Paardeboxen in dierenkliniek constant bezet V erhaar tegen allerlei uitwassen IE- Opnieuw griezelig machtsvertoon 'El SPOWWilH Merckx heeft Giro nu al gedevalueerd NT 15 Baancoureurs contra Overeen- ELAND NIET IN OOSTENDE JOJO BUITENZORG EN KNWU Dravers wagen hun paarden niet aan „cowboy”-koers Koersen van Geersen weer Hilversum op de koers gesignaleerd stemming KNVB-clubs Gelijk spel van Independiente „Ik verzet mij hop - fl I .djj K Zuidamerikaanse beker Conteh onttroonde kampioen Finnegan i - 4> I 1 F-. 19 1! WOENSDAG 23 1973 MEI Successen Wreedheden Niet teerhartig bij its Permanent a 9 - BV lp» BW X 11 V Stafmedewerkers van dokter Verhaar bezig met de bek van een ziek paard op de dierenkliniek in Emmeloord. matiei doordacht (Van onze sportredactie) (Van onze paardensportmedewerker) Jojo Buitenzorg in volle actie op Duindigt. LE.AU 1 SHII D gein in. En dat is toch een verrukkelijk gezicht.” rijkste argumenten is altijd geweest de bescherming van het spelend pu bliek, maar de afgelopen koersdagen is het voor een aantal pikeurs bijna zaak geweest zich te beschermen te gen het spelend publiek. Het bleef gelukkig bij woorden, maar tekenend voor de slechte sfeer op de wel vaker roerige baan in Nootdorp was de vertwijfelde uitroep van kampioens- pikeur Jan van Dooyeweerd toen hij met torenhoge favoriet Lonely Star door een fout niet aan de verwach tingen kon voldoen en het publiek hem bij het passeren van de tribune uitjoelde: „Jullie denken toch niet dat ik hier om half elf ’s avonds een beetje voor mijn lol aan het rijden ben!” Het één en ander uiteraard gekruid met enkele krachttermen. weke e mot- ben ji bel dat :n eigen -als een gemak- geb. i Dreef ng Vet 5067. ning j iwstran Courant flat i 'elsen-0 Brieven I 8 ui» zoorste!- I30III Een ander kampioenspikeur komt weer schoorvoetend terug. Willem Geersen sr„ die jaren geleden na een forse ruzie met de instanties die de drafsport nu eenmaal moeten regelen, bezwoer dat hij nooit meer een voet op een baan zou zetten, helpt sinds kort zijn zoon Willem jr. op diens entrainement in Oud Valkeveen. De nu al legendarische pikeur is ook al op de koers gesignaleerd en dat be tekent een prettig einde van een ja renlange ruzie. LONDEN. John Conteh, de Europe se kampioen in het halfzwaar, heeft dinsdagavond in Londen de Britse en Gemenebest titel in dit gewicht eveneens op zijn naam gebracht. In een gevecht over 15 ronden versloeg hij de titelhou der Chris Finnegan op punten. Verhaar meent echter wel: „We moe ten er voro oppassen, dat we ook weer niet al te teerhartig worden. Evenals jij en ik voor ons brood moeten werken, is het geen schande als een paard dat ook doet. Daar is niets tegen, eigenlijk alleen maar een heleboel voor. Het dier heeft zo tenminste een doel. En van hoeveel dieren kun je dat vandaag de dag nog zeggen. Ik voel mjj als dierenarts veel meer bezwaard op een kippen- of var- kensfokkerij dan in een paardestal. Een paard kan zich ontwikkelen, krijgt de ruimte om te lopen, te draven. Kan het zich zelfs veroorloven om eens tegen de draad in te zijn.” (Van onze sportredactie) EMMELOORD Op de terugreis door de Noordoostpolder drong de vergelijking zich steeds meer op: dierenarts dr. Wim Verhaar heeft iets weg van Albert Schweit zer. Het zal wel door die enorme geestdrift komen, waarmee men daar in de dieren kliniek nabij Emmeloord