Ambassadeur uit Londen teruggeroepen Frans schot in ruimte mislukt Universiteit in India verwoest Drie Afrikaanse verzetsstrijders opgehangen CNV: „Scherp Eisen van VVDM niet onredelijk Volgens Griekse regering: Verzetsleiders in Athene opgepakt Vijf militairen EEN COEDE BALANS gewond Ook China liberaliseert optreden tegen prijsopdrijven” Ij ■IMi |M achtergrond f i 3 dinsdag 2 MINISTER VREDELING GRAAN VOOR BANGLADESJ I Jfcr t - f i Ink MEI 1973 2 2 In Rhodesië Gratieverzoek Eten Kleuriger 1 9^' Bemiddelingspoging ’vK. IJSLAND LAAT TANDEN ZIEN (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) (Van onze medewerker in Hongkong) naar rechts op de voorgrond, staats secretaris Stemerdink, minister Vrede ling en staatssecretaris Mommersteeg. Het gesprek in Den Haag werd van re geringszijde bijgewoond door, van links i af- ;held Idene men, SALISBURY. In het Rhodesische Salisbury zijn gisteren drie Afrikaanse guerrillastrijders opgehangen. Zij waren beschuldigd van moord op een Rhodesi sche militair. aan- iief- uit Hij pakt ees- k te i de Ma- rkie- igere i de Gri- van >nde- laka- De namen van de drie geëxecuteerde mannen zijn niet bekendgemaakt. Ook op straat zijn tegenwoordig veel minder politieke leuzen te zien. Mao’s „rode boekje”, dat enkele jaren geleden nog iedereen bij zich droeg en bij elke gelegenheid werd gebruikt, is vrijwel verdwenen. Onze Chinese be geleiders zeggen dat de persoonsvere- ring van Mao op diens eigen verzoek is verminderd. In China valt nu de „liberale lijn” op die blijkbaar door de regering zelf is afgekondigd. In een artikel in het Pekingse Volksdagblad heette het on langs: „Men moet de eis van arbei ders, boeren en soldaten naar popula risering niet verkeerd als een simpli ficatie uitleggen en beschouwen als de wens dezelfde gerechten te eten, dezelfde kleren aan te trekken of in gelijke houdinf foto’s te maken.” In Kanton zijn de meisjes nu kleu riger gekleed dan voorheen en op De jeep werd door de militaire tank wagen in een sloot gesmakt en werd totaal vernield. Op de drukke kruising ontstond een ongelooflijke ravage. van 7,5 percent worden overtrof- kunnen vermaken met glijbanen en andere speelwerktuigen. De grote vraag die men zich na een bezoek aan Kanton stelt, is hoe ver China kan gaan met de liberalisering, die nauw samenhangt met de verster king van China’s contacten met het Westen. Langzaam komt in de partij kritiek naar boven op de liberalise ring die iedereen vrij laat te doen wat hij wil. Een Chinese kennis uit Hongkong zei na een bezoek aan zijn moederland: „In China ontbreekt het aan autoriteit. De satellieten waren gelanceerd van de drie jaar geleden in gebruik genomen Franse raketbasis Kourou in Guyana. Het waren de tiende en elfde kunstmaan in het programma van CNES. stad ge rapt het :rtig na'f de sten n d* be- ge- intal ge- te iva- tke- Irag /er- de ditie vijf j de De rve- half i De s de bij alle De g is ,t de nder zit- laat- cent chop arios afos, ngen Gri- yno« DEN HAAG. De VVDM heeft geen bij voorbaat volstrekt onredelijke eisen gesteld. Dat verklaarde minister Vrede ling van Defensie gisteravond nadat hij samen met zijn staatssecretarissen Mom mersteeg en Stemerdink een gesprek had met het bestuur van de VVDM, de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren. Het gesprek vond plaats op uitnodi ging van de minister, die het contact wilde herstellen dat ex-minister De Kos ter had verbroken wegens de anti-groet- actie van het VVDM-bestuur. nen worden. De tafels, waar het uit stekende Kantonese eten wordt opge diend, waren allemaal bezet, veelal met functionarissen. Onze gastheren vertelden over plannen voor de bouw van een nieuw hotel en een nieuw j a arbeursgebouw Een van hen is de 42-jarige direnarts Ippokratis Sawouras, die al in 1970 ge vangen had gezeten. Hij zou toen samen met een aantal koningsgezinde gepensio neerde officieren lid geweest