Eensgezindheid Washington reageert met ongeloof en verbazing op verklaring Belfast Vijf man slaan Hoofdagenten Velnenaar in uitgesloten elkaar van rally t Weer stagnatie bij Vietnam-overleg Beierse regering naar rechter Bewaring staat een junta terecht In Turkije zeer gewild schiettuig D’66 in Almelo verlaat PAK Drietal ontsnapt uit Huis van Luchtbuks blijkt „Verdrag met DDR ongeldig” bij gesprek Pompidou-Heath Bomaanslag met auto achtergrond in SULLIVAN VERTROK NAAR SAIGON 3 23 MEI 1973 WOENSDAG In Amsterdam Amnestie Bewijzen In Den Bosch (Van onze redacteur in Istanboel) Overloper ISTANBOEL Het merkwaardigste proces van de vele die deze maanden in Turkije voor militaire tribunalen lopen, is dat in Istan boel tegen 22 bekende figuren, die ervan worden beschuldigd een soort „junta” te hebben gevormd die in 1971 de macht had willen grijpen. De interventie van de vier topgeneraals van de strijdkrachten op 12 maart 1971 had deze ontwikkeling verijdeld. Geheim agent „Pressie” T elef oongesprekken F A NIXON DIEPER IN MOERAS (Vervolg van voorpagina) met werd als contactman A an- (Van -onze -redacteur in Bonn) ij In deze affaire, die de Amsterdamse politie bij het publiek in een kwaad daglicht heeft gesteld, was de nachtclub niet de enige sponsor. De vier agenten van de verkeerspolitie hadden zich na melijk ook van de medewerking verze kerd van twee grote auto-importeurs. Een tweede team van twee Amster damse verkeersagenten mag echter wel deelnemen, hoewel dit team een verge- l'jkbare financiële hulp heeft aanvaard van een andere sponsor, namelijk dia mantairs. gebruikt McCord. Zelf zegt hij vanaf het begin tot de MIT te hebben behoord, maar er is ook geopperd dat hij pas in een later stadium met deze organisatie is gaan samenwerken en dus gewoon een „o-, verloper” zou zijn. Hoe het ook zij. het merkwaardige aspect van dit proces is dat hier een enigszins door er aan toe te voegen: „In ieder geval vertrekt hij”. Het overleg tussen Kissinger en Tho is vanmorgen hervat. uyk rol den ge iled ten ge- ;ui- <a- ren nco iu- Eal iet re re ad it”, ris in ert •rig ties >rts lijk ien oor gd, erd nu »ag rg” or- :en, de aen eld lat de aar re dat eid -nd n. ltse •eis •g”. ren en, tan leel net vél ro- eer :bc- het :ek) in ltse de het be ster de na- ne- van De reactie in Washington op de verklaring van Nixon was er één van ongeloof en verbazing. Nixons verklaring liet talloze vragen onbeant woord. De belangrijkste hiervan was dat de president vermeed uit te leg gen hoe, wanneer hij al in juli verleden jaar op de hoogte werd gesteld van wat er onder zijn staf aan de hand was, hij een maand later (in augus tus) op een persconferentie kon verklaren dat niemand van zijn staf bij het schandaal betrokken was. De algemene indruk was dan ook dat Nixon met deze verklaring zijn positie nog onaannemelijker heeft gemaakt en verder heeft ondermijnd. „linkse junta” wordt aangeklaagd, met de nadruk op het onbepaald lidwoord. Een der advocaten heeft Kaynak de vraag gesteld of hij niet wist dat l et rond 1970 in Turkije „wemelde van junta’s.” Kaynak ant woordde: „Dat is juist. Maar mijn taak betrof nu eenmaal alleen deze junta.” Het te koop aanbieden, het verkopen en het kopen van luchtbuksen is niet verboden. Zij worden in de Wapenwet aangeduid als „windroeren.” Ingevolge deze wet is het verboden op de openbare weg of op enige voor het publiek toe gankelijke plaats een luchtbuks bij zich te hebben, tenzij het wapen zodanig is ingenakt dat het niet voor dadelijk ge bruik kan worden aangewend. Dean stelde amnestie van de president in het vooruitzicht, maar wilde niet dat Nixons naam genoemd zou worden, al leen dat het een aanbod betrof „van de allerhoogste top in het Witte Huis”. Dit getuigde Jack Caulfield, die door Dean PARIJS. (UPI) William H. Sulli van, naaste medewerker van Nixons ad viseur Henry Kissinger bij het nieuwe Vietnam-overleg in Parijs, is gisteravond uit de Franse hoofdstad naar Saigon vertrokken. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse delegatie nadat de Noord- vietnamese tweede man Nguyen Co Thach zijn mond had voorbij gepraat. Op de zitting van de senaatscommissie voor de Watergate-affaire kwam giste ren verder vast te staan dat de voorma lige Witte-Huisadvocaat John Dean, die door Nixon werd ontslagen, tot het laat ste toe heeft geprobeerd te voorkomen dat de gearresteerde inbreker-spion Ja mes McCord de feiten rondom de Wa tergate-affaire openbaar zou maken. Thach had zich ook niet zo optimis tisch over de onderhandelingen geuit zoals Kissinger maandag had gedaan. Hij zei dat het optimisme volkomen voor rekening van Kissinger kwam en hij deed een scherpe aanval op de rege ring in Saigon. Een van de curieuze facetten van dit proces is dat, terwijl de aanklacht bepaald niet gering is, de verdachten, in tegenstelling tot 4000 andere poli tieke beschuldigden, vrij rondlopen. kije’s Bestel” geheten, waarin langs Marxistische weg wordt betoogd dat Turkije niet gebaat is bij het parle mentaire stelsel en dat op „De Weg naar de Macht” (veelbetekende titel van het laatste hoofdstuk) de strijd krachten een beslissende, radicalise rende rol zullen spelen. Gegevens omtrent de schade aan lijf en goed, die in de laatste jaren door dergelijke buksen is aangericht, zijn niet voorhanden. Enkele van de vijf terechtgestelde journalisten publiceren zelfs al weer in de links georiënte'erde pers. Dit kan niet anders betekenen dan dat de meeste van deze verdachten nog al tijd veel aanzien genieten in leger en in het bijzonder luchtmachtkrin- gen. Generaal Madanoglu, die volgens de aanklacht president van de Repu bliek had moeten worden, na af schaffing van het parlement en in stelling van een nieuwe „Constitue rende Vergadering”, is ook een van de bedrijvers geweest van de wél ge slaagde militaire staatsgreep van 1960 en hij is onder zijn collega’s nog altijd een „begrip”. Dogan Avcioglu, een der journalis ten, is tevens de schrijver van een nog altijd veelgelezen (zesde druk op komst) lijvig standaardwerk. „Tur- Sommige verdachten hebben zelfs al tegenbeschuldigingen tegen hem ingebracht: hij zou zich zélf hebben schuldig gemaakt aan het aanzetten van anderen tot subversieve activitei ten, Koerdisch separatisme etc., alle maal zaken waar zware straffen op staan. ■- DEN BOSCH. —Uit het Huis van Bewaring in Den Bosch zijn gisteren drie gedetineerden ontsnapt. De mannen waren aan het schilderen in de kamer van de gevangenispredikant. Zij zagen kans daar een tralie uit het raam te verbuigen. ALMELO. De afdeling Almelo van D’66 is uit het „progressief akkoord” getreden. Na telefonisch de leden te hebben geënquêteerd heeft het bestuur besloten dit akkoord te verlaten en bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing met een eigen lijst uit te komen. De PvdA, de grootste PAK-partner, heeft bij monde van haar voorzitter te kennen gegeven deze stap te betreuren. In Overijssel zal D’66 volgend jaar ook met een eigen lijst uitkomen. Dit is de vorige maand al besloten. Het Almelose Progressief akkoord bestaat nu nog uit PvdA, PSP en PPR. BONN. De regering van Beieren wil de rechter het basisverdrag tussen de Bondsrepubliek en de DDR ongeldig laten verklaren. Ze wendt zich tot het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe met de klacht dat het verdrag, waarin de betrekkingen tussen de beide Duitse staten worden geregeld, in strijd is met de grondwet van de Bondsrepubliek. De inleiding van de grondwet eist van de Duitsers dat zij de hereniging tot stand brengen. De grondwet werd in 1949 bovendien uitgevaardigd „voor die Duitsers, voor wie medewerking onmo gelijk was” - voor de bevolking van de DDR dus. Deze bepaling zou de rege- ring-Brandt met het basisverdrag heb ben geschonden. Franz Josef Strauss, Beierens „sterke man”, is geen lid van de regering in München, maar hij nam niettemin per soonlijk deel aan het kabinetsberaad waarin dinsdag tot de juridische aanval op het verdrag werd besloten. In het Bonner parlement had Strauss de strijd al verloren. Wat Strauss op zijn minst zou kunnen bereiken is dat president Heinemann het verdrag voorlopig niet kan onderteke nen, zodat het dus ook niet van kracht zou kunnen worden. Vandaag zou de Beierse regering de rechter verzoeken in kort geding te bepalen dat de resterende parlementaire behandeling moet worden gestaakt, zolang geen uitspraak is ge daan over de ingediende klacht. Het verdrag is al door de