Tramkaart voor trein Hanoi-concert met Han Plankiers in warme buurt S je niets „Aan ingeslapen politiek heb Metro op dood spoor p „MOOISTE MARKT VAN EUROPA” J W! 1 o WIM SINNIGE, DE NIEUWE MAN OP FINANCIËN Ik 1 13 VRIJDAG 25 MEI 1973 1 'A.. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING thuis. lerdelen >n •k s en re- e naai' ntie. 1 Hap «I lm? MP H E- i p WWttWtfMW 77. Albert Cuyp: mijn vriend DIOR uu it k>l 516896 Vindt hij het leuk wethouder te zijn? doen „Ik geloof dat het buitengewoon boei end is en dat het nogal wat energie en tijd vergt. Tenslotte moet je een keer aan de bak en dat wil ik graag doen”, aldus Wim Sinnige. die straks het liefst in een Bijlmeriaans flatje om de hoek van het stadhuis zou wonen. Maar daar hoef je geen wethouder voor te zijn. issage Instita laan K Het is waar, ook deze huizen in Oud- Zuid, waarvan de bewoners zo gretig uit het raam kunnen hangen, staan op in storten maar dat kan zeker niet gezegd Geen sinecure omdat Van Thijn nogal wat goodwill in de stad had gekweekt. Met de overname van het wethouder schap van de al even hogelijk gewaar deerde Polak herhaalt zich die situatie Hoe vindt hij dat? Sinnige, die als enige wethouder (nog) in de Bijlmer woont en daar een cello worden van deze marktplaats, die als tintelend trefpunt van fijnproevers en sappelaars tot de meest prominente van de stad moet worden gerekend en elke dag opnieuw meer leven uitstraalt dan tien Waterloopleinen tezamen. Maar ik weet ook wel dat, als ik op die plek zit, ik het wel anders ga doen. Polak heeft in die acht jaar overigens wel een volstrekt onaantastbare positie opgebouwd.” Nu doet zich straks de bijzondere situatie voor, dat hij met staatssecretaris Polak moet gaan onderhandelen. „Een erg dwaze situatie, maar zij kan ook vruchtbaar zijn. Polak behoort tot Het is wel zo dat ik nooit lid zou zijn geworden als de PvdA niet in beweging was geweest en de grote impuls daarin was Nieuw-tiriks”. „Onze begrotingstekorten zijn al lang niet meer exceptioneel, maar in de hui- „Dat valt wel mee. Ik heb het gevoel dat we elkaar aardig aan het vinden zijn. Ik heb niets liever dan dat het gewest nu en dan zijn stem verheft als het vindt, dat de fractie het helemaal fout doet. Iedere fractie heeft nu een maal de neiging zich zelf in een onaan tastbare hoek te schuiven en daar hoort zo nu en dan een conflict bij, want aan ingeslapen politiek hebben we niets.” VERWACHT hij zelf problemen met de fractie? „Nee. Het is mijn persoonlijke stijl, dat ik de mensen opzoek zodra ik het vermoeden heb dat er een conflict rijst.” Hoe staat Sinnige tegenover de coalitie van PvdA en CPN in het college van B. en W? „Ik denk dat er waar mogelijk in deze stad samengewerkt moet worden met de politieke partijen, die we hier hebben. Aangezien de CPN er één van is, valt zij onder dezelfde noemer. Ik vind dat je eerder stadsbestuurder bent dan politi cus.” „In zekere zin wel. Het heeft destijds gehangen op de meetlat. De vraag, of ze een of twee wethouders zouden krijgen.” WAT DENKT hij voor Amsterdam? IALEN uto VM imper. nger. ;’t ft 't IG - KWIJI CWEG- LUIDEN y.. sgai ■iï‘" 99 Staat Sinnige dichter bij Lammers dan bij Samkalden in politiek opzicht? DAT DE METRO niet overal juichend wordt binnengehaald, is treffend ge ïllustreerd in Zurich. De bevolking van deze Zwitserse stad heeft namelijk met grote meerderheid de plannen van de overheid verworpen om daar een onder- de kleine groep mensen, die weet wat er aan de hand is in de grote steden.” „Dat kun je nauwelijks zeggen. Ik heb binnen de partij altijd mijn eigen pad gevolgd en ben nooit een adept geweest van