Vultink in Ajax’ technisch adviseur Henk Groot: kader 47/2 Fraaie revanche Gerben Karstens WK-toernooi kost hoop geld bond een vocht in knie Okker naar zege EC-finale binnen uur uitverkocht Voorlopige selectie voor WK 21 spelers sromwiw Hockey en de NEC-NAC: 200 bussen geluidshinder Mulder: Weer PROFESSIONELER” in topvorm „ORGANISATIE NOG j HOCKEYFEEST AMSTELVEENZEVEN TON Centrale training op 2 juni van start KAAS Ui l' HET VU1STJE-UITVINDING F fc.J 25 1 7 3 2 5 V R IJ D A G M E I Leemte gevuld Op de uitvindersbeurs te Lochem is deze kaas-uit-het-vuistje-snijder te zien. Uitvinder Reindert Wiersma verklaart hier zijn apparaat aan een radioreporter: 'Ik ben geïnspireerd door de patatsnijder. Het gaat heel makkelijk en is ideaal als je in een keer veel kaas uit het vuistje wilt. Speciaal voor de gastheer die zijn gasten graag verwent’. Wiersma zoekt nog een fabrikant voor zijn uitvinding. (NZB-foto) Image pe (klein' ja Henk Groot: „Niec bang voor verantwoordelijkheid”. (Van onze sportredactie) Tom Okker: Moeiteloos. dat alles in je ADVERTENTIE 0 De overige trainingen vinden plaats in Amstelveen, de conditietrainingen op het CIOS in Overveen. De pittige voorberei ding op het WK-toernooi omvat ook nog een trip naar Spanje, van 20 tot en met 24 juli. De oefencampagne wordt op 18 augustus afgesloten met een wedstrijd in Apeldoorn tegen een nog niet bekende tegenstander, mogelijk Nieuw-Zeelanid. Op 20 juli neemt de ploeg haar intrek in „De Witte Bergen” in Laren, waar zij gedurende het gehele toernooi zal zijn gehuisvest. Bromberg: „Dat is gewoon commerci eel geredeneerd en daar is niets verwer pelijks aan, dacht ik. Ik verwacht dan ook beslist geen klachten. Per slot van rekening speelde West-Duitsland tijdens het Olympisch toernooi in München al zijn wedstrijden op het hoofd veld en dat deed België tijdens het Europese kampi oenschap in Brussel ook.” Klachten worden er ook niet verwacht over de nogal gekritiseerde poolindeling. De mening van velen is, dat Pool-B (met Nederland) aanzienlijk zwakker is bezet dan groep A. Verwacht wordt, dat de belangstelling voor het wereldkampioenschap hockey groot zal zijn, al loopt de kaartverkoop nog niet al te hard. Maar dat is niet zo’n wonder. De afslag voor de eerste wed strijd laat per slot van rekening nog exact drie maanden op zich wachten. BELGRADO. De in Belgrado be schikbare kaarten voor de volgende week woensdag te spelen Europa cup- finale AjaxJuventus zijn donderdag binnen het uur van de hand gegaan. De ruim 40.000 plaatsbewijzen vonden zo gretig aftrek, dat zich aan de loketten chaotische taferelen afspeelden. Uit Nederland en Italië worden voorts 55.000 mensen verwacht. even een prik bij dokter Rolink, maar daar was het deze keer al te laat voor”. Henk Groot: „Ondanks de ontwikke ling is Ajax een club gebleven. Daarorr ook denk ik dat jongens als de gebroe ders Mühren het bij ons zo goed doen Ergens proeven ze dezelfde sfeer als bij Volendam. Daarom ook hebben we rela tief maar weinig toeschouwers bij wed strijden, terwijl de voetbalploeg toch bijna volmaakt is. Die is volstrekt in balans, maar het blijft een clubelftal. Real en ook Juventus hebben duizenden leden, over het land verspreid, maar bij ons is dat niet zo”. AMSTELVEEN. Het organisatie comité van het wereldkampioenschap hockey is momenteel met de directie van luchthaven Schiphol in onder- handeling over de mogelijkheid de geluidshinder boven het Wagenersta- dion in Amstelveen tijdens het toer nooi zoveel mogelijk te beperken. Ge