Bondsdag, de Tweede Kamer, goedgekeurd. Het komt vrijdag voor de tweede keer in de Bondsraad, waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd. In die Kamer hebben de CDU en de Beierse CSU samen een meerderheid van één stem. De Beierse regering zal nu vrijdag ook de Bondsraad aanbevelen om het ver drag nog eens te verwijzen naar de bemiddelingscommissie uit beide Kamers. De bemiddelingscommissie heeft een royale regeringsmeerderheid. Als die het verdrag aanvaardt, zou de volgende ver tragende stap het kort geding van de rechter moeten zijn. Nu is men in Bonn van oordeel dat de rechter de Beierse klacht praktisch zou moeten onder schrijven, wil hij de parlementaire be handeling van een zó belangrijk verdrag opschorten. De Beierse kansen worden daarom niet hoog aangeslagen. De drie vluchtelingen zijn een 24- jarige Bosschenaar die gevangen zat we gens poging tot doodslag, een 20-jarige man uit Gemert, die in voorarrest zat wegens diefstal en een 28-jarige man uit Waalre, die wegens ernstige mishande ling was opgesloten. Het woord „junta” is in Turkije links geladen, in Griekenland rechts. Dit moet men ook in gedachten hou den bij de procedure, die in de Raad van Europa tegen het bewind in Tur kije is aangespannen. Van de laatste fase hiervan, de beraadslagingen in de Consultatieve Assemblee die tot de benoeming van twee rapporteurs heb ben geleid, heeft de Turkse pers vrij getrouw verslag kunnen uitbrengen, met dien verstande dat een woord als „iskence” (foltering) nog altijd door „baski” (pressie) wordt vervangen. Dat de beslissing over de instelling van een speciale subcommisie voor de Mensenrechten ten aanzien van Turkije tot juli is uitgesteld, wordt over het algemeen als een succes voor de Turkse minister van Buiten landse Zaken Bayuelken beschouwd Diens grote tactische voordeel in deze door en door parlementarische sfeer was het feit dat hij met stelligheid eer datum voor parlementsverkiezin gen kon noemen: 14 oktober aan staande. In de verklaring die McCord gisteren aflegde en die zijn optreden voor de senaatscommissie afsloot, bleef onduide lijk wat de achtergrond was van twee merkwaardige telefoongesprekken die hij voerde met de ambassades van Chili en Israel. Volgens McCord voerde hij deze gesprekken, omdat hij wist dat deze ambassades werden afgeluisterd, zodat hij de regering later kon dwingen om toe te geven dat ook bij (McCord) werd afgeluisterd. Hiermee had hij willen be reiken dat de rechter, zoals in het proces tegen Daniël Ellsberg, genoodzaakt zou zijn om ontslag van rechtsvervolging te gelasten, waardoor volgens McCord een tweede, maar dan volledig en eerlijk proces begonnen zou kunnen worden. Uit de verklaring van Caulfield echter was op te maken dat McCord het Witte Huis op de hoogte liet brengen van deze twee afgeluisterde telefoongesprekken met de ambassades, in de hoop dat het Witte Huis zou proberen om alleen voor hem ontslag van rechtsvervolging te krijgen. Na de langste vergadering van de huidige onderhandelinggsronde (zes uur en een kwartier tussen Kissinger en Le Due Tho, hadden Sullivan en Thach het overleg nog geruime tijd voortgezet. Toen ook zij naar buiten kwamen uit de villa in Gif Sur Yvette, zei Thach tot de journalisten: „Zoals u weet vertrekt de heer Sullivan vanavond naar Saigon”. Toen hij de verbaasde gezichten van de verslaggevers zag, corrigeerde hij zich Ook zei McCord dat zijn collega-spion Howard Hunt hem na de arrestatie had gezegd dat hij over voldoende bewijzen beschikte om president Nixon te laten afzetten en dat er van het begin af aan een plan werd opgezet waarbij de toen malige minister van justitie John Mit chell zou kunnen ontkennen dat hij iets van de affaire geweten zou hebben. Getuige Jack Caulfield, een voormali ge rechercheur van de politie in New York die later in dienst trad van het Witte Huis, vertelde van talrijke tele foongesprekken en ontmoetingen met John Dean, die ten doel hadden om McCord, die dreigde een boekje open te doen over de Watergate-affaire, tot an dere gedachten te brengen. Hoewel zijn verklaring in grote lijnen overeenstemde met de eerste getuigenis van McCord, verschilde hij op één belangrijk punt. McCord herinnerde zich dat Caulfield wel