een bepaalde stroming. Ik ben daar om ook geen specifieke Nieuw-Linkser. Amsterdam: waardoor wordt dat het meest bepaald? Door de monumentale lijnen van de in schoonheid badende grachtenhuizen of toch soms meer door de mensen, het straatgebeuren, dat bol staat van de verrassingen? Dergelijke overpeinzingen achtervolgden ons toen we weer eens op een mooie dag in het kleurige lint' van de welgeteld 350 kraampjes van de Al bert Cuyp verstrikt raakten. „De mooiste markt van Europa”, waar geen schoon heidscommissie aan te pas is gekomen. »S) I -not De Albert Cuyp, die als markt pas sinds 1922 bestaat en die er nooit zou zijn geweest als destijds niet zoveel venters in de hoofdstad te hoop waren gelopen, is nu een dusdanig begeerd werkterrein geworden dat en volgens Hendrik André van Duinhoven, directeur van de dienst Marktwezen, inmiddels 400 man op de wachtlijst staan.Zijn conclu sie: een gulden is op de markt inderdaad een daalder waard. Overigens ziet u „deze” Albert Cuyp door de lens van fotograaf Poppe de Boer. MAANDAGAVOND 28 mei om kwart over acht geeft het Concertgebouworkest een buitengewoon concert ten bate van de actie „Amsterdam helpt Hanoi”. Be langeloze medewerking wordt hierbij verleend door de Nederlandse Orkeststich- ting, het Nederlands Theater Centrum, wethouder Han Lammers (orgel), Theo Bruins (piano), Herman Krebbers (viool), Tibor de Machula (violoncel) en Hans Vonk als dirigent. Het programma vermeldt werken van Handel, Saint-Saëns, Franck, Bruch, Tsjaikowsky en de toegangsprijs is een tientje voor elke plaats. Voor kaarten kan men terecht bjj het bespreekbureau Concertgebouw, dagelijks Van 10-15 uur. ,1'^ NIEUWTJE voor de mensen, die in Amsterdam van het openbaar vervoer gebruik maken. Met ingang van za- I terdag namelijk zijn de GVB-ritten- kaarten normaal goed voor tram of bus) ook geldig voor treinreizen tweede klas tussen de Amsterdamse stations Sloterdijk, Centraal Station, Muiderpoort, Amstel en Bijlmer. Men tegen de muur heeft staan met orga nist Lammers en fluitist Brautigam kan hij daarom een aardig trio in het college vormen zegt: „Het wethouderschap betekent voor mij in eerste instantie gewoon erg hard werken. Het is nu de tweede keer dat het me overkomt, dat ik een gezien figuur opvolg. Het is een beetje een de Zoon van Goethe-complex. autochtonen, Bijlmerianen en Aerden- houters, is tevreden. Want waar kun je anders nog een jurkje voor drie gulden krijgen dan bjj Ome Henk, die „iedere vrijdag een nieuwe collectie bij zijn vriend Dior in Parijs” gaat halen? En zelfs voor zakkenrollers blijkt er een markt te zijn. Dat merkten we toen twee agenten een verstopt straatriool „indoken” en voor de zoveelste keer met een druipend pakje vol gerolde porte monnees en paspoorten weer boven kwamen. moet de rittenkaart wel eerst afstem pelen in de gele automaten bij de ingangen van de stations. De afge stempelde kaart is daarna niet meer geldig voor een overstapje op tram of bus en omgekeerd is een op tram of bus afgestempelde kaart nooit geldig voor een treinreis. dige situatie wel onoplosbaar. Als je daaraan wat wilt doen, ben je al gauw bezig met de gemeentelijke autonomie van de grote steden. Het is in dit opzicht dat ik in een rij in de trein spring, een trein overigens die ik wel heb helpen duwen. Een andere zaak is het evenwichtig verdelen van het voor zieningenpakket in Üe stad. Ik héb het gevoel dat er op dat gebied nog veel onevenredigheden zijn. Zoals de accom modatie voor kinderen en verenigingen in de oude stad, het parkeerprobleem en het groen daar. Ik weet niet exact hoe snel je dat kunt realiseren, want het beleid