werkt. Een geestdrift, die Verhaar personifieert en waar mee ztfn stafleden zijn geïnfecteerd. Datzelfde beeld kreeg men van de grote Franse dokter. Het is dat ontzaglijk idealisme van beiden, dat deze vergelijking heeft opge roepen. Met een beetje fantasie zie je dan ook plotseling overeenkomsten tussen de twee klinieken. Nu doet het uitgestrekte polderlandschap natuurlijk wel iets anders aan dan de rimboe van Gabon, waarin Lambarene verscholen ligt en is de afstand tot de bewoonde wereld nihil voor Verhaar, maar toch, als je daar op de dierenkliniek rondloopt, krijg je het idee dat de grotemensen-beschaving ergens heel ver weg ligt. DEN HAAG. In een gesprek tussen de KNVB en vertegenwoordigers van de clubs die hun spelers beschikbaar stellen voor het Nederlands elftal, is volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van het trainings- en wedstrijdprogram- ma van het nationale team voor het seizoen 1973-74, waarin ondermeer de resterende kwalificatiewedstrijden wor den gespeeld voor het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974 in West- Duitsland. Namens de KNVB waren aanwezig een delegatie van het sectiebe- stuur betaald voetbal, de competitielei- der en het begleidingsteam van de natio nale ploeg. Voorts namen vertegenwoor digers van Feyenoord, Ajax, FC Twente en PSV. die voor de laatste wedstrijd van het Nederlandse elftal tegen Spanje hun spelers hadden vrijgegeven, aan het gesprek deel. vrijt pi. n# mg, ti e Sa®. de markt waardoor de mensen deze ingreep zelf kunnen verrichten. Als het dier is i ngespoten, zijn al zijn spieren geblokkeerd. Hij staat als versteend. Er kan dus zonder enig probleem geca streerd worden. Maar men weet niet dat het paard volledig bij zijn positieven is. Hij kan nog geen oogspier bewegen, maar hij voelt alles. Het dier lijdt helse pijnen. Dit soort voorbeelden geef ik op de cursus van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport voor leerlingpikeurs (Verhaar behoort hier tot de staf - red.). Ik probeer deze, veelal jonge mensen, wat liefde voor het paard bijte brengen. We moeten één ding nooit vergeten: wij verlangen van het paard dat het draaft. Het vraagt er niet om.In de zes jaar dat Verhaar nu bezig is in Emmeloord, is het accent gaandeweg steeds meer op de paarden komen te liggen. Dat zijn liefdevolle benadering van het dier wel indruk maakt, bewijst de subsidie (het negatieve jaarsaldo) wel, die door de NDR, stichting Totalisator en de vereni gingen van eigenaren en fokkers wordt verleend. Dr. Verhaar is nu duidelijk in zijn element. Als het om de ethiek van de dierenarts gaat, is hij een makkelijke en vlotte prater. „Dit komt omdat ik hier zeer vastomlijnde denkbeelden over heb, die ik ook strikt naleef. Laten we het over de paardesport hebben, op dat ter rein voel ik mij het meeste thuis. Zoals ik al eerder zei, heb ik niets tegen draven. Ik verzet mij alleen tegen aller lei uitwassen. Drogeren bijvoorbeeld, keur ik scherp af. Het is eigenlijk onbe grijpelijk dat het gebeurt. Toegegeven, het heeft tijdelijk een positieve uitwer king, maar de gevolgen ervan zijn niet te overzien. Dien je een paard een wekamine toe, dan bestrijdt dat middel te vermoeidheidssymptomen. Het dier heeft dus meer over op het laatste rechte eind. Maar je loopt er wel een reële kans mee, dat het dood op de baan blijft liggen. Minstens