de naam van de president noemde in verband met de in het vooruitzicht gestelde amnestie, maar Caulfield ont kende dit en zei dat hij Dean in het bijzonder had gevraagd of hij Nixon kon noemen. Dean had daarop gezegd dit niet te moeten doen, maar te zeggen dat het amnestie-aanbod kwam van de „al lerhoogste top” in het Witte Huis. In verband met de Watergate-affaire Vos verkeerspolitie heeft twee hoofdagenten verboden deel te nemen aan, de internationale politie- rally, die dit weekeinde nabij Luik in België wordt gehouden. De twee agenten hebben hulp gekregen van een nachtclub- eigenaar. Zij moeten het volle bedrag aan deze sponsor terugbetalen. Belfast grote schade aangericht aan en kele gebouwen. Er vielen geen slacht offers. De politie had een anoniem tele foontje ontvangen over tijdstip en plaats van de ontploffing. De omgeving werd daarop haastig afgezet. Op de foto: Britse militairen bij de restanten van de J „bommenwagen”. De Noord Vietnamese delegatie liet we ten dat Thach zich had versproken”. De Amerikanen hebben er geen zaak van willen maken en later meegedeeld dat Sullivan inderdaad naar Saigon zou vliegen. Waarom is niet meegedeeld. Bij de ontploffing van twee in een auto geplaatste bommen werd gisteren in In een commentaar op de verklaring van president Van Thieu dat geen sa menwerking met de communisten moge lijk was, zei Thach: .Opnieuw doet deze man alles om een spaak in het wiel te steken. Hij heeft dat steeds gedaan”. vertrouwen van de meeste leden ge wonnen, in het bijzonder van Mada noglu. Intussen legde hij een archief van rapporten en geluidsbanden o.a. van bijeenkomsten bij hem thuis aan. Door zichzelf als zeer links voor te doen hij bracht zelfs een „werkbezoek” aan Roemenië en hij schreef, zo zei Avcioglu op het proces steeds communistische stukken voor diens weekblad Devrim, die alle in de prullenmand belandden zou hij bepaalde leden va., de „junta” hebben gebracht („geprovoceerd” zeggen zij zelf) tot het belijden van sympathie voor verregaande samenwerking met de verboden Communistische Partij van Turkije. De voormalige advocaat van James McCord, Gerald Alch, heeft ontkend dat hij McCord probeerde te overreden het presidentiële aanbod van amnestie te aanvaarden, zoals McCord gisteren ge tuigde. Alch was zo verontwaardigd dat hij op korte termijn verzocht onder ede door de senaatscommissie gehoord te worden om zijn versie te geven. Verder werd bekend dat op last van het Witte Huis twee jaar geleden aan drie functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en aan één functionaris van het Pentagon, een „leu gentest” werd afgenomen in verband met het uitlekken aan de pers van door het Witte Huis als „geheim” beschouwde inlichtingen. Het Witte Huis wilde deze leugentest laten afnemen door de FBI, maar de toen nog in leven zijnde direc teur Edgar Hoover weigerde zijn me dewerking te verlenen. Daarna werd de CIA ingeschakeld, die tenslotte de leu- genproeven afnam, hoewel het de CIA wettelijk verboden is zich in binnen landse aangelegenheden te mengen. Het avondblad The Evening Star in Washington schreef gisteravond dat het Witte Huis al vanaf 1969 een speciale afdeling had om spionageactiviteiten te bedrijven die ten doel hadden om de Democratische Partij in wanorde té brengen en om belastende feiten van persoonlijke aard te verzamelen over Democraten die genoemd werden als mogelijke kandidaten voor het Witte Huis. DEN HAAG. Volgens een ruwe schatting zouden er 250.000 tot 300.000 luchtbuksen onder onze bevolking in omloop kunnen zijn. Dit heeft minister Van Agt van Justitie gisteren meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-kameriid drs. Voogd (nvda), vol gens wie de verkoop van deze buksen aan een vergunning gebonden dient te worden. Eerder had McCord voor de commissie verteld hoe hij tot de conclusie was gekomen dat het Witte Huis in de dagen vlak voor en nog tijdens het proces tegen de inbrekers met man en macht probeerde om te doen voorkomen dat de inbraak een CIA-actie was geweest (want dan zou de CIA „legaal” kunnen ontkennen dat het er iets mee te maken had gehad). McCord verklaarde dat Ri chard Helms, de toenmalige directeur van de CIA en nu ambassadeur in Iran, naar