zijn van de verzetsorganisatie „Vrije Grieken”. Zon der proces werd hij echter later vrijge laten. Een andere gearresteerde is de 43- jarige boekhouder Joannis Roubos. Bei den zouden leiders van de EAN geweest zijn. Het ministerie zegt bij de arresta ties automatische wapens, handgranaten, pistolen, pantservuisten en munitie ge vonden te hebben. De organisatie zou hiermee bepaalde mensen hebben willen ombrengen en sabotage willen plegen. Onder meer hebben zij aanslagen ge pleegd op gebouwen en auto’s van bui tenlandse diplomaten en schade aange richt en mensen verwond. Onder hen was de 21-jarige musicus Michael Orfanidis, die op 21 april, de zesde verjaardag van de staatsgreep van 1967, werd gewond en nu nog in een ziekenhuis ligt. Bovendien heeft de organisatie dreig brieven geschreven aan ambtenaren en anderen, aldus het ministerie. Ondanks de liberalisering is het leven nog steeds eenvoudig. Maar in Kanton ziet men geen arme wijken en grote ellende zoals in andere grote steden van Azië. Er is weinig verschil in inkomen, zodat er geen armen en ook geen rijken zijn. Niemand heeft er een auto; de fiets is het enige privé-vervoermiddel. De winkels zijn vol met voorraden, vooral groente en fruit. Het gemiddelde inkomen van de Chinezen ligt tussen de 80 en 100 gulden per maand. Een pond appels kost 15 cent, een pond tom: ten 6 cent en een pond witte kool slechts 1 cent. Omdat de kosten voor wonen m eten heel laag zijn, kan iedereen sparen voor een horloge, dat ongeveer 140 gulden kost en een radio, die «0 a 70 gulden kost. De prijzen voor niet direct noodzakelijke consumptiegoe deren zijn hoog, maar vervangen op praktische manier een belastingsys teem: niemand in China hoeft belas ting te betalen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BRUSSEL. De IJslandse regering heeft haar ambassadeur In Engeland, Niels Siegurdson, teruggeroepen voor overleg in eigen kring. De kans wordt echter groot geacht dat hij voorlopig niet op zijn post zal terugkeren. Kort voordat hij naar Reykjavik afreisde had hij een ont moeting met Engelands minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Dou glas Home, maar nieuwe initiatieven om alsnog tot een oplossing van dit visserijconflict te komen, leverde dit gesprek niet op. kleinst mogelijke proporties terug te brengen. De minister van defensie lord Carrington liet haastig weten dat de RAF toch maar een bescheiden gebruik maakte van het voornamelijk door Amerikanen beheerde militaire vliegveld Keflavik op Ijsland. Alleen een squa dron Nimrod-verkenningsvliegtuigen, dat vanuit Schotland opereert, kwam er wel eens. „Het is vrij eenvoudig”, aldus lord Carrington, „om daarvoor andere voor zieningen te treffen’. Al zeggen de Engelsen nu dat zij het belang van de NAVO-basis als twijfel achtig beschouwen, het staat wel vast dat de Amerikanen en de NAVO-raad in Brussel van mening is dat Keflavik wel degelijk van grote strategische betekenis is. Vanaf deze basis proberen de Ameri kanen sinds jaar en dag zoveel mogelijk de bewegingen van de Russische onder zeeboten te controleren in de Noordat- lantische wateren. een nog straffer TT- de prijsstijgingen lodig zal zijn. Getwijfeld wordt echter aldus De Gids, de ervaring leert, dat deze stop tijdelijk werkt, maar meestal gevolgd wordt door een nieuwe prijsex- plosie. Al sinds een maand is het onrustig aan de universiteit van Lucknow, een stad 350 km ten zuidoosten van New Delhi. Volgens sommigen is de onrust ontstaan door een meningsverschil tus sen de studenten en de leiding van de universiteit over de examens. De kran ten van New Delhi beweren echter dat de onrust het gevolg is van de rivaliteit tussen de verschillende groepen studen ten. VVDM niet geadviseerd zich bij de vak beweging aun te sluiten. „Ik vind dat ik dat als minister niet kan doen”, zei ir. Vredeling, die dergelijke uitspraken als Tweede -Kamerlid herhaaldelijk deed. Dit commentaar geeft het CNV in zijn blad „De Gids” van deze week, op het bekend worden van de vier percent prijsstijging gedurende de eerste vier maanden van dit jaar. „Nu al laat zich aanzien dat over heel 1973 de voorspelling prijsstijging nog zal fen”, aldtis De Gids, Gesteld wordt dat overheidsbeleid tegen ncX», -X.