Voorzitter vervoersbond van NKV: Dreigend tekort aan oud-papier Amerika wil niet weer devalueren Weer lager dividend bij F okker in België Amsterdamse haven wordt uitgebreid Lagere winst Toelichting op urgentie- program bedrijven te monetaire van Parijs of Tokio Einde staking binnenvaart 3| bij Ceteco „Vaart achter „Vertrouwen in beurs hervorming” „Geen ingrijpende wijziging in huidige inkomensverhouding” i i al 21 Voor behandeling containerschepen Commissie uit Tweede Kamer-fractie van VVD meent: Bossche bankiers doen boekje open 9? s WOENSDAG 23 1973 MEI Dwarsligger Ligplaats Machtsvorming Consolidatie Wens Groep van 20: Gezond verstand Economisch groei 'w 1 Sociale criteria EEG ontbreken (Van onze correspondent) Ook het feit dat de christelijke ver- (Van onze redactie economie) doelstellingen te worden machtsvorming leidende (Van onze financiële redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de VVD is van mening dat de huidige inkomensverhoudingen in ons land, bezien in hun ontwik keling, geenszins aanleiding geven tot het doorvoeren van een revolutio naire verandering op dit gebied. Het wordt dan ook niet verantwoord ge acht structurele inkomensnivellerende maatregelen te treffen, zonder dat een voorafgaande studie van de feitelijke verhoudingen en van de gevol gen van dergelijke maatregelen nationaal en internationaal de noodzaak daartoe aantoont. Volgens de twee hoge functionarissen hebben de Verenigde Staten in het jong ste verleden op de wereldvalutamarkten niet geïntervenieerd om de koers van de dollar te beschermen. Op de vraag wan neer dat voor het laatst was gebeurd, antwoordden zij: „Maanden geleden”. De subcommissie wil dat de monetaire des kundigen telkens wanneer de VS op valutamarkten hebben geïntervenieerd de meest recente gegevens hierover ver strekken. „In het conventionele ladingpakket is op het moment een duidelijke consolida tie te zien, terwijl met name het neo- bulkvervoer (ijzer en staal, buizen, fo rest-products, stammen, fruit, enz.) een grote toekomst heeft. Ook in het buiten land (Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en het Midden-Oosten bijvoorbeeld) richt men zich sterk op dit vervoer van de toe komst”. aanzet tot een Europese spoorwegmaat schappij en andere internationale activi teiten, aldus de heer Schroer. de volgende gestreefd: pal< in twerk billijk 31. j. Eerste •t uw ei- >65405. trap mcl ing ';'fi Swagef aan nemende invloed van de nationale rege ringen op het bedrijfsgebeuren is vol gens de directie van Lentjes en Dros- saerts een spreiding van politieke risico’s van toenemend belang. De verscherping van de politieke tegenstelling kan ook in ons 1 and het ondernemersklimaat snel doen verslechteren. Ten aanzien van de samenwerking van de Nederlandse vakcentrales op na tionaal niveau in de op stapel staande federatie was de heer Schroer evenmin optimistisch. De grote dwarsligger is vol gens hem het Christelijk Nationaal Vak verbond, niet alleen wat betreft de fe deratie van de centrales maar ook wat betreft de federatie van vervoersbonden waar de vervoersbond van het CNV, zoals bekend is, buiten bleef. „Een onge deelde structuur van het CNV maakt een federatie van de bonden en daarmee een federatie van de drie vakcentrales ónmogelijk”, vreesde hjj. complet! iy, Lange Jmuiden. iag UTRECHT. De Europese Gemeenschap is een Europa van onderne mers geworden. De economische eenwording, fusies, ophopen van onder nemingen, dat alles gebeurt naar maatstaven van economische rendement. De sociale criteria spelen nauwelijks of vaak helemaal geen rol. Tot deze constatering kwam de voorzitter van de vervoersbond NKV, de heer J. H. Schroer, vandaag op de bondsraadsvergadering in Utrecht. De deskundigen willen vaart zetten achter de bespreking van onderwerpen als het toezicht op speculatief kapitaal verkeer, en het vaststellen van richtlij nen voor de noodzakelijke verandering van overschotten of tekorten op de beta lingsbalans, die de internationale handel in moeilijkheden brengen. Men hoopt dat de problemen op zijn minst tot dusdanige proporties zullen worden teruggebracht dat men de schets kan invullen, die de voorzitter van de groep van twintig, ex-directeur Morse van de Bank van