KARSTENS NA WINST GEDISKWALIFICEERD NEDERLANDSE SCHAATSERS VERLOREN CONTACT Schaatsliga dreigt dood te bloeden VOLLEDIGE PROMOTIE- sromw® COMPETITIE Voor provincieclub Mechelen dreigt seizoen verloren te gaan voetbal eg ung „Bandieten” heersen in eindsprints Giro l J r f f I I' w r w i Bi PI I o 1 aarrfes DINSDAG 22 MEI 1973 Gewandeld !R seise club volgend seizoen in Europa-cup I of III zou spelen. BRAZILIË ld 96 (Van onze sportredactie) STRAATSBURG Opeens werd het een bandeloze bende. Een wilde, woeste meute. Het compacte peloton van de Giro daverde door de straten van Straatsburg. Als een onheilspellende donderwolk. Vreedzaamheid veranderde in nijd. Weg was opeens de rust die de gehele dag geheerst had. Er voor in de plaats kwam een rauwe rodeo- Renners werden nie mand en niets ontziende egoisten. In het zicht van de finish gunden zij geen enkele rivaal ruimte. Zij trokken, sleurden aan eikaars truitjes. Zij speelden, met alle middelen de gunstigste plaats voor de massasprint for cerend, vals en gevaarlijk spel. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Worden enkele kleinere Belgische verenigingen ge manipuleerd door de machthebbers uit de Belgische hoofdstad en Luik Het is een vraag die heel wat voetbalsupporters zich in België hebben gesteld na een reeks van merkwaardige gebeurtenissen. Brussel, altijd het bolwerk van voetbalmachtsvertoon, is er in de af gelopen competitie bepaald bekaaid vanaf gekomen. Union St. Gilles en Crossing Schaarbeek degradeerden naar de tweede afdeling, ter wijl de titel naar FC Brugge ging. Zelfs het eens zo trotse Anderlecht kwam er al spoedig achter dat het wegsturen van Georg Kessler toch niet de gewenste oplossing bood. De malaise in de Belgische hoofd stad was zelfs zo groot dat het er naar uitzag dat geen enkele Brus- Mentaliteitsverschil CRYSTAL PALACE MILD en MENTHOL-25/L55 Genève 1972 3 3 Tivoli onderscheiden voor kwaliteit w 4- W - Sï MR f K BS tot D D n IFli rfo Gerben Karstens stuift in Straatsburg als eerste over de streep. Later zou hij terugverwezen worden naar de 35e plaats (Van onze sportredactie) üe) ADVERTENTIE TIVOLI MMIMM fWV***’ ’WWVVW* Sterker dan ooit heeft Henk Gemser in die twee maanden ook het gevoel gaderinj lersonee: uiten bij ie, zoals i minde: gorie te het it niet on- n belan- .oor alle den eet ktiek et ’ing. ft 1 moetes bond et i belang van de m Over. Vieringa, kernnet! zal moe. de norit e kleine r specta- e kotten daarme maken, nstandig- rokkens kilogran e aar®. 8,90 e; strijd te verliezen. Zo is (en blijft) de sport nu eenmaal. Het is irreëel, schan dalig haast dat tien Molteni’s hun wil kunnen opleggen aan een grote groep professionele pedaalridders (of pedaalha- zen) die gisteravond in twee charter- vliegtuigen van Straatsburg naar Genève werden gevlogen. En dat zal ook in de komende dagen niet heit geval zijn. Althans niet van ijstrainer Anton Huiskes hij wilde Wage- De Graaf- Noorda in totai ong vos l per kj Ie goedi n, ware arieerde 0.000 tt 'félerf Den Uyl op zijn het echt en ver- ichten is itvaardij aga. Hij voor de Tafeltenniskampioene Veronique van der Laan zal volgend seizoen voor Delta Lloyd spelen. Bij de heren keert Leo Lucas terug naar de Amsterdamse vereniging. t 19 me n Hel en waar- terugtrekking uit de International Speed Skating Leage. Dat zou weleens de doodsteek kunnen zijn voor het schaat sen als profsport. Brusselse voetbalverenigingen en Standard bevoordelen elkaar De toestand zag er als volgt uit. Racing White, de club uit Brussel, had een punt voorsprong op Beer schot en Mechelen. Racing White moest de laatste wedstrijd echter op bezoek bij landskampioen Brugge. Vorig seizoen verspeelde Brugge de landstitel in de laatste wedstrijd uit gerekend op het terrein van Racing White zodat de Brusselaars zich geen illusies hoefden te maken