Conclusie werkgroep PvdA, PPR en D’66: Brand Amsterdam vo< staatsinkopers Pr< Presidium gaf afscheidsdiner Prinselijk paar nam afscheid in Moskou Twee Britten in nco HAVO MOEST NIVEAU TONEN i Acht jaar voor moord Ulster gedood bij exn’osie Expeditie gaat verduistering zon onderzoeken „Indonesische fraudeerden” dit mg] n it s fr’ Re] in All I j 4 n oooEnta 95 WO BEZETTERS IN NIJMEGEN VRIJ 12 LEVENSLANG VOOR MOORD OP VIER VROUWEN Kaas met ster-allures pil V RI 1973 MEI V R IJ D A G 25 2 Italian Tweede Kamerlid: Kolonisator 2%. met vergeten. JMco eten (Van onze onderwijsredactie) X MAVO I i Voor Duitse astroloog DEN HAAG. Nederland dient aan te sturen op een snelle staatkundige en economische zelfstandigheid van Suriname en de Nederlandse Antil len. De eenzijdige oriëntatie van de twee rijksdelen op Nederland dient te worden beëindigd. Tot deze conclusies komt een werkgroep van PvdA, PPR en D’66 in een standpuntbepaling over „Nederland en de zelfstandig heid van Suriname en de Nederlandse Antillen”. Met nog één vak voor de boeg (natuurkunde, vandaag) kan al vastgesteld worden, dat de on derwijsinspectie, die voor de examens verantwoordelijk is, met dit eerste landelijke HAVO-eind- examen niet alleen de individuele kandidaten heeft willen toetsen op hun diplomawaardigheid. Ze heeft duidelijk ook voor ogen ge had het HAVO als zodanig te la ten zien als een school van hoog niveau. Een directeur daarover gisteren: „Een moeilijk examen is een vingerwijzing voor ons toe latingsbeleid. Wij hebben te veel leerlingen aangenomen, die ei genlijk alleen maar voor het HAVO kozen, omdat ze het atheneum toch niet zouden kun nen halen. Maar daarmee boet je in aan motivatie. We moeten blijkbaar beter selecteren; dat al leen geeft voldoende garantie voor de toekomstige kwaliteit van onze school”. „Pittig” h 1 J® tsB 4 De West snel onafhankelijk maken ADVERTENTIE on mist 19 een o 26 uur f 2 MOSKOU. Het presidium van de opperste Sovjet heeft het prinselijk paar gisteren in Moskou een afscheidsdiner aangeboden in het grote Kremlinpaleis. Van Sovjetrussische zijde waren daarbij onder meer aanwezig een van de vice- Vöórzitters en de secretaris van het pre sidium, Jasnov en Georgadze. Prinses Beatrix bedankte haar gastheren in een korte toespraak voor de grondige, in structieve en veelzijdige gesprekken die zij en haar man tijdens hun studiereis hebben kunnen voeren. NIJMEGEN. De 41 studenten, die in de nacht van woensdag op donderdag werden gearresteerd naar aanleiding van de bezetting van het psychologisch labo ratorium in Nijmegen, zijn vrijgelaten. Het is ons vooral opgevallen, zei de prinses, dat overal in de Sovjet-Unie materiële vooruitgang hand in hand gaat met culturele ontwikkeling. Ze sprak de hoop uit dat haar bezoek een voorbode zal blijken te zijn geweest voor een toenemende uitwisseling van personen en ideeën tussen de beide landen. Ten slotte bracht ze een toast uit op „het presidium van de Opperste Sovjet, op de Sovjet-Unie en haar republieken, op het Sovjet-volk in al zijn schakeringen en op de ontwikkeling van de betrekkingen tussen onze beide landen.” Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een gesprek van een uur met de minister van Buitenlandse Zaken van de en en 21 16 29 17 22 19 24 27 uur uur 0.1 5 2 0.4 0.2 0.1 0.1 3 0.4 1 2 0 0 11 0 3 0.5 0 0.1 5 0 0 0 0 0 0 0 lil 0 o o 0.1 o o 1 Tegelijk met een plan ter verwezenlij king van de staatkundige onafhankelijk heid van Suriname en de Antillen, dient een plan voor de sociaal-economische zelfstandigheid te worden uitgewerkt. Maar, aldus het rapport, volledige zelf standigheid zal wel nooit worden be reikt. Volgens de werkgroep wordt de ont wikkeling in Suriname nu alleen geken- ren. Neem bijv, uit vraag C: Hoe kan langs chemische weg een joodvlek op een lap textiel worden ontkleurd? Keukenzout van soda worden onder scheiden? Benzine van alcohol wor den onderscheiden? De Britten waren leden van een pa trouille die ter plaatse een kijkje was gaan nemen na het bericht dat er moge lijk een bom verstopt was. De astroloog was in april 1970 gear resteerd nadat de politie op het West- duitse Oostzee-eiland Fehmarn de ver minkte lijken van de 47-jarige Ilse Evels en haar dochter Urte van 19 had gevon den. Het werd bewezen geacht dat de vrouwen door Imiela waren vermoord, zoals ook de 47-jarige Annemarie Schro der en haar moeder Marianne Kieferle van 75. De lijken van deze twee vrou wen zijn looit gevonden. De stemm schenc ten en coaliti in he Almir nw o zw w 30 24 16 24 12 18 22 BELFAST. (AFP) Twee Britse mi litairen zijn gisteren om het leven geko men door de explosie van een bom, vlak bij de grens tussen de twee lerlanden. De bom was aangebracht in een huis in het plaatsje Calloville in het Noordierse graafschap Armagh. Een derde militair raakte gewond. LO Prei heeft verk dat 1 dan i en d de 1 gewe twee gedv feite belas dat Lam gebr ROM van A digend onsche opgehe tische voor d diging hebbei eer toe teg gin we wo r t a i s Dt heid ge veili strei schr of d Ir Hea van op I een pub ligh bes' zoe nat pre be fe ee di n< 04 hi v< hi H L fi Z d z ri De minister van Buitenlandse Zaken van de Volksrepubliek China, Tsji Peng- Fei, zal in juni bezoeken aan Engeland en Frankrijk brengen. Van 6 tot 10 juni is hij in Londen en van 10 tot 14 juni in Parijs. Daarna gaat minister Peng-Fei naar Teheran. ’s Middags werd in handelsweten- schappen geëxamineerd. Een docent, de mening toegedaan van bovengeci teerde directeur, vond de opgaven „bijzonder goed gekozen”. Het feit dat de nadruk lag op bedrijfseconomie en wel zo dat daarin inzicht moest wor den getoond, noemde hij een groot pluspunt. Een minpunt deelde hij uit aan de examencommissie, omdat ze de kandidaten zeer omslachtig reken werk Met maken, dat tegenwoordig overal machinaal wordt gedaan. In de laatste opgave (4 )werd bijvoorbeeld tweemaal een vermenigvuldiging ge vraagd van een 8-dijferig getal met een 9-cijferig en tweemaal van een 6-cijferig met een fl-cijferig getal. Ga daar onder de druk van examenzenu- wen maar eens aan zitten! LÜBECK (DPA). De van viervoudi ge vrouwenmoord beschuldigde West- duitse astroloog Arwed Imiela is gisteren door de rechtbank in Lübeck, conform de eis, tot viermaal levenslange gevange nisstraf veroordeeld. De expeditie gaat met een spectraal- meter het licht onderzoeken dat van de ijle rand van de zon komt. De expeditie heeft zes minuten om dit licht via instrumenten te ontleden en op film vast te leggen. Die film kan tien tot twintig opnamen per seconde maken. Een beeldversterker zorgt er voor dat ook bijzonder zwakke lichtsignalen kun nen worden geregistreerd. Het team bestaat uit twee sterrenkun digen, twee instrumentmakers en een elektronicus. Zij hebben de hele maand juni nodig om in het bloedhete Maureta- nië (op het middaguur 45 graden Celcius in de schaduw) de instrumenten op te stellen. merkt door kortstondige investeringssta ten in één sector. Maar dit zal zo moeten