die levenslang aan instellingen gebonden zijn Bromfietser met schedelletsel naar ziekenhuis ’t Anker” rijp voor de sloop Haven Rj| h ei 3Mj, „We moeten vermijden hier kinderen te kweken i -- Oud-kath. Ondersteuningsfonds ontvangt landelijke vereniging B g mi 99 MEILAND, SINDS 1 MEI DIRECTEUR VAN ,,’T VINKENNEST-VELSEN”: Extra wijziging voor Verwachte aantal kleuters kwam niet opdagen INBRAAK IN TER BURG VSV krijgt grond in erfpacht voor nieuw kleedhuis Bij tachtig-jarig bestaansfeest Weekmarkt in IJmuiden op 30 mei GEEN ALTERNATIEF VOOR DEPENDANCE VAN DE SPIL Wegomlegging bestemmingsplan agrarisch gebied Concert Santpoorts Hervormd Koor door ziekte verschoven Inzameling voor Ned. Rode Kruis 4 5 IJMUIDER COURANT DINSDAG 22 MEI 1973 (Van een onzer verslaggevers) Democratisch Hoe de duiven vlogen Kort TJmondnieuws »t VELSEN. ,,’t Vinkennest” is geen typisch regionaal instituut. Er zijn hier kinderen uit het gehele land, al komt het grootste deel wel uit de IJmond, Rotterdam, Haar lem en Amsterdam. Zelf vind ik dat we hier moeten toegroeien naar een grotere samenwerking met ouders, voogd en andere organen, die zich met de opvoeding van de kinderen bezighouden. Ik geloof daarom dat je wellicht regionaal iets beter zou uitkomen, de contacten kunnen be ter zijn. Ontwikkeling ?!®al Ëf IJMUIDEN De afdeling IJmui den van de Vereniging Oud-Katho- liek Ondersteuningsfonds, welke dit jaar haar tachtigjarig bestaan her denkt, zal deze herdenking niet met allerlei festiviteiten omringen, maar doen uitmonden in de ontvangst van de jaarlijkse algemene vergadering van de in Utrecht gevestigde lande lijke vereniging, waarvan mgr. M. Kok, aartsbisschop van Utrecht der Oud-Katholieke Kerk van Nederland, erevoorzitter is. r 1 gffw 1 ösS (Van een onzer verslaggevers) is (Van een onzer verslaggevers) I Over het streven naar zelfstandigheid bij de jongens van *t Vinkennest zegt Meiland nog: „Er schijnt een paar jaar geleden eens een poging geweest te zijn om een paar huizen aan te kopen. Daar zouden dan jongens nadat ze hier ge weest zijn op kamers kunnen gaan wo nen met alle faciliteiten van hieruit. Ze zouden altijd een beroep op 't Vinken nest kunnen doen. Tot grote spijt van de medewerkers hier kon het toen om mij niet bekende redenen niet doorgaan. Dat was natuurlijk erg teleurstellend, zeker voor de pedagogische mdewerkers, die erg achter dat plan stonden”. Spaarpotje. Bij een inbraak in de LTS aan de IJmuidense Briniostraat is een bedrag van honderd gulden verdwe nen. Het verdween uit een spaarpotje dat in de kantine stond. Is ST (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Met behulp van een ladder zijn inbrekers zondagnacht de keuken van hotel Ter Burg bmnenge- drongen. Uit het kantoor van het hotel wordt een bedrag van f 2000 vermist. ey- net ..De na- vee de sck lag de ijd ten is Ise ■an /er 3or el- •en na, en ■ld. to en en ijn 10- iar in- >r- iji en iri ot m en in ar id st, ise k- an rk :e- rd ee in in it- )k Zaterdag, 26 mei wordt deze 86e jaar lijkse algemene vergadering in IJmuiden gehouden in gebouw „Den Abeel” aan de Abeelenstraat. Begonnen wordt met een korte kerkdienst om half tien in de H Adelbertuskerk aan de Sparrenstraat. De algemene vergadering, die bezocht zal worden door vertegenwoordigingen van alle landelijke afdelingen van het Episcopaat en van diverse kerkelijke instellingen, begint om half elf met de gebruikelijke jaarstukken en als zeer belangrijk element verkiezingen ten be hoeve van het hoofdbestuur. VELSEN. Door een aantal wat men noemt tijdrovende voorbereidin gen kan het gemeentebestuur van Vel- sen nog geen nieuw ontwerp-bestem- mingsplan op tafel leggen voor het Agrarisch Gebied-West. De raad had vo rig jaar juni gevraagd een uitbreiding van de bebouwingsmogelijkheden in dit agrarisch gebied tussen Santpoort-Noord