Engeland, heeft ge maakt van de wijze waarop het geldstel sel weer een nieuwe vorm zou moeten krijgen. DEN BOSCH. „De grote hausse op de Amsterdamse effectenbeurs is voor bij, fusiegeruchten zullen een rol blijven spelen en kwaliteitsaandelen zullen, ze ker op een verlaagd niveau, hernieuwde belangstelling genieten. Buitenlandse be langstelling zal daarbij een toenemende rol bij de koersontwikkeling gaan spe len”. Aldus samengevat de mening van het Bossche in effectenzaken gespecialiseer de bankiershuis Lentjes en Drossaerts, dat nu voor het eerst een jaarverslag openbaar maakt. Kwaliteitsaandelen zijn dan vooral lo kale fondsen met vrij grote belangen in het buitenland. Voor lokale fondsen zon der die spreiding van belangen zien de directeuren van het bankiershuis, de drie heren Van Dijk, het wat somberder in. Speciaal voor lokale fondsen lijkt de beurs na de recente koersstijgingen een kwetsbaar niveau te hebben bereikt, al dus één hunner, de heer W. J. M. van Dijk. Gezien de over de gehele wereld toe- BRUSSEL. Nadat ze in het afgelo pen weekeinde na een vergadering die meer dan negen uur duurde het grootste deel van hun wensen ingewilligd gekre gen hebben, hebben d e Belgische bin nenschippers besloten een einde te ma ken aan hun staking. van Burgemeester en wethouders juicht de stimulans die op deze wijze aan de transportsector zal worden gegeven van harte toe en gelooft dat deze tot een belangrijke versterking van de positie van de Amsterdamse haven zal kunnen bijdragen. In een door een commissie uit de VVD-kamerfractie, die werd geleid door ex-staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk, opgesteld rapport over de inkomensver deling wordt gezegd dat ons maatschap- jutels L ennemec en. Tel brengel Voor 1973 verwacht Ceteco een toene ming van de in lokale munt uitgedrukte gezamenlijke winst van overzeese vesti gingen. Het bestuur vertrouwt op een geleidelijke verbetering van de resulta ten van de Nederlandse ook als in aanmerking wordt genomen, dat devalu aties in de werkgebieden de resultaten in guldens zullen beïnvloeden, acht men een verbetering van de concernresulta- ten mogelijk. De winsten tot nu toe in 1973 zijn iets beter dan in dezelfde periode van 1972. Verbeteringen zou de WD niet willen nastreven langs de weg van verdere verzwaring van de collectieve lasten, die in de afgelopen tijd zeer aanmerkelijk is geweest, maar door versterking van onze economische groei. De ontwikkeling van de inkomensverhoudingen in ons land geeft een geleidelijke matiging van de verschillen aan. „die optisch vaak groter lijken dan zij in werkelijkheid zijn’’. Volgens de nota zouden ingrijpende inkomensmaatregelen vooral diegenen treffen die op vooraanstaande plaatsen in onze maatschappij in belangrijke ma te bijdragen tot de verdere ontwikkeling. Bij een studie over de feitelijke inko mensverhoudingen moet ook een uitga venvergelijking worden gemaakt, waar bij voor de verschillende inkomensgroe pen de noodzakelijke uitgaven voor wo nen, ziektekosten, studiekosten enz. wor den vergeleken. Volgens de nota dienen De uitbreiding, die volgend jaar janu ari voltooid moet zijn, zal voldoende ligplaatsruimte bieden voor het gelijktij dig behandelen van containerschepen van de derde generatie (toekomstbeeld betreffende vorm, capaciteit en snelheid van deze schepen waaraan de huidige en toekomstige groei van het lijnvervoer- verkeer voornamelijk te danken is), schepen voor bulklading en ro-ro-sche- pen. pelijk bestel met zijn in beginsel vrije, maar in zijn sociale uitwerking sterk gecorrigeerde inkomensbestel, een gun stige voedingsbodem is geweest voor een welvaartsontwikkeling, die alle inko mensgroepen ten goede is gekomen en voor de minst-bedeelden verhoudingsge wijs de meeste vooruitgang heeft ge bracht. AMSTERDAM. De overzeese vesti gingen van handel- en industriemaat schappij Ceteco hebben in het algemeen in 1972 zeer gunstige resultaten geboekt. De Columbiaanse bedrijven leden echter belangrijke verliezen en de aardbeving in Manaqua veroorzaakte een tegenvaller. Doordat bovendien de Nederlandse in dustrieën nog zware offers vergden, bleef het concernresultaat achter bij dat van 1971. Bij van 318,6 mln tot ƒ334, 3 miln gestegen verkopen