dacht wordt aan de mogelijkheid dat op Schiphol met name op de belang rijkste toernooidagen gebruik wordt gemaakt van andere banen, uiteraard indien de weersomstandigheden dit toelaten. Piet Duinker, directeur van het bureau van de hockeybond en secretaris van het organisatiecomité: „Het zou niet de eerste keer zijn dat de Schipholdirectie aan een verzoek van ons tegemoet komt. Het is ook bij een belangrijke interland al eens gebeurd.” Om de kansen op een optimale recette zo groot mogelijk te maken, speelt het Nederlandse team vier van de vijf pool- wedstrijden op het hoofdterrein van het Wagenercomplex. Alleen op de eerste dag wordt de wedstrijd tegen Argentinië op één van de bij velden gespeeld. De ontmoetingen tegen Pakistan (op 25 au gustus, onmiddellijk nadat prinses Bea trix het toernooi officieel zal hebben geopend), België (26 augustus), Maleisië (28 augustus) en Engeland (29 augustus) spelen zich op het belangrijkste veld af. De uitslag van de vijfde etappe is: 1 Karstens (Ned), 173 km in 4 uur 17 minuten 45 seconden (gem. 40.257 km-u). 2 Basso (It.) z.t. 3 Sercu (Belg) z.t. 4 Van Linden (Belg) z.t. 5 Roger de Vlaeminck (Belg) z.t. 42 Kuiper (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1 Merckx 25.34,19. 2 Bitossi 25.34,48. 3 De Vlaminck 25.34,48. 4 Panizza 25.34,56. 5 Fuente 25.35.10. 6 Battaglini 25.25,10. 7 Kuiper 25.35,35. 45 Karstens 25.39,52. „Misschien moeten we toch nog wel wat aan onze image doen. Naar buiten toe lijken de spelers allemaal koele profs, maar ze zijn het niet. Denk erom, dat ze trots zijn als ze weer de Europa Cup winnen, al is het natuurlijk anders dan dat je hem voor de eerste keer wint. Per slot van rekening staan er al twee in de kast. Maar ik geloof wel, dat we de organisatie professioneler moeten maken. Er zijn meer mensen nodig om Ajax op dit niveau te houden. Als er morgen in het bestuur een paar mensen wegvallen, dan moet Ajax toch verder kunnen. Het is heel moeilijk om zo hoog te komen, maar nog veel moeilijken om het te blijven. Daar moet een hechte organisatie achter zitten, die niet staat of valt met het vertrek van een paar mensen”. Henk Groot zal waarschijnlijk zo’n constante factor blijven in het voetbal- bedrijf Ajax. Hij weet in de organisatie feilloos de Weg, heeft gezag op het gebied van voetbal na zoveel jaren in de Ne derlandse top te hebben meegedraaid en is altijd voorzichtig en correct, zoals hij dat ook als voetballer was. Zijn taak bij Ajax staat nog niet exact omschreven. „Dat komt wel”, zegt hij. „Ik beweeg me nu nog op allerlei gebied en op een gegeven moment zal zich wel uitkristal liseren wat ik teveel heb. Het is nu in elk geval te veel. Dat is me wel duidelijk geworden. Ik kan maar op één plaats tegelijk zijn, maar ik doe toch mijn best om het ieder zoveel mogelijk naar de zin te maken. Dat het niet altijd mee valt in een van spanning zinderend be drijf als Ajax, is me ook wel duidelijk geworden”. Tijdens het WK-toernooi zullen nooit meer dan twee wedstrijden tegelijk wor den gespeeld. Bromberg: „We willen de mensen in de gelegenheid stellen zoveel mogelijk wedstrijden te zien.” Per dag zullen maximaal tien wedstrijden, inclu sief die voor het dames-invitatietoernooi (waarop het sterke Zuid-Afrika ont breekt omdat „de betrekkingen momen teel niet zo goed zijn”) worden afge werkt. In totaal zal van vijf velden van het complex in Amstelveen gebruik worden gemaakt voor wedstrijden. Rond de vier bijvelden zullen extra tribunes worden geplaatst. Vultink leidt na de