Luchtvaartpionier Evert van Dijk tachtig jaar „Actiegroepen moeten zich bundelen” 99 ■i PWN-DIRECTEUR: NIEUW SYSTEEM BIEDT MOGELIJKHEDEN, MAAR: EXAMENS F» OS ■k 13 1973 WOENSDAG 23 MEI Minister Vorrink: Voorzuivering Omwenteling lem 550 „Als men hyperfiltratie als een toverwoord ziet, dan is het nog te vroeg om dit toverwoord nü uit te spreken. Drinkwatervoorziening is een harde werkelijkheid die men niet met toverspreuken tot een oplossing kan brengen”. Ontzoutingsproces Mm* sterren I gevlogen, die liegen nooit Hyperfiltratie geen toverwoord DIRECTEUR C. SPREY Voorraadvorming op een schaal zoals :erin- soon- Het toestel staat nu in het museum in het Australische Brisbane- De oceaanvlucht was er bijna niet „Jammer genoeg” aldus de heer Sprey, die een aantal grote voordelen opsomt van het nieuwe systeem, als het eenmaal op grote schaal toepasbaar zal zijn ge bleken. „Het zou met name in het wes ten van ons land een geweldige omwen teling betekenen in het zuiverings- en in het distributiesysteem”. Bij het PWN is men op het ogenblik echter pas zo ver, dat men bezig is een volgende stap voor te bereiden een stap, die een of meer industriële bedrij ven moet betrekken bij de verdere ont wikkeling van het tot nu toe zo succes volle project. Daartoe moet er overeen komst gesloten worden tussen KIWA, PWN en een industrieel bedrijf (de heer Sprey laat wel doorschemeren dat men een bedrijf in principe bereid gevonden heeft aan de overeenkomst deel te ne men). Het komt erop neer, dat men eerst contractueel moet vastleggen wie wat zal gaan mogen deon met de resultaten te vliegen”. En de situaties waar je voor gesteld kon worden. „Ik heb in Rangoon m’n toestel eens moeten uit graven en van een huis een ijzeren plaat moeten afhalen om er uit te komen. Dat was mannenwerk”. LEIDSCHENDAM. Minister mr. I. Vorrink van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft de actiegroepen op milieu gebied gisteren geadviseerd zich per re gio te bundelen om op die manier krach tiger op te treden. Zij meende, dat de diverse groepen het onderling niet altijd eens zijn. Bovendien heeft zij geen tijd om dag in dag uit actiegroepen te ont vangen. Nu bepaalt een bond wat ze mogen vliegen”- Het was de tijd van een salaris van 300 guldentjes per maand en zes gulden vlieggeld per uur. „Dat laatste had een groot voordeel. Als de mensen verkouden waren vlogen ze ook, anders ging de premie niet door. In die tijd was dat een stimulans om Er zijn nu plannen om in Andijk op grotere schaal te gaan produceren, aan vankelijk twintig m3, later misschien vijftig m3 per uur. Als die capaciteit bereikt wordt, zal dat nog maar een „deelstroompje” zijn van de 3600 m3 per uur die thans in Andijk geproduceerd wordt. VLIEGEN IS VOOR MIJ m’n hele leven een grote hobby geweest. M’n grote liefde. Luchtvaart was heerlijk. Toen kon je wat bouwen, nu is dat niets meer, alles is perfect. Ik heb over de oceaan altijd sekstant gevlo gen, daar leefden we mee. Dat was zo geweldig, sterren liegen nooit, dat navigeren was m’n lust. Daarom ook trekt het vliegen van vandaag me niet meer; alles is mechanisch gewor den”. En over „vader Plesman”: „Die directie van nu zal zich niet kunnen indenken wat voor moeilijk heden Plesman in zijn tijd heeft doorstaan. Hij was hard, maar zijn hardheid was eigenlijk gemaakt. Het was een prima mens. Het zijn genie- en die zoiets geschapen hebben. An deren mogen blij zijn als ze zoiets mogen overnemen en weer blij zijn als ze het op hetzelfde niveau kunnen houden”. volstaan met bouwen van kleine eenhe den, verspreid over het land en gefa seerd in de tijd. Planologisch gezien vraagt een dergelijk systeem veel min de rruimte, niet alleen doordat spaarbek kens van de huidige grootte niet meer nodig zijn, maar ook doordat op de transportleidingen beperkt kan worden. na. elk MERANO „Ze hebben me niks meer te zeggen. Nooit zullen ze beseffen dat het stelletje pio niers dat wij waren noem ze maar vrijbuiters tot stand hebben gebracht wat er nu is. Nooit zullen ze dat beseffen”. Het is luchtvaartpionier Evert van Dijks boodschap aan de „KLM- jongens van vandaag”, die