Acteursgroep kraakt mee Nieuw handboek der Radio Caroline komt Vissen achter weer in de lucht het net DUO TRIPLEX OP TELEVISIE Weer records in oude kunst II 10 British Airways muziekgeschiedenis Door dr. Marcel Boereboo van de „Cortefoon Zeilhistorie Kaap Hoorn NIEUW 50% korting voor uw meereizende echtgenote ervan profiteren Vliegretour Amsterdam Londen f139.- Zo kunt u Glorie van windjammers SFSWIJ ONTVINGEN Geen angst voor „Straatsburg” CRM werkt niet Haarlemse komieken in „Goed geoogst” mee aan plan klassieke zender OENSDAG 23 19 7 3 MET ordigd BEA geeft 50% korting op het jaarretour van uw mee reizende echtgenote of echtgenoot. Deze korting geldt voor alle Europese bestemmingen. Uw reisbu reau weet er alles van. Reserveeruwuit-en thuisreis op de vertrekdag. De thuis reis mag u op z’nvroegst op de eerste zondag na aan komst maken. Dit speciale retour is 3 maanden geldig. «W STAPELSTEIGERS Communistische partij J. H. MOOLENIJZER (Van onze rtv-redactie) IU J. P. B. van TIJDENS (Van onze kunstredactie) H..R DE PERIODE e ameSi Zullen zij ook familie en bekenden groeten? „Misschien lassen we: dag Opa in”. Beider grootvaders zijn nog in leven en die van Bert staat volledig achter de Triplex-show. „Bij de voorstelling in de schuur zat hij constant bij onze liedjes de tweede stem te zingen” Voor de Haarlemmers die Triplex in leven den lijve wilen zien en nog voordat ze via de televisie hogerop gaan, geeft het duo op don derdag 24 mei een voorstelling in de Toneel schuur, Smedestraat 23. Aanvang 20.15 uur. Vraag onze conc. offerte WETERING'S Leidseplein. 23 Amsterdam Tel.: (020) 229333 „We komen in het onderdeel „Goed ge oogst”. Daarmee hebben we „Nieuwe Oogst” al overgeslagen”, zegt een van niet geringe trots glunderende Wigbolt Kruyver, die met Bert Bunschoten en pianist Cees West Triplex vormt. Het driekoppige duo is ontdekt via een lovend stukje van onze stadgenoot Hans Invernizzi in de Gooi- en Eemlander, een dagblad dat veelvuldig op de Gooise matras gelezen wordt. Flip van der Schalie nam contact met Tri plex op en dat resulteerde in een auditie in Studio Bellevue, Amsterdam. Met enkele ab surde nummers kreeg men Van der Schalie en assistenten danig aan het lachen en een tv-optreden was verzekerd. Op 5 juni wordt in ’t Spant te Bussum de opname gemaakt. Triplex brengt een selectie van de beste nummers, o.a. de „Met melk meer mans”- conference, de reparatie van een oud heren rijwiel tijdens het spelen van de Mondschein- sonate en het vers Mijnwerker, dat Wigbolts vader vóór de oorlog conferencier en na dien befaamd amateurtonelist bij de rede rijkerskamer Alberdingk Thijm heeft ge schreven. H 'i* ft u- ïsi IA»*». 11 „We hebben ook een speciaal openingslied geschreven, waarin we steeds maar „Gewel dig!” en „Fijn!” zingen”, meldt Wigbolt, die aankondigt het kijkersvolkje „aan de buis vast te willen hechten”. Daartoe zullen Bert en Wigbolt dan ook af en toe spreken over de mensen in de huiskamer. ADVERTENTIE STAPELSTEIGERBOUW II II JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023- 25 34 56 b.g.g. 33 88 01 Het ontstaan van de opera wordt uitvoerig besproken en hij plaatst de grote meesters der klassieke muziek zoals Haydn, Mozart en Beethoven, midden in de gebeurtenissen van hun eigen tijd. De boeken zijn doorspekt met vele muziekvoorbeelden en smaakvolle il lustraties. De sappige Vlaamse taal waarvan hij zich zo nu en dan be dient bevordert in belangrijke mate de leesbaarheid. Met spanning wach ten wij op de verschijning van het derde en vierde deel. Peter en Adrienne Oldale leren u graag, met 530 foto’s en tekeningen, hoe U kunt „Tuinieren met hamer en troffel”. Een instructief en in hoge mate inspirerend boekje voor de ware doe-het-zelver. Uitgegeven bij KOS MOS-AMSTERDAM. Verhuur Montage Demontage AySjgg Angst voor het ratificeren van het Verdrag van Straatsburg heeft Caroline niet, zeker