aan derden daalde het nettoresultaat van 8,9 mln naar 8,7 mln. Voorgesteld wordt het dividend te brengen van 17 naar 15 per aandeel van 100, aldus het jaarver slag. Volgens het rapport vraagt de ontwik keling van de werkgelegenheid een ac tief beleid t.a.v. bepaalde beroepsgroepen en regio’s. „Het beleid en de financiële voorzieningen zijn nog te zeer afgesteld op het opvangen van de gevolgen van eenmaal ingetreden werkloosheid. Door meer preventieve activiteiten te ontwik kelen zal een wezenlijke bijdrage tot betere inkomensverhoudingen en voor een zinvol bestaan van betrokkenen kunnen worden geleverd”, aldus het VVD-rapport» De heren in Den Bosch hebben ver trouwen in de beurzen van Parijs en Tokio. Tegenover belegging in Amerika staan zij op dit moment gereserveerd. Overigens zijn ze van mening dat ook al zou president Nixon in verband met de Watergate-affaire van het politieke toneel moeten verdwijnen, na enige tijd op de beurs het gezonde verstand weer zal zegevieren en alles wat de beurs betreft in dat geval snel weer op zijn pootjes terecht zal komen. Voor het tweede halfjaar van 1973 verwachten de heren Van Dijk in Wallstreet betere koersen. Tijdens een nachtelijke vergadering zijn de laatste knelpunten in de bespre kingen tussen de vakbonden en de rege ring weggenomen en na een plechtige ondertekening, gisteren, van het bereikte akkoord hebben de schippers een begin gemaakt de Belgische vaarwegen vrij te maken. De schippers hebben ruim drie weken gestaakt. Hun staking ging voornamelijk tegen de wijze van bevrachting van de binnenschepen. Zij brachten in de Belgi sche vaarwegen versperringen aan die werden gevormd door zij aan zij liggen de schepen, vaak vele tientallen bij el kaar. De Belgische overheid heeft de sluiswachters in het land gevraagd zo veel mogelijk mee te helpen om de scheepvaart weer snel op gang te bren gen en daar zonodig voor over te wer ken. Men verwacht in België dat alle wa terwegen vandaag weer min of meer normaal bevaarbaar zullen zijn. voersbond, de ACBV, opnieuw een en quête gaat instellen onder zijn leden naar de bereidheid tot het vormn van een vervoersfederatie maakt zijns inziens duidelijk dat noch de conclusies van ACBV-beraad najaar 1972 noch die van ste punten” zijn. VBGKQJ SHRDL ACBV-beraad najaar 1972 noch die van het CNV zelf erg „vaste punten” zijn. De heer Schroer zei dan ook er begrip voor te hebben dat de ingangsdatum voor de federatie van vakcentrales op initiatief van het NVV is uitgesteld tot 1 januari 1974 (oorspronkelijk 1 jan. j.l.). „We kunnen begrip hebben voor de bedenkingen van het NVV tegen de werkelijke bereidheid van het CNV om tot een werkelijke federatie te komen. Op grond van onze ervaringen in de vervoerssector onderschrijven we ze vol ledig. In alle gesprekken blijkt volop de achterdocht van het CNV met betrek king tot onze bedoelingen. De heer J. van Joolen, directeur van Lona Verpakking NV te Loenen, tevens voorzitter van de Vereniging van Samen werkende Grijspapierfa brikanten, is pessimistisch gestemd. De markt van oud papier is danig in beweging. De prijzen die de fabrikan ten moeten betalen zijn in korte tijd met ruim 16 percent gestegen. „Ik verwacht zelfs dat dit niet het einde zal zijn,” zegt de heer Van Joolen. „Ik zie het somber in”. Het ingewikkelde raderwerk van de oud-papier-markt rammelt. Neder land en België waren de enige landen binnen de EEG, die erin slaagden voldoende oud papier te verzamelen om nog aan export te kunnen den ken. Nederland spande de kroon met een „val” van 40 tot 42 percent. De Belgen verzamelden zo’n 22 percent WASHINGTON. De groep van twintig, die de belangen vertegenwoor digt van de 125 leden van het Internati onale Monetaire Fonds, heeft bij het begin van een vijfdaagse vergadering in Washington besloten het overleg over hervorming van het monetaire wereld bestel te bespoedigen door kleine studie groepen t e vormen. Die moeten zich bezighouden met moeilijke punten bij het scheppen van een nieuw internatio naal monetair stelsel. AMSTERDAM. De Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigfabriek Fokker stelt voor het dividend over 1972 vast te stellen op 1,80 per aandeel van 20 (v.j. 2,40 en over 1970 nog 3,67). Op