STAP OVER DREMPEL VAN DE CELDEUR Vérenigingsnieuws Bezoeker kan onbegrip buitenwacht veranderen Trabant hl I f4499 ..i o' 1973 NS DAG 22 MEI Kort IJmondnieuws Velsen-IJmuiden ZELFSTANDIG ALLEDAAGS Velsen-Noord IS BUITENWERELD RELATIES i lOi 4' J De „celbezoeker” een rotwoord, we zullen het hierna niet meer ge bruiken -- bestond al langer. En hoe! Henriette van Eijk beschrijft in haar boek Gabriël een type maatschappelijk werkster uit de begintijd van de liefdadige medemenselijkheid: „Aan haar arm bungelde een wildieren tas met opschrijfboekje en puntenslijper In haar hart zat naastenliefde en tus sen haar kousen insectenooeder”. De „bezoeker” van eind vorige eeuw toen het reclasseringswezen begon te ontstaan: De van naastenliefde en zedelijke verbetering vervulde mens. Later werd het iemand die voornamelijk voor materiële zaken zorgde, de „schoenen- en klompenreclassering”. Tot aan de tweede wereldoorlog bleef de vrijwilliger de voornaamste figuur in het reclasseringswerk, combineerde hij liefdadigheid met verbetering van de mens in de gevangenis, maakte rapporten voor de justitie, deed aan nazorg. I Heemskerk Beverwijk feu g I) I I ff wHrni IMSk j De maatschappij houdt niet op bij de poort van de Koepel ADVERTENTIE Oud-IJ- „gevangen” Huijgens- Waarover zou men willen praten? Het gesprek, het bezoek zelf: „Vertellen wat gaande „’Misschien dat de mensen dan er i o Rijmonders. De automobielclub De Rijmonders houdt zaterdag 26 mei de laatste rit voor het gesloten seizoen. De eerste équipes starten om 13.01 uur bij de Petrusburcht, Mercuriusstraat 56, IJ muiden. „Alles wat de sleur kan door breken is fijn. Met medegedetineer- uit te komen. Juist omdat het iemand is die erbuiten staat, een sociaal amb tenaar blijft een ambtenaar. Dat kan je nooit wegcijferen”. Wat kan een bezoeker doen ten op zichte van de buitenwereld? die ons hier bezighouden, en dat kun je ze dan laten zien. En niet alleen hier, ook later. Neem solliciteren, je bent gewoon gedwongen te liegen, zeggen dat je vijf jaar in dienst bent geweest om maar niet te zeggen da je gezeten hebt, want dan kun je weer gaan. De mensen geloven nog altijd in een „boeventype”. Ze weten nog niet half wat er werkelijk aan de hand is”. Dit is een huis van Bewaring, met mensen in voorlopige hechtenis. Wat betekent dat men na eventuele ver- r spiksplinternieuwe echte 4-persoons voor (inkl. BTW) ties. „Hier is de reclassering voor Jansen”, roept het personeel in de gevangenis af. En dat maakt het be grip alleen maar beladener. Hoe zou het zijn als er iemand de gevangenis binnenkwam zonder die be- lastheid Voor een gesprek, niets meer en niets min der. Een commissie bestaande uit mensen van de Haarlemse reclasseringsinstellingen (uitgezonderd het Leger des Heils) en vertegenwoordigers van de sociale dienst van het gevangeniswezen is ruim een jaar met deze vraag bezig geweest. Op het moment is men zover dat men bepaalde ideeën heeft ontwik keld over de vorm die dit „vrijwilligersbezoek” zou moeten hebben en wil men een groep mensen zoeken die daaraan mee willen doen. WOENSDAG 23 MEI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden .ge mengd zwemmen, 6.30-8 u; 14-15.15 u.; 21.30-22.30 uur. R.-k. zwemver. Velsen 18-19.30 uur; zwemver. VZV 19.30-22.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale De bezoeker(ster) nieuwe stijl is zo maar iemand die met een gedetineerde Daarnaast zou de functie van de be zoeker ook kunnen zijn dat hij de maat schappij weer informeert. Samengevat: een vrijblijvend stuk plezierig gesprek, een vorm van solidariteit, maar ook van communicatie van binnen naar buiten en omgekeerd. Een vorm van engage ment die van de groep vrijwilligers ge vraagd zal worden. De Haarlemse reclasseringsinstel lingen zoeken naar nieuwe wegen om het isolement van gedetineerden te doorbreken. Onze rechtbankverslag- geefster Inge Crul had een gesprek met lede van een commissie uit die instellingen die een nieuw idee ont wikkelden van „vrijwilligersbezoek” aan gedetineerden in de twee Haar lemse huizen van bewaring. U vindt hier de neerslag van dit