Vakcentrales willen middengroepen niet duperen voor Monopolie van NMB onjuist Begrotingstekort van gemeenten Kritiek op auto neemt toe maar de verkoop ook Dam tegen gasolie Spar gaat 120 winke’s sluiten NKV kritiseert cijfers van CBS Koortsachtige vraag naar briljant KNSM blijft optimistisch bedrijven INTERPOLIS I Omzetten bij Wegener gestegen weer gestegen BOVAG-VOORZITTER NEFKENS C.A.O.-AKKOORD BIJ AKZO HET IS NIET ALLEEN GOUD WAT BLINKT Vermaat (ARP): Indische pensioenen vrij* van belasting 20 21 1973 MEI R IJ D A G 25 Topman Rabo: (Van onze financiële redactie) Verdubbeld Fiscaal B UTRECHT. Hoewel de goud prijzen op de goudmarkten over de gehele wereld fabelachtige hoogten bereiken als gevolg van het wan trouwen dat overal heerst tegen het geld, is het niet aan het goud dat de juweliers merken dat het publiek de gulden niet meer ziet voor wat hij waard is. Het is vooral de ver koop van edelstenen die de laatste maanden met sprongen omhoog is gegaan. Zelfs zo is toegenomen dat de Nederlandse juweliers nog maar nauwelijks aan de vraag kunnen voldoen. Ook hier is de door de president van de Nederlandsche Bank, dr- Zijlstra, gesignaleerde vlucht in goederen in volle gang. ring. ■Ri L Rente ADVERTENTIE alleen om onder een het van een verhoging van de vakantietoeslag met 0,6 percent met een minimum van 1251 bij 7,6 percent en 1284 bij 7,8 percent; invoering van de 40-urige werkweek in 1973; Het verrast de voorzitter van de Indus- triebond-NKV enigszins, dat het CBS juist nu, zo vlak na de afsluiting van de iooncontracten in de groot-metaal, de textiel en de confectie-industrie en van een aantal grote concerns met de cijfers over de inkomens voor de dag komt. De heer Brussel veronderstelt dat het NKV als overkoepelende organisatie mede na mens zijn bond wel een mening zal formuleren over de cijfers, nadat deze goed zullen zijn bestudeerd. De cijfers roepen bij hem zo op het DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Vermaat (ARP) meent, dat alle „Indone sische pensioenen” moeten worden vrij gesteld voor de inkomstenbelasting in ons land. goud op de Amsterdamse goudmarkt met zo’n 700 en de verwachting is dat, afgezien van wat schommelingen, de prijzen nog wel verder zullen stij gen. toch nooit de bedoeling van ons belas tingstelsel kan zijn de hoge inkomens extra te spekken” meent de heer Kok. Dit heeft de voorzitter van de Bond Van Automobiel- garage en aanverwan te bedrijven (Bovag) de heer J. W. Nefkens gisteren in Roermond gezegd op In 1972 verdubbelde de omzet in briljant ten opizchte van 1971. Het eerste kwar taal van 1973 verkochten we al even veel als in het gehele jaar 1972, zegt de heer Van Gelder. Het zijn niet alleen de rijken onder ons die briljanten kopen. Er zijn briljan ten in alle prijsklassen. idee voor wie dacht zijn geld veilig in goud belegd te hebben. Met briljant schijnt dat anders te liggen list, betekent niets anders dan de aan. kondiging dat ook dit concern benzine met hoge kortingen denkt te gaan ver kopen”, betoogde de Bovagvoorzitter. eerste gezicht meteen twijfels op, omdat ze volgens Brussel niet zijn gebaseerd op berekeningen maar op ramingen. Ook veronderstellen de CBS-cijfers, dat elke loongroep in de periode ”70-’72 dezelfde stijging onderging, maar dat is volgens hem absoluut niet het geval. Daarnaast is volgens hem een zwak punt in de cijfers, dat ze uitgaan van loonbelas- effectenen geen rekening houden met de aftrekmogelijkheden in de inkomsten belasting voor de hogere inkomens.