en Driehuis te realiseren. Het college schrijft dat sinds de uit spraak van de gemeenteraad de Kroon nieuwe bepalingen voor dit soort be stemmingsplannen heeft uitgevaardigd, waardoor de voorbereiding meer tijd gaat kosten dan gepland. Het voorberei- dingsbesluit moet nu met een jaar ver lengd worden. Nu nabij de Driehuizerkerkweg een kleedhuis en een kantine voor VSV gebouwd gaan worden is opnieuw een wijziging van het bestemmingsplan nood zakelijk. De sportterreinen aan de zuid kant van de Driehuizerkerkweg vallen namelijk in het Agrarisch Gebied-West. In het in voorbereiding zijnde ontwerp- bestemmingsplan zal deze wijziging wor den opgenomen. ’si V - kJ UHUC1 Vlctg XLXC1, JAU" melvaartsdag, zal de weekmarkt in IJ muiden niet worden gehouden. In plaats daarvan zal het woensdag 30 mei markt dag zijn. Op woensdag 30 mei wordt ook het huisvuil opgehaald in die wijken, waar anders de vuilnisman op donderdag komt en wel in Driehuis, Velsen-zuid en Velsen-noord. De bewoners daar worden aangeraden woensdag de vuilniszakken vroegtijdig buiten te zetten' DRIEHUIS. Door ziekte van enkele leden van het Santpoorts Hervormd Koor kan het geplande concert in de kapel van het Missiehuis donderdag aan staande niet doorgaan. De toegangsbe wijzen blijven geldig tot nader aankon diging. In verband met de vakantie zal het concert pas in september gegeven kunnen worden. gemerkt dat er hier door de medewer kers een waardevolle ontwikkeling op gang is gebracht”, aldus Meiland. „Dit instituut is er niet meer op gericht de jongens een beetje veilig op te bergen; het gaat er juist om te trachten ze zo te behandelen en te begeleiden, dat ze later met enige zelfstandigheid in de maat schappij kunnen functioneren. Misschien op kamers wonen en een baantje heb ben, het kan zich natuurlijk ook uiten naar een meer beschermde woonomge ving, dat zal niet altijd gelijk zijn. Maar we moeten vermijden om kinderen te kweken die als mens hun leven lang aan instellingen gebonden blijven. Die ont wikkeling was er al voordat ik kwam”. Uit het gesprek blijkt steeds weer het verlangen zo gauw mogelijk volledig aan de slag te kunnen in zijn nieuwe werk kring. Meiland vertelt met betrekking tot de ontwikkeling die hij eerder noemde, over een initiatief uit de medewerkers expliciet te werken om door middel van bepaalde therapieën verbetering te bren gen in het geestelijk bevattingsvermogen en gedragspatroon van de jongens in het instituut. Hij vertelt dat proeven in het buitenland reeds hebben uitgewezen dat met dit soort behandelingen een wezen lijke verbetering kan intreden. eiubactlviteiten hebben, verkeert in een uiterst vervallen staat en moet voor september ontruimd worden, waarna het gebouwtje met de grond gelijk gemaakt zal worden. Het bestuur zoekt nu koorts- achtig naar een nieuw onderkomen, maar tot de dag van vandaag Is er eigenlijk nog niets gevonden. Al eerder Van de Postduivenhouderevereniging IJmonden” (zaterdagvliegers) in IJmuiden men 197 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon (Frankrijk) af over een afstand van 340 km. De lossing van de duiven geschiedde met oostenwind om 6.30 uur. Een duif van Sj. Heis bereikte als eerste het hok om 11.56 uur; de laatste prijsduif om 12.38 uur. De uitslag was als volgt: Sj. Heis 12 6 8 15 16 18 24 25 27 30 36. J. Schoone 3 5 10, J. Suurmond 4 22 33 35, D. A. Visser 7 17 34. J. v. d. Scheer 9 14 23 28 39 40, J. de Vlugt 11 13 20, J. Dijkhuis 12-21, P. Verduin 19 31. L. Knapen 26, C. Hoeks 28, G. Kay 32, G. Eyman 37, mevr Waal-Opbergen 38. Van de Postduivenhóudersvereniglng „Oran je Nassau” te Umulden namen dit weekeinde 116 duiven deel aan een wedvlucht van Com- piegne af over een afstand van plm 360 km. De lossing geschiedde om 7 uur. Een duif van J. Boekweg bereikte als eerste het hok om 11.7.32 uur: