Diefstallen in IJmond RADIOAPPARATUUR IN TREK IN CRIMINELE WERELD I Straffen van vier en vijf maanden geëist voor wapenhandel Puzzel HHRTOG 7 nog 2 dagen pinksteraktie ff J slechts één dag halve prijs Drugszaak: van strafrechter naar inrichting i claudia strater amsterdam ka] verstraal 179 haarlem wagenweg 94 rotterdam coolsingel 60a utrecht oude gracht 135 ia® Alphenaar V f f culinaire t l ontspanning i ORGELS E RAADSMAN: 4» zacht licht k tintelfris I I I debokkedoorns in tiet Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN „PRUTSWAPENS” IA ELECTRONISCHE 1973 MEI lOyRIJDAG 25 I I I I Joon F i ysii ion B SIS Reclassering I I I I l l l l I l l Vogelenzang Heling Ondeuedelijk HAARLEM „Radio’s, tv’s en dergelijke staan blijkbaar nogal in de belangstelling bij de criminali teit”, zei de officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman, gisteren toen hij tijdens de rechtszitting di verse zaken uit de IJmond te be handelen kreeg waarbij diefstal van deze apparatuur door merendeels jonge jongens gepleegd was. Staking Lichtgewicht zomerpantalon >fl A75 KEUZE UIT: KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 K - T »n (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE temidden van weidse natuurpracht RESTAURANT en ADVERTENTIE Oplossing puzzel nummer 20: ADVERTENTIE ADVERTENTIE O* Prijswinnaars puzzel nummer 20: 4 ,13425 5? iENDAM portable schrijfmachine. rara 1IEDAM RNHEM De reclassering kon geen positief re- volgens hem „uit kattekwaad” was gaan inbreken. De militaire dienst met wat discipline kon wel wat goed werk hier doen dacht hij. Wat betreft de feiten refereerde hij zich aan het oordeel van de rechtbank, alleen betwistte hij dat het vuurwapen onder de vuurwapenwet viel. Schoterweg 122 Haarlem t/o Ripperda-kazerne Telefoon 023 - 25 01 30. Na 't examen een kado voor altijd Een 7,50: H. Zaadhof, Lierstraat 36, IJ- muiden. 10.00: Mevr. Snaterse, Von Liebig- straat 11, Nieuw Vennep. 10.00: Mevr. J. Meijer, Fazantenlaan 3, IJmuiden. f 5.00: A. Nonnekens, Blinkertlaan 21, Haarlem. HAARLEM Grote l|o»tstrr*it IOI. lel.(023) 313425 net leu- 116 Verticaal: 1. staker; 2. e.d.; 3. eerste; 4. 1.1.; 5. sits; 6. maximum; 7. mals; 8. al; 9. dobber; 10. r.m.; 11. dertig; 15. Vara; 17. beun; 23. grens; 24. grijns; 25. euvel;27. itala; 30. portiek; 31. ekster: 32. sate; 33. extern; 35. koffie; 36. melk; 37. Petten; 41. gene; 42. akte; 46. eu; 47. éi; 49. r.d.: 50. pl. er, net im- :ik- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, heeft gisteren straffen van vier en vijf maanden geëist tegen twee Haarlemmers van 33 en 29 jaar wegens wapenhandel. De eis tegen de oudste was de zwaarste omdat deze ook nog veel munitie in bezit had gehad. Beide verdachten wer den door de rechtbank op verzoek van de raadslieden onmiddellijk in vrijheid gesteld in afwachting van de uitspraak op 7 juni. 1 Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag aanstaande in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMI- ATE PERS b.v., Postbus 18, IJmuiden. 5.00; Joh. Put, Rijksstraatweg 127, Heemskerk. ,*ent 7,50: A. v.d. Hoff. Pegasusstraat 2, Haarlem. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Als een laatste restant van de hippiecultuur eens florerend in een spaarzaam communeleven in Haar lem, de tijd van het nu gesloten Moksja, wat bloemenkinderen, kabouters o p de Grote Markt en hash, stond gisteren een 23-jarige Haarlemse jongen voor de Haarlemse rechtbank. Omdat hjj vjjfen- eenhalve kilo hasj thuis had gehad. Drugs, soft drugs een zelfde feit als waar voor hij in '71 ook terecht stond. Die zaak dient nu nog in hoger beroep bij het Amsterdams Gerechtshof, in af wachting van een psychiatrisch rapport. Dat rapport is er inmiddels en ook deze beroepszaak zal dus wel snel afgewik keld worden. sultaat boeken adviseerde onvoorwaar delijke straf, en verzette zich niet tegen verdere gevangenhouding nu de voor waardelijke invrijheidsstelling (VT) in getrokken was. Verbroken reclasserings- contact kan een