zo gevaarlijk zijn pijnstillende middelen. Een paard heeft een blessure, kan eigenlijk niet lopen, maar na een injectie is het zich van geen pijn meer bewust. Het gaat dus 'voluit en dat met bijvoorbeeld een been waarop het niet eens zou mogen staan”. HAARLEM In de Nederlandse draversequipe die is samengesteld voor de drafinterland tegen België op vrijdagavond 25 mei in Oostende komen enkele bekende namen niet voor, zoals bijvoorbeeld Jojo Buitenzorg en Eland, waar door dit drafevenement nogal dreigt te devalueren. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een aantal onverkwikkelijke gebeurtenissen die zich vorig jaar op de piste van Oostende hebben afgespeeld en waarbij Nederlandse paar den het lijdend voorwerp waren. Het is dan ook begrijpelijk dat sommige trai ners en eigenaren de dure benen van hun paarden liever niet aan deze, wat zij vrezen, „cowboy”-koersen wagen. Laboratoriumonderzoek toonde echter aan dat het hier ging om een soort keelontsteking die gelukkig nogal on schuldig van aard is, zodat we deze spectaculaire draver weer spoedig in de baan mogen verwachten. Een meevaller voor trainer Stef van Dooyeweerd die nog een belang- Dr. Verhaar benadrukt het voortdu rend: alle wreedheden in de paardesport hebben alleen maar een negatief effect op de kwaliteit. Nu is Verhaar een uitgesproken positief ingesteld mens. Van het woord „opzet” wil hij niet horen, liever spreekt hij van „onwetend heid”. „De mensen beseffen gewoon niet wat ze een dier aandoen. Neem de castratie. Er is weer zo’n middeltje op lieuwt uur. H’LEM 14830. BUENOS AIRES. —Independiente, kampioen van Argentinië, en Colo Colo k uit Chili hebben in Buenos Aires in de eerste wedstrijd voor de finale van de Zuidamerikaanse voetbalbeker met 1-1 gelijk gespeeld. HILVERSUM. De uitslagen van de dins dagavond in Hilversum gehouden koersen zijn- Wèigelia-prijs. 2000 meter met autostart: 1. Jolltha D Aster (H. Schoonhoven) 1.24,3 2/.8,6: 2. Kwik V. 3 Juanita. Toto winnend: 10.30 plaats 4.10 1.68 2.40 koppel 5.60 trio 510.90. Ribes-prljs (le afdeling). 2440 meter: 1. Klaus Oliver (W. Duivenvoorden) 1.27,7 3.34,1; 2. Kanona: 3. Kolonel. Toto winnend: 3.30 plaat» 1.50 1.70 2.10 koppel 7.30 Moerbei-prijs. 2000 meter met autostart; 1. Jasper (M Brouwer) 1.24,6 2.49,1; 2. Kwlta Norma; 3. Karola v. Altena. Toto winnend: 5.60 plaats 1.80 2.70 2.30 koppel 11.90 Jasmljnprijs 2040 meter: 1. Jello (M. v.d. Togt) 1.24.7 2.52,7; 2. Grand Geste: 3. Ivonne Hanover. Toto winnend: 1.80 'laats 1.30 2.40 1.50 koppel 4.40 Sneeuwbesprijs. 2000 meter met autostart: 1. Kapitein Scotch (L Schoonhoven) 1.22 2.44; 2. Juweeltje Carlos; 3. Junior. Toto winnend; 3.10 plaats 1.70 2.50 2.50 koppel 11.10, trio 112. Recordprijs 1600 meter met autostart: 1. Kaper W (M. v.d. Togt) 1.20,6 2.09,0; 2. Kaptein Sister B: 3. Karin. Toto wlnn. 5.30 pl. 1.70 2.40 1.70 kopp 10.40. Jasmijn-prijs (le afdeling) 2040 meter: 1. Gyas (W. Hauber) 1.23,7 2.50,7; 2. Icare Quick: 3. Hlggin Toto wlnn. 3 pl. 1.50 1.50 2.50 koppel 6.60 trio 126.80. Elzenprijs 2440 meter: 1. Ingo van Bonn! (E. Conijn) 1.26,4 3.20,9; 2. Hero Marijke: 3. Iron Buitenzorg. Toto wlnn. 4.70 pl. 1.70 1.40 1.80 kopp. 7.30. Hazelaarprljs 2000 meter met autostart: 1. Kitty G. (P. Segers). 