Republikeinse senator Mills pleeg zelfmoord LEKKER TOCH... Almirante kan voor rechter worden gedaagd Premier Heath in Lagerhuis: VVD wil snel noodwet voor ziekenhuisvoorzieningen toegestaan Abortus in Denemarken Bevriezing van kinderbijslag: 6000 huizen Kamervragen over boycot Rhodesië Dienstweigeraar kost «aarlijks ƒ1100 Bi „Land niet bedreigd door sex-schandaal” IS t «Kg r 1 ii r yS i DRS. BOERSMA MET VERLOF NIET GEBRUIKTE BOUWVERGUNNINGEN LATEN VERVALLEN Vj 5 MEI 1973 25 V R IJ D A G Italiaanse Senaat akkoord „Hekserij” Wereldbekend Aroma R Si Parlement keurt wet goed M 9 Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export -T3 I - V .-Jal’k 4 1 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Terwijl de zitting van de Senaatcommissie, die het Watergateschandaal uitpluist, aan de gang was, werd bekend dat het lid van het Huis van Afgevaardigden William Mills uit Maryland zelfmoord had gepleegd. The Washington Post had onthuld dat hij uit de fondsen van Nixons herverkiezingscommissie een geheime gift had ontvangen van 70.000 gulden voor zijn eigen verkiezingscampagne, en dat deze bijdrage niet werd gerapporteerd zoals de wet vereist Mills had eergisteren een verklaring uitgegeven dat hij niets onwelvoeglijks had gedaan, maar ont kende de transactie niet. W /••/Al V F 1 DODE IN WATERGATE-AFFAIRE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE geen 1/ V '1 J ■.A Bel- iste- van j te erk en krij- het tidi est- jren orm ige- ROME (UPI). Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft met overwel digende meerderheid de parlementaire onschendbaarheid van Giorgio Almirante opgeheven. De leider van de neo-fascis- tische sociale beweging (MSI) kan nu voor de rechter verschijnen op beschul diging de verboden fascistische partij te hebben heropgericht. DEN HAAG. Minister Boersma va Sociale Zaken zal de komende debatten over de regeringsverklaring in de Twee de Kamer niet kunnen bijwonen. Hij schrijft dit aan de voorzitter van de Tweede Kamer. om de temporisering van de ziekenhuis- bouw als een bouwstop te hanteren. Dit staat in een plan tot kostenbeperking in het ziekenhuis- en verpleegtehuiswezen, dat gisteren werd bekendgemaakt. Zy wil de Wet Ziekenhuisvoorzieningen ver sneld invoeren en met een ander tarie- venbeleid laten experimenteren. pa- was oge- ml- sko- vlak den. s in crse itair DEN HAAG. Op grond van thans bekende ramingen kunnen ongeveer zes duizend woningen worden gebouwd uit de bedragen, die in 1973, 1974 en 1975 ter beschikking komen als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag. Deze extra 6000 woningen, evenals een even groot aantal te bouwen woningwetwo ningen, zullen in aanmerking kunnen komen voor een bijzondere individuele huursubsidie. Van dit aantal van 12000 extra ge subsidieerde woningen zijn er 1200 be stemd voor Den Haag. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Gruyters (Volkshuisvesting )op vragen van het Tweede Kamerlid Du Chatinier (KVP). de left ge- ee- vee ge- De uur ken De van ear- est- /er- vels zon de ord, iro- 'erle rou- drie :rval ge- ert- verd nige- nde- ndo- som- Het Hoe- ge- toonde volgens Heath al aan, dat Jelli- coe, een persoonlijke vriend van hem. bij de zaak betrokken was. Met zijn verklaring heeft premier Heath een grote politieke crisis vermeden, zoals tien jaar geleden met de zaak Profumo het geval was. Met het bekend maken van de gegevens over de zaak Lambton- Jellicoe en het voorstel, de veiligheids- commissie een onderzoek te laten ver richten, heeft hij het Lagerhuis voorlo pig tevreden gesteld. Oppositieleider Wil son is het er mee eens dat het onderzoek in handen van de nationale veiligheids- commissie is gegeven. Deze commissie werd gevormd na de zaak Profumo. Zij bestaat uit een rechter, lord Diplock, en vijf raadslieden. Hun bevindingen zullen worden gepubliceerd, uitgezonderd „de tails die nadelig kunnen zijn voor de veiligheid van het land”. Nog meer factoren