gesprek, met de uitnodiging om als u geïnteres seerd bent mee te doen aan dit initia tief. Zij bracht ook, vergezeld van fotograaf Hans Warnars een bezoek aan de Koepel om de mening van enkele gedetineerden over dit plan te horen. Kern van de zaak is dat de nieuwe bezoeker niet langer aan de leiband van de reclassering zal lopen, maar zelfstan dig moet werken. Een groep vrijwilligers zal met eigen inzet en eigen initiatieven de uitvoering ter hand moeten nemen. „Over actuele zaken, maar dat ligt natuurlijk ook aan de bezoeker zelf. „Over nieuws uit de buitenwe reld. Ja, ik lees de krant hier, maar het blijft lezen”. „Ze hoeven echt niet met open armen op je staan te wachten, maar ik kan me voorstellen dat als je vrijkomt en je ziet iemand, je will met hem praten en het gaat niet, dat je dan weer je neus stoot. NA 1945 deed een grote mate van professionalisering haar intrede en vond de vrijwilliger de beroepskracht naast zich, en steeds meer vóór zich. Ook anno 1973 zijn er nog enkele vrijwilligers werkzaam voor de reclassering, werkend tegen de achtergrond van de professio nele krachten, en zeker nu de reclasse ring zelf aan verandering onderhevig is, niet meer in de trant als hierboven geschetst. Het initiatief tot een nieuwe vorm van vrijwilligersbezoek van de re classeringsinstellingen is echter heel an ders gericht. „Het reclasseringsbezoek oude stijl is vrijwel achterhaald en past niet meer in deze tijd” stelt de commis sie bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30-17.30 u. en 19- 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort- Noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 177, Velsen-Noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-West, 14.30-17.30 uur. De Ring, 19.30-21.30 u. boksen en con ditietraining in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. „Het fijnste lijkt me dat er niet over problemen wordt gepraat. Hier hoor je niet anders”. Eén ziet niet zoveel in individueel bezoek, tenzij strikt privé. „Dan kun je net zo goed met een andere gedeti neerde over van alles gaan zitten praten”. Meer voelde hij voor groeps gesprekken. „Dan hoor je verschillen de meningen, en kun je op andere ideeën komen, meningen uitwisselen” Een apart probleem vormt de grote groep buitenlanders Een Canadees, 27 jaar, vertelde me, dat het taalpro bleem inderdaad communicatiepro blemen schept. Opgepakt op doorreis op Schiphol /net hasj kon hij uiter aard niets zeggen over de Nederland se maatschappij. Belangrijk voor hem: een bezoeker die in zijn taal kan praten, die ook eens buitenlandse tijdschriften of kranten zou meene men. „Alles wat zich hier afspeelt ir veel te weinig bekend, en vooral de nawerking. Hier staat de tijd stil, en met wat realiteitszin accepteer je het dat was het risico. Maar als je hieruit komt dan beginnen de problemen pas Zelf kunnen we daar zo moeilijk over praten, je moet een stuk van jezelf vrijgeven, en dat niet alleen ook je familie betrek je er dan in, en dat mag je niet’. WOENSDAG 23 MEI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend 7-.10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 14-17 u. Opgang, Florastraat. 20 u. Hoogoven- film voor NVCB. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u.; Amstel- straat 44: 14.30-17 en 19-21 u; Kingford Smithstraat 110a: 14.30-17 u. komt praten, over alledaagse dingen, voetbal, toneel, politiek, noem maar op. Je kunt ruzie met hem krijgen, met hem discussiëren, een spelletje schaak met hem doen. Óf „Mens erger je niet” al zal dat misschien niert zo best vallen in de gevangenis. Het plezier van zo’n gesprek voor beide partijen (want ook de bezoe ker mag best een stuk behoeftebevredi ging inbrengen, zolang hij maar niet met een soort schuldgevoel aan komt zetten) staat voorop. En tenslotte tekende ik dit nog op „Als je over de oorlog praat dan weel iedereen erover mee te praten Maar als je gezeten hebt.dan zwijgt men. Het is eigenlijk zo normaal, het belemmeringen in voor het vormen van een relatie tussen gedetineerde en bezoeker. De algemene mening hierover was dat men het bijzonder