de laatste prijsduif om 11.21.51 uur. De uitslag was als volgt: J. Boekweg 12 6 11 17 18 20 23, F. Bruischaart 2. P. Groen 4 5 12. H. de Weers 7 14 15, B. de Goede 8. J. van Loon 9 10 16 19 21. J Mantie 13, J. Slkkelerus 22. Van de Postduivenhóudersvereniglng „De Snelvlleger” in IJmuiden namen 337 duiven deel aan een welvlucht van Compiègne af over een afstand van 361 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van J. Koom bereikte als eerste het hok om 10.59.30 uur; de laatste prijsduif om 11.15.50 u. De uitslag was: J. Koorn 1 24, J. Donkel- man 2 17, P. Schotvanger 3 5 10 21 22. C. Zwanenburg en zn. 4 30 57 58 62 63. S. Voet en zn. 6 11 16 20 23 47 48. A. Warnaar 7 14 42 55, K. Klepper 8 13 28 51 56 59, J. Wijke 9 15 46 65, W. Remmers 12 60, F. Booy 18 3: 53, Joh. Broek 10 25 27, F. Daalhuizen-Plu? 26 43 50 54 66 68, P. van Kaam 29, J Minneboc 32, W. A. Rolvink 33, C. M. Koks jr. 34 38 41 44 61, E. Reker 35 36, A. J. Ham 37, H. Boddeke 39. H. J. Broek 40, M. A. Hensen 45 52. A. Koerts 49 67, Chr. Prins. zeker van zijn dat je bij de opname al niet op de verkeerde weg zit”. SANTPOORT. Met ingang van donderdag 24 mei zullen, wegens her- stratingswerkzaamheden, gedurende zes weken, voor alle verkeer worden afge sloten: de Wüstelaan, voor het gedeelte tussen de Velserhooftlaan en de Clarion- laan; de Duinweg of Duivelslaan, vanaf de Willem de Zwijgerlaan tot aan Louise de Collignylaan. Het verkeer zal door middel van bor den worden omgeleid. Dat zegt Jan Meiland. 30 jaar en sinds 1 mei officieel benoemd tot direc teur van ,,’t Vinkennest-Velsen”, een in stituut voor jongens bij wie het denk vermogen op licht debiel niveau functio neert en waarbij zodanige gedragsstoor nissen optreden, dat opvoeding in gezins verband moeilijk of niet haalbaar is. Ortho-pedagogisch instituut, zo luist de officiële benaming ervan. Meiland legt er de nadruk op dat het bij deze groep jongens gaat om een grenscategorie. Jan Meiland, zelf sociaal psycholoog, ruilde zijn baan bij het Zeeweg Zieken huis, waar hij directe assistent van de geneesheer-directeur op vooral para-me- disch gebied was, in voor zijn vooral toekomstige werkzaamheden bij ,,’t Vin kennest”. Hij is nu bezig aan een groei ende inwerkperiode en het is nog een louter arbeidstechnische zaak dat hij dagelijks gedeeltelijk i n het ziekenhuis en ,,’t Vinkennest” te vinden is. Per 1 juni is hij daar full-time. „In de korte tijd dat ik er bij betrokken ben, heb ik IJMUIDEN. Met schedelletsel gistermiddag een 33-jarige bromfietser uit Velsen naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. De man had deze ernstige verwonding opgelopen bij een aanrijding op het kruispunt Dokweg-Raafstraat- Kromhoutweg. Volgens de politie zou hij geen voorrang verleend hebben aan een personenauto. Directeur J. Meiland: „Dit instituut is er niet meer op gericht de jongens een beetje veilig op te bergen; het gaat er juist om te trachten ze zo te behan delen en te begeleiden, dat ze later met enige zelfstandigheid in de maatschappij kunnen functioneren”. „Het werken met deze therapieën heeft mijn volle aandacht”, zegt Mei land. „Er is ruimte voor in ’t Vinken nest, het gaat hier zeer democratisch toe, er wordt naar gestreefd om alles zoveel mogelijk met elkaar door te praten. Het gaat er mij om zulk een communicatie onderling te stimuleren waar ik maar kan. Wat er uitkomt kan alleen maar heilzaam werken voor onze jongens”. Hij vertelt dat ,,’t Vinkennest” sinds enige tijd full-time een psycholoog en een ortho-pedagoog in dienst heeft. Ver der zijn er aan de staf een part-time fysiotherapeut en sportleraar toegevoegd. De sportleraar houdt zich vooral bezig met bewegingstherapie. Dan is een week geleden gestart met een taalexperiment onder leiding van een taaltherapeute en in samenwerking met de