zijn van belang voor een juist ziekenhuisbeleid, zegt de VVD: het opnamebeleid van de specia listen, het functioneren van de specialist en de huisarts, in het algemeen de organisatie van gezondheidszorg in de eerste lijn. Een werkgroep wijdt daaraan nu een speciale studie. Binnenkort zal de VVD ook met andere voorstellen komen, waarin deze onderwerpen en het verze keringssysteem tegen ziektekosten onder de aandacht worden gebracht. McCord heeft gezegd dat hij ook on der druk werd gezet door spion Howard Hunt, en zijn overige mede-inbrekers. Alch bood aan zich aan een leugentest te onderwerpen, wanneer McCord daar ook toe bereid was, maar senator Ervin noemde de leugentest-methode „twintig- ste-eeuwse hekserij”, die onbetrouwbaar was. In de middag verhoorde de Senaats commissie Alfred Baldwin, een ex-FBI- agent, die vertelde dat hij ongeveer 200 gesprekken van de Democraten had af geluisterd, daar transcripties van maakte en die overhandigde aan Gordon Liddy, een van de leiders van de inbraakploeg Een keer werd hem gevraagd deze af schriften rechtstreeks naar het kantoor te brengen van de herverkiezingscom- missie van de president. Baldwin onthulde verder dat hij op dracht had gehad zich in de buurt van de kantoren van een aantal congresle den te posteren, om te rapporteren wel ke mensen deze kantoren binnengingen. Hij noemde daarbij de senatoren Kenne dy, Jacob Javitts van New York, Willi am Proxmire en Paul McClosky, het lid van het Huis van Afgevaardigden die zich tegen Nixon kandidaat stelde voor het Witte Huis. KOPENHAGEN (DPA en AFP). Met 95 tegen 56 stemmen en 17 ont houdingen heeft het Deense parlement gisteren een wet goedgekeurd die van 1 oktober af vrijwillige zwangerschapson derbreking vrijlaat. Bijna alle partijen waren over dit onderwerp verdeeld. Met ingang van 1 oktober heeft elke Deense op grond van de nieuwe wet het recht op onderbreking van haar zwan gerschap gedurende de eerste twaalf we ken. Daarna is de onderbreking afhan kelijk van bepaalde voorwaarden. De wet bevat de bepaling dat ziekenhuisart sen die de ingreep niet willen toepassen hiervan kunnen worden vrijgesteld. Nadat de uitslag van de stemming bekendgemaakt was verklaarde de voor malige conservatieve minister van Justi tie Knud Thestrup dat hij gaat proberen zestig handtekeningen van leden van het parlement bij elkaar te krijgen om hier mee een verzoek tot het houden van een referendum over de kwestie van de vrije abortus in te dienen. De grondwet be paalt dat een referendum kan worden gehouden als zestig parlementsleden zich hiervoor hebben uitgesproken. De hand tekeningen moeten dan wel voor aan staande maandag verzameld zijn. DEN HAAG. De Tweede Kamerle den Wierenga en Voogd (beiden PvdA) hebben minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) en Lubbers (Economi sche Zaken) gevraagd onmiddellijk een onderzoek in the stellen naar de ontdui king van de verplichte economische boycot van Rhodesië door een aantal Nederlandse bedrijven. Ook vragen zij die maatregelen te nemen, die een eind kunnen maken aan deze manipulaties. In hun vragen ver wijzen beide Kamerleden naar een ter zake ingesteld onderzoek van de Anti- Apartheidsbeweging Nederland. in het kantoor van de psychiater van Da niel Ellsberg. Behalve Bernard Barker, betwistte ook Gerald Alch, de voormalige advo caat van McCord, dat hij pressie op McCord had uitgeoefend om amnestie te aanvaarden in ruil voor een zwijgplicht. Inmiddels heeft een tweede getuige in het Watergate-onderzoek van de Senaat, Bernard Barker, ontkend dat hij pressie uitoefende op de gearresteerde inbreker James McCord om hem te laten zwijgen of dat hij met hem over het aanbod van presidentiële amnestie gesproken had. Barker, ook een van de inbrekers die nu in de gevangenis zit, vertelde verder dat hij ook had deelgenomen aan de inbraak DEN HAAG. De VVD wil een noodwet Ziekenhuisvoorzieningen om de regering een wapen in handen te geven Het