopen ze elkaar al in de weg. Behalve de ene stoel, het ene tafeltje, het aanrecht, de boekenkast en het bed is er als levend meubelstuk: Matthijs. Een voormalig chauffeur die na een ongeluk waarvan hij getuige was, besloot helemaal niets meer te doen. De godganse dag ligt hij uit overtuiging in bed en knipt hoogstens plaatjes van diepzeevissen uit. Tussen hem en Annet je bestaat misschien nog enige broertje- zusje-erotiek maar geen seks. Op zoek naar vastigheid wil Annetje een huis en komt in aanraking met een makelaar, een aardige man van wie ze op een gegeven moment een kind verwacht. Dat laat ze weghalen, hoewel vriend, min naar en stiefmoeder er sowieso vanuit gaan dat ze het wil houden. Ze wil Ijet kind niet, want zegt ze tegen haar TOREN VAN PISA Je hoort het tegenwoordig iets minder, maar heel lang is het schrik- beel van iedere visite geweest: het moeten doormaken van een dia- avondje. „En hier staat tante Mien bij de toren van Pisa, nou ja, ze staat er niet helemaal op, maar ze is het toch, dat zie je wel aan die jurkenzo voorts, u kent dat wel. Kijk, dat is natuurlijk geen fotograferen meer, dat is alleen maar registreren. Veel leuker is het om voor uzelf na te gaan wat nu het kenmerkende is van een bepaalde situatie, van de plaats waar u bent, van de land de hoge kosten die verbonden waren aan de bijna afgelopen produktie van de musi cal My Fair Lady zal het operagezel schap Forum uit Enschede in het nieu we seizen een meer behoudend program ma brengen en de kosten van solisten, decors en kostuums sterk moeten druk ken. De zaak is nu volle zalen te trek ken om financieel weer wat sterker te staan. Als eerste opera gaat op 13 juni te Enschede in première de opera „De Bar bier van Sevilla” van Rossini. Daarna volgen Hoffmanns vertellingen van Of fenbach (beide opera’s gaan in Neder landse vertaling van respectievelijk Adriaan Morriën en Jan Engelman) de operette Die Czardiasfürstin van Emme rich Kalman en op één avond de beide opera’s Paljas van Leon Cavallo en Ca- valleria Rusticana van Mascagni. Verder wordt in februari de wereld première gegeven in de kerkmusical „De Paradijsappel” op tekst van Jacqueline Jacobi (die ook de regie zal voeren) en met muziek van Max van Doorn. Als nieuwe solisten zijn aangetrokken de coloratuursopraan Georgette Coole- man uit Gent, de operettesopraan Lilo Ehret uit Oberhausen, de Nederlandse mezzosopraan Wilma Hamers uit Biele- veld, de Belgische sopraan Lydia Risack uit Brussel en de Nederlandse tenor Ralf Beckers uit Kassei. Als dirigenten treden op Gustav Fülleborn, Werner Hagen en Michael Singher. MIDDEL SNELLE FILM. Middelsnelle films zijn voor uw vakantiefoto’s en -dia’s de beste, of het nu om kleur gaat of om zwart wit. Die films vangen alle kleine foutjes op en zijn het beste type voor bijvoorbeeld foto’s op het strand. Bij dit soort opnamen is het zonlicht altijd bijzonder sterk. Dus zelfs met „langzame” films zult u hier mooie resultaten bereiken. Maakt u kleuren opnamen, wat tegenwoordig verre weg het meest gebeurt, let u dan eens op werkelijk kleurige onderwer pen. Kijk bijvoorbeeld naar souvenir- streek, waarin u „op ontdekkingsreis” gaat, van een hele vakantie. Ook weer een kwestie van zien. De toren van Pisa is inderdaad kenmerkend voor die plaats, maar vlakbij is er nog meer: de markt, de ijscoman, de smalle straatjes, de ravottende lie verdjes, een knappe verkeersagent, een Italiaanse schone zonnend op een ter ras. Of een gewone 65-plusser die zijn poes uitlaat een kostelijk gezicht en minstens zo Pisa-achtig als die toren, waarvan we eigenlijk al wisten dat-ie scheeft stond. Deze wedstrijd omvat onderwerpen en situaties die met zeescheepvaart, Koninklijke Marine, loodswezen, zeesleepvaart, binnenvaart, visserij etc., etc. (de watersport uitgezonderd) te maken hebben. (Van onze rtv-redactie) DEN HAAG Drie trompetten, drie saxofoons, twee trombones en wat bon go’s zijn er sinds kort als extraatje bijgekomen bij het orkest dat Les Humphries Singers begeleidt en vanwege dat grotere orkest heeft deze Engelse groep die nu al enige malen door Europa toert, haar naam een beetje uitgebreid 't is nu Les Humphries Sound '73. Voor de rest is er eigenlijk niets wezenlijks veranderd aan het geluid van deze seingende groep. Woensdag zijn Les Humphries te beluisteren in de „negen- uur-show” van de AVRO-radio, over Hilversum 3. Les Humphries Singers, eerst gedood verfd als een getrouwe kopie van de Edwin Hawkins Singers ook al omda rij aanvankelijk hetzelfde repertoire zongen heeft inmiddels via veel ver anderingen in de samenstelling van de groep haar draai gevonden. Ze zingen bepaald méér dan alleen maar gospels: ze kunnen ook jazz, rock en soul aan. Les Humphries zelf zit nog vaak ach ter de piano; hij maakt de meeste com posities en arrangementen voor z’n eigen groep. De groep zelf telt momenteel twaalf zangers; in totaal is ze ongeveer veertig •nan groot. In de drie jaar dat de Les Humphries Singers op de planken staan zijn ze weliswaar nog geen miljonairs geworden, maar slecht gaat het bepaald niet. Het enige land waar de Les Humphries Singers nog niet zo bekend rijn, is Frankrijk. Binnenkort hoopt de groep er in TOlympia te staan. En voor de liefhebbers: op 3 juni zijn ze te zien bij de KRO-televisie: in de Don Lurio- feo» W-w'' ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9