zijn mening door president Nixon werd ontslagen, omdat hij weigerde zijn medewerking aan deze misleiding te verlenen. AMSTERDAM. Commissaris van de Amsterdamse Het is de bedoeling binnenkort op basis van een wel ondertekende, maar nog niet geratificeerde, Benelux-over- eenkomst een nieuwe Wapenwet tot stand te brengen. Aan een ontwerp van deze nieuwe wapenwet, waarin ook de verkoop en het bezit van luchtdrukwa- penen wordt gereglementeerd, wordt ge werkt, aldus de minister. In die overeen komst is overeengekomen de verkoop en het bezit van bepaalde luchtdrukwapens te binden aan een vergunningsstelsel. hebben zich nog de volgende ontwikke lingen voorgedaan: De senaatscommissie heeft de be krachtiging van de benoeming van Elli ott Richardson als de nieuwe minister van Justitie, die vandaag verwacht werd, uitgesteld, nadat Daniël Ellsberg verschil lende leden van de commissie opbelde en zei dat Richardson „minder dan openhartig was geweest” over diens ge sprek met de voormalige Witte-Huisad- viseur Egil Krogh (die de leiding had bij de inbraak in het kantoor van de psy chiater van Ellsberg). Een van de officieren van justitie die het onderzoek naar de Watergate-zaak tot nog toe heeft geleid, Silbert, werd ervan weerhouden om zijn ontslag in te dienen. Volgens berichten wenste de nieuwe aangestelde openbare aanklager Archibald Cox (wiens aanstelling alleen maar effectief kan worden wanneer de Senaat de benoeming van Richardson bekrachtigt) nog een gesprek met Silbert te hebben, voordat deze een beslissing nam om zich uit het onderzoek terug te trekken. Silberts terugtrekking kan be tekenen dat er een nieuwe jury gekozen zal moeten worden een proces dat minstens een half jaar in beslag kan nemen, zonder dat er iemand gedag vaard kan worden. VELP. De Arnhemse politie heeft drie jongemannen gearresteerd, die in Velp, samen met twee andere mannen, een 20-jarige man uit die plaats bij een automatiek zo hebben mishandeld, dat hij bewusteloos naar een ziekenhuis werd vervoerd. De daders verdwenen in een auto. Een omstander noteerde het nummer, waardoor de politie de jongelui in Arn hem op het sppor kwam De arrestan ten zijn een 19-jarige bouwvakker, een 20-jarige tekenaar en een 22-jari.ge jon geman zonder beroep, allen uit Arnhem. De politie verwacht dat binnenkort ook de twee andere aanvallers zullen worden aangehouden. PARIJS. (AFP, AP en Reuter)— Pre sident Georges Pompidou van Frankrijk en de Britse premier Edward Heath zijn het in hoge mate eens over de grote vraagstukken van de wereld en Europa, zo is gebleken na besprekingen tussen de twee staatslieden in Parijs, die twee dagen hebben geduurd. Volgens zegslieden zijn beiden het er over eens dat het bespreken van de kwestie van een transatlantische topcon ferentie tussen de Verenigde Staten en Westeuropese leiders tijdens het bezoek dat president Nixon deze herfst aflegt voorbarig zou zijn. De gedachte van een topconferentie was afkomstig van de Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, die haar had geopperd tijdens zijn re cente bezoek aan Washington. Pompidou en Heath vinden dat eerst een aantal zaken duidelijk te maken zijn, die liggen op het terrein van de betrekkin gen tussen de landen in het westen. Als belangrijke gebieden werden genoemd defensie, handel en monetaire aangele genheden Inzake de wereldhandelsbesprekingen die in Tokio in september op ministeri eel niveau worden gehouden menen beide staatslieden dat alle gespreksdeelnemers, ook Amerika, wederkerig concessies zul len moeten doen. Zij moeten een nieuw geliberaliseerd wereldhandelssysteem uitwerken. EEN ANDERE pikan te factor in dit zich nu al maanden voortslepende proces eens in de paar weken is er een zitting vormt de „kroongetuige” Mahir Kaynak, of tewel, zoals hij zelf opgaf: „MIT- agent no. 3445.” Het was de eerste maal dat een agent van de MIT, de Turkse Geheime Dienst, als getuige in het daglicht trad. Kaynak had dan ook heel wat te vertellen: ruim vijf uur lang legde hij staande zijn ver klaring af. Als assistent op de Economische Faculteit in Istanboel was hij in 1967 met de organisatie in aanraking ge komen en al spoedig had hij het

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3