groepsleiders. Deze poging tot taalverbetering bij de VELSEN. Wanneer de gemeente raad akkoord gaat, zal VSV ruim twee honderd vierkante meter grond in erf pacht krijgen voor de bouw van een kleedhuis en een kantine op de sportter reinen bij de Woiff en Dekenlaan. Het nieuwe project zal gedeeltelijk op eigen grond van de sportvereniging ko men en voor een deel op gemeentegrond. De raad wordt voorgesteld een verbinte nis voor de uitgifte aan te gaan voor dertig jaar. Er is een erfpachtsom be paald van vijfentwintig gulden per jaar’ mits het te stichten gebouw uitsluitend wordt gebruikt voor sport- en of vrije- tijdsdoeleinden in de niet commerciële sfeer. Pas wanneer Gedeputeerde Staten met een positief besluit van de gemeenteraad akkoord gaan, zal VSV met bouwen kunnen beginnen. De vereniging hoopt dat dit nog voor het komende voetbal seizoen kan gebeuren. Een aantal voorstellen wordt voorge dragen waaronder de wenselijkheid tot verhoging van de minimumcontributie ter aanpassing aan de geldontwaarding en verhoging van het thans geldend jaarlijks subsidie aan de Adelbertuspa- rochie te IJmuiden. Verwacht wordt dat deze vergadering, die vroeger bekendheid had als de jaarlijkse Oud-Katholieke familiedag om een uur ’s middags afge sloten kan worden, waarna de organise rende afdeling IJmuiden de bezoekers in de gelegenheid stelt deel te nemen aan een lunch, in paviljoen „IJmond”. In de middaguren staat een rondrit met bussen door Kennemerland op het pro gramma en als mogelijk alternatief een bezoek aan het Hoogoventerrein. waren er plannen om het vlakbij gele gen gebouw ,,’t Trefpunt” in gebruik te gaan nemen. Deze plannen werden ech ter gedwarsboomd toen ,,’t Trefpunt” afbrandde. Verder mislukten de pogin gen om een leeg lokaal van de Don Boscoschool te betrekken. Het bestuur zit nu met de handen in het haar en is bang een belangrijk stuk clubwerk te moeten afstoten wanneer er geen nieuw onderkomen wordt gevonden. Een en ander wordt gemeld in het onlangs uit gekomen jaarverslag. Ook over de behuizing in het buurtcen trum aan de Meeuwenlaan is het be stuur weinig tevreden. Zowel door het gering aantal lokalen en de vrij „onge lukkige” ligging van de verschillende ruimten werken de clubactiviteiten nog al stotend op elkaar. En om in het kantoor te komen of materialen te pak ken moet altijd wel door een van de clublokalen worden gelopen. Er bestaan bij het bestuur nieuwbouwplannen waarvoor men de nodige contacten heeft gelegd met het gemeentebestuur en de inspectrice van het ministerie van CRM. Uit het jaarverslag van de Spil blijkt dat het aantal clubleden is toegenomen. Vorig seizoen nog 516 ingeschrevenen, nu 613. Het bestuur en de stafleden hopen dat ook het nieuwe seizoen een toename van het ledenbestand te zien zal geven. VELSEN. Ruim zes jaar geleden meende Velsens gemeenteraad dat de Jan Campertkleuterschool in Driehuis in de nabije toekomst, in verband met het groeiend aantal leerlingetjes, tijdig moest worden uitgebreid, namelijk met een speel- en werklokaal. Maar het aantal kleuters van die school is sinds dien niet overeenkomstig de verwachtin gen gestegen. Daarom is er nu alleen maar behoefte aan een speellokaal. Er zijn al twee werklokalen, maar de af metingen zijn ongeschikt om ze ook als speellokaal te gebruiken. Als er een speciaal daarvoor ingericht, lokaal bij komt, dan is het probleem opgelost. Financieel betekent het een meeval lertje, zij het slechts een voordeel van ƒ2.750; voor de uitvoering van de oor spronkelijke plannen had de raad medio maart 1967 een krediet toegestaan van f 189.750 en de kosten van het nieuw te bouwen speellokaal worden thans ge raamd op f 187.000. Het college stelt de raad voor het in 1967 gevoteerde krediet maar geheel te handhaven. jongens van ’t Vinkennest duurt drie maanden en daarna zal worden