veranderen, aldus de opstellers, dat grote investeringsprojecten zullen moeten deel uitmaken van een even wichtig ontwikkelingsplan. Aan de over heersing door buitenlands kapitaal en buitenlandse investeerders moet een eind komen, terwijl de binnenlandse verwer king van Surinaamse grondstoffen zal moeten worden versneld. Omdat Suriname noch over de midde len, noch de kennis, noch het econo misch incasseringsvermogen beschikt, zal aldus de werkgroep, de Surinamisering vooral gestalte krijgen via „joint-ventu res”. De werkgroep wil geen pleidooi voeren voor een volledige nationalisatie van alle buitenlandse bedrijven. 10 10 10 9 8 8 8 10 10 Hl 8 21 12 11 10 8 10 6 7 9 10 19 12 12 14 10 8 14 10 7 13 6 13 10 17 18 13 15 Weer in binnen- en buitenland „Het is echter duidelijk dat Nederland als voormalige kolonisator het minst ge schikt is garanties voor territoriale inte griteit aan Suriname te verstrekken. Eerder dient daarbij gedacht te worden aan de Verenigde Naties of aan de Organisatie van Amerikaanse Staten.” Ten aanzien van de Antillen staat nog niet vast of na de onafhankelijkheid de eenheid bewaard blijft, aldus het rap port. Dan maakten de mavisten gisteren allemaal nog een opstel. Een lerares had nogal wat kritiek op de titels voor MAVO-3, omdat deze bijna niet inhaakten op de actualiteit. „Zo laat je alle vrijheid voor de fantasie van de leerlingen, dat wel, maar je loopt het risico dat het allemaal en-toen- verhaaltjes worden.” MAVO-4 kon daartegenover kiezen uit zulke zaken als openbaar vervoer, wereld van geweld, bedrijfssluiting, hoe leren we de vrede, bezuinigen, tegenstelling arm-rijk in de wereld. „Ze hebben erover gelezen, of erover horen piraten, vaak is het in de klas aan de orde geweest, en dat geeft een flinke ruggesteun”, aldus dezelfde do cente. w bew. nnw windst. 15 onbewolkt nno windst. 25 no w n zw nno w w Sovjet-Unie, Gromiko, benut om op nieuw te pleiten voor de uitwisseling van jongeren tussen Nederland en de Sovjet-Unie. nen, zat weer snor, hoewel in de opgaven voor MAVO-4 een probleem zat dat nog in geen enkel leerboek behandeld wondt: een berekening van een assurantiebelasting, die zoals békend pas sinds 1 januari is inge voerd. Ook de beide MAVO’s deden giste ren „handel”. Hoewel enkele scholen nog op traditionele wijze opereerden (volgend jaar kan dat niet meer) kijken we hier alleen naar de multi- ple-choise-opgaven. Daarvan waren er voor MAVO-3 en MAVO-4 tien identiek, en wel die welke de kennis van het economisch leven toetsen. Dat onderdeel was bepaald eenvoudig. Deel twee, het boekhouden, kon bij enkele docenten niet veel wiaairderin.g krijgen. Volgens hen laat de meer- keuzetoets nauwelijks toe andere dan zeer beperkte onderdelen te overvra gen, zodat „het echte boekhouden” er niet uitkomt. Deel drie bedrijfsreke- DEN BOSCH. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 25-jarige man uit Lommel (België) conform de eis veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens de op 26 augustus 1972 gepleegde moord op de 50-jarige F. van Amting uit Eersel. De werkgroep zegt verder dat het onverantwoord is ook van de Neder landse regering om in deze zaak een afwachtende houding aan te nemen. De werkgroep onder leiding van voorzitter W. J. Prinsen (waarin ook drs. Pronk zitting had, sinds kort minister van Ont wikkelingssamenwerking), is uitgegaan van wat in het programma van de progressieve drie „Keerpunt ’72” als pro grammapunt is geformuleerd. Hierin staat onder