lacune aan twee kanten zijn, dacht de raadsman. Méér detentie, zou de symptomen tot verdere onaange pastheid alleen nog maar erger maken dacht hij, vooral nu, nu er kans op werk is. De routineregels om meteen maar als reactie vorwaardelijke straffen om te zetten en „VI’s af te breken moeten volgens hem herzien worden, min een streven naar optimale kansen op resoci alisatie. Rustig, vriendelijk gaf hij toe de hasj bezeten te hebben. Van wie gekregen? Dat wou hij niet zeggen. Belangrijkste facet in deze zaak: wat moet men, de rechtbank, het strafrecht en ook onze maatschappij met deze jongen aan. Zoals mr. Möger zei: de zin van deze strafzaak is nu een patiënt de helpende hand te reiken. En dat heeft de rechtbank giste ren gedaan. De heer De Weijer van het MMCB vertelde dat de jongen dinsdag een ge sprek in Vogelenzang kan krijgen over opname. Iets waartoe hij zeer gemoti veerd is, en hij is ook bereid volledig mee te werken. Stel hem dan nu op vrije voeten, bepleitte de raadsman, mr. Seunke, zodat hij voor dinsdag alles kan regelen met zijn vriendin. En als er geen mogelijkheid tot plaatsing is? vroeg men. Dan, zo kwam van de kant van MMCB en raadsman, moeten er andere wegen worden gezocht. Gevaar dat de motivatie in die enkele dagen zou ver dwijnen zag mr. Seunke bepaald niet. Mr. Möger dacht nog aan aanhouding voor de duur van een week, maar stelde daarna in een kort requisitoir dat bij een onmiddellijke uitspraak een straf van 14 weken, waarvan vijf voorwaar delijk, met als bijzondere voorwaarde toezicht van het MMCB en opname in een psychiatrische inrichting hem het meest op zijn plaats leek. Daarmee zou verdachte gisteren vrij komen. Mr. Seunke sloot zich hierbij aan, al wilde hij de bijzondere voorwaarde wat rui mer stellen. Tegen een 21-jarige classificeerder, ook uit Beverwijk, die bij de zitting verstek liet gaan, werd ƒ400 en een maand voor waardelijk geëist voor heling van de par tij rookwaar. Hij hield daar toen 300 aan over. Derde verdachte was een 32- jarige onderhoudswerker uit Beverwijk, die de tip voor de sigaretten had gege ven (beloning: f 400), en daadwerkelijk bij de textieldiefstal betrokken was ge weest. Hij had een stevig strafblad, het rapport sloot recidive niet uit. De officier vond het een lichtpuntje dat hij nu tot reclasseringscontact gemotiveerd is en vroeg acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De raadsman, mr. Karskens, wees erop dat dit een karakterologisch moeilijke jongen is. Hij vond dat men er niet aan voorbij moet gaan dat hij echter een jaar lang wat je noemt „brandschoon” is geweest, en door moeilijkheden thuis weer de verkeerde kant opging. We moeten nu gebruik maken van de aan wezige goede wil, aldus de raadsman, en niet de lange eis volgen, maar een korte gecombineerde straf opleggen. De jongen gaat bovendien het huis uit, om te trou wen. wat al verbetering betekent. De rechtbank doet in al deze zaken 7 juni uitspraak. Verticaal: 1. muziekdrama; 2. insekt; 3. oneffen; 4. cijferen; 5. plaats in Het Gooi; 6. gezantschap; 8. in de voorste gelederen; 9. uitstalkast; 10. ontvang- draad; 11. geneesmiddel; 14. aantekenen; 15. deel van de week; 16. klepperen; 17. eens; 20. dichterbij; 21. deel van de mond. Eén der raadslieden Van Cranenburg wees de rechters er op dat de kogel uit deze alarmpistolen nauwelijks door een kartonnen plaat kan komen en hij vond het dan ok een ondeugdelijk vuurwapen. Hij citeerde één van zijn confreres die gezegd zou hebben dat de burgers in onze maatschappij zich maar moeten gaan bewapenen. Geen oplossing vond mr. Van Cranenburg, hij distantieerde zich ervan. Geweld kun je volgens hem ook in onze mikrokosmos ook beter bestrijden door de wapens neer te leggen. Hij wees betreffende zijn cliënt, de oudste op het rapport, dat stelde dat resocialisatie moeilijk was. Verdachte had door herhaalde detentie verleerd normaal te werken. Hij had een drang naar zelfstandigheid, en was onzeker. Voeg daarbij de gefascineerdheid voor wapens, op zich niet