over een presentje van Brugge dit keer. Met Standard al gekwalificeerd voor de UEFA-beker en Brugge voor de be ker van de landskampioenen zag het er niet al te florissant uit voor Ra cing White. Aangezien drie Belgische clubs voor het toernooi van de UE- FA-cup mogen uitkomen bleef er voor Racing White én voor Ander- lecht nog één kans om volgend jaar Europees te spelen. Beide ploegen waren in de halve finales gekomen voor de Belgische beker. Anderlecht tegen Lierse en Racing White tegen Standard. In het gunstigste geval zou dus één Brusselse club Europees kun nen spelen in de Europabeker voor bekerwinnaars. uizen: 4- as. licht, 1-266224. In ieder geval waren Racing White en Beerschot verzekerd van Europees voetbal. KV Mechelen had nog een kans, indien noch Anderlecht noch Lierse de Belgische beker zou verove ren. Standard won op eigen veld echter van Racing White en Ander lecht won van Lierse. De Lierenaars stelden één van hun beste spelers niet op: André de Nul. Officieel heet te het dat hij geblesseerd was, maar de volgende dag tekende hij een drie- jaars-kontrakt bij Anderlecht! Theo retisch bezit KV Mechelen nog altijd UEFA-beker, indien Standard in de finale van de Belgische beker op 27 mei Anderlecht klopt. D« Oostenrijkse bondscoach Stastny heeft besloten om Ajacied Heinz Schil- cher niet op te stellen in de interland tegen Zweden. Schilcher had hier zelf om verzocht gen? En er vaak zélf het slachtoffer van worden. Zoals Walter Riccomi (oog- en schouderwonden, opgenomen in het zie kenhuis van Straatsburg), zoals Pietro di Catarina (hoofdwonden), zoals Roberto Poggiali (knieblessure). Zij waren de verliezers van vals spel in de aanzet naar een massasprint. De grootste verlie zer echter in deze etappe was de sport zélf. -;>f Bepaald werd dat alle wedstrijden zullen beginnen om 17.00 uur, ook de ontmoetingen die op zondagen worden gespeeld. Wanneer twee of meer clubs gelijk eindigen in deze na-competitie zal het doelsaldo over deze competitie be slissend zijh. Is ook dit gelijk dan zal er een beslissingswedstrijd worden ge speeld. Besloten is dat de clubs voor deze reeks wedstrijden hun gewone veld gebruiken. Aangezien er een gehele competitie wordt gespeeld zal er geen recette-verdeling plaats vinden. Het volledige programma ziet er als volgt uit: erschijnt ,an 12-000 aan ons betaling ting pe( Wereldkampioen Brazilië, dat vol gend jaar in West Duitsland zijn titel verdedigt, treft onder leiding van coach Mario Zagallo voorbereidingen voor een intensieve oefencampagne van vijf weken waarin de Brazilianen niet minder dan elf oefenwedstrijden zullen spelen. Het monsterprogram- ma, dat in juni start, ziet er als volgt uit. 3 juni tegen Marokko, 6 juni tegen Tunesië, 9 juni tegen Italië, 13 juni tegen Oostenrijk, 17 juni tegen Roger Petit, de grote baas bij Stan dard, heeft echter al verklaard dat Standard er de voorkeur aan geeft voor de UEFA-beker uit te komen! Het was een bepaald onvoorzichtige uitlating, omdat daaruit de conclusie gerechtvaardigd is dat de Luikenaars een nederlaag tegen Anderlecht zeker niet als het einde van de wereld zullen beschouwen. Het grootste slachtoffer wordt dan toch het pro vinciale ploegje KV Mechelen, dat alle vruchten van een knap seizoen op die manier verloren ziet gaan. gekregen, dat er een hemelsbreed men- taliteitsverschil bestaat tussen Amerika nen en de Europeanen. „Die eerste groep wil aan de schaatssport geld verdienen. Daar is op zich niets op tegen, maar dan wil de begeleiding dat ook. Maar voor ons is dat geld niet het allerbelangrijk ste. Wij werken nog altijd vanuit een zeker vakidealisme. Daarom zouden wij bijvoorbeeld ook totaal geen bezwaar hebben gehad tegen uitzending van Ne derlandse trainers naar het buitenland, als daarmee het schaatsen als sport zou worden bevorderd. Het