2.45 7 1.22,9; 2. Ina Z; 3. Julius Caesar. Toto wlnn 144 40 pl 7.80 1.50 2.30 kopp 6, trio 1003,20. Rlbesprijs (2e afdeling) 2440 meter; 1. Lou Hagheweyde (J. de Leeuw) 3.39,4 i.30,7; 2. Lucky Star: 3. Lange Ros. Toto winn 1.90 pl. 1.40 2.40 1.50 kopp 9.80. Totalisatoromzet 365.820. Helmuth Haller, de nuttige reserve van Ajax tegenstander voor de Europa-cup- finale Juventus, zal over enkele maan den na een elfjarige Italiaanse carrière naar zijn geboorteland West-Duitsland terugkeren. De 34-jarige Haller wil nog een paar seizoenen meespelen in een club in de Bundesliga. De Nederlandse amateurploeg voor de Ronde van Engeland bestaat uit: Den Hertog, Van de Hoek, Van Katwijk, Hassink, Aling en Van de Spiegel. De wedstrijd wordt van 27 mei tot en met 5 juni verreden. Leo Duyndam heeft dinsdag een tweejarig contract bij Frisol getekend. VVV heeft van PSV de 22-jarige Van de Tillaar overgenomen. Schalke speelde in de Bundesliga met 2-2 gelijk tegen FC Köln. Heike Blok heeft in de vierde race van het toernooi om het wereldkampi oenschap Soling de tweede plaats be haald achter de Deen Andersen. De heer Verhaar relativeert zijn suc cessen, of beter, het succes dat in paar- desportkringen zo’n indruk heeft ge maakt. De herboren Eland. „Eland had een ongecompliceerde peesontsteking. Een normale blessure bij dravers, die ook helemaal niet moeilijk te verhelpen was. Het paard is een tijdje bij ons onder behandeling is geweest en het is gewoon weer gezond. aDt het nu weer zo hard loopt is niet onze verdienste. Ik kan mij wel voorstellen dat men erover praat, maar aan de andere kant kan ik mij over dit soort dingen, op zijn zachtst gezegd, zo enorm verbazen. We hebben verschrikkelijk moeilijke operaties uit gevoerd, die fantastisch gelukt zijn, en daar hoor je nooit iemand over. Alleen omdat het geen bekend paard was.” Het doet Verhaar dan ook zo ver schrikkelijk goed als hij ziet, dat er ook mensen rondlopen die hun gezond ver stand gebruiken. „De heer Hof uit Wol- vega is zo’n man. Hij heeft een paardje, Cornelia d’Aster, dat heel teer is. Een inteelt-produkt. Het beestje verdiende het afgelopen jaar heel goed, maar toch ging het op stal, terwijl er nog koersen waren die het makkelijk had kunnen winnen. Dit is nu e en voorbeeld van met paarden omgaan. Het heeft geen zin, beter, het is alleen maar schadelijk om te veel van een paard te eisen. Als er met Cornelia werd omge sprongen zoals er met vele paarden is gebeurd (dus als tweejarige de baan in, en daarna zoveel mogelijk koersen lo pen) zou zij zo naar de knoppen zijn.” In de medische wereld is de probleem stelling rond de euthanasie op het ogen blik erg actueel. In de diergeneeskunde ligt de zaak heel wat minder emotioneel. Als een dier ongeneeslijk ziek is, gaat het naar de dokter, die het een zachte dood laat sterven. „Een hele humane oplossing. Dat is mijn mening. Aan vechtbaar natuurlijk, maar als ik langs die bejaardentehuizen rijd, vraag ik mij altijd af wie er beter af is.” rijke patiënt in de ziekenboeg had en wel Ironie, die derhalve vorige week dinsdagavond niet kon starten in de grote prijs der merries waar voor ze favoriet was. Haar beenbles- sure is nu genezen en de verwachting is dat Ironie weer spoedig haar oude vorm zal hervinden net zoals Joke van trainer-pikeur Buck Leeman dat heeft gedaan, die na een lichte aanval van koliek anderhalve week geleden, er afgelopen zondag al weer in slaag de te zegevieren. Laatste en ook hoopvol