gezien de ontwikkelingen van Radio Veronica in het parlement. „Als ze ons opheffen, duurt het toch nog jaren voor het zover is.” Caroline gaat uitzenden op twee golf lengten: op de 259 meter middengolf dat wordt het op Nederland gerichte en in het Nederlands gesproken programma en op de 390 meter. Dat wordt in het Engels gedaan en is bestemd voor heel Europa. Bovendien is er nog een stand- by golflengte voor als er met één van beide zenders iets mis gaat. Inmiddels is Caroline de afgelopen weken al bezig geweest met proefuitzen- dingen. De resultaten waren in ieder geval van dien aard, dat verschillende Amerikaanse en Canadese adverteerders bij Caroline blijk van hun belangstelling hebben gegeven. Er zijn inmiddels vier nieuwe disc- jockeys aangesteld, allemaal mensen die hetzij bij legale, hetzij bij illegale pop zenders hun sporen in het vak hebben verdiend. De Nederlandstalige uitzendin gen van Caroline zullen overigens niet live zijn: „Dat is geen doen voor de Nederlandse kust. De zee is door die voortdurende wind te ruw, een beetje schade aan apparatuur is niet zo’n ramp, maar schade aan mensen riskeren we toch liever niet.” De meeste program ma’s zullen van tevoren worden opgeno men. Caroline heeft daartoe in zijn nieuwe behuizing aan de Van Hogen dorpstraat in Den Haag een paar nieuwe studio’s ingericht. Jaap Hage legt zioh speciaal toe op heesters in zijn boek „200 heesters in kleur”. Met 201 kleurenfoto’s toont hij U hoe U van Uw tuin een aan trekkelijk paradijs kunt maken. Uit gever is N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS-WAGENINGEN. DEN HAAG. Vanaf maandagoch tend a.s. in alle vroegte zal Radio Caro line weer in de lucht zijn. Sinds novem ber heeft deze piratenzender, gerund door Engels kapitaal, gezwegen in alle talen, al heeft men dan ook tijdelijk Radio Veronica uit de nood geholpen toen Veronica’s zendschip op het strand lag na de storm van april. Een karikatuur van Handel achter zijn orgel, zoals hij door een spot zieke tijdgenoot werd gezien. Het is een van de illustraties uit „Handboek van de muziekgeschiedenis”. boëïcënboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl HAARLEM Het duo Triplex, dat het knusse variété van dertig, veertig jaar ge leden doet herleven, maakt een bliksem carrière. Begin maart gaf dit Haarlemse groepje scholieren van de pedagogische academie de eerste voorstelling in de To neelschuur; op 23 juni is het al een half uur lang op de televisie te zien in het program ma Drieluik van de AVRO. Vergelijkbaar met dit boek, al gaat het niet om een dwarsdoorsnede van het verleden is dr. A. A. de Jonge’s geschiedenis van een politieke partij „Het communisme in Nederland”, uit gegeven door Kruseman in Den Haag. Eerder al heeft dr. De Jonge bewe zen dat hij in staat is levendig en met aandacht voor details politieke geschiedenis te beschrijven, zoals in zijn reeds verschenen boek „Het nati- onaalssocialisme in Nederland.” QUERIDO-AMSTERDAM. De Sala manderreeks brengt weer een paar gezellige herdrukken: ,Luie Stoel”, van Johan Fabricius, een speels ro mannetje over een charmante niets nut in een Indische omgeving ge plaatst. Louis Paul Boon: „Dorp in Vlaande ren”, een bundel kleine bonte impres sie over en uit het dorp en de omgeving, waar de schrijver woont. Theun de Vries: „Die Vrijheid gaat in het rood gekleed” herdrukt. Het verhaal speelt zich af in West-Indië, op het eiland Guadeloupe, in de tijd van de Franse Revolutie, waar de plantagebezitters nog heer en meester zijn en de negers nog in doffe slaver nij worden gehouden. Bij dezelfde uitgever twee deeltjes in de reeks: „Ken Uw Sport” „Bow ling” van G. Verhoef en „Mah-jong” van M. Martens. Beide vertellen U uitgebreid de spelregels. Enkele maanden geleden kwam Kaap Hoorn weer eens in de publici teit door de noeste arbeid van Neder landse zeeslepers. Zij slaagden erin om binnen