„ZuI- ke dingen bevestigen mijn reserves des te meer”, aldus de heer Brussel. Sla da zekerste Caravan-verzekerlng aan de haak. Die van Interpolis. Hoge Rijndijk 306, Ltiden, tel. (01710) 4 26 41 J Dit is op de jaarvergadering bekend gemaakt. De belangrijkste positieve fac toren zijn: hogere inkomsten uit de deelnemingen, verbetering van de vrach- tenmarkt, efficiency-verbetering in het rederijbedrijf, het wegvallen van eenma lige verliezen en duidelijk betere voor uitzichten voor haven- en transportbe drijf. De vakcentrales willen blijkens hun ontwerp-urgentieprogram —de rijksbij- dragen bij de aankoop van een eigen woning ook aan een inkomensgrens bin den. Ook hierbij geldt, aldus de heer Kok, dat de vakcentrales de rijssubsidie voor het kopen van een woning groter willen maken voor mensen beneden een be paalde inkomensgrens. ROERMOND. Aan de ene kant staat de milieukritiek op de auto, aan de andere kant de nog steeds groeiende behoefte aan diezelfde auto, die als enige in staat is de mens in sociologisch en psychologisch opzicht de vrijheid van verplaatsing in tijd en ruimte te bieden. Onze organisatie onderkent en erkent de milieuproblematiek, die samenhangt met de auto. We zijn bereid in technisch opzicht mee te werken aan de oplossing van de vraagstukken, maar we menen wel dat de uit de diverse milieuwetten reeds voortgevloeide en nog te volgen heffin gen op het autobedrijf van gelijke aard en hoogte dienen te zijn. Nu kan iedereen nog een rijkssubsidie krijgen. „Maar subsidies zijn er toch niet om de rijke mensen goedkoop aan een woning te helpen? We willen de subsi dies graag geven daar waar ze op hun plaats zijn”, aldus de heer Kok. „Hoe het allemaal precies in het vat moet worden gegoten, is een kwestie van nadere uit werking. I (Van onze redactie economie) UTRECHT. „Ik heb grote reserves tegen de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit zou bijjken dat de koopkracht van de laagste lonen in de periode 1970-’72 méér is toegenomen dan die van de hogere lo- i nen”. I tangelegenheden midden- DEN HAAG. Van de ruim 350 winkels, die zijn aangesloten bij Spar- VDB te ’s-Hertogenbosch, zullen in de komende vijf jaar ongeveer 120 worden gesloten. Dit heeft drs. G. J. Joosten van Spar VDB (Verenigde Distributiebedrij ven) in Den Haag medegedeeld. Goud is door de eeuwen heen een be geerlijk metaal geweest dat bijzonder tot de verbeelding sprak. Goud was tenslotte synoniem aan de rijken en je zou zo zeggen dat iemand die ergens in een oude kous op zolder nog wat goud bewaarde voor slechte tijden zich nu wel schatrijk moet voelen. Binnen een week steeg de prijs van Behalve snelle waardestijgingen zitten er nog andere, vooral fiscale voordelen aan beleggen in briljant. De winst die bij verkoop gemaakt wordt is onbelast en door de prijsstijgingen kunnen die winsten aanzienlijk zijn. Over de transacties behoeft geen btw betaald te worden en, zo vervolgt de heer Van Gelder, als briljanten of andere edel stenen met geleend geld gekocht wor den, dan is de rente fiscaal aftrekbaar. Bepaalde factoren die beleggen in briljant aantrekkelijk maken. Xan goud kleven echter toch nog wel wat onverwachte risico’s. De Russen hebben nog onvoorstelbare voorraden en Zuid-Afrika produceert slechts mondjesmaat en je weet nooit of het monetaire goud ooit nog eens op de markt komt, wanneer bij een eventu eel monetair akkoord van het goud als monetaire reserve wordt afgestapt. Dan zal de markt danig verstoord raken en dat is