bekeken of het enig effect gesorteerd heeft. Als neuroloog is dokter J. ten Brink ook specialist aan het Zeeweg Zie kenhuis verbonden aan ’t Vinkennest. „Toen hij hier twee jaar geleden kwam zat het grootste deel van de jongens onder de medicijnen. Nu worden er nog maar bij ongeveer tien jongens medicij nen toegediend”, zegt Meiland. ,,’t Vinkennest-Velsen” bestaat uit een hoofdgebouw en acht paviljoens, waar de jongens in groepen onder leiding wonen. Het aantal jongens per groep wordt enigszins teruggebracht, zodat ze meer individueel aandacht kunnen krij gen. „Dat houdt wel in dat er nu per „ligdag” meer geld nodig is, want even als bij de ziekenhuizen geldt hier ook de norm per dag” aldus Meiland, die een voorstander is van een systematische aanpak die al bij het opnamebeleid be gint. „Er dient bijvoorbeeld onderzocht te worden of de oorzaak van storingen bij zo’n jongen bijvoorbeeld niet ligt in het verkeerd functioneren van de schildklier. Ook een gehooronderzoek mag daarbij niet ontbreken. Je moet er Maandag aangekomen in IJmuiden: Holtenstein, Bremen; Valatide, Cont. Plat; Maralie, Londen, Zaandam; Satucket, Constanza; Labation, Greenwich, IJmui den; Turbolent, Hamburg, IJmuiden; Anina, Vlaardingen; Hondsbosch, Lon den, Zaandam; Ankwinsemius, Den Hel der; Ottewa, Ismir; M. I. Transporter, Noordzee; Coralmeandra, Antwerpen, IJmuiden: Arrow, R’dam; C.V. Seawitch, Norfolk. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Pointe du Buzec, Lorient; Jointyne, Flixborough; Memel, Dagenham; Mark- borg, Reykjavik; Scoll Progress, Boulog ne; Ilse Wulff, Gotenborg; Muhlentor, Cont. Plat, IJmuiden; Lucie Delma Duinkerken; Gazelle, Boston, Zaandam; Amstelborg, Stade; Oemberg, West Har- tepool; Kreyvang, Bergen; Houtman, Delfzijl; Scheldeborg, Delfzijl, Zaandam; Sahel II, Shoreham; Marjan, Caen; Brunward, Emden; Reind, Gotenborg; Gerd Sibum, Stettin, Beverwijk; Gabbro, Flixborough- Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Neptun-D, Dakar; Litania, Ala; Endea vour, Cont. Plat; Pallas, R.’dam; Ekenis, Flixborough; Dongenborg, Walkom; Vechtstroom, Hulle. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ja son, R.’dam; Astree, Antwerpen ;Mara- lie, Londen, Zaandam; Botniaborg, Mari- ager; A. Held, Kolding, IJmuiden; Au drey Johanna, Tananger, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.). r Volgende week stairt de jaarlijkse inzameling van het Nederlandse Rode Kruis. Het werk van deze organisatie is bij ieder bekend. Bij oorlogshandelingen waarvan helaas onze wereld ook thans niet vrij is en bij rampen in vredestijd, eigenlijk overal daar waar de mens in zijn directe bestaan wordt bedreigd, staat het Rode Kruis klaar met een omvangrijke en doeltreffen de hulpverleningsorganisatie. Ook in ons eigen land is het werk van het Rode Kruis van grote bete kenis. Velsen kent een zeer actieve afdeling. Om aan de enorme opgave, die ons Rode Kruis zich heeft gesteld, te kunnen voldoen, moet een omvang rijk apparaat in voortdurende staat van geoefendheid worden gehouden. Het lijkt mij zonder meer een plicht voor de gemeenschap om er toe bij te dragen, dat de materiële mogelijkheden voor dit werk voor handen zijn. Ik moge derhalve een ieder opwekken het beroep, dat het Rode Kruis tussen 28 mei en 10 juni op de bevolking zal doen, niet onbe antwoord te laten. De burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst Het totaal vervallen Anker-gebouwtje dat ontruimd moet worden. - Hu» i j1 s 'Vi /.W -A IJMUIDEN. Het bestuur van het buurtcentrum „De Spil" maakt zich zor gen nu de dependance ,,’t Anker” achter de VVillemsbeekweg afgebroken moet worden. Deze barak, waar nog steeds meer dan zestig kinderen elke week hun VELSEN. Donderdag 31 mei, He- '"7K’ MB if d F u m M ïi? «4 u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5