hun geprogrammeerde DC-10-machi- nes moeiteloos naar de verste verten sturen. Van Dijk spreekt de woorden uit met de felheid die door de jaren heen kenmerkend voor hem was. Ook in zijn kwart eeuw KLM-vliegerij. Hij had er wat tegenover te stellen. „Ik vloog in alle weer en was onver moeid. Ik ben altijd nummer één geweest”, zegt hij nog steeds vastberaden. „En dat verwachtte ik ook van de anderen. Als ze het niet deden stond er een orkaan”. ENIGE WELVAART zijn KLM-pensioen en EVERT VAN DIJK, de man die in 1930 de eerste Nederlandse oceaan- vlieger werd; met zijn kameraden pioneierde op de Indiëlijn en na de oorlog met een DC-4 de KLM-lijn Amsterdam-New York opende is twaalf jaar geleden „ondergedoken” in het Italiaanse Merano. Een tegen de bergen geworpen toeristenplaats in Zuid- Tirol die doorsneden wordt door de bruisende en forellenrijke Passer. Vandaag, woensdag 23 mei. viert hij daar zijn tachtigste verjaardag. Dat zou niet alleen financiële en ruimtewinst betekenen, maar ook meer bedrijfszekerheid doordat juist die lei dingen in het geheel van de drinkwater- distributie kwetsbaar zijn. Ook op het gebied van de financiering zou, aldus de heer Sprey, dit systeem voordelen kun nen bieden. Doordat de eenheden aan de behoeften aangepast kunnen worden, zijn geen voor-investeringen meer nodig zoals nu wel vaak het geval is, met het oog op de toekomstige behoeften. De wer kelijke lasten van het ogenblik zouden door de verbruiker betaald worden. M Een probleem was aanvankelijk, dat toepassing ervan gepaard gaat met een sterke vervuiling van de membranen. Dat werd echter ondervangen door o.a. een geschikte voorzuivering. Het heeft wel een jaar geduurd, voor men, stapje voor stapje, met deze proef installatie van een capaciteit van één liter per uur kwam tot een van één kubieke meter per uur. chef van de vliegdienst op Curacao te worden, maar dat heb ik geweigerd, ik wilde m’n vrienden in Engeland gaan helpen”. Vanuit Engeland ope reerde hij op de lijn Bristol-Lissabon. Na de bevrijding van Nederland was hij het die koningin Wilhelmina in een Dakota naar Valkenburg vloog. „Ik heb haar voorgoed naar huis gebracht”. VAN DIJK houdt vooral van de voororlogse tijd. Die van, „de ijzeren ALS WE LATER op een terras aan de Corso Liberta de Vrijheids- straat een glas drinken, kwetteren in een oude Kastanjeboom de vogels. De avond is nog jong. Van Dijk kijkt genietend om zich heen en zegt: „Wat wil ik nog meer hebben. Ik heb hier toch alles. Ik kan me alles permitte ren wat op mijn leeftijd nog moge lijk is. Ik ben een nobel mens. Ik ben volslagen gelukkig”. AMSTERDAM. Geslaagd voor doc toraal examen wiskunde P. A. Beentjes, Heemskerk. Kandidaats natuurkunde A. P. F. M. Reckman, Santpoort, R. F. van Wijk, Overveen. Kandidaats biologie mej. J. J. M. de Vilder, Santpoort. Docto raal biologie mevr. M. A. H. Uylings- Schuurmans, Heemskerk. Kandidaats economie R. W. Boeree; T. J. A. Huijing, Haarlem. Artsexamen H. P. Onkenhout, Badhoevedorp. Tandartsexamen A. D. P Heyboer. Haarlem. Kandidaats andrago logie mevr. Schmit-CIaassen, Heemskerk. Doctoraal rechtsgeleerdheid C. A. Jans- EVERT VAN DIJK, de laatste der Mohikanen. De enige overlevende van de avontuurlijke borelingjaren van onze natonale luchtvaartmaatschappij. Hij zorgde voor stuntwerk met man nen als Smirnoff en Beekman. Gey- sendorffer en Frijns, Tepas en Wiers ma. Om er maar een paar te noemen. DE ONTMOETING met Van Dijk is verrassend. In het appartementen hotel Eurotel, waar hij de laatste acht jaar woont, vind ik een goed verzorg de man, die me snel toevertrouwt aanwezige stoffen. In de proefinstallatie op het terrein van de watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland in Jutphaas, die nu ongeveer anderhalf jaar probleemloos werkt met een capa citeit van één kubieke meter water per uur, worden uit vervuild Rijnwater stof fen als humuszuren, pesticiden, smaak stoffen, kleurstoffen, bacteriën en virus sen verwijderd. Directeur C. Sprey van het Provinci aal Waterleidingbedrijf Noordholland (PWN) wil met deze uitspraak het wel licht wat al te grote optimisme tempe ren, dat