de preferente aandelen wordt opnieuw 50 betaald. De jaarvergadering is op 29 juni. AMSTERDAM. Ruim vijf miljoen gulden krediet gaat de gemeente Am sterdam beschikbaar stellen voor het uitbreiden van de terreinen van de BV Container Terminal „Amsterdam” (CTA), volledige dochteronderneming van de Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij (KNSM). Het college De groep van twintig heeft als op dracht de ministers van Financiën een technische leidraad te geven voor de hervorming van het oude financiële stel sel dat in 1971 ineenstortte toen presi dent Nion dollar en goud van elkaar scheidde. Eenzijdige tot monopolieposities dient te warden geslecht. Hierdoor verdwijnen extreme inkomens; Voor de sociaal achtergebleven jeugd dienen de onderwijs- en vormingsmoge lijkheden te worden vergroot; De inflatie dient sterker te worden bestreden dan tot nu toe mogelijk is gebleken, zowel om te voorkomen dat daardoor onze algemene welvaartsont wikkeling in gevaar wordt gebracht, als om degenen te beschermen wier inko menspositie w rit ondermijnd, zonder dat zij in de gelegenheid zijn zich daar tegen te verdedigen; De ontwikkeling van collectieve uit gaven dient zoveel mogelijk te worden beperkt, omdat de ervaring leert dat deze tot afwentelingsmethodieken leiden die de inflatie sterk bevorderen. Het kan in een bepaalde periode nodig zijn de particuliere bestedingen af te remmen. Van hogere inkomens mag worden gevraagd zich sterker te mati gen; Afgezien van het feit dat nivellering zeer waarschijnlijk tot ontsparing en daarmee tot meer inflatie zal leiden, moet daartegen vooral stelling worden genomen, omdat daarmee collectivisti- sche -maatschappelijke doelstellingen worden nagestreefd, die een fundamen tele aantasting van de persoonlijke vrij heid op dit gebied inhouden; Het beleid dient gericht te zijn op een zo breed mogelijke spreiding van bezit en pensioenaanspraken voor een zo winstdelingen, spaarloon, eigen woning- bezit en pensioenaansprake voor ee zo breed mogelijke kring dienen met kracht te worden bevorderd. „Fundamentele waarden konden daar door meer dan vroeger tot hun recht komen. Een revolutionaire ombuiging van deze ontwikkeling zou veel van wat tot stand is gebracht in gevaar kunnen brengen. Naar onze overtuiging dient het beleid op het gebied van de inkomens verhoudingen er dan ook op gericht te zijn de vooruitgang voor allen zoveel mogelijk te waarborgen en verder te verbeteren waar deze nog onvoldoende is geweest”, aldus de nota. Daartoe dient de kade met kraanbaan- fundaties over 120 meter in noordelijke richting verlengd te worden en in zuide lijke richting met 70 meter. Bovendien moet een ligplaats geschapen worden voor behandeling van ro-ro-schepen. De KNSM is voorts van zins on het terrein een loods van ongeveer 6000 vierkante meter te bouwen en op de kraanbaan twee 30-tons stukgoedkranen te plaatsen. De heer S. Dover, directeur van de KNSM, is van mening dat deze uitbrei ding zowel zijn bedrijf als de gemeente Amsterdam ten goede komt, ook in ver band met de toekomstige werkgelegen heid. „Indien de situatie in de haven op hetzelfde niveau blijft, zal het aantal arbeidsplaatsen vermoedelijk verminde ren. Door de ontwikkeling in het contai nervervoer bij te houden zal ten minste het momentele bestand gehandhaafd blijven en mogelijk zal er zelfs een geringe toename in de toekomst mogen worden verwacht”. In dit verband verklaarde de heer Schroer bijzonder teleurgesteld te zijn over het onlangs in Rotterdam gehouden congres van het IFVV, de Internationale Federatie Van Vervoersbonden. Het con gres weigerde namelijk in te gaan op voorstellen van de Franse bonden en van de vervoersbond NKV om de moge lijkheid voor een Europees vakbanidsver- band in hët vervoer te bestuderen. Dat terwijl er aan een aaneengesloten gezamenlijk Europees vakbondsfront zo’n behoefte is. De spoorwegen werken met gemeenschapsmiddelen. Maar spoor wegdirecties houden internationaal de vakbeweging buiten de deur bij hun Een kleine delegatie van het overleg orgaan van de drie vakcentrales heeft gistermiddag in het ministerie van Al gemene Zaken in Den Haag een toe lichting gegeven op het ontwerp-urgen- tieprogram, dat vorige week is versche nen. Van