op prijs zou stellen als de bezoeker ook later nog eens langs zou komen in die andere gevangenis, als de rela tie dat waard was ten minste. Eén van de groep- „Ik zou het missen als je zo iemand opeens niet meer zag. Je hebt het ook nodig als afleiding. Het is net als met de post: je schrikt ook als je opeens geen post meer van iemand krijgt”. Wat denkt u als u langs onze Huizen van Be waring loopt. Hoogst waarschijnlijk niets. Dat ge bouw staat er nou eenmaal. Achter die muren zitten mensen die iets verkeerds hebben gedaan, en die worden nu gestraft. Uit. Zo hoort het. Maar het is toevallig wel ónze gevangenis. En er zitten mensen in uit ónze maatschappij, die in botsing kwamen met ónze normen De maatschappij houdt niet op bij de poert van De Koepel. Daar ligt evenzeer onze ver antwoordelijkheid Je kunt die opzij schuiven. Je kunt je er ook van bewust zijn en er iets mee doen. Er zijn mensen die dat al ambtshalve doen. De re- classeringsambtenaar, de sociale dienst in de ge vangenis. Maar dat zijn verlengstukken van instan- Met vijf willekeurige tijdelijke be woners van de Koepel sprak ik over dit plan tot „vrijwilligersbezoek" van de Haarlemse reclasseringsinstellin gen. Mensen tussen de 24 en 34 jaar, waaronder één buitenlander. Ik heb hun verder geen vragen gesteld over de reden van hun verblijf hier. Het ging me zuiver en alleen om de vraag: jullie zitten hier nou eenmaal, en hoe zou men het hier vinden als er zomaar iemand uit de buitenwe reld op bezoek zou komen, vrijblij vend en zonder ook maar iets meer te vertegenwoordigen dan zichzelf. Ze waren er allemaal zonder meer zeer positief over. Het viel op dat niet zozeer het gesprek an sich om het plezier daarvan bij hen voorop stond, al werd dat als doorbreking van de gevangenissleur gewaardeerd, maar vooral het feit dat door deze gesprek ken zij informatie over de buitenwe reld kunnen krijgen en wat nog meer telt: de buitenwereld over hen. Hier een neerslag van die gesprekken, ci taten en meningen, waarbij een vol strekte anonimiteit vooropstond. Hij laat inderdaad zien dat de maat schappij niet ophoudt bij de poort. Hij is representant van de maatschappij die de ander heeft opgesloten. Waarmee we weer bij die verantwoordelijkheid zijn. Hij brengt een stuk contact bij iemand die daarvan geïsoleerd is, en tot diezelf de maatschappij hoort waar wij hem voor korte of langere tijd hebben uitge gooid om het wat cru te zeggen. De reden waarom dat gebeurde - daar kun je lanf of kort over praten, evenals over achterliggende oorzaken, de kwestie van „schuld”, het probleem van het slachtof fer, en zin van straf. Dat zijn zaken die hier niet ter discussie staan, en het is ook niet het probleem waar het hier om gaat. Feit is dat die groep mensen er is, hoe we daar dan over mogen denken. WOENSDAG 23 MEI Vrijburcht, Vrijburglaan 14 u kinder- middag CMB (film), 20 u. club Cervan tes. Zandkraai, Handelstraat. 14 u. volks dansen <4-7 jaar), duinwandeling (8-10 jaar). Werf, Jan Ligthartstraat. 20 u. klaver jassen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 14- 17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7; 14.30-17 u. nen alleen begrippen „delict”, verder niets”. En een afwijkende mening „Het lijkt me erg moeilijk, al is alles wat naar buiten doordringt belang rijk. Misschien dat het in dat gesprek met die ene bezoeker over komt maar of dat nou kan worden doorge geven. Hij zou hier dagen achter elkaar moeten zijn om precies te weten hoe het is. Ik geloof dat een reclasseringsambtenaar beter voor contact met de buitenwereld kan zor gen, omdat hij hier vaker komt.” Vind je dat een belast iemand? „Dat ligt er maar aan, of hij een ambte naar of een vriend is. Zoveel mensen denken, de reclassering, die moet werk en een huis voor me zoeken. Maar voor mij is de reclasserings- ambtenaar iemand waarmee ik kan praten en dingen bij kan spuien. En hij moet met mij kunnen praten en ook zijn fouten kunnen bekennen Dat stel ik op prijs”. Ze wordt gecoached, kan terugvallen op een groep deskundigen, maar heeft ook zelf zitting in die groep om zo, via evaluatie van eigen ervaringen tot een grote mate van medezeggenschap te ko men. In bijeenkomsten kan over alles gediscussieerd worden, kan informatie over bevoegdheden en beperkingen gege ven worden, wordt de samenwerking tussen reclasseringswerkers en vrijwilli gers open gehouden. Immers, een bezoe ker kan opeens met problemen gecon fronteerd worden waar hij geen weet van heeft, en die veel beter door een professionele kracht ter hand kunnen worden genomen. DINSDAG 22 MEI Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19- 21.