toch een wat onrustig Spar-VDB werkt in Zuid- en Oost- Nederland en is ontstaan in 1971 na een fusie tussen vier Spargroothandelsbedrij- ven, die voorheen een zelfstandig be staan leidden binnen de Nederlandse Spar-organisatie. De ruim 350 winkels van deze organisatie zullen dit jaar een omzet behalen van ongeveer 300 miljoen gulden. Deze omzet wil men in vijf jaar verdubbelen, maar men wil dit berei ken met een kleiner aantal winkels, die echter groter van omvang zullen zijn. In 1978 zullen nog ongeveer 250 winkels, uitsluitend supermarkten, over zijn. Dit is een van de vijf dammen, die ge maakt zijn in de Vecht tussen het West- duitse Nordhorn en de Nederlandse grens. Zij moeten ongeveer tweeduizend liter gasolie tegenhouden, die in deze rivier zijn geraakt toen een bevoor- radingsscheepje was gezonken. In de omgeving van dit scheepje werden oefe ningen gehouden door de Bundeswehr. Door de golfslag van de amfibievaartui- gen ging het schip ten onder. Bank-dochter. De Europese en Overzeese Handelsbank N.V. in Rotterdam is een volledige dochter geworden van de Standard and Chartered Banking Group Ltd. in Londen. Met ingang van 4 juni wordt daarom de naam gewijzigd in Standard en Chartered Bank N.V. drijf. „Wij hadden de verwachting dat in een land, waarin reeds jaren een wet op de economische mededinging bestaat, een advies te verwachten was dat een eind iou maken aan onnodige en onjuiste monopolies”, zei dr. A. J. Verhage, voor zitter van de hoofddirectie van de Co öperatieve Centrale Raiffeisen-Boeren- leenbank tijdens de algemene vergade- R Volgens hem zou opvolging van het advies betekenen dat die middenstands- I bedrijven, die aan een weloverwogen, maar vrije keus het meest behoefte hebben, die mogelijkheid wordt ontno- 9 men. De heer Verhage zei te verwachten 9dat de betrokken minister het kabinet zal voorstellen aan het monopolie van I de NMB (waarin de staat een belang van 33 percent heeft) een einde te ma- ken. directeur van de juweliersgroep Schaap, Citroen en Van Gelder meent van wel. „De prijs van briljant is het laatste halfjaar met ruim 20 percent gestegen en de laatste weken is daar nog wel een 10 percent bijgekomen”, zo vertelt hij. In feite illustreert de belangstelling voor goud duidelijk het wantrouwen dat bij veel mensen is ontstaan tegen spaarbankboekjes, spaarpotten maar ook aandelen, wanneer je dat tenmin ste mag afleiden uit de landerige stemming die nu al wekenlang op ver schillende effectenbeurzen heerst en het vertrouwen in geld lijkt helemaal zoek. Goud koop je bij de bank of bij de juwelier, maar voor de laatste bete kent de sterk gestegen vraag naar goud nauwelijks iets. De stijgende prijzen op de officiële markten nopen hem weliswaar tot aanpassing van zijn prijzen maar dat geldt alleen voor nieuw binnengekomen artikelen. In de omzet is nauwelijks te merken dat het publiek belust is op voordeel door nu te kopen bij stijgende prijzen. Trouwens, iemand koopt over het al gemeen toch geen gouden sieraden om die later met winst door te verkopen. Wat de juweliers wel verkopen zijn edelstenen. Is beleggen in edelstenen, met name een briljant dan lucratiever dan in goud? De heer S. van Gelder, Aldus heeft de aanstaande voorzitter van het NVV Wim Kok verklaard naar aanleiding van de belastingparagraaf in het ontwerp-urgentieprogram van het De heer Nefkens ging tenslotte uitvoe rig in op de veranderde marktsituaties, waarbij warenhuizen, supermarkten en levensmiddelenbedrtfven ook banden, benzine en accessoires gaan verkopen. „De recente mededeling van V. en D. om ook autoshops annex benzinestations te gaan exploiteren, die dan bestemd zou den zijn voor de prijsbewuste automobi- Deli volgens verwachting. De gang van zaken bij de verschillende bedrijfson derdelen van Deli-maatschappij in de eerste maanden van 1973 beantwoordt aan de verwachtingen. 