ontstaan kan zijn na publikaties in verscheidene dagbladen over het nieuwe systeem van drinkwaterfiltratie, dat over vijf jaar een waar panacee zou zijn en goedkoop bovendien voor alle problemen op dit gebied. De PWN-directeur voegt daar wel on middellijk aan toe, dat hij bijzonder gelukkig is met de resultaten van het speurwerk op het gebied van de hyper filtratie, die, als toepassing ervan op grote schaal mogelijk zal blijken, grote voo"do’en biedt. NA EEN HALF JAAR werd hij door z’n vrienden terug gehaald. Toen de oorlog uitbrak was hij op weg naar Indië. Daar vandaan bleef hij vliegen op het Middellandse-Zeege- bied. „Later werd ik gevraagd om „Ik heb altijd op de EN HIJ VERTELT, over het begin van zijn vliegerscarrière bij de Mari- neluchtvaartdienst in 1920. „Op De Kooy in Noordholland ben ik groot gebracht. Ik was de laatste leerling van Karei Doorman”. Over zijn in diensttreding bij de nog jonge KLM in 1924 en vooral ook over het huza renstukje in 1930 toen hij met de Australiër, Sir Charles Kingsford Smith van Ierland naar Newfound land vloog en daarmee de eerste Nederlandse oceaanvlieger werd. Dat was in een Fokker FVIIb- Van Dijk lacht uitbundig als hij het verhaal van die vlucht vertelt. „Smith, die direc teur van de Australische luchtvaart maatschappij was, kwam bij me en vroeg of ik met hem naar de over kant wilde. Het was een kwestie van weg brengen. Er werd geen contract gemaakt of zo. Dat kon me ook niet schelen. Voor een vlieger die een vlieger is en dat zo voelt is iets dergelijks een attractie. Ik kom bij Plesman en zeg: directeur, ik ga de oceaan vliegen. Het enige wat ie antwoordde was: jij? jij bent ontsla gen. Zo was Plesman. Jij bent ontsla gen, omdat je dat aangenomen hebt. Plesman wilde natuurlijk geen risico nemen, want het was nog een heel avontuur. Maar toen het allemaal lukte en Smith en ik de overkant haalden stonden de kranten wel vol. KLM-vlieger voor en KLM-vlieger na, dat was gratis publiciteit. Ik ben teruggekomen met de boot, vanaf Croydon vloog ik naar Schiphol. Toen ik daar aankwam zag het zwart van de mensen. Dertigduizend man en de minister stond klaar met een lintje. Ik was de deur nog niet uit of Ples man stevent op me af en zegt: Evert je bent nooit ontslagen geweest. Ik begreep hem en we hebben er nooit meer een woord over gesproken. Het was nu eenmaal één op tien dat je het haalde”. „nog zo soepel als ik weet niet wat te zijn”, met een stemgeluid die met gemak een divisie kwetterende schoolmeisjes zou weten te overstem men. De receptionist is kennelijk aan dat volume gewend, blikt of bloost niet en tuurt onverstoorbaar in zijn boe ken. Een andere hotelgast gaat een tafeltje verderop zitten, maar dat kan ook uit bescheidenheid geweest zijn. Als hij het voor zijn rust deed moet het weinig geholpen hebben. dank zij aandelen in een familiezaak in Holland is hem aan te zien. In de garage buiten wacht z’n gele Opel Manta. Geduren de een wandeling door Merano houdt hij niet op de plaats te verheerlijken als een lustoord. Vol trots toont hij het nieuwe Kurort, alsof hijzelf de bouwmeester is. „In Holland zou ik niet meer kunnen wennen. In de eerste plaats is de belasting een ver schrikking en dan de politiek. Wij hebben ons tijdens de laatste kabi netsformatie als Nederlanders hier erg geschaamd. Het was om te hui len. We zaten in zak en as”. Evert van Dijk in zijn uniform'van KLM-gezagvoerder. Naast hem (links) Scholte en Frijns, evenals hij luchtkilometermiljonairs op de Indië- route. OP Z’N VIJFENVIJFTIGSTE stapt Van Dijk uit de vliegerij- Het zit er op. Dat is in 1948. Vijftien jaar gele den komt z’n enige kind met haar man om bij een verkeersongeluk, vier jaar later overlijdt z’n vrouw. „Toen zat me alles zo hoog dat ik Neder land ontvlucht ben. Richting Merano. Hierboven in de bergen woont een weduwe die ik uit Indië ken, uit Bandoeng. Ik heb m’n leed bij haar geklaagd en ben er meteen drie jaar blijven hangen. Toen werd het me te veel. Ze heeft een grote tuin, die ik moest onderhouden en soms stond ik al om vier uur ’s morgens bomen te snoeien. Ik ben er tussenuit gegaan hier