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden- West, 19-21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Moerbergschool, Kerkstraat, muiden, 19.30 u. kindertoneel. Manly Sport, 19.30-21.30 u. boksen en conditietraining in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, Oud-IJmui- den. Bel Canto, Velser operakoor, 20 u. repetitie in Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, 20 u. repetitie in gebouw Abeelenstraat 1, IJmuideir- Oost. Het is moeilijk te zeggen wat voor mensen in de groep zouden kunnen zitten. Het is een experiment zegt de commissie nadrukkelijk, de groep zal zichzelf moeten vormen en in de loop der tijd een eigen karakter moeten krij gen. Wel hoopt men dat de groep een zo breed mogelijke samenstelling krijgt, uit alle lagen van d< bevolking, ëen zo getrouw mogelijke weerspiegeling van de maatschappij, qua leeftijden, beroe pen, sexe, nationaliteit ook (er zitten heel wat buitenlanders in de gevangenis waaraan door deze vorm van bezoek meer aandacht geschonken zou kunnen worden). De gedetineerde krijgt hierdoor ook zoveel mogelijk keus uit gespreks partners. In de loop van de tijd (men stelt voor het experiment een jaar, met tussentijdse besprekingen) kan de groep zelf initiatieven gaan ontwikkelen oepsbezoek bijvoorbeeld). De commissie hoopt dat er mensen in die groep zullen komen die niet alleen maar komen omdat ze „wel een uurtje aan een goed doel willen besteden”. Er moet juist een groep komen die bewust en met grote inzet aan dit werk begint. Wie daar iets voor voelt wordt uitgeno digd om contact op te nemen met twee van de mensen uit de commissie: de heren Westerhoff of Koetseruijter, res pectievelijk bereikbaar op de telefoon nummers 265531 (Protestants Christelij ke Reclasserings Vereniging) of 370775 (thuis), en 321040 (consultatiebureau) of 377775 (thuis). Op maandagavond 21 mei wordt om acht uur in de HKB aan de T^mpelierstraat een introductiebijeen komst gehouden waarop iedere belang stellende welkom is om zich geheel vrij blijvend over dit plan te informeren. Een gedetineerde is blijkbaar belem merd in zijn ontplooiing tot mens zoals de anderen dat zijn. Daardoor komt hij in de cel. Een veranderende maatschap pij, verschoven structuren zijn daar niet vreemd aan. Een bezoeker kan een bij drage leveren tot het beter functioneren van die mens die zo weer met de buitenwereld geconfronteerd wordt. WOENSDAG 23 MEI Openbare bibliotheek Wijkerstraat weg: 14 30-17 30 u. DINSDAG 22 MEI Openbare bibliotheek Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. DINSDAG 22 MEI Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. ledenver gadering harddraveri j vereniging. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. DINSDAG 22 MEI Verenigingsgebouw, Prinsesselaan. 19 u. smalfilmclub IJmond Dubbel Acht. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. rn’ii iemand in je directe omgeving”. strafgevangenis vertrekt. Dat houdt begrip zouden kunnen tonen. Ze ken- sen weten niet wat de problemen zijn ■■.i.Jihmom den draai je altijd maar in een krin getje rond en dit is iets om er eens WOENSDAG 23 MEI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 14.30-17.30 en 19-21 u. i«iijW^ I Trabant ruimte voor 4 personen voorwielaandrijving grote kofferruimte lage belasting- en verzekerings premie roestvrij kunststof plaatwerk signaalllcht-claxon combinatie Imp. tevens dealer voor Den Haag De Blnckhorst Auto en Motor Import b.v. Blnckhorstlaan 312-322 Den Haag tel. 070-855100

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9