----L'L*. aan "hét nut ven' een pri'jsstóp, omdat, DEN HAAG. De Nederlandse mi nister voor Ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, heeft de secretaris generaal van de V.N. meegedeeld 200.000 ton graan beschikbaar te zullen stellen ter bestrijding van de hongersnood in Bangladesj. OTTERLO. Bij een gecompliceerde botsing op een kruising in Otterlo zijn gisteren vijf militairen gewond, van wie één ernstig. Bij het ongeluk waren een militaire jeep, een militaire tankwagen en een hijskraan betrokken. Er zijn in Kanton veel kleine res taurants, die door de bevolking wor den bezocht. Voor 60 cent kan men er een eenvoudige maaltijd gebrui ken. Overigens bezit de stad ook en kele luxueuzere gelegenheden. De voorzitter van de „Vereniging voor vriendschap met vreemde landen” uit de provincie Kwantoeng, door wie wij waren uitgenodigd, nam ons mee naar een restaurant in een park, dat op een reusachtige dwaaltuin leek. Ei stonden tafels in de open lucht onder bomen en kleine, twee verdiepingen hoge gebouwtjes, waar in totaal en kele duizenden gasten bediend kun- De heer Siegurdson verlaarde na af loop dat zolang de Britse marine zich in tie omstreden 50 mijlszone bevond, er van hernieuwde onderhandelingen beslis! geen sprake kon zijn. De IJslandse te genmaatregel Britse militaire vliegtuigen niet langer toe te staan op het eiland te landen, verdedigde hij met de opmer king: „Wij zijn een vrij en zelfstandig land. Als NAVO-partner Engeland het nodig acht om de marine in te zetten, staat het ons vrij om tegenmaatregelen te nemen”. KANTON. De grote beelden van voorzitter Mao zijn verdwenen uit de hallen van de Kantonese jaarbeurs en de lobby van het Tung Fang-hotel. Nu hangen er grote traditionele Chinese schilderijen. In de hotelkamers zijn de citaten van Mao Tse Toeng aan de wanden vervangen door fraaie prenten. De Chinezen keren langzaam terug naar hun traditionele kunst en kunsthandwerk. ATHENE. (DPA) Het Griekse mi nisterie van Openbare Orde heeft giste ren bekendgemaakt dat een verzetsgroep is gearresteerd die al lange t’ijd bomaanslagen had gepleegd. Het is de organisatie „Griekse Democratische Jeugd’” (EAN), aldus het ministerie. Het aantal gearresteerden is niet nader be kendgemaakt. Staatssecretaris Mommersteeg ver klaarde dat op zeer korte termijn een nadere regeling van de groetplicht te verwachten zal zijn. Hij wilde nog niet zeggen hoe die zou moeten gaan luiden, maar hij verzekerde al wel dat die tot ieders bevrediging zal zijn. Van een afschaffing van de groetplicht zoals de VVDM wil, sprak de staatssecretaris echter niet. Hij had het over een „sterke beperking’. Ir. Vredeling verklaarde dat het con tact met de VVDM eenmalig is geweest en dat verder contact verder zal plaats vinden in het georganiseerd overleg, dat wil zeggen het overleg dat de minister van tijd tot tijd voert met de ambtena renbonden en de belangenverenigingen en militairen. Bij het eerstvolgende overleg op 13 juni zou de WDM al aanwezig kunnen zijn, meende de minister, die verklaarde dat daarvoor echter eerst een algemene maatregel van bestuur genomen zal moeten worden. De minister heeft de Een groep Australische sterrekundi- gen heeft gisteren verklaard twee „zwarte gaten” in het heelal te hebben ontdekt, die overblijven wanneer sterren ontploffen en verdwijnen. De twee zijn de eerste die echt zijn waargenomen. Ze bevinden zich op ongeveer zevenduizend lichtjaren van de aarde- Eindelijk wat zonniger plaatje uit Vietnam, van een ijsverkoopster in Sai gon die boven op haar zonnehoed een blad met