meer dan een niet- criminele verzamelwoede, en de factoren als onschuldige aanleidingen gaan in de richting van het uit de band springen van verdachte. „Eén aspect nam hij over van deze maatschappij” aldus de raads man, „het profijtbeginsel de winst”. Wat anders geprezen wordt, derailleerde in deze richting”. De raadsman van de jongste, mr. Gar- velink, wees op het weinig beroepsmati ge van de afzet van de wapens, „pruts- wapens” „Ze zagen het als smokkel waar”. Een intentie als gevaarlijke wa- penleveranciers zag hij niet. Bijzonder ongelukkig vond het het dat zijn cliënt negen jaar geleden voor het laatst met de justitie in aanrakingkwam en nu weer hier stond. 4 *1 Ze brachten vanuit België partijen wapens, in de orde van grootte van een dozijn per soort, naar ons land, en konden die weer grif kwijt in cafees. Meestal werd dan ook gewerkt op be stelling. Het begon volgens de jongste spelenderwijs” met vier nist.o1en. later tingen inderdaad de centen wel meetel len. Plastic zakken vol vwnens wedden voor de rechters on tafel neengeteed zodat die zich van het schiettuig konden overtuigen. Het waren voornameliik gas en alarmnis+nlen die door hun constrctie toch onder de vuurwapenwet vallen. De „wapenspecialist” van het parket, zoals mr. Van der Valk Bouman over zijn nu verhinderde medeofficier mr. Bijl de Vroe opmerkte, had gesteld dat er in de onderwereld grote vraag naar dit wapentuig is. Er mag dan niet zuiver mee te richten zijn, er kan wel letsel mee toegebracht worden, of ze kunnen als bereiging gebruikt worden. Twee Haarlemse broers, 21 en 19 jaar oud, stonden terecht omdat ze in de nacht van 7 op 8 februari betrapt waren bij een diestal van radioapparatuur in een Beverwijkse zaak. Ze hadden al voor zes mille in koffers klaar staan toen ze in de kraag gegrepen werden. Er was nog een derde man bij betrokken maar ze waren zo loyaal om die niet te verraden. Volgens de officier droeg dit misdrijf het stempel van een diefstal, geen poging daartoe. Gezien de ernst van de feiten en omdat hij meende uit het rapport weinig mogelijkheden tot reclassering te lezen vroeg hij zes maan den tegen elk. IA* Heling van geld, van radioapparatuur, vervalsing van cheques en overtreding van de vuurwapenwet, dat was hetgeen een 19-jarige bankwerker uit Heemskerk op zjjn naa mkon schrijven. Een indruk wekkende reeks, vond de officier, die de jongeman „in hoge mate gederail leerd” noemde, en „lelijk afgezakt” Hij nam daarbij wel de omstandigheden in aanmerking, maar die waren geen excuus stelde hjj. Zijn leeftijd in aanmerking ge nomen, en het feit dat de PCRV hulp kan bieden, vroeg hjj zeven maanden waarvan twee voorwaardelijk De raadsman lichtte die omstandighe den van wat hjj noemde deze „ordente lijke aardige jongeman” nader toe. Ook hjj bezigde het woord gederailleerd, wees intelligente jongen die wat diploma’s betreft steeds de boot had gemist en gaan trouwen. Mr. Constandse wees ook op een lopende zaak in Zwolle, waar drie maanden geëist zijn maar waar men wacht met de uitspraak tot Haar lem die heeft gedaan. Hij bepleitte on voorwaardelijke gevangenisstraf, begelei ding en eventueel plaatsing in een jeugdgevangenis. Beide verdachten vroe gen in hun laatste woord om een kans, en b beloofden, hoewel ze toegaven het meer gezegd te hebben, beterschap. Tijdens de staking bij de Hoogovens in februari werd voor zo’n tien mille aan sigaretten en sigaren gestolen. Voor deze diefstal en ook nog van textiel in Bever wijk stond nu een 25-jarige classificeer der uit Beverwijk terecht. De buit die gedeeld moest worden met anderen, le verde in totaal ƒ2400 op, waarvan de classificeerder er f 1700 opstreek. De jongeman stelde heel duidelijk dat hij gehandeld had uit geldgebrek, dat hij straf verdiend had, en omdat hij zichzelf wel kon redden geen reclasseringshulp nodig had. Een standpunt dat de officier wel kon waarderen, het was ook in overleg met de reclassering tot stand gekomen. Hij vroeg zes maanden. De raadsman, mr. Jager noemde de