1972 wordt door Deli als een jaar van consolidatie van de activiteiten gekenschetst, na de periode van opbouw en aanpassing die daaraan voorafging. Bij een van 825 mln. tot /1077 mln gestegen omzet bedroeg het netto eigen resultaat 8,9 mln. en toonde daarmee ten opzichte van 1971 (ƒ8,0 mln.) een duidelijke verbetering. Het gestelde doel, tot een rendement op het eigen vermogen van 10 pet. te komen, is hiermee nog niet bereikt doch wel zo dicht genaderd, dat deze doelstelling als reëel kan worden beschouwd. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 7,50 tot 8 per aandeel van f 75. De laatste jaren z(jn er echter ook beleggingsmaatschappijen en pensioen fondsen bijgekomen. Beleggen in on roerende goederen zoals kantoren en dergelijke lijkt steeds minder aantrek kelijk te worden. Overal zie je im mers kantoren leegstaan. Dat zelfde geldt voor de duurdere huizen. Aan trekkelijker is het dan geld om te zetten in vrij risicoloze stenen, waar van je met vrjj grote zekerheid kunt zeggen dat ze steeds schaarser zullen worden. Tegen het einde van de eeuw zal de diamantwinning vrijwel afgelo pen zijn. Dat zelfde geldt voor sma ragden, safieren en robimen, die in feite veel zeldzamer zijn dan diamant, vooral de zuivere exemplaren, aldus de heer Van Gelder. UTRECHT. Het bestuur van de Rabo-bankorganisatie acht de monopo ly liepositie van de Nederlandsche Midden- standsbank bij de garantiekredieten aan het midden- en kleinbedrijf onjuist en ongewenst. De coöperatieve banken, die ook een rol spelen bij de financiering van het niet-agrarische midden- en kleinbedrijf, zijn teleurgesteld over het advies van de commissie financierings- en kleinbe- AMSTERDAM. Het bestuur KNSM blijft „gematigd optimistisch” ten aanzien van de verwachtingen voor dit jaar. Naast negatieve factoren zoals kos tenstijgingen en valutaonrust staan der mate positieve factoren dat de balans duidelijk naar de positieve kant uitslaat. Hij heeft staatssecretaris Van der Stee (Financiën) gewezen op de onderling te genstrijdige gerechtelijke uitspraken over de vraag, of deze pensioenen be lastbaar zijn voor de inkomstenbelasting en vraagt te bevorderen dat alle betrok kenen een vrijstelling ontvangen. APELDOORN. In het eerste kwar taal van 1973 heeft zich duidelijker dan in het laatste kwartaal van vorig jaar het beeld van een verbetering van de recla mebestedingen afgetekend. De adverten- tie-omzetten van vrijwel alle bladen toonden een zeer bevredigende stijging. Dit schrijft de directie van Wegeners Courantenconcern in het jaarverslag. Ook de vooruitzichten van de dochteron dernemingen zijn gunstig voor een in betekenis toenemende bijdrage tot de winst. Wel moet in 1973 rekening wor den gehouden met een aanzienlijke kos tenstijging in het bijzonder van salaris sen en sociale lasten. De geconsolideerde omzet heeft vorig jaar 47,5 mln bedragen tegen 29,5 mln in 1971. In deze omzet is voor het eerst begrepen de omzet van 13,9 mln van dochterondernemingen. De netto winst steeg van 1 mln tot f 1,28 mln. Voorgesteld wordt het dividend te ver hogen van 3. per aandeel van 10 tot 3,32. Naar keuze kan evenals