tarievenbeleid van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) is tot dusver gebaseerd op de eis dat elk ziekenhuis een bezettingsgraad van 90 percent moet hebben om zijn tarieven goedgekeurd te krijgen. De beddencapa citeit is nu te hoog. Dit feit en het tarievenbeleid vormen stimulansen om een royaal opnamebeleid te voeren in plaats van een selectief beleid. De VVD is voor dat laatste geporteerd. Daartoe moet een wijziging in de tariefopbouw worden overwogen. ai Volgens een noodwet zoals de VVD die wil, komen alle afgegeven, maar niet gerealiseerde vergunningen voor bouw van ziekenhuizen en verpleegtehuizen te vervallen. Bouwplannen waarmee al is begonnen, maar waarvan de urgentie is vervallen, moeten kunnen worden stop gezet. Dat laatste geldt dan voor het geval schadeloosstelling van gemaakte kosten minder nadelig is dan het tot stand komen van overbodige voorzienin gen. De maatregelen, die onder het bewind van minister Stuyt zijn genomen, zijn ontoereikend, zegt de VVD. De voorlopige afremming van de bouw sorteert onvoldoende effect. Er is al een groot aantal vergunningen afge geven, zodat van een stuwmeer kan worden gesproken. Het temporiserings- beleid voor de verpleegtehuizen bereikte zijn doel niet. Naast de bouw moet meer aandacht worden besteed aan de exploi tatie. Van de ziekenhuiskosten bestaat 70 percent uit personeelskosten. In zijn brief deelt minister Boersma mee dat hij, na overleg met de minister president, gevolg zal geven aan het me disch advies voor enkele weken met verlof te gaan om wat op adem te komen na de drukke periode van de laatste maanden, waarin hij ook het ministerschap van Landbouw en Visserij heeft vervuld. 3 XT LONDEN (AFP, Reuter en UPI). Premier Edward Heath van Engeland heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard dat er geen aanwijzingen zijn dat nog andere leden van zijn regering dan de leider van het Hogerhuis, Jellicoe, en de onderminister van Defensie voor de luchtmacht Lambton, betrokken zij geweest bij het sex-schandaal dat deze twee functionarissen tot aftreden heeft gedwongen. Heath zei verder dat autori teiten die met 's lands veiligheid zijn belast, de verzekering hebben gegeven dat die veiligheid door de affaires Lambton en Jellicoe niet in gevaar is gebracht. John Caulfield, voormalig adviseur van het Witte Huis die een aanbod tot presidentiële gratie overgebracht aan Ja mes McCord, heeft gisteren ontslag ge nomen als onder-directeur van de afde ling van het ministerie van Financiën die belast is met vervolging wegens belastingsmisdrijven. A Opmerkelijk vooral in de getuigenis van Bernard Barker (die Howard Hunts belangrijkste assistent was in de misluk te Varkensbaai-invasie in Cuba), was dat bijna alle inbrekers zich voor hur medewerking aan deze illegale operaties beroepen op het feit dat zij van mening waren dat de acties waren goedgekeurd door de toenmalige minister van justitie John Mitchell of door het Witte Huis. Geen van hen had het gevoel iets ille gaals te doen, zelfs niet toen ze bij de Democraten inbraken met de speciale opdracht om documenten te vinden waarmee aangetoond kon worden dat buitenlandse regeringen (Cuba) geld Doel moet zijn de kosten tot uiting te laten komen op de plaats waar zij worden gemaakt. Dat kan door een ge differentieerd verpleegtarief, zoals men in het buitenland al kent. Ook zou de verpleegprijs niet meer zo nauw kunne worden verbonden met de geëiste bezet tingsgraad, zoals nu. Die zou meer moe ten worden opgebouwd uit onderdelen, af te leiden uit gemiddelden van verge lijkbare ziekenhuizen, waarbij gebruik moet worden gemaakt van de gegevens uit de medische registratie. Een visser van de Engelse trawler „Lord, .fellicoe’ zwaait met een kabeljauw, ge vangen binnen de vijf tig -mijlszone rond, Ijsland. Hij schreeuwde de fotograaf toe: Wij laten ons niet door de IJslan- ders van de visgronden schieten. Ér» ‘h hadden bijgedragen tot de democratische