veertig dagen de gevaar lijke tocht rond de zuidelijkste punt van Zuid Amerika te volbrengen met een drijvend booreiland achter zich aan. Hoe riskant de onderneming in feite wel was bleek onder meer uit het feit dat de assurantiemaatschap- pijen van Lloyds de onderneming al leen wilden verzekeren als het kar wei zou worden uitgevoerd door Ne derlandse zeespelers, die in de loop der jaren een geweldige reputatie op dit terrein hebben opgebouwd. Zo’n geschiedenis is echter een uit zondering geworden en doet een beet je romantisch aan. Want met het verdwijnen van de zeilschepen en de komst van de stoomschepen eindigde in feite ook de geschiedenis van Kaap Hoorn. De sterke stomers van onze dagen kiezen unaniem voor de veili ger route door Straat Magelhaen, maar voor de grote banken en zeil schepen was dit tot in de twintiger jaren een onmogelijke zaak, aange zien zij het risico liepen om in de nauwe en gevaarlijke zeestraat op te klippen te pletter te slaan, omdat zij, afhankelijk van de wind, niet in staat waren één rechte koers te varen. Over de geschiedenis van Kaap Hoorn en zijn zeilschepen heeft de voormalige Engelse kapitein Alan Villiers twee lezenswaardige boeken geschreven. Ze behandelen de Kaap Hoorn-historie tot het midden der twintigste eeuw. Met winsten voor de reders maar met grote verliezen aan schepen en levens. Villiers beschrijft op levendige wijze zowel de prestaties als de rampzalige mislukkingen. Hij benutte bronnen van Lloyds en het Britse Maritieme Museum, die nooit eerder werden gepubliceerd. Villiers was ook in 1935 kapitein van de Josep Conrad, het laatste volschip dat om Kaap Hoorn voer. (Gevecht om Kaap Hoorn. Alan Vil liers, Uitgeverij Unieboek Bussum „Strijd met Kaap Hoorn” Alan Vil liers, Uitgeverij Hollandia Baarn). M. S. de Olympische nu voorzien en hoe. In Duitsland werd een schitte rend fotoboek samengesteld, waarin men in zwart-wit of kleur die unieke schepen ziet vastgelegd: de Danmark, de Dar Pomorza (Polen), de Eagle (VS), de Gorch Fock (West-Duits- land), de Gloria (Columbia) en noem maar op. De foto’s zijn uit allerlei standen en hoeken gemaakt: vanuit een helikopter, vanuit de toppen van de (hoge) masten, vanaf de schepen zelf, vanaf andere boten. Men ziet de zeilreuzen met zeeoppervlakken van bijna 2000 vierkante meter op volle zee in actie (aan de parade gingen races vooraf van het Engels eiland Wight en Helsinki naar Malmö), in de parade, aan de wal, op- en afgetuigd. Het is, het boek van die oude (soms nieuwe) gloriën door blader end, jammerlijk dat Nederland zo povertjes (of eigenlijk helemaal niet) op dit grote zeilfestijn vertegenwoor digd was. In het boek komen we slechts een fraaie kiek van een Ne- derlandsche schokker tegen, maar een schokker is geen driemaster.'Wat dat betreft: windjammer over Nederland, dat eens de zeeën al zeilend beheer ste. Het boek is in een Nederlandse vertaling van Jaap Kramer uitgege ven door Unieboek NV Bussem met de titel „Onder volle tuigage”. DEN HAAG. Minister Van Doorn van CRM heeft het verzoek afgewezen om te overwegen via de radiozender Hilversum 3 een dagvullend programma van klassieke en andere serieuze muziek te laten uitzenden en, als de golflengte 538 meter beschikbaar komt na het ver dwijnen van Veronica (als het parlement daartoe besluit) deze te bestemmen voor uitsluitend lichte muziek. Het verzoek was afkomstig van de liberale Tweede-Kamerleden Geurtsen en Van Dijk naar aanleiding van de oprichting van een stichting voor het verzorgen van een klassiek radiopro gramma. In zijn dinsdag gegeven ant woord deelde de nieuwe bewindsman mee, dat het gevraagde ingrijpen van de minister in het programmabeleid van de omroep verder gaat dan de Omroepwet toestaat. Uit het antwoord blijkt verder, dat uit een onderzoek van de afdeling kijk- en luisteronderzoek kan worden opgemaakt, dat thans wekelijks ruim 72 uren serieu