vorig jaar 5 percent in agiostock worden opgeno men. invoering van een basisvakantierege ling van twintig dagen in alle bedrijven. DEN HAAG. De tekorten van de zogenoemde „primitieve” begrotingen der Nederlandse gemeenten voor 1973 zijn in totaal 160 miljoen gulden hoger dan die van verleden jaar. Dit blijkt uit een enquête van de Raad voor de Gemeente- financiën. Verreweg het grootste deel van het begrotingstekort komt voor rekening van de vier grote steden: Amsterdam: 174,4 miljoen, Rotterdam: 93,1 miljoen, ’s Gra- venhage: 48,4 miljoen, Utrecht: 30,4 mil joen. Voor deze gemeenten is ook de stij ging van de tekorten ten opzichte van het vorig jaar het grootst (54 percent). De overige gemeente vertonen een min der sterke stijging van de tekorten (35 percent). Het aantal gemeenten met een begrotingstekort is van 30 percent in 1972 gestegen tot 32 percent. Uiteindelijk zal het tekort over 1973 waarschijnlijk „veel lager” uitkomen, door te nemen belasting- en andere maatregelen en doorda' de gemeenten nog belangrijke inkomsten zullen ont vangen waarmee in de begrotingen geen rekening is gehoude. Het tekort van de gemeenten is voor een groot deel toe te schrijven aan het onderwijs en de gemeentelijke vervoer bedrijven. Hij vroeg zich af of deze penetraties levensvatbaar zijn. Hij waarschuwde, dat deze ontwikkeling begint aan de buiten kant van de automobielbranche met ar tikelen als accessoires, accu’s, banden en benzine, maar bij succes kan men ge makkelijk doordringen tot in de kern, namelijk de autoverkoop zelf. „Ik wil geen spoken zien, maar de Bovag-leden deze feiten voorhouden opdat men gaat denken en handelen. Het is niet vol doende omzetverliezen te compenseren door middel van tariefstellingen. Er moeten maatregelen worden genomen om de omzet te behouden en te vermeer deren”, aldus de heer Nefkens, die te kennen gaf dat de strijd om de grote omzetten in de komende jaren steeds harder zal worden mede onder dwang van de steeds stijgende kosten. „kleine man” wèl aftrekbaar de jaarvergadering van de afdeling auto mobielen van deze bond. Hij wees er op, dat in verband met de milieuproblema tiek het niet alleen voldoende is auto’s op hun uitlaatgassen te laten keuren en de carburateurs bij te stellen. „De beste remedie is en blijft goed preventief on derhoud” aldus de heer Nefkens. Hij was het niet eens met degenen, die het vraagstuk denken op telossen door de auto te elimineren want volgens de Bo vagvoorzitter zal een groot deel van de huidige milieuproblematiek over enkele jaren zijn opgelost. Verheugd toonde hij zich over de groei van het wagenpark: in 1970 432.000 nieuwe personenauto’s verkocht (omzet 3,2 miljard gulden), in 1971 403.000 een heden (3,3 miljard gulden), in 1972 432.000 eenheden (3,8 miljard gulden), terwijl de verwachting voor dit jaar 450.000 nieuwe auto’s is met een totale omzet van 4,1 miljard gulden. VRG-Papier. N.V. gemeenschappelijk be zit VRG-Papier wil via een statuten wijziging de mogelijkheid openen pre ferente aandelen uit te geven. Dit ter aanvulling van de fusiegedragsregels die een zekere mate van bescherming bieden tegen een openbaar bod, dat niet door commissarissen en directie wordt gesteund. Gist-Brocades. In een nieuw gebouwde fabriek in Teheran worden thans on der licentie van Gist-Brocades door International Draxon Industries acht tien verschillende geneesmiddelen, verdeeld over 27 presentatievormen, geproduceerd. Alle grondstoffen en hulpstoffen voor deze produktie wor den van