blessurebericht: het gaat be ter met Kor jak. Dit grote talent uit het entrainement van Jan de Leeuw in Hoofddorp dat vorig jaar om deze tijd zoveel furore maakte gaat waar schijnlijk toch zijn come back ma ken. De eigenaardige blessure waar Kor jak aan leed, het uiteenzakken van de gewrichten in een been en waar waarschijnlijk een indertijd te hulp geroepen peperdure Duitse spe cialist debet aan was, is zo goed als genezen. Alleen de spierkapsels rond de gewrichten moeten nog wat stevi ger worden, maar dat is volgens de optimistische verzorger Leo Haak slechts een kwestie van een paar maanden en dan kan de training weer beginnen. Dus misschien in het najaar? De kwalificatiekoersen gaan er nu toch, na lang aandringen van vele zijden, komen. Een van de belang- Eén van de paarden die men tussen de geselecteerden zou verwachten maar die daar om een zuiver natuur lijke reden niet toe behoort is Jackie Spencer, die zich eind vorig jaar zeer duidelijk onderscheidde door zijn messcherpe eindsprint maar die dit jaar na zijn terugkeer van de winter rust nog geen overwinning heeft kunnen boeken en wel door het noodlot achtervolgd leek. Tuig- en Sulkybreuk wierpen hem enkele ma len uit de strijd en toen anderhalve week geleden alle symptomen van droge droes bij hem werden aange troffen leek dit seizoen wel verloren. AOSTA De vraag rijst of Eddy Merckx nu reeds de 56e ronde van Italië heeft gewonnen. Met twee overwinnin gen in vier etappes heeft de Belgische vedette in feite de ronde beslist. Slechts een valpartij kan hem van zijn tweede achtereenvolgende Girotriomf afhouden. De vierde etappe die de ronde voor de eerste maal in Italië bracht, over een zeer geaccidenteerd terrein, waarin de berg San Carlo van 1973 meter, besliste Merckx in d'- eindsprint. De slag ont brandde bij de Mont Blanc door een demarrage van Zilioli. Het was de eerste maal dat de Mont-Blanctunnel door wielrenners werd gebruikt. Het peloton werd in stukken gescheurd bij de be klimming van de vreselijke San Carlo, waar zoals ve-wacht de Spaans, klim- specialist Jose Manuel Fuente de groep aanvoerde. In de afdaling nam hij 30 seconden voorsprong, maar Merckx kon hij niet helemaal losrijden. Deze sprong naar zijn wiel met nog 20 kilometer te rijden. Bij het ingaan van de laatste beslissende kilometer leidden Me.ckx en Fuente Met de finish in zicht toonde Merckx weer eens zijn geweldige moge lijkheden n reed Fuente kansloos op enkele lengten. Op zijn Voornaamste concurrent, de Italiaan Franco Bitossi heeft hij nu een voorsprong van 29 seconden. Karstens eindigde als 52e. Hij staat op de 46e plaats in het algemeen klassement. Bijvoorbeeld aan zijn oren. Die staan dan recht overeind. En als ik een beestje zo de baan op zie komen, dan weet ik al genoeg. Dan is er van dwang geen sprake, dan heeft hij er gewoon zelf KOOG AAN DE ZAAN/WORMER. - De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) is bezig de bepaald niet florerende baansport volledig de nek om te draaien. De Nederlandse profstayers die vorig seizoen hebben deelgenomen aan de nationale titelstrijd hebben deze week een brief van het hoofdbestuur ontvangen, waarin melding wordt ge maakt van een nadelig saldo en dat men niet kan overgaan tot uitbetaling van de prijzen. De avond van het prof-stayer- kampioenschap zou een verlies hebben opgeleverd van meer dan 1100 gulden