aanwezigheid van zijn cliënt in de zaal „een incident” na één ontsporing tot op heden in ’68. Hij wees erop dat verdach te nu schoon schip had gemaakt, zijn straf wil uitzitten en zijn idee tot het beginnen van een café verder wil uitwer ken. Een gecombineerde straf, gezien zijn studie, en o ok met het oog op huiselijke omstandigheden, vooral waar het de kinderen betrof, leek hem het meest op zijn plaats. JDrink Claeryn als'tjonge j moet zijn Na beraad in de raadkamer deed de rechtbank uitspraak conform deze eis en verlangens. De bijzondere voorwaarde van behandeling werd daarbij ruim ge steld, zodat voor klinische en poliklini sche behandeling ruimte zou zijn. De heer De Weijer zegde toe de jongen deze komende dagen tot dinsdag te begelei den. Een tweede zaak, van een 36-jarige caféhouder uit Den Haag hing hiermee samen. Die zou de geheimzinnige hasj be zorger volgens de officier zijn geweest, maar dat ontekende hij hardnekkig. Ge zien getuigenverklaringen, vooral van de vriendin van vorige verdachte achtte mr. Möger de hasjleverantie wel bewezen. Hij vroeg veertien weken, en vond het een ernstige zaak dat sluikhandel in hasj zich zo dichtbij afspeelt. Ook twee buitenlanders stonden we gens hasjbezit voor de rechtbank. Beiden waren op twee dagen na elkaar, 18 en 19 maart op Schiphol met 4*/i kilo betrapt. Een Canadees hoorde drie maanden eisen, een Fransman zes, om dat mr. Möger het bezit van hasjolie zoals bij hem het geval was (en dat is veel sterker dan hasj) veel zwaarder rekende. Uitspraak in alle zaken 7 juni. Horizontaal: 1. speels; 7. Madrid; 12. Deli; 13. alom; 14. a.v.; 16. Texel; 17. br; 18. Kansas; 19. subiet; 20. er; 21. ui; 22. rage; 24. Gouwe; 26.ring; 28. woestijn; 29. avegaar; 31. esse; 34. Seoel; 35. kamp; 38 ka; 39. Ee; 40. statig; 42. asfalt; 43. te; 44. epiek; 45. kt; 46. eren; 48. trip; 51. reunie; 52 edelen. voor heren, 100 °/o Trevira. Volledig wasbaar. Kleuren: beige, lichtgroen, lichtbleu en zand. Inklusief riem, nu voor en service vindt U in ons bekend gerenommeerd restaurant temidden van weidse natuurpracht 1 I aan weg Bloemendaal-Zandvoort Waar U zorgeloos kunt genieten van exclusieve diners en lunches omringd met gulle gastvrijheid in een sfeervolle ambiance Ook ideaal voor besloten diners recepties of parties Natuurlijk is het wenselijk even vooraf Uw tafel te reserveren of tijdig Uw partij te bespreken 023-263600 Mr. Crefeld verdedigde de oudste, die volgens de president, mr. Cokart, toch wel de laatste was die op het dieven pad had moeten gaan. Nog geen jaar geleden werd hij tot een behoorlijke straf veroordeeld, sinds oktober was hij pas vrij. BZijn beroep als koopman-auto- sloper wilde hij opgeven, om bloemen te gaan venten. Zijn raadsman vond met zijn confrère mr. Constandse dat hier alleen sprake was van een poging tot diefstal. Hij was het ermee eens dat hier niet weer een voorwaardelijke straf ge ëist mocht worden, wel vond hij dat er rekening mee moet worden gehouden dat een lopende voorwaardelijke straf van drie maanden omgezet dreigt te worden. De reclassering dacht volgens hem nog niet zo slecht over zijn cliënt. De jongere broer zat in drie jaar zeven straffen uit. Maar aldus zijn raadsman: vanaf april '71 zag hij zeven maanden lang het Huis van Bewaring niet van binnen, een gunstig teken. Ook mr. Constandse vond niet dat de reclas sering hier niets kan doené De jongen heef contacten met het MMCB, wil van de drank af, stoppen met de auto sloperij, een vaste baan zoeken, Horizontaal: 1 reden; 3. reukwater; 5. damp; 7. plaats in Noord Holland; 8. gemene; 10. bloem; 12 tap; 13. volk; 14. naaigerei; 16. interest; 18. begrip; 19. slot; 20. schadelijk; 22. van node; 23. edel; 24. stevig gebouwd. ADVERTENTIE 5> 19’ Puzzel nummer 21 YAMAHA SOLINA EMINENT PHILICORDA HAMMOND OPTIGAN U kunt zich nu alweer opgeven voor 't nieuwe seizoen Iedere dag demonstraties f Vraag ook naar onze unieke LES- mogelijkheid op het ORGELPRAKTICUM v i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11