ze muziek via de radio wordt uitgezon den. DE TELEFOON IS een belangrijk middel geworden voor het doorgeven van boodschappen. Je kunt een aardig lijstje aanleggen- van nummers die je kunt draaien als je meent behoefte te hebben aan wat de meneren en me vrouwen achter die nummers menen te zeggen te hebben. Het is allemaal be gonnen met het weerbericht en de juiste tijd, maar daar word je vaak alleen maar bedroefd van. Er zijn nummers gekomen, waarop voor je gebeden wordt, waarop een hulpdienst geduldig naar je luistert, waarop een moppentapper je stemming probeert op te vrolijken, waarop een toneelspeler vakantie-adviezen geeft en dan is er ook de Cortefoon. Ja, van de Jules de Corte. Met een liedje, gedichtje, een stukje proza met al dan niet toepasselijke achtergrondgeluiden komt hij in je le- ven-van-alledag. Onder de titel „Vissen achter het net” is een vijftigtal van di? Cortefonische boodschappen door Sem per Agendo N.V. in Apeldoorn gebun deld. Voor de regelmatige luisteraar die de bijdragen van de blinde klein kunstenaar zo graag zouden willen onthouden, voor de niet-regelmatige luisteraar die graag nog wat wil inha len, voor degenen die Jules nog nooit hebben gehoord kortom, voor alle mensen die op een of andere manier bij De Corte achter het net vissen, is dit fijne boekwerkje bestemd. Het is helemaal De Corte zoals we het van hem gewend zijn: harde, ge voelige, bittere, ontroerende humor, die ook actuele vraagstukken als milieu en welvaart niet ongemoeid laat. Het boekje is geïllustreerd met tekeningen van D. Schreinders. De Engelse maatschappelijk geënga geerde toneelgroep „Natural Theatre”, die momenteel in Rotterdam verblijft, assisteerde dinsdagmiddag de actiegroep van de Rotterdamse wijk „Het Oude Westen” bij het kraken van een huis in de Maasstad. Deze actiegroep zet zich in voor het herstel van de wijk. DR. MARCEL BOEREBOOM werd in 1902 geboren in Stalhille (West-Vlaanderen). Hij studeer de aan de Rijksuniversiteit te Gent, waar hij in 1925 promo veerde in de Wijsbegeerte en Let teren. Daarnaast trad hij op als pianist en gaf met Stephan de Jonghe talrijke recitals voor twee piano’s tussen 1929 en 1932. Hij liep college bij de bekende mu sicoloog professor Ch. van den Borren en vervulde van 1948 tot 1968 een belangrijk deel van zijn loopbaan als leraar in de muziek geschiedenis aan de conservatoria te Brugge en Gent. In 1955 werd hij verkozen tot lid van de Ko ninklijke Academie van België. Het spreekt bijna vanzelf dat Mar cel Boereboom bijzondere belangstel ling koestert voor de muziek van Ockeghem, Josquin des Prez, Clemens non Papa, Willaert, Orlando di Lasso en andere Zuidelijke Nederlanders. Voor de muziekminnaars die behoefte gevoelen om kennis te nemen van zijn bij Uitgeverij De Nederlandse Boekhandel te Kapellen verschenen Handboek van de Muziekgeschiedenis kan ik dit werk van harte aanbeve len. Ook als naslagwerk kan dit boek nuttige diensten bewijzen. De schrij ver behandelt zijn onderwerpen op diepgaande wijze en geeft steeds de bronnen van herkomst aan. Het eerste deel omvat de oudheid, de middeleeuwen en de renaissance, het tweede deel begint bij de barok en eindigt bij de Weense klassieken. De grote waarde van dit boek is gelegen in de veelzijdigheid waarmee de onderwerpen benaderd worden. De schrijver heeft zich bijzonder inge spannen de muziek steeds te zien als een levend element van de cultuurge schiedenis van Europa. Zeer belang rijk is, dat hij zijn relaas op bepaalde punten onderbreekt om iets te vertel len over de Vlaamse schilderkunst, over de verschillende koningshuizen, over de godsdienstoorlogen en over „gewone” oorlogen. Hij geeft een duidelijk beeld van de staatkundige en kerkelijke hervor mingen en de gevolgen daarvan voor de wereld van de muziek. Hij houdt een vurig pleidooi voor de erkenning van de Gregoriaanse melodie en hij betreurt de