wordt niet gemaakt door de heer die op financiën zit. Je kunt niet zeggen dat ik met mijn vinger op de kassa de linker- of rechtertoets kan bedienen, welke kant ik maar het geld wil heb ben.” Vindt hij het om deze reden jammer dat de VVD in de hoofdstad in de oppositiebank moet zitten? :e niein Voor s of «i llen ti oer, zt Jmuidei 'ii sto e, mods ibelen Wij h langs n :tie. Me-, Coula 4, Heet 36871. grondse aan te léggen. Om de overwinning te vieren ging een actiegroep met de oudste tram door de straten, waarbij een plaatselijke schone voorging als wis selw achter. Een van de meegevoerde leuzen luidde: „Vrije baan voor bus en tram”. Was Amsterdam daar ook al niet mee bezig? PROBLEMEN in de „warme buurt”. De Oudezijds Achterburgwal moet ver- straat worden op het stuk tussen Korte Niezel en Vredenburgsteeg. Dat werk duurt ruim twee maanden en voor het verkeer betekent het, dat de zaak plat wordt gelegd. In een voorlichtingsbrief aan de buurt staat echter: „De percelen blijven voor voetgangers altijd bereikbaar, waar nodig door het leggen van plan kiers”. Waaruit blijkt dat de gemeente zeker oog heeft voor details. Het aardige van de Albert Cuyp is dat er door iedereen goed zaken wordt ge daan. Door de kooplieden, die het etiket „neusje van de zalm” werkelijk overal opplakken of het nu om panties voor zwangere dames, dropveters, rechtstreeks uit Suriname overgevlogen bananen, zeepaling, braadkuikens of pruiken gaat, en daarmee jaarlijks een omzet van tientallen miljoenen guldens maken. Maar ook de clientèle, een mengsel van comp!# >ny Lati IJmuidfl Bij het gewestelijk bestuur bestaat er ferme kritiek op de houding van de fractie ten aanzien van de metro-plan- nen. WAAR ZOU een aankomend wethouder van financiën over kun nen dromen? Juist, over geld. Niet in de laatste plaats in het met chro nische tekorten worstelende Am sterdam waar drs. Wim Sinnige (PvdA) in deze functie de naar Den Haag afgereisde Polak is opgevolgd. Vlak voor zijn benoeming gis teren droomde hij, dat hij met burgemeester Samkalden op het Waterlooplein stond om daar jop- pertjes te kopen* Is Sinnige zo’n krenterig man, dat hij er niet voor schroomt om Samkalden zijn in kopen op de rommelmarkt in plaats van in de Kalverstraat te laten doen? Dat is nauwelijks aanneme lijk, maar het staat wel vast dat hij als efficiency-deskundige ooit zijn brood heeft verdiend en dat zijn nieuwe portie daarom wel niet langs hem heen zal gaan. Wim Sinnige, 39 jaar geleden in Scha- gen geboren, opgegroeid in een midden standsmilieu, achtereenvolgens werk zaam op een accountantskantoor, een produktiviteitscentrum en als directeur van de Amsterdamse kunstenaarsfedera tie („ik heb alle kunstenaarsrebellie over mijn bureau gehad”), en passant econo mie studerend en een jaartje als voorzit ter van Paradiso meegedraaid, heeft het snel „gemaakt”. Politiek gezien werd hij pas wakker geschud op de ochtend na de „Nacht van Schmelzer”. „Toen ben ik ontzettend kwaad geworden”, herinnert hij zich, „en de enige logische consequentie voor mij om in de politiek te gaan was dat ik zo langzamerhand het idee moest verla ten dat ik me van deze maatschappij afzijdig kon houden.” DOOR ZIJN werk in de Jordaan ves tigde hij de aandacht op zich en In 1970 kwam hij in de gemeenteraad. Niet zo maar een raadslid maar de eerste full- prof, omdat hij zijn baantje er aan gaf om meer tijd voor het politieke huis werk te hebben. Dat was geen overbodi ge luxe omdat hij al spoedig Ed van Thijn moest opvolgen als fractievoorzit ter. te kunnen A' 1 ■WW B| ■:A HET GEZICHT van y. i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13