verkiezingskas. Barker zei dat Hunt hem had verteld dat de acties „boven het niveau lagen van de buiten- en binnenlandse inlich tingendienst”, en als een door de CIA opgeleide spion had hij geleerd verder niets te vragen. Barker noemde de Wa- tergate-inbraak zelfs een para-militaire operatie het soort jungle-jargon dat politiestaten karakteriseert. President Nixon sprak gistermorgen een groep van een paar honderd ex- krijgsgevangenen toe die door Hanoi werden vrijgelaten. Hij zei hen, dat geheimhouding in de regering van he allergrootste belang was, dat zonder die geheimhouding de ex-gevangenen no? steeds in Hanoi zouden hebben gezeten „Ik zeg dat het tijd wordt er mee op t houden helden te maken van die mensen die geheimen stelen en ze in de krante publiceren”, zei Nixon. Het was duidelijk dat hij op Daniel Ellsberg duidde. D ex-gevangenen, die gisteravond een avond op het Witte Huis werd aangebc den, gaven Nixon een langdurig staand applaus. LEEUWARDEN. Iedere gewetens bezwaarde kost het ministerie van De fensie jaarlijks 1100. Ook al zou er van een overschot sprake zijn door de ver diensten van de dienstweigeraars, dan nog zou de minister van Defensie niet over dit geld kunnen beschikken, omdat het bij de algemene middelen komt. Dit verklaarde de heer W. Reens, hoofd van het Bureau Gewetensbezwaarden in Den Haag, gisteren voor het gerechtshof in Leeuwarden. Daar moesten terechtstaan een 21- jarige journalist en een 26-jarige gra fisch tekenaar, beiden uit Leeuwarden. Zij hadden geweigerd vervangende dienst te doen, nadat zij als gewetensbe zwaarden waren vrijgesteld van militai re dienst. De procureur-generaal bij het ge rechtshof, mr. J. Wiarda, eiste tegen beiden 21 maanden rijkswerkinrichting, alsmede acht weken gevangenisstraf te gen de journalist en vier maanden tegen de tekenaar. Een deel van de vrijheids straf is voorwaardelijk. De heer Reens zei te verwachten dat er dit jaar nog 2000 dienstplichtigen zullen zijn die een beroep doen op de Wet Gewetensbezwaarden. Vorig jaar waren het er 1500. De raadsman van verdachten, mr. H. W. J. Droesem uit Den Haag, had Bas de Gaay Fortman als getuige-deskundige opgeroepen, evenals de heer Reens. De Gaay Fortman verklaarde dat hij met zijn partijgenoot Jurgens (PPR) nog vóór het rr .es van de Tweede Kamer een initiatiefwet zal indienen met het doel de verantwoordelijkheid voor de uit voering van de wet gewetensbezwaarden onder te brengen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dan zullen de ver diensten van de tewerkgestelden niet meer worden overgeboekt op de begro ting van het ministerie van Defensie waartegen verdachten bezwaar hadden. Uitspraak 7 juni. De geheime stemming leverde 484 stemmen voor opheffing van de on schendbaarheid en 60 tegen. Communis ten en socialisten sloten zich aan bij de coalitieregering van premier Andreotti in het streven naar een proces tegen Almirante. ROTHMANS IIM 4 EXPORT i' I L r C I G A R C T T t S. y, De premier zei dat wel aan de Veilig- heidscommissie, een hooggeplaatst colle ge van overheidsdienaren die over de veiligheid van de natie waken en recht streeks verantwoording aan hem ver schuldigd zijn, is opgedragen na te gaan of de veiligheid niet geleden heeft. In een overbezet Lagerhuis verklaarde Heath dat de politie er hem en minister van Binnenlandse Zaken Robert Carr al op 9 april van in kennis had gesteld dat een lid van de regering omging met een publieke vrouw: „Wij droegen de vei ligheidsdienst op, op basis van de toen beschikbare weinige gegevens te onder zoeken of er geen gevaar voor de nationale veiligheid bestond”, aldus de premier.. Hij zei dat Lambtons naam voor het eerst op 13 april gevallen was en dat toen ook duidelijk was geworden dat tegen de onderminister een strafvervol ging wegens overtreding van de drug- wetten ingesteld zou kunnen moeten «’orden. Het politie-onderzoek van toen "VA.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3