Gist-Brocades betrokken. Hotels dicht. In Zwolle gaan twee hotels dicht. Het zijn de hotels Christine (20 bedden) en Goedhart (25). Het bedden bestand in Zwolle zakt hierdoor van 301 naar 256. Oorzaak is een niet lonende exploitatie. Obligatielening. Op de uitgifte van 75 mln 7,5 pet. 15-jarige kapitaalobliga- ties 1973 door de Amsterdam-Rotter dam Bank is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een beperkte reductie moet worden toegepast, heeft de bank meegedeeld. Interlas: verlies. Interlas N.V. heeft over 1972 een geconsolideerde omzet be haald van ƒ15,75 mln tegen 15,48 mln in 1971. De bruto-winst daalde van 6,06 mln tot 5,07 mln. De geconsolideerde winst- en verliesreke ning sluit, na fiscale verliescompensa tie, met een verlies van rond f 280.000. Dientengevolge zal het niet mogelijk zijn aan de jaarvergadering op 22 juni een dividend voorstel te doen. een prijscompensatie volgens Haagse akkoord met een vloer van 156 per percent; ARNHEM. Akzo (30.000 werkne mers), de industriebonden NVV, NKV en CNV en de unie BLHP hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Het bereikte akkoord moet nog door de be- leidsinstanties van de bonden worden goedgekeurd. UTRECHT- „Geen enkel gezin met een inkomen van bijvoorbeeld 25.000 tot f 40.000 hoeft zich bedreigd te voelen door ons ontwerp- urgentieprogram, waarin wordt aangedrongen op een begrenzing van de voor de belasting aftrekbare renten op schulden. Het is niet de bedoeling de lager betaalden en de middengroepen te duperen door hun rentelast niet meer voor de belasting aftrekbaar te stellen. Het gaat er ons alleen om zoiets voor de superdeluxe toestanden onmogelijk te maken. overlegorgaan van de drie vakcentrales. Het pleidooi voor een begrenzing van de aftrekbaarheid van renten op schulden, niet alleen voor hypotheekrenten op wo ningen, maar voor alle voor de belasting aftrekbare renteschulden, heeft nogal wat misverstand veroorzaakt en vooral ver bazing bij de laagst betaalden en de middengroepen. De heer Kok verduidelijkte, dat het de vakcentrales beslist niet gaat om de hy- potheeklasten op wat hij normale wo ningen zou wilen noemen. De vakcentra les staan zeker niet afwijzend tegenover eigen woningbezit. Het gaat duidelijk om de uitwassen, om het sneeuwbaleffect van het huidige belastingsysteem, dat aan de rijksten de grootste voordelen biedt, aldus de heer Kok. „Het is voor mensen met een dijk van een inkomen, zeg een ton of meer, bijzonder winstgevend geld te lenen voor de bouw of verfraaiing van villa’s, de aanleg van privé-zwembaden, de aan koop van luxe jachten, de bouw van tweede huizen en voor welke luxe toe standen dan ook. Dat is voor hen veel aantrekkelijker dan direct te betalen, om dat hun belastingaftrek zo hoog is. Het aftreksysteem biedt de zeer rijken veel meer voordelen dan de lagere inkomens groepen. De vakcentrales menen dat het Het principe-akkoord bevat meer de volgende punten: Een salarisverhoging van anderhalf percent en f 22 per maand met minimum van f 40 per maand; Dit zegt de heer P. Brussel, voorzitter I van de in Utrecht gevestigde Industrie- I bond-NKV, wiens bond in de afgelopen I conflicten om een hogere stijging van de laagste lonen in feite het meest onver zettelijk is geweest. Hij vraagt zich af welke betekenis moet worden gehecht aan de door het CBS gehanteerde be grippen als „netto-loon”, „meer in het I handje”, „koopkracht” en „welvaartsstij ging”. o L

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21