in het mannen en de houten vliegtuigen”. Van weken durende reizen met een paar uur nachtrust per etmaal. Van de Fokkers met de Franse motoren, waar hij geen goed woord voor over had: „ik ben eens bij de directeur geweest met een zak onderdelen, die onderweg waren afgebroken”. „Als we thuis kwamen waren we moe, maar dat waren toen ook andere jongens, stevige jongens met een goeie geest. Die konden wat hebben. Evert van Dijk, vandaag tachtig jaar, aan de Passar in Merano. Langs de onstuimige rivier voert een van zijn geliefde wandelroutes. „Ik wandel vijf uur per dag, daar blijf ik soepel van’’, aldus Van Dijk, die in de win ter ook gaat skilopen in de bergen. De hyperfiltratie of omgekeerde osmose werd oorspronkelijk, ruim tien jaar geleden, ontwikkeld als een chemisch-mechanisch ontzoutingsproces. Ongeveer zes jaar geleden werd het samen met het verdampings- en het electrodialyseproces, opgenomen in het speurwerkprogramma van het Keurings Instituut van Waterleidingartikelen (KI WA). Bij hyperfiltratie wordt vervuild wa ter onder hoge druk door een zgn. buisvormig membraan geperst, dat niet de consument niet mag verwachten bin nen enkele jaren via dit nieuwe procédé onbeperkt aan het zuiverste drinkwater geholpen te worden. Daar zijn bijvoor beeld nog grote onzekerheden als de industriële toepasbaarheid van het sy steem en het prijsniveau van de werk wijze van hyperfiltratie. „Het PWN” aldus de heer Sprey, „zal in de huidige situatie moeten blijven aandringen op een snelle beslissing over een onttrekking van oppervlaktewater aan het Amsterdam-Rijnkanaal of via een spaarbekken in het Ijsselmeer”. Wat betreft de voorraadvorming in het Ijs selmeer voorzien de PWN-plannen in een oppervlakte van zestien km2. Het is vooral de tijd die de planologi sche voorbereiding van de PWN-plannen kost, die belet dat dit nieuwe procédé nu al van invloed kan zijn op de PWN- calculaties. Want die voorbereidingen kosten minstens tien, mogelijk vijftien jaar en het bedrijf kan zich niet veroor loven een aantal jaren later aan die voorbereiding te beginnen. en sindsdien woon ik hotel”. Mevrouw Vorrink heeft dit gezegd op een bijeenkomst met journalisten op haar departement in Leidschendam. Op vragen over het dichten van de Oosterschelde en het inpolderen van de Markerwaard, merkte zij op, zich neer te zullen leggen bij de door de regering te nemen beslissingen. Persoonlijk was zij van mening dat ten aanzien van natuur en kuituur een maal in gang gezet zijnde ingrepen bij zonder moeilijk zijn terug te draaien. Als er twijfel is en er een goed alterna tief wordt geboden dan zou zij willen zeggen „haast je dan alsjeblieft niet”. Alles wat niet direct te vervangen is, zijn dingen, waarmee men bijzonder voorzichtig moet omspringen. Dit geldt zowel voor de Oosterschelde als de stadskernen, voegde zij als haar per soonlijke mening toe. Op tal van andere vragen verwees mevrouw Vorrink naar de komende re geringsverklaring. Zij vertelde dat in een „waanzinnig tempo” gewerkt moet worden aan de begroting, waarvoor de cijfers reeds half augustus moeten wor den ingeleverd. Normaal beginnen de gekomen, want kort ervoor nam Van Dijk de benen en liet de KLM voor wat het was. Reden was een sta king om een pensioenregeling. „Ik moest het opknapppn. Ik was de felste, maar ik was het ook in de lucht en daardoor kon ik het me permitteren”. „Toen het op vechten aankwam vond ik dat de anderen geen karakter hadden. Ik stapte er uit en nam de wijk naar Drente, daar had mijn schoonvader een buiten en daar heb ik om m’n woede te koelen wel duizend bomen gekapt”. De verkeerstoren op het vooroorlogs< Schiphol, een „thuis-baken” na el! nieuw luchtavontuur. De Fokker F VII b, die een belang rijke plaats innam in de beginperiode i i‘. t èwBU. si;™-- samen met Sir Charles Kingsford Smith, zijn beroemde eerste oceaan- ten is op Andijk. de researchwerkzaamheden hoopgevend, hiermee onnodig zijn. Men zou kunnen W. Oosterling, Haarlem. opstellen van de begroting. alleen alle zouten tegenhoudt, maar ook bijna alle andere in het water

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13