eerste dag met het imponerende moyenne van 200. Behalve hij zijn ook de Westduitser Dieter Müller (winst op zijn landgenoot Hose en de Japanner Ogata) en de Fransman Dufetelle (hij klopte Yazbek en Burge ner) nog ongeslagen. Hun moyennes lig gen met 61.53 (Müller) en 53.33 ver onder dat van Vultink, maar vooral van de kant van Müller kan nog een hevige aanval op de positie van de Nederlander worden verwacht. De centrale training voor Amstelveen begint op 2 juni met een wedstrijd tegen de nationale kampioen Kampong op Pa pendal, een dag later gevolgd door een duet itn Zoetermeer tegen vermoede lijk Jong Oranje. Er volgen dan nog vier weekends op Papendal met o.a. oefenduels tegen Spanje en West-Duits land (twee maal). PARIJS. Tom Okker heeft zich donderdag moeiteloos geplaatst voor de tweede ronde herenenkelspel van de open Franse kampioenschappen in Pa rijs, na Wimbledon dit jaar het belang rijkste toernooi in Europa. De Neder landse nummer één won in drie kwar tier van de Argentijn Juan Ganzabal met 6-1 6-1. pong), Derk Doyer (HHYC), André Bol huis (Kampang), Thijs Kaanders (HTCC), Koen Kranenborg (Laren), Pie ter Weemers (HTCC), Ron Steens (Victo ria), Ties Kruize (HHYC), Wouter Leef- ers (HGC), Paul Litjens (Kampong), Frans Spits (Amsterdam), Nico Spits (Amsterdam), Jeroen Zweerts (Victoria), Flip van Lidth de Jeuidie (Schaerweijde), Cees van Geel (MEP) en Ton Pierik (Hattem). De voortdurende zorg om Ajax alleen wel en geen wee te bezorgen, blijkt een zeer druk en ongeregeld bestaan op te leveren. Alles draait om maar relatief weinig mensen in het Ajaxcircus. Wie kennis neemt van de gigantische bedrij ven, die grote buitenlandse clubs, zoal' Real Madrid, Benfica, Bayern Müncher in feite zijn, schrikt eigenlijk dat het succes van Ajax eigenlijk maar door zo’n kleine maar natuurlijk wel goed in el kaar grijpende organisatie wordt gedra gen. Vóór de entree van Henk Groot draai de alles om bestuur en trainers, maa langzamerhand is het succes van Ajax niet meer incidenteel te noemen en moe: alles worden afgestemd op het behoud van het wankele evenwicht aan de top Dat kan niet meer met clubliefde alleen Dat is té zwaar voor pure amateurs. Een niet gering percentage van de overige kostendekking moet uiteraard voortvloeien uit de recettes tijdens het tiendaagse evenement. Bromberg: „Aan entreegelden mag op zijn minst een bedrag van twee ton worden verwacht. In ieder geval kunnen we ten minste drie dagen op een uitverkocht huis reke nen: ap 25 augustus (NederlandPakis tan en West-DuitslandIndia) en op de beide laatste dagen, wanneer het toer nooi in een beslissend stadium is beland. Voor eventuele tekorten hebben we overigens garanties van de kant van de gemeente en de Nederlandse Sportfede ratie”. AMSTELVEEN. Het toernooi om het wereldkampioenschap in Amstelveen gaat de Koninklijke Nederlandse Hoc keybond een bedrag tussen de 600.000 en 700.000 kosten. Piet Bromberg, vice- voorzitter van de KNHB: „Reken er op, dat het eerder zeven dan zes ton wordt. Er is door de bond vier jaar voor dit evenement (dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de bond in Neder land wordt georganiseerd, samen met een invitatietoernooi voor de dames teams, red.) gespaard. Met dat bedrag, gevoegd bij de sponsorgelden rond 150.000 is ongeveer de helft van de kosten gedekt”. vliegnede vart. Ik heb de laaatste drie weken 21 dagen achter elkaar gewerkt. Zonder ontspanning. Ik was net twee uurtjes terug uit Italië of ik kon weer naar Velsen, want ik zou