meer dat Suriname en de Antillen binnen de komende regerings periode, dat wil zeggen vóór einde 1976 onafhankelijk worden. Voor 1975 wordt in overleg met beide landen de wijze bepaald waarop dit zal gebeuren en zullen de noodzakelijke overgangsbepa lingen worden vastgesteld. Dit gebeurde na een gesprek van een politiefunctionaris met een delegatie van enkele honderden demonstranten, die gisteren naar het politiebureau van Nij megen trokken uit protest tegen de ar restatie, aldus heeft het actiecomité meegedeeld. De werkgroep stelt dat het statuut niet meer past in het kader van het voortgeschreden dekolonisatie-proces in de wereld. „Het statuut kan in 1973 niet anders gewaardeerd worden dan als een door de ontwikkelingen achterhaalde neo- kolonialistische constructie”. Er be staat, gaat men verder, geen wezenlijke verbondenheid tussen het Nederlandse volk en de bewoners van Suriname en de Nederlandse Antillen, aldus de werk groep. Daarbij komt dat tussen Surina me en de Nederlandse Antillen altijd al weinig communicatie heeft bestaan en dat de historische relatie van Nederland met Suriname en de Antillen en de De werkgroep pleit ten slotte voor sociale voorziening, in de eerste plaats een oudedags- en weduwen- en wezen- uitkering en een volksverzekering te gen ziektekosten. Eén (belangrijke) vraag: waarom krijgen de kandidaten van de 3-jarige cursus een half uur minder tijd dan die van de vierjarige, terwijl de om vang van het werk bijna gelijk is? Dat is toch geen discriminatoir trek je? Ook conform de eis veroordeelde de rechtbank een 45-jarige uit Eersel tot vijf jaar wegens het uitlokken van en aanzetten tot dit misdrijf. De rechtbank veroordeelde vervolgens een 58-jarige man uit Lommel tot anderhalf jaar wegens medeplichtigheid door het geven van middelen en inlichtingen. Tegen hem öistë de officier vier jaar. De prinses en de prins was het tijdens hun 14-daagse reis door de Sovjet-Unie opgevallen dat er bij de jongeren heel weinig concrete dingen bekend zijn over Nederland of over het leven in het Westen. „Er komen steeds meer Neder landers naar de Sovjet-Unie juist om vooroordelen kwijt te raken. Voor de toekomstige betrekkingen zal het van veel belang zijn dat met name ook jongeren uit de Sovjet-Unie zouden kunnen komen kijken hoe bij ons de gewone man leeft.” De heer Gromiko onderschreef dat intensievere contacten in beide richtin gen nodig zijn. „De Sovjet-Unie”, aldus de heer Gromiko, „heeft niets tegen Nederland, niets tegen uw systeem en niets tegen uw gewoonten, maar we houden niet van kritiek op ons systeem en onze gewoonten. Daarom zal bij het verstevigen van de betrekkingen uit gangspunt moeten zijn dat het stelsel van de betrokken landen wederzijds wordt gerespecteerd.” UTRECHT. Een team van het ster renkundig instituut van de universiteit in Utrecht vertrekt maandag naar de Afrikaanse staat Mauretanië om daar waarnemingen te verrichten, als op 30 juni zich een volledige zonsverduistering voordoet. Deze zonsverduistering loopt in een strook van west naar oost over Noord en Midden-Afrika. In Nederland is van deze zonsverduistering niets te zien. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft de ministers van Justitie en van Ontwikkelingssa menwerking gevraagd een diepgaand on derzoek in te stellen naar mogelijke frauduleuze praktijken van Indonesische staatsinkopers in ons land en naar de rol van de Indonesische ambassade en de Indonesische ambassadeur in deze affaire. Gistermorgen deed HAVO schei kunde. Het eerste deel, een meerkeu- zetoets vonden veel leerlingen vrij gemakkelijk, maar verschillende lera ren wezen ons op „verraderlijke items”; ze wantrouwden het optimis me van hun pupillen. Deel twee, volgens het traditionele vraag- en antwoordsysteem, noemden leraren en leerlingen vrij moeilijk. Een do cent vond wel dat het typisch HA- VO-werk was, in zoverre de op te lossen problemen zeer praktisch wa- Op de hoek van de Nieuwendijk en de Martelaarsgracht in Amsterdam heeft gisteren een felle uitslaande brand ge woed in een kledingmagazijn. De twee de en de derde etage van het in twee panden gevestigde bedrijf brandden ge heel uit, evenals de zolderverdieping. De brandweer had het vuur binnen een uur onder controle. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de foto: De brandweer bezig met het bestrijden van het vuur. dominerende positie van Nederland de beide gebieden vervreemd hebben van hun nabuurlanden. De werkgroep adviseert geen nieuw „verlicht” statuut en ook geen gemene- beststructuur, maar Suriname en de Ne derlandse Antillen de status van onaf hankelijke natie te geven. De verantwoor delijkheid die Nederland ten opzichte van een onafhankelijk Suriname en de Antillen blijft dragen, kan het best ge regeld worden in bilaterale volkenrech telijke verdragen. Voor Suriname is formele onafhanke lijkheid een voorwaarde om een eigen identiteit te verwerven, zegt de groep. De kans dat dit proces gepaard gaat met ernstige crises is niet bij voorbaat uitge sloten. De opstellers achten het echter niet uitgesloten dat positieve krachten onder jonge Surinamers en in de vakbe weging juist dankzij de verkregen onaf hankelijkheid zich sterker zullen kunnen doen gelden en de bestaande tegenstel lingen zullen overwinnen. In de vragen van "het Kamerlid wordt er melding van gemaakt dat de staatsin kopers offertes van de Nederlandse in dustrie hoger lieten (laten) maken dan noodzakelijk, waarna het meer-bedrag op particuliere rekeningen gestort werd. Ook wordt in de vragen ingegaan op de opsporingswerkzaamheden in ons land van een Indonesisch anti-corruptie- team, dat „op zijn beurt ook weer tot frauduleuze praktijken verviel”. De heer Van der Spek wijst er op, da dit team Nederlandse bedrijven forse bedragen afperste, die uiteindelijk in bepaalde ge vallen 'ten nadele van de Nederlandse schatkist kwamen. In de vragen wordt in dit verband de naam genoemd van de firma Sjkkens in Sassenheim. Het Kamerlid informeert tenslotte naar de gevolgen, die de bewindslieden zullen verbinden aan de mogelijke re sultaten van het onderzoek in deze af faire. Hij vraagt ook naar de maatrege len tegen de directies van de Nederland se bedrijven, die als dat uit het on derzoek blijkt medeplichtig zouden zijn aan deze „corruptie-affaire”. Ook wil hij weten of er mogelijkheden zijn om eventuele schade voor de schatkist te verhalen op de betrokken functiona rissen, de betrokken bedrijven en/of de Indonesische regering. ZATERDAG 26 MEI Hoog water 9.59 uur en 22.34 Laag water 5.17 uur en 17.54 ZATERDAG 26 MEI 4.32 uur onder 20.43 1.28 uur onder 13.38 uur Over naar het beroepsvoorberei dend onderwijs. De Agrarische en Tuinbouwscholen stoten hun examen al af en wel met wiskunde. Er moest een cirkel geconstrueerd worden, een staafgrafiek opgesteld, een percenten berekening gemaakt en een hypo theek berekend worden. Vrij pittige zaken, aldus een leraar. De schoolverlaters moeten nu nog mondelinge en praktische examens Zon op - OD Amsterdam De Bilt Deelen. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas half bew. Tunis zw. bew. wnw geh. bew. nw motregen wnw geh. bew w mist wnw mist ver. geh. bew. nw aonbewolkt wzw Z.-Limburg geh. bew. wzw - geh. bew. ozo onbewolkt nno onbewolkt nno regen onbewolkt zw. bew. licht bew onbewolkt wzw licht bew. n half bew. ono Kopenhagen zw. bew. wnw A n windst. 26 windst. 29 windst. 25 windst. 30 19 21 9.59 uur 5.17 uur afleggen. Dat moet in elk geval in de eigen vakrichting, die ze konden kie zen uit groenteteelt, bloementeelt, le vensmiddelentechnologie, bosbouw, groenaanleg en onderhoud, bloemsier- kunst, akkerbouw en veeteelt. Ook moet nog examen worden gedaan in een van de vakken bedrijfsadmini stratie, natuur- en scheikunde en bio logie. De drie LBO-scholen die verder nog in de strijd zijn (LTS, Huishoud school en Leao) hadden gisteren alle drie Engels op het programma, en wel volgens de traditionele methode: een tekst gevolgd door „open” vragen. LTS en huishoudschool meldden dat deze opdracht een stuk makkelijker was dan die van eergisteren, toen beide scholen samen met MAVO-3 over meerkeuzetoetsien zaten te zwoe gen. Blijkbaar is die „dwarsverbin ding” tussen MAVO-3 en LBO toch nog geen gemakkelijke „brug” voor de laatste groep. Het LEAO, zoals gezegd nog niet „in” voor meer keuze- werk, ziet die dwarsverbinding naar MAVO-3 niet zo zitten. Men gelooft daar sterk in de eigen identiteit van de school. Of moeten we zeggen: men heeft nog zo weinig eigen identiteit dat men die eerst wil vinden alvorens ze weer grotendeels op te geven in één groot lager beroepsvoorbereidend onderwijs? Tenslotte: het bijzonder moeilijke artikel van Hella Haasse dat HAVO maandag moest „verklaren”, bMjkt integraal voor te komen in het schoolboek „Gedachtengang en sa menvatting”, dat op een groot aantal scholen wordt gebruikt. Er zijn dus verspreid door het hele land eind- examinandi sterk bevoordeeld doordat ze die tekst al in de klas behandeld hadden. Een wel zeer grote onzorgvuldigheid van de examencom missie! VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Enige stijging van temperatuur, maar standvastig. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: 1 tot 4 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: 1 tot 6 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 31 mei: minimum 10, maximum 16 graden. WEERRAPPORTEN 13 14 14 14 15 12 14 14 14 13 Het voltallige personeel van de Bel gische Post- en chequedienst heeft giste ren in Brussel een „schokstaking” van twee uur gehouden om kracht bij te zetten aan zijn eisen om beter werk- voorwaarden, een maand vakantie en een dertiende maand salaris te verkrij gen. Tijdens die twee uur hield het personeel een betoging in Brussel. Voor de tweede maal binnen drie maanden is gistermiddag een overval gepleegd op een sigarenzaak, annex ge meen tegiro-agentschap in de Jan Evert- senstraat in Amsterdam. Ditmaal werd de overval gepleegd door twee jonge mannen. die de 46-jarige sigarenhande laar met een pistool en een ploertendo der bedreigden, terwijl ze hem som meerden al het geld af te geven. Het tweetal ontkwam op een bromfiets. Hoe veel geld zij precies hebben buit ge maakt is nog niet vastgesteld. I Z. W MC V» licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. zw. regen onbewolkt licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew t_T,. onbewolkt J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2