profschaatsen kan beslist stimulerend werken, maar dan zal de ISSL het veel uitputtender moeten gaan benaderen”, meent Gemer. De acrobaten bleven balancerend in het zadel. Zij, die niet haastig terug deinsden voor het gevaar, de onsportivi- teit en de stuurmanskunst niet tot in de toppen van hun vingers beheersten, ploften tegen het wegdek. Uit de rodeo flitste Gerben Karstens als eerste over de finish. Hij werd gehuldigd, gevierd maar niet veel later gedeklasseerd. De Belg Staf van Roosbroeck werd door de corrigerende, sancties nemende jury als etappewinnaair uitgeroepen. Dat was het turbulente einde van een rit waarin andermaal de dodelijke ver veling heerste. Wéér capituleerde het peloton voor de terreur van de Molte ni’s, voor de onverzettelijkheid waarmee de knechten van Merckx elke poging tot strijd, tot lancering van het sportieve en atletische gevecht (het doel, de opgave toch van mannen die het beroep van coureur hebben gekozen) de grond in boorden. Het Merckxiaanse regime is zwaar, onverbiddelijk. Niettemin mag men 130 (van de 140) renners in deze ronde van Italië lafheid verwijten. Vrees om, in weerwil van alles, tóch de strijd aan te binden. Met het risico weliswaar die ZEIST. De vier periodekampioenen uit de eerste divisie, Wageningen, De Graafschap, PEC Zwolle en Volendam zijn maandagavond te Zeist binnen een uur tot overeenstemming gekomen over de samenstelling van het programma voor hun wedstrijden. De strijd tussen de vier clubs voor promotie naar de eredivisie begint zondag 27 mei met de wedstrijden Wageningen Volendam en De Graafschap PEC Zwolle. Zondag 27 mei: Wageningen Volen dam en De Graafschap PEC Zwolle Donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag): PEC Zwolle Wageningen en Volen dam De Graafschap Zondag 3 juni: De Graafschap Wa- geningen en PEC Zwolle Volendam Woensdag 6 juni: Wageningen De Graafschap en Volendam PEC Zwolle. Ie. Maandag 11 juni (tweede pinksterdag): Wageningen PEC Zwolle en De Graafschap Volendam. Zondag 17 juni: Volendam ningen en PEC Zwolle schap. Vitesse heeft belangstelling voor Van Elleswajk, doelman van SC Cam- buur. Bij de Friese club heeft Zuidema zich op de transferlijst laten zetten. e Zeiler Bakker heeft na drie races in de strijd om het wereldkampi oenschap Soling de leiding, voor de Zweed Wennerström. - Z -I Maar wat gebeurde. Beerschot speelde gelijk tegen Union. Racing White keek in Brugge snel tegen een achterstand aan, maar slaagde er la ter op dubieuze manier in om gelijk te spelen. Men sprak van een fla grant geval van buitenspel. In Me chelen logen de feiten er niet om. De referee stuurde twee thuisspelers uit het veld en floot alles wat hij kon fluiten tegen de Mechelaars, die er met negen man toch in slaagden een 1-1 gelijkspel te behalen. Het duurde tot drie uur na de wedstrijd voordat de scheidsrechter onder bescherming van de rijkswacht kon worden weg gevoerd. ’s Nachts werden de ruiten van zijn huis stuk gegooid door onbe kenden. De Mechelse trainer Staf van den Bergh sprak ronduit over een komplot tegen zijn ploeg, vooral toen bleek dat de bewuste scheidsrechter jeugdspeler was geweest van Racing White (het toenmalige White Star) en nog steeds ere-lid van de Brusselse club is. Uitslag van de derde etappe: 1. Van Roos broeck (Bel) 239 kilometer in 6 uur 55 minuten en 1 seconde; 2. Basso (It), 3. Gevazzi (It), 4. Perecchini (It), 5. Roger de Vlaeminck (Bel) allen dezelfde tijd als van Roosbroeck; 6. Ongarato (It), 7. Osler (It), 8. Ducreux (Fra), 9. Bitossi (It), 10. Caverzasl (It), 35. Karstens (Ned.). Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel) 16 uur 32 minuten en 54 seconden; op 5 secon den; 2. Bitossi (It), 3. Roger de Vlaeminck (Bel); op 0.13: 4. Panizza (It); op 0.38: 5. Dancelli (It), 6. Karstens (Ned); op 0.41: 7. Sercu (Bel), 8. Swerts (Bel); op 0.42: 9.Ritter (Den), 10. Kuiper (Ned). Wellicht hebben zij, zittend in de Ca- ravelle, gelegenheid gehad te bedenken dat er in de ronden van Spanje en Frankrijk in het verleden geen dagprij zen werden uitbetaald als er niet met een bepaalde gemiddelde snelheid werd gereden. Nu hebben de „girini” al twee dagen „gewandeld”: tijdens de tocht van Luxemburg naar Straatsburg met een moyenne dat soms niet boven de 25 kilometer per uur steeg. «nteliji g vorig tong, rij m droega eekoma d. dag Vll an na words .vmmmm* Izen! Uw voor het oot, type de Lloyd maten- 1.40 mtr, Schuur- ■el. 63376. torenher- ayondea- Amster- nksteren i gezeik ven niet 125. Foi- Recrea- Zorgvliet. )r.). Tel ENSCHEDE. De puur commercieel ingestelde professionele schaatsliga (ISSL) dreigt zich te verstrikken in de eigen problematiek van het topschaatsen als winstobject. Terwijl Ned Neely, de uitvoerende macht binnen de profliga, momenteel in Japan en de Verenigde Staten ijverig contacten legt met ijs- baandirecteuren, worden de vijf Neder landse profschaatsers volledig in het on gewisse gelaten omtrent hun voorberei ding op het komende seizoen. Niemand van de ISSL heeft zich de laatste twee maanden daadwerkelijk bekommerd om de specifieke problemen van Jan Bols, Ard Schenk, Jos Valentijn, Eddie Ver- heyen en Kees Verkerk. Vorige week dinsdag kreeg dit vijftal een lakoniek briefje van condltietrainer Henk Gem ser, dat de conditietraining, die twee dagen later op het sportcentrum Papen dal zou beginnen, tot nader order was uitgesteld. „En nadien”, zegt Jan Bols enigszins verbitterd, „hebben we taal noch teken gehoord.” alles of niets en Henk Gemser, die na een gesprek van acht uur met de aan het begin van dit jaar door de ISSL ijlings aangestelde Frits Bergman defini tief hebben besloten alle banden met de ISSL te verbreken. Een besluit, waaraan niet meer valt te tornen. Woensdag reeds, hoewel een gesprek met de KNSB nog moet plaatshebben, gaat Henk Gem- ser de eerste conditietraining verzorgen van de heren-kemploeg. Toch wil dat geenszins zeggen, dat Herik Gemser het profschaatsen nu plot seling veroordeelt. „Ik blijf een voor stander van schaatsen als profsport, om dat het niveauverhogend kan werken. In februari heeft de ISSL de eerste onder- handelingen met mij gevoerd. Er zijn toen bepaalde afspraken gemaakt en be paalde toezeggingen ten aanzien van de begeleiding gedaan. Zowel de ISSL als ik zouden ruimte krijgen om ons te oriënteren. Nu, twee maanden later, blijkt echter dait de ISSL nog niets aan die begeleiding heeft gedaan en dat is voor mij teleurstellend”. Ook Engeland kampt met een te ruglopende belangstelling voor het betaalde voetbal. De twaalf Londense clubs trokken het afgelopen seizoen bijna 70000 toeschouwers minder dan vorig jaar. De clubbesturen maken zich ernstig zorgen over deze tendens. Als voornaamste oorzaken worden genoemd: teveel voetbal op de televi sie, teveel rellen op de tribunes en een te slechte accommodatie van de meeste clubs. De gunstige uitzondering op deze regel vormt het Londense Crystal Palace, met Arsenal, West Ham, Tot tenham en Chelsea één van de vijf Londense verenigingen die in de hoogste betaalde voetbalafdeling in Engeland spelen. Crystal Palace heeft het afgelopen half jaar voor bijna twee miljoen in nieuwe voetballers geïnvesteerd om aan dreigende degra datie te ontkomen. Dit vormde voor het publiek blijkbaar voldoende aan leiding om eens te komen kijken hoe de nieuwe aanwinsten wel voetbal den. Crystal Palace is echter een uitzondering. Ook de Britse voetbal bond overweegt nu een o nderzoek onder het publiek naar wat het wil. „Het is gemeen wat ze doen. Ne®, ik noem geen namen. Het zijn er tientallen die zich als bandieten gedragen,” be schuldigde Eddy Merckx. Marino Basso noemde wel een naam, die van Rik