liturgische vernieuwingen waardoor deze muziek tegenwoordig achteloos uit de kerk wordt geweerd. ARNHEM. Een schilderij van Ba rend C. Koekkoek (1803-1862) uit de periode van de hoogromantiek heeft dinsdag op een kunstveiling in Arnhem het recordbedrag van 128.000 opge bracht. Het paneel van 1.04 m bij 76 cm stelt voor „Een rijk gestoffeerd land- schap met doorkijk op de Rijn”. Het paneel was voor 80 mille ingezet. Het bleef in Nederlandse handen, hoewel er grote interesse was van Britten, Zwitsers en Duitsers. AMSTERDAM. Op een dinsdag bij Paul Brandt in Amsterdam begonnen kunstveiling is voor een winterlandschap van Schelfhout een bedrag van 72.000 gulden betaald. Een schilderij van Jan Steen, voorstellende de „Terugkeer van de verloren zoon”, werd door een Duitse verzamelaar voor f 58.000 gulden ge kocht. Voor alle overige op dinsdag geveilde schilderijen werden eveneens zeer hoge bedragen betaald: een stilleven van Jean Berré bracht 45.000 gulden, een zeege zicht van Andries van Diest 24.000 gul den, schepen op een rivier van Jerony- mus van Diest 43.000, een landschap met molen van Jongkind f 48.000, een stilleven van Marellus f 40.000, een berglandschap van Adriaen van Ostade 32.000, een stalinterieur van Isaac van n«tadp f 24 000. een dornskerk in de zon de Olympische Speten in Duitsland is er zoveel gebeurd het is één van de grote nadelen van deze sportgigant: allerlei topevenementen worden opeen geperst in een zeer kort tijds bestek), dat veel interessante aspecten rond de Speten in de publiciteitsgolf zijn verdronken of niet voldoende aan hun trekken zijn gekomen. De grote aandacht heeft zich op München gericht, waardoor het Olympische zeilen in Kiel wat werd weggedrongen. Ook natuurlijk omdat de Nederlandse vertegenwoordigers, van wie men toch wel wat verwacht te, teleurstelden. Zo was er nauwelijks aandacht voor de unieke bijeenkomst in Kiel van de windjammers, de laatste grote dwarsgetuigde zeilschepen, die de zee- en nog bevaren. In die lacune is, enige maanden na wind j ammerparade, Voor de liefhebbers van handwer ken nog een paar gezellige, inspire rende, tevens leerzame boekjes op creatief gebied. N..V ZOMER KEUNINGS-WA GENINGEN brengt in de bekende serie: „Vaardige Handen”: „Zee- mansknoopwerk” van Henriette Beu kers en van Ab de Brouwer: „Allerlei beesten maken”. In een andere serie van dezelfde uitgever, „Topserie” ge naamd, leert Ab Brouwer U ook nog in het boekje „Waardeloos Materiaal - Verrassend Materiaal” hoe U vóór weinig geld leuke dingen kunt ma ken. Veel over het ontstaan van de SDP als een splinterpartij van de SDAP, het verdergaan als CPH en na de oorlog als CPN was al bekend. Maar een geschiedenis, zeker van een groep mensen in de politiek is nooit com pleet. Soms werd alleen een deelon derwerp belicht zoals de naoorlogse ontwikkelingen van de CPN in „Klui ven op een buitenbeen” van Wouter Gortzak, soms kwamen slechts ter loops aspecten van het communisme ter sprake zoals in het sublieme „Omzien in verwondering” van Annie Romein-Verschoor. De Jonge levert dan ook een waardevolle en boeiende aanvulling op de legpuzzel van het Nederlandse communisme. Met zijn beredeneringen waar de CPN zich heeft opgesteld in het internarionale communisme, met zijn mini-portret- jes van oprichters Jan Ceton, Willem van Ravesteyn en David Wijnkoop en met zijn visie op de scheuring in 1958. Dat hij weet waarover hij schrijft blijkt mede uit de opmerking dat hij als een van de gebruikte bronnen opnoemt „mijn eigen erva ring als lid en afdelings- en districts- bestuurder van de CPN in de jaren 1945-1964”. Ook visueel een aantrekkelijk boek met onder meer een foto van de voorpagina van de Waarheid op 6 maart 1953, de dag dat, zoals een grote kop toen meldde, „Kameraad J. W. Stalin” overleed. A. WILLINCK van Weissenbruch 46.000. Hl KI

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15