links naar rechts: Staatssecre taris Mertens, minister Boersma (beiden Sociale Zaken), premier Den Uyl en mi nister Lubbers van Economische Zaken. Verder van voor naar achter: W. Kok (NVV), J. Lanser (CNV), W. Spit (NKV), H. M. de Groodt (NKV) en J. van der Meulen (CNV). Hij stelde dat de feitelijke ontwikke ling van de EEG de noodzaak van een Europese vakbeweging onderstreept, een vakbeweging die de mogelijkheden en de middelen heeft om vanaf de basis tot actie te komen. Toch is de realiteit dat de vakbeweging op het Europese vlak steeds verder achterop komt, meende hij. Dat komt onder meer door het onbreken van een doelmatige structuur, die tot directe en gecoördineerde vak bondsactie in staat is. AGO-verzekeringen. AGO-verzekeringen heeft in 1972 een bevredigende groei doorgemaakt. De omzet steeg met 9,5 pet. tot 594 mln., terwijl de winst na aftrek van belastingen toenam van 26,6 mln. tot 28,2 mln. Aan de op 30 mei te houden ledenvergadering zal worden voorgesteld hiervan 12,2 mln. aan de medewerkers toe te ken nen (v.j. 10,8 mln.). Aangezien het concern geen derden-aandeelhouders kent komt het restant van 10,7 mln (v.j. ƒ11,2 mln.) indirect eveneens ten goede aan de verzekerden, aldus de groep. Hogere resultaten. W. A. Hoek’s Machi ne- en Zuurstof fabriek heeft in 1972 een exploitatiesaldo bereikt van 16,6 miljoen vorig jaar 13,8 mln). De winst na belasting bedroeg 5 mln te gen 3,8 mln het voorgaande jaar. Voorgesteld wordt het dividend te be ien op 10 pet in contanten en 10 pet aandelen ten laste van de agiore serve (vorig jaar 25 percent in contan ten of 5 percent in aandelen en 10 percent in contanten). Staalproduktie. De staalproduktie in de EEG is, blijkens de jongste cijfers, ook in de maand april van dit jaar zeer hoog gebleven. In april werd 12,168 miljoen ton ruw staal geprodu ceerd tegen 1.513 miljoen ton in april vorig jaar. Bod op moira. NV Beleggingsmaatschap pij Protector (meerderheids deelne ming van de Britse Cannon Street European Trust) doet het bod van 750 percent in contanten op NV Verzeke ringsbank Moira gestand. van het gebruikte papier om dat weer als grondstof aan te bieden aan de grijspapierfabrikant. Het was voldoende om aan de bin nenlandse vraag te voldoen. Met na me in Nederland bleef nog een flin ke portie over voor de export. De handelaren en de verenigingen in oud papier schrapen ieder jaar zo’n slor dige 800.000 ton bij elkaar. Nederland gebruikte daar 600.000 ton van. De rest ging over de grens. Inmiddels stijgt de vraag naar oud papier fors. Het stro is als grondstof voor de fabricage van karton groten deels verdwenen. Daarvoor kwam het oud papier in de plaats. Ook het gebruik van papier steeg. In de bonte rij van wegwerpartikelen komen pa pieren zakdoeken, servetten, karton nen drinkbekertjes en het papieren tafel-, „laken” meer en meer voor. Daarom spant de VSG zich er flink voor in om de consument wat papier- bewuster te maken. Door tv-acties en reclame wil zij onder anderen de huisvrouw op het hart drukken het oud papier, zoals kranten, tijdschrif ten en kartonnen dozen te bewaren en niet met het huisvuil weg te gooien. Boze tongen zeggen nu dat de pa pierhandelaren en groothandels schatrijk worden. Zij zouden met dikke winsten gaan strijken. Maar daarin gelooft de heer Van Joolen niet. WASHINGTON. De Verenigde Staten zijn niet van plan de dollar weer te devalueren. Voorzitter Arthur Burns van de Federal Reserve Board (de raad van bestuur van het Amerikaanse stelsel van centrale banken) en onderminister van Financiën Paul Volcker hebben dit meegedeeld aan de subcommissie „inter nationale financiële zaken” van het Huis van Afgevaardigden. GRONINGEN. De huisvrouw heeft het zelf in de hand of ze straks in de winkel mee zal moeten betalen voor onder andere de in papier ver pakte etenswaren. Gooit ze het ge bruikte papier gewoon weg, dan is de kans groot dat de Nederlandse grijs papierfabrikanten niet voldoende grondstoffen krijgen om aan de stij gende vraag te voldoen. Deze indus trieën zullen dan moeten importeren uit de Oosteuropese landen en Ame rika. Het wordt een dure zaak. De consument krijgt uiteindelijk de re kening gepresenteerd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21