van Linden. Hij moet, de wereldkampioen, blind zijn. Of wil hij niet weten dat tal van zijn landgenoten (de mindere góden) zich in massasprints als vlegels gedra- ende 1 middelj an ruis Maar mogelijk valt nog eerder het doek over de xSSL, wanneer de volgende maand bij het ISU-Congres in Kopenha gen de amateurbepalingen verruimd zouden worden. In dat geval komt het voortbestaan van de ISSL nog duidelij ker in het gedrang. Ook Frits Bergman voelt de bui kennelijk al hangen. Getui ge althans van zijn voornemen om di rect bij terugkeer van Ned Neely in Nederland met hem te praten over zijn Pas in de laatste kilometer, in de „aanloop” naar de finish én de massa sprint vloog het tempo omhoog. Met de plotseling verhoogde snelheid steeg ook de onsportiviteit. Gerben Karstens: „Ie dereen trekt, iedereen duwt, het is le vensgevaarlijk”. Hij werd, een der kop mannen van Rokado („ik ben hier om etappes te winnen”), samen met ploeg- makker Rik van Linden, van de eerste naar de 35e plaats (en Van Linden naar de 36e positie) in het dagklassement verwezen. Omdat, zo meldde de jury. Karstens zich kort voor de witte streep op het lichaam van Van Linden had afgezet. Karstens ontkende het, verde digde zich met de woorden: „Iedereen deed het”. De sanctie werd niettemin gehandhaafd (plus een boete van 50.000 lire). Omdat de jury kennelijk een voor beeld stellen wilde. Eén coureur werd gestraft, de anderen gingen vrij-uit. West Duitsland, 21 juni tegen Rus land, 24 juni tegen Zweden, 30 juni tegen Schotland, 4 juli tegen Enge land, 8 juli tegen Zwitserland en tenslotte op 11 juli tegen Frankrijk. De technische leiding van de Brazili anen wil in 1974 de wereldtitel met een sterk verjongd elftal verdedigen. Er wordt naar een gemiddelde leef tijdsgrens van 23-24 jaar gestreefd. Daarom wordt om een kern van rou tiniers een jeugdig elftal geformeerd waardoor veel voetballers van het formidabele elftal dat in Mexico bin nen zestien jaar voor de derde keer de wereldtitel veroverde verdwenen zullen zijn. De huidige spelerskern bestaat uit Leao (23 jaar), Ze Maria (23), Brito (31), Vantair (23), Marco Antonio (31), Clodoaldo (23), Gerson (32), Paulo Cesar (23) .Leivinha (22), Jairzinho (27), Tostao (25), Rivelino (26), Washington (18), Osmar (19), Celso (19), Ze Carlos (21), Zanatta (22), Vaghuino (22), Marinho (21), Dario (22). Voor de ISSL betekent het besluit van Gemser en Huiske„, die pas in tweede instantie en op aandringen van Gemser werd benaderd, een geduchte streep door de rekening. Maar ook voor de vijf profschaatsers zal het besluit van Huis kes en Gemser weleens verstrekkende gevolgen kunnen hebben. En dan met name voor de jeugdige Jos Valentijn, die in zijn groei naar schaats volwassenheid de begeleiding, waarvan de ISSL totaal geen inzicht heeft, onmogelijk kan mis sen. Meent tenslotte Henk Gemser: „Zouden de tijden van de amateurs straks sneller zijn dan die van de prof,s die kans zit er dik in, dan zou het wel eens helemaal gebeurd kunnen zijn met het profschaatsen”. Maar ook binnen de KNSB, die Gem ser enkele weken geleden heeft bena derd de conditietraining van de heren kernploeg op zich te nemen, zal op het punt van de begeleiding nog veel verbe- tered moeten worden. Gemser beaamt dat. „Maar”, voegt hij er onmiddellijk aan toe, „de mogelijkheden in een ama teurbond zijn nu eenmaal veel beperkter dan in een professionele organisatie en dan is het voor de begeleiding ook veel gemakkelijker te accepteren”. Met Leen Pfrommer, die enkele weken geleden pok al nee heeft gezegd tegen de ISSL. omdat de profliga niet bereid was aan zijn financiële verlangens tegemoet te komen, gaat Henk Gemser nu vanaf morgen de amateurs voorbereiden op het nieuwe winterseizoen. c o S-Wfc, 4S f iSvS'y f 7 kans om

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17