torenhoog opgestapelde ijs hoorntjes balanceert. In NAVO-kringen verwacht men dat de secretaris-generaal Luns een bemid delingsverzoek zal krijgen, zoals dat al eerder in kwesties tussen lidstaten, zoals het Cyprus-geschil en een eerdere ruzie over de visserij tussen Ijsland en Groot- Brittannië, het geval is geweest. Binnen de NAVO bestaat sinds 1956 een afspraak dat geschillen tussen de lidstaten eerst in de NAVO-raad zullen worden besproken, alvorens zij naar in ternationale organen zoals de veilig heidsraad worden verwezen. Ijsland overweegt niettemin de Veiligheidsraad toch nu al in de zaak te mengen. De minister zei dat er tijdens het onderhoud niet is gesproken over een mogelijk gratieverzoek van de straf. die het Hoog Militair Gerechtshof zeven VVDM-ers heeft opgelegd naar aanlei ding van de anti-groetdag. Volgens de bewindsman is dat een zaak voor de minister van Justitie. Voorts zei ir Vre deling, dat hjj in de komende weken ook overleg zal plegen met andere belangen groeperingen. VVDM-voorzitter drs. C. Beemsterboer verwacht vóór 1 juli een beslissing over de groetplicht. Over het gesprek was drs. Beemsterboer tevreden. „We hebben aangedrongen op herstel van het overleg en we zullen zien wat hij doet. De sfeer waarin de minister sprak en de wijze waarop hij ons tegemoettrad, is hoopvol. Doch ik hoop ook, dat hij vast in zijn schoenen zal blijven staan, zeker ten aanzien van de generaals”, aldus drs. Beemsterboer. PARIJS. Het Franse bureau voor de ruimtevaart (CNES) is er gisteren niet in geslaagd twee kunstmanen voor wetenschappelijke doeleinden in een baan om de aarde te brengen. Als gevolg van moeilijkheden die zich voordeden bij de scheiding van de tweede en derde trap van de Diamant B-raket kregen de twee satellieten niet voldoende stoot kracht om in de berekende baan te komen. Evenals in zes Afrikaanse landen, waaraan Nederland vorige week 500.000 ton graanbiscuits beschikbaar stelde, heeft de grote droogte van de afgelopen maanden een groot deel van de oogsten in Azië doen mislukken. Ernstige voed seltekorten worden uit vrijwel alle ge bieden in India, Pakistan en Bangladesj gemeld. Voor deze laatste staat wordt het rijsttekort voor dit jaar op 2,5 miljoen ton geschat. UTRECHT. „Tegen prijsopdrijving kan niet scherp genoeg worden opgetre den. Het zal een zware dobber zijn, maar een op zijn minst verscherpte con trole en een terugdraaien van alle prij zen die ten onrechte zijn verhoogd, is een vereiste”. feestdagen ziet men al weer rokken. Ook de haardracht is niet meer zo monotoon en sommige meisjes dragen het haar weer lang. Politiemannen, vroeger gekleed in kaki, dragen nu goedzittende witte jacks en petten. Er zijn meer restaurants en een grotere variëteit aan gerechten. In de boek handels zijn behalve de werken van Mao ook weer boeken uit de klassie ke Chinese litteratuur verkrijgbaar. Kanton vierde de eerste mei niet met een militaire parade, maar met tuinfeesten in de 19 parken van de stad, waar jong en oud zich amuseer den. In tegenstelling tot andere jaren was er van politiek weinig te mer ken; daarvoor in de plaats waren er toneeluitvoeringen, volksdansen, een poppentheater, basketbalwedstrijden en gymnastiekdemonstraties. In klei ne tentjes kon men rijstkoeken en andere zoetigheden kopen. In de lucht zweefden grote rode ballonnen. Een groot park in Kanton is speciaal gemaakt voor kinderen die zich hier NEW DELHI (AFP). Verscheidene gebouwen van de universiteit van Luck now in de Indiase staat Oettar Pradesj zijn gisteren geheel of gedeeltelijk ver woest door een brand die door studenten is aangestoken. Niemand is gewond. De autoriteiten hebben de hulp van het leger ingeroepen om de overige gebou wen te beschermen. 'W r: - Ondertussen doen de Engelsen hun best om het landingsverbod voor de Royal Air Force op Ijsland tot de 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3