en omdat de profs op basis van recette rijden, kan dus geen uitbetaling volgen. Er zijn echter een paar punten waarover nationaal kampioen Cees Stam (Koog aan de Zaan) en Piet de Wit (Wormer) zich terecht kwaad maken. Stam: „Op de onkostenspecificatie staat een post van 550 gulden voor vergoeding aan amateurstayers. Om het deelnemersveld vorig jaar te completeren, heeft de unie enkele amateurs in het profkampioen- schap mee laten rijden. Maar dat is toch geen reden om hen wel te betalen en ons niet. Verder wordt er een post vergoeding jury en buffet olympisch stadion van bijna 300 gulden upgevoerd. Die mensen hebben dus lekker zitten eten van ons geld”. Cees Stam vervolgt: „Als er dit jaar door de unie nu een halve ton verlies zou zijn geleden, kan ik het nog begrij pen, maar er is gewoon veel geld ver diend en dan vind ik het stijlloos, dat wij niets betaald krijgen. Vroeger werd van de recette der baanwedstrijden de wegwedstrijden bekostigd. Waarom kon dat dit jaar niet andersom? De unie heeft veel verdiend aan het wegkampi- oenschap. Maar het meest kwaad maak ik mij over de waanzinnige posten op de afrekening. Er stond notabene een post op voor kampioenstricots, bloemen en medailles. Ik heb dus mijn eigen kampi- oensmedaille betaald. Nou, als ik dat geweten had, hadden ze die dingen wel kunnen houden”. Dr. Wim Verhaar, een midden-veerti- ger, is duidelijk van zijn artsen voetstuk afgestapt. De paardeboxen in zijn die renkliniek zijn vrijwel permanent bezet met dravers, omdat hij de taal is gaan spreken van de pikeurs en trainers. Ver haar toont begrip voor hun moeilijkhe den, wekt vertrouwen en is er hierdoor in geslaagd het leven van vele van zijn patiënten aanmerkelijk te veraangena men. Wim Verhaar houdt zich namelijk niet alleen met het genezen van de kwalen bezig, maar bekommert zich ook om het verdere lot van de dieren. Voor deze nazorg zijn de paarden (de dieren kliniek Emmeloord heeft zich de laatste jaren gespecialiseerd op dravers) echter geheel afhankelijk van de instelling van hun eigenaren en trainers. Als de dokter drie maanden stalrust voorschrijft en men stuurt het dier na een maand al weer de baan op, staat ook Verhaar machteloos. Het ligt nu eenmaal niet binnen zijn bevoegdheden om iets dwin gend voor te schrijven. Daarom probeert hij door constant te praten met de mensen achter het paard (dus trainers e.d.) begrip voor de toestand van het dier bij te brengen. Verhaar: „De mens moeten leren zich te beheersen als hij met dieren te maken heeft Volgens de hiërarchieke weg in de natuur zijn wij superieur aan ze, maar dit mag natuurlijk nooit ontaarden in wangedrag. Neem nu een draver en verplaats je eens in zijn wereldje. Het dier doet op het laatste rechte eind ontzettend zijn best, maar het kan gewoon niet harder. En toch krijgt het een paar ontzettende kleunen. Of met de zweep, zogenaamd als aan sporing, of in de stal, als straf omdat hij niet hard genoeg heeft gelopen. Hoe zou nou jouw reactie zijn als je dat een paar keer was overkomen. Juist, je liet het er ook bij zitten. Dit soort excessen moeten verdwijnen. Maar daar is een mentali teitsverandering voor nodig. Als een draver of een volbloed goed wordt be handeld, doet hij zijn werk met plezier. En dat kan je aan een paard zien. |O - - j w Br-. - 'X- s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19