coach zijn bij de wedstrijd van oud-internationals en die jongens wilde ik ook niet laten ver sukkelen. Ga zo maar door. En terwijl ik weg ben blijft mijn gewone werk liggen. Ik moet erg veel kranten' lézen, binnenlandse zowel als buitenlandse, want je kunt dit werk nooit goed doen als je niet maximaal bent geïnformeerd. Je moet gewoon weten welke voetballers er in Europa rondlopen en waarvan je op een goede dag toch het bestaan moet weten, omdat Ajax iemand nodig heeft”. Henk Groot weet, dat hij een baan heeft, die door velen wordt begeerd, maar na drie weken onafgebroken jak keren kreeg hij toch wel de rekening gepresenteerd. „Toen ik eenmaal thuis was, stortte ik in. Ik heb veel last van angina. Indertijd zijn bij half Ajax de amandelen geknipt. Co Prins, Gert Bals, een heel stel heeft toen een paar .dagen in het ziekenhuis gelegen. Om een of andere reden was ik daar toen niet bij, maar ik heb er wel spijt van gekregen. Meestal als ik het voel opkomen, haal ik ROTTERDAM. NEC en NAC, de twee clubs die zich hebben geplaatst voor de finale van het toernooi om de KNVB-beker, zullen door ruim 200 bussen met suppor ters op Hemelvaartsdag naar het Feyenoord-stadion in Rotterdam worden begeleid. In Nijmegen zijn voor de finale reeds ruim 10.000 toegangskaarten verkocht. Een zelfde aantal is in Breda van de hand gegaan. Vóór de bekerfinale, die geleid wordt door Theo Boosten, zullen teams van oudinternationals en oud-Feyenoorders elkaar ontmoeten. Als de wedstrijd NEC-NAC ook na de verlenging niet tot een beslissing zou komen, wordt de finale op 6 juni eveneens in Rotterdam overgespeeld. KREFELD. Hans Vultink is vast voornemens na de Europese titel in het ankerkader 47/2 ook de wereldtitel in deze spelsoort te veroveren. Vultink, af gelopen zondag voor het eerst Neder lands kampioen in het libre geworden, sloeg in Krefeld op de eerste dag van het als gevolg van de afwezigheid van een Belgische vertegenwoordiger unieke toernooi, meteen vernietigend toe. In de eerste ronde gunde hij de Zwitserse figurant Burgener nog drie beurtën (400- 143, hoogste serie van 320), in de avond partij tegen de Argentijn Yazbek joeg de Nederlander in één magistrale beurt naar de overwinning, zijn beduusde te genstander met totaal lege handen la tend. Bondsvoorzitter C. Idenburg daarover: „Die poolindeling is een zaak van de internationale federatie en er bestaan vaste regels voor. De winnaar van de gouden medaille in München komt bij voorbeeld niet in één pool met de win naar van de zilveren medaille en de nummer drie wordt niet samen inge deeld met de nummer vier. Voor een toernooi om het wereldkampioenschap heb je dan nog rekening te houden met de vertegenwoordigers van de diverse continenten. Zo mogen de nummers één en twee uit Azië (India en Pakistan) niet met elkaar in één groep en ook de (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. De voorlopige se- lectiegroep van het Nederlands hockey team voor het toernooi om het wereld kampioenschap in Amstelveen (24 au gustus tot en met 2 september) bestaat uit 21 spelers. Uit die groep zullen, uiterlijk 12 augustus, vijf spelers afval len om tot het door de internationale hockeyfederatie verplicht gestelde aantal van zestien te komen. Nieuwelingen in de selectie zijn Jan Albers (EMHC), Hans Kruize (HHYC) en als derde doelman Jan Paans (HOCO, Oisterwijk). Irving van Nes (EMCH) en Bart Taminlau (Tilburg) ma ken hun rentree. De overige zestien spelers zijn: Maarten Sikking (Kam- voorbereiding van de Europa-Cupfinale. Ik ben een paar keer naar Juventus wezen kijken. Je moet naar Italië reizen, vroeg op, naar het vliegveld, naar het hotel, zorgen dat je het stadion binnen komt, geconcentreerd naar zo’n wed strijd kijken en noem maar op. Wacht tijden op vliegvelden, waar je gewoon je tijd zit te verdoen, en ~- dooie eentje. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor Henk Groot is behoud van succes het uitgangspunt voor zijn werk bij Ajax; een werk, dat eigenlijk nog geen naam heeft. De een noemt Henk Groot direteur-sporticf, de ander manager en hijzelf technisch adviseur. Hoen het ook heet, het is een zware taak, waarvoor geen leerboeken bestaan. Ook praktijk voorbeelden zijn er nauwelijks of bieden geen houvast. Ajax’ voorgangers op het Europese podium moeten allemaal in de boeken zwarte bladzijden van terugval en neergang aanwijzen. Ajax moet en wil het succes continueren; een taak, die het bestuur onmogeljjk meer in vrije tijd zou kunnen klaarspelen, hoewel het bewonde- renswaardig is dat deze „liefhebbers” het touw naar de top tot boven aan toe hebben kunnen beklimmen. Ajax echter is allang geen voetbalclub meer, die een incidenteel succes heeft geboekt. Ajax is een bedrijf, dat zonder succes op Europees niveau de zware exploitatiecijfers niet meer zou kunnen opbrengen. Henk Groot is de man, die het peil van de ploeg moet handhaven, vooral op langere termijn. Op korte termijn ligt die opdracht in handen van de trainers, die werken met het materi- I aal, dat Ajax hun verschaft. Groot zorgt r’voor nieuwe aanvoer. In feite bepaalt I hij nu al met het aantrekken van jeugd- I spelers en jonge amateurs het gezicht f van Ajax over vijf jaar. I Een zware verantwoordelijkheid, die kenner Groot royaal aandurft. „Natuur- lijk is het zo”, zegt hij, „dat als de boel I over vijf jaar in elkaar zou ploffen, het I bestuur toch wel vraagt: zeg Groot, hoe kan dat nou? Jouw beleid was er toch op gericht om het voetbalbedrijf Ajax in J stand te houden? Maar ik ga zeker niet gebukt onder die verantwoordelijkheid. Ik ben er eigenlijk in de loop van de tijd wel van overtuigd geraakt, dat ik dit vak versta. Natuurlijk is het een vak om nu al aan een speler te kunnen zien I wat er uit kan groeien en je gokt ook I wël eens verkeerd, maar van die vergis- I singen leer je alleen maar. Het is na tuurlijk duidelijk, dat geen speler pan klaar in het eerste van Ajax past. Dat vergt aanpassing van zo’n speler. Hij moet helemaal aan het klimaat wennen, maar het getuigt van karakter als hij daar doorheen komt. Wij hebben dur- I'vers nodig; jongens die de stap naar Ajax durven te nemen en tegelijk besef fen, dat het bij Ajax moeilijken zal zijn om aan de top te komen dan, laten we zeggen, bij AZ of Go-Ahead”. Ik ben naar Belgrado geweest. We hadden een keuze voorgelegd gekregen uit twee goede hotels. Nou, als ik niet naar Joego-Slavië was geweest, waren we mooi het schip in gegaan. Maar toch, je moet wéér reizen, van hot naar haar”. „Een paar dagen een buitenlandse taal spreken, wat toch erg vermoeiend is, zorgen dat je niet in de boot wordt genomen, besprekingen voeren. Alles in MILAAN. Gerben Karstens heeft zijn revanche. Na in de derde etappe, als winnaar van een zeer onreglementaire sprint in Straatsburg, gedeklasseerd te zijn, werd de Nederlandse sprinter-in- Duitse-dienst donderdag opnieuw win naar. Op de Vigorellibaan van Milaan, aan het slot van de rit die in St. Vincent d’Aosta was begonnen, was niets af te dingen op de overwinning van Karstens. Met minimaal verschil versloeg hij we reldkampioen Basso, Sercu, zijn ploegge noot Van Linden en Roger de Vlae minck. Denigrerende uitlatingen van FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop aan het adres van wethouder Verhey waren voor de heer Jacobse, VVD-fractievoorzitter in de raad, aanleiding om zijn subsidie- voorstel niet in te dienen. De kans op gemeentesubsidie voor de FC is hierdoor nihil. Feyenoord heeft onder meer Bram Geilman en Theo van Duivenboden op de transferlijst geplaatst. Het Nederlandse amateurelftal ver loor in Helsinki met 1-0 van Finland. Paatelainen scoorde in de tweede helft. De Rus Likatsjev heeft de veertien de etappe van de Vredeskoers gewonnen. De Pool Szurkowski behoudt de leiders trui. Bij NEC zijn Chris Kronshorst en Frans Thijssen op eigen verzoek op de transferlijst gegaan. Kronshorst heeft contacten met FC Utrecht. Het Nederlandse waterpoloteam heeft ook zijn tweede wedstrijd tegen Joego-Slavië gewonnen. In Nijkerk werd het 6-3 (1-0, 2-1, 1-1, 2-1). Het elftal van Jong Engeland (ko mende dinsdag tegen Nederland in Maastricht) speelde in Naestved met 1-1 gelijk tegen Jong Denemarken. Why- mark (Eng.) en Dahl voor wie Feyen oord interesse heeft scoorden. Nederland heeft duidelijk de leiding genomen in de strijd om het militaire hockeykampioenschap door een 2-1 zege op West-Duitsland. In een wedstrijd voor de voorronden om het WK voetbal won Hongkong met 1-0 van Zuid-Vietnam. Hongkong plaat ste zich met Zuid Korea, Israel en Japan voor de halve finales van de Aziatische zone. Het zorgen voor aanvoer van verse spelers is bepaald niet Groots enige taak. Zijn komst in de organisatiekring van Ajax vulde een duidelijke leemte, want de terreinen, waarop hij zich be weegt, zijn legio. „Het is onvoorstelbaar R zoveel werk als er te doen is. Werk, dat vroeger toch allemaal maar door men- I sen van het bestuur is gedaan en door de trainers. Het is zonneklaar, dat ik Kovacs heel veel werk uit handen heb genomen. Die heeft de gelegenheid ge- krege nom zich helemaal op de begelei ding van de spelers te concentreren. „Neem nou alleen al het werk ter (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajacied Jan Mul der heeft noodgedwongen besloten om dit seizoen maar te laten lopen. Na een intensieve training van vier dagen kreeg Mulder weer vocht in zijn twee keer geopereerde knie. Hoewel de behande lende artsen opnieuw hebben verklaard dat deze nieuwe tegenslag niet catastro faal is voor de voetbalcarrière van Mul der, is de Ajacied die gehoopt had in Belgrado tegen Juventus als wisselspeler te kunnen fungeren, uiteraard wel door deze zoveelste dubieuze ontwikkeling bijzonder teleurgesteld. nummers één en twee van Europa (Ne derland en West-Duitsland) niet.” Bromberg: „Aan dat verhaaltje over een sterkere en een zwake pool moet dacht ik niet teveel waarde worden gehecht. Ik ben zelf lang genoeg bonds coach geweest om te weten, dat de zwaker geachte pool soms van meer kaliber blijkt dan de sterker geachte. Dan is er ook gezegd dat Nederland extra bevoordeeld is doordat Pakistan niet met 13 van zijn 18 spelers die in München waren mag uitkomen en dus als tegen stander beduidend minder hoog moet worden aangeslagen dan normaal. Mag ik dan even herinneren aan een recent toernooi in Lahore, waar Pakistan-A eerste werd en het B-team tweede. En dat het krachtsverschil tussen die twee elftallen nihil was? Zo zwak zullen de Pakistani dus echt niet zijn.” i wmi sa*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25